[ torbica @ 31.07.2001. 21:45 ] @
01.08.2001. godine

Saopštenje za javnost

Upravni odbor Preduzeća za telekomunikacije "Telekom Srbija" a.d. doneo je odluku o promeni cena svojih usluga u telefonsko-telegrafskom saobraćaju. Posle konsultacija sa nadležnim republičkim ministarstvima, sa ovim korekcijama saglasilo se i Savezno ministarstvo za trgovinu.


Od 1. avgusta 2001. godine, u skladu sa odobrenom dinamikom, cena telefonskog impulsa u unutrašnjem saobraćaju za prvu kategoriju pretplatnika (fizička lica) iznosiće 0,3037 dinara, što predstavlja poskupljenje od 48,5%. Telefonski impuls za drugu kategoriju pretplatnika (pravna lica) iznosiće 0,5019 dinara ili 35% više od sadašnje cene. U istoj srazmeri - 48,5% za prvu i 35% za drugu kategoriju pretplanika - poskupeće i druge usluge čiji se cenovni stavovi baziraju na ceni telefonskog impulsa.


Izuzetak predstavljaju razgovori u četvrtoj zoni međumesnog saobraćaja (pozivi iz fiksne telefonske mreže usmereni ka mobilnim korisnicima), koji pojeftinjuju. Tako će od 1. avgusta 2001. godine minut razgovora u ovoj zoni za fizička lica iznositi 9,11 dinara u jakom, odnosno 4,554 u slabom saobraćaju, što predstavljava sniženje od 25,76%. Za pravna lica minut razgovora iznosiće 15,06 dinara u jakom, odnosno 7,529 u slabom saobraćaju, ili 32,5% niže od sadašnjih cena.


U navedene cene nije uračunat porez na promet.


Visina telefonske pretplate ostaje ista i za fizička i za pravna lica. Neće se menjati ni cene usluga Mobilne telefonije Srbije. Nema povećanja cena međunarodnog saobraćaja za prvu kategoriju pretplatnika, dok za drugu kategoriju važe cene koje su niže za 9%.


Utvrđuju se i novi impulsni intervali u fiksnom telefonskom saobraćaju. Jedan impulsni interval u lokalnom saobraćaju traje 2 minuta u jakom, odnosno 4 minuta u slabom saobraćaju. U četvrtoj zoni međumesnog saobraćaja (fiksna-mobilna), impulsni interval traje 2 sekunde u jakom, odnosno 4 sekunde u slabom saobraćaju. Najzad, u šestoj i sedmoj zoni međunarodnog saobraćaja impulsni intervali se izjednačavaju sa intervalom sadašnje pete zone, što predstavla pojeftinjenje od 14,4% za šestu, odnosno 33,5% za sedmu zonu saobraćaja.


More systems have been wiped
[ torbica @ 31.07.2001. 21:55 ] @
pretpostavka svaki dan po dva sata interneta
1 danju 1 nocu
1h /2 min = 30 impulsa*0,3037 =9.11din*0,20 (porez) =10.92
1h/4 min=15 impulsa (nocu) pola je oko 5.45
ukupno oko 17 dinara
* 30 dana oko 500 dinara
za internet

a mobilni katastrofa 30 impulsa jedan minut dakle jedan razgovor od minut 10.92 dinara danju, 5.45 nocu

mozemo reci da vas ne smeju iznenaditi racuni od 3000-4000 itd hiljade dinara,
telekom je odlucio da nas dokrajci ;)
i to sa odobrenjem republicke vlade !!!
[ torbica @ 31.07.2001. 22:05 ] @
sve me to jako nervira jel imamo bulja uslugu...
u italiji nude 80 dem flat + besplatno telefoniranje ;((
[ Reljam @ 31.07.2001. 22:10 ] @
Citat:
torbica je napisao:
sve me to jako nervira jel imamo bulja uslugu...
u italiji nude 80 dem flat + besplatno telefoniranje ;((


Hm, da, ali oni nemaju opremu koju su nam ostavili Nemci, a mi je nismo upgradeovali. Takodje, ima mnogo vise ljudi koji ne koriste internet nego samo telefon, tako da je za njih 80 DEM skupo...

Ma situacija jeste bezveze, i sigurno ne pruzaju zadovoljavajucu uslugu za te pare, ali mozda mora kroz to da se prodje da bi se nadoknadio manjak investicija u zadnjih 10 godina?
[ m r v a @ 31.07.2001. 22:16 ] @
heh,
kladim se da ce ovo poskupljenje i sva buduca kao i sva koja su se vec desila proci precutljivo kod naroda. eventualno uz neku psovku, al' samo kroz zube ....
jer' nakon svega ko je glasao za ovu bandu ???

mi smo ovce bre .... samo za sisanje ....
[ torbica @ 31.07.2001. 22:23 ] @
Citat:
Reljam je napisao:
Citat:
torbica je napisao:
sve me to jako nervira jel imamo bulja uslugu...
u italiji nude 80 dem flat + besplatno telefoniranje ;((


Hm, da, ali oni nemaju opremu koju su nam ostavili Nemci, a mi je nismo upgradeovali. Takodje, ima mnogo vise ljudi koji ne koriste internet nego samo telefon, tako da je za njih 80 DEM skupo...

Ma situacija jeste bezveze, i sigurno ne pruzaju zadovoljavajucu uslugu za te pare, ali mozda mora kroz to da se prodje da bi se nadoknadio manjak investicija u zadnjih 10 godina?

brate ti u americi, prema tome kakav bre manjak od 10 godina.......
ovde bre jedino sto je ostalo to je internet..... nek ti kazu klinci kako zive
sad ce i to da postane luksuz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ ouros @ 31.07.2001. 22:32 ] @
Citat:
torbica je napisao:
Citat:
Reljam je napisao:
Citat:
torbica je napisao:
sve me to jako nervira jel imamo bulja uslugu...
u italiji nude 80 dem flat + besplatno telefoniranje ;((


Hm, da, ali oni nemaju opremu koju su nam ostavili Nemci, a mi je nismo upgradeovali. Takodje, ima mnogo vise ljudi koji ne koriste internet nego samo telefon, tako da je za njih 80 DEM skupo...

Ma situacija jeste bezveze, i sigurno ne pruzaju zadovoljavajucu uslugu za te pare, ali mozda mora kroz to da se prodje da bi se nadoknadio manjak investicija u zadnjih 10 godina?

brate ti u americi, prema tome kakav bre manjak od 10 godina.......
ovde bre jedino sto je ostalo to je internet..... nek ti kazu klinci kako zive
sad ce i to da postane luksuz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



pa ovde u USA telefon je $20 mesecno i mozes da pricas kolko hoces i da zoves gde hoces
a to sto kazes da je osto samo internet, cuti , mnogo je i to. ovako vidis kako ostali zive pa se nerviras, ovako nece biti interneta pa ce ti biti lakse :))))

Pozdrav
Uros
[ Predrag Damnjanovic @ 31.07.2001. 22:37 ] @
Haknimo im sajtove
[ Reljam @ 31.07.2001. 22:38 ] @
Citat:
torbica je napisao:
brate ti u americi, prema tome kakav bre manjak od 10 godina.......
ovde bre jedino sto je ostalo to je internet..... nek ti kazu klinci kako zive
sad ce i to da postane luksuz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Manjak od 10 godina investicija - niko nije investirao u telekomunikacije u zadnjih deset godina. Treba to da se nadoknadi da bi se postigao odredjen nivo usluga.
Ili da objasnim na drugi nacin: '92 je telefon bio prakticno dzabe, jer dok ti stigne racun to ispadne zanemarljivo malo. E, to sad mora da se plati.....

Sto se tice interneta kao luksuza - to je nazalost realna situacija. Tako ti je to kada ratujes, pa izgubis, pa ratujes, pa izgubis, a sve vreme nemas ekonomiju.

Ouros, meni je telefon $34, ko ti je provajder?
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2001. 11:39 ] @
Ne postoji nikakvo opravdanje za ovoliko poskupljenje usluga bez formiranja nekih olaksica za Internet korisnike i korisnike koji zovu broj na istoj telefonskoj centrali (local call)

Kao prvo, Telekom Srbija je dobio znacajan kapital 1996-te godine od STET-a i OTE-a (1.7 Milijardi DEM), to sto te pare nisu potrosene za unapredjivanje mreze savrseno nije problem potrosaca.

Kao drugo, Italijani su trebali da uloze znacajan know-how u telekomunikacijama sto oni (osim HALO govornica) nisu uradili.

Kao trece, monopol telekoma i jos neke stvari jednostavno nigde drugde u EU i USA nisu dopustive. Gde je zakon o zastiti potrosaca??? Da li znate koliki je procenat dobijanja sporova sa doticnom kompanijom u proteklih 40 godina?

Sto se tice ulaganja u opremu - jos jedna ordinarna neobavestenost. Kada neko selo, novo naselje itd... zeli telefonski sistem oni su duzni da ulazu u mrezu tako sto 5000 ljudi mora da plati 1000-1500 DM po prikljucku - tako se otplacuje sistem komutacije i transporta. Znaci, to nema apsolutno nikakve veze sa annual income-om od telefonskih impulsa.

Ja nemam nista protiv poskupljenja - ali ne zelim da placam evropske cene za usluge koje nisu ni na nivou africke pustinje. Nek oni povecavaju cene koliko hoce ali zelim da se dopusti konkurenciji da obavlja poslove pruzanja telefonskih usluga, pa cemo videti koja je realna cena telefoniranja.
[ BORG @ 01.08.2001. 12:04 ] @
sta placete....meni dolazi tel racun oko 300-350 maraka...a budem 1-2 h dnevno.
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2001. 12:30 ] @
Citat:
BORG je napisao:
sta placete....meni dolazi tel racun oko 300-350 maraka...a budem 1-2 h dnevno.


Nije u pitanju cena - vec odnos cena:kvalitet usluge

[ Reljam @ 01.08.2001. 19:34 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic je napisao:
Ne postoji nikakvo opravdanje za ovoliko poskupljenje usluga bez formiranja nekih olaksica za Internet korisnike i korisnike koji zovu broj na istoj telefonskoj centrali (local call)

Kao prvo, Telekom Srbija je dobio znacajan kapital 1996-te godine od STET-a i OTE-a (1.7 Milijardi DEM), to sto te pare nisu potrosene za unapredjivanje mreze savrseno nije problem potrosaca.

Kao drugo, Italijani su trebali da uloze znacajan know-how u telekomunikacijama sto oni (osim HALO govornica) nisu uradili.

Kao trece, monopol telekoma i jos neke stvari jednostavno nigde drugde u EU i USA nisu dopustive. Gde je zakon o zastiti potrosaca??? Da li znate koliki je procenat dobijanja sporova sa doticnom kompanijom u proteklih 40 godina?

Sto se tice ulaganja u opremu - jos jedna ordinarna neobavestenost. Kada neko selo, novo naselje itd... zeli telefonski sistem oni su duzni da ulazu u mrezu tako sto 5000 ljudi mora da plati 1000-1500 DM po prikljucku - tako se otplacuje sistem komutacije i transporta. Znaci, to nema apsolutno nikakve veze sa annual income-om od telefonskih impulsa.

Ja nemam nista protiv poskupljenja - ali ne zelim da placam evropske cene za usluge koje nisu ni na nivou africke pustinje. Nek oni povecavaju cene koliko hoce ali zelim da se dopusti konkurenciji da obavlja poslove pruzanja telefonskih usluga, pa cemo videti koja je realna cena telefoniranja.


Ivane, uglavnom si u pravu... Medjutim u velikom broju evropskih zemalja upravo postoji monopol - tj. drzavna kompanija. Grci imaju svoj OTE, i nikog vise. Mislim da je slicna stvari i u Italiji. U svakom slucaju do pre 5-6 godina veci deo zapadne Evrope je imao jednog provajdera fiksne telefonije po zemlji. Mozda smo suvise mali za dva provajdera?

Druga stvar za cenu razgovora. Ma koliko mi voleli da mislimo da je nama najskuplje, nije tako. U Engleskoj je lokalni poziv 1.5p / minut, sto ispadne nesto manje od 3 dinara / min. U Holandiji je 7.5 centi minut, sto je oko 2.25 dinara / min.
Jeste da dobijamo losu uslugu, ali ne placamo Evropske cene.

I dalje mi se cini da treba nadoknaditi za dzabe telefoniranje pocetkom devedestih.
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2001. 22:57 ] @
Citat:
Reljam je napisao:
Ivane, uglavnom si u pravu... Medjutim u velikom broju evropskih zemalja upravo postoji monopol - tj. drzavna kompanija. Grci imaju svoj OTE, i nikog vise. Mislim da je slicna stvari i u Italiji. U svakom slucaju do pre 5-6 godina veci deo zapadne Evrope je imao jednog provajdera fiksne telefonije po zemlji. Mozda smo suvise mali za dva provajdera?

Druga stvar za cenu razgovora. Ma koliko mi voleli da mislimo da je nama najskuplje, nije tako. U Engleskoj je lokalni poziv 1.5p / minut, sto ispadne nesto manje od 3 dinara / min. U Holandiji je 7.5 centi minut, sto je oko 2.25 dinara / min.
Jeste da dobijamo losu uslugu, ali ne placamo Evropske cene.

I dalje mi se cini da treba nadoknaditi za dzabe telefoniranje pocetkom devedestih.


Hmmm... ajde ovako - recimo da su moji telekomunikacioni troskovi za fiksni i mobilni oko bili oko 100$ mesecno (fiksni: 3500 din, mobilni isto oko 3500 din) - znaci posle ovih poskupljenja bice bar 150$ mesecno (sto ne verujem da cu placati vec cu smanjiti razgovore!)

150$ je skoro 340 DM sto je equal 2.25 plate od 150 DM... ha! znaci ja za telefonski trosak dajem 2.25 prosecne plate - napominjem da ne zovem inostranstvo, hot lajnove, fonto, pricaonice i ostale gluposti...

Salu na stranu, nije tu cena toliko problem. U pomenutoj Holandiji je minut razgovora mobilni fiksni oko 3 centa - kod nas na 063 je 22 centa...

Fiksna telefonija u Evropi jeste skupa. Zasto? Zato da bi se Internet korisnici stimulisali da rasterete komutacionu mrezu i predju na Cable/DSL/Wireless/GPRS/Stagod - a kod nas? Stimulacija za sta? Ovde ne postoji ni Cable, o DSL-u sanjam ponekad, ISDN se ne dobija (nemaju resurse) itd... O cemu mi onda pricamo? Dobro, telekom daje jeftino poprecne veze - ali provajderi deru za linkove pa smo opet na istom :|

U nasem slucaju bi trebalo napraviti neke 080 besplatne brojeve za net. Internet korisnika je malo i oni su buducnost ove zemlje. E, neko u Telekomu je napravio mali case-study i video da ima tu dosta da se obere ako bi lepo i tim nesrecnim korisnicima zacepili cenu. To je opsta sramota. Na kraju krajeva, jedino inostrani pozivi su nestisljivi (koliko god da kostaju ljudi ce zvati) a ljudi ce jednostavno manje telefonirati zato sto su plate mizerne. Nece telekom dobiti ni prebijen cent vise na godisnjem nivou.

Znaci - nije problem cena impulsa i Telekomovi finansijski problemi (mada se ovo opet ne tice nikog sem njih) - problem je Internet trosak koji ce sada biti neralno visok u odnosu na Zapad.

Poz
-- Ivan

[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2001. 23:01 ] @
Da, zaboravio sam da napomenem jednu tuznu cinjenicu koju mnogi zaboravljaju...

Kada je potpisan ugovor o prodaji Telekoma (Beko, Sloba, Dini) drzava kao vecinski vlasnik se obavezala da ce dozvoliti korekciju cene impulsa u skladu sa vazecim kursom.

To direktno implicira da ce Telekom smeti da poskupi jos jedno 2.5 puta zato sto su do sad poskupeli jedno 100%. Mozda su Zoran Djindjic & Co. uspeli ovo da odloze na kratak period, ali korekcija je neminovna i siguran sam da ce se desiti najkasnije do pocektka sledece godine.

[ torbica @ 02.08.2001. 05:16 ] @
Citat:
Reljam je napisao:
Citat:
Ivan Dimkovic je napisao:
Ne postoji nikakvo opravdanje za ovoliko poskupljenje usluga bez formiranja nekih olaksica za Internet korisnike i korisnike koji zovu broj na istoj telefonskoj centrali (local call)

Kao prvo, Telekom Srbija je dobio znacajan kapital 1996-te godine od STET-a i OTE-a (1.7 Milijardi DEM), to sto te pare nisu potrosene za unapredjivanje mreze savrseno nije problem potrosaca.

Kao drugo, Italijani su trebali da uloze znacajan know-how u telekomunikacijama sto oni (osim HALO govornica) nisu uradili.

Kao trece, monopol telekoma i jos neke stvari jednostavno nigde drugde u EU i USA nisu dopustive. Gde je zakon o zastiti potrosaca??? Da li znate koliki je procenat dobijanja sporova sa doticnom kompanijom u proteklih 40 godina?

Sto se tice ulaganja u opremu - jos jedna ordinarna neobavestenost. Kada neko selo, novo naselje itd... zeli telefonski sistem oni su duzni da ulazu u mrezu tako sto 5000 ljudi mora da plati 1000-1500 DM po prikljucku - tako se otplacuje sistem komutacije i transporta. Znaci, to nema apsolutno nikakve veze sa annual income-om od telefonskih impulsa.

Ja nemam nista protiv poskupljenja - ali ne zelim da placam evropske cene za usluge koje nisu ni na nivou africke pustinje. Nek oni povecavaju cene koliko hoce ali zelim da se dopusti konkurenciji da obavlja poslove pruzanja telefonskih usluga, pa cemo videti koja je realna cena telefoniranja.


Ivane, uglavnom si u pravu... Medjutim u velikom broju evropskih zemalja upravo postoji monopol - tj. drzavna kompanija. Grci imaju svoj OTE, i nikog vise. Mislim da je slicna stvari i u Italiji. U svakom slucaju do pre 5-6 godina veci deo zapadne Evrope je imao jednog provajdera fiksne telefonije po zemlji. Mozda smo suvise mali za dva provajdera?

Druga stvar za cenu razgovora. Ma koliko mi voleli da mislimo da je nama najskuplje, nije tako. U Engleskoj je lokalni poziv 1.5p / minut, sto ispadne nesto manje od 3 dinara / min. U Holandiji je 7.5 centi minut, sto je oko 2.25 dinara / min.
Jeste da dobijamo losu uslugu, ali ne placamo Evropske cene.

I dalje mi se cini da treba nadoknaditi za dzabe telefoniranje pocetkom devedestih.

uopste nisi u pravu za italiju...tamo imas ADSL za 80 dem + fee phone
gde god ima konkurencije cene su nize, usluga bolja
[ Reljam @ 02.08.2001. 05:33 ] @
Citat:
torbica je napisao:
Citat:
Reljam je napisao:
Ivane, uglavnom si u pravu... Medjutim u velikom broju evropskih zemalja upravo postoji monopol - tj. drzavna kompanija. Grci imaju svoj OTE, i nikog vise. Mislim da je slicna stvari i u Italiji. U svakom slucaju do pre 5-6 godina veci deo zapadne Evrope je imao jednog provajdera fiksne telefonije po zemlji. Mozda smo suvise mali za dva provajdera?

devedestih.

uopste nisi u pravu za italiju...tamo imas ADSL za 80 dem + fee phone
gde god ima konkurencije cene su nize, usluga bolja

Pa dobro, ko je onda drugi provajder fiksne telefonije u Italiji, i da li je postojao pre 5-6 godina?
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2001. 09:42 ] @
Citat:
Reljam je napisao:
Pa dobro, ko je onda drugi provajder fiksne telefonije u Italiji, i da li je postojao pre 5-6 godina?


Hmm... dosta EU zemalja nema potrebu za drugim operaterima zato sto je broj korisnika relativno mali a ulaganja velika.

Ali, sa druge strane postoje udruzenja za zastitu potrosaca koja se staraju da monopolske kompanije ne preteraju.

Kao sto rekoh - poskupljenje je OK samo da se Internet pretplatnici subvencraju... a mogli bi i da uvedu pakete za one koji mnogo trose (na primer - pretplata 50 DM a besplatni razgovori u istom mestu, itd...)

[ stinger @ 02.08.2001. 11:07 ] @
ma ja znam da sam ja otisao na odmor kad je telekom poskupeo, i da sam se vratio sa istog i da sam docekao jos jedno neprijatno iznenadjenje u vidu novog poskupljenja telekoma, sto ostavlja "vrlo los ukus u ustima", ovo pocinje da prelazi sve granice normalnosti...
[ [SER]ChatNick @ 03.08.2001. 09:48 ] @

A ja bih da dodam samo jedno... lopuze, banda i kriminalci... nista vise... a to sto nece da obore ugovor koji nije punovazan je prica sama za sebe... sve u svemu.... welcome to Serbia.. land of corruption, gangs and political suicides...

[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2001. 13:25 ] @
Citat:
[SER]ChatNick je napisao:

A ja bih da dodam samo jedno... lopuze, banda i kriminalci... nista vise... a to sto nece da obore ugovor koji nije punovazan je prica sama za sebe... sve u svemu.... welcome to Serbia.. land of corruption, gangs and political suicides...



Evo - ja predlazem nekoliko straigthforward ideja koje bi Telekom Srbija, AD. mogao da upotrebi, da podigne nivo "kvaliteta usluga" ...


1. Naplata impulsa i pozvanom i pozivajucem pretplatniku... zaboga, pa i jedan i drugi trose napon centrale, a zauzimaju bar 2 komutaciona kanala... Na kraju krajeva, to nije strasno poskupljenje - niko nece ni primetiti - zar ne?

2. Naplata impulsa cak i kad je broj zauzet... Korisnik je ipak uzeo 1e-6 procenta resursa centrale. To mu se treba naplatiti! Takodje je zauzeo jedan 64 kBits/s PCM kanal - Telekom samo cuva svoju opremu. Ova mera ce znacanjo povecati kapital firme i plate radnika Telekoma - na kraju krajeva to je nasa briga! Sa vecim platama ce radnici biti zainteresovaniji za rad...

3. Ukidanje "besplatnih obavestenja" (nepostojeci broj, nedostupan mobilni korisnik, itd...) - zasto se ove poruke ne bi naplacivale? Ovim bi se placali troskovi zauzeca dragocenih telekomunikacionih resursa za vreme slusanja poruke...

4. Taksa na vise od jedne telefonske linije po domacinstvu. Naravno - 2 linije su luksuz, pa zar to negde ima? Bar 200 din bi trebalo uzimati na svaku dodatnu liniju...

5. Taksa na Internet. Internet je apsolutni luksuz... Ovim bi se placalo uvodjenje veronauke po skolama, jer je ona daleko potrebnija nego opste obrazovanje, a kako je nasa drzava odlucila da to finansira iz javnog budzeta (sto se ne radi nigde u demokratskim zemljama) treba joj pomoci sa ovim. Taksa bi se naplacivala tako sto bi se svi Internet POP brojevi naplacivali po "Fonto" tarifi. Deo tih para bi isao i na kupovinu lekova i penzije, posto drzava nema pametniji socijalni program.

6. Taksa na digitalne centrale. Case study pokazuje da su dig. centrale luksuz i trebalo bi ih oporezivati kao takve.

7. Taksa za one koji ne telefoniraju mnogo. Ovim se nepotrebno zauzimaju vodovi (vise domacinstava koje nemaju velike telekomunikacione potrebe bi trebalo da dele jednu liniju). Sa ovom merom bi se znacajno povecali prihodi kako vecina domacinstava ne pravi racune vece od 200 din.

8. Uvodjenje prinudne naplate (zaplena licne impovine) u slucaju neplacanja.

9. Ukidanje prava zalbe (zar je postojalo?) - Kako je telekomova oprema nepogresiva time nestaje potreba za zalbama.


Sa svim ovim merama drustvo bi pomoglo oporavak jedne privatne kompanije, sto je ustaljena svetska praksa (svako gleda tudju brigu - a ne svoja posla) :)))))))))))
[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2001. 14:26 ] @
Inace, za one koji ne znaju - telekom je nasvirao i cene "Fonto" internet usluga (041 910 910, 9819, 041 555 555, itd...)

Sada je na 041netu minut interneta 2.73 din!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ovaj potez nema veze sa ISP-ovima zato sto je Beotel u saopstenju za javnost rekao da uvode uslugu nadoknade ako imate otvoren nalog kod njih i ako koristite njihov 041 servis!!!

Znaci, case-study ekipa u telekomu je zakljucila da postoji jos neki nacin da se otmu pare od naroda, a to je 160 din (STO SEZDESET!) po satu interneta. Ovo je sramota za nasu naciju, da imamo internet skuplji nego bilo gde u Evropi. Dok u USA imaju gomilu toll-free (800) brojeva za pristup netu mi se utrkujemo da to skuplje naplatimo.

Pitam se samo sta ce postici sa ovim? Ako neko ima platu od 200 dm, sigurno nece moci da placa internet 300 dm ma koliko kostao. Broj korisnika interneta ce se smanjivati - ali nema veze, bitno je da gledam gluposti na TV-u svaki dan o Kosovu, Crkvama, vecitim tradicijama, inatima, veronaukama, svadjama izmedju kojekakvih politicara i ostalim stvarima koje su tako daleko od kupovne moci, opsteg obrazovanja, kulture i ekonomije... no to i nije bitno...
[ Reljam @ 04.08.2001. 18:58 ] @
Ljudi, a sta vi hocete uopste? Ajde kazite mi ovo: KOLIKO VI MISLITE DA TREBA DA KOSTA IMPULS?
A onda mi kazite zasto mislite da treba da kosta bas toliko?
Da li mislite da ce xDSL i ISDN doci brze ako malo placate telefon?
Da li mislite da ce nove centrale doci brze ako malo placate telefon?
Da li mislite da u zemlji sa gomilom nezaposlenih i platama od 150 DEM internet NIJE luksuz?
Ko treba da nadoknadi godine nerentabilnosti telekoma zbog nerealno niskih cena - tada se niko nije zalio sto su cene bile male pa se ne ulaze u infrastrukturu?
Cena impulsa uopste nije pratila skok marke, tek sad pocinje da se nadoknadjuje razlika, ali kao sto je neko rekao ima jos da raste da bi se "izjednacila" sa markom.


I batalite te price kako je u USA telefon dzabe - nije. Realna cena lokalnog telefona je izmedju $30-$40 (ako radis i nisi student ili low income). Cisto da znate koliko kosta telefon ako hoces da te telefonska kompanije drzi kao malo vode na dlanu.

---

Nije mi namera da bilo koga flejmujem, ali mi se stvarno cini da niste shvatili na sta su mislili kada su rekli da je period tranzicije tezak... Tek sad pocinje da se obnavlja i nadoknadjuje, i sada ce tek biti gadno. Kome se ne dopada, neka se pakuje..... :(
[ Ivan Dimkovic @ 04.08.2001. 20:30 ] @
[quote]Reljam je napisao:
Ljudi, a sta vi hocete uopste? Ajde kazite mi ovo: KOLIKO VI MISLITE DA TREBA DA KOSTA IMPULS?
A onda mi kazite zasto mislite da treba da kosta bas toliko?
Da li mislite da ce xDSL i ISDN doci brze ako malo placate telefon?
Da li mislite da ce nove centrale doci brze ako malo placate telefon?
Da li mislite da u zemlji sa gomilom nezaposlenih i platama od 150 DEM internet NIJE luksuz?
Ko treba da nadoknadi godine nerentabilnosti telekoma zbog nerealno niskih cena - tada se niko nije zalio sto su cene bile male pa se ne ulaze u infrastrukturu?
Cena impulsa uopste nije pratila skok marke, tek sad pocinje da se nadoknadjuje razlika, ali kao sto je neko rekao ima jos da raste da bi se "izjednacila" sa markom.


I batalite te price kako je u USA telefon dzabe - nije. Realna cena lokalnog telefona je izmedju $30-$40 (ako radis i nisi student ili low income). Cisto da znate koliko kosta telefon ako hoces da te telefonska kompanije drzi kao malo vode na dlanu.

---

Ajde 1 po 1 -

- Koliko treba da kosta impuls?

Razlicito! Treba da postoje razlicite vrste pretplata za razlicite vrste korisnika. Ja sam isto za to da se okanemo vestackih socijalnih programa ali trpati sve korisnike u isti kos je neprihvatljivo! Meni ova cena impulsa odgovara, moj income moze to da izdrzi, ali se glupo osecam da placam istu pretplatu i istu cenu impulsa kao i neki penzioner za 100 DM penzijom. Krajnje neracionalna je cena interneta zato sto tu telekom nema nikakav profit (tj. zanemarljiv u odnosu na ostale razgovore) a znaci mnogo mladima. Zasto ne uvesti popuste za omladinu, za zvanje internet provajdera nocu, itd?? Mislis da ce to da osteti telekom?


- Da li mislite da ce xDSL i ISDN doci brze ako malo placate telefon?

ISDN postoji, kao i HDSL, cak mozes da dovuces 100 parica u kucu ako nekog potplatis. Moj drug je dvojnik u centru Beograda zato sto mu je poznati komsija Mirko (necu da citiram prezime, mozda me optuzi za nesto) uzeo 15 linija... treba mu.

A ja ne mogu da dobijem ISDN ni pored tehnickih mogucnosti vec mi mastan radnik koji nije prao kosu 10 godina kaze da ne daju fizickim licima (pored PISMENOG ugovora na kome postoji stavka fizicka lica)!!! U tvojoj Americi bi pala dobra tuzba a ovaj radnik ne bi prosao osnovni job interview. Vidis, za moj tax money hocu i uslugu, zar ne treba tako?

- Da li mislite da ce nove centrale doci brze ako malo placate telefon?

Ja "novu" (alcatel 1000 E10) imam od 1993. To stvarno nije moj problem. Na kraju krajeva management nije smenjivan ni pored katastrofalnih poteza. Italijani nisu ulozili know-how, rukovodstvo se rasipa i kupuje Audi A8 Quattro automobile a ti mi pricas o nekom placanju telefona. Meni je pre poskupljenja racun bio 150 DM (66$) sto je pristojan racun i za tvoja merila. Sa ovim poskupljenjem ce biti bar 120$ - malo li je.

-Da li mislite da u zemlji sa gomilom nezaposlenih i platama od 150 DEM internet NIJE luksuz?

:) Ma nemoj - pa zato od omladinu i studente (najvecu populaciju na Netu) treba ODRATI zato sto neko nije zaposlen i ziveo je po komunistickim merilima???? U redu, neka Net za firme bude koliko hoces, ali hocu da srednjoskolci i studenti imaju free net zato sto su nekomercijalna kategorija. Nece se Telekom najesti hleba od njih anyway.

-Ko treba da nadoknadi godine nerentabilnosti telekoma zbog nerealno niskih cena - tada se niko nije zalio sto su cene bile male pa se ne ulaze u infrastrukturu?

:))))))) Aha, sad znaci treba da otplacujem bahate radnike kojih ima 5-8 puta vise nego sto treba i njihove masne licne dohotke, putovanja po inostranstvu i dnevnice za to ("usavrsavanja") ... Da nemam rodbinu u doticnoj kompaniji i da ne znam njihove stavove mozda bih i progutao ovo ali me stvarno briga.

Ako ne znas, u nadogradnji TT mreze UVEK ucestvuju ljudi koji zele prikljucke. Da se neko malo mesto sa 5000 ljudi prikljuci na komutacionu mrezu treba svako da da po 1500 dm sto je 750000 DM. To se ne finansira od impulsa kako ti kazes vec od nasih para. U Beogradu si cak i PCM uredjaj morao da kupis. Nije se Telekom zaduzivao kod MMF-a vec je to lepo u markama naplacivao od ljudi kojima je nesto trebalo.

Neka oni poskupljuju, ali nek otpuste sve viskove zaposlenih i nek uposle neku stranu kompaniju da im vodi organizaciju mreze i troskove. Samo mi jos treba da mi debeli masni direktori iz Vranicevac vode kompaniju koja sve svoje gubitke prebija preko nasih ledja.


-Cena impulsa uopste nije pratila skok marke, tek sad pocinje da se nadoknadjuje razlika, ali kao sto je neko rekao ima jos da raste da bi se "izjednacila" sa markom.

Ma poenta je bila u internetu, ne toliko u ceni impulsa. Ocigledan primer perfidnosti je poskupljenje 041 NET usluga BEZ IKAKVOG RAZLOGA!!! (2.73 DIN po minutu)


- I batalite te price kako je u USA telefon dzabe - nije. Realna cena lokalnog telefona je izmedju $30-$40 (ako radis i nisi student ili low income). Cisto da znate koliko kosta telefon ako hoces da te telefonska kompanije drzi kao malo vode na dlanu.

Missing the point - stimulacija ljudi da ne opterecuju mrezu sa dugim razgovorima (Internet). Zato ti u USA imas Cable/DSL operatore za slicnu lovu mesecno sto ovde ne postoji. Tj. - POSTOJI ALI KOSTA (bolje da ne znas koliko)

[ [SER]ChatNick @ 05.08.2001. 08:20 ] @
Citat:
Reljam je napisao:
Ljudi, a sta vi hocete uopste? Ajde kazite mi ovo: KOLIKO VI MISLITE DA TREBA DA KOSTA IMPULS?
A onda mi kazite zasto mislite da treba da kosta bas toliko?
Da li mislite da ce xDSL i ISDN doci brze ako malo placate telefon?
Da li mislite da ce nove centrale doci brze ako malo placate telefon?
Da li mislite da u zemlji sa gomilom nezaposlenih i platama od 150 DEM internet NIJE luksuz?
Ko treba da nadoknadi godine nerentabilnosti telekoma zbog nerealno niskih cena - tada se niko nije zalio sto su cene bile male pa se ne ulaze u infrastrukturu?
Cena impulsa uopste nije pratila skok marke, tek sad pocinje da se nadoknadjuje razlika, ali kao sto je neko rekao ima jos da raste da bi se "izjednacila" sa markom.


I batalite te price kako je u USA telefon dzabe - nije. Realna cena lokalnog telefona je izmedju $30-$40 (ako radis i nisi student ili low income). Cisto da znate koliko kosta telefon ako hoces da te telefonska kompanije drzi kao malo vode na dlanu.

---

Nije mi namera da bilo koga flejmujem, ali mi se stvarno cini da niste shvatili na sta su mislili kada su rekli da je period tranzicije tezak... Tek sad pocinje da se obnavlja i nadoknadjuje, i sada ce tek biti gadno. Kome se ne dopada, neka se pakuje..... :(



Evo ti prosto racunica... plata siromasnog inzinjera u USA je oko $45k/y, odbijes porez, ostane ti minimalno 35k, delis sa 12 dobijes oko 3k cisto.. znaci... 30/3.000 = 1% plate cini telefon. Ajde sada idemo kod nas... recimo da je prosecna plata siromasnog inzinjera u YU 600 DEM (kako da ne) 1% je 6DEM = 180 DIN, kome je to bre telefon u Srbiji 180 DIN a ko ga koristi lokalno i za Internet???? mani se ti sine tranzicije i gluposti, kada povecaju narodu koji crnci u ovom robovlasnickom kapitalizmu (a o tome cu kasnije) onda neka povevaju i cene usluga i zivota.

A sada jedno malo poredjenje... nekada davno bejahu robovlasnici i robovi.. SVI robovi su radili... radili... pa onda SVI jeli, pili i spavali.... robovlasnik im je obezbedjivao SVIMA hranu i smestaj... onda posle nekih 3.000 godina u zemlji Srbiji.. savremeni rob pardon radnik radi, zaradi svoju platu i onda ode kuci da jede i spava... i reci ti meni da li svaki rob u srbiji, pardon svaki radnik zaradi sebi da iznajmi stan i plati sve troskove i hranu ?? :)

hvala :) a sada lepo idi van zemlje i uci se tamo kapitalizmu i socijalizmu, pa eksperimentisi, a nas ostavi bar da se bunimo ako nista drugo ne mozemo....

i jos nesto... hocu nazad mojih 3.000 DEM koje sam platio privatnoj firmi TELEKOM Srbije da mi pruzi uslugu koju sada hoce krvavo da naplacuje kao na zapadu, gde niko ne placa niti ulaze u infrastrukturu PRIVATNE firme....
To ti dodje kao da ja svom soferu (eh da ga bar imam :))) ) placam platu i amortizaciju na MOJE auto, a onda kada se auto havarise, moj sofer od amortizacije kupi novo, ali ne za mene, vec za sebe:) smesno.. zar ne?


[ Ivan Dimkovic @ 05.08.2001. 11:08 ] @
Citat:
[SER]ChatNick je napisao:


Evo ti prosto racunica... plata siromasnog inzinjera u USA je oko $45k/y, odbijes porez, ostane ti minimalno 35k, delis sa 12 dobijes oko 3k cisto.. znaci... 30/3.000 = 1% plate cini telefon. Ajde sada idemo kod nas... recimo da je prosecna plata siromasnog inzinjera u YU 600 DEM (kako da ne) 1% je 6DEM = 180 DIN, kome je to bre telefon u Srbiji 180 DIN a ko ga koristi lokalno i za Internet???? mani se ti sine tranzicije i gluposti, kada povecaju narodu koji crnci u ovom robovlasnickom kapitalizmu (a o tome cu kasnije) onda neka povevaju i cene usluga i zivota.

A sada jedno malo poredjenje... nekada davno bejahu robovlasnici i robovi.. SVI robovi su radili... radili... pa onda SVI jeli, pili i spavali.... robovlasnik im je obezbedjivao SVIMA hranu i smestaj... onda posle nekih 3.000 godina u zemlji Srbiji.. savremeni rob pardon radnik radi, zaradi svoju platu i onda ode kuci da jede i spava... i reci ti meni da li svaki rob u srbiji, pardon svaki radnik zaradi sebi da iznajmi stan i plati sve troskove i hranu ?? :)

hvala :) a sada lepo idi van zemlje i uci se tamo kapitalizmu i socijalizmu, pa eksperimentisi, a nas ostavi bar da se bunimo ako nista drugo ne mozemo....

i jos nesto... hocu nazad mojih 3.000 DEM koje sam platio privatnoj firmi TELEKOM Srbije da mi pruzi uslugu koju sada hoce krvavo da naplacuje kao na zapadu, gde niko ne placa niti ulaze u infrastrukturu PRIVATNE firme....
To ti dodje kao da ja svom soferu (eh da ga bar imam :))) ) placam platu i amortizaciju na MOJE auto, a onda kada se auto havarise, moj sofer od amortizacije kupi novo, ali ne za mene, vec za sebe:) smesno.. zar ne?





Da, zamisli - kakav do jaja kapitalizam, ovde ako nesto hoces da instaliras (telefonska linija, PCM uredjaj, telefonska centrala, itd) moras

1. Da sam kupis opremu
2. Da se ODREKNES opreme u korist telekoma a oni ti za uzvrat daju pravo da tu opremu koristis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

HAHA - kakav kapitalizam na delu - ne dobijas akcije, ne dobijas potvrdu da je to tvoje pa ako ne zelis vise da koristis njihove usluge da to dobijes nazad, ne... ti to poklanjas, a to se strucno kaze "ucestovanje u nadogradnji mreze" :)))))))))))))))

E, ajde sad ekipa iz USA da mi kaze da li to kod njih postoji? :) Postoji, ali se zove "pljacka" i za nju se krivicno odgovara. Prazna demagogija o rashodima za vreme inflacije je obicna splacina, ja sam te 1993-ce ziveo od 5 DM + moja ustedjevina, a tako je zivelo i 98% Srbije. Sad se nadje neki pametnjakovic da mi kaze da sam jos kriv sto nisam placao telefon tad 200 DM... Hehe... loodilo, sad ispada da jos i to moram da platim, iako mi je ova banana drzava duzna gomilu para od starih stednji, uzela mi 10 godina zivota, itd... i sad sam jos i duzan i kriv??!??!
[ Reljam @ 06.08.2001. 03:15 ] @
Ah, moram da priznam da sam zadovoljan odgovorima. Imam par zamerki, naime centrala, linija, telefon itd kosta isto u USA, u Srbiji i u Africi. Marketing ne kosta isto, troskovi na ljude su veci, ali oprema kosta isto.

Poskupljenje 041 NET-a je bilo ponuda - potraznja: suvise su im zapusivali linije i ovi odlucli da mogu da podignu cene... lepo...

Ali nije ni bitno - mislim da dolazimo do zakljucka da je problem u ljudima - znaci ok, evo nove vlasti, eto "promena", i eto istih ljudi na istim mestima (ili mozda slicnih ljudi na istim mestima).
[ [SER]ChatNick @ 06.08.2001. 04:46 ] @
Citat:
Reljam je napisao:
Ah, moram da priznam da sam zadovoljan odgovorima. Imam par zamerki, naime centrala, linija, telefon itd kosta isto u USA, u Srbiji i u Africi. Marketing ne kosta isto, troskovi na ljude su veci, ali oprema kosta isto.

Poskupljenje 041 NET-a je bilo ponuda - potraznja: suvise su im zapusivali linije i ovi odlucli da mogu da podignu cene... lepo...

Ali nije ni bitno - mislim da dolazimo do zakljucka da je problem u ljudima - znaci ok, evo nove vlasti, eto "promena", i eto istih ljudi na istim mestima (ili mozda slicnih ljudi na istim mestima).


Znas.. ovakvi odgovori i konstatacije su mlacenje prazne slame.. no, ako ti se tako svidja, samo napred, bolje bi bilo nesto promeniti jednom na bolje umesto uvek na gore i slegnuti ramenima... "PA NE MOZE".. to je najlakse... oprobano...


[ ouros @ 06.08.2001. 05:20 ] @
Citat:
[SER]ChatNick je napisao:
Citat:
Reljam je napisao:
Ah, moram da priznam da sam zadovoljan odgovorima. Imam par zamerki, naime centrala, linija, telefon itd kosta isto u USA, u Srbiji i u Africi. Marketing ne kosta isto, troskovi na ljude su veci, ali oprema kosta isto.

Poskupljenje 041 NET-a je bilo ponuda - potraznja: suvise su im zapusivali linije i ovi odlucli da mogu da podignu cene... lepo...

Ali nije ni bitno - mislim da dolazimo do zakljucka da je problem u ljudima - znaci ok, evo nove vlasti, eto "promena", i eto istih ljudi na istim mestima (ili mozda slicnih ljudi na istim mestima).


Znas.. ovakvi odgovori i konstatacije su mlacenje prazne slame.. no, ako ti se tako svidja, samo napred, bolje bi bilo nesto promeniti jednom na bolje umesto uvek na gore i slegnuti ramenima... "PA NE MOZE".. to je najlakse... oprobano...




Za reljam-a znam da zivi u USA, neki ovde ili su dobro informisani o zivotu u USA ili su nekad ziveli. Ukoliko su ziveli ne znam sto malo otvorenije ne pricaju o zivotu ovde. Necu nista da kritikujem a ni da hvalim USA ali radi se o tome, kopiraj ceo zakon, plate ,sve sto ti padne napamet, znaci kompletan USA sistem u Srbiju i ja mogu da ti garantujem da u Srbiji nebi bilo dana bez demonstracija, nereda ... i vi, isti koji pricate kako je ovde sve super .... biste bili jedni od prvih koji bi kritikovali novi nacin zivota u Srbiji. Ono sto je ovde (USA) jednostavno ne moze da radi u Srbiji, dok se mi ko narod nepromenimo.
Zad verovatno pitanje A kakve to veze ima sa Telekom-om ??? Pa ima, jer odnekud mora da se pocne, Telekom je prvi, porez na promet, carina .... sve to sto nam sad izgleda kretenski, slazem se, mozda je trebalo kasnije da se desi, ali opet ponavljam odnekud mora da se krene.


Pozdrav
Uros
[ baka-kaka @ 06.08.2001. 12:08 ] @
Dok se svi ne udruzimo i ne budemo slozni od pocetka do kraja nema nama bolje sutra sa monopolistickim Telekomom i sa svima njima koji se sakrivaju iza istog u nadi da ih netje zgaziti njihova "cizma" po dzepu.
Vreme prolazi, mnogi tjute a oni videli da mogu pa nastavljaju po narodu u fazonu "udrimo ih do zore, a zora nikako da svane".
[ angel @ 06.08.2001. 17:22 ] @
Nismo mi jedini koji imaju problema sa TElekomom....
http://www.vecernji-list.hr/2001/08/06/Pages/akoje.html

Prosle godine, Hrvati su napravili akciju "Bojkot!" gde su se 24h ili nesto manje suzdrzavali od telefoniranja.... gubitak za Telekom je bio veliki. Da li ima ovde nekoga iz .hr da nas blize upozna sa tom akcijom? Moglo bi tako nesto i u Srbiji da se uradi

Da li neko zna kako je u ostalim zemljama istocne evrope? Da li su i one prodale deonice svojih telekomunikacionih kompanija? Kako oni stoje sa cenom/kvalitetom?

A.
Otpor TELEKOMu Srbije!
[ U--G @ 06.08.2001. 18:51 ] @
Tacno tako Urose,

Ja zivim vec 16 godina u Holandiji, zadnji put sam bio u Jugi u Maju, svi udarli u kuknjavu, te skup prevoz, te nema lekova, putevi ocajni... itd.
Ali kad treba porez da se plati onda se svi prave ludi, pa ljudi odakle drzavi para ako necete porez da placate?????? Ko je na zapadu zna, mozes drzati demonstracije svaki dan, pljuvati na sve i sta hoces ali nemoj se zajebati i ne platiti porez, ako te uhvate kazne su ogromne.
Na zalost jos uvek nije iskorenjeno u Jugi ono "sve je to nase, znaci nicije".
To sto se neki trude za umanjene tarife za ucenike i studente za telefon, ajd mani te se sale, pa za mesec dana u svako bi nasao rupu kako drzavu da zajebe. Ako vec internet treba, zasto se onda ne uvede u skole, fakultete i biblioteke pa kome treba nek izvoli.

Sto se tice ADSL-a ja sam ga uveo pre 8 meseci kod kuce, elem modem + linija kostaju oko 550 DM-a, pa sada telefon me izadje (samo pretplata) 90 DM za adsl + 90 DM za ISDN. Znaci i na zapadu se placa prikljucivanje na liniju.

Ovde KPN drzi manje vise monopol sto se tice fixnih linija, zato sto se drugim kompanijama ne isplati da postavljaju nove linije ali zato ima 4 kompanije koje drze GSM.
[ Reljam @ 07.08.2001. 03:27 ] @
Citat:
angel je napisao:
Prosle godine, Hrvati su napravili akciju "Bojkot!" gde su se 24h ili nesto manje suzdrzavali od telefoniranja.... gubitak za Telekom je bio veliki.


Heh, to je stvarno pateticno. Sta da necete mozda da ne telefonirate mesec dana? Tako nesto moze da radi samo da se izdrzi par dana. Da nece mozda firme koje su ionako najveci korisnici da ne koritse telefon par dana? Uostalom i taj "veliki" gubitak je mnogo manji u poredjenju sa gubitkom koji bi imali kada bi oborili cene. Stvarno sumnjam da to moze da radi. A da ne govorim o tome sto se ni 10% populacije ne bi toga pridrzavalo.
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2001. 08:56 ] @
Citat:
Reljam je napisao:
Citat:
angel je napisao:
Prosle godine, Hrvati su napravili akciju "Bojkot!" gde su se 24h ili nesto manje suzdrzavali od telefoniranja.... gubitak za Telekom je bio veliki.


Heh, to je stvarno pateticno. Sta da necete mozda da ne telefonirate mesec dana? Tako nesto moze da radi samo da se izdrzi par dana. Da nece mozda firme koje su ionako najveci korisnici da ne koritse telefon par dana? Uostalom i taj "veliki" gubitak je mnogo manji u poredjenju sa gubitkom koji bi imali kada bi oborili cene. Stvarno sumnjam da to moze da radi. A da ne govorim o tome sto se ni 10% populacije ne bi toga pridrzavalo.


Ti stvarno ne razumes da vecina ljudi ima platu 150 DM u Srbiji. To implicira da ce jednostavno manje da telefoniraju a sigurno nece praviti racune od 200 DM. O kakvom smanjenju profita govoris? Citao sam studije Telekoma Srbije i ispada da 33% telefonskih racuna spada u kategoriju minimalnih - znas zasto? Ne zato sto ti ljudi ne zele da telefoniraju vec zato sto NEMAJU. Sve se bojim da ce sad, posle poskupljenja, da se razbiju od price telefonom.

Tvoja teza o NET uslugama na 041 "zagusivali pa poskupeli" je smesna. Broj 041 net korisnika je minimalan i meri se hiljadama (mozda cak i stotinama). Nikakvo poskupljenje tu ne donosi neki veci profit, bar sto se razmera jednog Telekoma tice. A i zagusenje je veoma relativan pojam. Alcatel centrale su vezane vezama od 622 Mbits/s - ne vidim o kakvom zagusenju se radi, mozda neko ume da mi objasni??!?!? ISP-ovi imaju vise linija a jeftinije su.

Sto se tice Holandije, poreza, itd... Hehe... ja placam 18 DM pretplatu za mobilni svakog meseca gde je 7 DM porez drzavi. +20% na svaki minut razgovora, dodatnu uslugu, ... porez drzavi. Placam porez i na knjige (sto vi Holandjani ne placate), a takodje i na sve ostalo. Holandija je jedna od zemalja sa vecim porezima ali sa odlicnim socijalnim programima. JA NE ZELIM DA SE MOJ TAX MONEY ULAZE U VERONAUKU VEC U NESTO PAMETNO. A ljudi ce placati porez, samo moras dati malo vremena da promene navike. Ranije si znao da tax money ide u Audije i Mercedese, valjda ce sad stvari da se menjaju. Da te podsetim da je YU bila najkorumpiranija drzava u svetu pre samo godinu dana!!!

[ Reljam @ 07.08.2001. 11:02 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic je napisao:
Ti stvarno ne razumes da vecina ljudi ima platu 150 DM u Srbiji. To implicira da ce jednostavno manje da telefoniraju a sigurno nece praviti racune od

Ljudi koji imaju platu od 150 DEM ce naravno manje da pricaju. U tome i jeste problem. Dokle god ljudi budu trosili 10 DEM na telefon, nece biti xDSL-a, masovnog ISDN-a i slicno. xDSL u zemlji gde ljudi imaju platu 150 DEM je luksuz i nece biti masovnog iskoriscenja te tehnologije na trzistu. A dok nema masovnog iskoriscenja, nema ni jeftinih cena usluga.

Uostalom treba da se odlucite - ili je Srbija zemlja bede i jada i sa prosecnim platama od 200 DEM, tu onda nema xDSL-a, nema flat rate lokalknog telefona, nema flat rate interneta, internet i mobilna telefonija je luksuz koji se dodatno oporezuje, itd. To je realnost, ako su plate 200 DEM.

Druga varijanta je da je Srbija razvijena zemlja, u kojoj korisnici mogu da placaju telefon koliko u drugim razvijenim zemljama - znaci da placaju mesecno 60 DEM flat rate lokalni telefon - i onda ce da bude i svih tih zanimljivih tehnologija.

Sto se tice poreza koji se slivaju u audije - prvo treba placati poreze, pa onda ganjati i smenjivati te koje ih trose na sve strane. A ne obrnuto. I naravno glasati za neke druge sledeci put, heh...

I jos jedna, vrlo bitna stvar:
vec 5 godina u Novom Sadu (a verovatno i u jos nekim gradovima Srbije), nema jeftine tarife jedan razgovor - jedan impuls. Zbog cega bi Beograd bio privilegovan?



[Ovu poruku je menjao Reljam dana 08-07-2001 u 02:03 AM GMT]
[ [SER]ChatNick @ 07.08.2001. 17:27 ] @
Citat:
ouros je napisao:
Citat:
[SER]ChatNick je napisao:
Citat:
Reljam je napisao:
Ah, moram da priznam da sam zadovoljan odgovorima. Imam par zamerki, naime centrala, linija, telefon itd kosta isto u USA, u Srbiji i u Africi. Marketing ne kosta isto, troskovi na ljude su veci, ali oprema kosta isto.

Poskupljenje 041 NET-a je bilo ponuda - potraznja: suvise su im zapusivali linije i ovi odlucli da mogu da podignu cene... lepo...

Ali nije ni bitno - mislim da dolazimo do zakljucka da je problem u ljudima - znaci ok, evo nove vlasti, eto "promena", i eto istih ljudi na istim mestima (ili mozda slicnih ljudi na istim mestima).


Znas.. ovakvi odgovori i konstatacije su mlacenje prazne slame.. no, ako ti se tako svidja, samo napred, bolje bi bilo nesto promeniti jednom na bolje umesto uvek na gore i slegnuti ramenima... "PA NE MOZE".. to je najlakse... oprobano...




Za reljam-a znam da zivi u USA, neki ovde ili su dobro informisani o zivotu u USA ili su nekad ziveli. Ukoliko su ziveli ne znam sto malo otvorenije ne pricaju o zivotu ovde. Necu nista da kritikujem a ni da hvalim USA ali radi se o tome, kopiraj ceo zakon, plate ,sve sto ti padne napamet, znaci kompletan USA sistem u Srbiju i ja mogu da ti garantujem da u Srbiji nebi bilo dana bez demonstracija, nereda ... i vi, isti koji pricate kako je ovde sve super .... biste bili jedni od prvih koji bi kritikovali novi nacin zivota u Srbiji. Ono sto je ovde (USA) jednostavno ne moze da radi u Srbiji, dok se mi ko narod nepromenimo.
Zad verovatno pitanje A kakve to veze ima sa Telekom-om ??? Pa ima, jer odnekud mora da se pocne, Telekom je prvi, porez na promet, carina .... sve to sto nam sad izgleda kretenski, slazem se, mozda je trebalo kasnije da se desi, ali opet ponavljam odnekud mora da se krene.


Pozdrav
Uros


Pa nemoj ti od tamo onda da pises kako je u redu, ne stenjes ti bre:) Ja sam krv propis*o dok ovi nisu pali sa vlasti i mnogo stosta uradio da bi me sada i "moji" zajebavali... i koliko imam uticaja i koliko mogu da im u lice kazem da GRESE, reci cu im i govorim im svaki put kada se vidimo. Definitvno GRESE, jer ne rade se reforme na ovaj nacin. Drugacije to treba da izgleda. Treba da bude prihvatljivo bar za 60% gradjanja. Ovo sada nije prihvatljivo ni za 20% gradjana. Tako niti se ostaje na vlasti, niti ce to da opstane.
[ torbica @ 07.08.2001. 19:09 ] @
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/D01080604.shtml
06. Aug 2001 17:16 (GMT+01:00)


Novi telefonski ra�uni �okirali gra�ane
"Alo" pla�aju i deset puta skuplje
Umesto 300 dinara najnoviji ra�un Beogra�anina Radeta Vu�ini�a iznosi vi�e od sedam i po hiljada dinara. U po�tama redovi za reklamacije
BEOGRAD - Srbi definitivno proklinju, ni krivog ni du�nog, Aleksandra Bela, izumitelja telefona. U "svetu" telefon je sprava koja spaja kontinente, a kod nas je telefoniranje poslednjeg meseca, sude�i po oznojenim i nervoznim gra�anima ispred �altera za reklamacije u po�ti u Takovskoj, pravi luksuz.

Ve�ini na�ih sugra�ana stigli su ra�uni nekoliko puta vi�i nego �to su to bili prethodnih meseci.
- �ivim sam i valjda znam koliko zovem. Do sada najvi�e sam pla�ao do 300, a evo, stigao mi najnoviji ra�un 7.730 dinara. Pa ja, bre, nemam toliku u�te�evinu. Mogu samo na Terazijama da me obese, al' te pare da platim nemam. Mo�e i na sud, znam da nisam zvao - ka�e Rade Vu�i�, koji posle 36 godina radnog sta�a prima 3.600 dinara mese�no.

Sa nekoliko ra�una u rukama ispred �altera za reklamacije, na kome slu�benice, �ini se, najvi�e rade, penzionerka Darinka Miladinovi� ima sasvim konkretan i prakti�an predlog. "Lepo neka nam isklju�e telefone i vrate onih 3.000 maraka �to smo upla�ivali za uvo�enje".
- Ovo, bre, nije realno ni da se pomisli, a kamoli da se otkucaju tolike pare za pokornog gra�anina. Postali smo svi k'o o�alo��ena porodica. Ranije si �ekao u redu, al' si mogao da kupi� hranu. Sada vi�e ne stojimo u redovima, kao ima svega, al' nema� �ime da kupi�. Ovakvoj se promeni ba� i nisam nadala. Pla�am ra�un za svekrvu, jer je njoj penzija 1.600, a ra�un za telefon 1.375 dinara. Ranije je dobijala oko 350. �ta je ovo? - pita se Darinka, kojoj je penzija 3.000 dinara.

Slu�benice uredno uzmu ra�un i, bez pitanja, �alju ozloje�enog gra�anina na slede�i gde se izdaje listing. Mnogi ve� znaju proceduru.
- Uzeli smo za pro�li mesec listing. Na njemu su samo mobilni telefoni. Za 31 broj koji je naveden, niko od mojih uku�ana ne zna �iji je. Potpuno nepoznati telefoni. Ranije, ra�un je bio oko 1.000 dinara, pro�li mesec 2.000 i bilo je to veliko iznena�enje, a sada �ak 5.000. Re�io sam da isklju�im telefon na mesec dana, da vidim u �emu je stvar - ka�e doktor Bo�idar Andreji�.

Tri, pet, devet hiljada. Cifre samo zve�e, dok se u redu razmenjuju iskustva. A svi se nadaju da je u pitanju, ipak, neka velika gre�ka.

Najstarija gospo�a u redu sa najve�im ra�unom je Stana Mitrovi�. Ukupno 68.429 impulsa i nedosti�nih 15.119 dinara.
- Uvek dobijamo oko 50 maraka, jer jednom mese�no zovemo u Holandiju. Jednom i kratko. Ovo sada je stvarno previ�e. Samo mu� ima penziju. Od �ega da izdvojim ove pare - ka�e Stana Mitrovi�.

Ako Vam na vi�e od 30 stepeni Celzijusovih nedostaje uzbu�enje, otvorite sandu�e. Za po�tare, �ta re�i, u ovo doba godine ne nose �estitke.

�. Jevti�

[ ouros @ 07.08.2001. 19:41 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic je napisao:
Da te podsetim da je YU bila najkorumpiranija drzava u svetu pre samo godinu dana!!!



A sta ??? sad vise nije ???? :))))
[ torbica @ 08.08.2001. 01:54 ] @
Dragi moji ES-ovci, pogotovu neverne tome, kao sto vidite poceli smo i u javnosti da talasamo :)

Osnivači Internet sajtova povodom poskupljenja telefonskih impulsa u Srbiji najavljuju da će mnogi provajderi ugasiti poslove
Prepoloviće se broj poseta Internetu

BEOGRAD - Nakon najnovijeg poskupljenja telefonskog impulsa, broj poseta Internetu biće prepolovljen, a mnogi Internet provajderi i osnivači sajtova neće opstati, tvrde moderatori i koorodinatori okupljeni u Internet grupi, koja se bavi razvojem Interneta u Jugoslaviji.

Kako za „Blic“ ističe Slobodan Marković, osnivač sajta www.internodium.org.yu, oko 500.000 korisnika Interneta u Srbiji u proseku dva sata dnevno koristi usluge Interneta, za šta im je po novom cenovniku potrebno mesečno oko 90 maraka samo za plaćanje telefonskog računa.

- Cena korišćenja Interneta noću ranije je bila samo cena provajdera, jer je jedan razgovor bio jedan impuls, a sada se „Telekom“ ugradio u cenu provajdera. Sada noću sat na Internetu samo za „Telekomove“ usluge košta 5,5 dinara, a danju 10 dinara. Kada se doda cena provajdera, koja je u proseku oko 30 dinara po satu, ukupna cena sata korišćenja Interneta ispadne blizu 1,5 maraka. To je u našim uslovima neprihvatljivo, zbog čega će mnogi smanjiti broj poseta Internetu, ili potpuno odustati od njih - objašnjava Marković.

Ovakve cene, kako objašnjava Zoran Torbica, moderator na sajtu www.elitesecurity.org, više su od cena u svetu, a zauzvrat korisnici Interneta dobijaju neprihvatljivo lošu uslugu.

- Po ovim cenama mesečno vam treba blizu 90 maraka. Na primer, u Americi, koja nam je stalno neki uzor, gradski pozivi su besplatni, a mesečno za korišćenje Interneta kod običnih provajdera treba izdvojiti 15-20 dolara, a za kablovski Internet, o kome mi samo možemo da sanjamo 40 dolara mesečno ili oko 80 maraka. U Italiji, koja je jedan od partnera našem „Telekomu“, za kvaliteteniji link, koji nudi odlične Internet usluge i besplatno telefoniranje, mesečno treba izdvojiti 80 maraka. Mi plaćamo više od Amerikanaca i Italijana, a usluga je ovde desetine puta gora - tvrdi Torbica i dodaje da će se zbog toga broj korisnika Interneta vratiti na nivo iz 1999. godine, pre bombardovanja. On ističe da je „Telekom“ podigao ne samo cenu telefonskog impulsa, već i cene svih svojih usluga, od telefonskog priključka pa nadalje, pa je poskupeo i Internet transport, zbog čega su neki provajderi već podigli cenu usluga za 20-30 odsto.

Njegov kolega Luka Gerzić, moderator na istom sajtu, objašnjava da je ovo poskupljenje pravi udar na korisnike Interneta, a posebno na studente. - Kod nas je gotovo nemoguće doći do novije literature, a akademska mreža je ograničenog karaktera i ne može da pokrije potrebe svih studenata. Zato većina njih kod kuće, uglavnom noću, surfuje po Internetu, tražeći novu literaturu zbog pripreme ispita. Oni na Internetu provode najveći broj sati, pa će biti i najviše pogođeni novim cenama - kaže Gerzić.

On posebno ukazuje na disproporciju u kvalitetu usluga i novih cena, viših od svetskih, tvrdeći da su „ komunikacije kod nas u katastrofalnom stanju, a posebno za korisnike Interneta“.

- PTT garantuje protok od 9.600 bita u sekundi, dok je u svetu protok više od miliona bita. Telefonske centrale su nam u očajnom stanju, čak 70 odsto njih su pulsne, a manji broj je digitalnih. Žice i kablovi su predratni. Osim toga, „Telekom“ često i bez znanja korisnika postavlja PCM uređaje, kojim od jedne telefonske žice dobijaju četiri linije. Te linije omogućavaju samo glasovnu komunikaciju, ali ne i pristup Internetu - tvrdi Gerzić, dodajući da se kod nas mogućnost korišćenja ICDN protokola (za ostvarivanje velikih brzina između centrale i korisnika, uz mogućnost istovremenog korišćenja telefona i Interneta) dobija „na kašičicu i uz jaku vezu“.

Zbog svega toga, korisnici Interneta najavljuju formiranje nevladinih organizacija za zaštitu korisnika, brojne inicijative i lobiranje kod političkih stranaka, pa čak i proteste. Oni od novih vlasti očekuju demonopolizaciju telekomunikacija i podsećaju da i za naredne godine „Telekom“ ima monopol nad svim komunikacijama u zemlji.

K. Preradović
Napadnut „Telekomov“ link
- Kada je podignuta cena impulsa, grupa nezavisnih hakera je počela da pretražuje „Telekomov“ link, vršeći smurf ili tzv. DDOS napad. Time prekidaju njihov link i nanose im ogromnu štetu, jer ih onemogućavaju u komunikaciji. Napad ide preko servera iz inostranstva, na primer u Papua Novoj Gvineji, sa Sejšela i slično, zbog čega „Telekom“ ne može da im uđe u trag. Mi se od toga ograđujemo, ali to govori o nezadovoljstvu korisnika Interneta i o kontraefektima poskupljenja - kaže Zoran Torbica, jedan od članova Internet grupe.


--------------------------------------------------------------------------------
Windows is not a virus.

Pro
[ Dusan Marjanovic @ 08.08.2001. 03:31 ] @
Zoran Torbica - Chegevara yu interneta! :)
Dajte ljudi da se bar jednom slozimo i napravimo neku akciju bojkota telekomovih usluga...mislim bar jednom da pokazemo da umemo da se izborimo za svoja prava...a ne da smo mi jedini u svetu koji trpe po 10 godina dok se sete da se i oni tu nesto pitaju.Neka bude bilo kakva akcija, nerazgovaranje telefonom u odredjenom periodu, i slicno, ali neka bude opste prihvacena i neka ucestvuje sto veca masa ljudi, upoznajte svoje prijatelje koji eventualno nekoriste internet pa nemogu da citaju sve ovo o tome, izvucite telefonske kablove iz svojih modema i telefona, ok nekima od nas je internet stvarno neophodan tako da ce morati da se konektuju bar na sat vremena...ali vecina neka se uzdrzi bilo kakvih telefonskih razgovora...Uopste ta akcija nemora da se sastoji u nekoriscenju telefona,ko da najbolju ideju neka bude prihvacena i neka je svi prenose u krugovima ljudi sa kojima komuniciraju svakodnevno, ali drzimo se jedne akcije...neka neko od ljudi koji su vodili glavnu rec u celoj ovoj akciji otpora telekomu organizuje sve to (torbica,stinger...) i ovde na forumu objavi definitivnu odluku...onda je na svima nama da to prosledimo dalje...na sve moguce nacine, licni kontakt, posteri po gradu, icq, irc, sms, email, web sajtovi....sve! kome god moze da se prosledi poruka, ovo uopste nije tesko samo treba biti odlucan u tome, neka ovo pokaze da li smo ostali u okviru zidova sloboidnog nacina razmisljanja ili smo spremni da udjemo u toliko zeljenu evropu...uradimo jednom pravu stvar i uradimo je do kraja.

[ Reljam @ 08.08.2001. 03:40 ] @
Ja nesto ovde ne shvatam. Da li neko moze da mi objasni na koji nacin ce 1 dan nekoriscenja telefona (zanemarimo potencijalni odziv ljudi) nauditi Telekomu? Isto vazi za preopterecivanje centrale dizanjem slusalice (zanemarimo sto onda pretplatnici bivaju iskljuceni)?
[ Aleksandar Marković @ 08.08.2001. 10:39 ] @
A bre Bagage MAN bas si aktivan evo jutros na poslu citam clanak u Blicu ali vidim vec je isti "copy/paste"

Svi u napad....

[ angel @ 08.08.2001. 12:05 ] @
>Heh, to je stvarno pateticno.

uhhh lepo je moja baba govorila "Sit gladnom nikad ne veruje"
evo ti jos jedan primer pljacke ... dobio sam Julski telefonski racun i u njemu 4stavke
1. Potrosnja do zamene brojaca - ok
2. Druga cena ( drugi deo meseca) - recimo ok
3. Pretplata - 50dinara zar ne pishe doslovce da se pretplata NE PODIZE ( pozivam se na zvanicno saopstenje telekoma http://www.telekom.yu )
4. Razlika pretplate - 36dinara .... vec 2sata uporno pokusavam da dobijem objasnjenje sta znaci ova RAZLIKA PRETPLATE. Naslucujem da je to razlika iz JUna meseca. tada smoplatili 12dinara ... a njim s edigo qrac da je i tad moglo da bude 50 .. pa da nam uzmu malo razlike ... ko zna .. mozda ce traziti razliku i za poslednjih 13godina ... Mislis da bi ovo proslo u bilo kojoj drugoj zemlji? Samo u nisu na osnovu te stavke Telekom je oteo 200.000 maraka !!!

U nekom od prethodnih postova kazes "ako nastavite da plcate tako nisku cenu nikada necete dobiti isdn/dsl/cable" .... sinko ti ne kapirash da te PARE koje oni budu nama OTELI nikada nece zavrshiti u fond za RAZVOJ infrastrukture vec za finansiranje socijalnih fondova!!!!
Ovo je Srbija ovde nikad nijedan dinar nije otishao tamo gde treba da ode

A.

Otpor Telekomu!




[ zgubidan @ 08.08.2001. 12:25 ] @
Kako to da nisam video obaj topic ...... elem ....... dobra je ideja to za otpor Telekomu ... i ne samo Telekomu ... nego svim molopolistima ..a Telekom je jedan od najgorih.
Veze su uzasne ..... kvarovi se otklanjaju po 10-15 dana (iskustvo) ...... a o uslugama koje su ustaljene na zapadu da i ne govorimo.
A pare od poskupljenja ce da zavrshe u dzepovima zaposlenih, a stalno se zale ... plate su im najvece u Jugoslaviji i uz to nishta ne rade!!!!!
Da mi je samo jedan telekomac ovde ....... hmmmm .. ne bi dobro proshao .....barabe lamerske .... pitchice !!!!!

Otpor "Telekomu"
[ torbica @ 08.08.2001. 12:31 ] @
i b92 preneo tekst iz blica :)
http://www.b92.net/archive/s/press-index.phtml
8 avgust :)
[ Aleksandar Marković @ 08.08.2001. 13:04 ] @
Upravo sam bio na konferenciji za stampu "Saveznog zavoda za informatiku", koji se inace nalazi u okviru SAVEZNOG MINISTARSTVA PRAVDE...cccc

Goran Veljovic
danko Jevtovic
i
Stanimir mILJKOVIC...PLUS....
ODRZASE 'VAKELU" NOVINARIMA istovremeno NAPADAJUCI POJEDINE clanove vlade da im direktno onemogucavaju rad ili kako Veljovic rece prete da ce im sabotirati napore za stavaranje NACIONALEN AGENCIJE koja bi objedinila republicku i saveznu agenciju kao i crnogorsko ministarstvo za razvoj..

Novinari ko novinari dosli samo radi kafe i soka.. a koliko su isti upoznati najbolje se videlo po tome sto su najaktivniji na konferenciji bili matori tipovi sa rts-a i radio Bgd....



[Ovu poruku je menjao secret dana 08-08-2001 u 07:08 PM GMT]
[ Dusan Marjanovic @ 08.08.2001. 20:19 ] @
A evo jos nesto o kvalitetu usluga...neko rece da telekom garantuje protok 9.600 bps...pa neki i nemogu mnogo vise od toga,imam druga koji je skoro sagradio kucu i uveo telefon, ALI uvek ima neko ali na toj centrali nepostoji nacin da se konektujes na vise od 14.400...ali nikako i to nije samo kod njega nego provereno u celom tom kraju grada...jadno
[ UroS @ 08.08.2001. 22:16 ] @
pa to ti je pcm
[ Dusan Marjanovic @ 09.08.2001. 02:47 ] @
eh da...kasnije sam to procitao u onom interviewu...elem da meni slucajno to postave...pala bi krv, jer da ja placam ceo telefonski racun za 1/4 prave usluge, to ne dolazi u obzir
[ torbica @ 09.08.2001. 05:59 ] @
press clipping from newspaper danas and politika

Politika 9. avgust 2001.

Internet sve dalje
Mesečno surfovanje i do 80 maraka

Nad hakere Srbije nadvili su se mračni oblaci. Proteklih dana sa svih strana stižu nepovoljne vesti za manje od dva odsto populacije koja koristi kompjutere i Internet. Iz Amerike je javljeno da će "Majkrosoft" otvoriti kancelariju u Beogradu čime će zasigurno početi borba protiv informatičke piraterije. Međutim, najteži udarac stigao je prošle nedelje iz "Telekoma" koji je povećao cene svojih usluga. Skuplji i kraći impuls, kao i ukidanje noćne tarife sputali su surfere po globalnom informacionom sistemu po kojem su, i u vreme sankcija i ratova, do sada mogli da s kraja na kraj sveta putuju bez ikakvih ograničenja.

Korisnicima Interneta na raspolaganju je više desetina provajdera čije cene zavise od kvaliteta usluga. Bilo da je reč o sporoj pošti i uvek slobodnom, ali i skupom Eunetu, svi su se bez razlike na mrežu kačili u večernjim časovima. Od 21 čas pa do sedam ujutru, u vreme noćne tarife kada se poziv naplaćivao koliko i jedan impuls, surfovanje je stajalo samo koliko vreme provedeno na Internetu, od 20 do 50 dinara po satu.

Sada hakeri, međutim, sat noćnog surfovanja plaćaju pet i po dinara, dnevnog deset. Ukoliko se uzme u obzir da prosečan surfer na mreži dnevno provede dva sata, i to noću zbog dužeg impulsa, ispada da u mesečnom telefonskom računu samo na hakovanje odlazi 330 dinara. Tome, naravno, treba dodati i vreme na mreži. Neka je prosečna cena 35 dinara, što za 60 sati mesečno iznosi 2.100 dinara, pa ispada da kompjuter ukupno potroši 2.430 dinara ili 80 maraka.

Ove cene, sasvim sigurno, ne idu naruku planovima za elektronsko opismenjavanje naroda. Kako to zvaničnici misle da izvedu za sada još nije poznato, jer ove cene, sa istanjenim novčanicima koji pokrivaju tek osnovne potrebe, očito je, malo ko može da plaća.

M. L.

Danas 9.avgust 2001

Internet komunikacija dobija bitku sa telefonom

Zbog nedavnog poskupljenja PTT usluga, strucnjaci za razvoj interneta u Jugoslaviji procenjuju da ce se broj "poseta" internetu prepoloviti i da ce se mnogi provajderi zbog toga ugasiti. Medjutim, direktor marketinga Eunet provajdera Darko Dunjic, u razgovoru za Danas, ne slaze se sa takvim prognozama.
- Iako su nasi troskovi sada, zbog skoka cena usluga Telekoma, veci Eunet ne ocekuje smanjenje poseta internetu, a ni pad poslovanja. Poskupljenje cene impulsa ce mozda naterati ljude da vise koriste internet jer je njegova sustina da pojeftini komunikaciju. Onaj ko je racionalan koristice internet, a onaj ko ima novca za bacanje telefon, rekao je Dunjic. Na pitanje da li ce poskupljenje cene impulsa povecati usluge Eunet provajdera, Dunjic kaze da za sada nisu planirali poskupljenja, a kod Yubc internet provajdera, su nam, takodje, rekli da ce cene njihovih usluga ostati iste.
Koriscenje interneta nocu, pre nedavnog poskupljenja PTT usluga, kostalo je oko 30 dinara po satu, odnosno placala se samo cena usluge provajdera, jer je jedan nocni razgovor bio jedan ipmpuls, bez obzira na duzinu. Medjutim, sada nocu, sat proveden na internetu staje oko 36 dinara, odnosno, 5.5 dinara kostaju PTT usluge, a oko 30 dinara usluge provajdera. Preciznije receno, ako mesec dana, po dva sata dnevno (ili nocu), provodite na inetrnetu to ce vas kostati 2.160 dinara ili oko 72 marke.
N. P.

--------------------------------------------------------------------------------

Razvoj informaticke tehnologije nacionalni interes

Beograd - U nasoj zemlji neophodno je formiranje Nacionalne agencije za informacione tehnologije, rekao je Goran Veljovic, direktor Saveznog zavoda za informatiku. On je, na jucerasnjoj konferenciji za novinare, istakao da kod nas ne postoji politicka resenost da razvoj informatike bude primarni nacionalni interes i konkretan proces, cemu bi postojanje ovakve institucije na saveznom nivou umnogome pomoglo.
On je podsetio da nismo iskoristili sansu da, u okviru ESEE (elektronske inicijative za jugoistocnu Evropu) i drugih projekata, dobijemo finansije od donatora i da je razlog za to neusaglasenost domacih institucija i inicijativa.
Jedinstvena agencija smanjila bi troskove administriranja i na saveznom i na republickom nivou, a omogucila bi i resavanje problema zastite informacionih sistema.
Veljovic je ukazao i na opstrukciju iz redova samih funkcionera, neretko i pomocnika ministara, koji iz licnih interesa sprecavaju razvoj.
YU NIC bi u perspektivi trebalo da bude nevladina neprofitna organizacija, koja bi, u ime vlade, liberalizovala i komercijalizovala raspolaganje YU top level domenima (YU TLD), odnosno internet adresama sa Yu oznakom. Profit koji bi taj posao donosio, ulagao bi se u razvoj interneta po skolama i informaticko obrazovanje.
- Tendencija je da internet postane javno dobro, tako da svakom gradjaninu pristup mrezi bude besplatan, a da se samo naplacuju komunikacione usluge, kaze Goran Veljovic, uz ideju da svaki gradjanin, poput maticnog broja, samim rodjenjem dobije i svoju e-mejl adresu.
Rad ekspertske grupe potpuno je javan, a svi dokumenti, prepiska i resenja dostupni su na adresi http://nic.szi.gov.yu.
D. Jelisavcic




www.belconnect.net <http://www.belconnect.net>
Bel Connect, Belgrade, Yugoslavia , Brace Nedica 11, +381 63 245430, fax: +381 11437523

tokola (za ostvarivanje veliki
[ torbica @ 14.08.2001. 01:52 ] @
HAKERI OBJAVILI RAT ''TELEKOMU''
19:06 Ukoliko "Telekom" ne vrati staru cenu i trajanje impulsa, hakeri prete da ce do petka blokirati komunikacije "Telekoma". Branimir Peric, direktor Direkcije za informacione tehnologije u "Telekomu", objasnjava da je prvi napad dosao iz pravca Italije i da su italijanskoj strani uputili zahtev da locira napade i proveri kod svojih provajdera o cemu se radi. Peric je dodao da "Telekom" nije podneo nikakve krivicne prijave i da nema veze s krivicnim postupkom koji je pokrenut protiv N.N. lica u Okruznom tuzilastvu u Beogradu i Drugom opstinskom javnom tuzilastvu.



PTT "SRBIJA" NEMA VEZE S POVECANJEM CENA
19:07 Preduzece PTT saobracaja "Srbija" saopstilo je u ponedeljak da ni na koji nacin nije odgovorno za poskupljenje telefonskih usluga i izmenu tarifnog sistema, niti ima bilo kakve instrumente kojima bi uticalo na cene telefonskih usluga, prenosi Fonet. Posto se nasla na udaru gradjana zbog poskupljenja, PTT "Srbija" objasnjava da su cene impulsa i tarifni sistem u iskljucivoj nadleznosti "Telekoma Srbija" i Vlade Srbije i da, bez obzira sto je vlasnik 51 odsto akcija, nema svoje predstavnike u Upravnom odboru "Telekoma", pa ne moze ni da utice na njegovu politiku. S "Telekomom", takodje, nemaju veze ni internet provajder "PTT Srbija net", kao ni informaciona mreza PTT. PTT "Srbija" vrsi samo servis naplate telefonskih racuna za potrebe "Telekoma Srbija", kaze se u saopstenju.
[ torbica @ 14.08.2001. 02:02 ] @
REAGOVANJA


Bil Gejts ne mora ni da dolazi

Jos davne 1976. godine Vlada Bulatovic Vib je napisao aforizam "Koliko me rasplace poskupljenje, toliko me zasmeje objasnjenje". To, medjutim, nije ono sto je najtragicnije. Tragicnija je cinjenica da se za toliko mnogo godina nista nije promenilo. Naprotiv, i dalje dobijamo ista nebulozna objasnjenja tipa: u svetu je to skuplje toliko i toliko puta, iako smo miljama, u svakom pogledu, daleko od sveta.
I evo, imamo novo poskupljenje i novo objasnjenje, s tom razlikom sto poslednje objasnjenje Telekoma Srbije o poskupljenju i skracivanju impulsa, ne da ne moze da zasmeje, nego samo naglasava postojece i nagovestava predstojece srozavanje. Ono sto ce najverovatnije prvo stradati jeste internet saobracaj. Bil Gejts ne mora ni da dolazi, jer se Telekom pobrinuo da svi oni koji cekaju jeftiniju tarifu, kako bi se otisnuli u cyber prostor, kako bi predstavili svoje prezentacije, bilo privatne bilo poslovne, kako bi potrazili informacije od naprednijih, nesto saznali i to znanje pokusali da primene ovde, bice onemoguceni, jer moraju da gledaju na sat.
Do sada su surferi bili limitirani vremenom placenim kod provajdera, ali su ipak paznju obracali na sate, koji za nase uslove mozda i nisu toliko jeftini, a sada ce morati da obracaju paznju i na minute/impulse (cak i za skidanje antivirusnog programa je potrebno vise od deset minuta, a on mora svake nedelje da se updejtuje).
I opet, po ko zna koji put, bice osteceni mladi ljudi, ucenici i studenti, cije telefonske racune placaju roditelji, ti isti mladi ljudi koji vide kako tamo neki u "trulim zapadima" po ceo dan krstare internetom, razmenjuju iskustva, polazu kurseve i izvode mnoga druga "cuda" koja polupismenim Srbima postaju sve dalja i dalja. Zar jedan od aduta sadasnje vlasti nije bio da pokusa da vrati mlad, obrazovan svet u zemlju? Gde da ih vrati? I zasto da se vrate: da bi ih sisali porezima, da bi im oduzimali mogucnost da napreduju, da bi im stavili povez preko ociju da ne vide gde su dosli, upravo zato sto znaju zasto su otisli.
Ukoliko vlada ne ponisti odluku Telekoma o ukidanju jeftinije nocne tarife telefonskog saobracaja, barem dok se ne stabilizuje standard, od razvitka interneta, prezentovanja nase kulturne i intelektualne svojine svetu, pruzanja usluga, reklama i mnogih drugih aspekata iz oblasti poslovanja, koji sve vise zavise od modmeske i ne samo modemske komunikacije, bice drasticno otezani, upravo zbog katastrofalno loseg standarda.
Da bismo imali modernu drzavu moraju se stvoriti preduslovi za nju. Seci mladu granu ili sto je jos gore, granu na kojoj lezi buducnost ove zemlje, svakako je politicki nonsens. A poteze koje nova vlada povlaci lice na sve, samo ne na ulazak u modernu Evropu!
Vesna Dencic, Beograd
[ Reljam @ 14.08.2001. 09:12 ] @
Citat:
...cak i za skidanje antivirusnog programa je potrebno vise od deset minuta, a on mora svake nedelje da se updejtuje...

Hm, da, a tih 10 minuta telefona nedeljno izadje koliko, max 2 dinara? Nemam nista protiv argumentacije, ali ovakav argument zvuci smesno...
[ Deep|Blue @ 14.08.2001. 22:39 ] @
Citat:
ouros je napisao:

Zad verovatno pitanje A kakve to veze ima sa Telekom-om ??? Pa ima, jer odnekud mora da se pocne, Telekom je prvi, porez na promet, carina .... sve to sto nam sad izgleda kretenski, slazem se, mozda je trebalo kasnije da se desi, ali opet ponavljam odnekud mora da se krene.


Pozdrav
Uros


Da naravno, odnekud mora da se krene. U biti sam taj polazak mi i ne smeta toliko, ali nesto suvise dugo traje. Vidim da se cudis sto se toliko bunimo oko Telekoma, ali mislim da bi ti bilo jasno kad bi pokusao da u Telekomu uradis nesto sasvim normalno kao npr. trazis listing poziva, pokusaj trazenja objasnjenja prevelikog racuna, prebacivanje na digitalnu centralu, zalba na racun, prijava kvara na liniji, pokusaj dibijanja informacija o pretplatnicima (988), pokusaj dobijanja ikakvih informacija (9812), ... a da ne spominjem neke teze "prekrsaje" tipa trazenje nove linije, skidanje dvojnika, trazenje propustanja identifikacionog koda, stalni mesecni listinzi, lovac, trazenje druge (trece) linije,nedaj boze isdn ili nesto slicno. Ne znam da li iko moze da uradi nesto iz ovog spiska prekrsaja bez podebele veze a da ne dobije zacudjen pogled tipa "kako se usudjujes da trazish takvo neshto". Volio bih da saznam da li je moguce u nekom gradu ove juge da se dobije tako neka posebna usluga bez koriscenja veza i vezica?
[ torbica @ 14.08.2001. 23:45 ] @
b92 -14.8.2001.
HIBER: TRECA FAZA POSKUPLJENJA NA KRAJU GODINE
21:19 Predsednik Upravnog odbora Telekoma Srbije Dragor Hiber izjavio je za B92 da su pojedini mediji lose interpretirali njegovu izjavu da ce telefonske usluge poskupeti za 22 procenta do kraja godine. Hiber kaze da je na Upravnom odboru 30. maja doneta odluka da telefonske usluge poskupe u 3 faze i dodaje da je od tada do danas bilo 2 poskupljenja. &#8220;Mi smo doneli odluku da trecu fazu ostavimo za kraj godine, ali nakon procene efekata koje su prethodna dva poskupljenja ostvarile ne verujem da ce se to desiti do 2002. godine&#8221;, rekao je Hiber i objasnio zasto telefonske usluge poskupljuju: &#8220;Obaveza uskladjivanja cena je predvidjena ugovorom kojem su akcije &#8216;Telekoma&#8217; prodate grckom i italijanskom akcionaru. Po tom ugovoru potrebno je i nuzno cene uskladjivati sa promenom zvanicnog kursa dinara. Postojeca poskupljenja su daleko ispod tog nivoa. U momentu kada je &#8216;Telekom&#8217; bio prodat cena imulsa je bila 2 feninga, a sada je cena bez poreza 1 fening, sa porezom oko 1,2 feninga. Dakle, znatno ispod cene koja je postojala u trenutku kad je prodat &#8216;Telekom&#8217;. Dosadasnja cena pre ovog poskupljenja nije omogucavala normalan rad a sredstva koja ce biti ostvarena poskupljenja bice upotrebljena za investicije i poboljsanje telefonskog saobracaja koji je sada na jako losem nivou&#8221;, kaze Hiber .
[ torbica @ 15.08.2001. 03:53 ] @
blic 15.8.2001.

Stručnjaci o pretnji da će biti blokiran link &#8222;Telekoma&#8220;
Napad hakera šteti korisnicima Interneta
BEOGRAD - Nema zagušenja &#8222;Telekomovog&#8220; linka i nakon petka, kada je došlo do zagušenja iz pravca Italije, komunikacija se odvija normalno i bez problema - tvrdi za &#8222;Blic&#8220; Branimir Perić, direktor &#8222;Telekoma&#8220; za informacione tehnologije. On ističe da je &#8222;Telekom&#8220; spreman za svaku vrstu napada i dodaje da ipak ne očekuje veće probleme povodom pretnji hakera da će prekinuti komunikacije zbog poskupljenja telefonskog impulsa.

Ima li stvarnih opasnosti od hakera, mogu li oni realizovati svoje pretnje? Kako ističe jedan ovdašnji stručnjak, koji je želeo da ostane anoniman, ne treba biti veliki ekspert pa naneti štetu i onemogućiti Internet komunikaciju.

- Napadi su svakodnevna stvar, pogotovo u Americi. Uglavnom se vrše tako što hakeri zauzmu neki server u inostranstvu, gde se pritaje i onda u pravom trenutku napadaju telekom. Ipak, ovo bi bilo prvi put da hakeri udare sami na sebe, odnosno da nanesu štetu sami sebi, jer su do sada napadali u inostranstvu. Ovim oni seku granu na kojoj sede. Najveću štetu snosiće sami korisnici Interneta, koji neće moći da pošalju poštu i slično, pa će više kriviti hakere nego &#8222;Telekom&#8220;. Osim toga, &#8222;Telekom&#8220; neće snositi eventualne ekonomske konsekvence, već korisnici Interneta, koji će za nešto za šta im je ranije trebalo dva minuta na Internetu da utroše dvadeset - ističe naš sagovornik, dodajući da je jedino rešenje da se ukine monopol koji ima &#8222;Telekom&#8220;, a &#8222;dotle ćemo morati da se suočavamo sa čestim napadima hakera&#8220;.

Da neko sa osnovnim znanjem može omesti komunikacije &#8222;Telekoma&#8220; smatra još jedan naš sagovornik, administrator na ovdašnjem izuzetno posećenom forum sajtu. On tvrdi da &#8222;Telekom&#8220; ima adekvatnu opremu, analizatore koji usmeravaju saobraćaj kroz mrežu, uz pomoć kojih mogu da lociraju odakle dolazi napad.

- Ipak, da bi se obustavio napad, mora se reagovati brzo. Znajući da &#8222;Telekomovi&#8220; administratori rade od 9 do 17 sati, svaki napad, u recimo 3 sata ujutru, za njih je neuhvatljiv, jer jednostavno nisu tu - tvrdi on.

Naš sagovornik ističe da bi blokiranjem Internet linka &#8222;Telekoma&#8220;, preko koga ide 70 odsto Internet saobraćaja kod nas, bio oštećen isti procenat korisnika Interneta (samo dva provajdera imaju direktne linkove sa inostranstvom).

Stručnjaci smatraju da nije naivna ni pretnja podizanjem telefonske slušalice, jer ukoliko bi 50.000 ljudi to istovremeno uradilo, što posebno lako mogu da organizuju korisnici Interneta koji su u stalnoj komunikaciji i kojih ima 500.000 u Srbiji, došlo bi do ozbiljne blokade komunikacija i velikih problema za &#8222;Telekom&#8220;.

K. P.

--------------------------------------------------------------------------------
o neko uop�te ima interes da pi
[ torbica @ 16.08.2001. 15:33 ] @
15.8.2001.
SAOPŠTENJE "TELEKOMA SRBIJA"



Što pre doneti zakon o korišćenju Interneta
U petak, 10. avgusta, dogodio se jedini ozbiljniji napad na Internet kapacitete "Telekoma", kad su hakeri izazvali zagušenje i "obaranje" kompjuterskih servera



Povodom pretnji hakera da će napasti njegove Internet kapacitete, "Telekom Srbije" ukazao je juče na potrebu što hitnijeg zakonskog regulisanja korišćenja globalne informatičke mreže u zemlji kako bi bili spremni za pravi početak elektronske trgovine i korišćenje svih servisa i blagodeti Interneta.

Kako se podseća u saopštenju "Telekoma Srbije" jedini ozbiljniji napad na njegove Internet kapacitte dogodio se u petak, 10. avgusta, u trajanju oko tri sata, kada su hakeri slali lažne i nekorisne pakete na kompjuterske servere, što je izazvalo njihovo zagušenje i "obaranje".

Stručnjaci "Telekoma" registrovali su izvor napada, uglavnom sa prostora Azije i pokrenuli proceduru za otklanjanje uzroka, kaže se u saopštenju i napomnje da tokom tog napada nijedan od uređaja ili servera "Telekoma" nije onemogućen ili "probijen", ali je tom prilikom smanjen kvalitet servisa.

Tokom proteklog vikenda registrovano je još nekoliko pokušaja napada manjeg obima, koji nisu bitno ugrozili kvalitet Internet saobraćaja u "Telekomu".

Telekom je demantovao i informaciju da su pre dva dana hakeri "provalili" u jedan od "Telekomovih" rutera (Internet centrala), objasnivši da on ne pripada njihovom preduzeću već "jednom malom korisniku u Nišu".

(Tanjug)


[ torbica @ 16.08.2001. 22:26 ] @
18.8.2001.
VLADA: KORIGOVATI CENE IMPULSA I TARIFNI SISTEM
19:33 Vlada Srbije u cetvrtak je zatrazila od &#8220;Telekoma Srbija&#8221; da hitno koriguje usvojene cene i tarifni sistem. Vlada je trazila da &#8220;Telekom&#8221; odmah poveca broj besplatnih impulsa uracunatih u cenu pretplate sa sadasnih 40 na 150, tako da svaki pretplatnik za 48 dinara pretplate dobije 5 sati besplatnog telefoniranja u "jakom saobracaju", odnosno 10 sati u "slabom saobracaju", kao i da nadje najbolje resenje za povoljnije koriscenje internet-usluga, kaze se u saopstenju sa sednice Vlade. Imajuci u vidu situaciju u kojoj su se nasli mnogi gradjani, koji su dobili visoke racune za telefon, Vlada je formirala komisiju koja ce izvrsiti kontrolu primene tarifnog sistema i cenovnika PTT usluga, ukljucujuci nacin brojanja impulsa. Predsednik Vlade Zoran Djindjic je u razgovoru s ministrom za saobracaj i telekominikacije Marijom Rasetom Vukosavljevic, predsednikom Upravnog odbora &#8220;Telekoma&#8221; Dragorom Hiberom i direktorom &#8220;Telekoma&#8221; Draskom Petrovicem posebno dogovorio da &#8220;Telekom Srbija&#8221; u najkracem roku pronadje optimalno resenje za bolju dostupnost internet-usluga gradjanima, navodi se u saopstenju, javlja Fonet.
[ Prethorian @ 17.08.2001. 02:23 ] @
Citat:
Reljam je napisao:
Ah, moram da priznam da sam zadovoljan odgovorima. Imam par zamerki, naime centrala, linija, telefon itd kosta isto u USA, u Srbiji i u Africi. Marketing ne kosta isto, troskovi na ljude su veci, ali oprema kosta isto.

Poskupljenje 041 NET-a je bilo ponuda - potraznja: suvise su im zapusivali linije i ovi odlucli da mogu da podignu cene... lepo...

Ali nije ni bitno - mislim da dolazimo do zakljucka da je problem u ljudima - znaci ok, evo nove vlasti, eto "promena", i eto istih ljudi na istim mestima (ili mozda slicnih ljudi na istim mestima).



Heh.

Voleo bih da znam, dal sve ovo izlazi iz tvog mozga ili necijeg drugog. Tvoje postove sam dao strucnjaku za analizu govora, poruka i uopste diskusije.

U tvojim postovima je prepoznao klasiku. U tvojim postovima se vidi politicka demagogija, vidi se prefinjeno prebacivanje lopte sa situacije na situaciju. Kao politicar, kad ga neko pobije argumentima, on ne priznavsi poraz krece na novi napad, tj koristi onu poznatu "napad je najbolja odbrana".

Na kraju sve svedes na to da je kriv neko drugi tj narod, a vesto krijes prave krivce.

Ne zelim da komentarisem konkretno o tvojim postovima, vec sam samop preneo kako je tebe tj tvoje postove prokomentarisao STRUCNJAK za analizu govora, izlaganja, diskusije, dijaloga i monologa.

Coveku je posao da analizira sta ko kaze, ne interesuje ga konkretno sadrzina teksta vec ono izmedju redova, tj nacin kako neko prenosi informaciju ili je plasira. To je u stvari proucavanje psihologije govornika.

Moj predlog, nemoj ovde da se zaglupljujes sa nama, vec pocni da se bavis politikom.

[ ouros @ 17.08.2001. 03:06 ] @
Citat:
Prethorian je napisao:
Citat:
Reljam je napisao:
Ah, moram da priznam da sam zadovoljan odgovorima. Imam par zamerki, naime centrala, linija, telefon itd kosta isto u USA, u Srbiji i u Africi. Marketing ne kosta isto, troskovi na ljude su veci, ali oprema kosta isto.

Poskupljenje 041 NET-a je bilo ponuda - potraznja: suvise su im zapusivali linije i ovi odlucli da mogu da podignu cene... lepo...

Ali nije ni bitno - mislim da dolazimo do zakljucka da je problem u ljudima - znaci ok, evo nove vlasti, eto "promena", i eto istih ljudi na istim mestima (ili mozda slicnih ljudi na istim mestima).



Heh.

Voleo bih da znam, dal sve ovo izlazi iz tvog mozga ili necijeg drugog. Tvoje postove sam dao strucnjaku za analizu govora, poruka i uopste diskusije.

U tvojim postovima je prepoznao klasiku. U tvojim postovima se vidi politicka demagogija, vidi se prefinjeno prebacivanje lopte sa situacije na situaciju. Kao politicar, kad ga neko pobije argumentima, on ne priznavsi poraz krece na novi napad, tj koristi onu poznatu "napad je najbolja odbrana".

Na kraju sve svedes na to da je kriv neko drugi tj narod, a vesto krijes prave krivce.

Ne zelim da komentarisem konkretno o tvojim postovima, vec sam samop preneo kako je tebe tj tvoje postove prokomentarisao STRUCNJAK za analizu govora, izlaganja, diskusije, dijaloga i monologa.

Coveku je posao da analizira sta ko kaze, ne interesuje ga konkretno sadrzina teksta vec ono izmedju redova, tj nacin kako neko prenosi informaciju ili je plasira. To je u stvari proucavanje psihologije govornika.

Moj predlog, nemoj ovde da se zaglupljujes sa nama, vec pocni da se bavis politikom.



wow, pa nisam znao da nase postove ovde analizira grupa strucnjaka :)

Reljam pa cestitamo, mozda te kandidujemo za novog predsednika :)))
A Prethorian-a za tvog analiticara :)))
[ Reljam @ 17.08.2001. 08:36 ] @
Citat:
Prethorian je napisao:
Heh.

Voleo bih da znam, dal sve ovo izlazi iz tvog mozga ili necijeg drugog. Tvoje postove sam dao strucnjaku za analizu govora, poruka i uopste diskusije.

U tvojim postovima je prepoznao klasiku. U tvojim postovima se vidi politicka demagogija, vidi se prefinjeno prebacivanje lopte sa situacije na situaciju. Kao politicar, kad ga neko pobije argumentima, on ne priznavsi poraz krece na novi napad, tj koristi onu poznatu "napad je najbolja odbrana".

Na kraju sve svedes na to da je kriv neko drugi tj narod, a vesto krijes prave krivce.

Ne zelim da komentarisem konkretno o tvojim postovima, vec sam samop preneo kako je tebe tj tvoje postove prokomentarisao STRUCNJAK za analizu govora, izlaganja, diskusije, dijaloga i monologa.

Coveku je posao da analizira sta ko kaze, ne interesuje ga konkretno sadrzina teksta vec ono izmedju redova, tj nacin kako neko prenosi informaciju ili je plasira. To je u stvari proucavanje psihologije govornika.

Moj predlog, nemoj ovde da se zaglupljujes sa nama, vec pocni da se bavis politikom.

Prethorian, hvala na komplimentima ;)

Naravno i taj tvoj odgovor bi mozda neko strucno lice ocenilo kao izbegavanje mojih argumenta i kao novi napad (koji i jeste najbolja odbrana).

Sve u svemu, najbolje bi bilo da se mi obojica batalimo ovoga i bavimo politikom. :)
[ torbica @ 21.08.2001. 11:48 ] @
nov sajt :)
http://www.otportelekomu.com/
jos jedna inicijativa...izgleda se ovo ozbiljno zahuktalo?
[ UroS @ 21.08.2001. 16:02 ] @
sajt je nikad gori
[ torbica @ 21.08.2001. 18:05 ] @
clanak je preuzet iz novog izdanja on-line
magazina Transitions On-Line (TOL). Originalni link:
http://balkanreport.tol.cz/loo...Language=1&IdPublication=9
&NrIssue=1&NrSection=1&NrArticle=1882&ST_max=0 --sloba]


Yugoslavia: Hackers 1, Telekom 0
20 August 2001

BELGRADE, Yugoslavia--Ticked-off hackers proved to be a revolutionary force
in their own right when they took on Telekom Serbia. Hackers threatened to
disrupt Internet and phone service and succeeded in cutting off connections
for several hours in protest against the telephone monopoly's recent price
increases and system changes.

Phone service in Yugoslavia has long left a great deal to be desired,
particularly in the area of customer service. Bills are not itemized, and if
payment is more than six days past the due date, there is a good chance phone
service will be cut off.

However, another deeper feeling of bitterness among citizens has little to do
with opaque bills or quick shut-offs. The first privatization of the phone
company occurred in June 1997, and though sanctions were still in place,
Italian and Greek companies managed to purchase a part of the phone system--a
transaction that many in Yugoslavia viewed as enriching the regime and former
Yugoslav President Slobodan Milosevic's war chest. Resentment had simmered
for several years, but as the phone company has begun to implement price
increases in recent months, long-held irritations have surfaced.

On 30 May, Telekom's board of directors decided to raise the prices of
telecommunication services in Serbia. The decision, approved by the Serbian
government, provided for a 48.5 percent increase on 1 June, another on 1
August, and finally a 26.5 percent increase on 1 November. The first price
increase went into effect smoothly, but the second one angered consumers,
especially Internet users. By the time the enormous new phone bills had
arrived in mailboxes, it had become a common conversation topic.

Complicating matters was the widespread contempt for the service. When rates
were cheap, there was little grousing, but people were now wondering why they
were being forced to pay more for such shoddy service, particularly the
abrasive customer relations. Telekom had also altered its tariff system.
Previously, all local calls were charged at the rate of a single "pulse" for
two hours during the afternoon and also during night hours.

Under the new rates, the meter runs for the entire night, at half the price
of daylight calls. That particularly impacted Internet users. Instead of 0.30
Yugoslavian dinars for one hour of phone usage, the price increased nearly
twenty-fold to 5.50 Yugoslavian dinars ($1 = 68 Yugoslav dinars). In
addition, Internet time costs approximately 30 dinars per hour, which means
that 50 hours of nighttime Internet would cost around $20. Unlimited Internet
service costs approximately $30 per month, plus the Telekom toll charges, and
businesses face even higher charges (the average monthly income in Serbia is
approximately $70.) Techies were outraged, and response was swift.

The first hacker threat was published in Belgrade daily Blic on 11 August.
The threat gave Telekom 168 hours to restore the old tariff regime, after
which cyber attacks would be launched. Hackers also threatened to physically
disable the system by cutting down poles and wires. On 10 August, Internet
browsing had been impossible for two hours, and the hackers claimed
responsibility. One of Telekom's officials acknowledged the first attack but
stated that it had come from Italy. Belgrade prosecutors filed charges
against unknown persons for sabotaging Telekom's link to the outside world
and "damaging Telekom and other Internet service providers in Serbia."

Other Telekom officials denied that there had been any attack and stated that
they were prepared for any attempt to flood their lines. Once the first
threat became public, other hackers and wannabe-hackers joined in, and soon
news and information sites began to carry downloadable files for
do-it-yourself attacks. For the less sophisticated user, there were helpful
tips such as "do not do this from your home, go to a cyber caf� or other
location."

Discussion groups dedicated to cyber life were full of negative reactions to
Telekom policies. At one of the most-visited web groups, one administrator
suggested a flat monthly tariff option for internet users of about 8 USD,
plus special phone numbers for the ISP dial-up modems.

Some Internet users fear that the increased rates are an attempt to squeeze
in more legal regulation of telecommunications. But Dragor Hiber, the
president of the management board of Telekom, said that the price corrections
are necessary since they were part of the contract between Telekom and Greek
"OTE" and Italian "STET," who own a combined 49 percent of the shares.

Although there have been rumors that the questionable legal nature of the
contract between Belgrade and Rome and Athens will be investigated, nothing
serious has been undertaken so far. On 13 August, Hiber was still reminding
consumers that the third tier of the price increase was due to take place on
1 November. The following day in an interview with B92, Hiber claimed that he
had been misquoted by Serbian media sources. He said that in reality the
third price "correction" would not occur until next year, "after the effects
of the first two."

On 17 August, the day the hackers' ultimatum was due to expire, the Serbian
government publicly recommended that Telekom consider a compromise by
offering more intervals between impulses--in effect, a slow down on the
meter--which would mean five hours of toll-free service per month. The
following day, the Telekom management board agreed to accept the suggestion,
and the Italian and Greek partners are due to give their answers within a
very short time as well. For now at least, the revolution in cyber-space
appears to have won a victory.

--by Dragan Stojkovic


--
Internodium "forum" mailing lista. Vise informacija
o listi (ukljucujuci i uputstvo za odjavljivanje)
[ frenkysu @ 22.11.2004. 00:47 ] @
http://www.skype.com/go/getskype


pa nek naplacuju razgovore sad...
[ Predrag Gajic @ 22.11.2004. 11:46 ] @
Zamolio bih te frenkysu da ubuduće(pošto vidim da ti je ovo prvi post ovde i četitam ti na tome) malo obratiš pažnju na datume ....