[ Lb master @ 16.01.2003. 22:36 ] @
Imam mrezu od 8 racunara povezanih preko switch-a
Da li je moguce odraditi sledece:
Na jedan racunar instalirati Sat. Modem i njega povezati sa Sat. Antenom
odakle bi isao download.
Svi ostali racunari (na kojima su inace korisnici) bi upload vrsili nezavisno preko sopstvenih modema Dial-Up vezom dok bi download isao preko tog jednog racunara sa Sat. modemom ... i taj racunar bi bio samo za tu svrhu....

[ B o j a n @ 17.01.2003. 00:46 ] @
Da moguce je, vrlo je moguce.
[ Gojko Vujovic @ 17.01.2003. 00:51 ] @
Nisi naveo bitnu stavku - da će ti taj satmodem sa većinom servisa raditi jedino u windowsu. Barem je ranije bilo jako teško a često i nemoguće poterati to da radi pod linuxom.

A pod windowsom ti ostaje jedino internet connection sharing. Uključiš to, ostali kompjuteri koriste tu jednu mašinu sa modemom kao gateway, i to je to.

E da, mašina koja ima sat karticu mora imati i neki svoj uplink, i ona je ta koja radi upload preko dialup veze, a download preko sat kartice. Ne može svaki kompjuter ponaosob koristiti svoje dialup linkove u kombinaciji sa ovim sat linkom koji je na tom jednom kompjuteru.

Loše sklapam rečenice spava mi se :)

Aj ako ti ne bude jasno pisaću ponovo sutra.

Laq noć
[ Lb master @ 17.01.2003. 02:44 ] @
pa znaci da li je konacan odgovor da ne moze tako da svaka masina koristi svoj dialup za upload..?

ako ne moze stvarno me zanima zasto ...


poz

[ Goran Rakić @ 17.01.2003. 10:53 ] @
Zato što upload i download ne možeš da rastaviš da upload ide sa jedne IP adrese ka jednom provajderu a da server vrati podatke preko drugog provajdera i druge IP adrese...
[ Gojko Vujovic @ 17.01.2003. 15:07 ] @
Da, to ne može nikako da se izvede. Ovde se kreira VPN ka njihovom serveru, a downlink ide preko satelita i to MORA biti na istoj mašini, jer je po jednom nalogu moguće napraviti samo jednu VPN konekciju i to SAMO na kartici koju identifikuju po MAC adresi koju im pošalješ prilikom registracije.

E da proradilo je ovo, kašnjenje je veliko za surf ali kao download proxy za celu mrežu ide fino, iskorišćenje kad dva korisnika skidaju je od 130-200Kbit/sec. Retko padne ispod 120K.

Mada je prilično ograničen po konekciji, pa je neophodan neki download accelerator, getright, i slično.. uglavnom bitno je da podržava više konekcija za skidanje istog fajla. Bukvalno se višestruko ubrzava sa svakom konekcijom. Evo koliko sam stigao da probam, oko 9 konekcija po serveru je tek optimizovalo download na oko 200Kbit/sec.

Videćemo kako će se ovo pokazati.. ima nekih noćnih režima od 1Mbit/sec za 7.5E mesečno, pa ću verovatno i to da uzmem da probam kako radi noću.

Ako izvuče i pola megabita posle 2:00, isplatiće se.

Nego čitao sam malo po netu da može ovo još da se optimizuje, videćemo možda proradi i bolje. Najviše me brine što je spor po pojedinačnoj konekciji.

Uglavnom zanimljiv je dodatak nekoj wireless mreži na primer, postavi se na access point jedan proxy server sa ovim satelitom, i ko neće da surfa već da downloaduje nešto veće, pusti taj download preko proxyja.. Nema limita po količini prenetih podataka i slično.
[ Lb master @ 17.01.2003. 19:04 ] @
koliko je to kasnjenje preko satelitskog interneta...

da li to znaci da za "obicnog" korisnika(surf,chat,download..) nije ispaltljivo koristiti takav vid komunikacije sa internetom ..
[ Gojko Vujovic @ 17.01.2003. 22:57 ] @
Ping oko 1sec, neki put manje, neki put više, zavisi od doba dana. Uglavnom nije nešto agilan surf, ali evo sada je rasterećenija veza i svlači 3 fajla ukupno oko 25Kbajta u sekundi.