[ aster @ 17.01.2003. 17:15 ] @
Interesuje me da li neko ima neku knjigu ili neki detaljniji (veci) tutorial ili zna gde moze da se nadje netu, a tice se multithreadinga tj. programiranja threadova u Win32 API (windows), i naprednijim problemima sinhroniziacije threadova, koriscenje semafora itd.
Pa da budem malo bezobrazan :) isto tako ako neko ima nesto detaljnije i o WinSocket programiranju konkretno nesto vise detaljnije o client/server programiranju.
Na amazonu (gde me je google doveo) naisao sam na neke interesantne knjige, pored nekih kratkih tutoriala koje sam vec procitao, takodje pregledao sam i codeproject, ali meni treba nesto detaljnije:

Multithreading Applications in Win32 : The Complete Guide to Threads
by Jim Beveridge, Robert Wiener (Contributor), James E. Beveridge

Win32 Multithreaded Programming
by Aaron Cohen, Mike Woodring, Ronald Petrusha (Editor)

Multithreaded Programming With Win32 (Prentice Hall Series on Microsoft Technologies)
by Thuan Q. Pham, Pankaj K. Garg

Win32 Client/Server Developer's Guide
by Douglas J. Reilly

nazalost trenutno nisam u mogucnosti da ih kupim, a ovde ih navodim ako ih neko mozda ima.
Unapred hvala.
[ Goran Rakić @ 17.01.2003. 19:48 ] @
irc.nullus.org #bw
[ milanche @ 17.01.2003. 22:53 ] @
Obavezno daj zadnju kintu za Jim Beveridge-ovu knjigu (prvu na listi koju si naveo),
i zaboravi sve ostale - sve ces drugo moci da provalis lako iz MSDN dokumentacije.
[ aster @ 18.01.2003. 03:04 ] @
Ne, na zalost nisam nista nasao.
Ali ne moraju samo ove knjige (vec sam digao ruke od njih nigde ih ne mogu naci) dosta ce mi pomoci ako mi neko baci link ka nekom malo detaljnijem tutorialu o multithreadingu i winsock client/server programiranju.
[ Rapaic Rajko @ 18.01.2003. 10:48 ] @
Evo dacu ti moj skromni prilog ovoj temi. Ne znam nijednu knjigu o multithreading-u, jer nisam ni ucio thread-ove iz knjiga. Dacu ti dva putokaza (linka) ka primerima iz Delphi zaostavstine, a ticu se thread programiranja. Ako/kad njih budes svario, razumeces uopstene principe rada sa thread-ovima, i to u svim varijantama: cisti Win Api thread-ovi , MFC ili Delphi implementacija, ili nesto trece. Bitno je RAZUMETI kako thread-ovi funkcionisu.

Prvo, pogledaj Delphi primer o thread-ovima (primer sa sort algoritmima); veoma, veoma lep spoj objektnog i multithread programiranja. Medjutim, u ovom primeru nedostaje kljucna stvar, a to je zastita resource-a od istovremenog pristupa vise thread-ova. Zato, pogledaj i

Drugo, a to je klasa TThreadList u unitu classes.pas u Delphi VCL-u. Pravi primer thread-safe programiranja. Malo, ali briljantno parce koda (kao uostalom i klasa TList iz istog unita). Da ne bude zabune, TThreadList nije nikakva lista thread-ova, vec je thread-safe implementacija klase TList.

Rajko