[ gh0st @ 18.01.2003. 21:54 ] @
Gdje mogu download - ati Unix operativni sustav .. dajte nekakav link !!
[ caiser @ 18.01.2003. 22:08 ] @
Šta sve tebi neće pasti na pamet. ;)

Instaliraj bilo koji linux i eto ti unixa.
[ Gojko Vujovic @ 19.01.2003. 02:35 ] @
Nije to baš pravi Unix. FreeBSD je možda bliži tome, ali ni on sasvim. Sajt je: www.freebsd.org a ISO možeš naći direktno ovde:
http://www.linuxiso.org/distro.php?distro=15
Tj. ovaj fajl: http://www.linuxiso.org/download.php/274/4.7-disc1.iso

Probaj ga uglavnom, dobar je.
[ caiser @ 19.01.2003. 09:57 ] @
Ej, Gojko, dobar ti je ovaj link. Zamisli kad mi na dial-upu skida po 13.5 kbpsa. Mislio sam da to nije moguće ali...
[ gh0st @ 19.01.2003. 12:01 ] @
Radio sam na Linux mandrake-u . Znam da linux radi na jezgi unixa , al sad me baš zanima taj Unix !!
[ NLO @ 19.01.2003. 12:02 ] @
ovo stvarno nije moguce :)
meni 10kb/s a okacio sam se 31.2kb/s :))
drzo sam ga oko 10 min i nije padalo ispod 9kb/s :)
mora da je neka do jaja kompresija il tako neshto...
kako bi mi bilo slatko da ga skinem :)
al vec ga imam na cd-u
skidao bi ga manje nego shto sam skidao sp1 za xp :)
[ Goran Rakić @ 19.01.2003. 12:10 ] @
izvini, a o čemu ti to?
[ Ivan Dimkovic @ 19.01.2003. 13:11 ] @
prvo, ne mesajte Bajt i bit - drugo, ako je u pitanju tekstualni ili kompresibilni fajl kompresija moze ici i do 4:1 - znaci vrlo lako mozes i ~15 KB/s da proturis preko 33.6 kbit/s modema.


Ovaj, Unix je registrovani trademark AT&T korporacije, i koristio se za OS koji je AT&T valjao velikim sistemima kao i u svojoj telekomunikacionoj mrezi.

Ostali "unix compatible" (kompatibilnost je na nivou sistemskih poziva), tipa IBM AIX, HP UX, Tru64 (..Unix) - ne smeju imati "UNIX" u imenu jer je to (C) AT&T. BSD je kao projekat nastao bas zato da bi se napravilo okruzenje po sistemskim funkcijama jednako Unixu u pravom izvornom smislu te reci - ali bez kopirajt prava koja bi pripadala AT&T korporaciji.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.01.2003. u 15:15 GMT]
[ Gojko Vujovic @ 19.01.2003. 13:13 ] @
Bolja opcija je Sun-ov Solaris (SunOS), samo to nemoj ni da pokušavaš na Intel hardveru, ne isplati se. Samo ako nađeš neki Sparc računar.
[ hodac @ 17.02.2003. 16:32 ] @
Pa i kad bi nasao dati sistem, na cemu bi ga poterao (Ne ocekujes valjda na tvojoj masini).
[ tOwk @ 17.02.2003. 20:47 ] @
Ako hoćeš baš pravi Unix (koji je naravno samo jedan ;), nabavi neki PDP-11 sistem (ne verujem da su mnogo skupi ovih dana, ali ti treba malo više prostora za ove miniračunare ;), i napiši e-mail tvorcima. Potraži ko su, i reci da te zanima baš pravi Unix, a nijedan derivat, i da se zato njima obraćaš.

Ako ti se ovo rešenje ne sviđa, onda poteraj bilo koji od HP-UX, Tru64 (sada takođe HP), IBM AIX, Solaris, GNU (mada se jasno kaže da „GNU Nije Unix“), FreeBSD, *BSD ili sličnih (i brojnih).

Uostalom, ono što se među širom računarskom populacijom smatra Unix sistemom se pravilnije naziva POSIX sistemom (ISO standard za portabilne operativne sisteme). Mada, čini mi se da je sada X/OpenGroup vlasnik Unix trejdmarka, a oni objavljuju SUS (Single Unix Specification), koji je isti kao i novi POSIX, pa se može ovaj ipak nazivati i Unix sistemom.

Ukoliko hoćeš da vidiš koji je to sistem Unix, pogledaj na www.unix-systems.org (tu imaš SUS v3, testove za Unix kompatibilnost, i sve što te može zanimati). Ovaj sajt je izrađen od strane X/OpenGroup, pa je autoritativan.

Savete o upotrebi reči UNIX pogledaj na http://www.opengroup.org/legal.htm

E sada valjda više nećeš tražiti pravi Unix.
[ dust @ 07.05.2003. 21:50 ] @
Postoji i UWIN iliti unix for windows.
To je AT&T distribucija, naravno samo binarna.

Ako te emulacija zadovoljava (zelis samo informativno da vidis kako je unix izgledao), onda je to to.

pozdrav,
Dule
[ BaCkSpAcE @ 19.07.2003. 03:34 ] @
Ako te interesuje SCO Unix v5.0 mogu ti ga poslati, samo je instalacija prilicno za*ebana...