[ Conica @ 20.01.2003. 14:30 ] @
Postovanje

Mislim da je veoma zanimljivo zapoceti diskusiju o Information Design-u, jer sam primetila da se skoro svaka diskusija na slicnu temu zavrsava razgovorima o tehnologijama, a ne o samoj sustini ove oblasti, dok sa druge strane, ona predstavlja osnovu dizajna i development-a web prezentacija.

Information Design predstavlja oblast koja izucava NACIN I OBLIK prikaza informacije. Samim tim nije cudo sto se cesto skrece sa ove, na temu tehnologija, s obzirom da je veoma tanka linija izmedju njih. Evo konkretnog primera:

pre dve godine radila sam u kompaniji koja se bavila razvojem velikih software-skih resenja, i javila se potreba da ih prezentuju na webu. Prvo sto sam uradila bilo je opsezno istrazivanje i analiza sajtova sa slicnom tematikom i iz slicnih oblasti. To se moze nazvati analizom trzista, ali u smislu analize prikaza informacija. Rezultati analize vezani za prikaz software-a pokazali su da najmanji procenat ukupnog broja kompanija nudi online demo resenja, zatim Flash prikaz, Powerpoint prezentacija, screenshotovi i text (istrazivanje obavljeno jula 2000.). Evo jos nekih rezultata:
14% je za domen odabralo skracenicu naziva firme
29% deo naziva firme
56% ceo naziv firme = domen
1% naziv domena nema veze sa nazivom firme
I evo jos jedna od statistika:
36% sajtova nisu imali uniformne strane
64% jesu

Na osnovu ovakvih i slicnih podataka, uz konsultaciju klijenta, dizajner i developer mogu gotovo do tancina da odrede kako ce sajt da izgleda, funkcionalnosti, nacine i strukturu navigacije kako i u kojoj meri prikazati informaciju, koje boje koristiti za odredjene elemente.

E sad, naravno da svi teze nekoj originalnosti. Ali isto tako mora se uzeti u obzir da se nekih standarda ipak treba pridrzavati, jer su jednostavno dali najbolje rezultate (u doticnoj kompaniji, bez odobravanja analiticara i web tima, odluceno je da se koristi online demo. Moja preporuka bila je prikaz software-a uradjena u Flashu. Desilo se da je Online Demo skoro srusio celu mrezu i zakrcio internet vezu na nekoliko sati.)

E pa toliko o tome za sada. Iskreno bih volela da cujem jos neka misljenja, kao i iskustva vezana za prikaz informacija.

Pozdrav
Conica
[ Dragan Varagic @ 21.01.2003. 07:02 ] @
Već je bilo reči o tome da većina osoba koje se ovde bave Web dizajnom nisu dovoljno plaćeni da bi radili posebna istraživanja i zato se više oslanjaju na svoje iskustvo (s programiranjem je malo drugačija situacija).

Sve košta, a to treba neko da plati. Znam za primere izrade sajtova gde je bilo angazovano i po 10 usability eksperta, ali budžet u takvim slučajevima obavezno prelazi i po milion dolara za kontinualni razvoj od godinu ili dve dana.
[ Conica @ 21.01.2003. 14:22 ] @
Slazem se da takvo istrazivanje nije dovoljno placeno. Nisam bila ni ja. Ali upravo iskustvo o cemu govoris je makar deo takvog istrazivanja ili bar neka pojednostavljena forma. Bez obzira da li je dobro placeno ili ne, smatram da takvo istrazivanje treba da se odradi(i odradjuje se) makar u glavi developera i dizajnera, a samim tim ima i o cemu da se prica. Jednostavno ne ide u prilog samom coveku koji ce da napravi sajt da kaze: neces da mi platis, dobices sta dobiijes. Ipak nam je svima u cilju da posao odradimo sto bolje, makar zbog buduce reference.

pozdrav
Conica
[ trninic @ 22.01.2003. 02:32 ] @
Citat:
Conica:
Information Design predstavlja oblast koja izucava NACIN I OBLIK prikaza informacije. Samim tim nije cudo sto se cesto skrece sa ove, na temu tehnologija, s obzirom da je veoma tanka linija izmedju njih. Evo konkretnog primera:

pre dve godine radila sam u kompaniji koja se bavila razvojem velikih software-skih resenja, i javila se potreba da ih prezentuju na webu. Prvo sto sam uradila bilo je opsezno istrazivanje i analiza sajtova sa slicnom tematikom i iz slicnih oblasti. To se moze nazvati analizom trzista, ali u smislu analize prikaza informacija. Rezultati analize vezani za prikaz software-a pokazali su da najmanji procenat ukupnog broja kompanija nudi online demo resenja, zatim Flash prikaz, Powerpoint prezentacija, screenshotovi i text (istrazivanje obavljeno jula 2000.). Evo jos nekih rezultata:
14% je za domen odabralo skracenicu naziva firme
29% deo naziva firme
56% ceo naziv firme = domen
1% naziv domena nema veze sa nazivom firme
I evo jos jedna od statistika:
36% sajtova nisu imali uniformne strane
64% jesu


Sad bi bilo divno kad bi samo jos napisala koliki procenat firmi je ima FAQ sekcije, da li si slala e-mail, telefonske ili faks poruke za vise informacija o proizvodima/uslugama i koliko si (u procentima) dobila odgovora, koliko su firme bile brze u odgovorima, koliko je njihova asistencija dobra pri koriscenju web kanala, e-mail kanala, telefonskog kanala komunikacije, nesto o tvom subjektivnom osecaju za promptnost i svrsishodnost rada u njihovim sektorima za prodaju i sektorima za tehnicku podrsku itd.

Vidi, ovo pisem samo da ukazem na veliki problem nasih programera/projektanata/konsultanata/menadzera, koji jednostavno nisu godinama u mogucnosti da kvantifikuju fenomen web-a u poslovanju. Tako se i dan-danas u 99% slucajeva prica samo o dizajn informacija koje bi bile kvalitetno prikazane, da uprostim problem. I, nemoj da se ljutis, ovde i dolazimo do poente cele price, sto bi neka firma brinula o prikazu informacija kada oni sve te informacije vec znaju? Sad bi brzi odgovor verovatno bio da i potencijalni korisnici njihovih proizvoda/usluga znali o njima vise. Nazalost, pravi konsultant se ne bi 'leba najeo kada bi odgovorio na ovaj nacin. Zadatak i interes konsultanta ili projektanta je da objasni menadzemntu firme razliku izmedju potencijalnog korisnika koji sada ima znanje o proizvodu/usluzi, i potencijalnog korisnika koji sada ima INTERESOVANJE za proizvod/uslugu. Sad se postavlja pitanje kako od 'znalca' napraviti 'zainteresovanog'? Jednostavno, tako sto ce sistem biti zasnovan na dokazanim modelima visekanalne integracije servisa. Znaci, jednostavan roadmap bi bio: preneti informaciju potencijalnim korisnicima, ne narusavajuci koncept integrisanosti sistema prodaje, marketinga i tehnicke podrske (ovo u malim firmama i kod nas, napolju postoji jasna terminologija za blokove poslovnih aktivnosti u integrisanom e-business poslovnom okruzenju) -> uciniti sto veci broj pot.korisnika zainteresovanim za proizvode/usluge -> uciniti efikasnim integrisani personalizovani sistem sticanja znanja da je odredjeni potencijalni korisnik iskazao interesovanje za proizvode/usluge preko web formi, e-maila, telefona ili faksa -> uciniti sve kako bi se interes pot. korisnika povecavao kroz uspesan customer relationship management, do nivoa kada pot. korisnik postaje pravi korisnik, znaci do trenutka kupovine proizvoda/usluge -> Ovo se sada dalje nadogradjuje do iznemoglosti i verovatno ovde ne moze sve i da se napise, ali bi ukratko sve ostalo bilo vezano za 'uciniti sve kako bi se unapredio consumer lifecycle'.

Nadam se da ste imali volje da citate sve ovo. Da rezimiram, samo u siromasnim zemljama danas i u naprednom komunizmu za 100 godina :), bice moguce razmisljati o web-u kao necem sto u osnovi nije optereceno zahtevima savremenog biznisa - prodati robu, sto duze usreciti korisnika! Odatle, izazov one-channel one-way action problema u poslovanju (information design kako ga conica definise) nema nikakvu perspektivu pred izazovom multichannel interaction problemima u kojem savremeni biznis izgleda pliva, s obzirom na svakodnevna istrazivanja o uspehu CRM u pojedinim kompanijama ili industrijskim granama :(

Pozdrav,
Damir
[ Marko Bijelic @ 22.01.2003. 16:38 ] @
Ne kontam zbog cega odredjena kompanija angazuje spoljne konsultante ako je vec 'neko' odredio sta ce (i kako) da se radi. Inace Conica, daj nam malo vise informacija o softveru koji je ta firma razvijala, i koji bi se trebao predstaviti online. Inace, u gornjem nabrojavanju si zaboravila neizbjezni i sigurno najvazniji format za prikaz informacija (posebno o specifikacijama proizvoda) - PDF. Svi smo
PDF koristili, ogroman % (moram pogledati tacnu cifru) ima PDF citac, format odlicno kombinuje tekst (dobro odradjena mogucnost rada sa fontovima) i grafiku.
[ bluesman @ 22.01.2003. 17:36 ] @
Sva sreća pa već postoji dovoljno takvih "studija" pa ne moraš da radiš svoje, tako da možeš da se osloniš na rezultate drugih, međutim problem je i tumačenje rezultata a to takođe dolazi sa iskustvom, zar ne? Nema nikakve vajde od bilo kakve studije ako ne znaš šta bi sa tim.

Mislim da se i pored takvog pristupa retko dešava da se napravi kompletna analiza a na osnovu toga i koncept, već je mnogo češće slučaj da se prate želje klijenta po principu "veži konja gde ti gazda kaže". To nije stvar "koliko para-toliko muzike" već jednostavno u nekoj "raspravi" sa klijentom, bar sam ja imao takva iskustva, i pored gomile argumenata protiv neke "sulude" ideje preovlađuje njihov stav "ja plaćam - biće kako ja kažem". Na primer ja sam imao slučaj jednog klijenta koji je zahtevao da na svakoj strani postoji "back" button, koji je radio isto što i "back" button browsera. Nisam mogao da se izborim da se ukine ta "budalastina" već i danas stoji "ponosno" na svakoj strani sajta.

A posebno pitanje je kako ugraditi u cenu takvu jednu analizu.
[ tOwk @ 22.01.2003. 17:36 ] @
Citat:
Conica:
Mislim da je veoma zanimljivo zapoceti diskusiju o Information Design-u, jer sam primetila da se skoro svaka diskusija na slicnu temu zavrsava razgovorima o tehnologijama, a ne o samoj sustini ove oblasti, dok sa druge strane, ona predstavlja osnovu dizajna i development-a web prezentacija.

Information Design predstavlja oblast koja izucava NACIN I OBLIK prikaza informacije. Samim tim nije cudo sto se cesto skrece sa ove, na temu tehnologija, s obzirom da je veoma tanka linija izmedju njih. Evo konkretnog primera:


Način i oblik prikaza informacije upravo predstavlja tehnologiju prikaza informacije. Druga ,,tehnologija'' koja se pominje je ,,računarska tehnologija'' koja se koristi u implementaciji određene tehnologije za prikaz.

Da, povremeno smo se doticali i računarske tehnologije, ali čini mi se da nije bilo previše odstupanja od rasprave o tehnologiji za predstavljanje sadržaja (,,information design'').

Citat:

pre dve godine radila sam u kompaniji koja se bavila razvojem velikih software-skih resenja, i javila se potreba da ih prezentuju na webu. Prvo sto sam uradila bilo je opsezno istrazivanje i analiza sajtova sa slicnom tematikom i iz slicnih oblasti. To se moze nazvati analizom trzista, ali u smislu analize prikaza informacija. Rezultati analize vezani za prikaz software-a pokazali su da najmanji procenat ukupnog broja kompanija nudi online demo resenja, zatim Flash prikaz, Powerpoint prezentacija, screenshotovi i text (istrazivanje obavljeno jula 2000.).

Odnosno, ispitivala si ,,računarske tehnologije'', i stoga ti treba zabraniti učešće u ovoj raspravi, zar ne? :)

Citat:

...
Moja preporuka bila je prikaz software-a uradjena u Flashu. Desilo se da je Online Demo skoro srusio celu mrezu i zakrcio internet vezu na nekoliko sati.)

Ili, tvoj predlog se ticao konkretne ,,računarske tehnologije'' (Flash), a jedina greška koja je napravljena je izbor pogrešne ,,računarske tehnologije'' -- kakve veze ovo ima sa ,,Information design'', osim ako želela da nam se pohvališ/požališ, pa da mi vidimo da si bila u pravu (,,rekla sam vam ja'' :)


E sad, kako (verujem) da si ti zaista želela da pokreneš temu koja će se ticati isključivo ,,information design''-a, a vrlo brzo si se u istoj poruci vratila na ,,računarsku tehnologiju'', vreme je da se ova tema zatvori. :)
[ Conica @ 23.01.2003. 00:18 ] @
WOW But, but, but...ja sam samo...

No hajdemo redom.

trninic:
Prvo da ti se zahvalim na veoma strucnom odgovoru koji i vise nego cenim.
FAQ sekciju imalo je 63% analiziranih sajtova , a nisam ih niti zvala niti kontaktirala preko formi, posto mi je bio kratak rok da odradim posao najbolje sto mogu.
Nego, slazem se sa tim sto si izlozio, ali ja sam (nadam se) pokrenula pricu samo o jednom malom segmentu koji obuhvata CRM. Ukoliko posmatramo samo segment "delovanja CRM-a" preko interneta, odnosno sajtova, i dalje stoji da je potrebno na sajtu da se napise makar recenica "kontaktirajte nas na sledecu email adresu:..." ili "ukoliko imate neka pitanja obratite se...". Cinjenica je da takve informacije ne treba postavljati na dno jedne jedine strane sajta koja prikazuje recimo profil kompanije i to ispisano bojom koja je slicna pozadinskoj boji, vec tu informaciju treba istaci na pravom mestu i na pravi nacin (ovo je najsture sto sam uspela). Ja sam pokusala (definitivno neuspesno) da istaknem upravo smisao Information Design-a sa tog aspekta. I da..da ne zaboravim..pa nema zasto da se ljutim
I jos nesto, nisam ja definisala Information Design. Ta disciplina se vise godina izucava na raznim univerzitetima (recimo Bentley) upravo pod tim imenom, postoje razni bilteni, kao i internacionalne konferencije na tu temu. Naravno cela disciplina je mnogo slozenija od ove sirovine koju sam izlozila, ali jos sam mlada
Puno pozdrava

mungos:
Pozdrav
Kompanija se bavi (valjda jos uvek) izradom informacionih sistema za osiguravajuce kompanije, kao i POS i Retail resenjima. Glavna tehnologija koju koriste je Oracle (protiv koje nemam nista ako se pravilno koristi).
Sto se tice statistike za pdf, ali imala sam samo mesec IPO dana da osmislim i obavim analizu kao i da napisem izvestaj od 30 strana!!!. Ali sigurno cu i taj aspekat da analiziram u buduce

bluesman:
Odlican komentar. Vezano za studije koje su, budimo iskreni, pametni ljudi odradili i napisali, evo jedan primer:
2000. godine objavljeni su rezultati Eyetrack Online News Study, studije izvedene u saradnji Stanford University-ja i Poynter-a, centra za edukaciju i istrazivanje novinarstva na Floridi. Da ne nabrajam sada sve podatke o uslovima pod kojima se obavljala, glavna "jedinica mere" bila je "fixacija oka", koja je definisana kao kada se ispitanikovo oko fokusira na jednu tacku najmanje 1/10 deo sekunde-vreme koje je dovoljno mozgu da prevede informaciju. Rezultati su bili sledeci: od ukupnog broja ispitanika, 92% je citalo kompletne textove, 82% sumarne (tizere), 64% fotografije, 45% banere i svega 22% grafiku.
A ako malko proletite preko uspesnijih news sajtova (citaj posecenijih), njihov dizajn i struktura sajta i stranica se u velikom delu poklapa sa ovim rezultatima (po ucestalosti nabrojanih elemenata). Naravno da nije dovoljno sakupiti statistike, nego je upravo cilj iskoristiti ih u kombinaciji sa, sto kazes iskustvom, znanjem ili nekom uradjenom studijom, i na taj nacin doci ne samo do resenja dizajna buduceg sajta, vec i njegove strukture, kao i strukture strane. Ali recimo ta studija sem uglavnom moze primeniti na news sajtove, nikako recimo na sajt firme koja se bavi recimo web dizajnom.

Takodje si u pravu da je jako tesko napraviti kompletnu analizu. Bar ja znam da ja nisam uspela. Elemenata i aspekata analize je previse za jednu osobu.
Sto se cene tice, placa se posebno, jer tako nesto ne odradjuje ni dizajner ni developer (bar ne bi trebao).
Puno pozdrava

tOwk:
Pozdrav
Slazem se da se mozda nisam najbolje izrazila sa onim "NACIN I OBLIK" (definitivno), ali i sam text predstavlja informaciju, a kojom tehnologijom ces da odredis kakav da bude, koje boje, na kakvoj pozadini, koji font ces da odaberes.
Dalje, nisam proucavala tehnologije, vec ucestalost i mogucnost njihovu upotrebu za prezentovanje konkretne informacije, sa akcentom na informaciju a ne tehnologiju. Naravno da moram da poznajem tehnologije da bih uopste mogla ista da kazem na tu temu, ali necu odabrati onu koja se meni najvise dopada, vec onu koja odgovara za tu svrhu
Ali REKLA SAM VAM JA ) (meni)Bitna stavka je bila da dam dobru procenu, da ne bi bilo posle ETO ONA NAM JE REKLA.

Puno pozdrava (nemoj me tuc!!
[ Marko Bijelic @ 23.01.2003. 16:17 ] @
Citat:
Conica:
Sto se tice statistike za pdf, ali imala sam samo mesec IPO dana da osmislim i obavim analizu kao i da napisem izvestaj od 30 strana!!!.


Inace, jel mozes da nam odas tajnu - a koliko se otprilike (napisi neki razmjer, nemoras tacan iznos) uzima danas za jednu takvu analizu. Dalje, kakav sistem naplate se primjenjuje, po satu, ili i koliko traje (u casovima) jedan dan analize.

Citat:

Da ne nabrajam sada sve podatke o uslovima pod kojima se obavljala, glavna "jedinica mere" bila je "fixacija oka", koja je definisana kao kada se ispitanikovo oko fokusira na jednu tacku najmanje 1/10 deo sekunde-vreme koje je dovoljno mozgu da prevede informaciju. Rezultati su bili sledeci (od ukupnog broja ispitanika):
- 92% je citalo kompletne textove
- 82% sumarne (tizere)
- 64% fotografije
- 45% banere
- 22% grafiku
A ako malko proletite preko uspesnijih news sajtova (citaj posecenijih), njihov dizajn i struktura sajta i stranica se u velikom delu poklapa sa ovim rezultatima (po ucestalosti nabrojanih elemenata).


Ne odolih da ove ne uokvirim, inace sto se tice stranica sa takvim pristupom, ja recimo tu tipujem na:
- http://news.google.com/
- http://www.wired.com/

Inace, da li moze neko da baci linkove ka kvalitetnijim sajtovima koji su posveceni upravo analizima?

Usput, Conica dobro nam dosla na elitesecurity... :))
[ Dragan Varagic @ 23.01.2003. 22:46 ] @
Citat:
mungos:
Ne kontam zbog cega odredjena kompanija angazuje spoljne konsultante ako je vec 'neko' odredio sta ce (i kako) da se radi.


U poslednjih više meseci upravo sam imao najviše konsultantskog posla na ovu temu. Radi se o tome da firma obično u svom timu ljudi zaduženih za Web projekat nema osobu koja može da kontroliše proces s aspekta interesa naručioca posla, i tada ona angažuje agenciju sa strane da "brani svoje interese" (auditing). Npr. radi ilustracije, firma koja izrađuje sajt može reći da je veoma potrebno u sajt ugraditi neki modul koji je možda sjajan ali nepotreban firmi, a nadležni tamo pojma nemaju da im to treba, ili ne treba. Naravno, načešće mi se upravo dešavalo da moram napominjati izvođačima radova da nedostaju bitni segmenti automatizacije sajta, koji se redovno previđaju od strane development nastrojenih firmi koje ne vode računa o marketinškoj varijanti sajta.

Citat:
bluesman:
Sva sreća pa već postoji dovoljno takvih "studija" pa ne moraš da radiš svoje.


Usability consultanti se mogu angažovati za unapređenje upotrebljivosti novog dizajna sajta i novih modula koji se na njega dodaju, npr. Isto tako, specifični procesi na sajtu koji su rezultat specifičnosti poslovne politike firme, i sl. su customized rešenja i nemaju veze s postojećim podacima na Webu. Ali ovo nisu rešenja za mala isrednja preduzeća :)

Što se tiče naplate usloga konsaltinga uopšteno, pa i za Web usability, na Zapadu se najčešće koristi model cenovnika po satu ili po danu rada.
[ miles_davis @ 26.01.2003. 14:18 ] @
dragan:
U poslednjih više meseci upravo sam imao najviše konsultantskog posla na ovu temu. Radi se o tome da firma obično u svom timu ljudi zaduženih za Web projekat nema osobu koja može da kontroliše proces s aspekta interesa naručioca posla, i tada ona angažuje agenciju sa strane da "brani svoje interese" (auditing).


Ovo je ubedljivo najbolji model za rad. Drago mi je da vidim da se ovako nesto radi i kod nas. Ako vidite da klijent nije siguran sta hoce, obavezno mu predlozite ili da uzme nekog u outsourcing ili da angazuje agenciju ili eksperta za prikupljanje korisnickih zahteva, sastavljanje projekta i evaluaciju. Na taj nacin cete steci najzadovoljnijeg korisnika, naravno, ukoliko taj treci zna sta radi.
[ Conica @ 01.02.2003. 00:38 ] @
Citat:
mungos:
Inace, da li moze neko da baci linkove ka kvalitetnijim sajtovima koji su posveceni upravo analizima?

Usput, Conica dobro nam dosla na elitesecurity... :))


Prvo, hvala na dobrodoslici :O) Bolje Vas nasla.

Evo jednog linka koji mislim da bi ti bio zanimljiv:
http://saulcarliner.home.att.net/id/

Zanimljiv je iz razloga sto na njemu osim nekih zanimljivih podataka mozes da nadjes i veliki broj drugih linkova.

A ja ti preporucujem da sa sajta www.Techrepublic.com skines Gartner Web Evaluation Tool i malko ga proucis.
Mozes misliti moje odusevljenje kada sam videla taj "tool" i shvatila da je moja analiza jako licila na njega :O) Ma sta ko rekao, mislim da Gartner ipak nesto znaci.

Puno pozdrava
Conica
[ Conica @ 27.02.2003. 00:52 ] @
Mungose, skinu li onaj tool?

Volela bih da cujem tvoje misljenje o njemu.

pozdrav
[ miles_davis @ 27.02.2003. 12:56 ] @
Ja sam pokusao da ga nadjem ali mi nije uspelo. Molim te postavi nam eksplicitan link ili to sto si skinula stavi negde za download.

Unapred hvala.
[ Conica @ 27.02.2003. 16:22 ] @
Evo ga link:
http://www.techrepublic.com/do...le=Gartner+Web+Evaluation+Tool

Ukoliko slucajno ne radi, evo strane na kojoj se nalazi dugme za download:
http://www.techrepublic.com/do...html?id=dr00720010209rec01.htm

Pozdrav
Conica