[ coyote_kv @ 16.07.2006. 00:45 ] @
Gde mogu da nadjem besplatan Instant Messaging server GNU GPL poput ICQ-a, probao sam sa Jabber-om ali on mi ne odgovara iz odredjenih razloga?

edit: naslov teme

[Ovu poruku je menjao random dana 20.07.2006. u 09:50 GMT+1]
[ mulaz @ 16.07.2006. 02:15 ] @
sta fali jabberu?

irc?
[ random @ 16.07.2006. 12:11 ] @
Citat:
coyote_kv: Gde mogu da nadjem besplatan Instant Messager server GNU GPL poput ICQ-a, probao sam sa Jabber-om ali on mi ne odgovara iz odredjenih razloga?


Realno, Jabber je trenutno najbolje rešenje za sopstveni IM server. Morao bi reći tačno šta ti treba, i šta ti kod Jabbera ne odgovara, da bi dobio preporuku za nešto drugo.
[ momsab @ 17.07.2006. 14:44 ] @
coyote_kv, koji jabber server si probao? ima ih, zvanicno, 13

i, slazem se sa random-om
jabber se koristi itekako (NASA i US Army takodje koriste)
[ coyote_kv @ 18.07.2006. 02:01 ] @
Mana jabbera je u tome sto nema dobar client za mobilne telefone a uslov je da bude GNU GPL.
Trebam da jednoj lokalnoj firmi povezem racunare i postavim gore navedeni IM kako bi mogli jeftino komunicirati u kancelarijama sa radnicima na terenu, a da sve to bude legalno, jeftino i da kasnije mogu da preprave cliente po svojim potrebama ( da radnici budu ograniceni samo na kontakte sa kancelarijama a ne i medjusobno).
[ momsab @ 18.07.2006. 11:02 ] @
uh, to nije mana jabber-a

to u vezi kontakata mozes da sredis na serveru
napravis grupe korisnika koji unapred imaju kontakte ostalih clanova grupa i te grupe moze da moderise samo jedna osoba

lista poznatih klijenata: http://www.jabber.org/software/clients.shtml


zar ti nije lakse da sam napises takav klijent? iako nema potrebe ako ces to srediti na serveru


dobar je http://www.tipic.com/tipicme,mada nije pod GPL (a i nema da bude pod GPL, moze i neka druga licenca otvorenog koda koja dozvoljava izmene)


p.s. trebam je nepravilno

[ random @ 20.07.2006. 07:41 ] @
Imaš Colibry, koji je objavljen pod GPL. Imam na mobilnom neku verziju Colibry-ja i radi pristojno.

Ima još nekih OSS mobilnih Jabber klijenata, kao moJab i Bombus i verovatno još neki...
[ coyote_kv @ 07.08.2006. 13:21 ] @
Probao sam Bambus al on bas i nema neku podrsku, i on i Colibry su uglavnom pravljeni i testirani na Siemensovim telefonima. npr ni jedan ni drugi ne rade na nokiji 7650.