[ jorganwd @ 17.07.2006. 00:20 ] @
Kao sto i sama tema govori, zelio bih da cujem sta kazu strucnjaci? Kako da znam da me neko prisluskuje?
Vec neko vrijeme sms poruke mi se salju bas sporo, cak ponekad mi kaze i 'no network'? Mojoj curi stizu poruke kojoj sam joj slao prije mjesec dana? Zar je moguce ovo?
I baterija zna da mi se isprazni odjednom velikom brzinom. Da li su ovo indicije prisluskivanja i snimanja mojih poruka i razgovora? Cesto mi se upali displej, nakon sto je bio ugasen? I koji su jos znaci? Nemojte misliti da sam panicar, ali ponekad 'imaju razloga' da to rade, jednostavno je takav rad obavjestajnih sluzbi...

[Ovu poruku je menjao jorganwd dana 17.07.2006. u 01:31 GMT+1]
[ ivanv100 @ 17.07.2006. 22:38 ] @
ako si im zanimljiv,verovatno te prisluskuju,to bar nije problem. probaj da prebacis sim karticu u drugi telefon,pa vidi kako ce se onda ponasati. ako se bude desavalo isto,unisti karticu,telefon koji imas obavezno prodaj,kupi drugi. imaj na umu,da cak i kada ti je telefon iskljucen,postoji mogucnost da budes slusan,jer u fonu postoji baterija koja napaja memoriju.
[ djricky @ 17.07.2006. 22:43 ] @
baterija koja napaja memoriju?

hm... znaci da i sim kartica ima malu bateriju?
i moj usb flash disk?
[ Kosta ******um Rex Persia @ 17.07.2006. 23:42 ] @
Ma dajte, ne širite bespotrebnu paniku ovde. Mislim, zašto bi neko prisluškivao običnog korisnika u Sarajevu, osim ako ovaj nije običan korisnik.
[ Milos Dedijer @ 18.07.2006. 00:55 ] @
Tripuje se covek ali zasto stvarno ne pricati o indikacijama o prisluskivanju, cisto edukacije radi. :D

A sto se tice baterije za memoriju - lol takva stvar ne postoji, no zaista postoji neka vrsta bask up baterije... Sta mislis kako i kad dugo baterija ne bude u fonu on i dalje pokazuje tacno vreme? :D
[ ivanv100 @ 20.07.2006. 00:57 ] @
ded,na to sam i mislio....dakle 100% garantujem,da je moguce prisluskivati mobilni i kada je iskljucen,dakle odredjena energija u fonu cuva podatke,reda vekicine,tacno vreme,datum,i slicno ! dakle,necu ulaziti u to zasto covek sumnja da ga prisluskuju,mozda postoje razlozi,mozda ne,ali jedina stoprocentna zastita je vec sto sam gore naveo. neki preporucuju,obavijanje mobilnog fona alu folijom,koja bi na ovaj nacin stvorila faradejev kavez....ne znam koliko je to dobra zastita...ako gresim ispravite me...pozdrav ivan
[ Milos Dedijer @ 20.07.2006. 02:32 ] @
faradejev kavez alu folijom? mozda u savrsenim uslovima...

Pa ako ces tako i sam bug moze da ima implementiranu bateriju. Ako se radi o bug planting a ako je u pitanju software-sko prisluskivanje onda nisi u pravu, ne moze da prisluskuje ako je baterija izvadjena, pa ni ako je telefon samo ugasen a baterija je unutra. Ali opet kazem to samo ako je u pitanju software a sto se hardware-a tice tu nisu ogranice ni po kom osnovu.

p.s. novi produkt CIA, phone bug na perpetum mobile pogon(no battery needed!)
[ ivanv100 @ 21.07.2006. 01:03 ] @
ok,u pravu si,ali ponavljam ono sto sam vec rekao na pocetku....i nadam se da ces se sloziti,pa neka covek promeni phone i broj,stari neka unisti,i eto mu zastite...nema mu druge jednostavnije solucije....covek ima problem, da se dovoljno razume u sve ovo,ne bi trazio pomoc....ivan
[ Kosta ******um Rex Persia @ 21.07.2006. 02:02 ] @
Možda ima jednostavnijih rešenja protiv EVENTUALNOG prisluškivanja: naime, opšte je poznato da u svetu postoje specijalni uređaji-šifrarnici koji na poseban način šifriraju razgovor u real-time vremenu, bez ikakvog kašnjenja. To znam da ima za fiksni, i ima toliko moćnih uređaja da ni CIA ne može da provali tu zaštitu.

E sad, ne znam da li je tako nešto moguće izvesti sa mobilnim telefonima. Ako neko zna, nek ovde obelodani.
[ Milos Dedijer @ 21.07.2006. 02:33 ] @
Citat:
ivanv100: covek ima problem, da se dovoljno razume u sve ovo,ne bi trazio pomoc


Pa mozda covek ne zna da li ima problem pa ga zato zanimaju indikacije...

Predlog:
rastavi telefon i malo pogledaj (ne ocekujem da nadjes nista)
i flashuj firmware telefona (mada ne verujem da je i ovo potrebno jer se 99% tripujes)
i nastavi da zivis (ne)paranoican zivot kao i do sada
[ Milan S. aka Morlak @ 21.07.2006. 09:10 ] @
Moze da se nadje sigurno.A mozes i da kupis mobile sa WinCE i ostalo pa da
sifrujes txt.fajl + ono sto je u njemu.Zatim ga putem putem maila posaljes
nekom ko ima kljuc/algoritam na drugoj strani i to je to.Recimo koristis 2
aplikacije za kripting.

Nista ti ne vredi sto promenis karticu i mob.
[ Mobtel @ 21.07.2006. 12:07 ] @
Citat:
ivanv100: ded,na to sam i mislio....dakle 100% garantujem,da je moguce prisluskivati mobilni i kada je iskljucen,dakle odredjena energija u fonu cuva podatke,reda vekicine,tacno vreme,datum,i slicno ! dakle,necu ulaziti u to zasto covek sumnja da ga prisluskuju,mozda postoje razlozi,mozda ne,ali jedina stoprocentna zastita je vec sto sam gore naveo. neki preporucuju,obavijanje mobilnog fona alu folijom,koja bi na ovaj nacin stvorila faradejev kavez....ne znam koliko je to dobra zastita...ako gresim ispravite me...pozdrav ivan

folija od milke je nojjbolja ...cak mislim da milka daje i nekakvu garanciju za to ako se koristi njihova folija ali sam od 300 gr cokolade....
Citat:
ivanv100: ok,u pravu si,ali ponavljam ono sto sam vec rekao na pocetku....i nadam se da ces se sloziti,pa neka covek promeni phone i broj,stari neka unisti,i eto mu zastite...nema mu druge jednostavnije solucije....covek ima problem, da se dovoljno razume u sve ovo,ne bi trazio pomoc....ivan

Mislim da cak i ako ga prisluskuje neko pitanje ko ga prisluskaju tj koja agencija...ako su strendzeri onda nema pomoci jer su isuvise dobri u tome...kad mogu da prate teroriste koji slabo baraaju sas tehnologiju mogu i nas...a ako su nasi onda je uvek bilo da je najbolje biti sa njima a ne protiv.hehehe
[ Mobtel @ 21.07.2006. 12:10 ] @
u principu realni user tj obicni smrtnici nemaju i ne trebaju da imaju strahove od prisluskivanja...sta to sto neko prica u mob moze da donese onom ko ga slusa?Nista....
e sad ako je recimo rec o inustrijskoj spijunazi ,terorizmu ,,kako spoljnom tako i unutrusnjem ili o kriminalitetu kako spoljnom tako i unutrasnjem onda te ljude i treba prisluskivati zar ne?
[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2006. 12:48 ] @
Ako sumnjas da ti je telefon kompromitovan - baci ga u djubre i kupi drugi.

Ako ti profesionalne sluzbe bezbednosti prisluskuju razgovore - ti to svakako neces primetiti jer se prisluskivanje obavlja direktno u telefonskoj centrali / MSC-u bez ikakvih tragova. Ako ti je neko modifikovao telefon za "privatno prisluskivanje" i ugradio neki odasiljac, to mozes vrlo lako utvrditi otvaranjem telefona i posmatranjem da nema nekih "viskova".

Kasnjenje SMS-ova, "No Network" i sl.. su obicno simptomi lose pokrivenosti, zauzetosti mreze ili pokvarenog mobilnog telefona - baterija se brzo prazni ako je polovna ili je losa kopija originalne. Tesko da bilo sta od ovog ima veze sa prisluskivanjem.

Citat:

e sad ako je recimo rec o inustrijskoj spijunazi ,terorizmu ,,kako spoljnom tako i unutrusnjem ili o kriminalitetu kako spoljnom tako i unutrasnjem onda te ljude i treba prisluskivati zar ne?


Koliko znam industrijska spijunaza nije legalna ;-)
[ Milos Dedijer @ 21.07.2006. 20:31 ] @
A i ko je rekao da ako ga strane agencije prisluskuju (pricao o primeru, ne o coveku koji je pokrenuo temu) moze da odustane od toga? Zasto? Zasto se tripujete ljudi, oni su dobri, cak sta vise i odlicni su ali opet ne mogu da izadju van granica fizike i da prisluskuju nekoga u bilo kojoj situaciji. A sto je najgore i da imaju savrsenu opremu, tu opremu ipak koriste ljudi kao sto smo ja i ti, a oni nisu savrseni!

Samo mnogo gledamo filmove... :D Oni bre rade mesecima da bi dobili barem jedan opipljiv dokaz i pored sve te opreme!
[ banebeograd66 @ 22.07.2006. 13:11 ] @
pozdrav
ako si meta prisluskivanja od strane neke javne tj. tajne sluzbe treba da znas da ti nece pomoci nikakvo otvaranje telefona jer nema nikakvih "dodatnih" delova koje bi ti prepoznao kao visak, niti ces imati sporedne efekte tipa slabija veza sporije porukice i slino, nije to ona stara fiksna telefonija , tehnika je otisla mnoooogo napred
ceo posao se obavlja na nivou mobilnog operatera i sluzbe, oni su u mogucnosti da prate vise hiljada razgovora istovremeno , i na osnovu programa da prepoznaju reci i cak sifre/zargon/ koje su im zanimljive, a najnovije tehnologije se zasnivaju na pracenju glasa onoga koji ih zanima, sta to znaci...probacu laicki da objasnim,imaju recimo snimak tvog glasa iz nekog najobicnijeg razgovora, kasnije taj snimak pretvaraju u odredjene signale koje propustaju kroz celu mrezu i pocinju obradu svih razgovora koji se obavljaju na mrezi,i kad uhvate tj prepoznaju glas jednostavno pocinje operacija slusanja, pracenja i lociranja subjekta/objekta/..
sto znaci da mozes da menjas koliko hoces aparata i kartica veliki brat ti je za vratom cim progovoris...
na trzistu mozes naci i mobilne kojima je samo izmenjen softver pa se oni ukljucucju bez ikakvog znanja korisnika i onda onaj koji te je pozvao moze cuti sve sto ti pricas u prostoriji gde se mobilni trenutno nalazi, naravno to utice na trajanje baterije i jedino po tome mozes nesto posumljati ...
jedino resenje ti je da ne pricas preko moba nesto sto bi moglo biti zanimljivo drugima i opasno po tebe...
[ jorganwd @ 22.07.2006. 13:42 ] @
Pozdrav ljudi, drago mi je sto je ovoliki odziv na ovu temu, jer je veoma znacajna po nas, ali smo malo skrenuli.
Necu da pricam o nicemu konkretnom, naime kao sto tema glasi interesuje me da li postoje vidljive indicije koje moze covjek da primjeti da li ga neko slucajno prisluskuje.
U nasim sredinama, svako ko je imalo sumnjiv on postaje interesantan. Naime, ako BIA ima 2000 zaposlenih, to ne mora da znaci da samo oni rade taj spijunski posao. Postoje tzv. agenti, odnosno dousnici, kako je poznato u nasem narodu, koji rade za obavjestajnu sluzbu ali ne direktno, ne dobijaju platu itd. Neki rade za nekakve nagrade od drzave, neki pak imaju isti ili slican interes kao i sluzba itd. Imam kuci udzbenik sa akademije unutrasnjih poslova pod nazivom 'Osnove drzavne bezbednosti' izdat 1980. godine u Beogradu. Interesantno je ovo: "Slika levo, - Oprema agenta; mikrofon ugradjen u rucni casovnik i odasiljac velicine dlana (moderniji "mini-spijuni" su velicine kockice secera. Oni primaju tonove sapata i do 20 metara udaljenosti, a prenose ih na oko 200 metara). Slika desno - Mikrofilmovani agenturni izvjestaj". Onda se navode i fotoaparati ugradjeni u upaljacu, kao i minijaturni magnetofonski uredjaji u formi prstena, kao i bombe u formi hemijske olovke, kao i njena sema i sastav!
Ako je sve ovo postojalo, ovako minijaturno, prije vise od 26 godina, sta onda danas postoji? Navodi se u knjizi da za obavjestajnu sluzbu rade naravno i naucnici, inzenjeri, koji prave opremu samo za agenciju, sto znaci da mi tacno nikada necemo znati sta sve oni imaju, to je daleko od nasih ociju. Ako znamo sad da CIA, MOSAD i ostale vece agencije imaju uredjaj za automatsko snimanje razgovora kad se spomene odredjena rijec, mislimo da je to jedina spravica za prisluskivanje. Mi cemo saznati to mozda kada budemo imali praunucice, tj. kad se razotkrije sta su sve imali. Kad bi mi znali sta oni imaju, to ne bi bila agencija koja uspjesno radi svoj posao spijunaze.
Znaci interesuje me, tacno, kako mogu znati kad me neko spijunira. Znam za odredjene indicije, kao sto je brzo iznenadno praznjenje baterije, slab zvuk govora sagovornika. Dakle indicije, koje su i da li jos postoje.
Koliko sam cuo BIA sad moze da prisluskuje 24 sata, a zakon novi bi trebao da donese da je limit 12 sati prisluskivanja bez naloga, sumnjivih osoba.
Mozete biti sumnjivi ako se recimo druzite ili poznajete sa osobama koje su veoma interesantne agenciji, dakle svako moze biti prisluskivan, manje - vise.
[ Ivan Dimkovic @ 22.07.2006. 17:40 ] @
Citat:

Znaci interesuje me, tacno, kako mogu znati kad me neko spijunira. Znam za odredjene indicije, kao sto je brzo iznenadno praznjenje baterije, slab zvuk govora sagovornika. Dakle indicije, koje su i da li jos postoje.


Odakle ti ovo?

Mobilni telefon je digitalni uredjaj - ne vidim razlog zasto bi ti "slabio zvuk sagovornika" - a ni slabila baterija.

Moderne "bube' trose zanemarljivo malo struje, i svakako ti ne bi trosile bateriju nista znacajnije nego sto je ti normalno trosis sa telefonom. Takodje, te dodatne stvari uopste nisu vezane za slusalicu tj. za analogni deo, pa samim tim nema nikakvog slabljenja zvuka ili neceg slicnog - buba ima svoj mikrofon koji radi uz pomoc autonomnog izvora energije od slusalice.

Ako te prisluskuju "sluzbe bezebednosti", kao sto rekoh - nema nikakve potrebe da se uopste bave tvojim telefonom, postoji sasvim legalan pristup tih sluzbi telefonskom sistemu, i razgovori se snimaju bez ikakvog slabljenja signala i sl... tu nikakvih "indicija" ne mozes imati, osim ako nemas neku vezu u tuzilastvu/policiji pa da saznas da si na pracenju. Jedino resenje protiv ovoga je da ti i tvoji sagovornici stalno menjate anonimne SIM kartice i telefone i koristite neutralni recnik za kakav god posao obavljate :)

Ako te prisluskuje neko drugi a ne zvanicna obavestajna sluzba, i to moze da se izvede na milion nacina - sama cena prisluskivanja nekim sofisticiranim uredjajima (i terenski rad) je vrlo visoka pa bih se zapitao prvo da li ima osnova da neko trosi hiljade eura za upotrebu vrlo skupe opreme i puno radnog vremena par agenata za dekriptovanje mobilnog signala samo na tebe.

Inace cela ta prica oko elektronskog prisluskivanja je potpuno prenaduvana - obavestajne sluzbe vrlo mali deo svojih podataka saznaju na taj nacin i to uopste nije ni jednostavno a ni efikasno kako neki misle - da je tako, ne bi bilo posla za 90% agenata koji se bave ne-elektronskim prikupljanjem informacija (direktna obavestajna delatnost na terenu i sl...). Ko ne zeli da bude prisluskivan i ima dovoljno mozga ili para da obezbedi zastitu moze to da uradi - zbog toga i postoji onih ostalih 90% zaposlenih u tajnim sluzbama koje se bave pracenjem, ubacivanjem insidera, analitikom i sl...
[ Milan S. aka Morlak @ 22.07.2006. 23:28 ] @
A ostalih 90% se bavi ispijanjem kafe :) i skace cim naidje sef.

Ma cela ta prica o prisliskivanju pocinje smrdeti s glave.Evo, bas sad
slusam kako strani obavestajci nisu imali udela u prikupljanju informacija
o Mladicu i ostalima...

Mislim...U cemu je poenta ulazenja u Evropu ? Nece oni nas samo zbog
kvalitetnog paradaiza.Hoces, neces - moras ! Hoces opremu? OK Hoces
logistiku? OK. Hoces obuku? OK. Hoces pristup zajednickoj bazi? OK

Ne daje niko nista za dzabe, pogotovo u medjunarodnim odnosima.

Jos sad neko treba da mi pocne pricu o masonima 33 prsljena i
iluminiziranim politicarima...

Ajdeee, neka kazu nesto sto ne znamo...ah da, zaboravio sam, glupi ja..,
pa evo nama cartoon networka sa Hezbolahom i Izrealom...

A mogli bi poceti bebama da ugradjuju biloske kaylogere, a matore u labove
ili pogacu na glavu pa cuskiju na pogacu, i sve slobodoumne da oslobode
lobotomijom od tog tereta, ili cega vec...
[ Milan S. aka Morlak @ 22.07.2006. 23:34 ] @
Koje su indicije prisluskivanja ?

Evo ja ce ti kazem :)

Upadnu ti u kucu u 3-5 ujutru kada su ti psihomotorne sposobnosti na
nuli.Izvuku te polugolog u hodnik, zatim u hladnu maricu, niko ti nista ne
prica niti daje informacije.Stave te u samicu dok ne pocnu creva da krce,
zatim ti kazu da ides na rucak, pa te odvedu u sobu za ispitivanje, skinu
golog, zavezu oci i dovedu dve bad/good inspektorke da te ispituju dok ti
pokusavas skriti mosnice od promaje.Naravno sve to snimaju, a soba
sablasno odjekuje.

Eh, raspisah se ja..sry..
[ ivanv100 @ 23.07.2006. 01:02 ] @
***ote,milion razlicitih odgovora, a u svakom ima dela istine. ok...dakle verovatno ste upoznati da u srbiji postoje odredjeni centri moci,koji imaju kvalitetne uredjaje za prisluskivanje razgovora. setite se sablje,janjusevica...i ostalo...
za ivana dimkovica.....u pravu si...neke stvari se ne mogu saznati prisluskivanjem mobilnih telefona, upravo zato i postoji veliki broj operativaca.....ljudski faktor je neizostavan za klasicno prikupljanje informacija na terenu

sto se tice milke od 300 gr...e jebiga...ostavi mi foliju da napravim sto veci faradejev kavez....prati malo ranije teme o ovome...bilo je diskusije
[ Marenović Slaviša @ 23.07.2006. 01:37 ] @


Za mobilni ti ne mogu pomoci. Javi se na pp ako hoces da znas kako moze na fiksnom da otkrijes da li je tel. pod prismotrom. Mislim, fiksni ipak nije tema ovde.
[ Milan S. aka Morlak @ 23.07.2006. 09:37 ] @
Daj ti meni "Milku" pa neka me prisluskuju kolko' hoce !
E a kad napravis Faradejev kavez, ti ga obavezno uzemlji.
:)
[ Milan S. aka Morlak @ 23.07.2006. 09:44 ] @
A ovo sto je Bane pricao o definisanju filtera za prisluskivanje
(frekfencija, modulacija..) to kosta poprilicno, da i ne govorom o
kadrovima koji to rade.Ako te ti momci "odradjuju" e onda ces sigurno da
zaglavis.

Sto se fiksnih tice, secate se onog javnog ispitivanja pred komisijom kad
je bila afera o prisluskivanju Kostunice/etc ? Tada je onaj sluzbenik
Telekoma lepo rekao da postoji nacin da se utvrdi koliko uredjaja ima na
nekoj liniji.Onda verovatno moze da se napravi nesto i u sopstvenoj
radinosti.Mozda na principu definisanja otpora/napona/jacine struje/etc na
liniji, uz obican svetlosni indikatorcic...
[ Milos Dedijer @ 23.07.2006. 12:56 ] @
Citat:
*******nda verovatno moze da se napravi nesto i u sopstvenoj
radinosti.Mozda na principu definisanja otpora/napona/jacine struje/etc na
liniji, uz obican svetlosni indikatorcic...


Tesko da bi to moglo, standardne varijacije ipak postoje... Ajd nek neko (koga ne prisluskuje niko ) nek izmeri to par puta da proverimo standardne (srednje) vrednosti.

A osecam da je od onih 2000 pola neke gospodje (tj. gospodjice ( sa noktima ) ) koje samo sede tu da se gazde zanimaju kad im dosadi da slusaju kako kostunica siba telefonski racun dok zove hot line.



p.s. Temu u top!
[ Milan S. aka Morlak @ 23.07.2006. 14:54 ] @
Pa recimo ja imam telefon fiksni sa buvljaka koji ima svetlosni indikator
koji se "javlja" kada se podigne sluska na drugom telefonu.Debilno, ali
radi...

Naravno, sto rece covek, sve se danas odvija iz centrale i uz pomoc
racunara, proslo je vreme kacenja direktno na zice, mada i to deluje.

Upravo se zezam sa terminalom iz Windowsa, i gle cuda, svasta se moze s
tim.Treba samo detaljno prouciti komande i osobine modema koji se koristi.
Terminal mi cak i javlja kada dolazi poziv, mislim krajnje smesno..ali..radi.
[ Milan S. aka Morlak @ 23.07.2006. 14:55 ] @
P.S. pre ce biti da ce zakljucati temu :)
[ ivanv100 @ 24.07.2006. 00:31 ] @
maren,ova tema oko indicija prisluskivanja fixnog fona mene zanima,ajd objasni na private,kako se moze zakljuciti,da je telefon pod prismotrom...

ivan
[ ivanv100 @ 24.07.2006. 00:35 ] @
nego,kad smo vec kod toga,jel postoji neki sofisticiraniji nacin prisluskivanja fixnog fona,a da ne bude mnogo skup,i da ne moram da odvaljujem telefonsku sahtu ili razvodnu kutiju da bi prikacio moj telefon,ili prikacio snimac razgovora,kako ne bih svaki dan morao tu istu kutiju da otvaram,i nosim kuci na preslusavanje?
braco,rizik je rizik!
[ Fuzz @ 25.07.2006. 08:31 ] @
Tise ljudi, slusa se sve...
[ enes_k1 @ 25.07.2006. 17:44 ] @

Ajd da ja kao neko sa 7 godina iskustva u servisiranju GSM uredjaja kazem nesto. Sve ono sto je lik opisao idikacije su kvara na RF dijelu njegovog aparata. Najprije ako je neki telefon starije generacije da ga zeza samo PA ( ko zna zna nije tema o tome ). A sto se samog prisluskivanja tice moze se cak kupiti i rucni skener pa da se prisluskuje sve, a svaki malo bolji elektronicar moze i da ga napravi.
Nego ti sinko, ako valjas gudru, kupi uredjaj za kriptiranje jedan sebi jedan onom s kim pricas najcesce i to je to. A sto se tog telefona tice ili ga baci pa kupi novi ili ga nosi u servis da ga poprave. Taj je telefon pokvaren i nista vise.
[ Milan S. aka Morlak @ 25.07.2006. 21:20 ] @
To malo teze za pravljenje skenera.Mozes ti kupiti skener u komercionalnoj
prodaji do 3 GHz i vise, bez FRQ gapa za mobilni opseg, samo sto ces tesko
da ga uvezes.Ti skeneri (rucni) kostaju minimum 500 Eura pa na vise.Sem
toga, trebao bi da budes bar clan radio kluba da ga posedujes, da imas
kakvo-takvo opravdanje.Pricam o mobilnom uredjaju, za fiksni - bas te
briga.

A i ne rade mobilni po principu simpleksa da bi mogao tek tako nekog da
slusas.Mozda kada je bila analogna mobilna telefonija, sad malo teze...

Dobro si mu reko' ovo za valjanje gudre :), sit se nasmejah !
[ enes_k1 @ 25.07.2006. 22:37 ] @
Ma ja sam te skenere gledao u jednoj radnji u Frankfurtu jos prije par godina, ja mislim da je bila 2002. A sto se tice uvoza, onaj kome je potreban lako ce ga uvesti. Za kupovinu te i ne pitaju ko si i cijena mu je tad bila oko 1500 eura, to sam upamtio jer se euro tek pojavio bio.
Najsmjesnija je stvar sto je tada u upotrebio bio 5-okanalni sistem u GSM-u i ti skener nakacis na komp i dodje program kojim snimas sve razgovore koji se odvijaju u to vrijeme i vrsis selekciju. A da ne spominjemo to koliko je tehnologija napredovala. Mada bez obzira na napredak prisluskivanje bilo koje vrste osim ciljanog je neisplativo.
[ Milan S. aka Morlak @ 25.07.2006. 22:46 ] @
Pa radioamateru je satisfakcija da slusa sto vise svega na svim opsezima :)
[ ivanv100 @ 30.07.2006. 00:43 ] @
uuu sto je dobro ovo za skener! braco,aj ocu ja jedan da kupim,treba mi za posao! dajte konkretne ponude!
[ Milan S. aka Morlak @ 30.07.2006. 10:23 ] @
Braco, evo objavio samo podatke na blogu u Maj Spaj Stori rubrici, pa ti
vidi kako ces do dozvole u USA :)

A kakav posao je u pitanju?
[ Milan S. aka Morlak @ 30.07.2006. 10:32 ] @
Uredjaj o kome se radi je da se "smrznes", video sam ga pre par godina kod
jednog kolege iz radio kluba koji ga je nabavio na Kosovu 99' od nekoga iz
NATO-a. Ajde sto je uredjaj fascinantan sam po sebi, ali KADA GA DRZIS U
RUCI, e to ti vec ne mogu opisati. Svaki milimetar na njemu je, pa - vise
nego ergonomican. Tacno je da je malo veci od konkurencije, ali pogledaj
samo specifikaciju.

Kazem ti, vredi svakog Eura (minimum 550 pa >), Pa razmisli o njegovom
kvalitetu kad je uredjaj dodeljivan oficirima "mirnovne" misije. Obrati
paznju jer imas neke sa frq. gapovima i bez. Za potonje ti treba dozvola.

Jos nesto, ako ga kupis, pa se budes sepurio sa njim, pa ti ga ove nase
neznalice iz policije uzmu, licno cu da te nadjem i olesim od batina!

No kidn, :)

Stvarno bi bilo steta. Ajde ako ga kupis zovni me da te posetim, moram da
ga vidim jos jednom pre nego sto otegnem papke :)
[ ivanv100 @ 31.07.2006. 00:41 ] @
kakav posao? radim operativu u jednoj detektivskoj agenciji! a sto se tice skenera,jebiga druze,posetio sam tvoj sajt i citao pricu o mirku i slavku! nego,bez zezanja te pitam,jel ima nesto konkretno da se nudi na nasem trzistu,neki bolji skener?
[ ivanv100 @ 31.07.2006. 00:47 ] @
e drugar,posto je ovo malo ozbiljnija tema,aj javi se na private,bez zezanja,kupio bih ovaj uredjaj,karakteristike su mu fantasticne,al se jako tesko dolazi do njega! posto u usa ne mogu,jedino mi ostaje solucija da idem na kosovo,pa da ga maznem nekom oficiru za vezu u mirovnoj misiji? daj neki predlog///
pozdrav....ivan
[ Milan S. aka Morlak @ 31.07.2006. 19:42 ] @
Mirko i Slavko - to je stvarno bilo, bez zezanja :)
[ Milan S. aka Morlak @ 31.07.2006. 19:51 ] @
Ako mrzim nesto to je pp. evo ti mail: [email protected] pa me kontaktiraj.
Hm, skoro sam isao u Merkator, i pitam tipa tamo gde se prodaje
elektronika jel' imaju radio skener. On me gleda belo, pa ce: "nemamo mi
to, to je protivzakonito". Reko, lepo sinak, bas si mi pomogao.

Ma skoro je neki tip na netu nudio skener za sitne pare, ali ne mogu da se
setim telefona...ako me unajmis da ti nadjem broj, mozda bi mogao da ga
dobavim :) (broj, ne skener)

Elem, gore ti je mail, pa se cujemo.

P.S. Pre ces da drpis uredjaj no Kosovu, nego da ga kupis u Serbiji.Mislim
na AOR, ne na druge modele.
[ Milan S. aka Morlak @ 31.07.2006. 19:51 ] @
Ako mrzim nesto to je pp. evo ti mail: [email protected] pa me kontaktiraj.
Hm, skoro sam isao u Merkator, i pitam tipa tamo gde se prodaje
elektronika jel' imaju radio skener. On me gleda belo, pa ce: "nemamo mi
to, to je protivzakonito". Reko, lepo sinak, bas si mi pomogao.

Ma skoro je neki tip na netu nudio skener za sitne pare, ali ne mogu da se
setim telefona...ako me unajmis da ti nadjem broj, mozda bi mogao da ga
dobavim :) (broj, ne skener)

Elem, gore ti je mail, pa se cujemo.

P.S. Pre ces da drpis uredjaj no Kosovu, nego da ga kupis u Serbiji.Mislim
na AOR, ne na druge modele.
[ ivanv100 @ 31.07.2006. 22:46 ] @
ajde de....ugradi se u cenu,al nemoj mnogo !!!!!!!!!
unajmljujem te !

aj javljam se na private !!!! pa se cujemo...veliki pozdrav!
[ Milan S. aka Morlak @ 31.07.2006. 23:05 ] @
Cekaj malo, a socijalno, beneficije, motivacija, godisnji, bolovanje,
porodiljsko, ej ?
:)
tebi se bas ne otkriva mail :) , ako, ako.
Ne mogu da verujem da me teras da se logujem na ES.
[ ivanv100 @ 31.07.2006. 23:44 ] @
jebiga drugar,profesionalna deformacija )))))
imas mail i phon na private.....

a za benificije,socijalno,zdravstveno, jedino da te zaposlim u firmi kod mene !!!!

sto se porodiljskog tice,ima riba u obrenovcu,kolko hoces....
skucacemo neku cupi...pa cemo njoj placati...ko ga jebe !_))))))

pozdrav
[ Milan S. aka Morlak @ 01.08.2006. 00:00 ] @
Da delimo alimentaciju ? Neka hvala :), mogu ja to i sam !

C c c, ako ne verujes u tipa koji se potpisuje kao *******, u koga ces
onda?! Uf, ti i private ^%$&&^*$$$$$&%76
[ ivanv100 @ 01.08.2006. 00:12 ] @
sto da delimo alimentaciju?????
evo ako hoces,ja cu da opalim neku ribu,a ti placaj alimentaciju!)))))))))))
kad ti se bas tolko placa!)))))))
[ Milan S. aka Morlak @ 01.08.2006. 00:35 ] @
Bolje i alimentacija, nego neka bolestina ))), bar znas na cemu si.
[ gnarfoleon @ 07.09.2006. 21:05 ] @
Vo imja oca koliko gluposti je izreceno u ovoj temi!

Da ne odgovaram sad svima, da se ne bih iznervirao, evo samo par konkretnih stvari o tom famoznom uredjaju zvanom skener.

Kao prvo, nabavka:
ta supertajna naprava za cije samo pominjanje preti robija se moze kupiti preko malih oglasa na sajtu www.radioamater.com . Moze se naruciti i preko svih radnji sa elektronikom koji narucuju iz kataloga tipa Conrad. Moze se kupiti preko svih onih prokletih lihvara sto prodaju razne radio-stanice po oglasima u novinama. Nekad ih ima i u malim oglasima casopisa Kalibar. Moze se zamoliti caletov prijatelj iz Nemacke da ti donese, i to je upravo nacin na koji sam ga ja kupio i to je najpovoljnije (mada se lik uplasio da ce da ga uhapse zbog toga pa sad vise nece nista da mi donosi ).

Kao drugo, tipovi uredjaja:
ima ih raznih od prenaraslih radio-prijemnika iz 60-ih (da, da, u civilizovanim zemljama skeneri se koriste vise od pola veka) pa do ultra-lakih megadigitalnih sa sve plavim LE diodama I ovi najmoderniji mogu da dekodiraju samo neki APCO25 digitalni standard za sluzbene radio-stanice koji je prilicno rasprostranjen u Americi, ni govora ni o kakvom GSM-u! Eventualno se moze uhvatiti stari (a mozda se jos uvek koristi na 061 mrezi) NMT, odnosno nordic mobile telephone ili tako nesto koji ide analogno na nekih 800mhz. U Americi je duuuugo godina koriscen neki njihov analogni mobilni standard i odatle ti famozni "cell blocked" napisi na americkim skenerima. U tom konkretnom opsegu kod nas nema NISTA.

Kao trece, faktor zabavnosti:
prva faza je i kod mene bila teskoopisiva egzaltiranost tim neverovatnim cudom tehnike koje moze sve. Onda je posle tri dana drndanja to doslo do nivoa "ma ok je", a sada posto ga imam vec par godina retko da ga upalim jednom u mesec dana na 5 minuta. Skenerom se moze uhvatiti policija, komsijski bezicni telefoni sa buvljaka, poneki avion, radio-amateri, taksisti, lik sa slepera na Savi koji govori jebi*a 80 puta u minuti Mozda vam nesto od ovoga zvuci zanimljivo, ali verujte, sve to dosadi za 3 dana!!!

Cetvrto, legalnost:
mrzi me da sad prevrcem zakone, ali cini mi se da moze da bude problematicno ako odes da krades nesto pa poneses skener da cujes kad krene policija na tebe, ili da snimis komsiju kako prica sa svalerkom pa da ga posle ucenjujes. Samo posedovanje se moze regulisati radio-amaterskom dozvolom, mada verujem da bi vam i pored toga neki pandur pravio problem.

Uhh eto, toliko od mene, nadam se da sam bar nesto razjasnio. Malo sam skrenuo u OT, izvinjavam se, ali mrzi me sad da pisem kako funkcionise prisluskivanje mobilnih. Mozda sutra...
[ ivanv100 @ 07.09.2006. 22:22 ] @
ok...vidim da si poznavalac principa rada mobilne telefonije. meni je to jako usko vezano sa strukom. ako ti nije tesko,molio bih te da pokusas da objasnis na koji nacin je moguce na najlaksi i najjednostavniji nacin prisluskivati mobilne telefone.
ako si raspolozen,mozes da me kontaktiras i na private. imam i ja svasta nesto zanimljivo.
pozdrav.....ivan
[ banebeograd66 @ 30.09.2006. 16:17 ] @
pozdrav
nije me bilo dugo , pa bi voleo ako moze neko da me uputi o kom se tacno skeneru radilo, cisto da se informisem na netu o tom uredjaju...
pozdrav