[ Aleksandar Marković @ 23.07.2006. 22:47 ] @
Da li udarac kapitena francuske reprezentacije Zinedina Zidana koji je usledio posle uvreda Marka Materacija na finalnoj utakmici Svetskog prvenstva u fudbalu predstavlja krunski dokaz teze da u „večitom derbiju” između razuma i emocija pobedu odnose „niske strasti”?

– Te dve civilizacije predstavljali su temperamentni Italijan Materaci i Zidan, koji je više od sto minuta bio u ulozi Francuza i koga je uvreda na račun morala njegove majke motivisala da skine kapitensku traku reprezentacije, koja bije odlučujuću bitku za zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u fudbalu i da reaguje kao zaštitnik kulta majke koji postoji u arapskom svetu – psihijatar Petar Bokun - ta uvreda nije bila upućena na račun Zidanove ličnosti, niti je bila upućena na „adresu” njegove porodice. – Macerati bi opsovao majku i svom bratu, iz jednostavnog razloga što uvreda majke u uličnom žargonu Italijana nema veliku simboličku vrednost.

– Kod svih mediteranskih naroda psovke su veoma česta moneta za komunikaciju, a kod civilizacija koje traju više od hiljadu godina došlo je do demistifikacije i deseksualizacije psovki, iako se u njima eksplicitno pominju seksualne radnje. Međutim, kod naroda koji i dalje žive plemenskim načinom života, kao što su Sicilijanci, Kalabrezi, Albanci i Crnogorci, aludiranje na moralnost članova porodice je veoma dobar razlog za potezanje noža. Tako snažna Zidanova reakcija samo ukazuje na to da takav identitet čini okosnicu njegove ličnosti i karaktera – tumači dr Petar Bokun.

Na pitanje – kakav odnos Srbi imaju prema psovkama, dr Bokun odgovara: „Srbi su dijasporičan narod koji živi u rasejanju – od Benkovca do Montreala, od Knina do Sidneja i od Sarajeva do Osla, i upravo je ta seobnost učinila Srbe kosmopolitski nastrojenim i učinila da ne doživljavamo fatalistički psovke koje su adresirane na članove porodice”.

Iako Srbi za sebe vole da kažu da su nebeski narod, oni psuju i samog Tvorca, podseća dr Bokun. Psovanje Boga, crkve, krsne slave i svetaca postalo je sastavni deo istog psovačkog repertoara u koji su uvršćeni i bliži i dalji članovi porodice, sunce, hleb, političari... Rečju, Srbi češće psuju nego što jedni drugima zažele „dobar dan”, a ukoliko žele da poentiraju stepen familijarnosti s nekim, sa ponosom tvrde da su s dotičnim na „j... si mater”.

I dok lingvisti pokušavaju da odbrane nacionalno dostojanstvo tvrdnjom da su, primera radi, Englezi „obogatili” jezik Šekspira sa 7.500 psovki, Mađari su smislili oko 5.000 psovki, dok se Srbi mogu posramiti zbog „simboličnih” 4.000 psovki, dr Bokun tvrdi da je svaka psovka negacija autoriteta – Boga, oca, majke... i da svaka osoba obično psuje najvećeg autoriteta u svom mikro i makro okruženju. S psihološke tačke gledišta, funkcija psovke je katarzična – ona rasterećuje osobu od negativnih psihičkih sadržaja. Ako stvari posmatramo iz neurofiziološkog ugla, možemo reći da psovka spada u produkt rada nižih moždanih centara, o čemu ilustrativno govori afazija, odnosno nemogućnost govora, koja se javlja nakon moždanih udara. Naime, prve reči koje se javljaju nakon oporavka od šloga upravo su psovke....

Nauka o duši je identifikovala i posebno oboljenje čija je suština upravo prisilno i svojevoljno izgovaranje psovki i nazvala ga Turetov sindrom, a organska podloga ovog oboljenja je oštećenje čeonog režnja mozga. Iako je funkcija psovke katarzična – ona uravnotežuje napetost i snižava nivo stresa, na socijalnom planu ona može izazvati velike glavobolje. Ako se tome doda podatak da se u različitim društvima sadržaj psovke različito vrednuje, onda to praktično znači da se zbog izjave „sa njim sam na j... si mater”, kojom se u Srbiji želi izraziti stepen intimnosti sa nekim, u Crnoj Gori može rizikovati gubljenje glave.

Socijalni psiholozi se odavno interesuju za fenomen psovki, a ako bismo bilansirali rezultate njihovih istraživanja došli bismo do zaključka da geografija utiče na psihologiju. Tako je jedna nedavna studija socijalnih psihologa pokazala da muškarce u jugoistočnim delovima Evrope veoma lako povređuju psovke na račun njihove muškosti i polne sposobnosti, dok ovakve psovke izazivaju veoma blagu reakciju kod muškaraca iz severne Evrope. Ljubitelje zanimljive geografije verovatno će zanimati činjenica da za Holanđane jednu od najvećih uvreda predstavlja izjava da su – zaraženi tifusom, a ostali uvredljivi izrazi se odnose na delove tela i seksualno ponašanje.

Želeći da otkrije koja vrsta uvreda izaziva sumračno stanje svesti kod pripadnika različitih naroda i na kakve ih uvrede ona inspiriše, psiholog Boel de Rad, sa Univerziteta Groningen u Holandiji, intervjuisao je 192 mlada muškarca iz Španije, Nemačke i Holandije i upitao ih šta bi uradili u situaciji da ih neka osoba grubo udari i pri tome ne pokazuje ni najmanje znake kajanja. Većina od 916 odgovora nije za štampanje, ali poenta ovog eksperimenta nije bila da se napravi rečnik psovki i uvreda, već da se identifikuju obrasci psovki koje za predstavnike određenih naroda predstavljaju najveće uvrede. Pokazalo se, naime, da bi Španci na adresu svog „agresora” uputili one uvrede one koje se odnose na članove porodice, Holanđani bi vređali psovkama koje aludiraju na postojanje određenih bolesti, a Nemci bi spominjali delove tela i njegove funkcije.

Katarina Đorđević
[ DjoleReject @ 23.07.2006. 23:08 ] @
Ortak mi trenira hokej na travi i u timu je imao nekog pakistanca (sin nekoga iz ambasade). Momku jednom opsovali majku u svlacionici i to bez neke "strasti", u fazonu on nesto kenjao, a lik mu kaze "ma je** si mater"... A momcina lepo u ranac i izvadi nozinu od 30-ak cm. Prvi shock svih u svlacionici je bio da on uopste tegli "macetu" uvek sa sobom, a onda je ceo tim skocio da pokusa da ga iskulira (sto nije bilo lako, jer niko ne sme da pridje ludom pakiju). Lik koji ga je opsovao je bez gaca zapalio napolje, a ovaj se smirio za nekih pola sata. Bilo je mnogo izvinjavanja dok se nije skroz iskulirao, a posle je celom timu lepo objasnio da mu je veliki problem da iskulira takva sra*a. Posto je ovde poziveo 5-6 godina, naravno da mu je ta osobina polako iscezla (posebno kad je video da to kod nas nema nikakve veze sa vredjenjem :). Doduse, kasnije su ga navukli i na alkohol, ali to je vec zli uticaj trulog zapada...
Zanimljivo je da je ispricao da bi ga bilo sramota da mu otac cuje da su mu psovali majku, a da ih on ko p**** ne pokolje... 8-)

edit:molim bez upotrebe psovki

[Ovu poruku je menjao superbaka dana 24.07.2006. u 14:47 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 26.07.2006. 21:11 ] @
Novosadska izdavačka kuća „Prometej“ izdala je knjigu Borisa Glavača „Psovke“. Kako nazvati ovu zanimljivu knjigu na zanimljivu temu? Studija nije, jer knjiga nije dosadna. Nije esej, jer je esej po definiciji kratak i iskričav, a ova knjiga, sa 160 stranica, nije baš kratka. Mogao bi biti traktat, jer je traktat srednjeg obima, a u istoriji pisanja bivao je i duhovit.

Autor je našao pravu meru između korišćenja nauke i duhovitih primera iz prošlosti, čak i erotskih anegdota i viceva, koje potkrepljuju naučne teze.

U ovom slučaju naučni pogled na poreklo psovki je koristan za čitaoce da saznaju da je ona oslobođenje od negativne energije, i da je bolja psovka nego vađenja britve iz džepa. Nije loše saznati da je pravo na psovku u jednoj sredini ipak bolje nego vreme kad se zbog psovki sekli jezici. Psovka kao da je lakmusova hartija za stepen demokratičnosti društva.

U sferu korisnih zanimljivosti spada sistematizacija psovki, kao i odnos prema primarnim polnim karakteristikama kod nas i u drugih naroda. Tu sam saznao nešto što nisam mogao da prokljuvim zašto se kod nas kaže da je neko glup kao... onaj muški organ, kad je poznato da su Srbi na njega posebno ponositi. Glavač kaže da je „On“ (naziva ga pravim imenom) u raznih naroda postao simbol gluposti jer, kad muškarci misle njime, ispadaju glupi. Ispada da je to poređenje prilično savremeno, jer je sve samo nije mačističko a, kad je reč o Balkancima, čak i autoironično.

Kako je autor usput ispričao nekoliko za njegovu temu karakterističnih masnih viceva, evo jednog koji se, mislim, za dnevne novine ne mora cenzurisati, a po piscu je primer kolektivno nesvesnog: „Kaže žena mužu u toku odnosa: ‘Ajde da promenimo pozu’. ‘Dobro’, kaže muž i okrene se na leđa, a žena ga opkorači. Posle nekoliko sekundi ona kaže: ‘Ej, pa opet meni ulazi!’.“

Jovan Ćirilov
[ DjoleReject @ 27.07.2006. 01:19 ] @
Citat:
Autor je našao pravu meru između korišćenja nauke i duhovitih primera iz prošlosti, čak i erotskih anegdota i viceva, koje potkrepljuju naučne teze.

Ne znam da li je u redu reci "erotski"??? Mozda nekoga vredja...