[ Gagana @ 24.07.2006. 22:37 ] @
Postovani,
zelela bih da odem na Novi Zeland i pokusam da tamo zapocnem bolji zivot.Volele bih da mi se javi neko ko mi moze reci nesto o zivotu na Zelandu iz licnog ili tudjeg iskustva.Zanima me sve-od nacina na koji se moze otici,o tome kako se dolazi do posla ,smestaja,kakav je standard...Profesor sam srpskog jezika,jos malo pa i magistar,pa me zanima postoji li tamo srpska skola ili neko drustvo,organizacija,bilo sta,gde bih mogla da radim u struci.Znacilo bi mi mnogo ako bih mogla da stupim u kontakt sa nekim ko vec zivi tamo.Naravno ne idem sama,vec sa momkom.Unapred zahvaljujem svima koji mi se jave.Pozdrav svima.
[ uranium @ 24.07.2006. 23:45 ] @
Iskustva jednog mog drugara možeš naći na megame's blog.
Deo koji te interesuje kreće od unosa 28. marta pa do 22. jula.
[ zraj @ 03.09.2006. 21:18 ] @
Nadam se da ce Vam ove adrese pomoci da nadjete neke od odgovora na Vasa pitanja.

http://www.immigration.govt.nz/
http://www.nz-immigration.co.nz/lifestyle/
http://www.yellowpages.co.nz/
[ zraj @ 04.09.2006. 14:40 ] @
Posto je trazenje posla u Vasoj struci usmereno na srpsku zajednicu, ovom prilikom bi to bili Srbi u Novom Zelandu, zelim da Vam kazem da srpska zajednica tamo , broji oko 500 clanova. Ne zelim da Vas razocaram , ali sumnjam u mogucnosti Vaseg zaposljava u struci u NZ.

Uverite se sami na sajtu Srbi u NZ : http://www.suc.org/culture/library/Lopusina1/text/s54.html

"Novi Zeland
Vechina doseljenika iz jugoslovenskih drzava, koji su poceli dolaziti u Novi Zeland pre osamdeset godina, bila je poreklom iz centralnog dela Dalmacije. Prema popisu stanovnistva iz 1911. godine, ukupan registrovani broj je 2.131 lice. To su uglavnom dalmatinski katolici koji su se nastanili u severnom Oklandu gde su predeli bili vrlo slicni njihovom zavicaju, a radili su na farmama (Srbi u Australiji, 1990). Radili su na proizvodnji mleka, u vinogradima ili vochnjacima. Medju prvim Srbima koji su dosli na tlo Novog Zelanda je Nikola Vickovich, iz Crne Gore, koji je, kako se navodi u knjizi Srbi u Australiji, dosao u ovu zemlji 1857. godine. Primio je drzavljanstvo 30 godina kasnije.
Godine 1948, Novi Zeland je takodje primio odredjen broj raseljenih lica. U periodu 1948-1952. godine, na Novi Zeland je doslo 4.500 lica slovenskog porekla, od toga mali broj iz Jugoslavije. Prema evidenciji o primanju drzavljanstva u periodu 1949-1967. godine, na Novi Zeland je doslo 177 doseljenika iz Srbije, BiH, Makedonije i Crne Gore. Prema kazivanju Dusana Glisicha, 1951. godine stigla su dva transporta sa raseljenim licima iz Jugoslavije, medju kojima je i on bio. Njihovim dolaskom u Novi Zeland, dr ustveni zivot Jugoslovena je organizovaniji. Osnovali su Jugoslovensko drustvo, fudbalski klub i parohiju Srpske pravoslavne crkve.
Srbi na Novom Zelandu su se u pocetku okupljali oko ruske crkve u Velingtonu. Njihov prota, otac Aleksej Godjajev bio je Belorus koji je ziveo u Jugoslaviji izmedju dva rata. Tek 1968. godine osnovana je crkvena-skolska opstina Sveti Sava u Velingtonu. I posle formiranja crkveno-skolske opstine, vernici su se okupljali oko ruske crkve. Odrzavali su piknike i igranke, slavili su svoje slave i slave opstine i odrzavali sednice. Nameravali su da sagrade crkvu. Medjutim, neki aktivniji clanovi su poumirali, a mladji su poceli da se sele iz ekonomskih razloga u Australiju. Zbog malog broja nasi iseljenici nisu mogli ni da izgrade crkvu, pa je 1981. godine crkveno-skolska opstina i ukinuta. Danas postoje dve srpske pravoslavne crkve na Novom Zelandu - u Velingtonu i Oklandu.
S obzirom na cinjenicu da se srpska zajednica na Novom Zelandu povechava, dolaskom novih iseljenika, duhovni i kulturni zivot che se obogatiti. Jer, narocito od kada su poceli etnicki konflikti i gradjanski rat na prostorima bivse Jugoslavije, sve vise Srba trazi i dobija zaposlenje u toj zemlje. Kao i u slucaju drugih prekomorskih imigracionih zemalja, visoko obrazovanim i strucnim ljudima pruza se moguchnost za zaposljavanje. Veterinari i lekari su dosta trazeni, a ne zaostaju ni inzenjeri.
Procenjuje se da na Novom Zelandu danas zivi oko 500 Srba."

Za razliku od Novog Zelanda u Australiji zivi izmedju 90 i 120 hiljada Srba.Zbog toga je za Srbiju i Crnu Goru, Australija veoma znacajna prekookeanska imigraciona zemlja :
http://www.suc.org/culture/library/Lopusina1/text/s53.html


Zelim da Vam kazem da je u Australiji veca potreba za strucnim ljudima koji bi predavali srpski jezik.

U mnogim mestima u Australiji srpsku decu predskolskog uzrasta pojedinci volonterski obucavaju srpski jezik :

https://www.det.nsw.edu.au/eas/commlang/schoolfinder/serbian.html

Ono sto je najvaznije i gde biste Vi mogli da trazite Vasu sansu za zaposlenje , ako Vas zanima Australija je : "ST SAVA SERBIAN ORTHODOX COLLEGE SYDNEY".
Srpska zajednica u Australiji je sakupljala novac za izgradnju srpskog koledza :

http://www.clubparada.com/v2_s...news/site/151205_cpdonates.php

Ako u bliskoj buducnosti kada Koledz treba da otpocne sa radom i dalje budete zainteresovani Vi pokusajte da stupite u kontakt sa nekim iz "Serbian Orthodox Community " ( President - Draza Stefanovic, Secretary – Srboslav Tanic
122 Ballarat Rd , Hamlyn Heights Australia) , mozda Vam oni daju neke konkretne odgovore ili Vas upute na pravu adresu.

Zelim Vam da uspete :-)







[ zraj @ 01.11.2006. 05:15 ] @

Poslovi NZ:
http://www.trademe.co.nz/Trade...-computing/mcat-5000-5112-.htm
[ npetrovic1 @ 28.07.2009. 19:36 ] @
Pozdrav svima , mene zanima takodje zivot na novom zelandu , naime po struci sam diplomirani veterinar pa me zanima kakvi su uslovi rada sto se tice mog zanimanja i kako se konkurise za iseljenicku vizu i kako tamo do posla.
Unapred zahvalan svima Nenad
[ gajo2 @ 29.07.2009. 08:46 ] @
Procitaj blog koji je dat u prvom postu, pise da je sada jako tesko naci posao
[ Voodoo_master @ 02.08.2009. 00:54 ] @
U odnosu na Srbiju tamo je "med i mleko", ne bukvalno, morasd a se trudis, mora da se krvavo radi, ali ima i gde, a fala bogu i za sta da se radi. U Srbiji je stepen deformacije pojedinih umova dosegao nezamislive proporcije, tako da je cela situacija osudjena na propadanje do kompletnog urusavanja sistema bilo kakve vrednosti, kako moralne, tako i materijalne.
[ ivanv100 @ 07.08.2009. 21:35 ] @
Preporucujem ti dane ides tamo. Mnogo Srba ode,da bi stekli novozelandski pasos,pa onda sa njim nazad u Evropu. Imam drugara tamo,pilot je,naslusao sam se svega. Od bolesti "treceg sveta",pa do izlazaka i provoda.
Da je tako dobro,ne bi njihove vlasti non stop spustale kriterijum za useljenje,za slovenske narode.
Sacekaj jos malo,do nove godine,nadji fiktivno mesto prebivalista u Srbiji,i pali u Evropu da radis
[ dragancewow @ 11.01.2010. 21:05 ] @
Ovo sam odgovorio u jos jednom postu o Novom Zelandu, pa da odgovorim i tebi.

Dakle, posao se moze naci i preko agencija koje nude tu uslugu. Jedna od njih je npr. :


www.migrationbureau.com


Ova agencija je jedna od najvecih, ima poslovnice po celom svetu. Skini aplikacije sa sajta i sve ce ti biti jasno, a ako te interesuje mogu ti dati jos agencija ovog tipa. Dakle, one ti traze posao tamo i ako ga nadju, placas im.
Prvo im posaljes CV, pa ako mogu da ti pomognu ides dalje. Tu prvu proveru naplacuju nesto malo ili nista, a ukupna usluga je reda hiljadu do par hiljada dolara. Cena kao i sansa da te uzmu u proceduru zavisi od tvog obrazovanja, iskustva, trazenog zanimanja...


Nadam se da sam ti pomogao.


Poz.