[ mincicd @ 25.07.2006. 01:36 ] @
Sve sto vas zanima o ovim progranmia mozete pitati rado cu Vam odgovoriti jer ih dobro poznajem sve navedene u naslovu teme moje zanimanje je CAD Inzenjer al trenutno neradim nista je ja sam u Srbiji nazalos to se sabo ceni ovde.
Pitajte sve sto vas zanima rado cu vam pomoci i odgovoriti ako znam odgovor na vase pitanje.

[ cnc-project2 @ 25.07.2006. 05:28 ] @
Pa kada se nudiš, možda kakav lagani tutorijal o ANSYS-u i kako importovati delove i assembly, i opšte način kako se počinje...

gledao sam manual, ali brate, oni su ga lagano zakomlicirali...

ako bi mogao da to odradiš, mnogi bi bili zahvalni

najgore je onaj početeni uvodni deo kako podesiti one silne opcije pri importu i što je bitno u njima...
[ mincicd @ 25.07.2006. 12:23 ] @
Hm pa da bi dobio odgovor moras mi reci koju verziju koristis a u ostalom prilikom iinstalacije ansys dobice ponudu da cekiras solid programe koje koristis a ansys ce u njima ostaviti svoju exe vezu pa ces bilo koji ansebly moci da uvezes bez problema, iskreno nevidim ptrebi za nekim ozbiljnijeim tutorijalom kad je u ansys 8.1 recim sve skoro jasno i preko samih ikonica samo malo vezbe.
Poci od proste grede to ti je najbolje recimo konzole da vidis kao to ide......
[ BadMark @ 27.07.2006. 20:56 ] @
Evo ja sam nov u svemu tome studiram strojarstvo i tam su nas naučili crtat u catii al moj problem je slijedeći pojma nemam što sve trebam napraviti nakon što sma neki dio nacrtao da bih dobio nc cod da bi ga upucao u nc glodalicu maho mh 600e pa ako bi bio ljubazan da mi napišeš što sve trebam još od dodatnih stvari i kako onda u catii 8 koje gumbiće ) potiskat da bih dobio nc cod hvala unaprijed
[ mincicd @ 28.07.2006. 00:40 ] @
Sobzirom da si pocetnik tesko ce ti poci za rukom da dobijes odma nc cod al recicu ti sta ti je potrebno a to je da tvoja verzija ima modu za cnc programiranje, zati da ima izvrsni program za veezu sa cnc masinom, ako sve to imas onda mozes da krenes sa kreiranjem nc koda al to nimalo nije jednostavno otvoris deo onda u opadajucem meniu izabere modul za cnc programiranje otvorice ti se okruzenje za cnc modelovanje a opis toga je prilicno velik sta sve treba da uradis
1. izbor kordinata modela
2. pocetne kordinate alate
3. izbor vrste alat
4. ibor tipa povrsine koju obradjuje rupa zljeb ceona povrsina i tako dalje
itd....
pokusaj malo sam pa kad imas konkretno pitanje mogu ti dati odgovor ovsko je to nemoguce ojasnitti
[ BadMark @ 28.07.2006. 12:16 ] @
Koliko sam skužio u Catii već postoji sve potrebno da bih dobio cnc cod samo trebam dobro postaviti parametre i to je to ili trebam još nešto dodatno instalirati da bih mogao raditi?
[ cnc-project2 @ 28.07.2006. 12:32 ] @
ako si primetio post pre je čovek lepo objasnio....
opet postavljaš pitanje a odgovor je jasan

da proveriš jel ima jednostavno klikni na START i pronađi MANUFACTURING, ako ga nemaš onda je bez tog modula uli nisi instalirao...
proveri sa CD-om tako da pokreneš nanovo instalaciju i ako kaže da već imaš sve , onda je to znači sve što imaš na tom disku...
[ zdrvk @ 28.07.2006. 22:07 ] @


Na faksu sam radio sa Ansys-om V5.x, nesto malo smo vjezbali, cak imam i skriptu po kojoj je to radjeno pa me interesuje koliki je pomak napravljen od
V5 do V8, kako taj program sada izgleda?

DelCam nikako nisam vidio a volio bih vise o njemu znati, koliko je interface slican standardnim CAD programima (SolidWorks, Inventor, catia)?
Moze li se negdje nabaviti?
[ mincicd @ 29.07.2006. 23:10 ] @
Napravljen je ogroman napredak puno pojedostavljenih stvari a i zasel su jos neke verzije posel v8 kao sto su 8.1, 9, 10, ima dosta ikonica koja olaksavaju posao skoro je isti kao solid programi samo sa drugom namenom i jos puno toga
DelCam je program koji u sebi sadrsi powermill, powershape, Artcam module namenjene za idustriju obuce nije slican programima koji si naveo ma da su mu snovne komande zajednicke namenjen pokusaj ga naci od nekog prijatelja ili negde na netu to je odlican progrogram ko zeli da se bavi generisanjem NC-koda powermill je njihovo najjace oruzije
[ Djomloun @ 30.07.2006. 08:39 ] @
@zdrvk
Jel imasx tu skriptu u elektronskom obliku (*.pdf|doc...)?
[ BadMark @ 30.07.2006. 11:36 ] @
Manufacturing imam samo pod machining - nc manufacturing review

sad dal je to to il ne budeš mi ti rekao :)
[ mincicd @ 30.07.2006. 13:35 ] @
prismatick machining
[ mincicd @ 30.07.2006. 13:40 ] @
u vezi cega skriptu
[ Djomloun @ 30.07.2006. 15:25 ] @
Ovo:
Citat:

...cak imam i skriptu po kojoj je to radjeno...


(za Ansys)

`z.
[ SlavishaT @ 31.07.2006. 08:53 ] @
Pozdrav. Imam konkretno pitanje u vezi Prismatic Mashing modula. Zelim da dobijem NC kod za dio koji sam izmodelovao (pogledajte sliku koju sam zakacio za poruku). Kako da generisem pomocna kretanja alata tako da alat pri kretanju izmedju zahvata ne zadire u predmet obrade. Ovaj dio je prost. Definisem Pocket-e i alat ispravno odradi zahvate. Problem je pri kretanju alata izmedju zahvata jer tada dolazi do nezeljene kolizije alata i predmeta obrade.
Pregledao sam Help i mislim da treba ispravno generisati Makro-e u dialog box-u za definisanje zahvata. To mi ne polazi za rukom. Moze li neko da mi pomogne oko ovoga. Unaprijed hvala.
Na slici koju sam zakacio za poruku, alat izvrsava prvi zahvat. Znaci kako da ga dovedem u pocetni polozaj obrade a da pri tome ne zadre u predmet obrade? I kako da ga ispravno vodim do sljedeceg zahvata?
[ cnc-project2 @ 31.07.2006. 11:19 ] @
mislim da nisi zada veličinu obradnoga komada ?

ako jesi a to radi, onda moraš za tu operaciju, ručno postaviti (to je ona na desno opcioja u zadavanju podataka uza operaciju) , aktivirati i ako treba izmjeniti vrednosti, za Clarence i retract..i sve što to ti treba...

iako bi to trebalo automatski da radi...mislim da si malo pogešno postavio obradak


takav oblik , radim preko advanced machining-a i to jednostavno po principu, šropanje-finiš !u jednoj operaciji,
a face biram ručno ili automatski!, po potrebi i ograničanja obrade !...

tim načinom ne moram misliti na vrednosti jer je samo "PART OFFSET i CHECK OFFSET "oružje" kojim se igram, i sve je rađeno isključivo po nacrtu..., a ona automatski pamti sejvani komad posle takve obrade...

pre sam i sam radio kao da sam na nekoj konzoli, pa sam ubrzo shvatio da to nema smisla...samo s epostave dobri parametri obrade na Rough, i posle finišira onaj ostavljeni "PART ili CHECK oststak koji mu zadam"

CATY je strašna mačka u face NCM pa zašto ne koristiti njene prednosti...a radi savršeno...da je ne ureknem
[ haustor_01 @ 31.07.2006. 12:26 ] @
Ne koristim Catiu za CAM ali ti je problem sigurno u ravnini izvlacenja alata. Nakon napravljene sekvence alat se izdize na ravninu po kojoj prelazi na novu poziciju za obradu (G0). Tebi je nultocka na donjoj ravnini izradjevine pa ti "sigurnosna" ravnina mora biti veca od debljine tijela po z osi. Ili postavi nulu na gornju plohu ili nadji gdje se mijenja pozicija ove ravnine u parametrima :)
[ mincicd @ 31.07.2006. 17:00 ] @
Sta reci o problemu nego pocetnicke muke postoje vise razloga koji mogu da pruzrokuju tvoj problem pa cu ti reci ukrttko kako bi ti pomogo a oni su;
- Najvervatni je je problem oko pocetne tecke kretanja alata i kordinate koje si mu zadao pa se javlja zaranjanje u materijalu jel posle zavrsene operacije on se najkracom putanom vraca u pocetni polozaj ili najkracim putem dolazi do povrsine koju treba da obradi sro je i logicki zbog skracena vremena rada proveri prvo to, onda proveri koju si opciju izabrao za obradu dali je kontura otvorena il zatvorena, velicina alata je cest problem u tome onda tip prolaza broj prolaza al jedno sigurno nije a to je doodaci za obradu nisu kao sto kaze "cnc-project2" i jos nesto u helpu epise bas sve moras nesto i sam raditi i jos nesto obuka za ovaj modul na zapadu kosta oko 1500 dolara za 10 dana.To Vam kazem zbog toga da vids da help i nije bas nesto pereteraono dobar.
[ cnc-project2 @ 31.07.2006. 18:13 ] @
definitivno nisi zadao STOCK (obradak!)

dal ćeš pozicionirati sa centa toga obradka ili negde drugde to nije razlog da lupi u komad !

dakle ti si izabrao da radiš na toj dubini ! što si video i nije baš logično,...jer ovako alat ulazi odmah na tu dubinu jer "NE ZNA " da je tu obradni komad sa svojim volumenom !...

...ti možeš sada ručno nabiti način dolaska alata nad poziciju pa njegovo spuštanje...ali...ali

ali to nema veze sa NC Manufacturingom za koji je CATY spremna...ona je idealna za surface obradu i u tome nudi opcije i podešavanja koja u trenutku reše ceo problem...

evo što napravi sada za probu !
1. stavi taj oblik u advansed machining modul ! i pronađi STOCK opciju...klikni na nju pa dvaputa na obradak !, i još jednom posle kada te pita ..., time si definidsao obradak (STOCK !) ..napisati će ti JOIN uz PART u stablu !, pogledaj i videčeš
sada nema šanse da se alat zaleti u komad ...razumeš?

2. izaberi ROUGH način obrade i izaberi za PART desni klik mišem i izaberi površine koje želiš obraditi !, za STOCK klikneš na njega i odmah ga sakrij da ne smeta,
3.posle definiraj najvišu točku TOP , kao i sigurnu visinu (desni klik na nju pa offset daj nekih 10mm npr.), alat kojim režeš i sl...

kada si zadao one važne parametre odmah ti pozeleni ikona za replay ! i možeš odmah videti što bi napravilo...

eto ...posle nauči koristiti LIMIT !, i CHECK surface, i PART surface offset (to je za resto pre finalne obrade!, a može se koristiti i iz onaj levo , kojim definiraš način obrade...)

zaboravi na način kako si počeo...to se na ovakvim komadima ne isplati...gubljenje vremena...

ADVANSED manufacturing je moćan i najbrži...da imaš nekoga da te malo uputu uhvatio bi logiku u jednom danu..., no snalaženje u modulu zahteva ipak malo dugoročniji proces...(pogotovo kada zapne!)

probaj ovim načinom koji sam ti opisao za sve featurese koje imaš, nemoj ih ručno "ciljati", CATY to radi sama, i to sve opet možeš kontrolirati kako želiš u načinu obrade i njegovim parametrima, kao i parametrima alata...

CATY ne greši, i sve greške u kodu su isključivo posledica ljudskoga delovanja !

oprosti na lošim objašnjenjima, ni ne znam kako objasniti...ceo problem je što moraš naučiti gde je što i postupak kako je pravilno ...i posle ide veoma lako...u par klikova mišem...


da se odmah razumemo ovo je isključivo kao simulacija, a da dobiješ i pravi kod, treba i definirati neke druge stvari...
[ zdrvk @ 31.07.2006. 21:44 ] @


@Djomloun

Sorry, ali ja je imam samo na papiru, mislim da bi asistent koji mi je drzao te vjezbe trebao to imati u elektronskom obliku ali sa njim se mogu vidjeti tek u
septembru kad proradi fax. Zapamticu pa cu to traziti od njega, kad nabavim javicu se u okviru ove teme.....
[ haustor_01 @ 31.07.2006. 22:25 ] @
Citat:
cnc-project2: definitivno nisi zadao STOCK (obradak!)

dal ćeš pozicionirati sa centa toga obradka ili negde drugde to nije razlog da lupi u komad !



To JESTE razlog da lupi u komad. "Sigurnosna ravnina" - Retract plane ili kako se vec zove je definirana u odnosu na z os pa ako nulu spustas na dno komada (sto je isto tako moguce samo o tome treba voditi racuna) i ako je debljina komada veca od te ravnine dobijes zakucavanje alata u izradjevinu.

Sto se tice sirovca (Workpiece, Stock ili kako vec) on ti moze ali i ne mora biti zadan. Ako ga nisi zadao neces moci vidjeti simulaciju skidanja materijala i neces moci "reci" alatu da radi samo u zoni sirovca (da "ne plese" po zraku). Ovo govorim sa stajalista ProE-a ali logika mora biti ista i za Catiu.

Inace, ovi komadi su ti idealni za ucenje jer je velika vecina strojarske problematike 2d i 2.5d. Ako dodjes u podrucje alatnicarstva onda ce ti trebati i obrada povrsina ali to je vec napredno koristenje CAM-a. Ostalo su price za malu djecu.
[ cnc-project2 @ 31.07.2006. 23:25 ] @
ne znam kako taj proe radi jer nisam imao živaca raditi s tim, ali mislim da se nebi onda dobro slagali


iz priložene slike se jasno vidi da je putanja od "točke menjanja alata" prema zadanoj točki najbližim putem (kroz komad) što znači da nije definiran (ni stock) kao ni TOP komada , kao ni SAFE Z, što upučuje na potpuno pogrešan pristup , pa stoga automatska korekcija (macro managment) naravno da ne radi dobro...

da je SAFETLY PLAN dobro definiran kao i STOCK ovo se nebi dogodilo !



[Ovu poruku je menjao cnc-project2 dana 01.08.2006. u 01:07 GMT+1]
[ BadMark @ 03.08.2006. 19:55 ] @
Evo samo da javim nabavio sam odličan tutorial za sve kaj sam trebao sve full objašnjeno i moj prvi nc cod već je u mašini koja ga vrti :)
hvala svima na pomoći
[ zdrvk @ 03.08.2006. 21:15 ] @


@BadMark

Da li bi ti bio problem podijeliti taj tutorial sa ostalim "kolegama"?

Unaprijed zahvalne "kolege"
[ s1axo @ 04.08.2006. 07:30 ] @
dali negdje ima za skinuti tutorial?
[ mincicd @ 04.08.2006. 12:00 ] @
Tesko ces naci nesto sto vredi da ti pomogne ptrazi bole orginalan catia v5 help od nekog imas nene adrese na forum za tutorijale pa pogledaj ukucaj u "pretrazi catia tutorial "
[ Stele @ 05.08.2006. 12:33 ] @
U nekoliko prethodnih postova date su smernice o tome kako od modela urađenog u CATIA-a doći do koda za cnc mašinu
Da li možeš da daš kratke smernice o tome kako istu stvar odraditi iz SolidWorksa (konkretno SW 2006)
Naprimer, u SW 2006 uradim model kao što je onaj koji je okačio SlvishaT i šta dalje….


[ cnc-project2 @ 05.08.2006. 14:30 ] @
dakle SW bilo koja verzija nema ugrađen CAM !, već se koristi vanjski CAM
kako već rekoh, nema, niti jednoga ugrađenoga u SW, već isključivo kao plugin (SolidCAM, Solidworks,EdgeCAM...)za direktno učitavanje u modul...


preporuka FeatureCAM...nema direkto učitavanje, ali čita featurese direktno iz SW fajla




[Ovu poruku je menjao cnc-project2 dana 05.08.2006. u 17:01 GMT+1]
[ mincicd @ 05.08.2006. 15:14 ] @
Postoj e neke verzije legalnih verzija SW koji imaju i CAM modu direktno a solid je taj modul zove CAMworks mada on podrzave i jos dosta proggrama za cam modelovanje kao sto si SolidCam, powermill, EdgECAM i jos dosta njih al u Solid Worksu neces moci eto uz to jo nesos CAMworks uopste nije jednostavan za rad bolje nemoj tu da se petljas uzalud da gubis vreme bolje uzmi neeki CAM program za dobijanje NC koda a modeluj u solidworksu.
[ Stele @ 06.08.2006. 10:43 ] @
@cnc-project2, @minicicd

Hvala na korisnim odgovorima !

Ako sam dobro razumeo

1. potrebno je da instaliram neki od navedenih plug-inova (SolidCAM, Solidworks,EdgeCAM...) i onda bi u nekom od menija u SW-u trebalo da mi se pojave njihovi moduli za CAM iz kojih onda učitavam part koji sam izmodelovao i onda pravim kod za cnc

2. FeatureCAM je nezavisan program u koji učitam part iz SW-a i onda pravim kod za cnc

Znam da smaram sa ovako glupim pitanjima, ali s obzirom da o CAM-u nemam pojma ovakva gruba i uopštena uputstva su mi vrlo korisna za početak.

Pozdrav!
[ cnc-project2 @ 06.08.2006. 11:53 ] @
dobar zaključak..

moj savet je da koristiš FEATURECAM jer je program malo je reći genijalan

možda je neuglađen, i primitivan interface , nema previše "lepih" slikica i hebenih helpova, ali posao odrađuje odlično

... veruj da kada se uhvati kako se radi njime i nije tako primitivan...

[ SlavishaT @ 06.08.2006. 17:33 ] @
Pozdrav.
Hvala na pomoci cnc-project2, haustor_01 i mincicd.

Odradio sam Rough Stock kako si objasnio cnc-project2. Medjutim pri izvodjenju Pocket operacije alat mi se i dalje “zabija” u obradak pri pomocnom kretanju. Ako umjesto pocket koristim Roughing operacije onda je sve u redu i alat se ponasa onako kako si cnc-project2 opisao. Prilozio sam i sliku sa koje se to vidi. Problem mi je da kod Roughing odaberem odgovarajuci alat za ovakav utor. Nisam uspio odabrati ceono glodalo bez zaobljenih reznih ivica.
Mislim da je stvar u Safety Plane. Kod Roughing operacija se ona moze selektovati, ali u Pocket operaciji ne postoji opcija za njeno selektovanje.
Pokusacu da skontam makroe operacija pa da u pocket operaciji pokusam pravilno dovesti alat u zahvat. Ovaj dio je prost pa bi se morao moci odraditi samo u Prismatic Mashing modulu. Problem mi je samo dovodjenje alata u zahvat.
Jos jednom hvala

[ cnc-project2 @ 06.08.2006. 18:14 ] @
sada vidim da ti je Referentna točka na dnu komada...
za početak stavi je na vrh komada, i koristi macroe ako zatreba

a macroe koristiš tako da na željeni "prilaz-odlaz" desnim klikom aktiviraš-deaktiviraš, i zadaješ ako treba po želji parametar ...nije teško ...lako ćeš se snaći


alat možeš menjati i tako da mu na onaj odabrani jednostavno isključiš kvačicu sa BULL end mill i makneš radijus dobiješ Flat end mill, ali i ako izabereš neki CRIB ,START MILL SET ili tako nekako i onda u filteru odabereš end mill i pronađeš odgovarajući...ma lako je nije problem , ima više načina kako postaviti alate...



[Ovu poruku je menjao cnc-project2 dana 06.08.2006. u 19:35 GMT+1]
[ cnc-project2 @ 06.08.2006. 18:44 ] @
kako promeniti alat , i CRIB (ili kako to već tko zove)
pravilno je da se u dvoklikom na Part operation uđeš u podešavanje mašine, kao i TOOL-a koje ćeš da koristiš... (posle si napraviš svoj npr. JA i unutra staviš sve svoje alate, za ručnu simulaciju ili samo one koje trenutno imaš u izmenjivaču)

kada si postavio TOOL onda je sve to dostupno iz izbora, a ne moraš ručno otvarati i odabirati
ima više načina kako doći do toga

evo ti slike koje sam uslikao
[ cnc-project2 @ 06.08.2006. 18:56 ] @
ne znam kako je tebi udario...ali očigledno nešto nisi dobro postavio...

evo vidiš da i meni (ja o tome ni ne razmišljam već sam to primio za gotovo) ref točka može biti ispod, a da alat ne udari pri dolasku...

operacija Pocket je automatski prepoznata, što i sam vidiš, dok tebi nije prepoznata, pa mislim da nisi selektirao sve stranice obrade !

kao što vidiš koristim "limit" pri tome, i tako je najbrže gotovo...

sada si u fazi da trebaš upoznati modul i kako radi, kada ga "Uhvatiš" , zaboraviti ćeš na takve probleme...

CATY je zakon...
[ bokisha @ 07.08.2006. 08:25 ] @
Pozdrav,
Imam jedno pitanje u vezi modeliranja u CATIA
Kako da izmodeliram peraje kod propelera?Probao sam da napravim profil i liniju vodilju(koristio sam HELIX) ali to nije to!Znaci taj profil treba da bide isti u svakom preseku samo treba da se rotira oko ose koja je upravna na njega!Da bi pojasnio sta zelim da dobijem uzmite list papira i donji deo "fixirajte" a gorni zarotirajte!
[ SlavishaT @ 07.08.2006. 19:09 ] @
Da li si sve pokušao izmodelovati u Part Design-u? Lakši način je da u Wireframe And Surface Design (ili Generative Shape Design koji je samo prošireni Wireframe And Surface Design) modulu uradiš površinski model a potom u par klikova od njega stvoriš zapreminski model.
Evo kako sam uprošteno uradio taj model. Možda ne treba tako jer te možda nisam najbolje razumio, ali nadam se da ću biti od pomoći:
Nacrtao sam konturu jednod dijela propelera koristeći Sketcher. Alatkom Fill i selektovanjem dijelova konture dobio sam površinu kao na slici Primjer – 1.jpg koju sam priložio. Možeš prije toga koristiti alatku Join pa od dijelova konture dobiti jednu zatvorenu konturu. Onda bi u alatki Fill trebao samo tu konturu selektovati (u stablu označenu kao Join.1) da bi dobio istu površinu.
Ostala krila propelera dobijes pomoću Circular Pattern alatke.
Alatkom Thick Surface zadaješ debljinu krilaca propelera i tako dobijaš zapreminski model.
Trebao sam nacrtati novu osu za Circular Patern koja bi bila malo udaljena od površine. Tako bi se dobio prostor za naknadno modelovanje glavčine. Ali ti o tome vodi računa kada budeš konkretno modelovao ono šta želiš.
Ranije sam koristio Catia V5R10 i paleta alatki Volumes u Generative Shape Design-u nije postojala. Za dobijanje zapremine iz površine možeš koristiti i alatke iz Surface-Based Features koja se nalazi u Part Design modulu.
Zakacio sam i zipovan Cat.Part. Nadam se da će biti od neke pomoći.


cnc-project2 uspio sam odraditi simulaciju obrade sa Pocket-ima. Hvala ti na pomoći oko makroa. Koji sam ja tupan: nisam skontao da treba aktivirati makro pored njegovog definisanja. To me podsjeti na vic o novom drvosječi kome su dali motornu pilu a on rezao kao sa običnom pilom. Nije znao da ju treba upaliti .
Simulacija obrade se može ispravno odraditi na ovakvom komadu i bez makroa. Alat se neće zabijati u komad ako se selektuje Safety Plane kako si rekao (to je pretpostavljam nulta ravan o kojoj je haustor_01 govorio). Safety plane se može selektovati u Part Operation dialog box-u (gdje se selektuje i referentni koordinatni sistem i tip mašine i izbor alata koji si opisao) i onda ju Pocket i ostale operacije unutar Prismatic Machining modula prihvataju.

Mislim da kod mene Caty nije automatski prepoznala Pocket operaciju jer prije definisanja parametara obrade nisam odradio Global Feature Recognition. Mislim da je to razlog. Ja sam odmah selektovao Manufecturing Program i pozvao Pocket.
[ mincicd @ 08.08.2006. 01:37 ] @
Dobi si odgovor na postavlljno pitanje mislim da je suvisno da ti bilo sta objasnjavam hvala svima koji su se ukljucili da diskutuju na moju temu nadam se da ce idalje biti tako ako ima jos nesto nejasno pitaj. Pozdrav svima!
[ timotije @ 08.08.2006. 07:33 ] @
Kazete da je FeatureCAM odlican. Da li je to poseban CAM softver ili je deo nekog paketa? Nasao sam da postoje npr. DelCAM, EdgeCAM, MasterCAM, FaroCAM, AlphaCAM, ArtCAM, SurfCAM, VX CAD/CAM, Pathtrace Edge CAM, NC Graphics DepoCAM ali nigde posebno se ne pojavljuje FeatureCAM. Sa malo guglanja nasao sam pomenuti program kao proizvod firme Delcam.
Moze li neko objasnjenje oko ovog CAM programa i da li neko ...mozda...nekad...podelio instalaciju sa mnom. Pozdrav
[ mincicd @ 09.08.2006. 00:09 ] @
Nabrojao si toliko odlicnih cnc programa da je suvisno odjasnjavati gde je featurecam u odnosu na njih jedno je sigurno nije to delcamov proizvod to su artcam powermill taj featurecam ima tako siromasan meni i sve ostalo da nezavredjuje tvoju paznu slobodno odaberi neki drugi ako moze naci ja ti prporucujem SolidCam ili PowerMill i naravno broj jedan Catia v5-Prizmatic mashin.
[ timotije @ 09.08.2006. 06:38 ] @
.................. taj featurecam ima tako siromasan meni i sve ostalo da nezavredjuje tvoju paznu slobodno odaberi neki drugi....................

Sad sam u potpunom autu jer ga je vecina hvalila. Koja firma "pravi" FeatureCAM?
[ cnc-project2 @ 09.08.2006. 07:47 ] @
najbolje je da sve isprobaš.... i sam odlučiš koji ti odgovara...

FeaturCAM (sada pod poklopcem DELCAM-a,(čak bih sekladio je engine prekopiran od PowerMill-a) za cenu od 1000$ ne može se kupiti ni omot od CD-a ozbiljnijeg softwarea za CAM) ima siromašan meni, ali posao radi odlično
površno poznavanje ovoga programa navodi na krivu ocjenu,
za firmu koja mora imati legalni software on je best buy

za neke druge programa mogui reći ...super je sve to...ali ja to ne koristim...meni je vreme novac, i nemam vremena izgubiti večnost da odradim kod za obradu ploče sa nekoliko featuresa !!!


toliko sa moje strane...o drugim programima neću davati komentar, ali isprobani jesu, jedan od navedenih je čak bio u korištenju određeno vreme, no posle "otkrića tople vode" (čitaj FeatureCAM) sve je to deinstalirano...
[ bokisha @ 09.08.2006. 16:12 ] @
Uradio sam!!!
Hvala na savetima!!!
Evo slika da vidite kako sam uradio
[ bokisha @ 13.08.2006. 00:29 ] @
Eh blago meni opet ja,....
Kako da u PRO-E WF podesim da za vjek vjekova jedinice(units) budu u mm, a ne u Inch-ima,znaci po defult-u
[ haustor_01 @ 13.08.2006. 17:31 ] @
Tools - Options - opciju pro_unit_sys namjestis na mmns i novo stanje snimis u config.pro iz startnog direktorija (ne u working directory).
[ bokisha @ 14.08.2006. 23:33 ] @
HA,pa izgleda da samo ja ovde postavljam pitanja.
Sada me interesuje modeliranje zupcanika u CATIA i PRO-E
tj, kako da definisem profil zupca,tj evolventu?
[ SlavishaT @ 15.08.2006. 06:08 ] @
Nisi jedini, prelistaj temu I ja sam pitao i još jednom zahvaljujem ljudima koji su mi odgovorima pomogli.

Zaboravio sam “stručnu’’ definiciju evolvente (potraži neku od knjiga iz tehničkog crtanja ili nacrtne geometrije (Tu ćeš naći i postupak konstrukcije evolvente, koji ću ukratko opisati), ali ovu neću nikada zaboraviti: Evolventa je kriva linija koju opisuje vrh užeta (ili konca) koji se odmotava sa nekog kotura. Pri tome uže mora biti stalno zategnuto i odmotavanje se vrši bez klizanja užeta.
Nacrtaš kružnicu, a zatim izvršiš podjelu kružnice linijama povučenim iz centra kržnice (možeš koristiti i tačke koje ćeš nacrtati na kružnici, tako je preglednije). Što je manji ugao između linija evolventa će biti preciznija. Izračunaš dužinu luka kružnice za zadati ugao podjele (ja sam u priloženom primjeru izvršio podjelu sa uglom od 5 stepeni, pa je dužina luka l=D*pi/(360/5).
Iz tačke presjeka druge linije podjele kružnice nacrtaš tangentu na kružnicu dužine l. Znači: odmotao si konac do dužine l i dobio drugu tačku evolvente. Prva tačka je presjek prve linije podjele i kružnice. Iz presjeka treće linije podjele i kružnice nacrtaš tangentu na kružnicu dižine 2*l, i tako redom. Sljedeća će biti 3*l, pa 4*l ... Splajnom spoji vertekse (krajnje tačke) tangenata i dobio si evolventu.
Tangente konvertuj u konstrukcione linije (kao i linije podjele) da bi skica bila korektna.
Drugu evolventu dobiješ tako što prvo nacrtaš simetralu međuzublja (ili simetralu zuba ako misliš dodavati zube na podnožni cilindar, ali bolja opcija je izrezivanje međuzublja, naročito kod modelovanja zupčanika sa kosim zubima) koja naravno mora prolaziti kroz centar kružnice, a potom iskoristiš alatku Miror.
Alatkom Quick Trim odbaciš nepotrebne dijelove evolvenata i podnožnog i tjemenog kruga i time si dobio zatvoreni profil međuzublja (ili zuba, zavisno šta crtaš). Ako baš hoćeš da ispravno izmodeluješ zupčanik onda evolventu konstruiši sa osnovnog a ne sa podnožnog kruga (tako ćeš imati malo više posla jer moraš spojiti donje krajeve evolvenata sa podnožnim krugom ako nema pomjeranja profila. Ako postoji pomjeranje profila x*m moguće je da osnovni krug bude ispod podnožnog, samo se ne sjećam da li kod pozitivnog ili negativnog pomjeranja. Radijuse prelaza boka zuba na podnožni cilindar je bolje da nacrtaš u skici pomoću alatke Corner. Možeš ih uraditi i sa Filet poslije na modelu, ali mislim da će doći do problema kod kasnijeg kopiranja Filet-a sa Circular Patern-om iz razloga što su dimenzije u skici sa zarezom pa je pitanje da li će Filet-i pri Circular Patern-ovom proračunu doći tačno na željene ivice. Možda to program nekako kompenzuje, ovo što sam rekao je nagađanje. Nemam sada vremena da isprobam.
I još nešto kada smo kod zareza: ne pretjeruj sa decimalama pri zadavanju dimenzija. Tačnost u tri decimale to jest ’’u mikron’’ je sasvim dovoljna. Pri izvršavanju Paterna ćeš bez razloga više zamarati procesor a i sam fajl će pretpostavljam bez potrebe zauzimati više memorije).
Kada je skica završena odradiš Pocket ako modeluješ zupčanik sa pravim ili Slot ako modeluješ zupčanik sa kosim zubima. (pri čemu kod slot putanja treba biti zavojnica i ako radiš u Catia potrebna ti je i referentna cilindrična površina na kojoj leži zavojnica zbog toga što se kod opcije Keep Angle feature-a Slot profil krivi pa ne bi dobio rarvomjernu dubinu međuzublja duž širine zupčanika. Potraži temu o modelovanju cjevovoda u Catia. Tu je bilo govora oko krivljenja vođenog profila kod Rib i Slot feature-a) .
Naravno prije svega ovoga treba izmodelovati polazni cilindar.
Ostatala međuzublja (ili zube) dobiješ pomoću Circular Patern alatke.




[Ovu poruku je menjao SlavishaT dana 15.08.2006. u 07:25 GMT+1]
[ mincicd @ 16.08.2006. 03:06 ] @
zamalo da odsnite kako se crta zupcanik u catia samo sto vam treba desetine stranica da to objsnite kroz konkertan tekst i sliku samo jednaopaska to nema veze sa evolventom zupcanika .Posto vidim da ima znalaca zanima me kako cete ekstudirati slova u catiji na cilindricnoij povrsini.
[ haustor_01 @ 16.08.2006. 07:44 ] @
http://www.profilesmagazine.com/p33/marsalek.html

Za ekstrudiranje slova na cilidar (ili bilo sto drugo) u Catii ne znam ali je u ProE-u to minuta posla :)
[ SlavishaT @ 16.08.2006. 08:37 ] @
Zakacio sam primjer koji ce ti bokisha, nadam se pomoci. Zupcasti par sa kinematskom analizom u Catia.
[ bokisha @ 16.08.2006. 08:48 ] @
Hteo bi pr svega da se zahvalim na iscrpnom objasnjenju
Skapirao sam foru,na koji se crta evolventa,nego sad nemam vremena da uradim zupcanik
ali uradicu za koji dan,pa cu da okacim!
pozdrav
[ SlavishaT @ 16.08.2006. 09:23 ] @
Citat:
mincicd:  Posto vidim da ima znalaca zanima me kako cete ekstudirati slova u catiji na cilindricnoij povrsini.

Nisam neki znalac ali sam nesto na brzinu izmodelovao. Najlakse je mozda koristiti Pad u part design-u a onda alatkom Split ekstrudiranu zapreminu "sasjeći'' do željene cilindrične površine. Ali bez Generative Shape Design - ovih alatki je nemoguće bilo šta složenije izmodelovati.
Na ovoj slici sam slovo iz ravnu isprojektovao na cilindričnu površinu a zatim tu projekciju ekstrudirao u željenom pravcu.

Dobar link haustor_01. Mislim da bi se i u Catia evolventa mogla nacrtati zadavanjem parametara i funkcije evolvente pomoću Work On Support i Law alatki. Kada budem imao vremena eksperimentisaću.
[ haustor_01 @ 16.08.2006. 23:17 ] @
Citat:
mincicd: Posto vidim da ima znalaca zanima me kako cete ekstudirati slova u catiji na cilindricnoij povrsini.


To bi trebalo biti nesto jako komplicirano ili?
[ bokisha @ 23.08.2006. 01:05 ] @
I naravno,opet ja,
Kako se parametarski zadaje evolventa u CATIA-i za crtanje zupcanika?
[ SlavishaT @ 23.08.2006. 22:55 ] @
U prethodnom postu sam napisao da mislim da bi se evolventa parametarski mogla nacrtati u Catia pomoću Work On Support i Law alatki. Pogledaj u helpu za Generative Shape Design Creating a Curve From Its Equation. Objašnjeno je crtanje neke sinusne funkcije. Mislim da bi se isti princip mogao primjeniti i kod evolvente. Pogledaj u help-u, a i ja ću, može li se u Catia definisati polarni koordinatni sistem u Work On Support okruženju, jer je pogodniji za crtanje evolvente, što je i napisano u objašnjenju za ProE, koje je dao haustor_01.
[ mincicd @ 05.01.2007. 03:01 ] @
Pa zar smo resili sve probleme?
[ rastislav @ 07.01.2007. 18:11 ] @
Kako doći do "metal sheet" opcije u AutoCad-u ili Inventor-u, dali je dovoljno samo neki update postojećih programa ili mora nova instalacija? Probao sam na netu, našao sam neke demo verzije programčiće koje nisu ni pola upotrebljive (to što meni treba:razvijanje nekih složenih oblika i štampanje sa kotama 1:1)
[ mincicd @ 07.01.2007. 18:59 ] @
Inventor 10 ima tako tools metal sheet ne znam koju verziju invenotar imas ne znam o kakvim se crtezima radi.
[ gogo_drazindo @ 09.01.2007. 00:16 ] @
Početničko pitanje!
Na koji način u Inventoru da postavim ravan za crtanje pod nekim uglom u odnosu na određenu površinu.
Koristim AutoCAD za crtanje u 3D ali me je zainteresovao i neki ovakav program pošto kažu da se na mnogo brži način mogu modelovati razni dijelovi.
Evo na početku mi se ne čini tako ali vjerovatno još nisam skužio logiku Inventora.
[ mincicd @ 09.01.2007. 01:54 ] @
Pa Vi ste bas pocetnik prva stvar crteze morate raditi u jednoj od odabranih ravni i tu odabranu ravan pomerati i rotirati
Druga bitna stvar otvorite help tu vam je lepo sve kroz slike prikazano nije tesko za ucenje to su osnovni koraci Ono za sta ti je u autocadu potebo 60 min ovde ti je potrebno 15 min pa ti sad vidi i biraj.
Imate ikonicu koja na sibolican nacin pokazuje rotiranje ravni pogledajte malo tools inventora
[ Diogen @ 10.01.2007. 21:42 ] @
PITANJE!!!


Molim Vas, da mi pomognete u vezi jednog mog problema. Naime, imam Arhi CAD 9, ali na zalost nikakav tutorial za njega. Ne znam engleski, a hocu da radim u tom programu. Ako neko ima bilo sta: knjigu, brosuru ili sl. (ako je video tutorijal, onda jos bolje) molim da mi to posalje. Ili ako moze da me uputi na koju web adresu da to potrazim.
Puno pozdrava i sve najbolje,

[email protected]
[ bluebird @ 10.01.2007. 22:08 ] @
Posjedujem kompletno upustvo na srpskom normalno, mogao bi da posaljem CD postom ukoliko radi postanski saobracaj.

Pozdrav
[ SlavishaT @ 11.01.2007. 14:51 ] @
Citat:
mincicd
Imate ikonicu koja na sibolican nacin pokazuje rotiranje ravni pogledajte malo tools inventora

Vjerovatno si mislio na ikonicu Work Plane koja, prije bih rekao, simbolicno predstavlja translaciju ravni. Koristi gogo tu ikonicu tako što ćeš prethodno selektovati ono što je potrebno za kreiranje ravni a potom aktivirati Work Plane alatku, na primjer;
- selektuj prvo ravnu stranu modela, ili početnu stranu. Alatkom Work Plane ćeš kreirati ravan paralelnu selektovanoj na željenom rastojanju.
- selektuj osu ili ivicu modela i jednu ravnu stranu modela ili drugu ravan. Sa Work Plane ćeš kreirati novu ravan pod željenim uglom u odnosu na selektovanu, i nova ravan će sadržati selektovanu ivicu ili osu (to je odgovor na tvoje pitanje);
- možeš selektovati i tri tačke ili tri tjemena (vertexa) i potom postaviti ravan kroz njih.
- selektovanjem ose ili ivice modela i tačke ili nekog od tjemena na modelu takođe možeš kreirati ravan.

Na sličan način kreiraš i ose alatkom Work Axis tako što ćeš prethodno selektovati dvije tačke ili tjemena, odnosno dvije ravni ili ravne strane modela.
[ dpavlovic @ 24.10.2007. 21:41 ] @
Postovani molio bih da mi se javite na email [email protected]

Ja sam diplomirani masinski inzenjer i radim u CATIA paketu za modeliranje.
Unapred zahvalan
[ Marconini @ 04.11.2007. 13:26 ] @
Evo imam i ja jedno pitanje. Već sam postavljao ovo pitanje, ali mi niko nije odgovorio, pa da probam ovde. Unapred zahvalan svima koji pokušaju da odgovore. Kako u Catia v5 da nacrtam liniju pomocu funkcije? Naime, u knowledge advisor-u definisem funkciju i sve sto je potrebno, ali sta dalje? Probao sam i preko excell tabele, pa da iscrtam tacke, ali ni to mi ne ide.Uvezem tabelu ispravno, ali nikako ne mogu da iscrtam sve tacke, nego samo jednu koju odaberem iz tabele.
[ uros2002 @ 08.03.2008. 18:03 ] @
moze neko da mi pomogne oko solidwork 2007
kako da nacrtam tocak i da namestim da se okrece kada kliknem na njega i drzim levi taster misa da mi okrece tocak po osovini
[ ture27 @ 09.03.2008. 11:02 ] @
Nije mi baš najjasnije.
Točak nacrtaj kako hoćeš, verovatno ti to nije problem.
A da se okreće, jednostavno ga ubaci u assembly zajedno sa osovinom i okrećeš ga kursorom.
Ili si hteo nešto komplikovanije.
[ uros2002 @ 09.03.2008. 19:25 ] @
Posto sam pocetnik moze malo uputstvo kako da ubacim u assembly
[ bokisha @ 09.03.2008. 23:37 ] @
Citat:
uros2002: Posto sam pocetnik moze malo uputstvo kako da ubacim u assembly

pogledaj HELP, njega mozes naci na panelu sa padajucim menijima odaberes HELP, i tu izaberes SolidWorks Tutorial.
Tutorial je zaista odradjen perfektno, po principu ZA PISMENE PISE, A ZA NEPISMENE POSTOJI SLIKA.


[ bokisha @ 09.03.2008. 23:47 ] @
Citat:
Marconini: Evo imam i ja jedno pitanje. Već sam postavljao ovo pitanje, ali mi niko nije odgovorio, pa da probam ovde. Unapred zahvalan svima koji pokušaju da odgovore. Kako u Catia v5 da nacrtam liniju pomocu funkcije? Naime, u knowledge advisor-u definisem funkciju i sve sto je potrebno, ali sta dalje? Probao sam i preko excell tabele, pa da iscrtam tacke, ali ni to mi ne ide.Uvezem tabelu ispravno, ali nikako ne mogu da iscrtam sve tacke, nego samo jednu koju odaberem iz tabele.


A pa raspravljalo se na tu temu:
vidi temu http://www.elitesecurity.org/t259462-0-dizajneri-evo-zadacic
[ Marconini @ 11.03.2008. 15:03 ] @
Citat:
bokisha: A pa raspravljalo se na tu temu:
vidi temu http://www.elitesecurity.org/t259462-0-dizajneri-evo-zadacic


Bokisha hvala na odgovoru i na linku. Tema mi je pomogla da razjasnim neke nedoumice, ali nisam ni tamo uspeo da pronađem odgovor na moje pitanje (ili nisam pažljivo čitao). Moguće je da nisam bio dovoljno jasan. Znači, jasno mi je kako se unose funkcije, bilo da idem preko knowledge advisor-a, bilo da idem preko excell tabele. Problem nastaje kad funkciju treba da prikažem. Jednostavno se ne pojavljuje, ili mogu da prikažem samo jednu tačku. Ono što mene interesuje je da li postji neka komanda koja kaže : "nacrtaj to što ti je napisano, budalo!" ili nešto slično. Mogu ja da iscrtavam tačku po tačku, ali kontam da to nije ono kako bi trebalo da se radi. Tražio sam odgovore i u Help-u, ali nisam pronašao. Još jednom hvala za odgovor.
[ k.i.z.a @ 12.06.2008. 12:08 ] @
Pozdrav svima... Da ne postavljam novu temu, video sam da ova vec ima smisla.
Evo mene sa malim problemcicem. Elem moram u catiji da modeliram konicni zupcanik sa pravim zupcima, a potom uradim naponsku analizu podnozja zuba.
Problem je sto ne mogu da konstruisem evolventu u opstem slucaju, za ovaj zupcanik. Evo geometriskih mera zupcanika.
Ja sam probao da konstruisem evolventu od osnovnog kruga (94.104mm) tako sto sam ovaj precnik pomnozio sa Pi, a potom podelio sa brojem zuba 14 i dobio 21,10mm kao pocetno rastojanje za konstrukciju koje se kasnije povecava za 1... Kada odredim to sve i sa patern opcijom napravim 14 zuba dobijam da mi se zubi preklaju, tako da nesto nisam dobro uradio.
POMOC..........

[Ovu poruku je menjao k.i.z.a dana 12.06.2008. u 13:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao k.i.z.a dana 12.06.2008. u 13:26 GMT+1]
[ k.i.z.a @ 13.06.2008. 15:15 ] @
Ljudi daj pomozite oko evolvente...... Neki savet.
Sta god da pokusam to nije to
[ bokisha @ 14.06.2008. 14:23 ] @
pozdrav,
vidi ovde, mozda je bas ovo resenje tvog problema:
http://gtrebaol.free.fr/doc/catia/bevel_gear.html
[ k.i.z.a @ 14.06.2008. 16:17 ] @
Ima dosta stvari za pomoc ovde.

U ovon slucaju je evolventa konstruisana povezivanjem tacaka koje ne znam na osnovu cega su dobijene, meni treba standardan nacin konstruisanja... i to sve moram da uradim pod odredjenim uglom.

.............???????????????????
[ Lacika.1991 @ 28.06.2008. 14:14 ] @
evo imam i ja jedno pitanje,imam ansys 10 i catiu v5r17,jel ima neki način da ansys bude kao deo catie,da se integriše u catiu,video sam da to može i mnogo bi mi olakšalo rad,hvala
[ srdjan milic @ 30.06.2008. 08:36 ] @
Pozdrav,

Problem u pitanju, koje si postavio zanima i mene. Interesuje me da li je neko ovde imao iskustva u radu sa tako integrisanim paketom....Da li je problem pripremiti model za uvoz, koliko je potrebno da se mesira jednostavniji solid model....

Da postoji veza izmedju ANSYS i CATIA, postoji narocito u domenu CFD analiza....

Neki od linkova na koje sam ja naleteo

http://www.ansys.com/Products/icemcfd-interfaces/catia-v5.asp

ovde se objasnjava koje je izdanje moguce integrisati

http://ansys.net/?mycat=news

Glavni link za Fluent SFD u CATIA

http://www.fluentforcatia.com/

Milic Srdjan

p.s imam i neku brosuricu koju sam skinuo sa neta....Nadam se da malo pojasnjava stvari, ali cini mi se da je to samo brosur akoja pokazuje mogucnosti integracije

[ Lacika.1991 @ 30.06.2008. 21:21 ] @
gle ovako,ima na internetu za skinuti ansys products v11 i u njemu ima fluent for catia,al samo fluent za ostalo ne znam
[ nero81 @ 15.09.2009. 15:40 ] @
pozdrav. imam jedan pocket koji bi morao napravit a ne znam kako naravno.
ako ga radim sa pocketom onda mi ne izradi radijus na dnu a, ako idem z-lvl onda mi izbacuje no tool path to replay. a to mi zna cesto izbacivat i sa drugim "modulima"
sad me zanima da li se to uopce moze radit kao pocket posto je pocket samo 2d ili se odabere surface ili advanced machining?


evo slike komada. skicirane jer catiu imam u firmi a sad sam doma

http://img27.imageshack.us/i/fgdfgds.jpg/
[ hrizantema @ 16.09.2009. 14:55 ] @
Pitanje!

Ovako, posto sam trenutno zauzet usavrsavanjem Autocada zbog posla, a htio bih usput da nesto znam i o Inventoru, moze li mi neko reci koja je , u biti , osnovna funkcija Inventora i koji mi je najbrzi nacin savladavanja istog?!
Pri sebi imam neke tutorijale al je nekako najteze naci osnovu za pocetak ucenja.
[ A.G.KG @ 16.09.2009. 19:35 ] @
ovo shto trazish ne postoji ali pokushacu ti pomoci u par crta (ako se to uopshte moze)

crtanje u 3D se svodi na extrudaciju i revolviranje poprechnog ili uzduznog preseka, sve ostalo je oduzimanje (bushenje rupa, shliceva ...) ili dodavanje materijala (npr. kada crtash vijak jedan zahvat je nacrtash stablo i dodash ok za glavu). Obavezno prilikom crtanja skice trebash je vezati za koordinatni pocetak i potpuno je ogranichiti (kotama ili geometrijskim ogranichenjima). Dosta toga se nalazi na youtube shto od entuzijasta shto od profi tutoriala pa vidi. Za pochetak mozesh koristiti delove koje si iscrtao u AutoCAD-u dok neuvezbash part i assembly a kasnije je pricha za sebe

nadam se da sam ti pomogao

pozz
[ tino1610 @ 17.09.2009. 19:43 ] @
pozdrav,

u vezi jednog seminara koji radim trebam napraviti matematički proračun i simulaciju magnetskog ili elektrostatskog polja u ANSYS programu (verzija 11); ima li netko zainteresiran da to odradi, naravno, posao placam;

hvala
[ nevac @ 02.10.2009. 17:11 ] @
Postovani kolege jedan veliki pozdrav!
Naime nakon dugo vremen koriscenja SolidWorksa odlucio sam napokon i ja malo da se okusam u Catiji.
Presao sam ceo Partdesign i mogu vam reci da mi se svidja logika samog rada.Normalno kad dugo radis u jednom programu i krenes da radis u nekom drugom u mom slucaju sa Catijom uvek nekako uporedjujes sta je bolje,sta je brze sto ovaj ima a onaj drugi nema.Kad to kazem ne mislim na program u celini vec na neke komande koje su koliko vidim u principu iste tako da mi je stvarno leglo sto se kaze.Posto su svi ti programi vise manje isti i skoro svi mogu sve da urade ja prednost dajem onom koji ima bolji uradjen interfejs jel ceo da dan gledam u neko "sivilo" to me stvarno smara.Druga stvar je preglednost tj. sto maje nekakvih prozora menija,podmenija itd.
Treca stvar i najvaznija to je brzina rada,znamo da je danas vreme novac i kako ovi nasi poslodavci traze sve za "prekjuce".Kad kazem brizina ne mislim na nas koji koristimo ove software jer normalno neko brze a neko sporije radi.Sto hocu reci.Poenta je sa sto manje klikova i setanja misem po monitoru dobiti zeljeni rezultat.Ovo nije nista na racun Catije da me ne shvatite pogresno, ovo je cisto moje razmisljanje s kojim se mozete a i nemorate sloziti.
A sad da vas ne davim imam jedno pitanje a bit ce ih jos vremenom.................
1.Da li se u Catiji moze nekako podesiti ili postoji neka kombinacija tastera da prilikom kotiranja u Sketch-u bas svaki put moram da uzmem alatku za kotiranje kad hocu da kotiram sledecu liniju?
2.Kako se menja izgled strelica,za boju znam?
3.Da li se rotacija moze podesiti da bude samo na tockicu ovako polomi prste dok okrenem part.:-)
Hvala!
[ aleksim @ 02.10.2009. 18:17 ] @
Ajde da pokušam da odgovorim:

1.Naravno da može, vrlo jednostavno dvoklik na bilo koju komandu i komanda ostaje aktivna sve dok se ne pritisne Esc ili još jedan klik na tu istu komandu.
2.Ne znam, verovatno može, ali mislim da je povezano sa adminstratorskim pokretanjem CATIA-e
3. Samo upotreba točkića da rotiraš part je nemoguća, mora da bude još jdan taster uključen.Veruj mi, jedan kolega na poslu je poceo sa SW i posle mog dugog nagovaranja je počeo da koristi CATIA-u.U početku mu je bilo jako teško da manipuliše sa partom preko miša, ali vremenom je navikao.Posle jedno mesec dva dana je nešto hteo da uradi u SW i naravno odmah problem-nikako da izrotira deo u 3D prostoru...Ostao je veran CATIA-i
[ djadju @ 02.10.2009. 18:23 ] @
Pozdrav
1. Dupli klik na ikonucu :) to sa i ja na ovom forumu naucio, eto prenosim znanje dalje :)
2. ...
3. http://www.3dconnexion.com/3dmouse/spacenavigator.php cijene u Bg mu se krecu od 65e

Sretno
[ nevac @ 02.10.2009. 19:20 ] @
Drustvo hvala na brzim odgovorima.Kad sam mislio na tockic mislio sam da se pritisne pa da se rotira a ne da se skroluje valjda smo se dobro razumeli.
U svakom slucaju hvala bit ce jos pitanja sigurno a ja sad odoh dalje da ulazim u tajne Catije.
Ko pita taj ne skita.Ajde pozdrav.
[ nevac @ 03.10.2009. 10:32 ] @
Evo mene opet sa pitanjima.
Primer:
Uradio sam recimo jedan valjak i sad trebam da uradim sketch na ceonoj strani valjka.Hocu da povucem npr. liniju sa oboda valjka ka centru.Sto mi ne prikazuje ni jednu tacku kada primaknem strelicu na obod valjka za koju bih mogao da vezem liniju a ni centar mi ne pokazuje.Znam za komandu Project 3d element da mi uradi kruznicu pa tek tada mogu da vezem liniju.Pa tu liniju kasnije obrisem gubim relaciju,znaci moram da je pretvorim u konstrukcionu da mi kasnije ne bi smetala.Moze li to kao u Solidworksu ovo mi deluje nekako kompikovanije.Ako sam dobro ukapirao morao bih stalno da crtam neke referentne linije koje bi koristio kao reference.
Hvala.
[ SlavishaT @ 03.10.2009. 10:45 ] @
Koristi Constraints Defined in Dialog Box za krajnje tačke linije i kružnicu, nakon što liniju nacrtaš: Coincidence da postaviš krajnju tačku linije na kružnicu, Concentric da postaviš tačku u centar kružnice.

''Princip je isti sve su ostalo nijanse'' , a na te nijanse treba da se navikneš, jer ne može sve da bude identično u oba softvera

Pozdrav.
[ faruche @ 24.02.2010. 09:23 ] @
Pozdrav, imam jedno pitanje vezano za Ansys 11 Workbench.

Pitanje se odnosi na mesh relevence. Naime kada uradim analizu po defaultnim postavkama tj. mesh relevance je 0 i kada uradim na mesh relevance -100 dobijem velike razlike u rezultatima. Npr kod mesh relevance 0 max napon je 332 MPa a kod -100 je 176 MPa.
Kakva je razlika? Je li uvijek bolje raditi na mesh relevance -100?
[ kgman83 @ 11.06.2010. 13:02 ] @
Crtam flasu u Catiji pa ne znam kako da nacrtam vertikalne kanale koje se vide od sredine ka vrhu flase.
Evo slika
Pozdrav, MArko
[ ture27 @ 11.06.2010. 13:34 ] @
ne znam za CATIA-u ali sigurno je isti princip kao u SW-u. Možda je amaterski pristup ali sam ja tako nešto slično radio tako što sam krivu liniju projektovao na površinu. Dakle kriva će ti biti putanja tog žljeba i projektuješ je na površ boce. onda u ravni normalnu na tu bocu nacrtaš profil nekog oblika kakav želiš da ti bude žljeb, u ovom slučaju mislim da je krug, odnosno samo pola kruga će ići u materijal. I onda odradiš CUT SWEEP. Ne znam kako se zove to u CATIA-i ali princim pam ti objasnio. Naravno posle circularn pattern. Napomena, boca treba da ti bude pun materijal alko misliš da prosečeš kanale a kasnije uradiš SHEL.
To ti je amaterski pristup a naravno kada budeš majstor jednog dana onda ćeš sve odraditi preko površi a do tada tuci po seljački :)))
[ Tex707 @ 12.06.2010. 08:38 ] @
Mislim da je najbolje da ovo odradis u Generative Shape Designu. Uputstvo koje je napisao ture27 je otprilike OK, ali mislim da bi imao problema sa projekcijom krive linije na povrsinu boce, tj. da ta pojekcija ne bi bila korektna sto se tice Curvaturea.

Ako uradis ovako kao sto sam ja na primeru u attachmentu dobices povrsinu koju mozes da offsetujes (onoliko koliko bi trebalo da bude debeo zid PET boce) i potom zatvoris (Close Surface) i dobijes PartBody. U tom postupku ce ti se lepo pokazati da li si sve odradio kako treba.

Napominjem da nisam imao vremena da se bavim nekim detaljnim designeom boce, vec sam napravio samo jednostavan model na kome moze da se vidi kako to otprilike izgleda.

[ kgman83 @ 12.06.2010. 11:25 ] @
Ja upravo radim u shape desing-u (pocetnik sam u toj oblasti), ali i dalje ne mogu da nadjem resenje kako da odradim krive kao sto si ih ti nacrtao, pa bih te zamolio ako mozes da okacis taj crtez u Catiji da ga detaljno proucim.
Hvala svima, pozdrav
[ Tex707 @ 12.06.2010. 12:01 ] @
Fajl ima 3.5MB i to komprimovan :(
[ Tex707 @ 13.06.2010. 23:39 ] @
Mozda nije lose, kada se designira PET boca, imati unapred premljen model otvora sa navojem (koji je isti kao i kod epruvete iz koje se expandira boca, dakle nedeformisan), ionako ih ima samo nekoliko za sve moguce boce na trzistu: