[ mselector @ 31.01.2003. 12:35 ] @
Zanimaju me nacini kalibracije monitora o tome svi pricaju
kao da je to lako uraditi, ali znam da je to ozbiljan posao
i zanimalo bi me mishljenje iskusnih faca u ovom sportu
[ neutrino @ 11.02.2003. 17:10 ] @
hehe..mora da sam ja takva faca. :)

Vid ovako... Nema objedinjene M teorije niti jedne kalbracije za sve.

Ljudi koji rade video se referisu prema PAL-u il NTSC-u ...i izlazu na TV monitoru

LJudi koji stampaju se referisu rpema odstampanom uzorku. ...i izlazu na referentnom stampacu. ( proofing)

ljudi koji rade za web se referisu prema web safe paleti. (ako bas moraju)

Ljudi koji jednostavno samo rade, nastimaju monitor kako pise u upustvu i dostimavaju kako im ponudi software u kom rade ( adobe gama, Samsungov Color sync, NEC ima svoje nesto, SONY svoje)

najbitnije je da ti puknes dosta para za dobar monitor ( SONY GDM serija je za graficare i slicno)

Oni sushti profesionalci imaju kolortronove i svakakva chuda, digitalne merace boje sa kojima se automatski podesava monitor da prikazuej tacnu boju ili samo njen monitorski prikaz.

Tako da to ti nije tesko. Al neizvodivo u SOHO varijanti.

Drugim recima, onaj koji ima GDM neki tamo najskuplji, moze da kalibrise monitor za sve gore navedeno i da sacuva podesavanja.
Obicni smrtnici mogu da prckaju svaki put dok ni sami vise nebudu znali kako su pokvarili sliku. :))










[ igorsa @ 12.02.2003. 23:43 ] @
A mene zanima kalibracija LCD monitora. Da li se LCD monitori uopšte mogu kalibrisati? Koristio sam razna čuda ali slika uvek ostaje ista.
[ neutrino @ 17.02.2003. 18:08 ] @
http://www.imagingspectrum.com...olor_management.html?E+scstore

http://www.tallyns.com/ColrVision.htm

http://www.bodoni.co.uk/shop/spyder.html



[ maske @ 30.05.2003. 14:25 ] @
www.kalibracija-monitora.co.yu

Za dodatne informacije mozete se obratiti na:
telefon: 064/2543-491


[ broker @ 30.05.2003. 14:49 ] @
Koliko kosta usluga?
[ bluesman @ 30.05.2003. 16:35 ] @
Moj skroman savet: zaboravi na kalibraciju - nema svrhe.

1. Jako mnogo zavisi od svetla u sobi. Dovoljno je da promenis sijalicu u sobi pa da kalibracija vise nema veze. Da ne govorim o dobu dana... (dnevno svetlo - vestacko svetlo)
2. Mozes ti da isklaibrises koliko hoces ali ako pustas na stampu posle tebe ide jos 2 procesa koji mogu grdno da sjebu sav tvoj trud: filmovanje i stampa. Nekalibrisane masine, pijani stampar, montazer koji pomesa filmove...

Neki procenat idealno odradjenog posla je 2%, sve vise od toga je talija.
[ broker @ 30.05.2003. 16:48 ] @
Ma ja imam sasvim drugaciji problem, vece generaciajam unazad monitori i kartice mi daju prilicno tamnu sliku.
[ maske @ 31.05.2003. 19:33 ] @
1000 din po monitoru
[ bluesman @ 01.06.2003. 01:31 ] @
Citat:
broker:
Ma ja imam sasvim drugaciji problem, vece generaciajam unazad monitori i kartice mi daju prilicno tamnu sliku.

Imas jedan "tockic" i na njemu je obicno nacrtano sunce, okreni ga :-))
[ broker @ 03.06.2003. 14:29 ] @
To je sve vec izokretano :)
[ zbozic @ 09.07.2003. 09:31 ] @
Pitanje je za koji posao ti treba. Meni je trebalo samo za usaglasavanje sa foto studiom. Tako sam uzeo testnu sliku iz Photoshopa, napravio u studiu sliku i s Adobe Gama podesio monitor da dobijem najslicnije boje. To je dovoljno tocno da podesim boje kakve ce ispasti na slici u foto studiu. Ako hocu u drugi studio (koji ima drugu masinu) to vise ne vrijedi.