[ Mobtel @ 31.07.2006. 10:14 ] @
Kupac TELENOR NORWAY
http://www.telenor.com/
Cestitam...
A sad komentari.....
[ jablan @ 31.07.2006. 10:28 ] @
http://presse.telenor.no/PR/200607/1066567_5.html

Baš su brzi.
[ ventura @ 31.07.2006. 10:34 ] @
Nek im je u zdravlje :)
[ trninic @ 31.07.2006. 10:40 ] @
Drzava je dobila oko 1.15-1.2 mild, mislim da je to ok na kraju. Licno sam iznenadjen da je mobilkom ponudio tako malo na startu, verovatno su posle svega razocarani, ali zovot tece dalje, verovatno je da svaki normalan covek u Austriji, Nemackoj, Svedskoj i slicnim razvijenim zemljama vise voli da njihova kompanija izgubi na aukciji za nacionalni resurs neke druge zemlje nego da "zarade" prodajuci Srbima, Bugarima ili Rumunima svoje nacionalne resurse.

Ajde ko moze da nadje podatke o promenama na berzama za ove dve kompanije.
[ ton_majstor @ 31.07.2006. 10:51 ] @
Baš mi je drago! Samo sam to čekao!



Citat:
The population of Serbia is approximately 7.5 million. GDP per capita in 2005 was estimated at USD 3 420. GDP growth in 2005 was 6.2 per cent in USD. There are currently two mobile operators in the country and according to Telenor estimates the current penetration is 65%.

At the end of 2005, Mobi 63 had a reported customer base of approximately 2.5 million, an active customer base of around 2.1 million and a market share of approximately 45 per cent. Reported network coverage is approximately 90% of the territory and over 95% of total population. According to Telenor, estimated revenues for 2005 were around EUR 233 million with an EBITDA margin of about 53%. EBIT for 2005 was around EUR 96 million and CAPEX for 2005 was EUR 44 million. Mobi 63 is debt free. The company has around 950 employees.


Hahaha, u pet rečenica prvo lepo pročitaš SVE bitno o svojoj zemlji, a onda bez politike, busanja u grudi i mahanja salatom, saznaš i koliko je tu para dosada bilo za "bratsku" krađu!

Pozdrav!

P.S. Berza:http://www.telenor.com/ir/stock_info/oslo/

P.P.S. I ovi su njihovi... http://www.promonte.com/. Vidim ja, biće roming "za đaba!"

[ Ivan Dimkovic @ 31.07.2006. 11:21 ] @
Da citiram ekipu iz Vlade Srbije

Citat:

- Treći operater je moguć za dve godine. Jer jedan od tenderskih uslova, da bi se sada dobile što veće pare, jeste da se neće odmah uvoditi treći operater.


;-) Uzivajte
[ D.i M.e @ 31.07.2006. 11:38 ] @
Pa nije baš tačno. ovde je već rečeno: treći operater može da uđe ako plati 40% od današnje cene za licencu.
I ovo je zanimljivo: Norwegian Government 53,97%. To izgleda samo kod nas nije dozvoljeno da država ima akcije u preduzećima
[ Davor Vlajkovic @ 31.07.2006. 11:51 ] @
Citat:
Beograd, 31. jul 2006. godine - Norveška telekomunikaciona kompanija Telenor pobedila je na aukciji za mobilnu mrežu Mobi 63, sa ponuđenom cenom od 1,513 milijardi evra.

Iako je i drugi konkurent Mobilkom Austrije ponudio istu cenu, pobeda je pripala Norvežanima koji su u inicijalnoj ponudi dali višu cenu, koja je korišćena kao početna cena.

Telenor je ponudio 1,37 milijardi evra, a drugi konkurent na aukciji Mobilkom Austrije 805 miliona evra.

Inicijalna cena je odlučila pobednika jer obe kompanije nisu prihvatili ponudu da za Mobi 63 daju 1,533 milijardi evra.

Norveška telekomunikaciona kompanije Telenor posluje u 12 zemalja Evrope i Azije, vlasnik je mobilnog operatera Promonte u Crnoj Gori, a ima oko 90 miliona korisnika.

Egipatski Oraskom telekom otpao je u prvoj rundi aukcije, jer nije prihvatio ponuđenu početnu cenu od 1,37 milijardi evra.

Aukcija je bila javna, uz direktan televizijski prenos na RTS-u, iz Kristalne sale beogradskog hotela Hajat.


http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=54386
[ teddy @ 31.07.2006. 12:07 ] @
Citat:
D.i M.e: Pa nije baš tačno. ovde je već rečeno: treći operater može da uđe ako plati 40% od današnje cene za licencu.


Nije 40%, nego 20% pod uslovom da je to više od 320 miliona €, a pošto nije, licenca košta 320 miliona €. To znači da će vlada moći da u naredne dve godine izda licencu svakoj firmi koja bude došla i rekla: evo vam 320 miliona € za licencu. Ipak, čisto sumnjam da će biti takvih firmi.

Citat:
Od prodajne cene 20 odsto, odnosno ne manje od 320 miliona evra, je naknada za licencu, dok je ostatak naknada za udeo u kapitalu Mobi 63.

http://www.b92.net/srbija2020/tema.php?id=62&start=30

Posle objavljivanje liste, kompanije će biti pozvane da dostave jedinstvenu finansijsku ponudu za „Mobi 63“ i licencu, dok će pobednik na tenderu platiti naknadu za licencu u iznosu od 20 odsto prodajne cene, odnosno najmanje 320 miliona evra.

http://www.blic.co.yu/arhiva/2006-05-19/strane/ekonomija.htm

Pobednik na tenderu od toga će, kako je propisano u pozivu za prikupljanje ponuda, "platiti licencu najmanje 20 odsto od ukupne cene, ali ne manje od 320 miliona evra".

http://www.novosti.co.yu/code/...mp;status=jedna&vest=89053
[ Tom^Cat @ 31.07.2006. 12:21 ] @
Sta mislite, da li ce ovo da dovede do nekog pada cena i poboljsanja usluga ili ce Norvezani da se naprave ludi i ostave stvari kakve jesu, bar dok se ne pojavi 3. operater (sto, kao sto vidimo, ima da cekamo jos dugo) ?
[ agasoft @ 31.07.2006. 12:36 ] @
> Pa ja moram da ponovim moj komentar. Sad idemo na piće za bolje
komunikacije sa Norveškom. Ja sam potpuno bio u pravu u jednoj poruci u temi
Vlada oduzela licencu.Svaka čast njima, a i meni za procenu. Sve najbolje
najboljimma!!!
[ Miroslav Jeftić @ 31.07.2006. 12:38 ] @
Mislim da bi bilo logično da urade nešto što će im u krajnoj liniji doneti i više koristi, tj. da razviju kompaniju kako treba, a ne da izigravaju Karića umesto Karića. Tako da će verovatno biti bolja usluga, a sad cena, ko zna (lično mišljenje).
Usput, kako rade u CG, koliko sam shvatio tamo su već prisutni neko vreme?
[ Slobodan Milivojevic @ 31.07.2006. 12:43 ] @
http://www.telenor.com/ir/pres...mobi63/presentation_mobi63.pdf
[ Gojko Vujovic @ 31.07.2006. 12:50 ] @
Hajde da pogađamo da li će razgovori sa inostranstvom ići preko VOIP-a i kako će Telekom reagovati na to ovog puta?

Mada oni sa ovim cenama i bez konkurencije prave toliki profit da ne moraju ni da se zamajavaju sa voipom...
[ agasoft @ 31.07.2006. 12:50 ] @
> Extra efikasni!
[ Mobtel @ 31.07.2006. 13:17 ] @
Meni se cini da bi nama bilo oblolje da su austrijanci pobedili...njihov je VIP u hr i kad su tamo dosli cena je pala za 50%
[ Ronald @ 31.07.2006. 13:50 ] @
Mislim da je ovo OK , Koliko sam ja informisan Telenor ima potpisan ugovor sa Vodafone group i sigurno ce biti jeftiniji roaming. Sto se cena tice ovde u Srbiji tu sam malo sumnjicav, neverujem da ce da padaju, posebno kada se uzme u obzir visina investicije ...Nisam ocekivao da se Mobtel proda za ovako visoku cenu...Zato i ne ocekujem neko pojeftinjene usluga preterano ali nadam se da ce uvesti nove servise , jednostavniji obracun mesecnih racuna , nove tarifne pakete, nove modele telefonskih aparata koje ce nuditi uz karticu i pretplatu. Nove usluge...U svakom slucaju trebalo bi da bude bolje nego sada...A da li ce biti bas i jeftinije mozda ali verovatno za grupu korisnika koja ima vece mesecne racune...Licno bih voleo da se na mom mobilnom aparatu vec od sutra pojavi logo "Telenor Serbia"
Sve cestitke Telenoru za pobedu na aukciji...Zelim im uspehu u radu i poslovanju u Srbiji...

Pozdrav
[ rapidlord @ 31.07.2006. 14:43 ] @
Ja ne bi bio toliko optimistican po pitanju poboljsanja usluga, isao sam u crnu goru na more i 2004 pre nego sto je promonte prodat telenoru i posle toga , uvek sam koristio promonte i nista se nije promenilo u nacinu pruzanja usluga i cena.

Cak mislim (nisam siguran dali je to prihvaceno) da je telenor u CG postavio uslov da 10 !!! godina drzava nesme da izda licenca za novog operatera.

[ Aleksandar Marković @ 31.07.2006. 15:24 ] @
Norveška telekomunikaciona kompanija "Telenor", kojoj je danas za 1,513 milijardi evra prodato mešovito srpsko-austrijsko preduzeće "Mobi 63", je jedan od najvećih operatera mobilne telefonije u svetu. U Norveškoj je "Telenor" vodeći provajder usluga fiksne telefonije, a njen udeo na tržištu mobilne telefonije je na kraju drugog tromesečja iznosio 55 odsto. Pored toga, "Telenor" je najveća kompanija u skandinavskom regionu za pružanje usluga satelitske televizije. Ovaj norveški telekomunikacioni gigant je osnovan 1994. godine kao javno preduzeće, a u decembru 2000. je delimično privatizovan a njegove akcije emitovane su na berzi.

Poseduje udeo u 12 telekomunikacionih kompanija u Evropi i Aziji, a ukupan broj pretplatnika je u drugom tromesečju ove godine dosegao 96 miliona, prihodi u odnosu na isti period lani porasli za 37 odsto, na 22,6 milijardi norveških kruna (2,86 milijardi evra). U tri meseca zaključno sa junom je ostvaren profit pre plaćanja poreza od 3,9 milijardi kruna (494 miliona evra), dok je ukupan broj pretplatnika od 96 miliona veći za šest miliona u odnosu na drugo tromesečje 2005.

[ag]
[ Skaarj @ 31.07.2006. 15:31 ] @
Evo cujem na vestima b92 da je Boris Nemsic (glavni baja u Mobilkomu) izjavio da ce vec u narednih nekoliko nedelja podneti zahtev za trecu licencu jer kako kaze tako ce im biti i jeftinije... A Mladjo izjavljuje (sa smeskom kakav se retko vidja) da nije problem samo da se srede formalnosti oko raspisvanja tendera... E svasta ce jos biti u zemlji Srbiji...
[ teddy @ 31.07.2006. 15:59 ] @
Nemšićevu izjavu da hoće da kupe treću licencu od države prenela je i austrijska agencija APA:

Citat:
Mobilkom Austria-Chef Boris Nemsic will nun über den Kauf der dritten Mobilfunk-Lizenz in den serbischen Markt einsteigen.

"Der heute erzielte Preis ist sehr hoch", sagte Nemsic. Weitaus lohnender werde der Erwerb einer Mobilfunk-Lizenz sein, um die man sich bewerben werde. Die Vorbereitungen dafür seien seitens der Mobilkom Austria bereits abgeschlossen, er rechne mit der Ausschreibung einer dritten Handy-Lizenz in Serbien nach dem Abschluss des Mobi63-Verkaufs in den nächsten Wochen.

http://www.wienerzeitung.at/De...6&Alias=wzo&cob=242121

Prevod:

Šef Mobilkoma Austria Boris Nemšić sada želi da kupovinom treće licence za mobilnu telefoniju uđe na srpsko tržište.

„Danas dostignuta cena je previsoka“, rekao je Nemšić. Mnogo povoljnija bila bi kupovina licence za mobilnu telefoniju za koju ćemo konkurisati. Mobilkom Austria je već završio pripreme za to i računa da će se konkurs za prodaju treće licence za mobilnu telefoniju u Srbiji održati u narednim nedeljama, posle završetka procesa prodaje Mobi63 mreže.


Hehe, kakve su Austrijanci sreće, može se desiti da licencu na tom konkursu čije raspisivanje traže umesto njih dobiju Nemci, Francuzi ili Englezi.
[ D.i M.e @ 31.07.2006. 16:01 ] @
Citat:
'MOBILKOM AUSTRIJA' HOĆE DA BUDE TREĆI OPERATER U SRBIJI

Generalni direktor 'Mobilkom Austrija' Boris Nemšić najavio je da će taj operater mobilne telefonije ući na srpsko tržište 'za par meseci', kupovinom licence za trećeg operatera, što će minimum koštati 320 miliona evra.

Nemšić se pozvao na deo važećeg ugovora o formiranju danas prodatog srpsko-austrijskog preduzeća 'Mobi 63', prema kojem posle prodaje, treća licenca za mobilnu telefoniju u Srbiji ne može biti prodata ispod 320 miliona evra u naredne dve godine.

Posle javnog nadmetanja za 'Mobi 63', koji je prodat norveškom 'Telenoru' za 1,513 milijardi evra, Nemšić je objasnio da je 'Mobilkom' odustao od daljeg nadmetanja zato što, prema njegovoj oceni, cena iznad 1,5 milijardi za 'Mobi 63' 'nije opravdana' i 'iznad je granice realnog' . Nemšić smatra da je postignuta cena od 1,513 milijardi evra maksimalno moguća u ovom momentu i da je to dobra cena i za građane i za državu Srbiju.


http://www.rts.co.yu/jedna_vest.asp?IDNews=156681

Zamislite još 320 miliona evra za licencu, pa 500 miliona za Vojvođansku banku, pa NIS... A Velja odmah obećava kule i gradove.
[ agasoft @ 31.07.2006. 18:58 ] @
> Da. ali to je bilo 1998.
[ ventura @ 31.07.2006. 21:21 ] @
Au, pa ovaj Šlaf zaradio 240 milki za manje od pola godine... Svaka čast :)
[ since1986BC @ 31.07.2006. 22:04 ] @
Sta vredi sto su tamo negde Norvezani, kad su ovde i dalje *ovna!

p.s. ne odnosi se na es

p.p.s. red bi bio da user sa nick-om Mobtel promeni ime , moze neko pomisliti da je ne daj Boze umro :)
[ kime1 @ 31.07.2006. 22:48 ] @
čudi me tako loša procena Karića, ako je istina da je samo 120 mil dobio ?!
[ ventura @ 31.07.2006. 23:14 ] @
Pa Karić je verovatno bio u fazonu daj šta daš ... Mada koliko sam čitao pre, ovaj mu valjda nije isplatio celu sumu... Treba još da isplati Karića...
[ dejan, @ 01.08.2006. 02:21 ] @
Po svemu sudeći Karić je dobro zaradio prodajom Mobtela
[ Mister Big Time @ 01.08.2006. 02:56 ] @
Citat:
dejan,: Po svemu sudeći Karić je dobro zaradio prodajom Mobtela


Koliko to? Nista?
Citat:
Skaarj: Evo cujem na vestima b92 da je Boris Nemsic (glavni baja u Mobilkomu) izjavio da ce vec u narednih nekoliko nedelja podneti zahtev za trecu licencu jer kako kaze tako ce im biti i jeftinije... A Mladjo izjavljuje (sa smeskom kakav se retko vidja) da nije problem samo da se srede formalnosti oko raspisvanja tendera... E svasta ce jos biti u zemlji Srbiji...


Vala bas. Zar nisu Norvezani ugovorom definisali da 2 godine nece biti treceg operatera?
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2006. 07:42 ] @
Ne, nego samo da licenca ne moze kostati manje od 320 miliona eur ;-)
[ kime1 @ 01.08.2006. 07:49 ] @
činjenica je da za manje pare mogu da naprave operatera, ali i to da ipak kreću od nule, tj. nema prihoda bez pretplatnika, a za to ipak treba vreme, a tu opet prođe 2-3 g...
[ mexico @ 01.08.2006. 08:32 ] @
Citat:
kime1: činjenica je da za manje pare mogu da naprave operatera, ali i to da ipak kreću od nule, tj. nema prihoda bez pretplatnika, a za to ipak treba vreme, a tu opet prođe 2-3 g...


Tacno. Ali cim pre pocnu da prave bazu pretplatnika, pre ce da dodju te 2-3g. Ako krenu ove godine 2008.-2009. su te 2-3g. Ako krenu sledece 2009-2010...

Sto se tice Telenor-a moje je misljenje da korisnici nece osetiti neko znacajno poboljsanje. Cene ce ostati iste ili jaaaaako slicne kao do sada jer kao sto rece predstavnik telenor-a cene ce bazirati prema konkurenciji, a konkurencija je.... Obecavaju dodatne servise, bolju pokrivenost i sl. a niko da pomene tehnicko unapredjenje vec postojece mreze...

Slabo cemo osetiti nesto bolje u blizoj buducnosti....
[ teddy @ 01.08.2006. 10:39 ] @
A što ne bismo osetili? Ako Austrijanci dobiju licencu i krenu da grade mrežu, moraće da idu sa osetno nižim cenama kako bi zauzeli deo tržišta.

Inače, današnja štampa opširno piše o prodaji Mobija, a kao posebno zanimljive izdvojio bih članke Danasa, Dnevnika i Blica.

Evo najzanimljivijih detalja:

1) Izgleda da su Austrijanci namerno podizali cenu Norvežanima, znajući da nemaju dovoljno sredstava da kupe, ali i da je njihova ponuda manja, pa bezbrižno mogu da ih prate u podizanju palice. Posle pobede Norvežani nisu bili previše srećni.

Citat:
Jedna od enigmi aukcije za novinare ostalo je i ponašanje predstavnika Mobilkoma koji nisu odavali znake nervoze zbog poraza. Generalni direktor Boris Nemšić istakao je da je kompaniji uštedeo veliki novac i da je postignuta cena daleko od realne, ali nije obrazložio zbog čega je onda licitirao do tog iznosa.

Zanimljivo je da je tokom aukcije pratio podizanje kartice od strane predstavnika Telenora i potvrđivao cenu odmah posle Norvežana, pa se nametao utisak da je Mobilkom namerno pratio Norvežane u podizanju iznosa, znajući da imaju nižu inicijalnu ponudu, kako bi im što više podigli cenu. Nije nelogično pretpostaviti da će posle ove aukcije i eventualnog dobijanja licence Mobilkom ući na tržište Srbije po upola nižoj ceni od Telenora. U prilog ovoj tezi govori i činjenica da, iako su pobedili, predstavnici Telenora nisu euforično slavili, verovatno imajući na umu koliki su iznos prihvatili. Jedan od članova delegacije Telenora rekao je u razgovoru sa inostranim novinarom da je Mobilkom verovatno dobro znao da će na aukciji biti samo tri ponuđača s obzirom na nisku inicijalnu ponudu od 805 miliona evra, iako su znali da bi u slučaju da je bilo više od tri ponude tako niska ponuda otpala.

http://www.danas.co.yu/20060801/dogadjajdana1.html


Citat:
Zatim sledi nova ponuda: 1,433. Norvežani deluju sasvim staloženo i hladnokrvno. Uopšte ne pogleduju prema stolu za kojim su Austrijanci koji, pak, gotovo s mediteranskim temperamentom, gledaju ka konkurentima. Prihvataju i jedni, i drugi. Sledeća cifra: 1473, Norvežani su brži u dizanju aukcijske palice, ali Austrijanci ne odustaju. Još jedan krug u 10,35: 1.493. Norvežani još jednom brži. Zapravo, samo oni. Austrijanci ne dižu svoju palicu. Umesto toga, traže pauzu.

Šlaf ustaje sa stolice. Kao oko kakve viđene mlade, oko njega se okuplja celo tuce sredovečnih muškaraca i žena u skupocenim odelima. Skoro da stvaraju živi zid oko Šlafa, što onemogućava novinare da mu priđu. Nekoliko minuta posle, stižu predstavnici Mobilkoma, prihvataju cenu od 1,493 milijarde. Aukcija se nastavlja. Sledeća cifra: 1,513. Oba podižu palice, Norvežani opet prvi. Šlaf brzo menja smer pogleda. Svaki novi krug mu donosi dodatno bogastvo, kao u onim kvizovima.

http://www.dnevnik.co.yu/modul...amp;file=article&sid=12839


Citat:
Tigesenovi saradnici, pošteđeni od novinarskih nasrtaja, daju sebi oduška. Bledi su, uopšte ne deluju kao pobednici, šta više na licima im se prepoznaje zabrinutost. Okreću brojeve na mobilnim telefonima. Na maternjem jeziku tvrdog akcenta govore brzo, bez treptaja. Narednih 15 minuta trebaće im da se povrate, da se utope u atmosferu Kristalne dvorane, gde je najednom zavladao žagor i živost.

http://www.dnevnik.co.yu/modul...amp;file=article&sid=12839


2) Norvežani su očigledno bili jako iznenađeni Mobilkomovom najavom posel prodaje Mobija da će konkurisati za treću licencu po ceni od najmanje 320 mil. €:

Blicov intervju sa Tigesenom:

Citat:
Blic: Imate li informaciju da će Austrijanci tražiti treću licencu?

Tigesen: Koliko sam ja razumeo, neće biti nove dozvole još najmanje tri godine.

http://www.blic.co.yu/danas/broj/strane/tema.htm


Ne samo da je promašio rok kojim je ograničeno dodeljivanje dozvole (dve, a ne tri godine), nego je prevideo da dozvola može biti dodeljena ako neko plati za nju isto koliko i Telenor (320 miliona €), tj. odškirnuta su ta vrata da nekome dozvola ipak bude dodeljena.

Devedesetdvojkin intervju sa Tigesenom, očigledno kasnije vođen, pošto je malo bolje informisan:

Citat:
B92: Austrijski Mobilkom je takođe učestvovao na ovoj aukciji, već su rekli da će se prijaviti da budu konkurent za trećeg nacionalnog provajdera.

Tigesen: Mi smo navikli na konkurenciju, mi smo uspešni, imamo 100 miliona pretplatnika, navikli smo na oštru konkurenciju ako postoje tri operatera u Srbiji i to je sasvim u redu za nas.

http://www.b92.net/info/vesti/...v_category=9&nav_id=206329


Lako je moguće je da je Vlada sklopila tajni dogovor sa Mobilkomom da će im, ako budu sarađivali u dizanju cene do kraja, izdati dozvolu, a da su Norvežanima servirali priču da ne očekuju da će iko tražiti dozvolu po ceni od 320 miliona € i da će sigurno imati duopol barem dve godine.

3) Ipak, ne ide sve bez problema. Neki pametnjaković iz RATEL-a tvrdi da oni treba prvo da ispitaju čemu to uopšte služi, ta treća licenca, i da li je ona možda suprotna nacionalnim interesima:


Citat:
Član Tenderske komisije iz redova Agencije za telekomunikacije Zoran Branovački kaže za Danas da se licenca neće izdavati odmah po podnošenju zahteva, već će Agencija praviti procenu potrebe izdavanja treće licence. On naglašava da sigurno neće biti izdato više od još jedne licence.

http://www.danas.co.yu/20060801/frontpage1.html


Valjda će se sve dobro završiti i Srbija u kratkom roku dobiti dva nova operatera mobilne telefonije.

[Ovu poruku je menjao teddy dana 01.08.2006. u 12:03 GMT+1]
[ kime1 @ 01.08.2006. 11:05 ] @
Ako su dali za Promonte sve skupa 120 mil, a Cg ima 11x manje stanovnika (udeo 55%), tamo je veći procenat penetration 77:65, onda cena nije toliko visoka- otprilike je njihova početna cena realna, verujem da bi austrijanci dali nešto nižu cifru (ne rado), tako da priča da su im nabijali cenu pije vodu samo za zadnji ili predzadnji krug, ipak su izgubili i neće tako lako ući na tržište (i za treću licancu će biti tender, nije rezervisana...)

što se tiče cena, samo neka ne rastu, a to neće, jer ipak postoji konkurencija, neka bude povoljnosti u romingu u okruženju i super...
gledao sam sad promonte sajt, čini mi se da je gprs doosta jeftiniji, dok su na primer u Hrvatskoj impulsi duplo skuplji (u proseku), a gprs 10x čini mi se, nego kod nas ?!
[ teddy @ 01.08.2006. 11:27 ] @
U svakom slučaju, sasvim je logično bilo da Norvežani koji su imali najvišu početnu cenu, poslednji dižu palicu, a ne prvi, jer kada podignu prvi, to znači da omogućavaju Mobilkomu da ih prati bez ikakvih posledica i digne cenu za još 20 miliona €.

Očigledno se nisu dobro pripremili za licitaciju.
[ mexico @ 01.08.2006. 11:32 ] @
Citat:
teddy: A što ne bismo osetili? Ako Austrijanci dobiju licencu i krenu da grade mrežu, moraće da idu sa osetno nižim cenama kako bi zauzeli deo tržišta.


Necemo osetiti nista bolje zbog promene mobtel -> mobi 63 -> telenor.

Dolazak treceg operatera bi zasigurno uticao na cenu usluga, jer bi oni trebali da ponude pogodnosti da bi vec postojece korisnike drugih mreza pridobili za sebe. Ali to je za sada sve u domenu fantastike (cak ne naucne). Ko ce da dozvoli, dobrovoljno, da dodje neko em da obori cene em da preuzme deo korisnika. Drzava uzima svoj deo kolaca, vlasnici mreza lobiraju kod drzave da ne dozvoli i tako u nedogled. Tj. dok neko spolja ne pritisne i uceni....
[ Mobtel @ 01.08.2006. 11:34 ] @
Ja nemenjam user name jer mi se svidja a i nevolim mobi63..zvuci neozbiljno..
Mobtel zvuci onako jako a mobi detinjasto
[ teddy @ 01.08.2006. 11:36 ] @
2 mexico:

Dinkić je najavio da nema problema da se raspiše konkurs za treću dozvolu. Videćemo hoće li imati snage da to izgura. Ja se svakako nadam da hoće.
[ Mobtel @ 01.08.2006. 11:40 ] @
inace bilo bi jako dobro da ulete austrijanci pa da vidis trke prave.ovako...
inace ostaje utisak da se norvezani nepripremise za aukciju...
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2006. 11:44 ] @
Cisto sumnjam da su Norvezani bili nepripremljeni za aukciju ;-)

Mobtel je prodat upravo za onoliko koliko vredi - niko ga sigurno ne bi preplatio u to budite sigurni ;-)
[ teddy @ 01.08.2006. 11:51 ] @
Sad i ti pričaš svašta.

A zašto ga ne bi kupili za manje pare od „realnih“ milijardu i po evra ne dižući prvi palicu? Zašto im to nije bila kovertirana ponuda? Pa zato što nisu hteli u startu da daju milijardu i po, nego da probaju da ga kupe za manje pare.

I onda su na licitaciji sami sebi nabijali cenu, a Austrijanci bez ikakvog rizika pratili.

Ne bih rekao da je Tigesenovo ponašanje na aukciji bilo racionalno ponašanje jednog top menadžera, ali, ako je tebi jasno zašto je to radio, molim te da nam objasniš, umesto što pišeš paušalne ocene bez sadržaja zasnovane na uverenjima, a ne na činjenicama.

P.S. Vrednost Mobtela uveliko zavisi od toga postoje li na tržištu dva ili tri operatera, a tu nepoznatu još ne znamo ni mi, ni Norvežani.
[ mexico @ 01.08.2006. 12:09 ] @
Citat:
teddy:A zašto ga ne bi kupili za manje pare od „realnih“ milijardu i po evra ne dižući prvi palicu? Zašto im to nije bila kovertirana ponuda? Pa zato što nisu hteli u startu da daju milijardu i po, nego da probaju da ga kupe za manje pare.


Zato sto ima i drugih koji ce kupiti za vise tj. realno. A nista ne kosta da se proba, pa "ako prodje, prodje".

P.S. Na trzistu trenutno postoje dva operatera i to je cinjenica. Iako su moje zarke zelje da dobijemo treceg i da vidimo trzisnu utakmicu, izgleda da cemo na taj dogadjaj malko da pricekamo. Tesko da bilo ko iz "ljubavnog" trougla vlada srbije-telenor-telekom ima ikakav interes da se pojavi treci operater.
[ teddy @ 01.08.2006. 12:15 ] @
Da li si ti siguran da bi Nemšić svaki put digao palicu da je Tigesen bio dovoljno strpljiv da ga pusti da on bude prvi i da bi cena na kraju bila ovako visoka?

Ja uopšte nisam.

Što se ljubavnog trougla tiče, videćemo. Ne znam zašto Telekom ne bi mogao da se nosi sa još dva igrača. Verovatno će privremeno izgubiti deo tržišta i profita, ali će tržište znatno brže rasti, pa će se to nadoknaditi u roku od par godina. Tim pre što će Mobilkom, dobije li dozvolu, u narednih par godina biti gotovo beznačajan.
[ mexico @ 01.08.2006. 13:02 ] @
Citat:
teddy: Da li si ti siguran da bi Nemšić svaki put digao palicu da je Tigesen bio dovoljno strpljiv da ga pusti da on bude prvi i da bi cena na kraju bila ovako visoka?


Jok. Nisam uopste siguran. Ali cini mi se da je bilo samo izdanje za javnost. Mnogo je para u igri i ma koliko bogati bili nije im da se igraju sa 10-inama i 100-tinama milona. Da ne spominjem milijarde. Drugo, ipak mi se cini da oni izmedju sebe znaju ko je ko, ko sta gde radi, ko gde sta kontrolise. Ne pominjem teoriju zavere vec jednostavno praktican biznis. Svi srecni i zadovoljni svi lepo zaradjuju i svima lepo raste zarada. Nije da neko nece da uzme jos neki deo trzista, naravno da hoce, ali nikome ne ide u korist da se dize oko tih stvari velika prasina i medijska buka.


Citat:
teddy: Što se ljubavnog trougla tiče, videćemo. Ne znam zašto Telekom ne bi mogao da se nosi sa još dva igrača. Verovatno će privremeno izgubiti deo tržišta i profita, ali će tržište znatno brže rasti, pa će se to nadoknaditi u roku od par godina. Tim pre što će Mobilkom, dobije li dozvolu, u narednih par godina biti gotovo beznačajan.


Telekom moze da se nosi ali samo ako drzava direktno intervenise bilo u telekom bilo uticajem na ostale operatere. Telekom je trenutno za obim poslovanja preglobazan i preskup aparat. Da ima dobre trenutne pozicije to je tacno ali samo zato sto je kako zakonski tako i na druge nacine zasticen kao beli medved. Da ima iole zdravije ekonomske osnove telekom bi se sirio i na druge zemlje. Za poceak neke manje mozda africke ili azijske sisteme i vremenom da dodje u ulogu koju danas ima, recimo Deutche Telekom, ili France Telekom. Dobro, ne bas toliko veliki ali barem manja verzija tih sistema. Najpogubnija stvar po telekom trenutno je da sto god radio, pa makar i, mozda, lose, uvek ima bazu korisnika sto fiksne sto mobilne telefonije zagarantovanu. Radio, ne radio svira im radio. A sasvim lep prihod od toga ima i drzava. Uz sve to se ubacio i telenor ex. mobtel koji sve sto treba da radi je da ostavi isto stanje k'o do sada i da trlja ruke.

Sta bi bilo kad bi bilo: razmisljao sam sta se desava u situaciji da se nista ne promeni. Nista. Samo broj ziro racuna na koji se uplacuju dugovanja za 063 brojeve.

Jedinu promenu moze da izazove novi operateri kako mobilne tako i fiksne telefonije koji krece od nula korisnika. Za svoj rast on bi morali da na razne nacine stimulisu korisnike da dodju/predju na njihove usluge a to bi vec napravilo neki vid utakmice u kojoj bi navise profititirali korisnici a najvise gubili vec postojeci operater. Oni bi morali em da ulazu daleko vise truda da zadrze postojece korisnike em da smanjuju cene sto bi dovelo do manje zarade i, donekle, "skupljanja" firmi. Ne bi one propadale, i dalje bi lepo zaradjivale ali manje nego pre toga.

Eto mog vidjenja stvari. Naravno verovatno gresim....
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2006. 13:03 ] @
Citat:

Sad i ti pričaš svašta.

A zašto ga ne bi kupili za manje pare od „realnih“ milijardu i po evra ne dižući prvi palicu? Zašto im to nije bila kovertirana ponuda? Pa zato što nisu hteli u startu da daju milijardu i po, nego da probaju da ga kupe za manje pare.


Primeti da sam rekao da niko ne bi preplatio Mobtel, sto valjda znaci da niko ne bi platio Mobtel vise nego sto vredi. Pocetna cena koju je Telenor kovertirao je verovatno rezultat njihove interne analize koliko ta firma zapravo vredi i koliko su konkurenti eventualno spremni da plate.

Moguce je da je Telenorova osoba koja je ucestvovala u aukciji ocekivala da ce Austrijanci stati mnogo ranije, pa su prvim dizanjem palice pokusavali da ih odvrate od jos jednog kruga dizanja cene, ali je ocigledno i Austrijancima do visoke mere odgovarao takav razvoj dogadjaja jer je Slaf fakticki sam sebi tvrdio pazar. Cekati na drugog da digne palicu jeste potencijalna mogucnost da se uvidi dokle on moze da ide, ali je takodje i opasnost da oni vode dizanje cene.

Malo je neozbiljno misliti da je Telenor poslao svog visokog menadzera bez kompletne analize kako trzista tako i kompanije Mobtel i da nije dobio instrukcije za svako potencijalno ponasanje konkurentnih kupaca - ja sam potpuno siguran da je predstavnik Telenora (kao i ostali, uostalom) imao potpune instrukcije dokle treba ici i da je ova cena koja je postignuta vrlo blizu trzisnoj ceni jedne takve kompanije.

Da li je moglo manje - veliko je pitanje jer je Slafu odgovaralo dizanje cene iz sopstvenih razloga cak i da izgubi ;-)


[ crews_adder @ 01.08.2006. 13:08 ] @
Zasto (za koju godinu) umesto jos jedne ne bi bile izdate jos dve licence? Zasto ne bi bilo cetiri operatera? To bi bila prava trzisna utakmica. Mada, najcesci primer za oligopol je upravo broj licenci (2-3) za operatere mobilne telefonije izdatih od strane jedne drzave...

Citat:
Dinkić je najavio da nema problema da se raspiše konkurs za treću dozvolu. Videćemo hoće li imati snage da to izgura. Ja se svakako nadam da hoće.


A u kom je to svojstvu Dinkic da o tome odlucuje? Pa juce posle aukcije Kostunica i njegovi "vladajuci kabinecani" likovase o tome kako je prodaja Mobtel-a dokaz o postojanju pravne drzave i "poverenju" u drzavne institucije. Izgleda da su oni jedini koji u to veruju.

Lako je bilo prodati Mobtel. Sto nije tako uspesno prodata neka tekstilna fabrika ili fabrika obuce? Ili neka iz oblasti prehrambene industrije?

[ De La Noche @ 01.08.2006. 13:13 ] @
Necu da se pravim pametan, i licitiram ovde da li su ispali glupi ili ne.

Oni su ponudili 1373 odmah kovertirano, posle verovatno pozamasne analize.
Time pokazali ozbiljnost, i stvarnu zelju da kupe mobtel.
Nakon toga se cena podigla za 140 mil.
Za mnogo manje ribe je 140 miliona smesno, a kamoli za telenor.
I sad kao odgovaralo im 1373, a ovo ih ojadilo 1513.
Pa mislim smesno je, ljudi.

A sad kao to sto se nisu radovali,
pa nije Telenor kao neke nase firme
sto su posle privatizacije skakali jedni drugima, vristali, i sta ti ja znam.

Ako vec svi daju zakljucke kako su izgledali zabrinuto, levo-desno, evo i ja bih onda isto da kazem
da su meni izgledali maksimalno lezerno, i da su dosli rutinski da odrade stvar.

A da su Austrijanci, gistro hteli da ih navuku ne bi isli na pauzu na 1500 (sto im je verovatno i bio TOP limit),
nego bi nastavili da ih 'navlace'

I sad kao ulozice 300mil u licencu, i koliko jos u infrastrukturu, i kao bolje im je.
Pa treba onda privuci pola korisnika mobtela ili telekoma.
Kako to jedino moze da se uradi ? Jedino cenom.
A sta su onda ovi iz telenora dileje pa nece i oni da spuste cenu, da sprece odliv.
E to ce biti prava trka za klijente, i pad cena.

Samo se nadam da ce austrijanci stvarno kupiti licencu,
da ovo ne pricaju kako bi samo ostavili utisak pametnijih.

DLN
[ teddy @ 01.08.2006. 13:28 ] @
Iz RATEL-a poručuju da nema problema za treću licencu, a najavljuju i liberalizaciju fiksne telefonije:

Citat:
JOVAN RADUNOVIĆ, PREDSEDNIK UO "RATEL" PORUČIO "MOBILKOMU"

NUDIMO I FIKSNU


- PRODAJA preduzeća "Mobi 63" i izdavanje desetogodišnje licence za nas je potpuno novo iskustvo, jer prvi put imamo pravog inostranog vlasnika u mobilnoj telefoniji - ocenio je juče Jovan Radunović, predsednik UO Republičke agencije za telekomunikacije.
- Usluge i servisi, definisani novom licencom, koje će uvesti novi vlasnik, norveški "Telenor", znatno su šireg spektra - dodaje Radunović. - Najveći napredak biće, svakako, uvođenje treće generacije mobilne telefonije, odnosno istovremenog prenosa slike i zvuka. Ovom prodajom dobićemo kvalitetan i brz razvoj modernih telekomunikacija, a očekujem i da će ulazak "Telenora" uticati na regulisanje stanja na tržištu, tačnije, da će novi servisi biti pristupačni većem broju korisnika. Naravno, i cene će sa stranom konkurencijom morati da padnu. Najvažnije od svega, Norvežani će uvesti novu formu poslovanja, elektronski biznis, korišćenje internet-tehnologija u poslovanju. Sve zajedno, država je ovim potezom obezbedila tehnološki napredak i stvaranje modernog društva.

Na pitanje da prokomentariše najavu Borisa Nemšića da će "Mobilkom Austrija" u najskorije vreme konkurisati za treću licencu u Srbiji, Radunović, odgovara kao iz topa:

- Samo neka se javi, čekamo ga. Možemo da mu ponudimo i licencu za fiksnu telefoniju.


http://www.novosti.co.yu/code/...est=92137&datum=2006-07-31


Daj bože da Radunović misli ozbiljno i da se ove izjave za par godina nećemo sećati kao primera obećavanja kula i gradova. Dosad nije zabeleženo da je on izletao s izjavama. Naprotiv, bio je vrlo umeren i neprimetan.
[ Aleksandar Marković @ 01.08.2006. 14:39 ] @
BEOGRAD, 1. avgusta 2006. (Beta) - Norveški Telenor potpisao je danas u Vladi Srbije ugovor o kupovini srpske kompanije za mobilnu telefoniju Mobi 63.

Ugovor su potpisali direktor Telenora za centralnu i istočnu Evropu Jan Edvard Tigesen i ministar finansija Srbije Mlađan Dinkić.

Na jučerašnjoj aukciji Telenor je kupio Mobi 63 za 1,513 milijardi evra. Konkurent Telenoru bio je austrijski Mobilkom.

Početna cena za prodaju Mobija 63 bila je 1,373 milijarde evra, koju je ponudio Telenor.

"Cena koju je Telenor platio za preuzimanje srpskog mobilnog operatera je do sada najveća strana investicija u Srbiji", istako je Dinkić na konfereniciji za novinare posle potpisivanja kupoprodajnog ugovora.

On je naveo da će državi Srbiji, kao većinskom vlasniku Mobija 63, Telenor do kraja avgusta islatiti 1,155 milijardi evra, dok će ostatak od prodajne cene pripasti austrijskom konzorcijumu koji je od Bogoljuba Karića otkupio udeo u komapniji Mobtel, čiju opremu i korisnike je preuzeo Mobi 63, nakon oduzimanja licence Mobtelu.

Dinkić je naglasio da je tom transkacijom država više nego naplatila svoja potrazivanja od Karića, ali da će biti nastavljeni sudski sporovi koji se protiv njega vode na osnovu drugih potraživanja.

Budžet Srbije je, prema njegovim rečima, dobio šest puta više novca nego što je nudio austrijski konzorcijum, na čelu sa Martinom Šlafom, u pregovorima o preuzimanju državnog udela u Mobtelu.

Javnom preduzečhu PTT Srbija, koje je od dve austrijske banke otkupilo potraživanja od Mobtela, osam dana nakon uplate Telenora biće islaćeno 50 miliona evra, od čega je osam miliona evra namenjeno dobrovoljnom penzionom fondu zaposlenih u tom preduzeću.

Preostalih 50 miliona evra, koje država treba da islati PTT-u, biće na računu tog preduzeća do kraja juna iduće godine, rekao je Dinkić.

Novi valsnik Telenora, kako je dogovoreno, zadržaće svih 960 radnika Mobija 63.

Tigesen je najavio da će korisnici usluga Mobija 63 uskoro za isti novac dobijati bolje usluge, da će cene biti konkurentne, kao i da će ta kompanija postati najbolji mobilni operater u regionu.

On je ocenio da je za Mobi 63 Telenor platio razumnu cenu jer je to "investiocija za budućnost". On je naglasio da je cena akcija Telenora porasla nakon kupovine Mobija 63.

Ministar privrede Srbije Predrag Bubalo je istakao da je za srpsko tržište od velikog značaja dolazak Telenora, koji je po broju korisnika 10 puta veći od Mobilkoma, drugog učesnika na aukciji za kupovinu Mobija 63.

"Na tržištu mobilne telefonije u Srbiji nakon dolaska Telneora ništa neće biti isto", rekao je Bubalo, dodajući da drugi srpski mobilni operater, kompanija Telekom Srbija, odmah treba da se prilagođava konkurenicji.

Država, kako su potvrdili Dinkić i Bubalo, do 2010.godine neće prodavati Telekom, ali je spremna da ukoliko neka kompanija pokaže interes, odmah rapiše tender za treću licencu za mobilnu tefefoniju. Početna cena za tu licencu biće 320 miliona evra, koliko je i Telenor platio za drugu licencu.

Ambasador Norveške u Beogradu Hakon Blankenborg je ocenio da su dolaskom Telenora u Srbiju otvorena vrata i drugim investitorima iz te zemlje, dodajući da su do sada bile slabe poslovne veze između Norveške i Srbije.

http://www.beta.co.yu/default....p;h=Home,sr&prikaz=1463572
[ NightHawk @ 01.08.2006. 14:50 ] @
Sad moze i nasha neka kompanija da stoji na site-u neke (internacionalne) kompanije
Za sad nas nisu ubacili na site ali tu je naravno ProMonte
[ teddy @ 01.08.2006. 15:14 ] @
2 mexico:

Izgleda da nema ništa od ljubavnog trougla. Čim je i Bubalo potvrdio da će se ići na izdavanje dozvole za trećeg operatera, očigledno je da cela Vlada stoji iza toga.

2 Dimkovic:

Citat:
Ivan Dimkovic: Cekati na drugog da digne palicu jeste potencijalna mogucnost da se uvidi dokle on moze da ide, ali je takodje i opasnost da oni vode dizanje cene.


Ma da, opasno je to.

Citat:
Ivan Dimkovic: ja sam potpuno siguran da je predstavnik Telenora (kao i ostali, uostalom) imao potpune instrukcije dokle treba ici i da je ova cena koja je postignuta vrlo blizu trzisnoj ceni jedne takve kompanije.


Tržišna cena je po definiciji ona koja se postiže na tržištu. Da niko nije hteo da plati 800 miliona € za Mobtel, tržišna cena Mobtela bila bi ispod 800 miliona €. Pošto je Telenor platio milijardu i po €, to znači da je tržišna cena tolika. Da je platio 3 milijarde, tržišna cena bi bila tolika.

Očigledno je da Norvežani nisu očekivali konkurs za treću licencu i da su zato bili spremni više da plate, dok su Austrijanci i tu varijantu imali u igri od samog početka. Ne bi Nemšić svega par minuta posle udarca čekića slučajno izjavio da će ići na kupovinu treće licence.

2 De La Noche:

Citat:
De La Noche: I sad kao ulozice 300mil u licencu, i koliko jos u infrastrukturu, i kao bolje im je.
Pa treba onda privuci pola korisnika mobtela ili telekoma.
Kako to jedino moze da se uradi ? Jedino cenom.
A sta su onda ovi iz telenora dileje pa nece i oni da spuste cenu, da sprece odliv.
E to ce biti prava trka za klijente, i pad cena.


Nisu dileje, ali s obzirom na to da je profit Mobtela prošle godine bio nekih sedamdeset-osamdeset miliona €, kao i da imaju višak zaposlenih, neće to biti nimalo slatko po njih.

Sve u svemu, ako budu dodelili treću licencu (kome god), građani će biti na dobitku, a hoće li neki od tri operatera zbog toga da propadne ili da proda svoju mrežu, to je njihov problem.
[ De La Noche @ 01.08.2006. 17:00 ] @
Citat:
teddy
Nisu dileje, ali s obzirom na to da je profit Mobtela prošle godine bio nekih sedamdeset-osamdeset miliona €, kao i da imaju višak zaposlenih, neće to biti nimalo slatko po njih.

Sve u svemu, ako budu dodelili treću licencu (kome god), građani će biti na dobitku, a hoće li neki od tri operatera zbog toga da propadne ili da proda svoju mrežu, to je njihov problem.


E tu si u pravu.
Zato i kazem, glupo je pricati da li se Telenor smorio jer je dao 100mil vise nego sto je od starta nudio,
ili da li ce propasti kad udje treci ili nece.

Navijam da dodju austrijanci, ili bilo ko drugi,
samo se bojim da ce sada ulaz za treceg biti otezan,
ali videcemo.

Pozdrav

DLN
[ teddy @ 01.08.2006. 17:02 ] @
Evo šta je Dinkić o trećoj dozvoli izjavio danas na potpisivanju ugovora sa Telenorom u Vladi Srbije:

Citat:
Ivan Radak, novinar Danasa:

Hoćete li, ako Mobilkom za mesec dana ponudi više od 320 miliona, zaista izdati licencu?

Mlađan Dinkić, ministar finansija:

Tu je odgovor jasan. Vlada će učiniti sve da građani imaju što bolje usluge. Dakle, mi se zalažemo za konkurenciju. Što se izdavanja treće licence tiče, to je definisano Zakonom o telekomunikacijama, i Agencija za telekomunikacije ima tačno određen postupak kako se izdaje treća licenca.

Dakle, najpre mora neko zvanično da iskaže interes, onda se takođe objavljuje međunarodni tender, takođe se angažuju savetnici, organizuje se javna licitacija i onaj ko ponudi više dobija treću licencu, pri čemu je u naredne dve i po godine početna cena za treću licencu mora biti 320 miliona €.

Dakle, onaj ko je spreman da plati 320 miliona € ili više za treću licencu može da se prijavi i da učestvuje na javnoj licitaciji. Međutim, on kreće ispočetka. Dobija samo dozvolu, a mora sam da izgradi kompaniju, da kupi opremu, da uspostavlja tržište. Dakle, to je proces koji traje.

Ali činjenica je da je Vlada Republike Srbije otvorena za izdavanje treće licence jer želimo da građani imaju izbor i da konkurencija dovede do boljih usluga i nižih cena.

(novinar iz publike dopunjava pitanje, ne čuje se na snimku)

(Dinkić nastavlja)
Nemoguće je za mesec dana to učiniti, svakako, ali taj proces je definisan zakonom, traje relativno kratko, ali uz međunarodni poziv. Dakle, to je javna međunarodna aukcija i može se prijaviti ne samo Mobilkom, već i ma ko drugi. Nemojte da zaboravite da su mnogi videli Mobilkom kao pobednika, a evo danas smo potpisali ugovor sa Telenorom.

http://www.media.srbija.sr.gov...dsrp/audio/finansije010806.ram


Dinkić je odbio da precizira rokove za izdavanje treće licence, ali je naglasio da sigurno postoji potreba za trećim operaterom, rekavši da su ih iz RATEL-a obavestili da je reč o relativno kratkom postupku. Dinkić je uz to naglasio da se status Telekoma neće menjati pre 2010. godine, tj. da će do tada ostati u državnom vlasništvu.

Inače, predstavnik Telenora Tigesen je takođe izjavio da nemaju ništa protiv ako treći operater uđe na tržište i da su navikli na konkurenciju i najavio je oštru borbu.
[ Gojko Vujovic @ 01.08.2006. 18:47 ] @
Da vidim baš ko će smeti pored Draška da izda nekome licencu za fiksnu! He he.. ne doživimo mi to u ovom životu.

Viva Telekom
[ agasoft @ 01.08.2006. 19:25 ] @
> Dole Draškooooooo!!!!!!!!!!!!!!!!! hihihihihihihi. Draško više nije
Straško.
[ since1986BC @ 01.08.2006. 22:28 ] @
Neko je pomenuo da je Karic dobio kintu za prodaju Mobtela.
Huh a taman sam pomislio da nesto nije uredu. Dobro je....
Pare su oprane.
[ Miroslav Jeftić @ 02.08.2006. 11:48 ] @
Evo šta nude u Mađarskoj, ne mora značiti naravno da će isto biti i ovde, ali nije loše pogledati (sve je na engleskom pa se može lepo pratiti):

http://www.pannon.hu/en/

Usput, 1 Euro = 273.495 Hungarian Forint
[ Boris Stevanovic @ 02.08.2006. 14:14 ] @
Citat:
Gojko Vujovic: Da vidim baš ko će smeti pored Draška da izda nekome licencu za fiksnu! He he.. ne doživimo mi to u ovom životu.

Viva Telekom


Mislim da je vise deplasirano, a i dosadno ovo prozivanje Telekoma (nisam zaposlen u Telekomu, ali vec u nekoliko tema isti ljudi offtopicuju). Cak i da neko drugi postane provajder fiksne telefonije ili da se vise komercijalizuje VoIP, Telekom je vec dugo na ovom trzistu da bi ga tek tako neko potisnuo. U krajnjem slucaju desice se slicna prica koja se sad desava sa JAT-om.
[ mexico @ 02.08.2006. 14:30 ] @
Citat:
Boris Stevanovic: Mislim da je vise deplasirano, a i dosadno ovo prozivanje Telekoma (nisam zaposlen u Telekomu, ali vec u nekoliko tema isti ljudi offtopicuju). Cak i da neko drugi postane provajder fiksne telefonije ili da se vise komercijalizuje VoIP, Telekom je vec dugo na ovom trzistu da bi ga tek tako neko potisnuo. U krajnjem slucaju desice se slicna prica koja se sad desava sa JAT-om.


????


kakav je slicnost izmedju telekoma (monopol - hoces neces _ moras, nemas izbor) i jat-a (mogu da letim sa BA, lufthansom, swiss-om itd. itd.). JAT od davnina zivi od novca poreskih gradjana tj od drzavnih para. Telekom, sa svojim monopolom, generise pare drzavi ali ne i gradjanima.

Kada smo kod telenora da probam da saznam nesto prakticno: koliko su se stvari popravile u promonte mrezi od kako ih je preuzeo telenor? Koliko su promenjene cene, da li su napravljeni paketi sa telefonima uz razumnu pretplatu, da li su cene unutar mreze spustene na skoro nulu? Da li se uvode praznicni popusti od 50-ak procenta za vreme, recimo, bozica ili uskrsa ili nekog drzavnog praznika? Da li je roaming sa telenorovim mrezama u inostranstvu povoljniji? Koje su nove korisne servise dobili korisnici promonte mreze po preuzumanju od telenora? Da li je vec uvedena 3G tehnologija u promonte i da li je razumno dostupna? kakva je pokrivenost od kako je telenor preuzeo? Kakav je GPRS sa cenom i protokom?

[ Boris Stevanovic @ 02.08.2006. 14:55 ] @
Citat:
mexico: ????
kakav je slicnost izmedju telekoma (monopol - hoces neces _ moras, nemas izbor) i jat-a (mogu da letim sa BA, lufthansom, swiss-om itd. itd.). JAT od davnina zivi od novca poreskih gradjana tj od drzavnih para. Telekom, sa svojim monopolom, generise pare drzavi ali ne i gradjanima.

Mozes ti da letis sa BA, Lufthansom, Swiss-om, MA-om za bezobrazno skupe karte i jos bezobraznije skupu aerodromsku taksu. JAT posredno gusi low cost avio kompanije. Stalno slusamo da dolaze nove, ali to nije zazivelo. A sada ti se JAT sprema za online booking pa ce, po mom misljenju, spremno docekati takve kompanije. Tako isto ce i Telekom jednog dana docekati novog provajdera fiskne telefonije. Inace ovu tvoju poslednju recenicu nista ne razumem.
[ mexico @ 02.08.2006. 15:35 ] @
Citat:
Boris Stevanovic: Mozes ti da letis sa BA, Lufthansom, Swiss-om, MA-om za bezobrazno skupe karte i jos bezobraznije skupu aerodromsku taksu. JAT posredno gusi low cost avio kompanije. Stalno slusamo da dolaze nove, ali to nije zazivelo. A sada ti se JAT sprema za online booking pa ce, po mom misljenju, spremno docekati takve kompanije. Tako isto ce i Telekom jednog dana docekati novog provajdera fiskne telefonije.


Da ne demo u off topic ali cini mi se da negde grdno gresis. JAT je taj koji je pre-pre-pre-bezobrazno skup tj. sta nudi za cenu karte. Aerodromska taksa je ista za sve kompanije. Kakve veze ima aerodormska taksa? Nesto si pobrkao.

Prica o on-line bukingu nema nikakve veze sa "spremnim docekivanjem" low-cost kompanija. To je samo sarena laza za siroke mase (i kao sto se da primetiti na tvom primeru da uspeva). Ista stvar kao sto JAT polece samostalno svakog proleca do americkog kontinenta. Da ne ne nabrajam ali za spremno docekivanje kompanija jedna od poslednjih stvari je on-line booking. Stvari koje treba da prethode tome su mnogo bolnije i teze a i nisu uradjene. Iz jata o oko jata samo kruze bombaste izjave koje jako lepo zvuce u narodu ali nemaju nikakvu prakticnu primenu.

Telekom je sasvim druga prica. Telekom je trenutno sistem koji generise pare drzavi a ne kao jat trosi pare.

A poslednja recenica... Meni se cini da si mislio na poslednji pasus. Samo sam postavio hrpu pitanja cijim bi odogovorima mogao lakse da predpostavim sta ce se desavati sa nasim 063 mobilnim providerom. Telenor je vec preuzeo jednog providera sa ovih prostora koji je slican nasem 063. Iz iskustava njihovih korisnika mozemo videti sta nas ocekuje. A cini mi se (kazem samo "cini mi se") da se ni kod njih dolaskom telenora nije nista znacajno promenilo.




[ Ronald @ 02.08.2006. 16:44 ] @
@ Mexico

Uskoro cemo videti kakav ce kvalitet ponuditi Telenor u Srbiji. Po jutru se dan poznaje kaze nas narod. Mislim da ipak mozemo ocekivati poboljsanje kvaliteta , i mislim da je neprimereno poredjenje sa Crnom Gorom jer je to suvise malo trziste da bi implementacija nekih skupih servisa bila isplativa u ovom trenutku za Telenor u Crnoj Gori. Mislim da strane kompanije prvo sagledaju plateznu moc trzista , prosecne mesecne racune i potrosnju pa tek onda naprave kalkulaciju razvoja usluga i implamentaciju novih servisa. Ja mislim da u narednom periodu postoji mogucnost da Telenor ponudi jeftiniji roming. Tako nesto vec postoji kod drugih velikih operatera.Vodafone Passport na primer.. Ako se nalazite u Madjarskoj u romingu a na Telenorovoj ste mrezi ali ste njihov pretplatnik iz Srbije necete placati dolazni poziv znaci kad vas neko pozove iz Srbije. Imacete mogucnost da vi pozovete iz rominga po ceni koja je ista ili nesto veca nego da zovete iz svoje maticne zemlje. Postoje nekakvi ugovori koje potpisuju vodeci Telekomunikacioni operateri , Vodafone , Mobilkom , Telenor i sl a koji omogucavaju jeftiniji roming . Mislim da je i Telenor u tom sistemu. Znaci sve ide u pravcu da 2-3 vodeca operatera pokriju trziste Evrope i da “velika riba proguta malu ribi” to jest da veliki operateri pokupuju male operatere. Oni naravno gledaju da se pozicioniraju na prostoru evrope i da “zauzmu” sto vise susednih drzava kako bi mogli da formirazju svoje interesne zove. Mobilkom recimo ide u pravcu Austrija, Hrvatska, Srbija, Bugarska...Telenor je prisutan u Poljskoj, Madjarskoj, Srbiji, Crnoj Gori.
Pogodnost je i u tome sto veliki operateri mogu da od Nokie ili Siemensa ili Eriksona po jeftinijim nabavnim cenama naruce mobilne aparate jer ih kupuju u vecoj kolicini za vise korisnika i samim tim je cena za krajnjeg korisnika povoiljnija. Zatim imaju veci kapital pa mogu vise love da uloze u novu 3G mrezu , n emoraju da misle o brzoj isplativosti servisa vec mogu da stvari posmatraju na duzi rok u smislu isplativosti, opet jeftinije mogu da nabave novu opremu jer su veci i jaci, narucuju u vecim kolicinama, mogu da izvrse i rotaciju opreme. Recimo ona koja se sada koristi u Norveskoj se prebaci u Srbiju a za Norvesku se nabavi nova i savremenija, jer tamo moze biti isplativa... Elektronsko bankarstvo i placanje putem kreditnih kartica je takodje interesantan servis koji vec postoji u evropi..Mozete u internet prodavnici da kupite neku krpicu i da platite direktno sa vaseg mobilnog aparata koji ima memorisan broj vase kreditne kartice u sebi i to sve da obavite sa vaseg mobilnog aparata u pauzi za dorucka dok ste na poslu. Sa implementacijom Video poziva mozete da pricate i da se gledate sa svojom devojkom koja je otisla da poseti rodjake u Inostranstvu...Taj servis u Italiji kosta oko 0.50 eura po minutu o nekim mojim infomacijama. Da ne pricam da jajare i dupeuvlakaci nemogu da prismrde vodecim pozicijama u Telenoru pa samim tim dobicemo i bolji korisnicki servis.Zatim, imate kompaniju koja misli o svom renomeu i poziciji u svetu, pa sigurno nece dozvoliti da ih bije los glas u Srbiji.
Neverujem da ce oni uloziti sada jos koji milioncic ili bilioncic u razvoj UMTS mreze u Srbiji jer je to verovatno neisplativo ovde u ovom trenutku ali sigurno cemo to pre dobiti sa Telenorom nego li sa Karicevim Mobtelom.
Sve u svemu ne ocekujem da ce nam procvetati ruze sada kada je Mobtel prodat ali da postoji dobra osnova za razvoj mobilnih telekomunikacija u Srbiji to je sigurno.
Naravno ne zavisi sve od Telenora puno toga zavisi i od povoljnog ambijenta za razvoj mobilne telefonije koji treba da obezbedi vlada Srbije.

Pozdrav
[ ton_majstor @ 02.08.2006. 16:51 ] @
Ne verujem da je CG baš malo tržište. Pretpostavljam da na svakog građanina CG dolazi po najmanje 1, a u proseku 1.2 broja. Ako je barem pola u Promonte, to je lepih 300.000+ korisnika!

Možda lupam, ali nemam prave podatke. Ovo mi izgleda logično.

Pozdrav!
[ trninic @ 02.08.2006. 17:09 ] @
Ljudi moji,pa oni su imali nekih 850 mil eura cistog profita u 2004 i oko 1 mild eura u 2005. To mu dodje oko pola eura po akciji. Jednostavno im nije bilo u interesu da i trecu godinu za redom imaju puno kesa za shareholderse, to su aksiomi akcionarstva. I naravno da su bili pripremljeni, i zar vi mislite da bi neko tolerisao glupiranje tesko 1.5 mild eura. Za akcionare mozda nema kinte ove godine, ali mislim da im na njihovih okvirnih 135 mild NOK u vrednosti kompanije (nekih 18-19 mild eura) nece lose doci povecanje od 5-6 posto sa Mobtelovih 1.5 mild eura. Konacno, oni za DA (Amortization and depreciation) za proslu godinu imaju 11.5 mild NOK; ako pretpostavimo slicne brojke i za ovu godinu i ako pretpostavimo da svu sve placali write-down (kao sto ce da plate i kod nas + 30 dana), eto "skrivenih" para bas u vednosti Mobtela. The bottomline, nije ovo sah ili tenis pa da se prate grimase na licu, izuzetno uspesna kompanija u Bogom danoj industriji kupuje ulaz na rastuce trziste (mislim da je smesno i pomisliti da su oni kupovali Mobtel kao kompaniju, oni su kupovali manje-vise samo licencu; sam direktor Telenora je rekao da ne bi trebalo da bude otpustanja radnika kada pogleda grubu statistiku od 950 zaposlenih), mislim da su oni vrlo vrlo zadovoljni.

Ne zaboravite da oni stite i svoje investicije u CG i Madjarskoj, kako bi recimo mogli da se nadaju licenci u Slovackoj ako Mobilkom svuda dobro vodi posao u okruzenju.

PS: Slazem se sa Dimkovicem, vidi se gde zivi i radi :)
[ teddy @ 02.08.2006. 18:16 ] @
Citat:
ton_majstor: Ne verujem da je CG baš malo tržište. Pretpostavljam da na svakog građanina CG dolazi po najmanje 1, a u proseku 1.2 broja. Ako je barem pola u Promonte, to je lepih 300.000+ korisnika!


Promonte ima 363.000 pretplatnika po podacima iz drugog kvartala 2006, a prosečan račun po korisniku je 15 €, dok je u Mobiju taj račun 10 € (u MTS-u je zacelo i manji, jer Mobi i dalje ima bolje prihode od MTS mreže, uprkos tome što drži svega 45% pretplatnika). Podaci su sa Telenorovog sajta (izveštaj za Q2 2006 i prezentacija o Mobiju).
[ agasoft @ 02.08.2006. 19:06 ] @
> Mene samo kod njih nervira zašto ne menjaju ime telefonije svuda o telenor
nego ovako ostaje promonte panon itd. glupost
[ Boris Stevanovic @ 02.08.2006. 20:29 ] @
@mexico
Slazem se da je JAT preskup i to stoji, ali je taksa na BG aerodromu prevelika i to cini putovanje avionom preskupim. Dogovor izmedju JAT-a i aerodroma, po mom misljenju gusi pojavljivanje low cost avio kompanija i to mi mirise na monopol isto kao i kod Telekoma. Mozda je moj primer sa JAT-om los, ali to menja misljenje da ce Telekom biti br. 1 i kada neko drugi bude imao licencu za fiksnu telefoniju.

Inace Telenorova politika sa Promonteom ce verovatno biti promenjena u Srbiji. Mobtel je bio profitabilan i ne vidim zasto bi menjali nacin poslovanja do pojave treceg operatera. Mozda neko unapredjenje prodaje, ali sustinski se nista nece menjati.
[ De La Noche @ 02.08.2006. 20:51 ] @
Pazi, ne moraju da znacajno diraju cene, do god se ne pojavi treci operater, to je tacno.
Ali, mislim da ce biti dovoljno da za pocetak ukinu neke smradovske fore koje se sad
koriste u mobtelu.
Tipa, ne mozes da vidis trenutno i stvarno stanje potrosenih besplatnih minuta i poruka,
nego treba da gatas i sanjas koliko si potrosio stvarno, a sve u cilju da se korisnici smore
od toga, pa malo da se zaborave i preracunaju i onda opuste u potrosnji.
Ovako bi tacno kontrolisali koliko mogu da potrose.
Kao gistro sistem im nije podesen za tako nesto. Ej !!! Sistem !!!!

Ili da ne prebacuju kredit kad pretplatnik ide sa pre-paid na post-paid
Ili da ne dozvoljavaju da se vrati sa post-paid na pre-paid.
Ili jeftiniji razgovor sa call-centrom
Itd jos neke sitnice koje smetaju

Da ne bih dalje isao u off-topic, kazem to bi za pocetak bilo i vise
nego dovoljno da takve stvari regulisu i vec bi se lakse disalo ;)

A kasnije kad se pojavi treci operater, e to bi vec bila pesmica ;)
Naravno osim ako ne dodje neko sumnjivog morala,
koji bi se organizavao sa ova dva prethodna da i dalje delju kolko mogu.
To kazem zbog Dinkiceve izjave od juce, kao dosla konkurencija
pa sad treba i cene da padaju, pa care nek drzava skine cene sa 064
kad si vec tako trzisno-konkurentno orjentisan

DLN
[ D.i M.e @ 02.08.2006. 22:49 ] @
Citat:
agasoft: > Mene samo kod njih nervira zašto ne menjaju ime telefonije svuda o telenor
nego ovako ostaje promonte panon itd. glupost

Kod nas će sigurno da promene ime, Mobi 63 je samo privremeno
[ Buum @ 06.08.2006. 23:37 ] @
Eeee, a kad se samo setim koliko su neki dramili kada je država preuzela Mobtel od Karića...

Šteta samo što se Bogi izvukao, ali sve se nekako nadam da će ipak završiti u zatvoru.

Svaka čast Dinkiću & co. Ovo im je posao veka.
[ Mister Big Time @ 09.08.2006. 03:51 ] @
Citat:
De La Noche: Pazi, ne moraju da znacajno diraju cene, do god se ne pojavi treci operater, to je tacno.
Ali, mislim da ce biti dovoljno da za pocetak ukinu neke smradovske fore koje se sad
koriste u mobtelu.
Tipa, ne mozes da vidis trenutno i stvarno stanje potrosenih besplatnih minuta i poruka,
nego treba da gatas i sanjas koliko si potrosio stvarno, a sve u cilju da se korisnici smore
od toga, pa malo da se zaborave i preracunaju i onda opuste u potrosnji.
Ovako bi tacno kontrolisali koliko mogu da potrose.
Kao gistro sistem im nije podesen za tako nesto. Ej !!! Sistem !!!!

Ili da ne prebacuju kredit kad pretplatnik ide sa pre-paid na post-paid
Ili da ne dozvoljavaju da se vrati sa post-paid na pre-paid.
Ili jeftiniji razgovor sa call-centrom
Itd jos neke sitnice koje smetaju

Da ne bih dalje isao u off-topic, kazem to bi za pocetak bilo i vise
nego dovoljno da takve stvari regulisu i vec bi se lakse disalo

A kasnije kad se pojavi treci operater, e to bi vec bila pesmica
Naravno osim ako ne dodje neko sumnjivog morala,
koji bi se organizavao sa ova dva prethodna da i dalje delju kolko mogu.
To kazem zbog Dinkiceve izjave od juce, kao dosla konkurencija
pa sad treba i cene da padaju, pa care nek drzava skine cene sa 064
kad si vec tako trzisno-konkurentno orjentisan

DLN


Pa cinjenica je da im je sistem krs... mator itd. Stoga to ne lazu (za prikaz stanja). Lose je projektovan, tj. nije projektovan za ovoliki broj korisnika + usluge koje su u medjuvremenu uvedene ne mogu tek tako da se integrisu u postojeci sistem. Ko se bavi projektovanjem baza podataka i informacionim sistemima zna u cemu je problematika.
Kredit da prebacuju sa prepaida na postpaid? LOL, pa kako mislis da to izvedu? Da ti prvi racun bude umanjen za onoliko koliko si imao dok si bio na prepaidu?
Za skakanje sa prepaida na postpaid i obratno se slazem, trebalo bi da to postoji kao mogucnost. Ali prvenstveno zbog zadrzavanja istog broja! Ovi koji ce da skacu na kredit kada im jedan mesec dodje veci racun jer ne znaju da se kontrolisu, bolje neka ni ne prelaze na postpaid...
Nadam se da ce Telenor uvesti besplatan call centar barem. To ce im biti marketing - eto, poboljsali smo usluge tehnicke podrske bla bla. (citaj: skupljanje poena).

[ Djomloun @ 09.08.2006. 18:11 ] @
Recimo da po defaulutu bude aktiviran GPRS i MMS, a ne da moram da zove da 'aktviram' kao da trazim da mi ukljucuju ne znam sxta...
[ genesys @ 09.08.2006. 19:55 ] @

@Mister Big Time

Citat:
Kredit da prebacuju sa prepaida na postpaid? LOL, pa kako mislis da to izvedu? Da ti prvi racun bude umanjen za onoliko koliko si imao dok si bio na prepaidu?


Naravno.Nije to "rocket science". Kako je na 064 moglo? Kako mozes na 063 bez ukljucenog rominga da uplatis depozit pa da ti ukljuce roaming? Prebacivanje kredita se moglo i tako resiti, ako im je vec oprema i softver i takvom haosu da ne moze drugacije.

@Djomloun

FYI - kad kupis karticu kod nemackog T-Mobile, moras da nazoves automat da ukljucis GPRS/MMS ...

@all

mislim da ocekujete previse od kupovine mobtela ... Telenoru ce osnovno biti da povrati investiciju sto ce verovatno povlaciti za sobom modernizaciju i uvodjenje novih servisa, ali takodje i vece cene. Cene kod nas su smesne u poredjenju sa evropskim, ocekujem da ce ici gore, a ne dole .Sad sto su standardi razliciti ... jbg.
[ llux @ 10.08.2006. 19:06 ] @
Iz Telenora kazu da ce 3g pokrivenost za 6 meseci biti 25 posto a za 36 meseci 60 posto. Mene bi bilo sramota to da izjavljujem. Sta ce mi njihov 3g posle 3 godine. To ce tada biti zastarela tehnologija. Boze, kao da prvi put uvodimo mobilnu telefoniju pa im treba 3 godine. Karic bi to odmah uveo. Jaka stvar 3g pa im treba toliko. Sad se vec uveliko prodaju 3g telefoni. I to vrlo jeftino
[ Dejan Krstic @ 10.08.2006. 21:02 ] @
Kakva glupost.......

Da ti je neko 1994 godine rekao da ce Mobtel za tri godine da pokrije 60% teritorije Srbije, da li bi isto tako rekao da je to bez veze i da ce to tada biti zastarela tehnologija? Danas, dakle 11 godina kasnije, to je tehnologija koja je i dalje ubedljivo najzastupljenija u svetu i koristi se na svakom koraku.... o servisima koje ta tehnologija pruza da i ne govorim.

Negde videh da neki frizideri poseduju gsm module.... pa sad ti vidi koliko je to posle 11 godina zastarelo.

Istina je da 3G telefona ima na svakom koraku ali 3G servisa jos uvek nema... tek ce da bude...
[ llux @ 10.08.2006. 21:21 ] @
Eto, samo si potvrdio moje reci: KAO DA TEK SADA UVODE MOBILNU TELEFONIJU. Karici bi bili daleko brzi. 3 godine eeej, pa telefon ce da mi se raspadne do tada! Znas li ti koliko je to 3 godine? To treba odmah uvesti! U Japanu se vec testira 4g
[ Dejan2003 @ 10.08.2006. 21:46 ] @
@llux

kladim se da si ti bio jedan od onih likova koji su u promo periodu besplatnog GPRS, skidao filmove preko istog

??Karic bi to odma uveo??

??Karici bi bili daleko brzi??

Pa karici i jesu daleko brzi> Em su daleko a bogme su bili i brzi zato ih i nema

I sha jos imas za karice da kazesh mada je malo offtopic s temom, ali bas me zanima kako se razmishlja...
[ llux @ 10.08.2006. 21:59 ] @
Nisu u pitanju Karici vec cinjenica da se u to vreme islo brzim tempom (normalnim tempom). Ovde se hvale ovo ono, uvesce nove tehnologije a ono nista. Pa uvesce i Telekom, mozda i brze od njih
[ Dejan Krstic @ 11.08.2006. 07:50 ] @
Telekom nema licencu za 3G.

A sto se Karica tice... tek 1999 Mobtel je imao pokrivenost teritorije od 50%. Znaci pet godina nakon osnivanja kompanije.
[ Dejan2003 @ 11.08.2006. 08:44 ] @
Telekom nema 3G licencu, ali za razliku od mobtela ima +- 10 Baznih koje imaju 3G, ali su toliko lenji da ih to vishe i nezanima
[ Ivan Dimkovic @ 11.08.2006. 09:44 ] @
Evo ja imam 3G vec 3 godine i ne koristim skoro nista od tog "servisa" izuzev UMTS data transfera (za email) koji je, da napomenem, vrlo jadan u odnosu na WiFi koga ima sve vise i vise na javnim mestima. A i vecina ljudi koristi BlackBerry / email-push za svoje potrebe jer je jednostavno brze i dostupnije od guranja PCMCIA kartice u laptop i cekanja na outlook da povuce IMAP headere i preko "ultramoderne" 3G mreze.

3G servisi poput video telefonije, MMS-a i sl.. su jedno ogromno s***** sto se EU i USA tice jer su operatori umislili da ce prodajom preskupih video poziva i MMS poruka da povrate investicije od N milijardi dolara za 3G licence - ali su se malo zaje*ali.

Neko je pomenuo Japan - u Japanu su data i video servisi norma, jeftini su koliko i obicne telefonske usluge i zato ih svi koriste - ako se tome nadate, na to zaboravite u sledecih bar 3-4 godine jer toga nema ni u EU ni u "rodjenoj" Norveskoj, pa ne vidim sto bi Telenor to pruzao i negde drugde gde ljudi trose po 10-15 evra mesecno na racune za telefon. Svasta.

Eno na nekom drugom topicu se neko zali kako mu je "skup GPRS" - a kakav ce tek biti magicni 3G u kojem se vuce 5-10 puta vise podataka u sekundi ;-))

Citat:

Telekom nema 3G licencu, ali za razliku od mobtela ima +- 10 Baznih koje imaju 3G, ali su toliko lenji da ih to vishe i nezanima


Jos pre 2 godine su i jedni i drugi imali test bazne stanice - Srbija nije nikom izdala 3G licencu, pa samim tim niko ne moze ni da ponudi taj servis legalno. Verovatno im je sad zao sto tu licencu nisu ponudili pre jedno 4 godine, kada je 3G nesto i vredeo - tesko da bi i jedan operater danas bio spreman da 3G plati ista vise od GSM licence.
[ llux @ 11.08.2006. 10:14 ] @
Telekom je najavio uvodjenje do kraja godine u vecim gradovima a odmah zatim i prosirenje. Zaboravio sam kako su tacno rekli ali pomenuli su uvodjenje do kraja godine. Jeste skup GPRS al daj bar da placam nesto sto vredi i malo da isprobamo to. GPRS sam prevazisao odavno. I da, Dejane nemoj ti da racunas taj period, tek dvehiljadite godine je mobilna telefonija potpuno zazivela u celom svetu

[Ovu poruku je menjao llux dana 11.08.2006. u 11:30 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 11.08.2006. 11:19 ] @
Problem je u tome sto:

- Drzava jos ne izdaje 3G licence
- Uvodjenje 3G-a kosta i to mnogo love - a sta operator dobija od toga?

Problem je sto ni operatori po zapadnoj EU nisu uspeli da naprave biznis od 3G-a, i tesko da su povratili pare koje su ulozili u licencu - kako li bi tek bilo u Srbiji, koliko ljudi bi koristilo taj UMTS? 1000? 5000? 10000? 100000?

Verovatno operateri u Srbiji idu po sistemu "daj da cekamo da konkurencija to uvede, pa onda moramo i mi" jer je ulaganje love u Srbiji u 3G jednostavno - cist gubitak.

Jedino sto moze da se desi, je da Telenor pozeli da Telekomu Srbija AD preotme i kucne telefonske/DSL korisnike (ADSL+ISDN) nudjenjem 3G UMTS usluge bez limita za nekih 20-30 evra mesecno+telefonskih poziva u kuci po ceni Telekomovih lokalnih, slicno onome sto radi Vodafone u, recimo, Nemackoj - gde se nudi "House" opcija koja zamenjuje kucni telefon - to bi vec bilo nesto, samo opet se postavlja pitanje koliko broadband prikljucaka se ocekuje u Srbiji u sledecih 3-5 god - i to ce biti odgovor na pitanje da li ce biti UMTS-a (ili bilo cega novog) u Srbiji u skorije vreme.
[ llux @ 11.08.2006. 12:33 ] @
Ne mogu da kazem da nisi u pravu ali pazi sad ovo: 1) Telenor je vec kupio licencu. Oni sami kazu da im je 3g apsolutni prioritet. Koliko to kosta postavljanje baznih stanica pa im je toliki teret? 2) Ovo ja vidim samo kao unapredjenje GPRS-a a posto su vec ljude odrali za gprs logicno je da taj novac sada uloze u njegov dalji razvoj. Znaci ne zaboravimo da novac vec postoji. Nije potreban novi
[ Ivan Dimkovic @ 11.08.2006. 12:48 ] @
Citat:

Znaci ne zaboravimo da novac vec postoji. Nije potreban novi


Nije stvar novca, cak i da novac ne postoji uvek se moze uzeti kredit - problem je odnos izmedju ulaganja u 3G (upgrade svih baznih stanica, upgrade softvera, nova platforma za billing, obucavanje inzenjera, podrske, marketinga i milion drugih stvari) i onoga sta ce taj 3G da donese onome ko u njega ulaze. Te pare mozes da ulozis u nesto drugo, recimo akviziciju korisnika konkurentske mreze davanjem besplatnih telefona i sl... i da imas daleko veci profit.

Problem je vrlo prost - u Srbiji ljudi nemaju para za napredne 3G servise i to je sprecavalo uvodjenje 3G-a sve ove godine - jedina mogucnost za ulaganje je da neko hoce da tu 3G platformu iskoristi da pocne da krade korisnike fiksne mreze - jasno je da Mobtel, dok je bio u vlasnistvu Karica, to nije mogao/smeo/zeleo da uradi - Telenor moze da se odluci za direktnu bitku sa Telekomom na svim poljima, i onda je ulaganje u 3G opravdano jer je sredstvo za stvaranje citave nove baze korisnika.

Medjutim, to je jedna citava nova situacija sa gomilom krivina - pre svega, u Srbiji nema puno ljudi kojima treba broadband i koga zele da plate 20-30 evra mesecno - zatim, krenuti u direktnu bitku sa Telekomom tj. kradja njihovih fiksnih korisnika je vrrrrrlo hrabar potez u zemlji gde jos ne postoji stabilna telekomunikaciona regulativa i izvrsna vlast spremna da se uhvati u kostac sa svim mogucim sabotazama Telekoma koji i dalje ima kvazi-monopolski polozaj (na primer, odbijanje prodaje minuta sa nacionalnom mrezom po ceni koja omogucuje Telenoru da ima istu cenu minuta kao i Telekom i sl...)

Naravno - to bi bilo jako lepo, npr. Telenor ponudi "Kod Kuce" specijalni 063 broj koji je kao fiksni - dobijes 3G DATA karticu i imas kuci broadband preko nje + neke dodatne usluge tipa 500 besplatnih minuta u fiksnoj mrezi za, na primer, 40 evra i sl... to bi i te kako pomrsilo Telekomu racune sa ADSL-om, ali je pitanje da li su u Telenoru spremni da idu u takav rat ;-)

Videcemo.
[ mexico @ 11.08.2006. 13:05 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ... ali je pitanje da li su u Telenoru spremni da idu u takav rat ;-)


Bilo bi lepo za nas obicne smrtnike, ali cisto sumnjam. Jako je mali broj onih koji bi to koristili (i placali za to). Po meni ostavice sve ovako kako je, i uzimati lepu svotu... EVENTUALNO ako dodje treci operater pa krene da preuzima korisnike da onda zapocnu borbu raznim pogodnostim ali ni onda to nece biti 3G. Zaista kolikom broju ljudi to treba??
[ Dejan Krstic @ 11.08.2006. 13:22 ] @
Citat:
Dejan2003: Telekom nema 3G licencu, ali za razliku od mobtela ima +- 10 Baznih koje imaju 3G, ali su toliko lenji da ih to vishe i nezanima


Ne znam koji su tvoji izvori (verovatno pricas na pamet) ali definitivno nisu tacni.

Mobtel ima 14 baznih stanica. Pokriveni su Beograd i Novi Sad (samo centar). Funkcionisu bez greske vec nekih godinu i po dana. Naravno u test fazi jer nije postojala licenca za 3G.
[ llux @ 11.08.2006. 13:30 ] @
Da ali ako oni sami kazu da im je to apsolutni prioritet onda uopste nije sporno da li ce uvesti ili ne, da li im se isplati ili ne. Ovde je sporno zasto im treba toliko vremena. Tek za 3 godine to nece nista znaciti, jos gore nego danas
[ Dejan Krstic @ 11.08.2006. 13:35 ] @
Aha, a ti mislis da ce za tri godine neko uvesti 4G (i pokriti 100% teritorije) pa ce onda 3G biti zastarela tehnologija? :)
[ mexico @ 11.08.2006. 13:46 ] @
Evo i ja kazem da mi je prioritet da do kraja septembra lansiram prvu srpsku posadu na mesec.

I?

Nisi valjda ocekivao da ce da kazu "mi smo kupili mob(i063/tel, kako se zove vec) i ne zanima nas da ulazemo vise para vec da vracamo pare!!!" Od price i price i price nikome nece biti bolje. Drugo, ovde trziste nije takvo da ume da "kazni" one koji obecavaju a ne ispunjavaju obecanja. Naprotiv takvi bivaju nagradjeni jer, evo i iz tvog slucaja se vidi, vazno je sta je neko rekao.

Da pojednostavim: pokusaj bar ugrubo i okvirno da napravis racunicu kako bi im se to sve isplatilo (a tek i zaradilo nesto) kad vecina ljudi ovde ne koristi ni GPRS.

Pogledaj kako je uznapredovala promonte od kada je preuzeo telenor. Nikako. Nagradna igra za mercedes??? Neko ce da kaze da im je to malo trziste. A zasto su ga onda kupovali?? Nije nego.

Jednostavno isto kao i ovde: NEMA KONKURENCIJE pa mogu da nastave sa shishanjem. Ne bi oni jos dugo nigde po svetu postavljali ni 2G da to ne radi konkurencija i da to nema debelu ekonomsku opravdanost. Da mobilna telefonija nije isplativa (deeebelo) jos bi mi non stop trazili govornice po coskovima. Niko od tih velikih kompanija nema neki poriv da tehnoloski obrazuje i unapredjuje covecanstvo. Mozda i ima ali jako nisko na listi prioriteta. Na prvih 50 mesta tih prioriteta je novac, novac, novac.....
[ llux @ 11.08.2006. 13:54 ] @
3 godine je puno vremena. Ja verujem da ce u drugim drzavama uveliko da se koristi nesto novije a mi cemo tek da uvedemo 3g. Sa GPRS-om smo isli u korak sa svetom a sada... Da li zato sto drzava nije htela da izda licencu. Neko u nekoj temi rece da je to razlog sto jos niko ne uvodi. Eto a posle kazu da zaostajemo za svetom. Pa zbog njih zaostajemo. Sto odmah nisu ponudili kad je trebalo?
[ Dejan Krstic @ 11.08.2006. 15:04 ] @
Citat:
mexico: Da pojednostavim: pokusaj bar ugrubo i okvirno da napravis racunicu kako bi im se to sve isplatilo (a tek i zaradilo nesto) kad vecina ljudi ovde ne koristi ni GPRS.


Mogu li da znam na osnovu kojih izvora ti tvrdis da vecina ljudi ne koristi gprs?

Naprotiv, vecina ljudi itekako koristi gprs. Neki manje, neki vise ali kada se sve to sabere na kraju meseca dobija se ogromna cifra u bajtovima... ogromna.
[ gojnik @ 11.08.2006. 15:24 ] @
A jos kad se uzmu u obzir GPRS terminali na fiskalnim kasama... Mozda ne prave veliki protok sama za sebe, ali ih je mnogo.
[ mexico @ 11.08.2006. 15:35 ] @
Citat:
Dejan Krstic: Mogu li da znam na osnovu kojih izvora ti tvrdis da vecina ljudi ne koristi gprs?


Nikakav izvor. Moja zapazanja. Obzirom da ovo nije nikakava zvanicna diskusija dopustam sebi slobodu da iznosim licna zapazanja. Okrenem se oko sebe i gledam ljude koji koriste mobilne. Na poslu, u porodici, prijatelji, komsije, u setnji, u poseti rodbini... itd itd. Ako si mislio na tacne statisticke podatke, to nemam. Kao prvo primetim koje modele telefona koriste: trecina mobilnih koje vidjam svuda nemaju mogusnost GPRS-a. Slobodnom optimisticnom procenom (izvini, najbolje sto mogu) otprilike svaki peti korisnik mobilnog telefona koristi GPRS. Prosto: koliko ljudi sretnem sa mobilnim telefonom i koliko njih uopste zna sta je GPRS a i koliko njih koristi.
Ajde neka svako izanalaizira koliko ljudi on zna sa mobilnim telefonom i koliko od njih to koristi na regularnoj osnovi, recimo minimum 1 nedeljno. Sve u svemu cini mi se da je to u najboljem slucaju trecina a to je i dalje manjina odnosno, vecina ne koristi.

Veliki broj korisnika sa kojima sam pricao ne zna sta je to 3G, ne zna cemu GPRS, i od mobilne telefonije samo ocekuju da bude jeftinije. Ja bih, licno, vise voleo da je drugacije ali, do vraga, nije...

Kolika je kolicina podataka prenesena preko GPRS-a na dobrovoljnoj osnovi (da nisu fiskalne kase i slicne obaveze) to ne znam. Verujem ti na rec da je ogromna cifra.

he he... Inace kada ti tvrdis:
Citat:
Dejan Krstic: Naprotiv, vecina ljudi itekako koristi gprs. Neki manje, neki vise ali kada se sve to sabere na kraju meseca dobija se ogromna cifra u bajtovima... ogromna.


Ajd' sad ja da pitam (obzirom da ni ti nisi naveo izvor informacija.): Mogu li da znam na osnovu kojih izvora ti tvrdis da vecina ljudi ne koristi gprs? A i koja je to kolicina bajtova ogromna, koliko je to prosecno po pretplatniku, koliko je u drugim zemljama prosecno po pretplatniku... Podeli sa nama zvanicne informacije koje znas.


p.s. ne bih zeleo da moj ton poruke izgleda ljutit i svadljiv. Naprotiv.... ali sam na kraju danasnjeg radnog dana pa sam umoran i brze pisem textove. sorry....
[ llux @ 11.08.2006. 16:02 ] @
Evo ti za pocetak jedan link: http://wap.srb.co.yu/forum/viewtopic.php?t=1168
[ ton_majstor @ 11.08.2006. 19:44 ] @
Potpuno se slažem sa Mexicom. Čak, mnogo onih koji i imaju aktiviran GPRS ga retko koristi, jer se plaši velikih računa (baš tako). Čak i deca, pubertetlije, koja imaju veće potrebe za time, tek ponekada skinu neku pesmu ili sličicu, a top-usluga im je MMS, pogotovo devojkama. Dokle god roditelji plaćaju račune, na kredit se pazi kao na oči u glavi!

Verovatno da 5% korisnika pravi 95% GPRS saobraćaja.

Ako grešimo, dajte neke ZVANIČNE podatke, ne nekakve ankete.

Pozdrav!
[ llux @ 11.08.2006. 21:07 ] @
Pa normalno da gresite. Ja sam stalno u tim vodama i prema mom iskustvu to je zaraza velikih srazmera. Cim se neko par puta zakaci na GPRS, vise se ne skida! Kako kome namestim parametre, tako on nerazumno pocne da trosi kredit posle malo upoznavanja sa tim. Ne mozes da stedis jer je to zaraza. Sto se ti ne otkacis od interneta? Mozda mozes naravno ali znas da je to tesko za mnoge
[ ton_majstor @ 11.08.2006. 22:06 ] @
Izvini, ovo gore napisano uopšte nije STRUČAN odgovor. To je TAKOĐE samo i isključivo tvoje iskustvo, čija je težina jednaka našem. Nemoj davati svojem iskustvu veći značaj od našeg. Daj fakta ili ne polemiši tek da bi oponirao.

Inače, ova tema polako prelazi u offtopic. Treba otvoriti novu sa "željama" koje će "Telenor" da uslišuje!

Pozdrav!
[ llux @ 14.08.2006. 14:08 ] @
Ne moze da ima istu tezinu zato sto ja aktivno koristim GPRS a tvoje misljenje se zasniva na iskustvu da mnogi ne dopunjavaju racun po godinu dana. Jeste tako, dok im ne ukljucis GPRS... Podrazumeva se da nemaju PC. Recimo ako odes na EN CHAT i pogledas koliko je ljudi ONLINE uvece, videces da ih ima po 400-500! A mozes da pogledas i sa cim pristupaju. Videces da koriste mobilne telefone. Pri tom mislim samo na Srbiju. Zatim mobtelov chat je pun, Telekomov chat je pun. Pa onda neki dolaze ranije a neki kasnije, neki preko dana, neki preko noci... Ne mozes da im uhvatis broj. I plus mnogi ne idu na chatove kao ni ja

[Ovu poruku je menjao llux dana 14.08.2006. u 15:38 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 23.08.2006. 21:10 ] @
Norveški Telenor će 31. avgusta preuzeti telekomunikacionu kompaniju Mobi 63 iz Beograda i zvanično početi da posluje u Srbiji. Telenor je 31. jula za 1,513 milijarde evra kupio Mobi 63 koji je nasledio opremu i korisničku bazu Mobtela, kao i licencu za drugog mobilnog operatera u Srbiji. To je najveća inostrana investicija u Srbiji. Proteklih mesec dana ekipa Telenora je pripremila uslove za početak rada kompanije Mobi 63 u koji će, kako je potvrđeno, biti preuzeto 960 od ukupno 1.020 zaposlenih u Mobtelu, firme u likvidaciji. Telenor je odabrao i stručnjake koji će upravljati drugim mobilnim operaterom u Srbiji, a njihova imena će biti objavljena 31. avgusta u Beogradu, na svečanosti povodom zvaničnog dolaska te norveške kompanije u Srbiju. Telenor je jedan od najvećih mobilnih operatera u svetu. U njegovom sastavu je 12 kompanija u Evropi i Aziji, i ima više od 20.000 radnika. Od 1996. godine ta kompanija je i vlasnik prvog i najvećeg crnogorskog mobilnog operatera, kompanije Promonte.

http://www.mtsmondo.com/news/world/story.php?vest=28191

p.s.
http://www.elitesecurity.org/t...ima-mobilne-telefonije-regionu
http://www.elitesecurity.org/t202773-Istorijat-Mobtela

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 23.08.2006. u 23:32 GMT+1]
[ boki @ 23.08.2006. 21:58 ] @
Aj pa neka im je sa srecom...
I da nam malo spuste cene
I eventualno uvedu flat za GPRS ;)
[ Dejan2003 @ 24.08.2006. 11:06 ] @
Reko bih da je letelo "perje" u Mobtelu uooops izvinite u Telenoru zadnjih nekoliko dana.
[ VRider @ 29.08.2006. 21:11 ] @
Postoji li zvanicni sajt Telenor Srbije?
[ Boe @ 30.08.2006. 00:28 ] @
Citat:
Postoji li zvanicni sajt Telenor Srbije?

jos ne. ne znaju ljudi kakao ce da imenuju novog operator. kada se proglasi ime tada ce i da se rodi sajt.
[ VIDAKOVICV @ 30.08.2006. 00:44 ] @
Imali su mesec dana da smisle naziv, valjda je to dovoljno, samo da ne ostane ovo Mobi 63, malo je šugavo.
[ VRider @ 30.08.2006. 00:59 ] @
Verovatno ce da iskoriste priliku sa novim rukovodstvom da predstave i novo ime i "novi vizuelni identitet". Koliko sam video po svetu posluju kao Telenor, gde god da su, osim ako nisu kupili firmu, tada su zadrzavali ime. Kako ovde postoji puno negativnih konotacija u vezi sa prethodnim imenom (vlasnikom, i ostalim sto ide uz to), verujem da ce promeniti ime. Telenor Srbija je previse slicno Telekom Srbija. Kada je domen u pitanju dodatna je komplikacija i to sto ne postoji reseno pitanje nacionalnog TLDa. Elem, za nekih 36 sati ce se, najverovatnije, sve znati...
[ Tyler Durden @ 30.08.2006. 07:59 ] @
Za 36 sati?
Ja se nadam da ce makar malo pojeftiniti roming sa Crnom Gorom. Ako sam dobro cuo, Promonte je u njihovom vlasnistvu takodje?
Mozda cak ukinu roming preko njih :)
[ VRider @ 30.08.2006. 10:07 ] @
Citat:
Norveški Telenor će 31. avgusta preuzeti telekomunikacionu kompaniju Mobi 63 iz Beograda i zvanično početi da posluje u Srbiji.

Zato sam rekao za 36 sati. Roaming ukinuti nece (sa Crnom Gorom) jer je jedan od glavnih izvora prihoda svih operatera. Bice samo za nijansu jeftiniji od MoNeta da bi ljudi koristili ProMonte. Treba otplatiti 1.5 milijardi.
[ Tyler Durden @ 30.08.2006. 12:30 ] @
Pesimisto. :P
[ VRider @ 30.08.2006. 12:31 ] @
Samo sam realan. A kako sam korisnik Telekoma - ni iz mog dzepa, ni u moj dzep.
[ eee @ 31.08.2006. 12:51 ] @
Ne znam da li je neko vec primetio ali na http://press.telenor.com/PR/200608/1072624_5.html
pri dnu strane

Further information:
Vice President Corporate Communications, Telenor ASA, Kai Rosenberg, tel: (+47) 915 54 357
Ljiljana Ilic, Mmd, Corporate, Public Affairs & Public Relations Consultants, tel: +381 64 64 14 954
[ Miroslav Jeftić @ 31.08.2006. 14:08 ] @
Mobi 63 postaje Telenor d.o.o
31. avgust 2006. | 07:27 -> 13:50 | Izvor: Beta
Beograd -- Norveška kompanija Telenor danas zvanično preuzela kompaniju Mobi 63.

Telenor je Mobi 63, uz licencu za drugog mobilnog operatera u Srbiji, kupio krajem jula za 1,513 milijardi evra. Budžet Srbije bogatiji je za 1,155 milijardi evra. Ugovor o preuzimanju Mobija 63 u Beogradu su potpisali ministar finansija Mlađan Dinkić i potpredsednik Telenora za centralnu i istočnu Evropu Jan Edvard Tigesen.

Mobi 63 promeniće ime u Telenor d.o.o, najavio je novi generalni direktor te telekomunikacione firme Stajn Erik Velan. On je rekao da će na početku poslovanja u Srbiji ta kompanija biti usmerena na proširenje usluga i uvođenje novih proizvoda, a da će se kasnije posvetiti povećanju broja korisnika. "Telenor će preneti svoj način poslovanja u preuzetu kompaniju", kaže Velan i dodaje da će i neki od proizvoda koje ima Mobi 63 biti plasirani na stranim tržištima.

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je, na svečanosti primopredaje u Beogradu, da je dolaskom Telenora Srbija dobila licencu za nova ulaganja velikih kompanija, a da su investicije u telekomunikacioni sektor izuzetno bitne jer su znak ubrzanog razvoja zemlje.

Premijer Vojislav Koštunica je rekao da je investicija Telenora jasna poruka svim stranim ulagačima koliko bezbedno i perspektivno mogu da se osećaju u Srbiji i da će to biti pokretač razvoja privrede i rasta standarda građana.
[ VRider @ 31.08.2006. 14:11 ] @
Bio sam u pravu za ime... Samo da vidimo sta ce uciniti po pitanju domena.
[ Tyler Durden @ 31.08.2006. 14:14 ] @
Citat:
VRider: Samo sam realan. A kako sam korisnik Telekoma - ni iz mog dzepa, ni u moj dzep. :)


I ja sam ali bih volio da odem sa telekoma. Ne volim ih :)
Pa logicno je da pokrenu neke kampanje kojima bi prevukli korisnike sa telekoma sebi. Nece to postici smanjenjem cijene razgovora za 2 dinara sigurno.
[ boki @ 31.08.2006. 14:36 ] @
Citat:
VRider: Samo da vidimo sta ce uciniti po pitanju domena.



Samo treba probati :)


http://www.telenor.co.yu
[ staticInt @ 31.08.2006. 14:48 ] @
Ne radi ni Mobtel ni Telenor :D
[ VRider @ 31.08.2006. 15:21 ] @
@Tyler Durden: Nema tu sta da ih volis i ne volis. Ako mi (finansijski) odgovaraju, koristim, i gotovo.
Namerno nista ne govore o smanjenju cena, jer ga nece ni biti u znacajnoj meri. Ponudice usluge, cene, telefone koje su zanemarljivo kvalitetnije od onoga sto nudi Telekom. Ici ce se na muzu postojecih korisnika kako bi se sto veci deo investicije vratio u roku od 3 godine kada predstoji dolazak 3. operatera. To odgovara i njima, a odgovara i Telekomu.
Pogledajte banke koje su sve placene 500% knjigovodstvene vrednosti. Da li je neka dala kredite sa sitnim kamatama, ili i pored sve konkurencija dere svaka koliko stigne i gde stigne.
[ boban779 @ 31.08.2006. 15:27 ] @
"Korisnik Telenorove GSM mreze nije trenutno dostupan."
Prvi znak da su preuzeli mrezu.
[ genesys @ 31.08.2006. 15:33 ] @
Ali zato radi Moj telenor portal sa sve novim logotipom i imenom firme.

Jel neko primetio koji je mobilni broj na koji mogu da se dobiju informacije o preuzimanju? Pocinje sa +38164.... :-D
[ boban779 @ 31.08.2006. 15:50 ] @
Radi i wap.telenor.co.yu
[ Tyler Durden @ 31.08.2006. 15:54 ] @
@VRider
Ali ima! :)
Ako nude potpuno istu uslugu izabracu njih prije telekom zato sto jednostavno ove druge ne volim iz vise razloga.
[ D.i M.e @ 31.08.2006. 16:37 ] @
Citat:
boban779: Radi i wap.telenor.co.yu

Bas sam sada gledao skroz su izmenili sadrzaj i sve je uklopljeno u novo ime i logo. Rad i isto i http://forum.mobtel.com/ sa izmenjenim informacijama
[ VRider @ 31.08.2006. 16:52 ] @
@Tyler Durden: Verovatno racunaju i na taj faktor. Ja, medjutim, ne bih menjao broj jer ga gomila ljudi ima, i previse bi veza na taj nacin bilo pokidano. Ne isplati se. Jos jednom - nema tu ljubavi. Neko ce ti pare uzimati, a mene zanima koliko, a ne ko.
[ eee @ 31.08.2006. 17:09 ] @
ne verujem da ce biti jeftinih telefona

pogledajte na austrijskom one - www.one.at (a.k.a telenor)
nisam siguran da ce narod kupovati takve pakete kod nas
[ Boe @ 31.08.2006. 17:40 ] @
www.telenor.co.yu postoji, ali nema jos nista na toj stranici. vec su rezervisali domian.
Citat:
pogledajte na austrijskom one - www.one.at (a.k.a telenor)
nisam siguran da ce narod kupovati takve pakete kod nas

a zasto ne bi ljudi uzimali takve pakete? mobilni za 0,- dianara i pretplata za godinu dana je najbolja ponuda sto moze da bude. mozda je pretplata u austriji malo veca nego sto ce da bude u srbiji, ali takvi paketi se vec nude kod mts-a i kod mobi's-a. vremena se mjenjaju, tako ponude i potreba za "dzabe" telefon. polako ce narod da prelazi sa prepaid-a na postpaid.
[ freeland @ 31.08.2006. 18:08 ] @
ali zato wap.telenor.co.yu krenuo sa radom.
[ boki @ 31.08.2006. 18:31 ] @
Kad sam ja postovo ono gore pre par sati radili su i www.mobtel.co.yu i www.telnor.co.yu.
na mobtelu je bio isti sajt kao i do sada dok je telnor.co.yu bio potpuno redizajniran ali sa slicnim textovima.

Sad su izgleda obadva crkla...
[ freeland @ 31.08.2006. 18:53 ] @
mobtel.co.yu treba da se ugasi, a telenor.co.yu treba da krene zvanicno od 1. septembra, tj. od nocas
[ gojnik @ 31.08.2006. 19:12 ] @
Heh, a besplatni sadrzaji http://wap.telenor.co.yu/view.php?page=49784
Telenor dzingl, logo itd...
[ Miroslav Jeftić @ 31.08.2006. 19:48 ] @
Citat:
boki: Kad sam ja postovo ono gore pre par sati radili su i www.mobtel.co.yu i www.telnor.co.yu.
na mobtelu je bio isti sajt kao i do sada dok je telnor.co.yu bio potpuno redizajniran ali sa slicnim textovima.

Sad su izgleda obadva crkla...


Zaboravio si jedno e u telenor adresi. Možda zato nije hteo da radi?

Btw, koristim (bivši) Mobi Fun već par godina, ali se na novom sajtu taj paket više nigde ne pominje. Je l' to znači da smo mi koji koristimo taj paket sada automatski prebačeni na pro 30 (najjeftiniji postpaid trenutno)?!
[ calexx @ 31.08.2006. 20:27 ] @
Valjda će da (nas) obaveste o tome. Ja sam uzeo taj paket pre neku godinu samo zato što nije radio telnet preko 064, posle sam ga ostavio za SMS a i zbog 5 sati Euneta koji mi inače odavno propadaju. Da li to još uvek radi i da li će da bude ukinuto?
[ valeksic @ 31.08.2006. 20:29 ] @
Pogledajte deo Pitanja i odgovori

Informacije o novim nazivima paketa, budućoj ponudi telefona, avgustovskom računu, početku komercijalne ponude 3G-a i sl....
[ valeksic @ 31.08.2006. 20:41 ] @
Citat:
eee: Ne znam da li je neko vec primetio ali na http://press.telenor.com/PR/200608/1072624_5.html
pri dnu strane

Further information:
Vice President Corporate Communications, Telenor ASA, Kai Rosenberg, tel: (+47) 915 54 357
Ljiljana Ilic, Mmd, Corporate, Public Affairs & Public Relations Consultants, tel: +381 64 64 14 954



Citat:
genesys: Jel neko primetio koji je mobilni broj na koji mogu da se dobiju informacije o preuzimanju? Pocinje sa +38164.... :-D



Obratite malo bolje pažnju ;) Neće valjda da biraju koju će PR firmu da angažuju po tome koju mrežu ta firma koristi?!

Ljiljana Ilić, rukovodilac u preduzeću Mmd, koje je konsultant za privredne subjekte i odnose sa javnošću (Mmd, Corporate, Public Affairs & Public Relations Consultants)








[ Miroslav Jeftić @ 31.08.2006. 21:07 ] @
Citat:
valeksic: Pogledajte deo Pitanja i odgovori

Informacije o novim nazivima paketa, budućoj ponudi telefona, avgustovskom računu, početku komercijalne ponude 3G-a i sl....


Hvala.
[ D.i M.e @ 31.08.2006. 21:19 ] @
Dakle krenuli su sajtovi. Glupo je što nisu stare domene preusmerili na novi nego sad ima 3 sajta. Koliko vidim, ovo je u osnovi glavni sajt, što znači da su naši samo preveli/uneli tekstove, nisu ga iznova pravili. Jedino tamo koriste „search engine friendly“ url-ove, a ovde ne
[ voja_pfc @ 31.08.2006. 21:41 ] @
U ponudi postpaid paketa ne stoje vise fun i junior.
Isto je i na wap stranici.
Nadam se da to ne znaci da se ukidaju....
Mada tek je postavljen sajt, videcemo.


edit:

Naisao sam na ovo, znaci verovatno samo jos nije sredjen sajt.

Kako će se promena odraziti na korisnike (ugovorne obaveze, potpisivanje novih ugovora, i promene uslova korišćenja)?
Telenor će nastaviti da pruža korisnicima isti tip usluga kao i ranije – bilo korišćenjem telefona u Srbiji ili inostranstvu (npr. roming će takodje da funkcioniše kao i ranije). Nema potrebe za potpisivanjem novog ugovora pošto će svi uslovi ostati kao što su važili do 31. avgusta. Takodje sve prethodne tarife ostaju nepromenjene.

[ D.i M.e @ 31.08.2006. 22:08 ] @
Citat:
voja_pfc: U ponudi postpaid paketa ne stoje vise fun i junior.

Na ovoj stranici piše da im se samo menja ime.
Inače i ostalo je da se plaća pozivanje Call Centra. Na stranici za kontakt postoji samo mail Direktora PR-a & komunikacija Sandre Štajner. Ajde da je bombardujemo porukama da ukinu naplatu pozivanja Call Centra
[ Boe @ 31.08.2006. 22:47 ] @
Citat:
Ajde da je bombardujemo porukama da ukinu naplatu pozivanja Call Centra

covjece nemoj biti tako sebican i shvati da je kompanija telenor odvojila 1,5 mrd evra iz svog budzeta i stoga moraju sada da pokrpe tu rupu da bi mogli poboljsati pokrivenost i ponuditi nize cijene paketa i telefona. pocetak je tezak, a zato ce 063 mreza biti prva sa 3G tehnologijom u srbiji.
[ voja_pfc @ 31.08.2006. 23:15 ] @
video sam to samo za menjanje imena tarifa, a to sto ih nema u ponudi mozda znaci da ce ici na ukidanje vremenom, naravno uz uvodjenje novih kako najavljuju.
[ Iksi @ 31.08.2006. 23:41 ] @
ma bre i to i da vidimo kakva je ta sandra to mora da je neka lepa zgodna...
:)))))) na takva mesta dolaze malade snage :))))
[ Iksi @ 31.08.2006. 23:45 ] @
e pa nece!
telekom srbija pusta 3 g krajem septembra. Inace skoro sam u mirijevu ostao
bez signala i u mesto mts pisalo je 3 g. Sta je ovo?
[ Boe @ 01.09.2006. 00:37 ] @
ajde pogledaj ovo: http://www.3gamericas.org/pdfs...G_Status_Update_Aug28.2006.pdf
mts nema licencu za 3G a planira da pusti 3G u rad. i 063 mreza ima 3G predajnike, ali nije moguce koristiti 3G mrezu. to sto ti kazes nije tacno, znam iz iskustva!
[ VRider @ 01.09.2006. 00:40 ] @
Telekom nema licencu za 3G? Ala si ti prs'o...
[ Boe @ 01.09.2006. 00:49 ] @
Citat:
Ala si ti prs'o...

a ti si 100% ubjedjen da MTS ima 3G licencu i imas dokaz koji ces nam sigurno ovde postovati? cekam......

alcatel je postavljao probni umts ekvipment za mts, a ericsson za mobtel. prvu 3G licencu u srbiji je kupio telenor!
[ VRider @ 01.09.2006. 00:53 ] @
Citat:
Republička agencija za telekomunikacije izdaće u 2006. godini jednu
novu licencu GSM/GSM1800 standarda kao osnovnu i dve licence
UMTS/IMT-2000 standarda kao dopunske.

Licence UMTS/IMT-2000 standarda se izdaju kao dopunske bez plaćanja
jednokratne naknade, koja se plaća prilikom izdavanja licence u cilju
da se određivanjem kraćih rokova za ispunjenje postavljenih uslova za
obezbeđenje usluga većem delu stanovništva nadoknadi zaostatak u
razvoju mreža i usluga navednog standarda u Republici Srbiji u odnosu
na druge zemlje i obezbede povoljniji uslovi za investiranje u skupu
visokorazvijenu tehnologiju.


http://www.elitesecurity.org/t171184
Sluzbeni glasnik - a ne tamo neki 3gamericas.
[ Boe @ 01.09.2006. 01:29 ] @
a kada je to mts kupila/dobila/dala zahtjev za 3G?
pogledaj ovde da mts nema 3G licencu: http://www.3gtoday.com

[Ovu poruku je menjao Boe dana 01.09.2006. u 03:00 GMT+1]
[ DR83 @ 01.09.2006. 03:08 ] @
Citat:
Izvršni direktor marketinga i prodaje Dejvid Menegelo (David Meneghello) završio je postdiplomske studije iz oblasti strategija i marketinga na Univerzitetu Britanska Kolumbija u Vankuveru. Pre no što se pridružio Telenoru, obavljao je funkciju direktora marketinga u Vodafonu, bivšoj kompaniji OSKAR, u Češkoj Republici......

Zar se telenor ne povlaci iz Ceske zbog loseg poslovanja?

Drugo
Citat:
Za više informacija kontaktirajte:
Potpredsednik korporativnih komunikacija, Telenor ASA, Kai Rosenberg, tel (+47) 915 54 357
Senior Account Manager, Ljiljana Ilić, Mmd Corporate and Public Affairs, tel (+381) 64 64 14 954

Zapazite 64 mrezu koju koristi neki menadzer u telenoru. lol

Da li treba da spominjem da im skoro na svakoj strani ima "stamparskih" gresaka?
[ Miroslav Jeftić @ 01.09.2006. 07:15 ] @
Citat:
DR83: Zapazite 64 mrezu koju koristi neki menadzer u telenoru. lol


Već je objašnjeno, pročitaj bar prethodnu stranicu pre nego što istrčiš pred rudu.
[ valeksic @ 01.09.2006. 09:23 ] @
A da za početak počnete da čitate šta piše na sajtu Agencije za telekomunikacije

U petak 18. avgusta u 12 časova u prostorijama Agencije izvršeno je uručivanje licence za javnu mobilnu telekomunikacionu mrežu i usluge javne mobilne telekomunikacione mreže u skladu sa GSM/GSM 1800 i UMTS/IMT-2000 standardom preduzeću za telekomunikacije „Telekom Srbija“ a.d. Uručenju su prisustvovali sa strane Agencije prof. dr Jovan Radunović, predsednik UO, dr Milenko Ostojić, zamenik predsednika UO, prof. dr Grozdan Petrović, član UO, prof. dr Zoran Arsić, član UO, dr Milan Janković, izvršni direktor i dr Milenko Cvetinović, direktor Sektora za telekomunikacije i IT, a sa strane Telekoma prof. dr Milan Božić, predsednik UO, mr Draško Petrović, generalni direktor, Dušica Nikolić, direktor Samostalnog sektora za pravo i regulativu i Zlatko Trhulj, administrator mreže 063.


* * *

A sad Telenor:

Kada možemo da očekujemo da 3G bude komercijalna usluga?

Telenor će biti spreman da ponudi 3G uslugu shodo potrebama tržišta i uslovima iz licence. Vi možete da očekujete da vidite prvu komercijalnu 3G uslugu od Telenor-a u narednih 6 meseci. [Primedba: licenca specificira da će Telenor razviti 3G mrežu – da će započeti komercijalne usluge u roku od 6 meseci, uz 25% pokrivenosti populacije u roku od 24 meseca i 60% popuilacije u roku od 60 meseci.


[Ovu poruku je menjao valeksic dana 01.09.2006. u 10:33 GMT+1]
[ igort82 @ 01.09.2006. 11:33 ] @
Evo citata Telenor-a na njihovom sajtu (naravno za Srbiju):
Odeljak: Pitanja i odgovori -> Cene

---------------
Da li postoji plan za snižavanje cena ?
Cene su jedna od mnogih sfera konkurencije i to jedna od važnijih. Telenor će uvesti široki spektar novih planova cena dizajniranih da zadovolje potrebe korisnika u Srbiji. Telenor će razviti najbolju i najobimniju ponudu tarifa koje korisnicima pružaju slobodu da izaberu onu koja najbolje zadovoljava njegove potrebe i strukturu poziva.

Telenor nema neposrednih planova da snizi opšti nivo cena u Srbiji....
---------------

Dakle osim uvodjenja nekih novih usluga (tipa 3G, itd...) sto vecinu nece ni da interesuje, cene mobilnih usluga ce i dalje biti monopolisticke, tj. bezobrazno visoke. Pogledajte cene minuta i ponudu u Nemackoj, USA, Kanadi operatera za mobilne usluge, pa ce Vam biti jasno da je ovo dranje... Da ne spominjem extra niske cene, par stotina ili cak hiljada besplatnih minuta u postpaid paketima po neverovatno niskoj ceni, mogucnost besplatnih razgovora vikendom, ljudi u razvijenim zemljama koriste mobilni umesto fiksnog uopste se ne obaziruci koliko trose. Da ne spominjem koliki su im prihodi (cak i na desetine puta veci nego u Srbiji)... A mi u Srbiji, osim sto nemam ni priblizno njihove prihode, imamo enormno vece cene usluga za mobilni... stranso... Sve mi se cini da je Telenor bio najvise zagrejan za cene koje postoje na nasem trzistu (Srbija), takvo dranje korisnika nebi upalilo recimo u Nemackoj, Kanadi ili USA. Tamo bi sa ovim cenama koje ima u Srbiji, puko istog momenta jel bi ga konkurencija pojela... Mnogo smo se mi nadali, ali od povoljnijih usluga mobilne telefonije izgleda nema nista jos duuuugo u Srbiji... Svima nama pre svega mobilni sluzi za razgovor, a sve ostale usluge, ukljucujuci i 3G, su totalno zanemarljive ako su ovakve drakonske cene minuta kao sto su sada u Srbiji... Dzaba Vam sve te dodatne usluge ako 90% ljudi koristi mobilni samo za minut-dva da se javi nekom i posle naravno mora da prekine da se nebi slogirao kada mu dodje racun za mobilni... Jel biste mogli da zamislite da u Srbiji koristite mobilni telefon kao fixni (kao ljudi u Nemackoj, USA, Kanadi)? Mozete da zamislite koliko biste n a kraju meseca platili racun za mobilni? Ja ne smem ni da pomislim... A vecina ima platu u Srbiji ~200 eura i to cesto sa zakasnjenjem i u vise delova... Mnogi koji zive u Norveskoj kazu da je i tamo Telenor najskuplji sa uslugama, znaci ubedljivo najskuplji od konkurencije... cak i tamo ljudi prelaze kod drugih operatera zbog manjih cena (i manje-vise iste usluge).... Kako su neki nasi ljudi u Norveskoj rekli za dolazak Telenora u Srbiju: "Joj zemljaci, pa vi ste ga nadrljali jer Telenor nikad nije imao konkurentne cene, uvek je vazio za nekog koji "dere"... a jos vas strasno nizak standard..."... Zar je potrebno nesto vise reci od toga? Mnogi su se izgleda prerano ponadali dolaskom Telenor-a na Srpsko trziste...

[Ovu poruku je menjao igort82 dana 01.09.2006. u 12:44 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao igort82 dana 01.09.2006. u 12:46 GMT+1]
[ Iksi @ 01.09.2006. 12:24 ] @
Nisam prso... Radi se o tome da sam dobo informaciju iz mts-a da testiraju 3
g i edge i da bi trebala da krene test faza za sire koriscenje negde krajem
septembra pocetkom oktobra... Cak da fora bude jos ludja i operater na 789
mi je to potvrdio a oni su prilicno ne obavesteni tako da ne sumnjam u ovu
informaciju...
[ Iksi @ 01.09.2006. 12:27 ] @
cekaj ali i teleko i bivski mobtel imaju predajnike na trgu... Uzgred tek mi
sad nista zivo nije jasno... Oni tamo kazu da imaju licencu vi da nemaju...
Do duse da imaju mi je rekao operater na 789 uz komentar pa kako bi smo to
mogli da testiramo da nemamo licencu.... strasno... Ja sam i pre vas co da
nemaju pa sam zato hteo da se informisem i.. eto ti belaja.. Sorry ljudi ja
sam samo izneo informacije do kojih sam dosao do duse izgleda da na zalost
nisu skroz tacne :((((
[ valeksic @ 01.09.2006. 12:57 ] @
Obe mreže već oko godinu dana testiraju 3G. Za testiranje im nije bila potrebna licenca. Licencu za GSM/UMTS(3G) su dobili u avgustu. I sada se direktori utrkuju u izjavama ko će prvi da počena sa komercijalnom ponudom. A zapravo za korisnike to nije toliko ni bitno. Mnogo je važnije kolika će biti cena, pokrivenost i kvalitet usluge.
[ boban779 @ 01.09.2006. 12:58 ] @
Citat: Iksi:ma bre i to i da vidimo kakva je ta sandra to mora da je neka lepa zgodna...
:)))))) na takva mesta dolaze malade snage :))))




Direktor za komunikacije i odnose sa javnošću (Director PR and Communications) Sandra Štajner bila je direktor za korporativne komunikacije i odnose sa javnošću u Mobiju 63. U Mobi 63 je došla u junu 2006. Pre toga, od septembra 2005. je radila kao direktor korporativnih komunikacija za farmaceutsku kompaniju “Actavis Balkan“. Stekla je veliko iskustvo radeći u Srbiji kao nezavisni konsultant u oblasti komunikacije i produkcije nakon rada na poziciji producenta satelitskog programa za Fox News Channel u SAD. Njeno televizijsko iskustvo uključuje i poziciju producenta specijalnih dogadjaja u Reuters-u i HBO-u. Gospođica Štajner je radila i kao direktor video produkcije na stanici B92 tokom ranih devedesetih. Diplomirala je filmsku i TV produkciju i magistrirala iz oblasti produkcije dramskih umetnosti i medija na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.

Izvor: http://www.telenor.co.yu/?section=about&page=387
[ Miroslav Jeftić @ 01.09.2006. 13:27 ] @
Opasan je Iksi... nijednoj ne oprašta.
[ D.i M.e @ 01.09.2006. 14:46 ] @
Citat:
DR83:Da li treba da spominjem da im skoro na svakoj strani ima "stamparskih" gresaka?

Sinoć sam poslao mail na adresu koju sam našao na sekciji za roaming na kojoj bi trebalo da se prijavljuju greške na sajtu i uopšte sugestije. Pisao sam im za neke linkove koji ne rade i da na kontakt strani stave prave kontakt adrese (napisao sam to u prethodnoj poruci). I jutros mi je čovek poslao mail da su to ispravili. I stvarno jesu, sad videh na sajtu. Dakle ako imate sugestije za sajt šaljite na milan.ilicnatelenor.co.yu
[ rusnis @ 01.09.2006. 14:50 ] @
ma ja samo znam da ne mogu da pristupim ni wap.telenoru ni wap.mobtelu zbog "page not found" pa mislim da ce da to poprave. Pa zar im za to treba vise od 12h???
[ Mister Big Time @ 01.09.2006. 15:00 ] @
ccccccccc prvi dan obracunskog perioda i vec poceli da kradu

Trenutno stanje na Vašem računu (bez PDV-a, pretplate i popusta) je ukupno:
621,87 din.

[ renne @ 01.09.2006. 15:17 ] @
Pa to ce ti biti racun za prosli mesec

Upravo sam dobio poruku: Dobrodosli u telenor
[ Iksi @ 01.09.2006. 15:51 ] @
Gosposjica super :))) hvala na informaciji :))))
[ staticInt @ 01.09.2006. 21:07 ] @
Servisi jos ne rade kao ni portal, nisu se bas pripremili.
Sto se tice monopolistickih cena, verujem da ce cene ostati iste, nisu oni dosli da zadovolje narod nego da oderu narod sto bolje mogu i umeju, kratko receno dosli su samo zbog para.

Pazite korisnicki servis:



Kao da su uzeli glumce iz porno filmova i stavili ih za racunare, sa sve plavim ekranima...

Portal je proradio.



Evo posrBili su i slike.

[Ovu poruku je menjao staticInt dana 01.09.2006. u 22:31 GMT+1]
[ ton_majstor @ 01.09.2006. 21:38 ] @
Hehehe...

[img][att_url][/img]

Pozdrav!
[ agasoft @ 01.09.2006. 22:32 ] @
Još od juče: "Dobro doššli u korisnički servis kompanije Telenor", pa "Dobro
došli u telenorovu govornu poštu".
[ agasoft @ 01.09.2006. 22:33 ] @
ccc. dobili licencu za džabe?????????? bruka i sramota neću se nerviram
više.
[ VRider @ 01.09.2006. 23:50 ] @
Zasto je bruka i sramota sto su dobili licence za DZ? Pa ne mislis valjda da bi neko bilo lud da ih plati u Srbiji, takvoj kakva jeste? Na kraju krajeva, i to je doprinelo da cena licence bude 320 miliona evra. Inace, malo morgen bi dobili toliko.
[ Mister Big Time @ 02.09.2006. 02:42 ] @
Citat:
renne: Pa to ce ti biti racun za prosli mesec

Upravo sam dobio poruku: Dobrodosli u telenor



znam za to al' nije to posto mi vec pise kolki' je racun za avgust pod "Saldo duga"...

a evo sada sam opet proverio i ok je:

renutno stanje na Vašem računu (bez PDV-a, pretplate i popusta) je ukupno:
49,74 din.


Gadno se istripovalo nesto danas


A to za licencu za dz... o cem pricate? 320 miliona jura su dali za licencu valjda?




[ VRider @ 02.09.2006. 11:54 ] @
320 miliona za GSM, a 3G su dobili za DZ.
Svuda su GSM prodate pre 15 godina, a 3G su prodate pre 7-8 godina za ogromne pare. U Nemackoj je, cini mi se, 6 licenci prodato za celih 100 milijardi.
[ valeksic @ 02.09.2006. 11:58 ] @
Zato su sada cene video poziva tako „povoljne“. RATEL po defaultu izdaje GSM/UMTS licencu.
[ VRider @ 02.09.2006. 12:42 ] @
Pa ni kod nas se ne ubijamo od povoljnosti, tako da mi te bas zao sto ne mozes da se gledas sa nekim dok telefoniras za DZ.
[ Dejan Krstic @ 02.09.2006. 12:58 ] @
Citat:
VRider: 320 miliona za GSM, a 3G su dobili za DZ.
Svuda su GSM prodate pre 15 godina, a 3G su prodate pre 7-8 godina za ogromne pare. U Nemackoj je, cini mi se, 6 licenci prodato za celih 100 milijardi.


Imas li ti predstavu koliko je to 100.000.000.000 evrova?

Ocigledno da ne cim si mogao tako nesto da napises...
[ VRider @ 02.09.2006. 13:16 ] @
Marće, tato, marće! Zajebi me sas evri.
Pre 7-8 godina se još plaćalo u markama, a ja valutu nisam naveo (smatrao sam da nije potrebno, ali je izgleda bilo). A ti čitaj. Neki od nas su sve to pratili još kada se dešavalo.
http://www.3g-generation.com/germany.htm
Ako proguglaš, verovatno ćeš naći i vesti od tada.

EDIT: da se ne mučiš...
http://edition.cnn.com/2001/BUSINESS/06/05/german/
[ Dejan Krstic @ 03.09.2006. 01:19 ] @
Ok, 50M evra.

RegTP, the German telecoms regulator, said on Tuesday the six third-generation mobile phone licence holders could share radio base stations and the towers and antennae that sit on top of them.

...

Now, those same companies are expected to spend as much as 8 billion on building their networks, analysts have estimated.


Nigde ne pise da sest licenci kosta eur 50M.

[ D.i M.e @ 03.09.2006. 01:26 ] @
Citat:
Dejan Krstic:Nigde ne pise da sest licenci kosta eur 50M.

Pogledaj ovo
A pročitaj i ovaj tekst ceo.
[ VRider @ 03.09.2006. 01:30 ] @
Sta si ti, Deki, citao?
Citat:
The German auction to sell six high-speed mobile phone licences, giving the operators the opportunity to offer video and Internet services to handsets, raised graphic 50.5 billion ($43 billion) for the government.

Ovo je sa CNN-a.
[ teddy @ 03.09.2006. 01:40 ] @
100 milijardi tadašnjih maraka je nemačka država uzela za licence.

http://de.wikipedia.org/wiki/V...r_UMTS-Lizenzen_in_Deutschland

U Britaniji su te 2000. godine licence prodate za 22,5 milijarde £.

Citat:
The auction raised a total of £22.5 billion ($35.5 billion) for the U.K. government, dwarfing initial estimates of £3 billion.

http://money.cnn.com/2000/04/27/europe/uk_auction/
[ Ivan Dimkovic @ 03.09.2006. 09:28 ] @
Ovaj, ako neko misli da je Srbija mogla da uzme neke velike pare za 3G licencu, par fakata:

* Nemacka ima 80 miliona stanovnika, UK ima 60 miliona stanovnika
* Nemacki i UK korisnici izdvajaju bar 5 a verovatno i vise puta novca za mobilne usluge mesecno

Dakle, faktor profita bi morao podeliti sa bar 50 - sto bi 3G licencu mozda u Srbiji evaluiralo na 500 miliona eura... super, masna lova... well - samo jedna stvar, sada je godina 2006 a ne 2001 ;-)

* Cene 3G licenci su bile dead-investment u DE i UK, i pretpostavka da ce operateri kapitalizovati na novim servisima se pokazala kao potpuno pogresna, i vecina operatera ima veliki problem da odrzi profitabilnost - dok je jedan od operatera otisao u bankrot zbog 3G licence.

Dakle, cena od oko 350 miliona eura koja je sada zahtevana je OK, a da su tu licencu zahtevali posebno od cene Mobtela, vrlo verovatno bi cena Mobtela na ponudi bila devaluirana taman za toliko, jer niko nije sisao vesla ovde.
[ VRider @ 03.09.2006. 12:20 ] @
Pa, ako bi to oborilo cenu Mobtela, vise bi zaradili.
Austrijanci bi uzeli 30% od manje para, a mi bi 3. licencu morali da prodamo po istoj toj, visoj, ceni...
[ Miroslav Jeftić @ 05.09.2006. 13:15 ] @
Šta je ovo? Zar već idu sa 3G?

[ D.i M.e @ 05.09.2006. 14:20 ] @
Ovo se pojavljuje samo ako se ukuca telenor.co.yu bez www isped. Verovatno to testiraju 3g (a možda su i namerno stavili da mi sad vidimo da oni kao rade na 3g-u)
[ gojnik @ 05.09.2006. 15:52 ] @
Postojalo je to i ranije, VIVO3 portal.

http://vivo3.mobtel.co.yu/
http://vivo3.telenor.co.yu/