[ Marko Bijelic @ 01.02.2003. 11:00 ] @
Jedna stvar koja me veoma zanima. U predstavljanju pojedinca na Internetu, odnosno kada (samo) jedan covjek predstavlja svoje usluge, sta mislite u kom licu je najbolje da se predstavi?

Recimo ukoliko je u pitanju trece lice, pisalo bi: Misko Krstic nudi vam sve vrste pravnih usluga, pomoc pri prometu nekretnina i pravno zastupanje.

A ukoliko je u pitanju prvo lice, gdje se recimo vlasnik sajta direktno obraca potencijalom klijentu pisalo bi: Nudim vam sve vrste pravnih usluga, pomoc pri prometu nekretnina i pravno zastupanje.

[ Dragan Varagic @ 02.02.2003. 11:41 ] @
Sve zavisi od strategije predstavljanja. Ako je tendencija da ce pojedinac da vremenom napravi firmu i zaposli nekoga, nije cudno da se pojedinac sa svojim uslugama predstavlja kao firma s vise zaposlenih.

Drugi slucaj je kada je bino da se radi o pojedincu. Npr. sajt graficara, dizajnera, umetnika... Tada je sve u prvom licu, ili u trecem licu, kao da ga neko predstavlja (bolje resenje).
[ igorsa @ 02.02.2003. 23:26 ] @
Dosta pojedinaca registruju domen u vidu firme koja nema veze sa copyrigtom i predstavlja se u prvom licu mnozine, "Agencija...radimo to i to, nudimo to i to..."
Ovo je po meni sasvim OK, ako i sam sajt nagovestava na firmu (a ne na Perin portfolio), jer bas bezveze i krajnje ne profesionalno zvuci "Ja Pera radim....nudim..."
E sad sve zavisi od toga koja je koncepcija sajta, znaci portfolio pojedinca ili prezentacija "firme". Dosta pojedinaca registruju domen u vidu firme koja nema veze sa copyrigtom i predstavlja se u prvom licu mnozine, "Agencija...radimo to i to, nudimo to i to..."
[ tOwk @ 06.02.2003. 04:53 ] @
A podsetiću, autorska prava se automatski pripisuju autoru.

Nekih autorskih prava (imovinskih, pre svih ostalih) se možete odreći u nečije ime (ime poslodavca), ali to najčešće zahteva izričitu saglasnost sa vaše strane.

A upotreba prvog i/ili trećeg lica zavisi od načina zasnivanja sajta: ukoliko je sajt interaktivan, onda postoji i mogućnost da se koristi prvo lice za sam sajt (kao da je on živ :), a ukoliko ipak glavnu reč ima autor na statičkom sajtu, treće lice je uobičajeno. Prvo lice u tom slučaju daje „familijarniji” sadržaj.


[Ovu poruku je menjao mungos dana 06.02.2003. u 14:28 GMT]
[ mikis @ 06.02.2003. 11:12 ] @
A što se tiče originalnog pitanja: mislim da mnogo ozbiljnije i profesionalnije deluje obraćanje u trećem licu jednine ili prvom množine: "nudimo Vam sledeće usluge:" ili "agencija/firma ta i ta vam nudi sledeće usluge...". Obraćanje u prvom licu jednine mi deluje krajnje neozbiljno, kao oglasi tipa "instaliram softver po želji, uklanjam viruse, gledam u šolju i dlan" ;)

Bez obzira što si ti jedini koji radi/nudi usluge, obraćanjem u množini/trećem licu ti pokazuješ da ne nameravaš da ostane tako već imaš nameru da posao širiš.
[ tOwk @ 06.02.2003. 12:28 ] @
mikis, u nekim slučajevima prvo lice jednine izgleda dovoljno profesionalno.

Npr. kao u „pružam zadovoljstvo svakoj devojci” ;)

I kao što sam rekao iznad, prvo lice je familijarnije, i stoga može nekome biti prijatnije.
[ Marko Bijelic @ 06.02.2003. 12:32 ] @
Prvo, jedna napomena - obrisao sam par komentara koji odstupaju od teme (nadam se da se autori poruka nece naci uvrijedjeni) da temu vratim na pravi put.

Da se vratim na temu. U pitanju je sajt na kome bih ja predstavio sebe (p profesionalnom smislu), moj dosadasnji rad, usluge i jos neke stvari. Znaci u formi agencije, ali s tim da pokusam da naglasim da
sam samo ja tu. E sada, posto na projektima uglavom saradjujem sa drugim (wd) agencijama/programerima/graficarima

Citat:
mikis:
Obracanje u prvom licu jednine mi deluje krajnje neozbiljno, kao oglasi tipa "instaliram softver po zželji, uklanjam viruse, gledam u šolju i dlan" ;)

Bez obzira što si ti jedini koji radi/nudi usluge, obracanjem u mnozini/trecem licu ti pokazuješ da ne nameravaš da ostane tako vec imaš nameru da posao širiš.

Izgleda da mi je upravo ovo trebalo, ponovno se vracam /ne u ovoj temi/ na domaci mentalitet i svatanja
covjeka da pod profesionalnim radom podrazumjeva firmu.

Citat:
Dragan Varagic:
Drugi slucaj je kada je bino da se radi o pojedincu. Npr. sajt graficara, dizajnera, umetnika... Tada je sve u prvom licu, ili u trecem licu, kao da ga neko predstavlja (bolje resenje).

Posto ce veliku vecinu ciniti konsultatske usluge, i procitam ovaj tvoj odgovor ponovno se zapitam sta odraditi. Odnosno, cilj je predstaviti moje konsultatske/developerske usluge. Jos savjeta?
[ trninic @ 06.02.2003. 13:24 ] @
Ovde je stvar veoma jasna. Pravopis i kultura pisane reci i u srpskom i u engleskom jeziku ti nalazu da pises u trecem licu o sebi. Mislim da se danas mnogi zbunjuju kada posecuju porfolio sajtove stranih dizajnera, oni po pravilu pisu u prvom licu, ali to je vise specifican izraz u online komunikaciji nego pravilo. Uostalom,da li si nekada procitao belesku o autoru knjige gde se o njemu pise u prvom licu. Takodje, da li su ikada u nekom zborniku radova ili casopisu mogao da nadjes belesku o autoru u prvom licu. Pa tu je skoro obavezna recenica 'you can contact him at [email protected]'.

Pozdrav,
Damir
[ salec @ 06.02.2003. 14:20 ] @
Postoji i onaj rezon : ako hoces nekom nesto da prodas, skoncentrisi se na to sta njima treba. Ako te ne znaju, verovatrno nisu ni nestrpljivi da te upoznaju, pa familijarnosti nema mesta. U prvi plan stavi 'Vi': Vama treba, Vi hocete, itd. (i to je prilicno napadno, treba staviti pogodbeni oblik, "Ako Vam...") Svakako budi stedljiv sa spominjanjem svoje firme ili sebe, to u nasim krajevima nije bas popularno jer zvuci kao zamazivanje (suvise opstih, praznih reci odaju organizaciju u kojoj se ne zna od cega se zivi). Svojevremeno su u SFRJ sve slovenacke firme pocele da gaje taj samohvalni PR stil, sto je OK ako si vec etabliran i poznato veliko ime, tako da je svima vec jasno da si tata-mata, ali ako startujes, deluje smesno. Odbijali su time cak i svoje potencijalne musterije. Ako nisi poznat, pokazi pre svega da se razumes u probleme potencijalnih klijenata ("Da li Vam je nekad...") ...

Dalje, moras da znas koji je tvoj "segment trzista".

Ako su tvoje potencijalne musterije dobre platise, srednja ili veca preduzeca, oni ce teziti da biraju partnere medju firmama (upotrebi "Mi", "Nasa Agencija", ...), jer to im uliva osecaj sigurnosti, iskustva i potencijalnog trange-frange za coveka koji te angazuje.

Ako ocekujes da ce tvoje usluge trebati malim firmama i preduzetnicima, onda "Ja" zvuci kao neko ko ih ne moze bas puno odrati, mozda mogu i nekako da se nagode, a i navikli su da poslove obavljaju licem u lice, sa covekom, a ne bezlicnom organizacijom.
[ tOwk @ 06.02.2003. 17:49 ] @
Citat:
trninic:
Ovde je stvar veoma jasna. Pravopis i kultura pisane reci i u srpskom i u engleskom jeziku ti nalazu da pises u trecem licu o sebi. Mislim da se danas mnogi zbunjuju kada posecuju porfolio sajtove stranih dizajnera, oni po pravilu pisu u prvom licu, ali to je vise specifican izraz u online komunikaciji nego pravilo. Uostalom,da li si nekada procitao belesku o autoru knjige gde se o njemu pise u prvom licu. Takodje, da li su ikada u nekom zborniku radova ili casopisu mogao da nadjes belesku o autoru u prvom licu. Pa tu je skoro obavezna recenica 'you can contact him at [email protected]'.


Koliko je meni poznato, uglavnom biografije autora dela/članka pišu treća lica: urednici ili već neko drugi.

Ipak, autobiografska dela se pišu podjednako i u trećem i u prvom licu, tako da ništa ne možemo zaključiti na osnovu ovoga.
[ trninic @ 06.02.2003. 19:05 ] @
Meni je poznato drugacije :)
[ tOwk @ 06.02.2003. 19:14 ] @
Da li misliš i na knjige? Dostojevski, Čehov, Hemingvej, i ostali su zapravo pisali one beleške o autoru ispod kojih se potpisao Pera Perić? :)
[ Marko Bijelic @ 06.02.2003. 20:26 ] @
Par par cinjenica koje su tacne, ali medjusobno kontradiktorne.


Citat:
towk:
I kao sto sam rekao iznad, prvo lice je familijarnije, i stoga moze nekome biti prijatnije.


Citat:
mikis:
Obracanje u prvom licu jednine mi deluje krajnje neozbiljno, kao oglasi tipa "instaliram softver po želji, uklanjam viruse, gledam u šolju i dlan" ;)


Citat:
trninic:
Pravopis i kultura pisane reci i u srpskom i u engleskom jeziku ti nalazu da pises u trecem licu o sebi.


Citat:
trninic:
Mislim da se danas mnogi zbunjuju kada posecuju porfolio sajtove stranih dizajnera, oni po pravilu pisu u prvom licu, ali to je vise specifican izraz u online komunikaciji nego pravilo.

Upravo to je jedna od stvari koja me zbunila, posto je to nepisano pravilo americkih (odnosno svih ostalih koje prati njih) dizajnera. Sada mozda je tu u pitanju pitanje mentaliteta. Recimo ameri su dosta lezerni, npr. to manifestuju na svom TV programu, recimo kada gledam CNN, komunikacija je skroz lezerna, prijateljski, opusteno, zovu se imenima i sl. Dok recimo tog kod nas nema, sve je nekako zategnuto, i sl.
U biznisu (malom) koliko sam ja bar imao priliku da vidim svi kao teze nekom profesionalizmu, ako hoces da te neko svati ozbiljno moras da imas firmu. Jednostavno rad pojedinca se upravo podudara sa mikisevom izjavom:
Citat:

Obracanje u prvom licu jednine mi deluje krajnje neozbiljno, kao oglasi tipa "instaliram softver po zelji, uklanjam viruse, gledam u šolju i dlan" ;)

Zbog prirode posla izgleda da morati da izaberem alternativno rjesenje - predstavljanje u vidu firme :(
Jos nesto, pitanje koliko je na webu dinamicnom mediju i dinamicnom sajtu pogodno non-stop govoriti o sebi u trecem licu...

Citat:

Ipak, autobiografska dela se pišu podjednako i u trecem i u prvom licu, tako da ništa ne mozemo zakljuciti na osnovu ovoga.

Nisam citao bas mnogo autobiografija, mada glupo mi je pisati u trecem licu o svom zivotu. Inace, recimo ja vise volim u clancima/casopisima kada se spominje prvo lice, kada pise nakon testa zakljucio sam, nego zakljucilo smo iako se iz samog clanka vidi da je proizvod testirao jedan covjek.
[ pecanacs @ 10.05.2003. 20:50 ] @
Pitanje je dali predstavljate sebe ili servis koji nudite.
Obicno se predstavlja servis, jer je to ono sto interesuje klienta.
U tom slucaju mozete koristiti sekciju "about us" gde govorite o sebi ili svojoj firmi. Tu bi ja koristio trecu osobu jer (bez obzira na predhodne komentare) profesionalnije.
U svakom slucaju mozete dodati sekciju, recimo, "developer's CV" gde mozete onda napisati svoj CV u prvoj osobi.
(Licno misljenje) i pozdrav,
Slavko