[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.08.2006. 11:43 ] @
Dok sam bio na Krfu na mnogo mesta sam video vizantijsku zastavu istaknutu pored grčke (za one koji ne znaju, ovo ispod je vizantijska zastava). U jednom trenutku sam čak bio u iskušenju da kupim jednu (priznajem..dvoumio sam se između albanske i ove..šta ćete..izgleda da padam na orlove) :)



Anyway..bilo mi je jako čudno što vidim tako staru zastavu tako često. Da sam npr. video englesku zastavu, to me uopšte ne bi začudilo, jer je Krf bio pod jakim uticajem engleske (i još uvek jeste, u smislu privlačenja engleskih turista).

Danas sam se setio svega toga i odlučio da proguglam malo. Objašnjenje je sledeće. Ta žuta zastava vizantijskih Paleologa (poslednje vizantijske dinastije) je nezvanično zastava Grčke pravoslavne crkve, te se otuda često nalazi tik do grčke zastave.

Ustvari, po člancima na jednom sajtu (adresa je dole, da ne skačem pred rudu), Vizantija verovatno i nije imala klasične zastave, jer u vremer kad su zastaver ušle u modu, Vizantija je pala pod vlast Turaka (1453.), a nobles iz Vizantije je pobegao u Moskvu, poslednji veliki pravoslavni grad (često nazivan Treći Rim). Otuda i velika sličnost dvoglavog orla Vizantije i Rusije (orodili se..mislim aristokrate, ne orlovi).

Čitajući tako neke članke naletim na ovu stranu na kojoj su vizantijske zastave od vremena Cara Konstantina (vladao od 306 do 337) (uveo hrišćanstvo kao zvaničnu religiju carstva, osnovao Carigrad..)



Ispod ove ćete videti još neke zastave vizantije koje nisu toliko bitne za dalju priču.

Caru Konstantinu se pred jednu važnu bitku na nebu ukazao krst i čuo je glas koji mu je rekao: "In hoc signo vinces" (moj prevod: "Ovim znakom ćeš pobediti"), te je on prihvatio gornju zastavu i zaista pobedio (mada, ne bih savetovao svakome da sluša glasove koje čuje u glavi:)

Postoje 3 načina na koji se prikazivao sjaj tog krsta na nebu koji je Konstantin video tog dana. Jedan je pomoću diagonalnih zraka (vidi se na donjoj zastavi)



Drugi je pomoću slova IS HS NI KA grčkog alfabeta (nemam predstavu kako to igleda), što znači Isus Hrist je pobednik (mind my latin:)

I treći način prikazivanja bljeptavosti tog krsta na nebu koji se ukazao Caru Konstantinu je pomoću četiri ocila (zvuči poznato? :) ) To je ona bela zastava sa 4 znaka koja liče na slovo b. Zoran Nikolić (jedan od autora članaka na crwflags.com) kaže da se ta 4 ocila, koji su stara pravoslavno/vizantijska obeležja, ne bi trebala dovoditi u vezu sa dinastijom Paleologa.

E sad, ovde se može videti vizantijska zastava iz 14. veka (dakle, za vreme vladavine Paleologa, koji su vladali u periodu 1258-1453. god.).



Ova njihova zastava ima klasično šahovsko polje, sa elementima krsta Sv. Đorđa (njegov crveni krsta na beloj podlozi je danas i zastava Engleske) i ono što neodoljivo podseća na 4 ocila, ali navodno to nisu (Nikolić). Moje mišljenje je da su Paleolozi imali dobrog PR-a, koji im je udario dobru reklamnu kampanju, koristeči stare i prepoznatljive simbole (4 ocila), ali sa novim sloganom :) "Moto" Paleologa (ta 4 B) je Βασιλευς Βασιλεων Βασιλευων Βασιλευσιν i naravno, pošto sam danas sav u elementu, evo odličnog prevoda..."Kralj Kraljeva Kraljuje Kraljevima" :lol:

Tu je još i teorija da su to ustvari samo 4 ocila, bez sublimiranih poruka (neinventivno), da su to simboli Reda Zlatnog Runa (no comment) i da su to ustvari 4 B što nas vraća na njihov moto. Dobra reklamna kampanja, nema šta :)

Eto, ja htedoh da podelim sa vama otkriće da 4 ocila nemaju velike veze sa Svetim Savom i sličnim glupostima kojima su (barem mene) probali učiti decu. Svetom Savi kapa dole za marketing (Samo Sloga Srbina Spašava), ali su u laži kratke noge (šalim se) :)


[Ovu poruku je menjao -V-O-Y-A-G-E-R- dana 02.08.2006. u 10:35 GMT+1]
[ su27killeryu @ 01.08.2006. 11:52 ] @
Ma Sveti Sava je bio svaler samo takav (u svakom slucaju bolje nego da je bio derpe )
[ vuxsa @ 01.08.2006. 12:23 ] @
" Godine 1402. Stefan Lazarević je od vizantijskog regenta Jovana VII dobio titulu despota i po ugledu na Vizantijski štit uzeo za grb Srpske Despotovine crveni štit sa srebrnim (belim) krstom i četiri slova «S», koje se u starosrpskoj azbuci zvalo «slovo», početnim slovom Srbije (sl. 4).5 Vizantijski i Srpski štit imaju početna slova svojih država, i tek u XVII veku ih je francuski heraldičar Vilton6 proglasio za «ocila» jer zapadna heraldika nije znala za slova u grbu već samo za geometrijske figure i slike iz prirode."
Izvor:http://www.mitropolija.cg.yu/Casopis/files/heraldika.htm
Što se tiče Samo Sloga...jasno da je to narodni mit.
[ Wega @ 01.08.2006. 12:42 ] @
Citat:
...sa Svetim Savom i sličnim glupostima...



ma nek' si ti nama ziv i zdrav.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.08.2006. 15:03 ] @
Citat:
vuxsa: "Vizantijski i Srpski štit imaju početna slova svojih država, i tek u XVII veku ih je francuski heraldičar Vilton6 proglasio za «ocila» jer zapadna heraldika nije znala za slova u grbu već samo za geometrijske figure i slike iz prirode."
Izvor:http://www.mitropolija.cg.yu/Casopis/files/heraldika.htm
Što se tiče Samo Sloga...jasno da je to narodni mit.


Hmm..zanimljivo :) Interesantno je i to da niko ne ispravlja grešku, već se i oko ocila razvila čitava filozofija. Da je Viton rekao da su na grbu 4 jajeta, opet bi se našli "mudri" koji bi jaja povezali sa Hristom i mi bi se danas na spomen patriotizma hvatali za jaja..no pun intended :)

A ono BBBB je u stvari VVVV, iako i mi (ne samo "Zapad", kao kod nekih drugih slučajeva) kažemo Bazilika, a ne Vasilika (mada imamo Vasilija, a ne Bazila)..ko razume shvatiće :) Tj. trebalo bi da je VVVV, jer je Byzantium romanska/zapadnjačka varijanta, a ne grčka/vizantijska. Jesam u pravu?
[ Vostoki @ 01.08.2006. 18:41 ] @
Obicno kazu da narodi na grb stavljaju ono sto im je ustvari najveci problem.
[ nkrgovic @ 01.08.2006. 21:24 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
....
Čitajući tako neke članke naletim na ovu stranu na kojoj su vizantijske zastave od vremena Cara Konstantina (vladao od 306 do 337) (uveo hrišćanstvo kao zvaničnu religiju carstva, osnovao Carigrad..)
....
Caru Konstantinu se pred jednu važnu bitku na nebu ukazao krst i čuo je glas koji mu je rekao: "In hoc signo vinces" (moj prevod: "Ovim znakom ćeš pobediti"), te je on prihvatio gornju zastavu i zaista pobedio (mada, ne bih savetovao svakome da sluša glasove koje čuje u glavi:)
...

Sjajan clanak, samo malo da dopunim.

Konstantin nije bio hriscanin, kako je to kasnije hriscanska crkva tvrdila. Ono sto Konstantin jeste uradio je sto je poceo da forsira monoteisticke religije, na ustrb starih politeistickih, pre svega iz politickih razloga - praveci paralelu izmedju jednog boga i jednog vladara. Sam Konstantin je najverovatnije bio sledbenik kulta sunca, i ono sto je ugledao na nebu je i bilo samo sunce - u njegovom pobednickom obliku "Sol Invictus". U pitanju je kult slican, u to vreme popularnom, Mitraizmu, cak su nadjeni kovani novci Konstantina I sa natpisom "SOLI INVICTO COMITI".

Pricu da je Konstantin postao hriscanin, da mu je u pobedi pomogao hriscanski bog, te da je on kao drzavnu religiju uveo hriscanstvo je kasnije pocela da propagira hriscanska (u to vreme jos uvek jedinstvena) crkva. Oni su pokusali da sebi daju za pravo da su jedini pravi bozji predstavnici, i da kao takvi imaju pravo da postavljaju kraljeve (i cara), posto je bog taj koji caru daje moc. Sve ovo je izvodjeno iz dokumenta poznatom pod nazivom "Konstantinova darovnica", u kome im doticni navodno priznaje ta prava - a za koji je dokazano da je srednjevekovni falsifikat.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 01.08.2006. 23:28 ] @
Odlično! :)

"SOLI INVICTO COMITI" inače znači "Nepobedivo Sunce, Pratilac (carev)", za one koji ne znaju (a i ja sam Googlao) :)
[ Ivan Dimkovic @ 01.08.2006. 23:55 ] @
Citat:

Eto, ja htedoh da podelim sa vama otkriće da 4 ocila nemaju velike veze sa Svetim Savom i sličnim glupostima kojima su (barem mene) probali učiti decu. Svetom Savi kapa dole za marketing (Samo Sloga Srbina Spašava), ali su u laži kratke noge (šalim se) :)


Nema tu nista nelogicno niti postoji potreba za takvim pretpostavkama (prevare i sl) - Srbi su posle dolaska na balkansko poluostrvo bili pod potpunom kulturnom i svakom ostalom dominacijom Vizantije, koja je bila tadasnji regionalni centar ekonomije, kulture i drzavnosti i koja je opismenila juzne Slovene i njihovim knezovima dala drzavnicka obelezja. Vecinu drzavnih obelezja su srednjevekovne balkanske drzave, pa i srpska preuzele od te iste Vizantije, ukljucujuci i te dvoglave orlove i ocila, kao i cuvenu "zlatnu viljusku" sa kojom su jeli na dvorovima.

To sto to neko svojata kao "izvorno srpsko" je naravno glupost, jer se moze vrlo lako pronaci vecina toga u vizantijskoj istoriji - a Vizantija je kanda malo starija ;-)
[ tosa @ 01.08.2006. 23:59 ] @
Raspitajte se vi bolje ko je i šta bio car Konstantin.
Nedostaje vam informacija za izvođenje ovakvih (pogrešnih) zaključaka...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.08.2006. 00:04 ] @
Hvala Ivane, naravno :)

Pa pričamo Tošo, i učimo, a ako imaš nešto drugačije izvore,podeli ih sa nama, da ne budemo slepi pored očiju :)
[ tosa @ 02.08.2006. 06:11 ] @
Dinastija Dejanovića je dala majku Konstantinu drugom, poslednjem vizantijskom caru.
Čovek je praktično Nišlija :)
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2006. 07:24 ] @
Citat:

Dinastija Dejanovića je dala majku Konstantinu drugom, poslednjem vizantijskom caru.


Konstantin II poslednji Car Vizantije? ;-) Mislim da je to kanda malo pogresno posto je poslednji car Vizantije Konstantin XI, rodjenog u Konstantinopolju 1404 ;-)

Sve jedno, ne znam kako menja stvari ili objasnjava bilo sta u vezi hriscanstva Konstantina I koji je vladao preko 1000 godina pre Konstantina XI - porediti imperatora Konstantina I sa poslednjim viz. carem je tesko - Vizantija je i ovako i onako postala nebitna posle visestrukih razaranja sto Mongola, sto seldzuckih Turaka sto Turaka Osmanlija i ostalih pa je vrlo moguce da je i srpska drzava u nekim momentima bila bitnija od kasne Vizantije sto se geopolitike tice.

Na kraju krajeva "iz nasih krajeva" je bilo i rimskih imperatora ;-)

Bottom line - vecina oznaka "srpske srednjevekovne drzave" su zapravo vizantijske oznake - od ocila, preko dvoglavih orlova, zvanicnog pisma, dominantne religije i sl.... Nije to nista ni cudno a ni lose - Vizantija je u momentu kada su Srbi dosli na Balkan bila apsolutna regionalna supersila i logicno je da je izvozila svoju kulturu unaokolo, jos ako se uzme u obzir da su nove komsije bile manje-vise nepismene - posao im je bio vrlo lak.

Ono sto jeste smesno, je koliko danas neki svojataju tu vizantijsku kulturu kao "izvorno domacu" i ostro se protive protiv "dominacije stranih kultura" ;-))) No to je vec (C) i tema za neku drugu raspravu.
[ ctrl alt del @ 02.08.2006. 08:56 ] @
@-V-O-Y-A-G-E-R-

Samo da upozorim da si u prvom postu podjednako koristio Paleolog (što je ispravno) i Paleontolog (naučnik koji se bavi paleontologijom). Pretpostavljam da je lapsus...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 02.08.2006. 09:35 ] @
Jeste, hvala :)
Ispravljeno.
[ stolex @ 02.08.2006. 14:27 ] @
Da, Konstantin je rodjen u Naissusu, sadasnjem Nisu, i danas su Car Konstantin i carica Jelena niska slava.

Ono sto ja znam o Konstantinu je naravno prvo ovo da mu se prikazao krst na nebu kojim je uspeo da pobedi u jednoj teskoj i za njega vrlo vaznoj borbi, a drugi put je bio tesko bolestan, njegovi mnogobosci su mu kao jedini lek savetovali da se okupa u krvi (sad ne znam tacan broj pa da ne lupam) novorodjene dece, i on je sakupio dovoljno dece za taj cin, ali u zadnjem trenutku je odlucio uz Jeleninu pomoc, da takvo nesto ne moze da uradi, i da je bolje da deca ostanu u zivotu a on se okrenuo molitvi i ozdravio (ovo nasa crkva zove iskusenjem iz koga se on izvukao). Naravno posle toga je ozdravio i prihvatio Hriscanstvo kao zvanicnu religiju svoga carstva.
[ tosa @ 02.08.2006. 16:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Konstantin II poslednji Car Vizantije? ;-) Mislim da je to kanda malo pogresno posto je poslednji car Vizantije Konstantin XI, rodjenog u Konstantinopolju 1404 ;-)

Stvar semantike. Previše se zalećeš da naređaš smajlije, bez da "kanda" razmisliš o suštini rečenice na koju odgovaraš.
Ko kaže da su Srbi dolazili na Balkan? Piše na wikipedia-i? ;-)
Srbi su tu gde su oduvek i bili, ako smo se ikada i selili, to se dešava sada pod pritiskom "demokratskih" sila.
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2006. 16:45 ] @
Nema to veze sa semantikom - poslednji car Vizantije je rodjen u Konstantinopolju i zove se Konstantin XI osim ako ne zelis da pomeris kraj Vizantije jedan milenijum ranije ;-)

Citat:

Ko kaže da su Srbi dolazili na Balkan? Piše na wikipedia-i? ;-)


Kao i u vecini referentnih i svetski priznatih udzbenika istorije, a istorija postoji i malo pre 80-tih godina XX veka i teznji lokalnih balkanskih naroda da "ostare" jos malo.

Jos kako je krenulo ispasce da su Srbi stvorili Vizantiju koja je zatim klonirala srpska obelezja, dvoglavog orla i ocila, pismo i religiju, a istorijski izvori o poreklu dvoglavog orla sa anatolijskog poluostrva su neka prevara u grcko&turskoj koprodukciji - sto je ipak, uprkos iracionalnosti cele price ipak civilizacijski napredak od stvaranja ameba od strane najstarijeg naroda - popravljamo se, eto nase komsije pronalaze piramide po svojim planinama :)

Citat:

Srbi su tu gde su oduvek i bili, ako smo se ikada i selili, to se dešava sada pod pritiskom "demokratskih" sila.


Neverovatna kolicna zavera protiv jednog tako malog naroda, ne bi li se slozio, a? Jos kako li su samo ostali nepismeni i neprimeceni od grckih i rimskih istoricara na Balkanu pored onolikog rimskog carstva i, pre njega, grckih imperija ostaje stvar potpune misterije - al naci ce se vec neki odgovor i za to ;-)
[ nkrgovic @ 02.08.2006. 20:50 ] @
Citat:
stolex: Da, Konstantin je rodjen u Naissusu, sadasnjem Nisu, i danas su Car Konstantin i carica Jelena niska slava.

Ono sto ja znam o Konstantinu je naravno prvo ovo da mu se prikazao krst na nebu kojim je uspeo da pobedi u jednoj teskoj i za njega vrlo vaznoj borbi, a drugi put je bio tesko bolestan, njegovi mnogobosci su mu kao jedini lek savetovali da se okupa u krvi (sad ne znam tacan broj pa da ne lupam) novorodjene dece, i on je sakupio dovoljno dece za taj cin, ali u zadnjem trenutku je odlucio uz Jeleninu pomoc, da takvo nesto ne moze da uradi, i da je bolje da deca ostanu u zivotu a on se okrenuo molitvi i ozdravio (ovo nasa crkva zove iskusenjem iz koga se on izvukao). Naravno posle toga je ozdravio i prihvatio Hriscanstvo kao zvanicnu religiju svoga carstva.

Carica se zvala Teodora. Jelena je... ?

Kao sto vec napisah - nije bio krst. Evo, ovde lepo imas i slicicu. Novac Konstanitna prvog sa slikom boga sunca sa druge strane.

SPC crkva propoveda i da je njihov bog stvorio zemlju za sedam dana i vise se puta zalagala da se blasfemije kao sto su postanak svemira, postanak zemlje i evolucija izbace iz skolskog programa - i da vise ne trujemo decu time. :).

Sad ozbiljno, Konstantin jeste na primer izdao "Milanski Edikt" kojim je prestao progon hriscana i dopusteno im je da slobodno ispovedaju svoju veru. On jeste podrzavao sve monoteisticke religije - procitaj moj prethodni post :). Ima dokaza da on jeste licno primio hriscanstvo, ali tek pred samu smrt.
[ tosa @ 03.08.2006. 03:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Neverovatna kolicna zavera protiv jednog tako malog naroda, ne bi li se slozio, a? Jos kako li su samo ostali nepismeni i neprimeceni od grckih i rimskih istoricara na Balkanu pored onolikog rimskog carstva i, pre njega, grckih imperija ostaje stvar potpune misterije - al naci ce se vec neki odgovor i za to ;-)

Čuo za Ilire? Vinčansko pismo? itd.. morao bi malo ozbiljnije da se pozabaviš time.
Da skratim:
Citat:
ma nek' si ti nama ziv i zdrav.
[ Ivan Dimkovic @ 03.08.2006. 06:52 ] @
@Tosa,

Cuo sam i za vincanicu i za Ilire - samo vincanica blage veze sa Srbima nema, osim sto se nalazi na istom geografskom mestu samo nekoliko hiljada godina ranije u vremenu ;-) Sto se Ilira tice, (genetske) veze sa njima sigurno imamo zbog mesanja, ali, ispravi me ako gresim, Iliri su se u vreme pre istorijskog dolaska Slovena zvali Iliri i svi ih pamte bas kao takve - a ne Srbi - kako li to objasnjavas ;-) Osim toga i jezik im je 'samo malo' razlicit od jezika Srba, sveprisutan dokaz kontinuiteta ;-)

Iz svih do sada poznatih istorijskih izvora jasno je da je srpski identitet na koji se svi danas pozivaju nastao upravo naseljavanjem Srba na Balkan i mesanjem sa lokalnim stanovnistvom - sve sto je postojalo pre toga je naravno postojalo, ali sa modernim Srbima ima veze koliko i Sijuksi sa modernom Amerikom.

Citat:

ma nek' si ti nama ziv i zdrav.


Silna argumentacija se gotovo uvek zavrsava licnom notom ;-)
[ vindic8or @ 03.08.2006. 11:30 ] @
ko hoce da se bavi tim da li smo nesto pre 7. veka korisno za civilizaciju uspeli da uradimo, moze slobodno da zaboravi na istrazivanje po srbiji, jer tu srbi nisu ziveli. migracije su isle iz centralne i istocne evrope (sadasnja poljska npr), karpata, sve od avganistansko-iransko-tadzikistansko-pakistanske regije, gde su zapravo nasi pravi koreni.
[ ton_majstor @ 03.08.2006. 11:36 ] @
Toso, argumentuj diskusiju ili odustani. Ništa ne navodiš, a drugi koji iznose iole šta "iskopano", pljuješ. Ako si nezadovoljan tuđim stavovima, ipak moraš drugačije da nastupiš!

Pozdrav!
[ stolex @ 03.08.2006. 21:13 ] @
Citat:
nkrgovic: Carica se zvala Teodora. Jelena je... ?


... majka Konstantinova:
http://my.opera.com/SerbianFig...album=37867&picture=421604

Citat:
Ima dokaza da on jeste licno primio hriscanstvo, ali tek pred samu smrt.


http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=22435

ili:

http://www.rotarysabac.org.yu/info/klupska_slava.htm
[ Ivan Dimkovic @ 03.08.2006. 21:21 ] @


Od kad se legende i mitovi smatraju istorijskim dokazima? ;-) Ne zaboravite da je sad ova tema u forumu "Nauka" a ne MadZone ;-)
[ stolex @ 03.08.2006. 21:23 ] @
Da, a u nauku od skora (kod nas) spada i veronauka :)
[ nkrgovic @ 04.08.2006. 20:57 ] @
Citat:
stolex: Da, a u nauku od skora (kod nas) spada i veronauka :)

Procitao sam ovu poruku vise puta i i dalje je ne razumem. Zelis reci :
- Da zbog toga sto je uvedena u skolu ti smatras veronauku naukom i priznajes je kao istinitu, pa time zelis potvrditi svoj prethodni post?
- Da zelis reci da je to lepa i poucna prica i da priznajes da je tvoj prethodni post neproveren i nenaucno zasnovan.

Ajde, molim te, pojasni. U skladu sa prvim postom pre deluje da je ovo prvo, ali me zbunjuje smajli.
[ moknarb @ 03.04.2016. 10:45 ] @
Sticajem okolnosti počeo sam da se bavim istorijom ali to nije u domenu profesionalnog nego informativnog. Znači, ništa ja ne tvrdim nego samo iznosim zapažanja!
Ovde, na ES-u našao sam temu iz 2006. godine u kojoj se u raspravi tvrdi da smo mi Srbi doselili na Balkan....?
U vikipediji piše:
Citat:
Slovensko naseljavanje Balkanskog poluostrva je proces koji je otpočeo u 6. veku pljačkaškim upadima u Vizantiju Slovena naseljenih na levoj obali Dunava, a okončao se u prvoj polovini 7. veka dolaskom Hrvata i Srba i trajnjim naseljavanjem velikog broja Slovena na Balkansko poluostrvo. Proces pozicioniranja pojedinih plemena i slovenskih grupa unutar poluostrva međutim trajao je još cela dva veka i okončan je krajem 8. i početkom 9. veka kada se javljaju i prve države kod Balkanskih Slovena.

Pošto internet danas omogućava da zavaljeni u svojoj sobi možemo zaviriti u razne arhive, zavirio sam u arhivu koja je okačena takođe na ES-u: http://www.elitemadzone.org/p3650370
Pregledom raznih razdoblja. nađoh mapu:



http://www.emersonkent.com/maps_by_year_from_0501.htm

a na ovom linku: http://genealogy.euweb.cz/pan/serbia.html

Citat:
RULERS OF SERBIA

Svevlad ? - 660
Selimir 660 - 680
Vladin 680 - 700
Ratimir 700 - 750

Vlastimirovic
Viseslav ca 750 - ca 800
Radoslav I after 800
Prosigoj before 835
Vlastimir 836 - 860
Strojimir 860 - 882
Goinik 860 - 882
Mutimir 882 - 892
Pribislav 892 - 893
Peter 893 - 917
Pavel 917 - 921
Zachary 921 - 924

Nešto se tu ne podudara sa pisanjem na vikipediji?

Ako još pogledamo:



Citat:

Na osnovu natpisa na pečatu, da se zaključiti da je pripadao knezu Strojimiru i da je nastao u drugoj polovini IX veka. Napravljen je u nekoj od vizantijskih carskih zlatara u Solunu, Atini ili Carigradu. Postojanje pečata samo po sebi dokazuje da je u ondašnjoj Srbiji postojala administracija, arhiva i pridvorska kancelarija koje su karakterisale jednu državu. Prisustvo dvostrukog krsta na pečatu, ukazuje na činjenicu da je njegov naručilac bio hrišćanin, a Janković smatra da se na osnovu njega može pretpostaviti da su i njegovi preci bili hrišćani[4], što je protivno dosadašnjem shvatanju da su srpski knezovi primili hrišćanstvo između 867. i 870. godine, pošto se tada među rođenim prinčevima (mlađi Mutimirov sin Stefan i Gojnikov sin Petar) po prvi put javljaju hrišćanska imena.


i još gomile izvora, pitam se da li je održiva tvrdnja da smo se doselili u razdoblju koje je navedeno u vikipediji i koje nam je predstavljano kao tačno?
Iskreno, ja više ne verujem u tu "školu" istorije jer je po podacima koji se lako daju naći na internetu prosto neodrživa?!
[ djoka_l @ 03.04.2016. 11:26 ] @
Ne znam šta ti nije jasno.

Citat:
Slovensko naseljavanje Balkanskog poluostrva je proces koji je otpočeo u 6. veku


6. vek je period od godine 501. do kraja 600.

Citat:
a okončao se u prvoj polovini 7. veka


prva polovina 7. veka 601 - 650

Citat:
RULERS OF SERBIA

Svevlad ? - 660


Dakle, Svevlad upada u prvu polovinu 7. veka
[ moknarb @ 03.04.2016. 12:10 ] @
Citat:
djoka_l: Ne znam šta ti nije jasno.

Naveo sam u prilozima!
Na karti piše: "Obim hrišćanstva oko 600 (u vreme pontifikata Grgura prvog 590-604)"
U toj mapi lepo piše "Serbs"!
Po tome, već smo tada bili hrišćani i živeli na tim prostorima i to dovodi u pitanje (po mojim zapažanjima) tvrdnju da smo došli u VI veku i za tako kratak period naselili taj prostor i odmah primili hrišćanstvo?!
Možda je prvi pisani trag o nama iz tog razdoblja a onda je neko to uzeo kao podatak za tvrdnju da smo tada došli?!
Ovo ne tvrdim nego iznosim kao mogućnost.

Takođe, čitajući:

Doktor nauka Anatolij Aleksejevič Kljosov je predsednik naučne konsultantske uprave Međunarodnog geneološkog biroa i professor biologije na Harvardskom univerzitetu. Najveći je živi stručnjak za hpg R1A1 koja je tipična za sve Slovene. Ova haplo grupa je u većoj ili manjoj meri zastupljena među svim slovenskim narodima, ali u značajnoj meri i među najvišim kastama u Indiji.

Na osnovu postojećih mutacija, koje je veoma studiozno proučavao, Kljosov je došao do zaključka da svi Sloveni potiču sa Balkana. I to ne bilo gde sa Balkana, već iz današnje Srbije i Bosne. Starost naših primeraka R1A1 je – 12.000 godina. Od tada smo, znači, mi na ovim prostorima.

Starost primeraka R1a1 kod najviših indijskih kasta je daleko mlađa – negdeoko 3.850 godina, što odgovara vremenu dolaska arijevaca na te prostore. Kljosov dalje zaključuje da su Arijevci, u stvari, Sloveni koji su sa područja Srbije stigli do Indije.



Nadam se da nećeš reći da profesor univerziteta nije u ovo upućen nego iznosi pretpostavke a ne podatke zasnovane na naučnim istraživanjima?

http://www.jutarnji.hr/znanstv...otjecu-od-noinog-sina/1127424/

Da ponovim, dosta toga dovodi u sumnju tvrdnju o doseljavanju slovena na Balkan u VI veku?!
Naravno, svako ima pravo da veruje u ono što njemu odgovara a istina....istina kad tad ispliva na površinu?
[ DaliborP @ 03.04.2016. 13:35 ] @
A zasto ti je to toliko bitno da li smo bili tu pre 400 ili 500 godina, sta to tacno menja stvari?
Ionako smo po genetskoj strukturi toliko izmesani da je potpuno nebitno odakle su dosla ta plemena, vrlo malo imaju slicnosti sa nama danas.
[ djoka_l @ 03.04.2016. 14:15 ] @
Hrišćanstvo na Balkanu je počelo u 1 veku, a u 4 veku je postalo zvanična religija Rimskog carstva.
Sloveni dolaze na Balkan već od 3. veka, pa sve do 9. veka.
Zašto ti je onda čudno da su neki Sloveni, koji su došli u Istočno rimsko carstvo primili hrišćanstvo i pre Ćirila i Metodija?
[ dusanboss @ 05.04.2016. 19:25 ] @
Ne znam zašto bi nekome smetalo što smo de svoje kulture prihvatili od Vizantije i što je danas pretstavljamo kao svoju. I jeste naša. Ona nas je oblikovala isto koliko i slovensko poreklo koje naravno nije toliko čisto, niti postoji narod na svetu koji može da se pohvali nekom genetskom "čistotom" , a da pritom nije bio fizički izolovan od ostatka sveta.
Da se vratim na Vizantiju. Nisi ni oni izmislili tu kulturu, niti tog orla (dodali su mu jednu glavu i više detalja). Takodje ni Rimljani nisu u potpunosti stvorili svoju kulturu ,a ni verovatno ni atički Grci.

Ako je nešto naše duže od 1000g mislim da slobodno možemo da ga prihvatimo kao svoje.