[ Alter Ego @ 02.02.2003. 16:24 ] @
Dobio sam zadatak da predložim rešenje za jednu mrežu, a s obzirom da je moje znanje o toj temi čisto teorijsko, zamolio bih nekoga sa iskustvom da mi pomogne:

Mreža:

-5 računara (486 ili P1) sa NIC-evima u pet kancelarija (trebalo bi da "voze" Word i namenski softver)
-Međusobna razdaljina od računara do računara je 10-20 metara (ukupna dužina ne prelazi 100 m.) Kabl ne može da ide kroz zidove.
-Ne postoje nikakvi specijalni zahtevi, dovoljno je da računari budu povezani, i da se ostavi mogućnost povezivanja sa centralnim računarom (i da sve košta što je manje moguće!).

Dvoumim se između dva rešenja:
10Base2 mreža sa koaksijalnim kablom. Kabl bi se montirao pomoću kablovnica.
ili
10BaseT mreža sa UTP kablom.
Ja bih radije izabrao drugo rešenje, ali mi neke stvari nisu jasne:
Da li je potreban poseban mrežni softver za takvu mrežu (npr. Novell)?
Koliko je dobro rešenje razvlačenje kabla uz zidove i koliko je ovaj kabl otporan na smetnje?
Koliko košta hub (pretpostavljam da treba 8-portni)?
Da li treba još nešto od hardvera?
Koliko bi sve ovo koštalo (kabl, hub i ostalo što treba za mrežu), i to u obe varijante?
Još jednom napominjem da je osnovni kriterijum izbora cena!

Hvala.
[ B o j a n @ 02.02.2003. 17:40 ] @
10baseT ili 100baseT mreza je u svakom pogledu zahvalnija nego good old shitty 10base2. Tu nema dileme odmah.

Nije ti potrebno nista drugo osim hub-like uredjaja, kabla i mreznih kartica.
Nisi pomenuo kakvi su prohtevi klijenta, o kakvoj se interakciji radi unutar tog umrezenog prostora, tako da ti i dalje ostaje pitanje sta ti jos treba od softvera.

Sto se tice cena cekiraj neke oglase, ili neki hw-berzanski sajt ( www.pcberza.co.yu, www.sezampro.yu/Oglasi ).
[ Alter Ego @ 02.02.2003. 18:42 ] @
Zahtevi su zaista minimalni. Sve što treba je Word na radnim stanicama, i na jednom računaru softver koji prihvata podatke sa radnih stanica. Taj softver će neko da napiše, a mene zanima šta je potrebno od sistemskog softvera da ispuni ove zahteve. Konkretno: koji OS (Win) može da podrži ovakvu mrežu.

Nisi mi rekao za razvlačenje kabla, da li je prihvatljivo da kabl ne ide kroz zidove?
[ alex @ 02.02.2003. 18:50 ] @
B o j a n-e, sta ti predstavlja "hub-like uredjaj"??

Alter Ego, za takvu mrezu dovoljan ti je hub, mrezne kartice i UTP kabl. Ppreporucio bih 100BaseT kartice, jer je razlika u ceni izmedju 10BaseT i 100BaseT zanemarljiva a propusna moc 100BaseT je daleko veca. Uz to, moras da gledas i u buducnost kad planiras mrezu - sirenje kapaciteta i iskoriscenja mreze i slicno, jer inicijalna nabavka opreme mora da zadovolji uslove sirenja i progresije mreze za neko duze buduce vreme.

Preporucio bih ti takodje da izaberes neki switch umesto hub-a, takodje iz razloga sirenja iskoriscenja mreze u buducnosti.

Predlozi im dve varijante, jednu sa hub-om i jednu sa switch-om.

Sto se tice operativnih sistema, bilo koji Windows verzije vece od 95 ce zavrsiti posao.

Pozdrav,
alex.
[ B o j a n @ 02.02.2003. 19:13 ] @
Pa "hub-like" uredjaj, kako sam divlje kategorisao .... tu spadaju svi oni switching hub-ovi i polu-hub-ovi polu-switch-evi, i kako ih sve ne nazivaju u cenovnicima kod nas.
Caka je u tome, sto vrlo vrlo dosta "prodavaca" mrezne opreme prodaje uredjaje koji u imenu sadrze magic word "switch", a u stvari rade na jednom kolizionom domenu, i broadcast-uju ....stvarno ne znam u detalje kakva je elektronika unutra i kako koji "zuti" switch ( kako ih oni zovu ) radi ....
[ Alter Ego @ 02.02.2003. 19:34 ] @
Stvar je u tome što nema nikakve potrebe da se ova mreža širi, takva kakva je, radiće posao za koji je namenjena, i jedino što se zahteva je mogućnost povezivanja sa drugom mrežom.
Dakle, najobičniji 8-portni hub bi bio dovoljan, zar ne? Ne mora uopšte da bude nov!
Citat:

Sto se tice operativnih sistema, bilo koji Windows verzije vece od 95 ce zavrsiti posao.

Što ne može 95. Mašine će verovatno da budu 486-ice, jel' može ona da vozi 98-cu?
[ caiser @ 02.02.2003. 19:46 ] @
Naravno da može. I to šljaka sasvim dobro.
[ alex @ 02.02.2003. 23:35 ] @
Citat:
Što ne može 95.


Naravno da moze i 95, nisam rekao da ne moze.. Znaci, sve >= Win95.

Ako nema planova za prosirenje kapaciteta, onda hub savrseno obavlja posao.
[ Alter Ego @ 03.02.2003. 00:33 ] @
Dobro, to je za mrežu, a šta ćemo za povezivanje sa drugom mrežom (cent. računarom)? Da li to može preko običnog hub-a?
[ alex @ 04.02.2003. 11:49 ] @
Cekaj, sta podrazumevas pod pojmom "centralni racunar"?

Gledano sa strane mreze, to je samo jedan od racunara povezanih u mrezu.. Nikakva posebna filozofija nije potrebna..
[ Alter Ego @ 05.02.2003. 06:25 ] @
Nisam ni ja siguran, imaju valjda već neku mrežu, a ovo treba da bude lokalna mrežica koja će se možda jednom povezivati dalje, pa to treba uzeti u obzir.