[ Gojko Vujovic @ 04.02.2003. 16:46 ] @
Trazi se ozbiljna ekipa moderatora za novi IS forum.

Kracu biografiju i reference posaljite na [email protected]

Hvala.
[ B o j a n @ 04.02.2003. 23:41 ] @
Ovde se mnogo pominje termin "informacioni sistem".
Da li bi neko od inicijatora ovog dela foruma meni, kao laiku objasnio sta je to informacioni sistem ? Kakva je definicija tog termina ?
[ igorsa @ 04.02.2003. 23:45 ] @
Evo ti nekoliko definicija:

Postoji mnogo definicija za određivanje suštine sistema.
- Sistem je prvi definisao kanadski biolog Ludvig von Bertalanffy u svom radu General System Theory još pedesetih godina.
«Sistem je kompleks elemenata koji su u međusobnoj interakciji»

- B. Langefors je šestdesetih godina razradio takođe opštu definiciju sistema
«Sistem je skup objekata koje nazivamo delovima, koji su međusobno povezani na neki način»

- Ni u jednom od ova dva nema preciznih definicija pojma sistema, sem pojave pojma okruženja sistema, što ukazuje na to da se tako opšti pojam ne može previše precizno definisati. B Halassy je svoje viđenje sistema definisao ovako:
«Sistem je organizovani skup međusobno povezanih činilaca»

- B. Đorđević daje čak tri definicije u svojoj monografiji «Vodoprivredni sistemi»
«Sistem je neka struktura u koju se u nekom vremenu uvodi materija, energija i informacija, a iz kojeg se u nekom drugom vremenu dobija neki izlaz u vidu materije, energije i informacije»

«Sistem je skup objekata (elemenata) ujedinjenih nekim oblikom interakcija. Kod realnih sistema elementi predstavljaju objekte za neku transformaciju resursa, dok su veze kanali za razmenu mase, energije i informacija»

«Sistem predstavlja celovit kompleks elemenata koji se nalaze u nekim međusobnim zavisnostima, doprinoseći kroz njih nekoj zajedničkoj svrsi. Okružen je okolinom sa kojom je u stalnoj interakciji»

Na osnovu svih ovih definicija treba formulisati uopštenu definiciju sistema. U tome nam mogu pomoći osnovne karakteristike sistema:
- sistem je skup elemenata izdvojen kao celina iz svih postojećih elemenata realnog sveta
- interakcija između elemenata sistema je neminovna, da bi se postigli zajednički ciljevi
- sistem je u kontinualnoj vezi sa svojom okolinom i
- u sistemu se odvija transformacija i razmena tri osnovne kategorije ili veličine sa okruženjem i to: materije, energije i informacije.

Definicija dr. I. Petkovića nastoji da obuhvati sve četiri bitne karakteristike sistema
«Sistem je organizovani skup (organizovana celina) činilaca (elemenata) od kojih se svaki elemenat (činilac) nalazi u određenoj međuzavisnosti (u određenoj strukturi) sa ostalim činiocima (elementima) te celine i tako ostvaruje svoju pripadnost toj celini. Sistem postoji radi ostvarenja nekog cilja i u stalnoj je interakciji sa svojim okruženjem»
[ B o j a n @ 04.02.2003. 23:49 ] @
Ja ili ocigledno necitko pisem, ili ne znam ... pitao sam za informacione sisteme. Ne za sisteme generalno.
[ cedomir @ 05.02.2003. 01:06 ] @
A kakav je to novi forum?
[ igorsa @ 05.02.2003. 02:04 ] @
Sad bar znaš šta je sistem i lakše ćeš shvatiti pojam infromacioni sistem.

Kako samo ime kaže informacioni sistem je takođe sistem, dakle i za njega važe sve zakonitosti koje su otkrivene i dokazane u naučnoj oblasti teorije sistema. Treba, međutim, naglasiti da pojam informacioni sistem nije ekvivalentan pojmu sistem informacija. Sistem informacija, označava samo sređivanje, odnosno organizaciju informacija, a informacioni sistem obuhvata i razne druge elemente sasvim različite naravi. Dakle, definicija bi glasila ovako:

Informacioni sistem je organizovani skup sledećih činilaca ili elemenata kao i njihovih međuveza:
1) podataka (informacija)
2) sa njima povezanih informacionih događaja
3) nad njima izvršenih aktivnosti
4) potrebni resursi vezani za prethodna tri elementa, kao i za razvoj i funkcionisanje informacionog sistema
5) korisnika informacija (podataka)i
6) standarda i procedura koji upravljaju napred navedenim činiocima
[ impaque @ 05.02.2003. 02:39 ] @
Batali tu teoriju, pokaži na primeru!
[ Gojko Vujovic @ 05.02.2003. 03:05 ] @
Informacioni sistem je sistem koji koristi informacione tehnologije za prikupljanje, prenos, skladistenje, dobavljanje, izmenu ili prikaz informacija koriscenim u jednom ili vise business process-a (BP).

Business process je grupa povezanih aktivnosti u okviru organizacije koja uz pomoc ljudi, informacija i ostalih dostupnih resursa stvara korist internim i externim potrosacima.

Organizacija se obicno gleda kao veci broj medjuzavisnih business process-a.

Poslovno okruzenje (business enviroment) organizacije ukljucuje nju samu i sve sto je okruzuje i utice na njeno delovanje.

Mislim da je ovo dovoljno za pocetak, pa ako zelite da se bavite time, krenite, literature ima dovoljno svuda :). Ovo su osnovne definicije koje mogu biti znacajno prosirene, ali za to postoje knjige a ovaj forum ipak za analizu nekih konkretnih slucajeva, a ne pisanje (ili prepisivanje?) tekstova ili prevodjenje sadrzaja nekih sajtova.
[ igorsa @ 05.02.2003. 10:42 ] @
Primer ti je svaki iole dobro koncipiran sistem banke, preduzeca, biblioteke, bolnice...
BTW: Moze a i ne mora biti u web varijanti.
[ BobMarley @ 05.02.2003. 22:20 ] @
PROROČANSTVO
-------------------

Forum ce se pokazati bespotrebnim.

-------------------



Kako to da nigdje na es-mods ili prjedlozi nisam vidio temu u kojoj se glasa za otvaranje novoga foruma ?
[ B o j a n @ 05.02.2003. 22:53 ] @
Citat:
impaque:
Batali tu teoriju, pokaži na primeru!

Fakat je da nema primera, a da taj vec ne spada u neku drugu, vise ociglednu kategoriju. Po meni, nista interesantnije od tastine praznine.
[ Gojko Vujovic @ 06.02.2003. 00:53 ] @
Slobodno ignorišite forum vi koji mislite da nije potreban, nemojte nam smetati, molim Vas!

[ broker @ 06.02.2003. 13:35 ] @
Gojko, pa kako si uputio poziv, tako neko moze da objavi da otvara programersku firmu pa da mu se jave programeri...

Kakav ti je poziv takvi su ti i komentari :)

[ sonja @ 05.06.2003. 11:12 ] @
Citat:
B o j a n:
Ja ili ocigledno necitko pisem, ili ne znam ... pitao sam za informacione sisteme. Ne za sisteme generalno.


malecki, knjigu u shake, pa procitaj...
[ fangio @ 22.06.2003. 19:40 ] @
ideja za forum je odlicna ... ali sumnjam da elitesecurity .. ima clanove koji bi dali neke korisnije informacije iz te oblasti :)
[ korto @ 23.06.2003. 13:13 ] @
Citat:
ideja za forum je odlicna ... ali sumnjam da elitesecurity .. ima clanove koji bi dali neke korisnije informacije iz te oblasti :)


Ima, jos kako, samo su ljudi zauzeti poslom... :D
Pogledaj malo diskusije na npr. bazama podataka pa ces vidjeti da itekako ima profesionalaca iz oblasti projektovanja i implementacije IS... A da je IS forum bas posjecen... pa i nije, ali tesko je ocekivati da je to tema za siru publiku...

Pozdrav i dobrodosao na forum...