[ Aleksandar Marković @ 05.08.2006. 20:51 ] @
U zemljama u okruženju i u centralnoj Evropi, po tri operatera mobilne telefonije u jednoj državi su minimum, što bi trebalo da postane i realnost Srbije u naredne dve godine. U Češkoj posluju tri mobilna operatera, koliko će ih uskoro biti i u Slovačkoj, a isto toliko kompanije bori se za korisnike i na tržištima Rumunije, Bugarske i Mađarske.

Na češkom tržištu mobilne telefonije prisutni su španska Telefonika, koja je nedavno postala većinski vlasnik "Českog telekoma" i njegovog mobilnog operatera "Eurotela", zatim međunarodna grupacija "T-Mobil" i britanski "Vodafon". "Česki telekom" se sa svojim imenom oprostio uz dobar polugodišnji poslovni rezultat sa profitom od 150 miliona evra, dok je njegov mobilni operater "Eurotel", vodeći u Češkoj, u tom periodu 2006. iskazao profit veći od 254 miliona evra, pre oporezivanja. "Vodafon", koji u Češkoj ima 2,26 miliona korisnika od ukupno 186,8 miliona klijenata širom sveta, uspeo je da od januara do kraja juna osvoji poverenje oko 122.000 novih korisnika, što je dvostruko više od konkurentskih "T-Mobila" i "Telefonike" (ranije Eurotela) u toj zemlji. Međutim, za kupovinu britanske grupacije "Vodafon" zainteresovani su američki operater "Verizon", investiciona firma "Blekstoun" i španska "Telefonika". U slučaju eventualne pobede "Telefonike", dve od tri češke mobilne mreže bile bi u vlasništvu Španaca, ukoliko to bude u skladu sa antimonopolskim zakonima te zemlje.

U Slovačkoj mobilnu mrežu imaju "Oranž" (Orange), koji je u vlasništvu "Frans Telekoma", i Slovak Telekom (ST), koji je stoprocentni akcionar firme "T-Mobile Slovensko". Ta dva operatera imaju, zaključno sa 31. decembrom 2005. godine, imaju ukupno 4.540.340 korisnika u Slovačkoj, zemlji sa 5,3 miliona stanovnika. "Telefonika" je i jedna od tri zainteresovane kompanije za dobijanje licence za trećeg operatera mobilne telefonije u Slovačkoj, za šta se nadmeću i austrijski "Mobilkom" i holandska firma "Bivideon", koja je stoprocentni vlasnik češkog preduzeća "Radiokomunikace".



Na bugarskom tržištu mobilne telefonije posluju "Mobiltel", "Globul" i "Vivatel".
Trenutni lider na bugarskom tržištu "Mobiltel", kao privatna akcionarska kompanija u septembru 1995. godine počela je sa komercijalnim poslovanjem. "Mobiltel" je lane od jula deo "Mobilkom Austrija grupe". "Mobiltelova" mreža ima kapacitet za pet miliona pretplatnika, a kraje prošle godine imao je 3.594.200 korisnika. Operater "Globul" je osnovan u septembru 2001. Lane u avgustu preuzela ga je grčka telekomunikaciona kompanija "Kosmote", koja očekuje da će broj korisnika ove godine dostići 2,5 miliona, a raspolaže mrežnim kapacitetom za 3,5 miliona klijenata. "Vivatel" je operater Bugarske telekomunikacione kompanije, koja je licencu za mobilnu telefoniju dobila juna 2004. godine, počeo je sa poslovanjem novembra 2005. godine, da bi u martu ove godine imao 300.000 korisnika. Bugarska vlada je u junu 2004. godine prodala 65 odsto Bugarske telekomunikacione kompanije, koja je tada poslovala samo u domenu fiksne telefonije, konzorcijumu "Viva venchers", na čijem se čelu nalazi američki privatni fond "Advent Internešenal".

Najveći rumunski operater je "Oranž", koji je sada u vlasništvu "Frans telekoma". On je u Rumuniji zvanično od aprila 2002, kada je kompanija "MobilRom" i zvanično promenila ime u "Oranž" pošto je ta kompanija preuzela većinski udeo. Grupa "Vodafon" u Rumuniji posluje od 1. juna 2005. godine, kada je preuzela kompaniju "Koneks", koja je u aprilu 1997. godine pokrenula prvu GSM mrežu u Rumuniji. Danas "Vodafon Rumunija" ima više od šest miliona korisnika. "Zap mobajl" je marka koju je kompanija "Telemobil" pokrenula 2001. godine. "Telemobil", koji je ranije nosio ime "Telefonika Romana", najstariji je mobilni operater u Rumuniji. Kompaniju "Telemobajl" je u oktobru 2000. godine kupila kompanija "Inkvam limitid", sa sedištem na Kajmanskim ostrvima. Najmanji operater kod tog našeg suseda je "Kosmote Rumunija", ogranak grčkog lidera "Kosmotea", koji je u Rumuniji sa komercijalnim poslovanjem počeo u decembru 2005. godine.

U Mađarskoj postoje tri provajdera mobilne telefonije - "Panon GSM", "Vestel" i britanski "Vodafon". Novi vlasnik srpskog mobilnog operatera "Mobi 63" - norveški "Telenor", pre nekoliko godina kupio je upravo mađarski "Panon".

U Austriji radi pet velikih operatera mobilne telefonije, od kojih je najrasprostranjeniji "Mobilkom", sestrinska firma državne "Telekom Austrija". "Mobilkom Austrija" je u stopostotnom vlasništvu "Telekom Austrija" i samo u Austriji ima 3.436.700 korisnika. Ova kompanija je preuzela ili je delimični vlasnik bugarskog "Mobiltel-a", slovenačkog "Si mobila", hrvatskog "VIP net-a" i "Mobilkom
Lihtenštajna". Ukupno kompanija "Mobilkom" ima 9.128.000 korisnika. Drugi operater po broju korisnika je "T-mobil" koji ima 2,09 miliona korisnika. Ova kompanija je u stopostotnom vlasništvu nemačkog operatera "T-mobil". Treći po veličini je operater "Oan", koji ima 1,9 miliona korisnika, i u većinskom je vlasništvu nemačke korporacije "EON", sa manjinskim udelom norveškog "Telenora", francuskog "Oranža" i danskog "TDC". Na tržištu Austrije postoji i operater "Telering", koji ima oko milion korisnika i u vlasništvu je "T-Mobil". Na tržistu je aktivan operater "3", koji je deo kineske grupacije "Hučison". U Austriji ova kompanija, koja je prisutna u 11 zemalja sveta, ima 340.000 korisnika. Većina ovih operatera od skoro je registrovala i sestrinske firme, odnosno svoju mrežu je stavila na raspolaganje preduzećima koji nude jeftinije impulse.
Najnoviji na tržištu je "Bob", sestrinska firma "Mobilkoma", a do skoro je jedan od glavnih jeftinijih operatera bio "Jes", preduzeće kompanije "Oan". Takođe na tržištu prisutne su i kompanije "Tele 2/UTA", "Eety", kao i "eTel", koje prodaju svoje sim-kartice, ali koriste tuđe mreže.

U BiH postoje tri mobilna operatera, jedan u Republici Srpskoj s sedištem u Banja Luci i dva u Federaciji s centralama u Sarajevu i Mostaru i svi su još većinski u državnom vlasništvu. U privatizaciji, najviše se uradilo u RS, gde se parlamenta saglasio da se raspiše teneder za prodaju 65 odsto državnog kapitala "Telekoma RS". Pravo učešća imaće kompanije koje ima najmanje 800.000 pretplatnika u fiksnoj telefoniji i 1,5 miliona u mobilnoj i ostvaren godišnji prihod od najmanje 500 miliona evra u prošloj poslovnoj godini. Kupac će morati da se obaveže da u narednih godinu dana u razvoj uloži minimum 50 miliona evra, moraće da poštuje kolektivni ugovor između preduzeća i sindikata, zadrži delatnost najmanje pet godina i trajno zadrži sedišta preduzeća u Banja Luci.

[ag]
[ associate @ 05.08.2006. 22:23 ] @
Update: Treci operator u Slovackoj ce biti "Telefonica O2".
[ cs.m @ 06.08.2006. 22:18 ] @
A Westel u Madjarskoj je T-Mobile vec vise od godinu dana, to jest i najveca mreza, pa posle Pannon (Telenorova firma), a na trecem mestu je Vodafone
[ Aleksandar Marković @ 08.08.2006. 16:47 ] @
Crnogorska Agencija za telekomunikacije saopštila je da operater Promonte, u vlasništvu norveškog Telenora, pokriva 60,32 odsto crnogorskog tržišta mobilne telefonije, na kojem ima oko 362.600 korisnika. Norveški Telenor je u Crnoj Gori od 1996. godine, kad je sa domaćim i grčkim partnerima osnovao kompaniju Promonte, u koju je investirano 88 miliona evra. Od tog novca 60 miliona evra je utrošeno u izgradnju mrežne infrastrukture, deset miliona u softvere, šest miliona u IT opremu i četiri miliona evra u licence, a više od milion evra uloženo je u obuku zaposlenih. U početku je Telenor imao 44,4 odsto akcija u Promonteu, a u avgustu 2004. godine otkupio je kompletno učešće kapitala od grčkih i crnogorskih partnera. Promonte zapošljava 236 radnika, ali se ne zna koliki je prosek primanja, pošto te podatke ne saopštavaju javno.

Drugi mobilni operater je Monet.
[ xtraya @ 23.08.2006. 11:40 ] @
s tim da agresivnim nastupom na trzistu promonte bukvalno razara monet, koji se em slabo reklamira em lose reklamira

sa ovom kampanjom sa 10 mercedesa su bukvalno ocistili monet za nove letnje korisnike (ljude koji dolaze na more i kupe karticu samo za more)
[ Aleksandar Marković @ 25.09.2006. 10:25 ] @
U okruženju naše zemlje tri operatera imaju Rumunija, Mađarska, Bugarska, Hrvatska i BIH dok su na brojci od dva i dalje Crna Gora, Makedonija i Albanija.

Za očekivati je da vlasti Srbije neće odstupiti od optimalnog nivoa od tri operatera, tako da bi do 2010, nakon prodaje Telekoma, ovaj segment tržišta telekomunikacija mogao biti u potpunosti zaokružen. Tim pre što su i poslovni rezultati kompanija u zemljama koje su se odlučile za veći broj operatera pokazali da se ulazak četvrtog ili petog operatera ne isplati.

Izuzeci od tog pravila jedino su Telering u Austriji, Ti mobajl u Britaniji i O2 u Nemačkoj koji su kao četvrti operateri ostvarili značajniji tržišni udeo (O2 tek posle šest godina rada).

U Ukrajini gde radi pet firmi, operater URS jedva da je dostigao više od 70.000 korisnika.

U Velikoj Britaniji kompanija Hačinson ima 1,3 miliona korisnika (počela da radi 2003) dok su daleko ispred O2, Oranž, Ti mobajl i Vodafon koji imaju između 13 i 15 miliona korisnika.

Takođe, u Austriji Hačinson kao peti operater ima svega 370.000 korisnika (od maja 2003.) dok je prvi ispred njega Telering sa milion korisnika.

Međutim, kakve su šanse i trećeg operatera da se u skorije vreme izbori za bolje tržišno mesto možda mogu da oslikaju primeri iz okruženja. U Rumuniji su Oranž i Vodafon počeli da rade 1997. i od tada stekli sedam odnosno 6,7 miliona pretplatnika, dok je grčki Kosmote ušao 2000. i ove godine premašio brojku od tek 530.000 korisnika.

Nešto bolje prolazi Vodafon u Mađarskoj gde su konkurenti, Ti mobajl i Panon (Telenor), počeli da rade 1994. Nemci imaju oko četiri miliona korisnika, a Norvežani 2,9 miliona dok su Britanci od 1999. do danas stekli 1,6 miliona korisnika. Daleko bliži Srbiji je primer Hrvatske gde je krajem prošle godine uveden treći operater - Tele2. U toj zemlji Ti mobajl je "na sceni" od 1994. i drži najveći udeo tržišta. Pet godina kasnije formiran je VIP Net koji je u vlasništvu Mobilkoma i danas ima 1,6 miliona korisnika.

Švedski Tele2 počeo je da radi u oktobru 2005. i do sada je zadobio poverenje više od 200.000 građana Hrvatske pre svega orijentisavši se odmah na 3G tehnologiju.

Slično je i u Bugarskoj. Mobilkomova kompanija Mobiltel radi najduže (od 1995.) i drži više od polovine tržišta sa četiri miliona klijenata. Na tržište je 2001. ušao Kosmote i od tada stekao 2,5 miliona mušterija. Novi operater od novembra 2005. je BTC Mobajl koji je za samo četiri meseca rada privukao više od 300.000 korisnika.

Pored matične Nemačke, Ti mobajl u okruženju postoji i u Austriji, Češkoj, Slovačkoj, Hrvatskoj, Makedoniji i Crnoj Gori, pa bi Srbija bila strateški veoma važna za tu kompaniju.

Ne treba zaboraviti ni na grčki Kosmote (čije se ime odnedavno pojavljuje umesto poznatijeg OTE), koji je pozicioniran u Rumuniji, Bugarskoj, Makedoniji i Albaniji.

Švedski Tele2 učestovavo je na tenderu za Mobi 63 i nakon pozicioniranja u baltičkim zemljama svoje operacije počeo da spušta na jug (Lihtenštajn i Hrvatska).

Značajan igrač u Evropi je i Frans Telekom sa svojom ćerkom kompanijom Oranž, ali najveća nepoznanica i večito najavljivani učesnik je Vodafon. Iako ta kompanija posluje u Turskoj, Albaniji, Rumuniji, Mađarskoj, Češkoj, Italiji, Holandiji, Nemačkoj i mnogim drugim zemljama, nije učestvovala u trci za Mobi zbog, kako se pretpostavlja, sporazuma sa Mobilkomom da ne konkurišu na istom tržištu.

Ipak, ne treba isključiti ni učešće manjih operatera. Te kompanije očigledno su mudro izbegle da na tenderu za Mobi 63 prođu kao Telenor i za kompaniju sa oko dva miliona korisnika plate basnoslovnih 1,5 milijardi evra. Za očekivati je da se veća borba vodi za licencu s kojom bi treći operater u Srbiji mogao biti formiran verovatno za upola cene koliko je Mobi 63 platila norveška kompanija.

Od trećeg operatera očekuje se da poveća konkurenciju na tržištu i doprinese smanjenju cena usluga mobilne telefonije. Treći operater svakako će ubrzati i uvođenje 3G tehnologija koje će građanima omogućiti takve sadržaje kao što su, recimo, gledanje televizije preko telefona, video pozivi, elektronsko plaćanje i kupovina putem telefona i ostale praktične stvari kao što su recimo praćenje gužve u saobraćaju. Građani Srbije, kao i u bankarskom sektoru, nisu još iskusili sve "proizvode" u mobilnoj telefoniji. Do ispravljanja te situacije takođe bi moglo da dođe sa dolaskom trećeg operatera. Iako se već pretpostavlja da neće doći do značajnijeg obaranja cena, sigurno je da će veća konkurencija staviti na raspolaganje korisnicima brojne pakete sa različitim trajanjem besplatnih poziva ili većim brojem besplatnih SMS i MMS poruka, posebnim tarifama za roming i sličnim pogodnostima koje su popularne u inostranstvu.

Svetska mobilna telefonija u brojkama

Najveći broj operatera koji upravljaju GSM mrežom ili pružaju usluge 3G tehnologije imaju Sjedinjene Američke Države - 69. Iza njih je tradicionalni konkurent Rusija sa 45, a veliki broj operatera imaju i mnogoljudna Indija (više od 15) i Brazil - 15. Zanimljivo je da Kina i Japan imaju samo po dva operatera sa GSM mrežom što je za očekivati s obzirom na to da se na Dalekom istoku koriste i druge tehnologije u mobilnoj telefoniji (primer Južna Koreja gde se ne mogu koristiti telefoni iz Evrope sa SIM karticama). Više od tri operatera uglavnom imaju razvijene zemlje kao što su Norveška (6), Velika Britanija, Austrija, Holandija i Australija (5), Nemačka, Finska i Italija (4). Kada je reč o zemljama koje su nedavno ušle u EU prednjači Poljska sa četiri operatera dok Litvanija, Letonija, Estonija, Češka i Slovenija imaju po tri. Na začelju je Slovačka sa dva operatera. Da broj operatera ne mora da zavisi od bogatstva zemlje ili broja stanovnika pokazuju i primeri Somalije koja ima šest operatera ili Pakistana sa pet, dok recimo Novi Zeland ima samo jednog operatera GSM i 3G mreže. Tri operatera imaju i siromašne zemlje poput Ugande, Zimbabvea ili Vijetnama. Interesantno je da je visok stepen konkurencije obezbeđen i tamo gde ne bi možda ni morao da bude. Recimo, mala Farska ostrva ili Bruneji imaju dva operatera. Slično je i sa Luksemburgom ili malo poznatim ostrvima Sent Vinsent i Grenadini (po tri operatera), a najuspešniji među "malima" je Lihtenštajn sa četiri operatera.

I. Radak
[ agasoft @ 25.09.2006. 12:23 ] @
mislim da je Makedonija dobila dobila trećeg operatera? ili možda grešim.
proveriću ja to, ali mi je jedna devojka iz Skoplja tao nešto pominjala .
[ max82 @ 25.09.2006. 19:48 ] @
Nije se pojavio treci, samo je T-Mobile kupio Mobimak. Verovatno je mislila na to...
[ komsija @ 27.09.2006. 02:42 ] @
http://www.t-com-cg.com/
Crna Gora postaje dio T svijeta

Podgorica, 26. septembar 2006) Telekom Crne Gore, Monet i Internet Crna Gora na današnjoj konferenciji za medije predstavili su novi korporativni identitet kojim, zajedno sa svojim korisnicima, postaju dio globalne T porodice Deutsche Telekoma. Telekom Crne Gore, čiji je većinski vlasnik sa76,53% Mađar Telekom (čiji je Deutsche Telekom većinski vlasnik 59%), od danas postaje Crnogorski Telekom i zajedno sa Internetom Crna Gora korisnicima fiksne telefonije i interneta nudiće najsavremenije usluge i servise pod zajedničkim brendom T-Com. Monet mijenja ime u T-Mobile Crna Gora, pa će usluge mobilne telefonije od danas pružati pod brendom T-Mobile.

Deutsche Telekom grupa je, kao jedna od vodećih telekomunikacionih kompanija u svijetu, prepoznala potencijal crnogorskog tržišta. Svoje dugogodišnje iskustvo u pružanju vrhunskih telekomunikacionih usluga prenosi na Crnogorski Telekom i T-Mobile Crna Gore, koji postaju članovi globalne T porodice Deutsche Telekoma.

Novi razvoj će uključiti promjenu korporativnog identiteta, te formiranje dva segmenata grupe, T-Com i T-Mobile. Uz mogućnost korišćenja prednosti globalnih robnih marki, ovu telekomunikacionu grupu očekuje snažan razvoj, unapređenje poslovanja i jačanje konkurentnosti. Vrhunska tehnologija koja zadovoljava potrebe svih korisnika Deutsche Telekoma širom svijeta, biće na raspolaganju i crnogorskim građanima.

Dolazak T brenda na crnogorsko tržište predstavlja potvrdu dosadašnjeg rada ove tri komanije, stalnog napretka, ulaganja u tehnološki razvoj i brige za korisnike, kao i spremnost za integraciju u savremene međunarodne poslovne tokove. To istovremeno znači i ulazak najvišeg kvaliteta i najsavremenijih svjetskih standarda na naše tržište, a međunarodno iskustvo T-Com-a i T-Mobile-a biće na najbolji način u službi crnogorskog biznisa i građana.

Korisnici fiksne i mobilne telefonije i interneta će dobiti ne samo sigurne, savremene i inovativne usluge, već i kompaniju koja u središte svog djelovanja stavlja krajnjeg korisnika kao primarni motiv za stalno usavršavanje ponude.

Vodeće i prepoznatljive vrijednosti T-Mobile: pouzdanost i povjerenje, jednostavnost i inspiracija, kao i ključne vrijednosti T-Com-a : posvećenost korisnicima, stručnost i inovativnost, postaju naše zajedničke vrijednosti koje će ove kompanije podijeliti s korisnicima.

Na konferenciji za medije govorili su: Michal Guenther (Majkl Ginter), član Odbora direktora T-Mobile International, Miodrag Ivanović, izvršni direktor T-Mobile Crna Gora, Volfgang Hauptman (Wolfgang Hauptmann), viši izvršni potpredsjednik T-Com i član Odbora direktora Crnogorskog Telekoma i Slavoljub Popadić, v.d. izvršnog direktora Crnogorskog telekoma/T-Com-a.



Ovim preuzimanjem T "drzi" 100% fiksne telefonije i Internet-a (!!!) u CG, i oko 40% mobilne telefonije. Fin posao nema sta.
Osim u mob. nemaju nikakvu konkurenciju!
[ max82 @ 27.09.2006. 12:00 ] @
Zasto T-Com nikada nije pokazao zainteresovanost za trziste Srbije?
[ agasoft @ 27.09.2006. 12:51 ] @
zato đšto nikada nije bio raspisan tender za prodaju LELEKOMA.
[ Mobtel @ 27.09.2006. 15:18 ] @
a to bi bilo jako dobro.,..
[ kosac @ 03.05.2007. 15:47 ] @
Dobila je i Makedonija treceg operatera ... Mobilkom je pobedio na tenderu.
Citat:
max82: Nije se pojavio treci, samo je T-Mobile kupio Mobimak. Verovatno je mislila na to...

Citat:
agasoft: mislim da je Makedonija dobila dobila trećeg operatera? ili možda grešim.
proveriću ja to, ali mi je jedna devojka iz Skoplja tao nešto pominjala .


[ Boe @ 03.05.2007. 17:50 ] @
Austrija ima sada samo 4 operatera ("A1", "T-Mobile", "one" i "3") koji posjeduju sopstvenu infrastrukturu.
"tele.ring", "bob", "yesss", "tele2/uta" i "schwarzfunk" su takozvani virtualtni operatori koji koriste tudje mreze.