[ darkofdoom83 @ 10.02.2003. 17:52 ] @
Jel zna neko gde mogu da nadjem neke textove o meditaciji (kako se radi i takve
stvari),zatim onaj metod ucenja dok spavash,i te fore shto sluze za razvijanje
pameti i psihickih mogucnosti ?
[ Nemanja Dubravac @ 10.02.2003. 21:35 ] @
što bi rekao moj razredni iz osnovne: „okani se ćorava posla” :)
[ salec @ 11.02.2003. 13:31 ] @
Citat:
darkofdoom83:
Jel zna neko gde mogu da nadjem neke textove o meditaciji (kako se radi i takve
stvari),zatim onaj metod ucenja dok spavash,i te fore shto sluze za razvijanje
pameti i psihickih mogucnosti ?


Razvijanje pameti (inteligencije) se (eksperimentalno naucno dokazano, v. "Mogucnosti i granice razvoja inteligencije", R.Kvascev, NOLIT-ova "plava" psiholoska biblioteka ) postize upotrebom iste! Znaci, resavaj zbirke zadataka, Mensine testove, izmisljaj resenja za opste poznate probleme u svetu ili na bilo kom polju, zanimaj se za stvari koje ti nisu uza specijalnost,...
Sama meditacija ima za cilj postizanje blazenstva "smirivanjem uma" i nece ti povecati "pamet i psihicke mogucnosti", moze eventualno da te ubedi da ti to povecanje nije potrebno, ali cini mi se da bas ne zudis za tim...Ako ti je mozak iscrpljen ucenjem i ne mozes da zaspis i odmoris se, probaj malo neke fizicke aktivnosti ili hobi koji zaokuplja ruke (izrada nekih malih predmeta i sl.). Odmaranje ociju je isto pozeljno (izbegavaj hobi koji zahteva da piljis). Meditacija ti treba jedino ako objektivno nemas mogucnosti da to uradis.
M. je svesno namerno praznjenje svesti od svih misli...ukljucujuci i: "OK, evo, meditiram." i "O, nee, opet sam poceo da mislim o necemu!". I to je sve (prosto je, ali tesko i neefikasno - bolje upotrebi onu metodu sa hobijem ili sportom - to daje trenutne rezultate i ima dodatne koristi).
Ne daj da te upecaju razni kultovi ili "ucitelji" koji pricaju o prosirenim stanjima svesti i raznim cudima meditacije, nema tu nista (sve to o cemu pricaju je sugestija i verovanje) i niko ti nije potreban za to (logicno - ako ista dodas u prazno, vise nece biti prazno!).

Ucenje u snu - samo ako si auditivni tip (ako pamtis bolje ono sto cujes, a ne vidis od onog sto vidis, a ne cujes).

I jos jedna stvar, najbitnija: ako uskracujes sebi zadovoljstva i nagrade, podsvest(nije bas tacan izraz, al' ajde) se buni i odbija da te slusa, tj. odbija da uci. Umesto da je ucutkujes meditacijom, i pokusavas da je nakljukas u snu, bolje oslusni sta zeli (zelim da se protegnem, hocu u bioskop, daj nesto slatko, zelim da imam onu pevacicu, hocu da vladam svetom, hocu malo da se odmorim... ) i pokusaj da joj to dobavis ili obecaj (iskreno!) da ces to uciniti posle ispita, ili se nagodi sa njom. Seti se Simsa! Ako su desperatni, nece da slusaju.
[ ventura @ 11.02.2003. 13:39 ] @
Kad ce ljudi vec jednom da ukapiraju da "Nema leba bez motike!"
[ darkofdoom83 @ 13.02.2003. 14:04 ] @
Nisam ja ni reko da mi treba "bez motike",trebaju mi linkovi i takve stvari,kontash?
[ darkofdoom83 @ 13.02.2003. 14:07 ] @
Salec,hvala,razmislicu malo o ovome sto si napisao :)