[ korto @ 11.02.2003. 14:22 ] @
Naziv teme govori sve:
Kakva su vasa iskustva u primjeni UML-a u modeliranju i razvoju informacionih sistema?
Imam dosta prakse u projektovanju IS-ova, ali priznajem da do sada nisam koristio UML i zanimaju me iskustva, kao sto je npr. vrlo zanimljiva primjena u projektovanju web sajta, o cemu je diskutovano na
http://www.elitesecurity.org/tema/20305

Da vas cujem...




[ korto @ 12.02.2003. 11:47 ] @
Mozda malo konkretnije pitanje:
Gdje je sve primjenljiv a gdje ne UML kod modelovanja sistema?
Kada ga treba primjenjivati, a kada je bolje ostati na "starim" tehnikama?
[ sonja @ 05.06.2003. 11:07 ] @
sta ce ti za projektovanje sajta uml? ja sam ga koristila u projektovanju baze podataka. koristila alat rational rose 2001. sjajna stvar! izmodeliras u uml-u, a alat ima mogucnost da generise sql kod, koji naravno uvuces u bazu.

ako nije u pitanju neka baza, onda ti uml sluzi samo radi boljeg snalazenja i pregleda. barem kolko ja znam.
[ korto @ 05.06.2003. 12:39 ] @
Procitaj gornji post (link koji sam dao) pa ce ti biti jasno zasto sam pitao... Sudeci prema iskustvima navedenim u toj temi za ozbiljne sajtove itekako ima smisla koristiti UML...
[ sonja @ 05.06.2003. 14:54 ] @
to je za ozbiljne projekte. i nije posao za jednog coveka. u uml-u bi se u ovom slucaju mogli izradjivati dijagrami sekveci, saradnje i nesto sl. korisno u svakom slucaju, ali ne i neophodno.
[ Last Man Standing @ 13.06.2003. 05:57 ] @
E, hajde ti Sonja malo i nauci nesto o tom UML-u, umesto sto lupetas. Evo ti da citas nesto u pauzama dok ne postujes. I mojne da pocinjes sa teretanama:

http://www.andromda.org/

[ sonja @ 13.06.2003. 11:36 ] @
za tvoju informaciju, sonja u uml-u radi vec 3 godine
[ Reljam @ 13.06.2003. 20:44 ] @
I, kako ide? Koja su iskustva? Vredi li (pretpostavljam da da, inace ne bi trajalo 3 godine). Za sta se tacno koristi?

Ja nikako nisam mogao da nadjem nacin da ubacim UML u ono sto radim, tako da me interesuje gde se koristi.
[ sonja @ 16.06.2003. 11:40 ] @
reci sta radis konkretno, da ne bi opet bilo kako lupetam
[ silverglider @ 19.08.2003. 16:05 ] @
Mozda cu ja sad biti visak sto izvlacim diskusiju iz naftalina, ali...

Mislim da je najvaznija stavka UML-a dokumentacija u cilju bolje komunikacije izmedju saradnika na istom projektu. Znaci, bez obzira sta se radi - IS, obican program, sajt, organizacioni projekat - sasvim svejedno. Na primer, dvoje ljudi ide na teren pa 'pokupi zahtev' klijenta, na osnovu njihovog razgovora sa klijentom nastaje skica u UML-u kako bi to trebalo da izgleda, kako bi trebalo da se koristi, itd. Kada se vrati nacrt nazad u firmu, svi ljudi koji 'govore' UML imaju (uz malo propratne dokumentacije) sasvim jasnu predstavu o cemu se radi; neki dijagrami ostaju manje-vise nepromenjeni (cesto use cases), dok neki zahtevaju dalju razradu (npr. hijerarhija klasa, objekata, paketa, itd). Tim za razvoj dalje preuzima i prelazi na implementaciju time sto koristi to pocetno modelovanje za svoju vizuelizaciju, dok projekat opisan UML-om ostaje kao skeleton i srz svake dalje dokumentacije. To sto ce iz jedne vrste dijagrama da se generise DDL za bazu ili headeri za source, to je samo cosak od cele price.