[ Spirit @ 14.08.2001. 14:29 ] @
Da malo obrnemo situaciju, tek da ne bude dosadno. svi se zalimo na monopol Telekoma, a sta je sa Internet provajderima? Tu definitivno monopola nema, barem ne u izboru dobavljaca, medjutim da li je njima toliko lose koliko nam se cini?
Svako odprilike zna koliko korisnika ima provajder cije usluge koristi. Oni sa najmanje korisnika u zakup uzimaju link od 2 Mbit/s sto je za njihove potrebe verovatno dovoljno. Cene su manje-vise ujednacene i cena 1 sata se krece od 25-30 dinara. Neka skorasnja ispitivanja (i na tome se narocito insisitiralo odkako je Telekom podigao cene) kazu da prosecan srpski surfer koristi net 2 sata dnevno, dakle 60 sati mesecno.
Jedan od vecih provajdera kaze da ima od 40000 do 50000 korisnika. Verovatno je da mnogi koriste net samo za proveru poste, pa neka se onih 60 sati mesecno "svede" na samo 10 sati u proseku i ostalo je matematika:

10 sati=300 dinara x 50.000 usera = 15 miliona dinara. (mesecno!)

Na sajtu www.telekom.yu postoji cenovnik medjunarodnih linkova. Za 10Mbit-ni link cena je 3.894.912 dinara/mesecno, 16Mbit/s - 6.181.056 dinara/mesecno. Postoje jos i neki dodatni troskovi ali procentualno verovatno nije neki znacajan trosak.

Mozda nije sav problem u Telekomu, u ovoj zemlji se uvek nesto "iza brda valja", a kao sto to obicno bude slucaj-preko ledja obicnih ljudi, a prodaju nam pricu kako su zabrinuti jer ce Srbi ostati tehnicki nepismeni. Licemerje do dna!
[ stinger @ 14.08.2001. 14:38 ] @
pre nego sto pocnes sa takvim kalkulacijama prvo proveri sve cifre pa ih onda iznesi na videlo... da je takva situacija kakvom je ti predstavljas odavno bi daleko bolja situacija bila sa linkovima u YU, mislis li da je 2MB/s dovoljno za 50.000 korisnika... :)))) nije ti ta losha... :)
[ Spirit @ 14.08.2001. 14:46 ] @
Tih 2Mbit/s se odnosilo na neke manje, lokalne provajdere. Koliko znam, Eunet ima 10Mbit/s, PTT 16Mbit/s...i odprilike onoliko korisnika koliko sam naveo, pa sam za njih i racunao.
[ stinger @ 14.08.2001. 14:58 ] @
zasto se uopste trudite da sracunate tako nesto, kad takve informacije ne mogu da se izracunaju (mislim na cir i cifru koju ISP placa) kad je ona krajnje dinamicka, i zavisi malte ne od 1000 razlicitih uslova koji mogu biti krajnje razliciti, pre svega se informisite malo bolje pre nego sto pocnete da "lupetate" o tome ko kolko placa, pre svega informisanost pa tek onda zakljucci i ostalo.... tja, ovo cemo da zakljucamo za daljnju raspravu...

moderator ---- off