[ dgojic @ 10.08.2006. 22:56 ] @
Pozdrav svima na forumu.

Zanima me zakonska regulativa, uslovi itd. koji se moraju ispuniti prema državi, da bi se mogla otvoriti knjigovodstvena agencija. Naravno, pre obraćanja na forumu pokušao sam preko google-a dobiti ovu informaciju, što je, naravno, bio potpuni promašaj, jer koja bi institucija u ovoj državi gubila vreme da ti da tu informaciju i još da je postavi na net?

Dakle, moja supruga ima završenu višu poslovnu - finansije i računovodstvo, odsek osiguranje i bankarstvo, pa smo mislili da pokušamo sa ovim, jer niko neće da zaposli majku malog deteta u privatnoj firmi, a za neku državnu nemamo ''vezu'' niti para da nekog u istoj potplatimo. Pa, ako neko ima neku informaciju ili, eventualno, link prema istoj, bio bih mu vrlo zahvalan.

Pozdrav
[ Acika @ 11.08.2006. 00:12 ] @
Pa danas je najlakse otvoriti privatnu firmu, jednostavno odes u bilo koji ogranak Agencije za privredne registre, popunis obrasce, i za 5 dana ti stize resenje za rad, inace ja se bavim knjigovodstvenim poslovima vec skoro 4 godine, i jako je zanimljiv i ambiciozan posao.

Dakle, od skolske spreme dovojlna je i srednja skola, a po novom zakonu o racunovodstvu ne treba ti nikakva licenca za rad, mislim da je isto po nekom novom zakonu potrebno raditi ovaj posao u nekom lokalu, (do skoro je moglo i kuci), onda rad u knjigovodstvu je nezamisliv bez kompjutera, stampaca, faxa, interneta, softvera za knjigovodstvo (mislim pre svega na robno i finansijsko).

Bilo bi dobro da znas nekog ko se vec bavi ovim poslom da ti pojasni kako i sta se radi, posto potpuno sami se necete snaci bas najbolje.

Obavezno je i pracenje racunovodstvenih i zakonskih publikacija, tipa Privredni savetnik, Sluzbeni glasnik, Racunovodstvena praksa i sl. (jel se zakoni i podzakonske akte non stop menjaju).

Ovo bi bilo u kratkim crtama, ako te jos nesto zanima, slobodno pitaj!!!

Pozdrav
[ dgojic @ 11.08.2006. 10:22 ] @
Acika, hvala na odgovoru i imam još par pitanja.

Reci mi šta je tačno potrebno od softvera (koji programi i koje verzije) i gde ih naći/downloadovati/kupiti - šta god već. Takođe, postoji li negde, mada ja nisam uspeo da nađem, neki pdf ili zip ili šta god da se downloaduje, a koji sadrži neki detaljniji opis pravila oko, možda, obaveznih uslova za lokal, prateću opremu, sredstva za rad itd. Izvini ako zvučim potpuno kao da sam pao s marsa, ali zaista sam potpuno neinformisan na ovu temu. Thanx!
[ Plavusica @ 11.08.2006. 11:21 ] @
Hello,
interesuje me da li mogu otvoriti agenciju samo sa sertifikatom samostalnog knjigovodje i da li znate koja skola odn. kurs je najbolji za dobijanje i sertifikata ali i nekog znanja?
Hvala
[ Acika @ 11.08.2006. 15:33 ] @
Za softver ti je prvo potrebana neka verzija windowsa (ali licenciranog, ja koristim xp home edition), onda softver za knjigovodstvo (pretrazi malo internet ima nekoliko firmi koji se bave iskljucivo programiranjem knjigovodstvenog softvera (ja sam konkretno kupio program za robno i finansijsko knjigovodstvo i mislim da me kostao negde oko 250 eura pre oko 4 godine), trebao bi ti i Word (za kucanje raznih izvestaja i on kosta negde oko 70 eura, (mada moze da ti zavrsi posao za pocetak i OpenOffice besplatan program), i to bi bilo to za pocetak sto se tice softvera. Evo ovde nekih linkova gde mozete naci neke korisne informacije:

http://www.cekos.co.yu/
http://www.srrs.co.yu/
http://www.mfin.sr.gov.yu/html/index.php
http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/
http://www.privsav.co.yu/MAIN/INDEX/INDEX.HTM
http://www.apr.sr.gov.yu/APRWeb/default.aspx
http://www.parlament.sr.gov.yu/content/cir/index.asp

Kao i link za preuzimanje najnovijeg zakona o racunovodstvu i reviziji:

http://www.parlament.sr.gov.yu.../pdf/zakoni/2006/84-06-cir.zip

Plavusica@ mozes otvoriti agenciju sa tim sertifikatom. Kurs ti nece mnogo pomoci, nego bolje nadji nekog ko se vec bavi ovim poslom da ti malo to pojasni kako se i sta radi (posto se sve radi na racunaru) i tako.

Ako ima jos nekih pitanja, tu sam!

Pozdrav
[ Noe @ 11.08.2006. 16:21 ] @
Ne bih da vas razocaram u startu , ali ne zalecite se sa samostalnom agencijom i ulaganjem u istu osim ako ne planirate da zaposlite neko strucno lice.
Ovo kazem zato sto je malo nelogicno da neko ko hoce da otvori agenciju za knjigovodstvo pita ovde na forumu sta mu sve treba, a trebao bi da sutra pomaze klijentima po istom pitanju. Kao kad bih rekao "ocu da otvorim programersku firmu, ajde mi kazite kako se programira ?" Jeste da je posao knjigovodje nesto drugo ali bez pozanvanja i te zakonske regulative i iskustva tesko da ce se sta uraditi. E sad ako planirate zaposlenje jos nekog sa iskustvom onda OK , u protivnom savetujem ipak da u nekoj agenciji to iskustvo steknete pa makar i volontiranjem od par meseci. Bar cete znati u sta se upustate posle:)
[ dgojic @ 11.08.2006. 22:01 ] @
Acika, hvala na više nego dragocenoj pomoći!
[ Acika @ 11.08.2006. 22:30 ] @
Nema na cemu.

Poz
[ Plavusica @ 14.08.2006. 09:17 ] @
Hvala na pomoci! Ja sam planirala da upisem kurs i dobijem sertifikat kako bih mozda jednog dana mogla samostalno da se bavim tim poslom, a za sada bih sigurno radila/ volontirala kod nekog knjigovodje, kako bih stekla neko prakticno znanje jer znam da se kod nas ni na fakultetu a kamoli nekom kursu ne stice znanje sa kojim bi mogao raditi, pa cak ni neke osnovne stvari.
[ Zoran Rodic @ 14.08.2006. 11:16 ] @
Kad malo pogledas oglase videces da su najtrazeniji informaticari i knjigovodje.
Prema tome, slobodono se okusaj u tom poslu i sumnjam da mozes da propadnes, osim fizicki i zdravstveno :-)

Drugo, ko ti je rekao da moras odmah da otvoris firmu?
Najbolje bi bilo za pocetak da radis kod nekog u agenciji i da tu malo ispeces zanat.
Druga opcija je da das oglas, i vodis neke sitne delatnosti, cisto da skapiras kako to stvarno funkcionise
da steknes iskustvo, rutinu, spoznas rupe u zakonu ...
Morate biti svesni daje to odgovoran posao, kako pred drzavom tako i prema klijentu.
Kazne su visoke a klijenti vole da placaju sto manje dazbine.
Drzava je pocela da voli pare u vidu poreza, taksi i kazni i sa tim nema zezanja.

Elem kad nakupis nekoliko firmi, onda otvoris svoju agenciju.
Tvoja firma ce imati redovne mesecne troskove, lokal, struja, telefon, dooprinosi, porez, ....
Ovako, nema smisla pucati svaki mesec 500 ojra a zaradjivati 100

Uglavnom, mislim da promasaja nema, samo da se pazi i dosta radi


Sto se tice softvera, zaobidji one kitnjaste koji lice na Word.
Ja vec 6 godina radim u programu koji je radjen u Fox-u
Probao sam svakojake, narocito ove sto se reklamiraju, i uopste nisu user-friendly
Priliko odabira programa najbitnije da vidis kakva je podrska.
Unos izmena u program, je jako bitna stavka.
Propisi se stalno menjaju ... :-(
Drugo, vidi da imas sto manje udaranja po tastaturi i misu.
Narocito izbegni one koji forsiraju misa
[ Plavusica @ 14.08.2006. 11:31 ] @
Da li znas gde se moze download-ovati neka bar demo verzija potrebnog softvera? Posto sam po prirodi samouka volela bih da ja to prvo sama vidim kako izgleda?
[ Davor Vlajkovic @ 14.08.2006. 13:02 ] @
Citat:
Plavusica: Da li znas gde se moze download-ovati neka bar demo verzija potrebnog softvera? Posto sam po prirodi samouka volela bih da ja to prvo sama vidim kako izgleda?


Probaj ovde: http://www.tauryss.co.yu/sadrzaj/ponuda/KopiInstal.htm
[ Zoran Rodic @ 14.08.2006. 13:25 ] @
idi na google pa ukucaj
knjigovodstveni program


Bitna je jaka podrska
I vidi da ima sto vise izvestaja
Ovaj moj, i ako je u Fox-u, stampa mi zavrsni racun, sam zatvara klase, vodi poredjenje sa finansijskim planom ...

PS
Zaobidji FOX i Clipper
To je vec matoro
Malo imas ljudi u gradu koji u tome rade valjan program


[ Plavusica @ 14.08.2006. 15:06 ] @


Hvala!!!
[ pavleee @ 20.09.2006. 09:01 ] @
Plavusice, da bi otvorila agenciju ne trebaju ti nikakvi sertifikati vec znanje. Imao sam posla sa nekoliko njih koji su imali ideju da otvore knjigovodstvenu agenciju kako bi "mlatili lovu", a ispostavilo se da o knjigovodstvu nemaju blage veze. Imali su potpuno pogresnu predstavu o samoj prirodi posla. A i dosta je opasno uciti se na drugima, u ovom poslu su greske veoma skupe.
Sto se tice softvera pogledaj:

www.knjigovodstveniprogram.com

postoji i mogucnost porucivanja CD-a sa demo verzijom.

pozdrav
[ dulebass @ 14.04.2010. 13:03 ] @
S obzirom da niko nije pisao 4 godine ovde, ajde da postavim nekoliko pitanja:

Kakvi su sada uslovi za otvaranje agencije? Da li je moze otvoriti lice sa zavrsenom visom ekonomskom, ili fakultetom, ili mora da ide na neki kurs? I ako treba, koji kurs, s obzirom da postoji samostalni knjigovodja, ovlasceni knjigovodja, samo knjigovodja itd.

Jos nesto, ako moze neko da mi kaze, koliki su mesecni troskovi za jednu knjigovodstvenu agenciju (lokal, struja, telefon, internet). Makar otprilike, da vidim koliko firmi trebam da nakupim da bih imao zaradu.

Takodje, sta je sve potrebno od "alata" tj. da li sam nesto propustio: dakle, licenciran windows, office, knjigovodstveni program (ako neko zna i cene otprilike), lokal, stampac, fax, internet, telefon. To bi bilo to za sad. Unapred zahvalan svima i veliki pozdrav.
[ gencel @ 08.10.2010. 09:08 ] @
Uputstvo za otvaranje knjigovodstvene agencije:

1. Zavrsiti skolu
2. Odraditi praksu u nekoj knjigovodstvenoj agenciji
3. Zaposliti se u nekoj agenciji
4. prodje par godina
5. Onda sa tim znanjem i iskustvom krenes u posao :)

Mislim stvarno da je potrebno da neko bude dobro upucen u taj posao i da vec ima dovoljno iskustva da bi tek onda mogao da se usudi da krene sa tim, jer je posao jako odgovorani greske u tom poslu nisu dozvoljene.


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 26.01.2011. u 01:00 GMT+1]
[ nemesis @ 08.10.2010. 11:52 ] @
zapravo za knjigovodstvo nemorash imash fax, mislim cak ni srednju skolu :)
ima kurs i polaganje licence ili sad su cak dve i posle toga si ovlashceni knjigovodja ...
[ spezia @ 09.10.2010. 10:18 ] @
Za otvaranje agencije je potrebano Prvo diploma ekomskog faxa... ili dobra veza da te inspekcija ne dira.
U Nisu skoro je upala inspekcija i trazila od vlasnice diplomu faxa, zena mi je licno pricala...
Srecom imala ali se zbunila od kad to treba... Rekli su joj da je novi propis i da je potrebno da se uvede red jer je svako poceo da tezgari..
Rekla mi je i kolika je kazna, ali sam zaboravio... Znam samo da jedan to isto radi bez diplome ali ga "ne diraju iz nekog razloga", mozda ima i neka kvaka-> da je otvorena na drugoj osobi i slicno...
Neznam detalje jer me i ne zanima, samo sam cuo da je ovo nesto od skora. Mozda je samo u Nisu,tako raspitajte se dobro na vreme...
[ S A J A @ 09.10.2010. 11:01 ] @
Za bavljenje računovodstvom (i otvaranje računovodstvene agencije) nije bitna škola niti se mora imati neki fakultet. Svako može da otvori agenciju i da se bavi računovodstvom. Tako je po zakonu o računovodstvu i reviziji koji je vrlo jasan. Naravno, posao računovođe je odgovoran jer vodi knjige, pravi obračune, sastavlja završne račune i zakonom odgovara za svoj rad. Dakle svaka greška može debelo da ga košta pa prema tome ne treba se upuštati u to olako. Iako je svima dozvoljeno da se time bave, sam rad je podložan kontrolama a kazne nisu male. Ko želi time da se bavi, moja preporuka je da prvo radi u nekoj agenciji 2-3 godine da ispeče zanat. Računovodstvo je takođe zanat, mora da se ima iskustva da bi se dobro radilo. Takođe moraju stalno da se prate propisi. Preporuka je da se računovođa pretplati na neki od stručnih čašopisa tipa privredni savetnik, računovodstvena praksa, cekos, ipc... kako bi stalno bio u korak sa propisima.
[ ljubisal @ 09.10.2010. 11:27 ] @
Samo da potvrdim ovo što je SAJA napisao o tome da nije bitna škola niti se mora imati fakultet da bi se otvorila agencija.

Evo izvoda iz Zakona o računovodstvu i reviziji:

http://www.mfin.gov.rs/pages/article.php?id=7127

3. Poveravanje vođenja poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izveštaja

Član 16.
Pravno lice, odnosno preduzetnik opštim aktom uređuje školsku spremu,
radno iskustvo i ostale uslove za lice koje vodi poslovne knjige i sastavlja
finansijske izveštaje.
Pravno lice i preduzetnik opštim aktom određuje lice zaposleno kod pravnog
lica i preduzetnika kome poverava vođenje poslovnih knjiga i sastavljanje
finansijskih izveštaja.

Član 17.
Vođenje poslovnih knjiga i sastavljanje finansijskih izveštaja pravno lice,
odnosno preduzetnik može poveriti ugovorom, u skladu sa ovim zakonom, privrednom društvu ili preduzetniku registrovanom za pružanje računovodstvenih usluga koji ima zaposlena lica kojima poverava vođenje poslovnih knjiga i sastavljanje finansijskih izveštaja i koji ispunjavaju uslove iz opšteg akta.
[ nemesis @ 09.10.2010. 11:39 ] @
moja draga majka kad je otvarala agenciju za knjigovodstvo nije je nije pitao da li ima neki
papir ili ne .. otvaranje agencije je jedno a sta cesh ti da nekome radish je nesto drugo :)
elem... njoj je ekonomski fax, godine iskustva, sopstvene aplikacije u access-u napisane i
iskustvo sa raznim firmama, prilivom deviza, odlivom deviza, trezorom, legalnim ispumpavanjem
kesha iz firme i slichno samo plus :) ...
pa opet svaki dan nesto novo nauchi :) ... tako da ono puno srece u otvaranju agencije :)
[ gox @ 22.11.2010. 22:58 ] @
Da se nadovezem na temu..

Moj otac je citav zivot radio kao racunovodja.. Kada je izgubio poslednji posao, razocarao se i sada se dugo bavi trgovinom, na pijaci.
Resio sam da mu pomognem, tako pomognem i mami i svima naravno. Razgovarao sam sa njim i zainteresovao ga za ideju o pokretanju knjigovodstvene agencije.

Citao sam dosta o oveme na ovom forumu, ali imam nekoliko konkretnih pitanja i nedomica pa se nadam da ce mi neko pomoci... u APR sam dobio minimum informacija i to da registracija kosta 1000din i da je za to potrebna licna karta i popunjen obrazac.. ostale odgovore i savete nisam dobio.. :/

Tata je na birou, treba mu jos 5-6 godina do starosne penzije.
Ja sam zaposlen.

Pitanje je sta je bolje i logicnije, da li da otvorim firmu na moje ime, i zaposlim tatu i povlacenjem njega sa biroa, postoje neke beneficije oko placanja doprinosa? Zar ne?
Ili da tata otvori firmu na sebe, i tako proba da dobije jos neka sredstva za samozaposljavanje? Citao sam da je tada neophodno da firma radi 2 godine i da se sredstva uloze u sredstava za rad...Da li da se petaljmo sa tim i sa papirologijom i konkurisemo za to, jer, koliko znam za pokretanje ovog posla potreban je racunar, softver, stampac. Ta sredstva bi imali sami da izdvojimo.

Da li se pitanje registracije dodatno zakomplikuje zbog cinjenice da smo podstanari i zivimo na razlicitim adresama? Da li firma moze da se registruje na jednoj adresi, a da se delatnost obavlja na drugoj adresi, cuo sam da je ovo ok, pa ako moze neko da potvrdi? :)

Posto tata nije duze vreme radio knjigovodstvo, a siguran sam da ce brzo uci u stos, kako najbolje da osvezi svoje znanje? Video sam da ima kurseva za 20-30.000dinara, tu su i casopisi, P.Savetnik..itd..?

Svaki savet je dobrodosao, hvala unapred na odgovorima i pomoci..
[ Inovativni Računovođa @ 11.11.2014. 22:36 ] @
Tražim partnera za računovodstvenu agenciju.
Radio sam u ozbiljnoj računovodstvenoj agenciji čiji su klijenti poznate domaće i strane firme. Tu sam naučio dosta, i to mi je omogućilo da se zaposlim u velikoj stranoj kompaniji koja je u svojoj branši jedna od vodećih u Evropi. Tu sam već 6 godina i video sam sve prednosti i mane rada u multinacionalnoj holding kompaniji. Ne želim da napuštam trenutni posao, ali sazreo sam u poslovnom smislu da počnem samostalno da radim kao računovođa, te imam nameru da uskoro registrujem agenciju. Potrebna mi je jedna osoba koja će mi biti partner.
Potreban mi je neko ko želi da radi u računovodstvu, a raspolaže nekim prostorom gde bi mogli da dolaze klijenti, makar 3 sa 3 metra. Potrebno je i da ima jedan računar za sebe, ja ću obezbediti stručnu literaturu. I da je u mogućnosti da skokne do Poreske uprave da sravni stanje, i na druga mesta po potrebi. Ne mora da radi kao kurir, za te poslove ćemo platiti nekog drugog. Pošto živim sa porodicom na Novom Beogradu, bilo bi poželjno da je taj moj partner lociran negde blizu.
Sve u svemu, taj moj potencijalni partner može da bude i početnik. Bitno je samo da bude ozbiljna osoba, da ima jaku volju da radi u računovodstvu, i da ne misli da je to neka „laka lova“. Godine nisu bitne. Zainteresovani mogu da mi pošalju svoje ime i broj telefona na moju mejl adresu [email protected]
Pa onda da se vidimo da nastavimo priču na ovu temu.