[ Ka2 @ 10.08.2006. 23:41 ] @
U pitanju je Gigabyte 7vt600-L ploca.

Posle update-a BIOS-a na najnoviji desava mi se povremeno da kada ukljucim kompjuter ne desi se apsolutno nista, znaci ne cuje se ono BIP od BIOS-a, ne ucitava se Windows a monitor ostane na stand-by kao da ga nisam ni ukljucio zajedno sa kompjuterom. Racunar se normalno ukljuci, znaci dobije struju, pocne da zuji, ukljuce se ventilatori... Posle hard reseta sve se odvija normalno...

O cemu se radi?
[ JOJO847 @ 11.08.2006. 00:35 ] @
znaci upalis, on stoji stisnes dugme reset i proradi? Znaci da nesto pada prilikom POST-a. Probaj clear cmos ali sumnjam da ce pomoci.
Ako je sve radilo kako treba bas do onda onda bi trebalo potraziti gresku mozda u krivom podesenju nekih od postavki biosa. Probaj najprije na default pa clear cmos
[ Ka2 @ 11.08.2006. 13:34 ] @
Da, bas tako, s' tim sto kada ga ukljucim on se zaista ukljuci samo nece da krene sa ucitavanjem BIOS-a i na dalje... kada ga resetujem bude sve normalno... to se retko desava ali ipak me zanima sta je u pitanju... DEFAULT sam uradio kada sam flesovao BIOS i tada se to prvi put desilo, mislio sam da sam nesto s*eb'o, medjutim kada sam resetovao sve je normalno odradio... ne znam koja je razlika izmedju toga kada ga ukljucim i posle kada ga resetujem... zasto bi posle radio ako ne radi prvi put... posebno mi nije jasno zasto to radi tako retko a ne uvek, ako vec nesto nije u redu...
[ Pajapatak @ 11.08.2006. 16:37 ] @
Vrati prethodni bios pa vidi onda sta biva.
[ MaxC @ 12.08.2006. 20:54 ] @
Moguce da je baterija na ploci na izdisaju... zamijeni je i vidi sta se desava...

Ako to ne upali onda pokusaj vratiti stariju verziju bios-a.

Jos jedno pitanje : jesi li siguran da si skinuo pravi bios za tvoju plocu a ne za neku slicne oznake?
[ JOJO847 @ 13.08.2006. 04:34 ] @
MaxC da je baterija onda bi i vrijeme balavilo i nebi se to tako manifestiralo. Ovo je stvar do BIOS-a i nacina na koji se izvrsava POST jer tokom njega tu nesto zeza.
[ Ka2 @ 13.08.2006. 22:15 ] @
Zaista je besmisleno da vratim BIOS koji sam imao, zar ne? I nema sta da vidim kako ce se onda ponasati jer dok sam imao taj BIOS sve je bilo u redu. Nije ovo nesto zbog cega bi trebalo da panicim, evo od kada sam napisao tu poruku nijednom se nije desilo ali se retko desi i mene cisto informativno zanima ZASTO se to desava jer mi nije logicno da se desi jednom u 10-20 paljenja kompjutera, mislim kako je to moguce, u cemu je taj jedan put drugaciji od ostalih?

[ Nenad Vranjanac @ 13.08.2006. 23:45 ] @
pa zato sto je los flash, sta mislis zasto se desava ;-). kad pri postu ocita tu losu vrednost on zabode, a kad ne onda prodje.
[ Ka2 @ 14.08.2006. 00:07 ] @
Kako mislis los fles? Dobro sam ga flesovao jer da nisam, kompjuter ne bi ni radio.
A i kako to da nekada ocita tu vrednost a nekada ne? Zar postupak ucitavanja BIOS-a nije uvek isti?
[ Nenad Vranjanac @ 14.08.2006. 13:54 ] @
na ovo ne mogu da ti odgovorim jer ne znam ;-)
znam samo da se nekad posle loseg flasha ploca skroz spuca (kad postoji dovoljan broj gresaka u flash romu), a nekad jedva postuje, a nekad samo povremeno da pravi probleme. i da je sve posledica loseg flasha (ne mora da znaci da si ti pogresio u flashu, vec iz bilo kog razloga dodje do loseg upisa vrednosti)
[ buljko @ 14.08.2006. 19:49 ] @
Citat:
znam samo da se nekad posle loseg flasha ploca skroz spuca (kad postoji dovoljan broj gresaka u flash romu), a nekad jedva postuje, a nekad samo povremeno da pravi probleme. i da je sve posledica loseg flasha (ne mora da znaci da si ti pogresio u flashu, vec iz bilo kog razloga dodje do loseg upisa vrednosti)


To je, i teoretski, nemoguce! Uzrok moze biti losa verzija BIOS-a i jos mnogo drugih uzroka ali... samo jedan pogresan byte prouzrokovace bad checksum i... nema vise BIOS-a niti dizanja sistema! Ko ne veruje, neka proveri. Izmenite jedan byte u sadrzaju flasha i flashujte plocu tim sadrzajem.
[ Nenad Vranjanac @ 14.08.2006. 23:54 ] @
ako ti kazes, onda verujem (<-ovo nije sarkazam)
jedino sto mi jos pada na pamet je hladan lem

evo jos nesto sa http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague
Citat:
As the capacitor ages, its capacitance decreases while its equivalent series resistance (ESR) increases. When this happens, the capacitors no longer adequately serve their purpose of filtering the direct current voltages on the motherboard, and system instability results. Some common symptoms are:
Not turning on all the time; having to hit reset or try turning the computer on again
Instabilities (hangs, BSODs, kernel panics, etc.), especially when symptoms get progressively more frequent over time
Vcore or other system voltages fluctuating or going out of range, possibly with an increase in CPU temperature as the core voltage rises
Memory errors, especially ones that get more frequent with time
Spontaneous reboots
In case of onboard video cards, unstable image in some video modes
Failing to complete the POST, or rebooting before it is completed
Never starting the POST; fans spin but the system appears dead


[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 15.08.2006. u 13:37 GMT+1]
[ vaske71 @ 15.08.2006. 00:03 ] @
Definitivno los Flash !!! vec mi se desavalo to sto kaze buljko jeste u pravu !!!
[ Nenad Vranjanac @ 15.08.2006. 01:46 ] @
cekaj vaske, sad sam ja zbunjen- logicki je nemoguce da je buljko u pravu i da je los flash, jer je on sam rekao da kad je flash los nikad nema posta, a ne samo ponekad??!! :confused:

edit: ukapirao sam. najzad!!!

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 15.08.2006. u 13:31 GMT+1]
[ buljko @ 15.08.2006. 02:00 ] @
Sa flashovanjem je sve OK samo, verovatno, postoji konflikt-bug izmedju novog BIOS-a i hardvera u samom racunaru. Problem sam vise puta video kod ASUS ploca i resava se ubacivanjem drugog flasha (BIOS-a). Isti problem je prisutan i kod nekih novijih ploca (NF4/F2 Bios) sa pojedinim NVidia grafickim karticama (sa ATI, taj problem ne postoji). Problem se, takodje, resava ubacivanjem novog BIOS-a. Vaske je mozda hteo reci "los Flash File" ili slicno. Uglavnom, upgrade BIOS-a se NE RADI ako nema potrebe tj. ako sve radi kako treba!

Da, ono gore bi mogao biti jedan od uzroka kada ne bi postojalo pravilo. U ovom slucaju pravilo je da je potreban jedan dodatni reset za dizanje sistema. U slucajevima navedenim u gornjem citatu, u uslovima takve nestabilnosti sistema, tesko da moze postojati neko pravilo.
[ JOJO847 @ 15.08.2006. 10:42 ] @
Etoo slazemo se Zato je receno da vrati stari BIOS ili priceka novi
[ vaske71 @ 15.08.2006. 15:43 ] @
Citat:
Nenad Vranjanac: cekaj vaske, sad sam ja zbunjen- logicki je nemoguce da je buljko u pravu i da je los flash, jer je on sam rekao da kad je flash los nikad nema posta, a ne samo ponekad??!! :confused:

edit: ukapirao sam. najzad!!!

[Ovu poruku je menjao Nenad Vranjanac dana 15.08.2006. u 13:31 GMT+1]


Los flash file,Los flash file,Los flash file,Los flash file,Los flash file,Los flash file,Los flash file,
Los flash file,Los flash file,Los flash file,Los flash file,Los flash file,Los flash file,Los flash file,
Los flash file
Los flash file
Los flash file
Los flash file
Los flash file
Los flash file
Los flash file, Los flash file .Los flash file,Los flash file
Los flash file,Los flash file,Los flash file,Los flash file
Los flash file,
Los flash file
Los flash file
Los flash file
Los flash file
Los flash file
Los flash file
Los flash file

Eto dali si sada zadovoljan ( kao u skoli )

Hvala ti opet Buljko !!!
[ buljko @ 15.08.2006. 16:15 ] @
Evo Vam najnoviji, jako slican, problem od pre 15 min. sa vec pomenutom GA-8N Sli Pro (NF4). Posle ugradnje WD Raptor pored SEAGATE Baracuda 7, sistem radi OK ali... ne radi soft restart, restartovanje je moguce samo na taster, posle cega sve radi normalno! BIOS originalni F2. Resenje... F7 verzija BIOS-a, i sve radi kako treba.
[ Ka2 @ 15.08.2006. 16:45 ] @
Evo malopre se desilo opet i mogu da kazem ono sto sam prvi put zaboravio, a to je da lampica za HD konstantno svetli! Eto, to je mozda jos jedna indikacija...

P.S. Za ovu plocu ne da ne postoji nov BIOS nego je i ovaj "najnoviji" izasao pre ja mislim 3 godine. Ovo zato sto je neko rekao da sacekam novi BIOS. :)

Inace, BIOS sam morao da zamenim jer mi je sa starim temperatura procesora bila ogromna, tako da sam kapirao da ploca laze, sto je i karakteristika GB ploca. To se i ispostavilo kao tacno nakon UPDATE-a.

[ buljko @ 15.08.2006. 20:02 ] @
Jesi li probao da uradis Downgrade BIOS-a, prihvata li to ploca? Koja revizija je bila a koju si ubacio?
[ Ka2 @ 15.08.2006. 23:21 ] @
Sve je to u redu, sto puta provereno, pravu sam reviziju flesovao. Nije ni bitno, necemo sada da nagadjamo ako vec neko ne zna sta je sigurno u pitanju. Samo da ne pocne da se desava cesce. Ovako je ok.
[ mirkoK @ 20.08.2006. 12:23 ] @
Ko što ti buljko već odgovorio nforce chipseti s ponekad ne podnose s nvidia grafickim i via (koju ti imaš) isto tako se ne podnosi na odredjenim pločama s atijevim grafičkim. U tim slučajevima dobiješ takve efekte da je windows prozor (onaj s učitavanjem) nestao a nakon toga se grafička ugasi a monitor ode u stand-by. Vrati na verziju biosa koja ti je radila kako spada i što bezveze mijenjaš biose ako ti sve radi i bez toga. Pročitaj na proizvodjačevim stranicama što oni kažu glede upgradea BIOSa.

Primjerice danas imam lošu ploču kojoj reset (onaj na kućišu) jednostavno zblesira BIOS u 9 od 10 pokušaja i onda ga moram ugasit na napajanju, pričekat 3 s i tek onda upalit.
[ Ka2 @ 23.08.2006. 15:15 ] @


Ja imam nvidia i via ali kakve to ima veze?
Meni se prozor u tim situacijama ni ne pojavi, znaci kada ukljucim kompjuter monitor uopste ne reaguje, ostane u stand-buy-u.
Mozda i nije BIOS u pitanju jer sto neko rece, da BIOS nije ok komp ne bi ni radio.

BIOS nisam menjao bezveze, napisao sam gore zasto sam ga menjao.
[ Nenad Vranjanac @ 23.08.2006. 20:18 ] @
ne, nego kad ima vecu gresku ne radi uopste, a kad je samo verzija sa nekim bagom, onda redje/cesce pravi problem
[ Ka2 @ 27.08.2006. 11:04 ] @
Ljudi, imam oooooogroman problem, pomagajte kumim vas!!!

Ovako, nije mi djavo dao mira i iz @BIOS-a sam flesovao na F14. Nakon toga, prilikom prvog restartovanja WIN-a (posto je to program koji radi iz Win-a) komp isto nije hteo da reaguje!!! Znaci, sve kako sam opisao u prvoj poruci! Nisam mogao da verujem! Gde bas sada kada mi komp bas treba. U svakom slucaju, fora je sto sada nece da reaguje ni posle hard reseta kao pre! Izvadim ja bateriju, vratim je posle 10-ak minuta i komp se butuje, pise CHECKSUM ERROR - DEFAULTS LOADED i Win se podigne normalno!

Vratim ja na F5, BIOS sa kojim je sve radilo normalno (osim temperature) i na prvi pogled pocne sve da radi kako treba, 2-3 restarta sve ok kad' odjednom sve isto i sa njim! Ne reaguje ni sa hard resetom!

Tako ja sada mogu da udjem u Win jedino ako izvadim pa vratim bateriju sto i sada radim. Probao sam i neku staru bateriju ali isto. Jedino da sutra kupim novu pa da vidim da li je to to ali sumnjam. Cim sam sada usao u Win znaci da je BIOS kao BIOS dobar, ali zasto nece da se podigne u normalnim okolnostima?

Da li sam s*ebao plocu?????

Gigabyte via kt600 7vt

P.S. Evo sad' sam ponovo flesovao ali iz QBIOS-a na F15 (najnoviji) i sada se opet kao ranije nekada ucita a nekada ne. Ne znam sta se desava. Mozda je ipak baterija.

Izgleda da sam resio prokletinju, lik sa drugog foruma mi je rekao nesto sto nisam znao - da pre flesa moram sve da vratim na default a meni je komp bio o/c dok sam to radio. Onda sam vratio na def, flesovao istim biosom i sada kao radi... daj Boze da je to to!

[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 27.08.2006. u 20:44 GMT+1]
[ Ka2 @ 31.08.2006. 23:17 ] @
Ne vredi... opet isto... posle 4 dana normalnog rada malopre ponovo nije hteo da se ukljuci... hard reset je pomogao... ne znam, nije mi jasno, ne shvatam... ali odustajem, definitivno...

Dobro ljudi, kapiram da je ovo sto mi se desava u domenu naucne fantastike, ali zar bas niko vise nema ideju sta bih mogao da radim pre nego sto bacim plocu u djubre?

Da li je moguce da sam pokvario plocu (bios) tako sto sam prvi put flesovao sa o/c masinom, nisam vratio na default?

[Ovu poruku je menjao Ka2 dana 01.09.2006. u 22:13 GMT+1]
[ Ka2 @ 19.09.2006. 12:10 ] @
U svakom slucaju, izgleda da je problem bio u opciji SPREAD SPECTRUM EMULATED, za koju sam se raspitivao, jer kada sam nju stavio na DISABLED, sistem se podigao a neposredno pre toga nije hteo kada sam otisao u BIOS i video da ona stoji na ENABLED a malo sam prodzarao po netu i shvatio da ona ne treba da bude ukljucena kada je komp o/c.

Ja bih sada hteo ponovo da flesujem i da obratim paznju na tu opciju... ali se plasim da ponovo nesto ne krene po zlu... sta ako se ispostavi da ipak stvar nije do toga a ipak mi sada kompjuter radi normalno? Mada, nema sta drugo da bude... to je tako logicno kada bolje razmislim... jer, UVEK mi je posle brisanja BIOS-a kompjuter normalno butovao sa default podesavanjima (mada jeste da ja nisam ni probao da furam default da vidim kako ce da radi nego sam odmah na drugom butovanju posle flesa o/c malo kao i uvek). A u BIOS-u lepo pise, bas u tom delu gde se vrsi o/c, da ako nece da se butuje da se obrise BIOS...

I sad' ja pitam... posto je meni sve lepo radilo PRE prvog flesa, kapiras... znaci, onda sam ja flesovao, odradio FAIL-SAFE DEFAULTS i onda NIJE htelo da se butuje, sto znaci da je ocigledno pomenuta opcija PROMENILA opciju Spread Spectrum, ne znam zasto ni kako, i svaki sledeci put kada sam flesovao sa raznim verzijama ta opcija je nesto bila poremecena ali ja tada nisam znao da je to u pitanju! I zato sam pitao - zar ne bi posle flesa sve trebalo da se vrati u normalnu, odnosno na default sto bi trebalo da znaci da sve radi kao sto je radilo pre prvog flesa. Jer, ocigledno je on po defaultu namestio da ta opcija bude iskljucena + nema o/c sto ocigledno ne valjda, kada nema o/c ona mora da bude ukljucena.

Ebes mi mater ako me neko nesto razume a i ovo je samo moja teorija...

P.S. Zakljucak - ja mislim da je problem definitivno u nekoj OPCIJI jer BIOS je u redu, da nije u redu komp ne bi ni butovao a tu teoriju potvrdjuje da je uvek posle neuspesnog butovanja, nakon clear-ovanja se uspesno butovao. Al' ipak mi je frka da ponovo flesujem, taman je agonija prestala.


Da li neko zna sta se ovde desava?