[ gajo2 @ 11.08.2006. 14:05 ] @
Ovo nema bas veze sa emigracijom, ali posto vidim da tu ima puno ljudi koji se razumeju u vize verovatno je ovo najbolje mesto da pitam.

Zanima me koliko kosta otici (turisticki) u Istanbul. Cuo sam da se viza placa pri ulasku u zemlju, tj. ne treba ici posebno u Beograd u ambasadu. Koliko kosta ta viza? Takodje, jel neko zna koliko bi kostala povratna karta (vozom)?
Bice neki festival u Septembru i vec neko vreme zelim da odem i vidim Tursku, ali ne bih da idem preko neke agencije, posto verovatno kosta vise.
[ nikola87 @ 11.08.2006. 20:24 ] @
Citat:
gajo2: Koliko kosta ta viza?


10EUR

[ cvijic_ltd @ 13.08.2006. 13:20 ] @
Ah Istanbul! Kakav grad!

Prosle (2005.) i ove (2006.) godine sam letovao/volontirao u Turskoj, proveo tamo oko 50-60 dana, s toga slobodno mozes da pitas sta god te zanima o ovoj prelepoj zemlji i ljudima koji tamo zive.

Citat:
Zanima me koliko kosta otici (turisticki) u Istanbul. Cuo sam da se viza placa pri ulasku u zemlju, tj. ne treba ici posebno u Beograd u ambasadu. Koliko kosta ta viza? Takodje, jel neko zna koliko bi kostala povratna karta (vozom)?
Bice neki festival u Septembru i vec neko vreme zelim da odem i vidim Tursku, ali ne bih da idem preko neke agencije, posto verovatno kosta vise.


Istanul je skuplji od Bgd. Savetujem da ako nisi clan HC spavas u nekom od bezbroj jeftinih hostela u Sultanahmetu, krevet u dorm sobi je oko 7-10 evra...

Viza kosta 10 evra ili $15 i placa se na granicnom prelazu. Ukoliko ides vozom to je Kapikule. Povratna karta vozom: hm hm hm, savetujem da uzmes Balkan Flexipass kartu. Tu kartu mozes da kupis na zeleznickoj stanici u Bgd, na zelenom salteru wasteels.
VOZNE CENE (EUR) ZA 2. RAZRED
VRSTA PONUDE DO 26 GOD. OD 26 DO 60 GOD
5 DANA 48 80

Postoje jos i varijante 10 dana i 15 dana, ali nisu ti potrebne. Uz balkan flexipass koji sam i ja koristio i ove i prosle godine, savetujem da platis doplatu za spavaca kola. Veruj mi, visestruko je bolje od druge klase i nije puno skuplje. Od bgd do istanbula kosta 16 evra. Isto vazi i za povratak. Samo pokazes balkan flexipass kartu i kazes da hoces doplatu za spava kola, i to je to.

Eto, toliko. Eh da, sad se setih, moje ovogodisnje iskustvo iz Turske mozes da procitas na mom putopisnom blogu http://xcrement.wordpress.com/

Nadam se da sam pomogao.
[ gajo2 @ 13.08.2006. 17:09 ] @
Pozdrav, jel znas mozda kako mogu da rezervisem mesto u nekom tamo hostelu? Ima li negde neki sajt na internetu, ili mozda znas neki broj telefona? Gledao sam hotele, one najjeftinije za $20, i jeste $20 ako rezervises za DECEMBAR, ali ovako za pocetak Septembra je $100+
Koliko su sigurni ti turski hosteli? Pretpostavljam da postoji barem neki orman pod kljucem gde mogu da stavim torbu, ili se to ostavlja po sobi? Koliko osoba spava u jednoj sobi?
Zvao sam ljude sa ovog festivala jer oni (kao Exit) imaju mesto za kampovanje i kazu da nema vise mesta :(

Ne bih da potrosim vise od 150 evra za put i smestaj. Festival je 30 evra, put jos 20, viza jos 10, recimo dva dana u hostelu jos 20 evra... pa to pomnozi sa dva jer ide i moja devojka... uglavnom ako nadjem neki smestaj ko sto ti rece za 10 evra na dan bilo bi super.
[ cvijic_ltd @ 14.08.2006. 20:54 ] @
Citat:
jel znas mozda kako mogu da rezervisem mesto u nekom tamo hostelu? Ima li negde neki sajt na internetu, ili mozda znas neki broj telefona? Gledao sam hotele, one najjeftinije za $20, i jeste $20 ako rezervises za DECEMBAR, ali ovako za pocetak Septembra je $100+
Koliko su sigurni ti turski hosteli? Pretpostavljam da postoji barem neki orman pod kljucem gde mogu da stavim torbu, ili se to ostavlja po sobi? Koliko osoba spava u jednoj sobi?


Mesto u hostelima mozes da rezervises preko http://www.hostelworld.com/ Mislim da je to definitivno najbolji i najsigurniji nacin rezervacije bilo gde u svetu. Potrebna ti je visa virtuon kartica, sad kako mozes da je dobijes, nije tesko, procesljas po ES, naci ces odgovor. Elem, ovo sto sam naveo je za placanje! Obicna rezervacija je moguca preko telefona ili pak slanjem maila, opet odes na sajt gore naveden ili na http://www.hostelz.com/ koji je sjajan, ima dosta izbora i videces vec.

Ja sam u avgustu 2005. odseo u Sultan hostelu u Sultanahmetu, platio sam tada za vece spavanje 7 evra, sada je 10 evra, sta ces poskupeo zivot u Istanbulu. Spavao sam u dorm sobi sa jos 11 osoba, nije uvek tako negde su dorm sobe sa 4 negde sa 6 negde 8 itd. kreveta, mada posto vidim da ti ides sa devojkom mozda je bolje da uzmete double sobu, ne znam koliko su one, videces vec na sajtovima odredjenih hostela. U mnogim hostelima ukoliko se odlucis za dorm sobu mozes i da neke od bitnijih stvari stavis u orman pod kljucem, mada uvek prvo pitaj da li tako nesto postoji preko maila. Ja nikada u Turskoj nisam imao problema, mada nije bas svejedno, cuvaj se Istanbul je zajeban grad. Prelep i narocito dobar ako znas nekoga ko je odande da ti pokaze i provede, ovako kao turista... Neces bas videti sve :)