[ Davor Vlajkovic @ 12.08.2006. 10:51 ] @
Beograd -- U Srbiji se efektivno radi između dva i po i tri i po sata dnevno, pokazuju procene Unije poslodavaca Srbije.

Ipak, zbog rada na crno teško je proračunati koliko zaposleni zaista rade na svojim radnim mestima. U Vladi Srbije misle da treba mnogo više da se radi jer radnici u Srbiji proizvode 10 puta manje nego njihove evropske kolege. Zbog toga je Vlada odlučila da izradi Nacionalnu strategiju za povećanje produktivnosti.

Petar Petrović, predsednik Upravnog odbora Centra za produktivnost, kaže da produktivnost ne unači krv, znoj i suze. "Produktivnost je da se radi pametnije, da se radi bolje, da se ostvare sve uštede koje se mogu ostvariti. Ima masa stvari koje u sinergiji daju efekte", kaže on.

Privatnici ne čekaju na nacionalnu strategiju, već sami kreiraju poslovnu politiku. Za njih je važno da se znaju pravila. Milan Knežević iz firme Modus kaže da neke stvari, kada je reč o radnicima, poslodavci moraju da tolerišu. "Mora se prići radnicima s poštovanjem", kaže on.

U nekim zemljama Evropske unije primenjuje se fleksibilno radno vreme, što znači da radnik može da izabere kada mu počinje i završava radni dan. Dok fleksibilno radno vreme u Švedskoj zaposlenima omogućava bolji balans posla i privatnog života, poslodavci u Srbiji pod tim pojmom obično podrazumevaju prekovremeni rad i rad vikendom.


[B92]
[ Au197/79 @ 12.08.2006. 12:55 ] @
Mi čak imamo fakultet koji bi trebalo da se bavi tim problemom, ali to ne radi.

Pošto smo izuzetno kreativni, uz malo podsticaja mogli bi da svoju kreativnost primenimo na povećanje produktivnosti. Samo treba stvoriti takvu atmosferu. Kao što je to radio Šigeo Šingo u Japanu (koji je osamdesetih gostovao u Srbiji i posetio Crvenu Zastavu, ubrzao neke operacije po 5 puta, ali radnici ih nisu prihvatili jer su se pitali šta će da rade sa ostalim vremenom kad ono što sad rade urade 5 puta brže :) ).
[ Davor Vlajkovic @ 12.08.2006. 14:44 ] @
Ako istraju u svojoj rešenosti za definisanje i usvajanje strategije, biće to interesantno štivo za čitanje. Oko 50% zaposlenih radi u mikro i malim preduzećima čiji vlasnici najčešće nemaju ili nemaju dovoljno znanja iz HRM, a ni sredstava neophodnih za angažovanje stručnjaka iz te oblasti.

Tačno je da literatura postoji i manje-više je dostupna, kako online tako i offline, onima koji su u određenoj meri zainteresovani za izučavanje te problematike, ali sve zavisi isključivo od zainteresovanosti i istrajnosti konkretnog poslodavca. Upravo zato nam je neophodno sistemsko rešenje u vidu stvaranja zakonskog okvira (gorepomenuta strategija), aktivnog učešća države u rešavanju problema (ne)produktivnosti i samim tim pridavanje nacionalnog značaja ovome uz adekvatnu podršku medija, kako bi i poslodavci i zaposleni shvatili značaj cele akcije i masovnije se uključili u celu priču.

A Zastava je priča za sebe :)
[ Au197/79 @ 12.08.2006. 20:18 ] @
Kada bi se radnici plaćali po učinku, kada bi se nagrađivali za svaku inovaciju koja vodi povećanju produktivnosti, kada bi bila veća participacija radnika (što je kod nas žigosano zbog samoupravljanja, a u svetu postoji), podigla bi se i produktivnost. Produktivnost nije isto što i rmbačenje, kako se kod nas to pograšno shvata. To je da se sa što manje rmbačenja obavi što više posla. Šigeo je npr. podešavao prese kako bi radnici lakše stavili komad lima, da ne moraju da ga ručno centriraju i prave škart kad pogreše. Ili da se prvo pripremi i donese novi alat pa onda skine stari a novi montira kako bi mašina bila što kraće vreme van upotrebe. Prostre stvari ali značajne. Zato Toyota od parčeta lima za 2 sata dobije gotov automobil koji odmah kreće na brod za izvoz. Kod nas lim zarđa pre nego se napravi nešto od njega :)
[ Milan S. aka Morlak @ 12.08.2006. 21:43 ] @
Ljepo i divno.

Ne moze se preko noci promeniti radnicki mentalitet/zatupljenost kod nas.
Evo, postavite pitanje sebi "zasto bi neko od radnika zeleo da bude
produktivniji"? Motivacija? Pa to je samo deo cele price. Strategija je
strategija. Skup smernica kako bi nesto trebalo. Kako ces ti realizovati
strategiju kad na nivou operative nemas pronicljive ljude? O taktickom
novou i da se ne govori..

Svi hoce da budu menadzeri...

'Oce to.., 'oce.
[ Mbit @ 07.09.2006. 20:15 ] @
mislim da čak to i nije problem, problem je u tome što su se ljudi nagledali primera da neko radi iz srca i produktivan je za 10 ali nikada u životu ne dobije satisfakciju za uložen kvalitetan napor, nego neki moljac dobije sva priznanja u obliku boljeg radnog mesta i naknade za rad, tako da je apatija u merilo kriterijuma vrednosti na sceni, svi smo svedoci da u većini slučajeva prolaze poznanstva, ulizice, a ne rad i kvalitet , očemu je bilo dosta govora.
Kada postanemo finci ili norvežani ocenjivaćemo se kvalitetno, ali ne bih voleo to da postanemo jer bi onda živeli u Finskoj ili Norveškoj a ne u Srbiji.
[ salec @ 07.09.2006. 22:44 ] @
Citat:
Au197/79: Kao što je to radio Šigeo Šingo u Japanu (koji je osamdesetih gostovao u Srbiji i posetio Crvenu Zastavu, ubrzao neke operacije po 5 puta, ali radnici ih nisu prihvatili jer su se pitali šta će da rade sa ostalim vremenom kad ono što sad rade urade 5 puta brže :) ).


To na žalost uopšte nije smešno niti su ti radnici ispali glupi. Investirati u optimizaciju kada nema nikakvog profita od toga, to je čist gubitak. Bez produktivnosti na nivou organizacije poslovanja ne vredi baviti se mikromenadžmentom i šibati zaposlene da nadoknade prethodno unapred izgubljeno vreme i novac. Proizvodnja ili bilo koja delatnost na izvršnom nivou je proces pod kontrolisanim uslovima i uopšte nije problem postupno ga naštimovati na visoku produktivnost. Ali, ako nemas čime da hraniš krunjač, džabe trošiš struju ...

Drugo, iako mi se generalno ne sviđa stav udruženja poslodavaca (mislim da predstavljaju sopstveni uski interes manjine, kao nekakav javni interes), mogu da ga razumem: biti privatni gazda to je kao da si se sa majstorima pogodio da ti nešto naprave u kući, sa tvojim alatom i materijalom, a plaćanje po broju sati posla. Ko ima iskustva, zna koji je to horor...
[ Trikki @ 24.09.2006. 03:30 ] @
Novac je motivacija. Motivacija dize produktivnost.
[ Au197/79 @ 24.09.2006. 07:10 ] @
Još pre 2. sv. rata je dokazano da na motivaciju najviše utiču međuljudski odnosi.
[ Davor Vlajkovic @ 27.09.2006. 13:34 ] @
RADIMO SAMO 4,8 SATI DNEVNO

BEOGRAD - Član Upravnog odbora Međunarodne organizacije rada i predsednik Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost" Branislav Čanak izjavio je da radni dan u Srbiji, u proseku, traje samo 4,8 sati dnevno. U Srbiji je na godišnjem nivou od 1.400 radnih sati efikasno 840, a 500 "ode u vazduh", rekao je Čanak, a prenosi Tanjug. Prema rečima Čanka, u Srbiji za sada ne postoje ekonomski uslovi za produžetak radne nedelje, tim pre što je 40 radnih sati limit koje evropske zemlje žele da dostignu, nego je daleko važnije pitanje efektivnog radnog vremena, po kojem se meri produktivnost svake firme.

[Glas javnosti]
[ Trikki @ 27.09.2006. 23:01 ] @
Da, ali to nije problem radnika vec menadzmenta !

Nije radnik kriv ako nema sta da radi !
[ ventura @ 28.09.2006. 07:53 ] @
Citat:
Trikki: Da, ali to nije problem radnika vec menadzmenta !

Nije radnik kriv ako nema sta da radi !


To je problem cele države, a pre svega radnika.

Menadžmentu su ruke vezane ako neko neće da radi. Da otpusti radnika, to ne može, jer se sjate i kurta i murta u vidu raznoraznih sindikata da mu jebu kevu. Ako je u pitanju cela fabrika kao što je npr. Zastava gde svi treba da dobiju takav šut u dupe koji će do marsa da ih lansira, tu se sjati cela država braneći te džabalebaroše...

Tamo gde radnik može da snosi posledice za svoj rad, on radi osrednje, jer je ex. YU narodima (osim slovencima) u krvi da ne rade ništa i da im pare padaju sa neba.
[ ducka @ 28.09.2006. 11:18 ] @
Sa pricom Venture se slazem u potpunosti, ista situacija se desava i u
valjaonici bakra u Sevojnu, niko nista ne radi, radnici piju kao smukovi,
ginu na poslu i prave sranja a posle se k**** mala plata, tesko raditi i
te munje.
Isti su bili i kad je valjaonica sljakala do jaja.
--
Milos Dukic Ducka ------>>> www.neonzone.org
[ Milan S. aka Morlak @ 28.09.2006. 11:36 ] @
Ako su pili i kad im je najbolje islo, sigurno su dobro radili jer im je
neki politicki komesar drug crveni stajao iznad glave. Znaci stvar je do
menadzmenta. Ako menadzment uposli lose ljude, naravno da ce rezultati
biti losi. NAravno, ne mogu menadzeri u potpunostii da dobiju idealne
resurse u exbig firmama, ali mogu da ih postepeno ociste, kao sto i rade.
Udji u bilo koju banku pa ces videti kako se radi.

Znaci, menadzment je taj koji je efikasan i efektivan, a ne radnik koji je
i onako zamenjiv. Pogotovo ako imas zakonske metode da ga udaljis, u
slucaju da ne ispunjava tvoje zahteve kao poslodavca. A da u mojoj firmi
nekog vidim sa alkoholom leteo bi i to bez plate. To je jednostavno
nedopustivo.
[ neca @ 28.09.2006. 11:40 ] @
Citat:
ducka: ista situacija se desava i u
valjaonici bakra u Sevojnu, niko nista ne radi, radnici piju kao smukovi,
ginu na poslu i prave sranja a posle se k**** mala plata, tesko raditi i
te munje.
Isti su bili i kad je valjaonica sljakala do jaja.


Pa da...tako su se ponasali i ovde u Smederevu dok ih nije kupio USS, sad su im zaveli takvu politiku da to nije normalno...vezali su se kolektivnim ugovorom da nece otpustiti 3 godine radnike (ovih dana je to isteklo, pa je zelezaru napustio 1800 ljudi), ali su tako poostrili pravila i uveli kaznene mere da su ljudi leteli sa posla na "dobar dan", znachi stoji portir na ulazu u zelezaru i samo kad pocinje smena odvaja ljude (one proverene uglavnom) da duvaju u balon, nisam siguran koliko je bilo dozvoljeno alkohola u krvi, ali je bila neka minimalna cifra, u pogon se vise ne ulazi bez naocara, aluminiziranog odela i slema na glavi...kamere svuda po pogonima i da vidis kako su se odmah disciplinovali...
U USS-u se trenutno radi mnogo i verovatnoje daleko iznad proseka u srbiji...plate su bolje nego na drugim mestima...mnogi su nezadovoljni jer se mnogo radi..ali to je ipak za neku drugu temu...tako da disciplina moze da se zavede samo ako je taj poslodavac dovoljno jak i spreman da uleti u kostac sa svim tim sranjima koje ga ocekuju...
[ ducka @ 28.09.2006. 12:00 ] @
Brate Milan S. aka Morlak o kakvom menadzmentu za vreme tita i malo posle ti pricas?
Pa i tada i sada su 80%menadzmenta giganata bili dzabalebarosi kao ti radnici, koji zbijaju sale na jutarnjim kafama koje se otegnu pa po nekad i do 12h (bio na praksi i svemu prisustvovao).
Plata se dobija redovno, laganica posao koji uzgred i ne radis, u firmu u vecini slucajeva se na takva mesta ne dodje sa ulice vec sa isto nekog takvog radnog mesta koje je bilo manje placeno a sve je sredio stric, ujak ili poznanik za kesh tako da je spoznaja hleba siromaha mala i sta delje reci i sve je 'ladovina.
Pa je bre bio u toj valjaonici i pitao inznjera i informatike da me odvede u racunarsko odeljenje a on izbegava to da uradi i govori kako on i nije najbolji sa tim novim racunarima, kako on ne "prchka" oko toga i kako bi za tako nesto morao da nadjem nekog strucnijeg. EEEEj bre, inzenjer informatike ne "prchka" po racunarima, pa sta radi taj menadzment onda, kakve to on zaposljava, pa brate ja da sam neko u tom menadzmentu od mene bi taj inzenjer dobijo nogu u glavu ne u bulju i time bi mu urdio uslugu tako sto bi tom nogom u glavu uspeo da preleti citav svet, i to dva puta.
Sramota, a to je samo jedan od primera, da ne pricam kad krenem ulicom narodnog fronta u novom sadu gde sad zivim i kad vidim kako iz zgrade Nisa oko trojke izlaze zombiji od 50-60 godina (cast izuzecima) koji garant nemaju pojma nista o tom poslu i novim tehnologijama a mamu im rade tu za nekih 30-40 000 dok gomila nas studenata i fakultetski obrazovanih trunemo i cimamo se za svaki jebeni dinar!
[ boccio @ 28.09.2006. 12:13 ] @
Citat:
Trikki: Novac je motivacija. Motivacija dize produktivnost.

Vrlo povrsno razmisljanje, a sto je najgore - velika zabluda.

Na motivaciju radnika uticu razni faktori, a novac cak nije ni na prva tri mesta...
[ Slobodan Miskovic @ 28.09.2006. 12:31 ] @
Citat:
Na motivaciju radnika uticu razni faktori, a novac cak nije ni na prva tri mesta...


Mozda u Eu i SAD. U Srbiji je nazalost novac najveca motivacija, govorim o vecini radne snage u Srbiji a ne od nekom mizernom procentu strucnjaka koji imaju sve sto im treba od stvari za zivot pa im razlika u plati ne igra ulogu koliko radno vreme, uslovi rada i slicno.
[ Milos niks @ 28.09.2006. 12:47 ] @
Po meni je to ovako ......

Ako je radnik samo radnik , onda radi ono sta mu se kaze, u zavisnosti da li to uradi i kako uradi ostaje na poslu ili ne . Prima manju ili vecu platu itd
i nema nikakve veze sa upravljanjem i vlasnistvom firme.
E sad kod nas je problem sto radnik nije samo radnik , radnik izvoljeva sta treba da radi , kada i koliko moze ( samoupravljanje) ,
potkrada firmu za sta krivicno niti bilo kako drugacije ne odgovara , trazi
akcije firme kada dodje do privatizacije kao da za to vreme rada nije placen , kao da je nesto vise ulago u firmu nego sto Pera ili Djoka sa
ulice ... itd u savakom slucaju ostatci komunizma koje je izgleda tesko iskoreniti . ( nisu svi "radnici" u ovoj grupi ali vecina jeste _)

Mada idem malo u OT ali ajde ako moze neko da mi objasni , ako je recimo drzava 100% vlasnik Telekoma , ako je Telekom izgradjenj
iz buzdeta 100% po kom principu onda prilikom prodaje Telekoma radnici dobijaju 20% ( ili 1% ) nebitno ?
Znam da na zapadu u nekim firmama prilikom zaposljenja radnik dobija opciju da dobije deo firme (akcije ) i to mi je jasno
ali mi nije jasno kod ovako ciste sitacije sta je razlog ? Koliko znam prilikom zaposlajavnja radnika kod nas nije bilo ove opcije .

poz
[ boccio @ 28.09.2006. 13:19 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Mozda u Eu i SAD. U Srbiji je nazalost novac najveca motivacija, govorim o vecini radne snage u Srbiji a ne od nekom mizernom procentu strucnjaka koji imaju sve sto im treba od stvari za zivot pa im razlika u plati ne igra ulogu koliko radno vreme, uslovi rada i slicno.

Delom jesi u pravu. Manjim delom, doduse :) Pre je ventura u pravu sa svojim konstantnim pljuvanjem Srba kao neradnika & hohstaplera, ako cemo pravo...

Novac je novac, bez obzira da li zivis u EU ili u Srbiji. Ono sto se razlikuje su prohtevi, odnosno potrebe. U Srbiji to obicno znaci razliku izmedju parizera i sunke, odnosno letovanja na Adi i letovanja u Grckoj. To sto prosecan stanovnik EU ne razmislja o parizeru i sunki, ne znaci da ne razmislja o nekim drugim stvarima - njemu je novac podjednako bitna stavka kao i Srbinu, samo se potrebe/prohtevi razlikuju...

Isto tako moram da dam jedan disclaimer: ne pricamo o ljudima ispod egzistencijalnog minimuma, koji ne pitaju sta treba da se radi samo da zarade neki dinar... oni su nazalost kategorija za sebe, ali budi svestan da ih ima poprilicno i u EU...
[ Au197/79 @ 28.09.2006. 17:24 ] @
Ako sam išta naučio na tupavom FON-u to je da se produktivnost ne podiže samo kontrolom, parama i teranjem. Isak Adižes, makedonski Jevrejin, je šlapio i šlapa ogromne pare samo na teriji i praksi samouprevljanja. Samo se ono tamo naziva participacija. Nigde ne postoji šef koji goni radnike, naređuje im, a radnici slepo izvršavaju naredbe. Zezam se, postoji i to, ali se ta preduzeća zovu US. army, IDF itd. I u serijama ste videli da postoje sastanci a kojima se radnici ili njihovi predstavnici pitaju bar za mišljenje. To je jako značajno za motivaciju a potvrdio je Mayo u Hotornškom eksperimantu. U auto industriji se za povećanje motvacije koristi rotacija radnog mesta. Npr. osoba mesec dana radi na sklapanju vrata, sledeći mesec na sklapanju motora... Nemci vole da upravljaju ciljem. Zada se cilj i uopšte se ne vodi briga šta se radi i kako do cilja dolazi, važno je samo da se cilj ostvari... Novac u funkciji produktisti je samo jedan kamičak u mozaiku, naravno kod nas veći nego u svetu...
[ Milan S. aka Morlak @ 28.09.2006. 23:47 ] @
>
Izvini brate Ducho, sto nisam napravio razliku izmedju menadzmenta i
direktorstva. Evo, u zadnjih godinu dana svi postadose menadzeri sa plavim
kravatama, ko da se ne secaju svog direktorstva sa kariranim kravatama.

Sta da radis. A da je krvav dinar, krvav je.
[ Milan S. aka Morlak @ 28.09.2006. 23:51 ] @
>
E to Neco, o tome ti pricam. "Ovde je potrebna cvrsta ruka". Ili radi kako
treba, ili mars napolje. Imaju po hektare zemlje, koju obradjuju kao
njihovi pradedovi, a prde po nekim polufabrikama. Pa ja da imam
poljoprivredu nikad u grad ne bi otisao. Lepo, Internet, nove tehnologije,
seminari, ucenje, udruzivanje, razmena iskustava, i zivelo bi se lepo.
fradilobi se, ali sto da se ne radi kad si na svome odakle niko ne moze da
te istera. Ali ne, svi hoce da setaju golodupetasti kroz Kneza MIhaila...
[ Trikki @ 29.09.2006. 00:35 ] @
obozavam likove tipa fantasticnog Venture, kojima je sve kriv srpski narod.

Dodji malo na Zapad pa da vidis koliko i kako rade Srbi i koliko smo cenjeni. A ti se samo slikaj po tudjim jahtama i sa tudjim ribama. Kad se umoris onda dodji ovde da nam kukas kako ne mozes da nahvatas ni jednog majmuna da radi za tebe ! Jednog notornog neradnika.
[ ducka @ 29.09.2006. 00:44 ] @
Hej ekipo, dajmo malo chill-outa...
Pa necemo se valjda izmedju sebe klati!
[ pctel @ 29.09.2006. 02:31 ] @
Citat:
Milan S. aka Morlak: Imaju po hektare zemlje, koju obradjuju kao
njihovi pradedovi, a prde po nekim polufabrikama. Pa ja da imam
poljoprivredu nikad u grad ne bi otisao. Lepo, Internet, nove tehnologije,
seminari, ucenje, udruzivanje, razmena iskustava, i zivelo bi se lepo.

Kako kenjaju ovi sto tako pricaju... izvinite na izrazu, ali ne mogu da se uzdrzim. Svako moze da proda stan u Beogradu i kupi staru seosku kucicu sa pomocnim zgradama i 20 hektara zemlje, sto je 3x vise nego sto ima prosecan poljoprivrednik u Srbiji, pa nek radi ako je to isplativo. Kompjuter mozes poneti sa sobom, skoro sva sela danas imaju struju. Onda zemlju das pod hipoteku uzmes kredit sa nekom smesnom kamatom tipa 3% godisnje pa kupis neki prosecan traktor i najpotrebnije prikljucke i eto, vec si zemljoradnik, i to iznad proseka. Koji je razlog da to ne uradis?
[ ventura @ 29.09.2006. 08:19 ] @
Citat:
Trikki: obozavam likove tipa fantasticnog Venture, kojima je sve kriv srpski narod.

Dodji malo na Zapad pa da vidis koliko i kako rade Srbi i koliko smo cenjeni. A ti se samo slikaj po tudjim jahtama i sa tudjim ribama. Kad se umoris onda dodji ovde da nam kukas kako ne mozes da nahvatas ni jednog majmuna da radi za tebe ! Jednog notornog neradnika.


Srbi na zapadu su manjina - to znači da moraju da se povinuju pravilima zapadnog društva, ili su najebali, i deportuju ih nazad u Srbiju.
Srbi u Srbiji su većina - to znači da ih zabole k**** za pravila i mogu da rade šta hoće.

Nemoj samo meni da pričaš o 'zapadu', jer sam obišao i iskusio mnogo više 'zapada' od svih vas zajedno ovde...


Što se tiče jahti, riba, svega ostalog. Meni je pun k**** vas iskompleksiranih likova, gastarbajtera koji su otišli da rade preko trbuhom za kruhom, koji u selo moraju da se vrate sa mečkom, i koji dignu kredit za godišnji odmor kako bi bili glavne baje u selu 10 dana godišnje, a kad se vrate čiste klonje i konobarišu po restoranima. Takvi likovi umru od ljubomore kad vide nekog poput mene, koji se vratio u Srbiju, ostao da živi tu odakle su oni otišli i koji živi deset puta bolje od tih gastarbajtera i zarađuje 10 puta više od njih. Zato nemoj da patetišeš sa tim 'iznajmljenim' jahtama i ribama, pomiri se sa tim da je to sve stvarno, i da u Srbiji ima ljudi koji žive kako ti nikada nećeš moći.

[ Milan S. aka Morlak @ 29.09.2006. 09:10 ] @
Izvini brate pctel, sto mnogo kenjam. Ja sam, za tvoj info, prognan 95e iz
Krajine, izgubio sam sve. Moja familija je imala ogromna imanja i na selu
i u gradu. Nisam ja kriv sto me jebeni rat naterao da se seljakam po
Srbiji i da me trte privatnici po Beogradu. Nisam ja trazio da napustim
svoje "selo i atar". Mogao sam, i ziveo sam, i privredjivao i ovde i tamo.
Ovde sam zavrsio osnovnu, srednju i fakultet sa najvisim ocenama sa svoje
22 godine, odricao se svaki dan, i sad se odricem, dok su se drugi i za
vreme rata jebavali po kaficima i tripovali na filmove tipa "Rane". Nemam
ja nista protiv tebe, ni sela, ali mrzim ljude koji dodju u grad, a
naspuste selo, jer ih mrzi da obradjuju svoje, jer ih je blam sto nece da
ih pogleda neka klinka u minicu koja se lozi na Seku Aleksic i ostale
sestre. To su za mene p**** od ljudi. Da izvines ti i svi ostali.
[ boccio @ 29.09.2006. 09:31 ] @
Citat:
ventura:
Nemoj samo meni da pričaš o 'zapadu', jer sam obišao i iskusio mnogo više 'zapada' od svih vas zajedno ovde...

da nije neko ukrao nalog venturi, ovakav komentar bas ne lici na njega ;pp :))

Citat:
Trikki:
Dodji malo na Zapad pa da vidis koliko i kako rade Srbi i koliko smo cenjeni.

To za cenjenost ne bih podvodio pod nacionalnu osnovu, ali mi je jako interesantan prvi deo tvog komentara. Care to explain? Kakve zakljucke iz toga mozemo da izvedemo?
[ Marko Bijelic @ 29.09.2006. 10:10 ] @
Citat:
Au197/79:
Kao što je to radio Šigeo Šingo u Japanu (koji je osamdesetih gostovao u Srbiji i posetio Crvenu Zastavu, ubrzao neke operacije po 5 puta, ali radnici ih nisu prihvatili jer su se pitali šta će da rade sa ostalim vremenom kad ono što sad rade urade 5 puta brže :) ).


To je popularni fenomen u državnim firmama koji ima i svoje ime u krilatici "treba znati čuvati posao". U srednjoj školi odemo ti mi 5 dana na praksu u ogranak državne elektroprivrede, 120 zaposlenih ljudi. Ubace nas u neku prostoriju gdje se servisiraju brojila od satova za struju, u suštini otvoriš brojilo, očistiš ga i eventualno zamjeniš neku opnu oštećenu, zatvoriš ga i pičiš sledeći. 5 ljudi u prostoriji, dvije žene. Kako upadamo dvojica po dvojica, ubace mene i ortaka kod tih žena da sjedimo i gledamo kako se radi posao tokom jednog radnog dana. Ne sjećam se koja je tačno cifra dnevna norma, uglavnom nekih 10 komada. Ova žena kod koje sam ja bio do prve jutarnje kafe, tj. 10h ujutru već odradila ovo svoje i planira da kulira od 15h, tj. kraja radnog vremena. Ovi ostali razvlače čitavo radno vrijeme tih istih 10-tak komada... i ovaj jedan od likova šanerski objašnjeva meni i ortaku: "Ne valja raditi kao ova tvoja (gleda u mene i reče ime žene), treba znati čuvati posao, ostavi nešto i za kraj radnog vremena, sad će šef naletiti pa će biti problem..." :)


Citat:
Trikki:
Dodji malo na Zapad pa da vidis koliko i kako rade Srbi i koliko smo cenjeni.


:))

Yeah, voze šlepere, bauljaju po bauštelu i u najboljoj varijanti konobarišu. Cijenjeni smo napolju u PM...


[ ducka @ 29.09.2006. 10:24 ] @
^hahaaaa u valjaonici bakra ista prica, samo za ove po kancelarijama.
Bleje i piju fuka ceo dan onako ekipno, abrovi naravno prisutni jer se ceo kolekiv mora ispljuvati to jutro i samo u jednom trenutku stize dojava da se sef penje na taj sprat i krece opsta gungula, kao pred isnpekcijom prodavci cdova na ulici, svi se odjednom razbezase, sedose na svoja mesta i krenu da se "radi".
ja uvek kazem da je nash najveci problem , poblem koji ce nas pratiti decenijama u buducnosti, GLOBALNA NEDISCIPLINA.
[ Slobodan Miskovic @ 29.09.2006. 10:29 ] @
Citat:
Dodji malo na Zapad pa da vidis koliko i kako rade Srbi i koliko smo cenjeni.


Citat:
Yeah, voze šlepere, bauljaju po bauštelu i u najboljoj varijanti konobarišu. Cijenjeni smo napolju u PM...


Ne mozete tako generalizovati, prvo niko ne moze da definise tacno sta je to Srbin a da ne zanemari stvari koje bi neko drugi uzeo u obzir. Recimo ako uzmemo Dimkovica, Markoma, Srkija, miska, stripija onda mozemo reci da su Srbi tamo jako cenjeni. Ali ako uzmemo nekog Mikicu iz Batajnice koji je otisao kod tetke na 10 dana u DE pa ostao ilegalno mozemo reci da i nismo bas cenjeni tako da manite se generalizovanja...

[ Marko Bijelic @ 29.09.2006. 10:41 ] @
Citat:

Ne mozete tako generalizovati, prvo niko ne moze da definise tacno sta je to Srbin a da ne zanemari stvari koje bi neko drugi uzeo u obzir. Recimo ako uzmemo Dimkovica, Markoma, Srkija, miska, stripija onda mozemo reci da su Srbi tamo jako cenjeni. Ali ako uzmemo nekog Mikicu iz Batajnice koji je otisao kod tetke na 10 dana u DE pa ostao ilegalno mozemo reci da i nismo bas cenjeni tako da manite se generalizovanja...


Samo što je odnos naše ES ekipe i njima sličnim na spram onih koje sam ja pomenuo u najboljem slučaju 20% : 80%. I nek' mi oproste kolege sa ES ovaj put, i većina njih iako su veoma cijenjeni stručnjaci u oblastima kojima se bave napolju, niko od njih nema vlastitu kompaniju, niti je posebno visoko rangiran u kompanijskoj hijarhiji. Product manager je opet neki vrh naših ljudi napolju...
[ boccio @ 29.09.2006. 10:46 ] @
Citat:
mungos: :))
Yeah, voze šlepere, bauljaju po bauštelu i u najboljoj varijanti konobarišu. Cijenjeni smo napolju u PM...

Ma nemoj?! A Marko Tasic?! :)

Salu na stranu, nemojmo konstantno u raspravama ici u dijametralne suprotnosti. Nismo extra, naravno, ali nismo ni sljam. Odnosno, imamo status u svetu kao i svi drugi belci iz istocne Evrope. Cenjeni smo tacno po individualnim zaslugama, niko nece nasem coveku dati manju niti vecu platu samo zato sto je Srbin...

Meni samo nije jasan jedan nas nacionalni kompleks, ne znam kako drugacije da ga nazovem... Sve sto je domace i srpsko se pljuje i automatski downgrade-uje. Kod nas se i dalje smatra za ponos raditi za "strance" i tu se podrazumeva da se gine, a ako radis za domace onda bolje hvatas krivine nego Schumacher... Pricam o privatnom sektoru, naravno - drzavni necu ni da spominjem. Siguran sam da deo problema nosi i menadzment domacih SME-ova - koji, jelte, ipak nose privredu. Gazda-Pera sindrom je i dalje suvise jak i delom je to odgovorno sto radnici nemaju odgovarajuci odnos prema poslu i firmi za koju rade. Da li iko zna jednu domacu malu/srednju firmu gde je vlasnik/gazda zaposlio direktora (odnosno menadzera) sa odgovarajucim kvalifikacijama da vodi poslovanje i sto je jos bitnije HR, a on se sklonio u stranu?

Ali ono sto sam ubedjen da je i dalje glavni problem je upravo gorespomenuti mentalitet nasih ljudi i fuserajski odnos prema svemu sto je srpsko (domace). Nemci i francuzi nisu ni kulturniji narod, ni genetski predisponirani za corporate culture... Samo su bolje izdresirani.

Da bi se to kod nas promenilo i stvorila klima medju mladima da se rad za domace firme tretira u najmanju ruku kao i za strane - treba da intervenise drzava, institucije obrazovanja, menadzment malih/srednjih preduzeca....jednom recju, jalov posao :)
[ Marko Bijelic @ 29.09.2006. 11:14 ] @
Citat:

Meni samo nije jasan jedan nas nacionalni kompleks, ne znam kako drugacije da ga nazovem... Sve sto je domace i srpsko se pljuje i automatski downgrade-uje. Kod nas se i dalje smatra za ponos raditi za "strance" i tu se podrazumeva da se gine, a ako radis za domace onda bolje hvatas krivine nego Schumacher... Pricam o privatnom sektoru, naravno - drzavni necu ni da spominjem.


To je upravo suština priče. Za stranca gineš, za domaćeg izbjegavaš bilo šta da radiš i to je sad kao neko normalno ponašanje...

Vezano za IT, mislim da postoji mogućnost da se već lagano otvaraju domaći startupi ovdje, manji timovi 3-5 ljudi za početak. Opet, tu su nam globalno konkurencija naša Istočno Evropska braća (Bugari, Rumuni, Gruzini, Ukrajinci, Letonci,...) i da se uspije, mora zaista da se ponudi vrhunski kvalitet, čak i za višestruko manje pare, to je cijena proboja na globalni market i uspijeha. E sad, što je jedno takvo okruženje sa sobom nosi i brojne probleme: u prvom redu ma šta pričali o sebi nemamo dovoljno dobar programerski kadar, nemamo dobre menadžere koji će da vode takve kompanije. Odgovarajuće školske institucije ne postoje, postoje "samouki" izuzeci koji uče na svoju ruku, skidaju tekstove sa Interneta i kupuju knjige sa Amazona, ali opet tu je mnogo u igri prisutan trial and error proces, jer drugačije ne može, stvarno nismo imali gdje ni kod koga da izučimo zanat (vođenja kompanije)...

Ostaju ti naši sposobni ljudi napolju, koji bi mogli da se vrate vamo i vode startup firme. Opet dvije kvake:
- zašto bi se vraćali?
- i koliko su oni u suštini sposobni da vode firmu, jerbo su na zapadu opet bili radnici, radili su za druge, ma koliko to bili sofisticirani poslovi
[ boccio @ 29.09.2006. 12:20 ] @
Citat:
mungos:
Vezano za IT, mislim da postoji mogućnost da se već lagano otvaraju domaći startupi ovdje, manji timovi 3-5 ljudi za početak. Opet, tu su nam globalno konkurencija naša Istočno Evropska braća (Bugari, Rumuni, Gruzini, Ukrajinci, Letonci,...) i da se uspije, mora zaista da se ponudi vrhunski kvalitet, čak i za višestruko manje pare, to je cijena proboja na globalni market i uspijeha.

Pa ne znam... mozda i ne mora... Cilj je ponuditi dobar proizvod/servis i nista vise, cena slobodno moze da bude konkurentna. Ono sto je nasa prednost je sto tim od 5 ljudi koji lansira proizvod kosta $4000 mesecno (npr.) a isti takav zapadni tim kosta $25000 mesecno. Tu outsorcing ne igra ulogu, jer se ozbiljni proizvodi rade in-house, niko ne angazuje Indijce za to. Zasto bi onda proizvod bio visestruko jeftiniji? Nema potrebe...

Mi imamo kapitalnu prednost ali je niko ne koristi, jer je mnogo lepse sedeti u nekoj firmi i laditi jaja za 500 evra i usput raditi freelance side-job poslove za benzin i letovanje, nego stisnuti muda i uleteti u startup... Koliko vas, web programera, se prepoznaje u ovome? :)

Citat:
mungos:
E sad, što je jedno takvo okruženje sa sobom nosi i brojne probleme: u prvom redu ma šta pričali o sebi nemamo dovoljno dobar programerski kadar, nemamo dobre menadžere koji će da vode takve kompanije. Odgovarajuće školske institucije ne postoje, postoje "samouki" izuzeci koji uče na svoju ruku, skidaju tekstove sa Interneta i kupuju knjige sa Amazona, ali opet tu je mnogo u igri prisutan trial and error proces, jer drugačije ne može, stvarno nismo imali gdje ni kod koga da izučimo zanat (vođenja kompanije)...

E, tu kljucnu ulogu opet treba da odigra nasa ljubljena drzava i univerziteti... Jedan jedini inkubator / tehnoloski park koji bi malim programerskim timovima sa kvalitetnom idejom pruzio infrastrukturu i logisticku pomoc da razvijaju proizvode bi napravio Irsku od ove usrane zemlje. Imamo mi programere, nisu oni bas tako losi... ali nema ko da ih pogura u nesto ozbiljnije.

Ono sto programerskim timovima fali da se ispile nije samo menadzment, stvar je mnogo ozbiljnija. Infrastruktura (serveri, high-speed internet), finansiranje tokom development cycle-a, pravni consulting u izboru licenciranja i copywrite-a, merchant accounti za online procesiranje uplata, da ne nabrajam dalje... A sve to moze da obezbedi jedan inkubator. Na stranu sto bi se sasvim sigurno iz toga rodili kvalitetni i komercijalno uspesni projekti, rodili bi se i menadzeri koji su prosli kroz sve to i do-edukovali se za upravljanje softverskim razvojnim timom...

Ali dzabe mi sanjamo...
[ Slobodan Miskovic @ 29.09.2006. 12:33 ] @
Citat:
Jedan jedini inkubator / tehnoloski park koji bi malim programerskim timovima sa kvalitetnom idejom pruzio infrastrukturu i logisticku pomoc da razvijaju proizvode bi napravio Irsku od ove usrane zemlje.


Ima ali je odziv bio jadan....

http://www.elitesecurity.org/t127176

http://www.elitesecurity.org/t213088

[ Marko Bijelic @ 29.09.2006. 13:26 ] @
Citat:

Ono sto je nasa prednost je sto tim od 5 ljudi koji lansira proizvod kosta $4000 mesecno (npr.) a isti takav zapadni tim kosta $25000 mesecno. Tu outsorcing ne igra ulogu, jer se ozbiljni proizvodi rade in-house, niko ne angazuje Indijce za to. Zasto bi onda proizvod bio visestruko jeftiniji? Nema potrebe...


Jasno, ali $4000 mjesečno isto košta rumunski, bugarski i ukrajinski startup tim, samim tim cjenovno sa aspekta mjesečnih troškova moramo biti u njihovom rangu cijena, sa tolerancijom od max nekih 20%. Zašto će neko sa zapada izabrati da investira u baš srpski tim?

Citat:

i imamo kapitalnu prednost ali je niko ne koristi, jer je mnogo lepse sedeti u nekoj firmi i laditi jaja za 500 evra i usput raditi freelance side-job poslove za benzin i letovanje, nego stisnuti muda i uleteti u startup...


Ovo se nadovezuje na ono gore, oko troškova. Rad u startupima je višestruko teži neko u klasičnoj firmi gdje se lade jaja i pitanje je onda koliko je prosječnom radnika isplativo za 200-300E više preći u startup, pogotovo ako tu lovu može da uzme na dodatnim freelance poslovima, pogotovo ako nema procenat u vlasništvu startupa i prihodima.... Tu onda dolazimo do toga, da onda ta razlika bude 500E, pa se već isplati stisnuti muda. A sad sa tom razlikom skaču troškovi startupa, pa nisu više $4K nego recimo duplo više, čime ispadamo iz konkuretske trke sa ostalim istočnoevropskim zemljama, ukoliko je startup finansiran stranim kapitalom.

Citat:

Jedan jedini inkubator / tehnoloski park koji bi malim programerskim timovima sa kvalitetnom idejom pruzio infrastrukturu i logisticku pomoc da razvijaju proizvode bi napravio Irsku od ove usrane zemlje. Imamo mi programere, nisu oni bas tako losi... ali nema ko da ih pogura u nesto ozbiljnije.

Ono sto programerskim timovima fali da se ispile nije samo menadzment, stvar je mnogo ozbiljnija. Infrastruktura (serveri, high-speed internet), finansiranje tokom development cycle-a, pravni consulting u izboru licenciranja i copywrite-a, merchant accounti za online procesiranje uplata, da ne nabrajam dalje... A sve to moze da obezbedi jedan inkubator.


Ja lično nisam nešto ljubitelj klasičnog inkubator modela, jerbo takvi inkubabatoru u prvom redu bi privukli masu džebalebaroša. Likova koji se kao muvaju oko IT, a slabo znaju šta o poslu i završavanju istog, vise na ES madzone, ta ekipa. Vidio sam lično o onom nazovi inkubatoru u Banjaluci (http://www.elitesecurity.org/t...ator-Banjaluci-pricam-ti-pricu) kakvi timovi su primljeni u taj inkubator, samo jedan tim je imao članove koji imaju nekog dodira sa IT, i oni su svi redom zeleni... Ostali uopšte nisu imali blage veze s tim. Tako da, teško bi jedan takav inkubator proizveo iole šta valjano, možda, ali bukvalno možda...

Ugavnom, mislim da je mnogo bolji Paul Grahamov model (www.ycombinator.com), gdje tim dobije lovu za prototip i mentorsku pomoć, a rade sami u svom prostoru i kako znaju i umiju.
[ ventura @ 29.09.2006. 13:32 ] @
Citat:
mungos:
Jasno, ali $4000 mjesečno isto košta rumunski, bugarski i ukrajinski startup tim, samim tim cjenovno sa aspekta mjesečnih troškova moramo biti u njihovom rangu cijena, sa tolerancijom od max nekih 20%. Zašto će neko sa zapada izabrati da investira u baš srpski tim?


Bugari i Rumuni imaju drastično niže plate od naših... U Bugarskoj programer kad ima 400 evra (800 leva) platu, taj se udara nogama u dupe... Ko kod nas da ima 1500 evra...

A u Rumuniji oni najniži radnici imaju 50-70 evra platu, dok u Srbiji isti nivo radnika koji obavlja isti posao ima platu 250-300 evra.

[ ducka @ 29.09.2006. 13:55 ] @
Joj Ventura brata, kojom to analogijom ides keve ti.
U ovoj zemlji npr. php programer ili web designer u nekoj agenciji moze biti zadovoljan sa platom od 250-300evropljana i jos sa strane neka tezga i nabere se "kao", a ne bih rekao da neki php programer ili designer radi u rumuniji za 50-70evropljana, sem toga u kom ti svetu zivis a ne znas da u komili butika,prodavnicama prehrambene robe, trafikam rade ljudi za po 12-13000dinara i gadjaju se nogom u bulju. u srbiji se ovakvi poslovi rade i za 7-9000dinara.
Imas li konkretne primere, piras li iz iskustva, navedi nam te poslove koji se u Rumuniji rade za 50-70 a u Zrbiji za 250-300eura????
[ Milos niks @ 29.09.2006. 15:13 ] @
Citat:
ducka:
Imas li konkretne primere, piras li iz iskustva, navedi nam te poslove koji se u Rumuniji rade za 50-70 a u Zrbiji za 250-300eura????


Fizikalci . Majstori tipa armiraci teseari zidari itd ... itd cela majstorska klasa ne prelazi 100 evra
[ Milos niks @ 29.09.2006. 15:22 ] @
Da dodam jos nesto na @pctel-ov komentar , nije bas da niko nije prodao sve sto je imao i otisao na selo da radi :)
samo je takvih jako malo , vise je onih sto su prodali sve na selu i kupili stancic u Bg i rade neki trivijalan posao za 200 evra
[ ventura @ 29.09.2006. 20:54 ] @
Citat:
ducka
Imas li konkretne primere, piras li iz iskustva, navedi nam te poslove koji se u Rumuniji rade za 50-70 a u Zrbiji za 250-300eura????


Ta razlika u platama je recimo za radnike na uplatnim mestima u kladionicama.


Ako bi pročitao moju poruku video bi da nisam naveo da programeri u Rumuniji rade za 70 evra, ni da kod nas rade za 250. Pročitaj moju poruku ponovo, i prosvetli se.
[ Trikki @ 29.09.2006. 22:27 ] @
Srbi hoce i vole da rade na crno ili na belo svejedno. Jedino sto to nema ko da im plati u npr. Srbiji. Odrastao Nemac nece da radi ispod 1500 evra, a Srbinu je dosta i 300 ! Ma gle cuda.

Zasto omalovazavate baustelce ? Oni su sazidali Nemacku to privredno cudo u srcu EU, a u rodjenoj Srbiji zbog Titoida mi i danas nemamo put izmedju dva glavna grada BG i NS. Da li su i zato krivi baustelci ?

Znaci nas covek hoce da radi ali nema ko da ga povede, a zasto ?

Zato sto su nas naucili da preziremo rad i da je samo vazno biti dasa, marnuti lovu na brzaka ali ne na ideju vec na uvrtanje mase, zato su nas napustili SVI LJUDI KOJI NESTO VREDE. Nebitno da li je on inzinjer kao ja, baustelac, metalac, vozac ili hirurg !
[ Trikki @ 30.09.2006. 01:03 ] @
to mungos i boccio:

naknadno da vam odgovorim jer sam malo citao sta pisete.

Evo jedno moje iskustvo: Moj prvi posao sa ugovorom u Italiji bio je na tehnickoj podrsci. Bilo nas je dosta, a ja sam bio u kancelariji sa jednim Austrijancem.

Medjutim mi smo se ubrzo prepoznali jer smo imali zajednicke hobije. Ja sam uvek to malo drzao sa zadrskom jer on, mada mi nije bio sef, bio je stariji kolega i ja sam npr. bio obavezan da mu raportiram. On to nikad nije trazio, a ja sam ga zato jos vise postovao i redovno sam mu podnosio izvestaje.

On je radio lako i jednostavno uvek na pola gasa, ali stalno. Proucavao sam ga. Secam se imao je jednu knjigu o Javi, ucio je. On je tu knjigu bukvalno mrcvario. Uzme, cita, okrene, stane, posle je zatvori, sutra nastavi, onda je ne dira 3 dana itd. Svo vreme mu je bila na stolu. To je trajalo jedno 8 nedelja i on ju je na kraju procitao i zaklopio. Otisao je kod sefa i predlozio neki novi pristup, posle mi je objasnio kako zeli da radimo i to je to.

Sta hocu da kazem ?

Mi gresimo. Uvek kod nas ljudi krecu u projekat kao da je to pitanje zivota i smrti. To tako ne treba. Onda se obeshrabrimo, nerviramo i na kraju odustanmo psujuci, narod, Turke, sebe... Opusteno, ali ozbiljno i konstantno. Tako treba. Zapadnjaci imaju pozitivan atitude i svesni su da projekat mozda nece uspeti, da je ideja suluda itd... ali oni sve daju da ideja uspe !

Evo npr kako se vidi privatni biznis. Odmah dodje sto inspekcija, prijava, odjava, najava. Zato se masa kod nas nervira zato sto mnogo sebe opterecujemo nebitnim stvarima. Mislim, ajde da se krene u biznis i da on zazivi, lako ce ici sa registracijom i porezom. To je obaveza i to nece izostati...


[ ventura @ 30.09.2006. 10:25 ] @
Citat:
Trikki
Zasto omalovazavate baustelce ? Oni su sazidali Nemacku to privredno cudo u srcu EU, a u rodjenoj Srbiji zbog Titoida mi i danas nemamo put izmedju dva glavna grada BG i NS. Da li su i zato krivi baustelci ?


Ko omalovažava bauštelce? Ja omalovažavam malograđane koji misle da su odlaskom iz Srbije uhvatili boga za jaja, i da niko u Srbiji nije bolji od njih.. A onda im sujeta strašno proradi kad vide da mnogo ljudi u Srbiji žive tako dobro kako on u životu neće moći, pa onda počne da pljuje kako su to mafijaši i kriminalci, nao naprimer ti u sledećoj rečenici:

Citat:
Trikki:
Zato sto su nas naucili da preziremo rad i da je samo vazno biti dasa, marnuti lovu na brzaka ali ne na ideju vec na uvrtanje mase, zato su nas napustili SVI LJUDI KOJI NESTO VREDE. Nebitno da li je on inzinjer kao ja, baustelac, metalac, vozac ili hirurg !


Sigurno su svi koji su u Srbiji napravili nešto kriminalci, lopovi, mafijaši, prevaranti... Tako je lakše opravdati svoj lični neuspeh u životu.





[Ovu poruku je menjao ventura dana 30.09.2006. u 12:00 GMT+1]
[ deki77 @ 30.09.2006. 12:35 ] @
Citat:
venturaKo omalovažava bauštelce? Ja omalovažavam malograđane koji misle da su odlaskom iz Srbije uhvatili boga za jaja, i da niko u Srbiji nije bolji od njih.. A onda im sujeta strašno proradi kad vide da mnogo ljudi u Srbiji žive tako dobro kako on u životu neće moći, pa onda počne da pljuje kako su to mafijaši i kriminalci, nao naprimer ti u sledećoj rečenici:

Kao prvo... niko iz Srbije nije otišao(ili će da ode) od sile i besa...ili što nema pametnija posla!!!
Mnogi ljudi su otišli u potrazi za boljim standardom i normalnim životom.To što neko gaji predrasude da sa zapada dolaze ljudi na odmor da bi pokazali svoje "nove" aute (mečke),samo govori o nihovoj zavisti....i njihovom da kažemo plitkom mozgu.
Svaki normalni radnik (srednje klase) može...a i nemora, imati malo bolji(prosečno-nov)Auto.
Od radnika koji čisti ulicu..do onog koji radi u Fabrici.To se zove "normalan" standard...i život.(u EU)..bilo da je na krediti..ili sl.Naravno ima i onih koji dolaze da se qurče..nesporno.
Šta je sa ovim "našim" u Srbiji koji su iz peglice i fiće seli u neki nov auto.Kupljen na kredit..lising!!!
Otplaćuju kredit 5-7god. a za to vreme leba neće imati da jedu..jer prosek plate je takav da gotovo celu platu moraš da daš za fucking auto!!
A sve zbog qurčenja...
To što neko radi na baušteli,kao fizikalaci ili neki drugi težak posao...pa šta!!!
Šta mislite da ti ljudi džaba to tamo rade.???
Šta mislite da im nije redovno uplaćeno penz. soc. odmor 13ta plata...???
Šta ti ljudi danas koji rade slične poslove imaju(što se tiče pokretne,nepokretne imovine ili kapitala)u odnosu na njihove zemljke, slične/iste stuke u Srbiji.Ko je zadovoljniji od njih!!!
Citat:
venturaSigurno su svi koji su u Srbiji napravili nešto kriminalci, lopovi, mafijaši, prevaranti... Tako je lakše opravdati svoj lični neuspeh u životu.

Ajde da se malo vratimo u nazad...nekoliko godina....ne previše!!!
ko je u Srbiji imao pare dok je ostala "sirotinja-raja" čekala u redu za veknu hleba???...nije otrcana priča već realno stanje stvari..
To, da se podsetimo nije bilo nešto pre 300 godina, nego pre 10tak.Isti ti ljudi i danas su u biznisu,okreću ogromnu lovu,imaju veze, bave se politikom.Pustili su korene na sve strane!!!
Ostala ona "sirotinja-raja" muku muči da nađe posao...ili ako ga ima gleda na sve načine da ga ne izgubi.Gubitak posla u Srbiji (u odnosu na zemlje EU)...je takav.. kao da te neko osudio na smrt.Drugo ćeš teško naći...a na bolje i nepomišljaj...radi šta imaš makar primao i 10000din.Eto takvo je naše razmišljanje...ustvari da kažemo realnost!!!
Da ne razmišljamo o onima koji su digli kredite za auto,nedaj-bože stan...ti su tek u qurcu!!!
ko njima garantuje posao u narednih 5-7 ili 20-30 godina(redovan,siguran,stalan).
Lako je onima koji su dobili/došli nekako do nekretnina po većim gradovima,pa to prodali i uleteli u poslove.
Svaki deo posla (da se nelažemo)...ali gotovo svaki čovek u poslu je na neki način..prevario,utajio..ili na neki drugi sasvim(njemu znan)nači nešto izbegao...obavezu
Ovo je Srbija...
Neprijavljivanje radnika....Ili prijavljivanje minimalca...nikakva prava istih...slabo plaćen posao
Utaje poreza....šverc...rad na crno...podmićivanje inspektora...neprijavljivanje imovine,dobiti....
Rentiranje pokretne i nepokretne imovine....kuća...stanova...PP....bez ikakve prijave...plaćanja poreza...i sl.
Ali to je kod nas USPEH u poslu!!!
[ Trikki @ 30.09.2006. 12:48 ] @
Problem sa Srbijom je pre svega mala platezna moc. Gazde gule radnike ocekujuci veci profit, ali njega nema jer je zbog toga mala kupovna moc. Sa druge strane ni radnik nije motivisan da radi.

Osnovno pravilo je: Da bi ti imao moras pustiti i druge da imaju !

Zbog tako male kupovne moci novac se uglavnom zaradjuje mutnim radnjama da se blaze izrazim spekulacijama. Poslovi se namestaju preko politicara i drugo. Dokaz za to je da u Srbiji ima bogatih ljudi, itekako bogatih, a ekonomija nam je u komi vec 15 godina. Argentina. To je dokaz da se novac odliva i menja vlasnika, a nova vrednost se ne stvara.

Opet kazem: nisu svi u Srbiji koji su zaradili lovu lopovi, taman posla ! Medjutim ono sto ima u Srbiji, a nema u Italiji je da covek crkava od posla, a opet nema nista. To u Italiji nema. Ko radi ima 100%, a ko ne radi nema 100%. E sad, ko ce imati jahtu, ko nece, to je vec drugo pitanje...
[ ventura @ 30.09.2006. 13:19 ] @
Citat:
deki77
Kao prvo... niko iz Srbije nije otišao(ili će da ode) od sile i besa...ili što nema pametnija posla!!!
Mnogi ljudi su otišli u potrazi za boljim standardom i normalnim životom.To što neko gaji predrasude da sa zapada dolaze ljudi na odmor da bi pokazali svoje "nove" aute (mečke),samo govori o nihovoj zavisti....i njihovom da kažemo plitkom mozgu.
Svaki normalni radnik (srednje klase) može...a i nemora, imati malo bolji(prosečno-nov)Auto.
Od radnika koji čisti ulicu..do onog koji radi u Fabrici.To se zove "normalan" standard...i život.(u EU)..bilo da je na krediti..ili sl.Naravno ima i onih koji dolaze da se qurče..nesporno.
Šta je sa ovim "našim" u Srbiji koji su iz peglice i fiće seli u neki nov auto.Kupljen na kredit..lising!!!
Otplaćuju kredit 5-7god. a za to vreme leba neće imati da jedu..jer prosek plate je takav da gotovo celu platu moraš da daš za fucking auto!!
A sve zbog qurčenja...
To što neko radi na baušteli,kao fizikalaci ili neki drugi težak posao...pa šta!!!
Šta mislite da ti ljudi džaba to tamo rade.???
Šta mislite da im nije redovno uplaćeno penz. soc. odmor 13ta plata...???
Šta ti ljudi danas koji rade slične poslove imaju(što se tiče pokretne,nepokretne imovine ili kapitala)u odnosu na njihove zemljke, slične/iste stuke u Srbiji.Ko je zadovoljniji od njih!!!


Totalno si omašio poentu.

Istina, ljudi odlaze zato što im je u Srbiji loše. Ok, u redu, nemam ništa protiv toga, svako hoće ono najbolje za njega.

I tako taj neko ode u inostranstvo, tamo se pati, nova sredina, mora da radi kao konj, standard je veći, može sebi da priušti stvari koje u Srbiji nije mogao itd itd. Onda taj baja kupi recimo novog pasata/mečku na kredu i vrati se u selo, misleći da će on sada da bude glavni baja i glavni šmeker, kad ono prc, po selu gomila onih koji su ostali u Srbiji voze 10 puta bolje automobile od njega, imaju mnogo više para, a ostali su u Srbiji, u svojoj sredini, svoj na svome... I onda tu proradi komplex maximus, i onda tu krene pljuvačina kako bi opravdali sopstveni neuspeh...


Citat:
deki77: Ajde da se malo vratimo u nazad...nekoliko godina....ne previše!!!
ko je u Srbiji imao pare dok je ostala "sirotinja-raja" čekala u redu za veknu hleba???...nije otrcana priča već realno stanje stvari..
To, da se podsetimo nije bilo nešto pre 300 godina, nego pre 10tak.Isti ti ljudi i danas su u biznisu,okreću ogromnu lovu,imaju veze, bave se politikom.Pustili su korene na sve strane!!!
Ostala ona "sirotinja-raja" muku muči da nađe posao...ili ako ga ima gleda na sve načine da ga ne izgubi.Gubitak posla u Srbiji (u odnosu na zemlje EU)...je takav.. kao da te neko osudio na smrt.Drugo ćeš teško naći...a na bolje i nepomišljaj...radi šta imaš makar primao i 10000din.Eto takvo je naše razmišljanje...ustvari da kažemo realnost!!!
Da ne razmišljamo o onima koji su digli kredite za auto,nedaj-bože stan...ti su tek u qurcu!!!
ko njima garantuje posao u narednih 5-7 ili 20-30 godina(redovan,siguran,stalan).
Lako je onima koji su dobili/došli nekako do nekretnina po većim gradovima,pa to prodali i uleteli u poslove.
Svaki deo posla (da se nelažemo)...ali gotovo svaki čovek u poslu je na neki način..prevario,utajio..ili na neki drugi sasvim(njemu znan)nači nešto izbegao...obavezu
Ovo je Srbija...
Neprijavljivanje radnika....Ili prijavljivanje minimalca...nikakva prava istih...slabo plaćen posao
Utaje poreza....šverc...rad na crno...podmićivanje inspektora...neprijavljivanje imovine,dobiti....
Rentiranje pokretne i nepokretne imovine....kuća...stanova...PP....bez ikakve prijave...plaćanja poreza...i sl.
Ali to je kod nas USPEH :D u poslu!!!


Oni koji su imali novac pre rata, imali su ga i posle. Najviše ljudi je napravilo novac upravo posle završetka sankcija, a ne za vreme sankcija.

Mislim, koliko treba biti zatucan i primitivan pa tvrditi da je svako ko je napravio pare u ovoj državi mafijaš i kriminalac, odnosno da je stekao novac na nelegalan način? Pa jebtote, da je tako nikog živog ne bi bilo na ulici, svi bi bili po zatvorima.

Kada je neko luzer u životu, i kad neko nije uspeo da napravi ništa vredno sa svojim životom, najlakše je da svoj lični neuspeh svali na Miloševića, i na to kako su svi koji imaju pare kriminalci i mafijaši, i eto kako je on pošten pa zbog toga nema pare. Bullshit.

Ljudima treba da bude drago kad vide gomilu ljudi koji imaju mnogo para, voze dobra auta, imaju jahte, avione, ogromne kuce... Meni je iskreno drago kad to vidim, i bilo mi draže da vidim mnogo više toga, jer to automatski znači da je u ovoj Srbiji ovakva kakva jeste u ovom trenutku moguće zaraditi pare. Kako, to nije pitanje, poenta je da je moguće. Sigurno ima mnogo njih koji su preko politike zaradili novac. Ok. Onda znaš da trebaš da si u nekakvoj stranci pa da probaš kao i oni. Mnogo njih je zaradilo baveći se biznisom (Comtrade, Informatika, Doncafe itd itd.), i zaradili su mnogo para na tome u Srbiji. Super, znači da i ti potencijalno možeš da budeš kao oni. Odeš na dedinje pa vidiš da je čovek potrošio 100 soma samo na ogradu oko kuće. Meni prvo što pada na pamet je - do jaja, on je te pare zaradio u Srbiji, znači ima šanse i za mene.

Bilo bi loše kad ne bi bilo bogataša, kad bi svi vozili razdrndane jugiće, e tad bi se debelo zabrinuo...

Utaje poreza, neprijavljivanje radnika itd itd. je samo proizvod idiotske poreske politike. Veruj mi da svi ti koji taje porez i prijavljuju radnike na minimalac, da bi najradije radili 100% legalno kad bi mogli. Da država smanji doprinose sa sadašnjih 70% na nekih prihvatljivih 20-30%, ja ti garantujem da bi svako prijavio svoje radnike na punu platu, i sa tim bi država zaradila desetostruko više novca nego sada. Takođe za neke grane privrede, imaš poreze na bruto ulaz novca od 50%. Mislim, ko je lud da u startu da pola novca državi. Jer ako to radiš, onda ne možeš da se baviš time. A ako ne možeš da se baviš time, napravi se vakum tu, i tu onda ulete ovi što rade na crno i pokupe sav kajmak. Tako da što se tiče tih stvari tu je poreska politika najviše kriva. I ti ljudi ne taje porez jer su kriminalci, već to rade iz preke potrebe, jer kad ne bi tajili, ne bi mogli da posluju profitabilno, pošto oni nisu zastava pa da ih država dotira, kad posluju neprofitabilno, morali bi da zatvore firmu i ostave X ljudi uključujući i sebe bez posla.

[ deki77 @ 30.09.2006. 14:37 ] @
Citat:
Ventura
I tako taj neko ode u inostranstvo, tamo se pati, nova sredina, mora da radi kao konj, standard je veći, može sebi da priušti stvari koje u Srbiji nije mogao itd itd. Onda taj baja kupi recimo novog pasata/mečku na kredu i vrati se u selo, misleći da će on sada da bude glavni baja i glavni šmeker, kad ono prc, po selu gomila onih koji su ostali u Srbiji voze 10 puta bolje automobile od njega, imaju mnogo više para, a ostali su u Srbiji, u svojoj sredini, svoj na svome... I onda tu proradi komplex maximus, i onda tu krene pljuvačina kako bi opravdali sopstveni neuspeh...

Brate ajde malo da nelupetamo i prepucavamo se ovde sa ogromnim postovima...nismo deca!!!

U kom to selu se voze dobri auti....gde to ima ....misli detinjasto skroz..
znaš bre da svako selo i manja varoš kada dođu stranci..počne tek tada da živi!!
Ok ti imaš neku lovu i dobro ti je..braniš to,svoj život!!!

Ali zbog toga te i neki zezaju ovde...zbog tvojih stavova... koja ih pogađaju...ja nisam takav!!!...mislim možeš imati šta god hoćeš tvoja stvar..

Ja bih voleo kada bi svako mogao na trenutak malo,iskreno da se razbudi, da se osvrne oko sebe..i pogleda kako ljudi žive u Srbiji...kakav je standard,ko ima novce...kakvi su problemi oko nas!!!
nije fer da sada npr. Ja imam "love do krova"..i bulaznim kako je sve u Srbiji super.Kako su drugi krivi za neuspehe,zavidni,luzeri..u fazonu ko im je kriv...itd.

Ja iskreno da imam veliki novac u Srbiji nebi mogao nikad da živim(u ovom momentu/okruženju)..a kamoli da bacim 100000€ na kapiju/ogradu.Pre bih živeo i radio u okruženju koje priliči mom bogatstvu i poslu,materijalnim vrednostima.U zemlji u kojoj je to normalno i videti i doživeti..
Mislim, džaba meni i nov auto,i kuća,i ograda kada gledam svaki dan ljude koji prodaju na ulici,decu bez perspektive(osim za flašu i joint),ljude 1001 problem(nerešiv)...kakav je i to život!!
"Džaba bilo konja vranih"
[ Trikki @ 30.09.2006. 15:25 ] @
neki baustelac ce doci sa meckom u rodno selo. Rodice se zavist, ali na 10 zavidnih doci ce i pet pametnih koji ce reci: bio je golja, a vidi ga sad, zar ne bih i ja tako mogao ? To je i poticajna snaga !

Pazi sad, baustelac ne moze da se razmece sa kolima, a biznismen moze sa ogradom ?

Ventura, niko ti nije kriv ako su tvoji radnici neproduktivni, zar ne, to je ipak tvoja stvar !
[ ventura @ 30.09.2006. 16:54 ] @
Citat:
deki77
U kom to selu se voze dobri auti....gde to ima ....misli detinjasto skroz..
znaš bre da svako selo i manja varoš kada dođu stranci..počne tek tada da živi!!


Jes ti u svom selu nekad čuo za izraz "figurativno"?

Mislim, nije mi teško da ti pojasnim šta to znači, samo reci.



Citat:
deki77:
Ali zbog toga te i neki zezaju ovde...zbog tvojih stavova... koja ih pogađaju...ja nisam takav!!!...mislim možeš imati šta god hoćeš tvoja stvar..


Oni koji imaju problem samnom su obično luzeri koje ja volim da podjebavam, al oni su pacijenti za drugi topic.


Citat:
deki77:
Ja bih voleo kada bi svako mogao na trenutak malo,iskreno da se razbudi, da se osvrne oko sebe..i pogleda kako ljudi žive u Srbiji...kakav je standard,ko ima novce...kakvi su problemi oko nas!!!
nije fer da sada npr. Ja imam "love do krova"..i bulaznim kako je sve u Srbiji super.Kako su drugi krivi za neuspehe,zavidni,luzeri..u fazonu ko im je kriv...itd.


Nije u Srbiji sve super i do jaja, ne može ni da se poredi sa nekom uređenom zemljom kao što je Italija, ali daleko od toga da vlada totalno beznađe.

Citat:
deki77:
Ja iskreno da imam veliki novac u Srbiji nebi mogao nikad da živim(u ovom momentu/okruženju)..a kamoli da bacim 100000€ na kapiju/ogradu.Pre bih živeo i radio u okruženju koje priliči mom bogatstvu i poslu,materijalnim vrednostima.U zemlji u kojoj je to normalno i videti i doživeti..
Mislim, džaba meni i nov auto,i kuća,i ograda kada gledam svaki dan ljude koji prodaju na ulici,decu bez perspektive(osim za flašu i joint),ljude 1001 problem(nerešiv)...kakav je i to život!!
"Džaba bilo konja vranih"


Kako ti možeš da živiš tako znajući da milioni dece umiru svakog dana u Africi od gladi!!!!
Ti si pisajući ovu poruku potrošio toliko struje da spaseš od gladi jedno dete!!!

Licimuru!

Citat:
Trikki
Pazi sad, baustelac ne moze da se razmece sa kolima, a biznismen moze sa ogradom ?


Tebi bih mogao pojasniti značenje izraza "kontekst".

Citat:
Trikki:
Ventura, niko ti nije kriv ako su tvoji radnici neproduktivni, zar ne, to je ipak tvoja stvar !


Ja se na svoje radnike ne žalim, čak štaviše, mislim da su fenomenalni i odlični radnici. Žalim se na one koji žele i smatraju da mogu da postanu moji radnici a to ne zaslužuju.

[ deki77 @ 30.09.2006. 17:22 ] @
Citat:
Kako ti možeš da živiš tako znajući da milioni dece umiru svakog dana u Africi od gladi!!!!
Ti si pisajući ovu poruku potrošio toliko struje da spaseš od gladi jedno dete!!!
Licimuru!

brate u koju ti širinu ideš...mislim!!!
Kada bih imao pare sigurno bi pomagao onima kojima je potrebno...a ne bacao na ograde i kola,jahte...

Nažalost živim u Srbiji..koja dosta liči na neke nerazvijene Afro zemlje..
zato tebi koje ih "imaš" ostavljam pravo da razmisliš,uradiš kao što bi ja uradio..
LoCK
[ ventura @ 30.09.2006. 17:32 ] @
Citat:
deki77: brate u koju ti širinu ideš...mislim!!!
Kada bih imao pare sigurno bi pomagao onima kojima je potrebno...a ne bacao na ograde i kola,jahte...

Nažalost živim u Srbiji..koja dosta liči na neke nerazvijene Afro zemlje..
zato tebi koje ih "imaš" ostavljam pravo da razmisliš,uradiš kao što bi ja uradio..
LoCK


Ja nemam problema sa tim... Zabole me za decu u africi, i za oni koji jedva sastavljaju kraj sa krajem u Srbiji... Svako je krojač svoje sudbine...

Šta sad neko treba, da ne uživa u plodovima sopstvenog rada zbog nekakve nepravde u svetu?

[ Marko Bijelic @ 30.09.2006. 18:03 ] @
Ne živim u Srbiji, nego sam u Republici Srpskoj, mada ne vjerujem da postoji bitna razlika u standardu. Ono što ja svakodevno ovdje vidim da postoji veliki broj ljudi koji posjeduju kapital, bez trunke inostranstva.

Ne ulazim sad u način kako su stekli taj kapital, da li je u pitanju nasledstvo, malverzacije tokom rata, preduzetništvo ili krađa iz/posredstvom državnih firmi, nije na kraju ni bitno. Bitno je da je moguće doći do kapitala na ovim prostorima. Dve famozne riječi duboko ukorijenjene u mentalitet Srba jesu: sramota i poštenje.

Sramota. Svi znamo da nam je kao narodu ispod časti da radimo određene poslove, svi bi htjeli da počnu sa nekih direktorskih pozicija, jako malo je ljudi spremno da zapne od početka. To je potpuno u suprotnosti recimo sa zapadnim mentalitetom, odlomak iz teksta našeg čovjeka koji je proveo 16 godina u Americi:

Citat:

Lični primer. Ja sam osamdesetih sa posla mašinskog inženjera odgovornog projektanta u jednoj od najelitnijih Beogradskih arhitektonskih firmi otišao u Nju Jork. Pogađate da me nisu dočekali raširenih ruku i obasuli parama. U prvo vreme sam čistio radionicu, pa sam se uspeo do nivoa šegrta, gde sam gazdi nosio alat. Plata 3,5 dolara na sat minus porezi (oko 2,4 $ čisto). Taman da platim prevoz do posla i ručak. Onda sam vremenom dobio da samostalno obavljam posao, a na kraju mi je dodeljen kombi i sopstveni šegrt...

http://veza.biz/mkostic/120.html


Poštenje. Ono je tek fenomen, kao što Ventura kaže, prva riječ koja se poteže kada se hoće opravdati vlastiti neuspijeh. Mislim da je vrlo bitno pitanje pošten, ali prema kome pošten? Prema sebi, prema svojim podređenim ili nadrđenim, prema svojoj djeci i porodici, prema komšiji, državi? Ja sam jedared čuo od jednog poznanika za kojim slabo kontaktiram izjavu u stilu: "Meni su pare samo nužno zlo u životu." Ja mu kažem na to, okej to je tvoja filozofija životna, naćeš i neku ženu kojoj će to da odgovora. Ali brate, nemoj da praviš djecu... Ona će sutradan da ispaštaju zato što je tebi stav da ti je lova nužno zlo u životu.

Jel pošteno raditi čitav život za 300E, nemati na kraju ništa, ali otići u grob sa fiks idejom da ste pošten čovjek? Gledao sam na TV prije nekih mjesec dana neku emisiju, uglavnom offtopic na temu emisije priče neki crnja reper od nekih svojih 28 godina iz Londona. Kaže, kada su kretali prije deset i kusur godina pjevali su o tome kako je dobro biti siromašan. Paradakoslano kad su došli do love, skapirali su u suštini koliko novac oslobađa neke druge vidike i skontali da je totalna glupost idiotsi stav (a kod Srba tako ukorijenjen) o poštenom i siromašnom, koga čeka blagostanje u raju, nakon smrti...

Još jedna stvar. Prošla subota, prolazimo ja i neka ekipa kroz park i slušam o prolazu klasični susret dvojice klošara:
-- "Đesi šta ima..."
-- "E-o, ništa prolupavanje, ne znam šta ću od sebe, pa izaš'o malo..."

Da ne dužim, dobar tekst ima ovdje (http://6yka.com/do/da,369), a situacija je predpostavljam identična u svakom drugom provincijskom gradu širom Balkana:
Citat:

Dejan ima 22 godine. Student je prava, ali predavanja ne pohađa jer su dosadna. Radnim danom ustaje oko podneva, razdražaljiv i ljut; krmeljavih očiju napravi kafu, pronjuška po frižideru i zadovolji glad. Ostatke ne sklanja sa stola jer će to uraditi stara kad se vrati s posla. Na TV-u je rialiti šou. Smaranje. Prebacuje na MTV. Trza ga drugar da navrati do njega na partiju plejstejšna. U virtuelnoj stvarnosti potrošiće popodne, a učenje će ostaviti do pred ispitne rokove. U tom će večera i lagano kuliranje do grada prije nego što se vrati stari, nervozan po običaju. U džepu ima četiri marke, njih trojica zajedno deset i po. Večeras će možda otići na pivo, a možda će skontati šemu za vutru. Možda će se osmjeliti da priđe Tijani, odavno se loži na nju. Na kraju večeri joj ipak nije prišao. Poslije ponoći gledaće DVD film koji mu je drugar prebacio. Zaspaće nezadovoljan. Probudiće se nezadovoljan.
Iza Dejana je još jedan izgubljen dan. Hiljade njemu sličnih slično će dangubiti. Za njih je budućnost imaginarna kategorija pa nije čudno što utočište radije traže u prošlosti. Statistike su neumoljive: preko 45 odsto mladih ljudi u Banjaluci (u manjim mjestima još više) nezaposleno je. Dokono. Rezignirano. Finansijski zavise od roditelja koji nemaju vremena za njih jer su zaokupljeni umjetnošću, preživljavanja, naravno. Osjećaju se bespomoćno jer žive u sredini koja im ne nudi alternative, ponajmanje nadu da ovdje vrijedi ugraditi sebe. S obzirom na to da ih niko nije naučio (ni pokazao, čak) da može drugačije, pomirili su se s tim da je ovo jedina moguća verzija. A nije.
Pri tom većina njih osjeća da može i drugačije i bolje, ali drugačije ne znaju jer nemaju referentni sistem vrijednosti. Nemaju iskustvo koje ih može uvjeriti da je vrijedno ponekad plivati uz struju. Cijela generacija ostala je bez autentičnih repera koji bi ogromnu energiju mladih ljudi mogli kanalisati u pozitivnom smjeru. Kada bi iz ove frustracije proizašla ideja moćnija od svih pomenutih frustracija, ili bar pravi uzor (o tome drugi put), rodila bi se šansa za kreativan i afirmativan bunt, protest protiv bezočnog giljotiniranja njihove (naše) budućnosti. Umjesto toga prepušteni su besmislenom gluvarenju van kuće i zaglupljujućim televizijskim programima kod kuće. Kad sve opcije presuše, ostaje samo dosada, a iza nje skoro izvjestan put u propast.




[ Trikki @ 30.09.2006. 18:41 ] @
"Siromastvo nije sramota, ali nije ni cast !" - jevrejska poslovica
[ ventura @ 30.09.2006. 18:44 ] @
Citat:
Trikki: "Siromastvo nije sramota, ali nije ni cast !" - jevrejska poslovica


Upravo na to se mogu svesti svi moji postovi.
[ BluesRocker @ 30.09.2006. 19:01 ] @
Citat:
mungos:Ne ulazim sad u način kako su stekli taj kapital, da li je u pitanju nasledstvo, malverzacije tokom rata, preduzetništvo ili krađa iz/posredstvom državnih firmi, nije na kraju ni bitno. Bitno je da je moguće doći do kapitala na ovim prostorima.

Nije mi jasno sta si ovim hteo da kazes.
[ Marko Bijelic @ 30.09.2006. 19:58 ] @
Koja ti rečenica nije jasna, prva ili druga?
[ salec @ 30.09.2006. 21:42 ] @
Citat:
Gledao sam na TV prije nekih mjesec dana neku emisiju, uglavnom offtopic na temu emisije priče neki crnja reper od nekih svojih 28 godina iz Londona. Kaže, kada su kretali prije deset i kusur godina pjevali su o tome kako je dobro biti siromašan. Paradakoslano kad su došli do love, skapirali su u suštini koliko novac oslobađa neke druge vidike i skontali da je totalna glupost idiotsi stav (a kod Srba tako ukorijenjen) o poštenom i siromašnom, koga čeka blagostanje u raju, nakon smrti...


Pa da, postenje je opijum za mase!

OK, salu na stranu, cinjenica je da ne mogu svi biti bogati (50% je uvek ispod proseka... , jos jedna istinita sala) i da stoga covek mora da izmisli nesto sto bi toj cinjenici dalo smisao, inace bi doslo do masovne krize i samoubilastva.
[ Trikki @ 01.10.2006. 01:05 ] @
samo 2% je jako bogato, ali elita i jeste 2% .

Percepcija bogatstva je malo drugacija u bogatoj zemlji. Mnogi Italijani zale bogatase i ne bi se menjali sa njima nizasta na svetu. Prosta stvar. Jedan Italijan i supruga mu mesecno donesu bar 3000 evra, a pp se da imaju reseno stambeno pitanje.

I koji mu sad jos treba neki paparazzo kao sirotom Berluskoniju ili Montecemolu ?!?
[ BluesRocker @ 01.10.2006. 10:34 ] @
Citat:
mungos: Koja ti rečenica nije jasna, prva ili druga?

Obe u kontekstu. Da li to znači da zakoni treba da se krše?
[ ventura @ 01.10.2006. 10:51 ] @
Citat:
Trikki
I koji mu sad jos treba neki paparazzo kao sirotom Berluskoniju ili Montecemolu ?!?


Jadni ljudi, stvarno mi ih je žao...
[ Danilo Cvjeticanin @ 01.10.2006. 10:52 ] @
Nije tako mislio, covek je samo rekao da ne zalazi u to kako je neko dosao do bogatstva. Bilo to legalno ili nelegalno. Pazite i mafijasi(kriminalci), su stekli svoje bogatstvo nekim radom, nisu sedeli i pare im nisu padale sa neba, a to sto je iza zakona to je vec do drzave. Pisanjem ogromnih postova po forumima, igranjem igrica, blejanjem po kaficima, setanjem itd.. se pare ne mogu zaraditi nego samo potrositi. Ljudi ovde ne mogu da shvate da nesto mogu da steknu samo radom!!! Ovde standardi nisu kao na zapadu pa da mozes mesecno 500 eura da ostavis sa strane, ovde da bi zaradio 500 eura moras mnogo da radis. Kao sto rece Vlado Georgijev u jednoj pesmi "trosim vise nego sto zaradim..." .. E to je ono najgore kod nas. Svi bi nesto sa neba a da ne mrdnu qrcom, i onda pljuju drzavu, poslovodje itd.. Ma bezveze ovde trosimo reci, rezultata nece biti jos dobrih 20 godina, nadam se makar da ce moja deca biti pametna i da nece ziveti u ovakvom okruzenju kao sto mi sada zivimo.
[ Trikki @ 01.10.2006. 12:02 ] @
ajde da se vratimo malo na produktivnost.

Ja tvrdim da radnik mora biti dobro uposljen i rukovodjen. Privatnik dooobro mora da razmisli da li mu treba i kakvo mu radno mesto treba. U drzavnim ustanovama i drugim neprofitnim organizacijama je malo lakse jer je lova obezbedjena. Pa i u Italiji se zna da se po Telekomu zeva, taj posao je premija.

Ja sam u Srbiji imao posao gde nisam mnogo radio jer je posao bio takav. I ja vidim sef se mrsti, ne govori nista, ali onako... I sad sta bi ste vi uradili ? Radnik mora da izmisli sta da radi jer mu je ocito radno mesto visak, a otkaz nece da da nije lud tako rade svi !

Resenje, sve privatizovati. Mada i onda u velikim kompanijama se oformi drustvo koje istu pesmu peva i jedan drugom cuva ledja. Tesko veliki gazda tipa nekog industrijalca moze sve da drzi na oku. Nemoguce.

A da se ne radi i u Italiji ne radi se, verujte.
[ Marko Bijelic @ 01.10.2006. 12:34 ] @
Citat:
BluesRocker:
Obe u kontekstu. Da li to znači da zakoni treba da se krše?


Nisam nigdje rekao da zakoni treba da se krše. Samo da je valjda svima jasno da su oni koji su kapital stekli nelegalno u 90-im, da im danas pravno ne može niko ništa. Gledao sam baš slučajno na TV Dinkića skoro koji kaže nešto u fazonu: "Oni koji su krenuli da rade po zakonu od 5. oktobra na ovamo i uredno izmiruju sve svoje dažbine prema državi, mi njih ne možemo zaista da gonimo po bilo kom osnovu."

Što se tiče zakona, tu postoji opet paradoks da se pojedini svjesno krše, odnosno selektivno provode.

[ salec @ 01.10.2006. 14:49 ] @
Citat:
Trikki:Ja tvrdim da radnik mora biti dobro uposljen i rukovodjen. Privatnik dooobro mora da razmisli da li mu treba i kakvo mu radno mesto treba.

Ili da ima pravo da otpusta kad god mu racun pokaze da mu se ne isplati da drzi radnika... Otprilike uvek se svede na to: nema I dobre produktivnosti I pune zaposlenosti jer nikad nema izobilja posla, odnosno trziste na koje firma izlazi sa svojim proizvodima ili uslugama je uvek ogranicavajuci faktor.

Mogu radnici da besne i krive gazde ili rukovodioce za nesposobnost koliko zele, ali isto kao i za radnike, tako i za menadzment vazi da ne mozes da radis vise nego sto imas posla, tako da je dzabe prepucavanje izmedju "radnika neradnika" i "nesposobnih menadzera". Konkurencija je dobra stvar kad si kupac, ali ona podrazumeva da sigurno neko mora da propadne.

Mozda bi zapadno "samoupravljanje" bilo u tome da svi ucesnici u procesu blagovremeno budu obavesteni o perspektivi, kako svojoj, tako i firme i o posledicama svojih odluka ili ponasanja, bez iracionalnih i emotivnih govorancija, laznog moralisanja i (pre)svaljivanja krivice. Kljucni termini su "preuzimanje odgovornosti za sopstvenu sudbinu" i "suocavanje sa stvarnoscu". Postovanje se, naravno podrazumeva. Nedostatak postovanja je prvi znak da vam neko ne zeli dobro i da trazi razloge kojima bi to sebi licno opravdao, a da se ne odrekne svojih ugradjenih moralnih normi. Otuda sva ta "nadenuta imena" (etikete) za zaposlene i za vlasnike - uvod u prevare, maltretiranja, kradje, sabotaze, ucene... ne daj nikome povod da te nipodastava, pa ces lako i na vreme saznati (mozda uz malu pomoc prijatelja) "odakle ce vetar zaduvati".
[ Slobodan Miskovic @ 01.10.2006. 17:13 ] @
Da, samo sto je jedan od poslova menadzmenta i to da firma radi uspesno, tj. da ima posla. Znaci ako nema posla krivi su menadzeri i rukovodioci a ne radnici. Ne shvatam kako to menadzment nije kriv ako nema posla ili ako treba otpustiti radnike...
[ ventura @ 01.10.2006. 18:24 ] @
Citat:
Trikki
A da se ne radi i u Italiji ne radi se, verujte.


A i ti si odabrao primer... Italijani su samo malo manji cigani od nas... Vole štrajk više nego leba da jedu... A ni Francuzi mnogo ne zaostaju...

Što ne navedeš recimo amere kao primer?

Tamo je totalno kako ekonomija treba da bude... Radnik radi, ako ne radi dobro, ili ako je šef ustao na levu nogu, paf otkaz... Nema smaranja sa suvišnom papirologijom, i pogledaj kako svi šljakaju...

Naravno, ako je neko dobar radnik taj nema šta da se plaši, jer niko ne želi da izgubi dobrog radnika, čak štaviše, stimuliše ga kako bi radio još bolje i bio još zadovoljnij...
[ Danilo Cvjeticanin @ 01.10.2006. 18:30 ] @
Samo cu vam reci Svedska, Danska, Finska i Norveska. Ubedljivo najjace i najjvrednije zemlje na svetu. Tamo rade 100km/h, dobro zaradjuju, mnogo dobar standard, i jos mnogo, mnogo pogodnosti za sve gradjane. Tamo se skola ne placa, a ovde skola kosta vise od svega. Samo jedan od primera, ali najbolji primer za ovu temu. Mogli bi malo da se ugledamo na zapad, nisu oni sta bolji od nas, razlika je samo u tome sto su oni vredni, i rade non-stop. Radnim danom da vidis nekog nemca da setam gradom, da su klinci pijani po ulici..?? Nikada to tamo videti necete, a ovde? Ja kada pricam ljudima kakva je omladina kazu da lazem, a kod nas su uglavnom krivi mladi ljudi. Razmislite malo o tome....!!!.....
[ Marko_L @ 02.10.2006. 00:53 ] @
U Srbiji je već duže vreme na snazi sistem "kokoška i jaje", odnosno jedan začarani krug, kada se govori o odnosu između zaposlenog i poslodavca. Naime, prosečan srpski radnik je u fazonu "ne mogu oni mene tako malo da plate koliko ja malo mogu da radim", a prosečni srpski poslodavac "ko mu je*e mater, ima ko će da radi umesto njega, ako on neće". To nije dobro ni za jedne ni za druge, jer u svakom slučaju podstiče nisku produktivnost. Recimo, dosta srpskih poslodavaca, rekao bih većina, koristi visoku stopu nezaposlenosti u zemlji da veštački poveća produktivnost tako što će naterati radnika da radi prekovremeno, da radi gomilu drugih poslova pored osnovnog (recimo, svako ko je nekada radio nešto vezano za IT, sigurno se susreo sa situacijom da mu poslodavac često uvalja da uradi neki dokument u Wordu, pravi nekakve tabele u Excelu, trči da sredi štampač kada isti prestane da radi, izdizajnira neku vizit kartu ili prezentaciju, ode po burek... a osnovni posao mu je nešto sasvim deseto), da bude dostupan i van radnog vremena kad treba nešto da se odradi, i sve to bez da mu se daju bonusi i druge beneficije, a sve pod parolom koju sam već pomenuo "ako neće on ima ko hoće". Tako dolazimo u situaciju da su radnici generalno nezadovoljni, izbegavaju da pokažu sav potencijal, jer se boje da će time dobiti još više posla, za koji naravno neće biti dodatno plaćeni, i otaljavaju posao kad kod mogu, jer znaju da im se "isto vata" da li će da rade punom parom ili će da se "vuku k'o gladna godina", a ne žele da napuste posao, jer ne mogu to sebi da priušte (možda imaju gomilu računa, otplaćuju kredit, imaju ženu i decu...). U prevodu, prosečan poslodavac se pre odlučuje da umesto psihologije koristi silu, i time ne da ne povećava produktivnost, nego je i smanjuje, iako prividno ne izgleda tako. Stvar je u tome da je su u ljudskoj prirodi, želja za napretkom i potreba za poštovanjem i osećajem važnosti veoma izraženi. Jednostavno, čovek da bi funkcionisao, mora da ima taj osećaj da napreduje, da ide napred, da se njegov rad ceni i pravilno vrednuje i da on ima neku ulogu u sistemu, nema ničeg goreg od osećaja stagniranja, pa prema tome da bi se povećala produktivnost radnika i iz njega izvuklo 100%, potreban je psihološki pristup. Što pre ljudi na bitnim pozicijama to shvate, to bolje za sve. Naravno, ima firmi koje tako rade i koje su prihvatile moderne standarde, ali one su nažalost još uvek u manjini. Daleko, od toga da su radnici cvećke, jer zaista ima toga da su kafići puni u toku radnog dana, da su radnici po prodavnicama i slično prilično neuslužni, da se otaljava posao, ali verujem da bi se mnogo toga promenilo ako bi se dobro odrađen posao vrednovao kako treba.
[ Marko_L @ 02.10.2006. 01:01 ] @
Citat:
Jadni ljudi, stvarno mi ih je žao...

Pa vidi, bogatstvo, kao i bilo koji vid ekstremizma (elstremizma u smilsu nečega što mnogo odudara od uobičajenih standarda) nije za svakog, i nema svako "stomak" za to. Čovek koji je pun para jednostavno ne može da živi prosečnim životom, ne može da ima mira, jer su uvek tu rodbina, prijatelji i "prijatelji" koji bi da se ogrebu, troškovi života su mu mnogo veći, da bi zadržao to bogatstvo, mora da radi mnogo više nego prosečan čovek, jer se, koliko god to čudno zvučalo, velike pare mnogo lakše "istope" od malih... itd. Hebi ga, sve ima svoju cenu... pa tako i bogatstvo. Nisu to samo jahte, dobre ribe, dobra kola i uživancija... ima tu mnogo drugih stvari "ispod haube" koje kvare to zadovoljstvo.
[ dejankr @ 02.10.2006. 09:16 ] @
Citat:
ventura
Oni koji su imali novac pre rata, imali su ga i posle. Najviše ljudi je napravilo novac upravo posle završetka sankcija, a ne za vreme sankcija.


Ne bih se baš složio sa ovime. Možda si hteo reći najviše ljudi koji je na koliko-toliko pošten način napravilo novac ga je napravilo posle sankcija. Ogroman broj ljudi se obogatio upravo tokom sankcija i mnogi od njih su nastavili da se bogate kasnije. Kad zaradiš prvi milion, posle je sve lakše! Mutna vremena i krize uvek odgovaraju jednom broju ljudi bez obzira što većina tada ispašta.

Citat:
mungos
Ja sam jedared čuo od jednog poznanika za kojim slabo kontaktiram izjavu u stilu: "Meni su pare samo nužno zlo u životu." Ja mu kažem na to, okej to je tvoja filozofija životna, naćeš i neku ženu kojoj će to da odgovora. Ali brate, nemoj da praviš djecu... Ona će sutradan da ispaštaju zato što je tebi stav da ti je lova nužno zlo u životu.


Zašto tako razmišljaš? Zašto misliš da bi ta deca toliko ispaštati zbog životne filozofije njihovih roditelja? Takav stav mislim da je upravo podstiče uvreženo mišljenje ljudi ovde da su roditelji dužni deci da obezbede maltene sve u životu da se oni ne bi mučili. A ako im ne obezbede, (a većina danas i ne može) onda deci ne vredi ni da se trude jer ništa neće postići kad nemaju od čega da počnu. Iz ličnog primera mogu reći da me je baš činjenica što roditelji nisu mogli da mi obezbede mnogo više od mogućnosti da se školujem i ne budem bos i gladan (a između ostalog iz želje da ostanu pošteni u mutnim vremenima i zato što su možda novac smatrali nužnim zlom), naterala da počnem nešto da radim čim sam mogao da izvadim ličnu kartu kako bih zaradio za gitaru, letovanje, kompjuter... I upravo to što sam u početku radio bezvezne fizičke poslove me je podsticalo i da fakultet završim u roku kako bi što pre mogao da radim neki normalniji posao i zarađujem bolje pare. I sa 28. godina dok većina mojih drugova iz srednje škole i fakulteta kojima su roditelji redovno kupovali najnovije Nike, i sl, još uvek studira ili kuka kako nema posla, ja sam sebi uspeo da obezbedim i stan, uglavnom sam (i to još radom u Srbiji).

Svoje roditelje nisam uspeo da prevaspitam, ali sam im zahvalan što nisu razmišljali da zato što nisu dovoljno bogati, ne treba da imaju više dece (a imaju nas četvoro). Inače, što sam stariji polako shvatam da nije bitno koliko ko ima novca, već koliko je srećan u životu. Iskreno, džaba bi mi bilo ne znam koliko para ako bih se nervirao u životu i ne bih mogao da uživam. Mislim da svako ima neki svoj balans, i stvari ne treba generalizovati. Neko je srećan i sa malo para, a neko sa puno. Ono što ne mogu da prihvatim je kada je neko nesrećan a ne radi ništa na tome da to promeni. Znači nemam ništa protiv ljudi koji ne rade ništa u životu, dok god ne kukaju na državu, društvo i sl što oni nemaju posao.

Kad smo već u OT, da ispričam još malo na ovu temu. U USA sam sreo ili čuo za više ljudi čiji su roditelji prilično bogati (desetine miliona USD) a oni žive kao donja srednja klasa. Tj, žive sa cimerima, rade part-time poslove za vreme studija i sl. Tamo je, koliko sam video, to način da se deca nauče radnim navikama od malena, i ma koliko surovo izgledalo sa naše tačke, mislim da ima efekta.


[ dejankr @ 02.10.2006. 10:01 ] @
Citat:
Danilo Cvjeticanin: Samo cu vam reci Svedska, Danska, Finska i Norveska. Ubedljivo najjace i najjvrednije zemlje na svetu. Tamo rade 100km/h, dobro zaradjuju, mnogo dobar standard, i jos mnogo, mnogo pogodnosti za sve gradjane. Tamo se skola ne placa, a ovde skola kosta vise od svega. Samo jedan od primera, ali najbolji primer za ovu temu. Mogli bi malo da se ugledamo na zapad, nisu oni sta bolji od nas, razlika je samo u tome sto su oni vredni, i rade non-stop. Radnim danom da vidis nekog nemca da setam gradom, da su klinci pijani po ulici..?? Nikada to tamo videti necete, a ovde? Ja kada pricam ljudima kakva je omladina kazu da lazem, a kod nas su uglavnom krivi mladi ljudi. Razmislite malo o tome....!!!.....


Pošto sam pre par godina nešto kratko bio u Danskoj mogu da primetim par stvari. Izuzetno nesikompleksiran i štedljiv narod. Ljudi se mahom voze biciklama u školu na posao i sl. Ljudi ovde kada im neko spomene bicikle kao prevozno sredstvo se smeju i kažu kako nismo mi Kinezi (mada ni Kina nije više što je bila kada pričamo o biciklama). A u nekim zapadnim zemljama poput Holadnije i Danske, upravo je bicikl najčešće prevozno sredstvo. Verovatno je jedan od razloga i to što im je benzin užasno skup. Meni je bilo skroz čudno da vidim ljude u odelima sa kravatama na biciklama, ali to je njima najnormalnija stvar.

Dalje, ne sećam se da sam negde video toliko mladih koji umesto u kafićima sede i piju pored kafića kupujući piće u prodavnicama. Znači, najnormalnije je da vidiš skockanu ribu i tipa koji sede na stepeništu ili pored fontane i piju bez ikakvih kompleksa. Naravno, pričam o večernjim izlascima, preko dana ljudi rade, uče itd...

Da ne dužim, mislim da to pokazuje da iako se radi o zemlji sa jako visokim standardom, ljudi se ne razbacuju sa parama. Većini ljudi odavde je neshvatiljivo takvo ponašanje, jer nam je mentalitet drugačiji (ne samo nama, nego i u mnogim drugim zemljama). Ljudi ovde prosto žude da pokažu koliko imaju para a čak mnogi koji ih i nemaju se foliraju da imaju.
[ Marko Bijelic @ 02.10.2006. 10:21 ] @
Citat:

upravo to što sam u početku radio bezvezne fizičke poslove me je podsticalo i da fakultet završim u roku kako bi što pre mogao da radim neki normalniji posao i zarađujem bolje pare. I sa 28. godina dok većina mojih drugova iz srednje škole i fakulteta kojima su roditelji redovno kupovali najnovije Nike, i sl, još uvek studira ili kuka kako nema posla, ja sam sebi uspeo da obezbedim i stan, uglavnom sam (i to još radom u Srbiji).


Ček, znači ti si konstatno radio tokom studija, plus paralelno studirao i završio fakultet u roku? Eto da si završio sa 22-23 godine, pod uslovom da si našao ekstra posao u prvoj godini nakon studiranja u samo 4 godine ti si uglavnom sam uspio i da obezbijediš sebi stan i to sa J2EE developerskom platom u Bgd. Plus u te 4 godine svratio do Danske i SAD. Onda si ti moj idol :)
[ ventura @ 02.10.2006. 11:03 ] @
Citat:
dejankr: Pošto sam pre par godina nešto kratko bio u Danskoj mogu da primetim par stvari. Izuzetno nesikompleksiran i štedljiv narod. Ljudi se mahom voze biciklama u školu na posao i sl. Ljudi ovde kada im neko spomene bicikle kao prevozno sredstvo se smeju i kažu kako nismo mi Kinezi (mada ni Kina nije više što je bila kada pričamo o biciklama). A u nekim zapadnim zemljama poput Holadnije i Danske, upravo je bicikl najčešće prevozno sredstvo. Verovatno je jedan od razloga i to što im je benzin užasno skup. Meni je bilo skroz čudno da vidim ljude u odelima sa kravatama na biciklama, ali to je njima najnormalnija stvar.


Pre će biti da su sve te zemlje koje si nabrojao ravne kao tepsija, pa vožnja biciklom ne predstavlja problem... Ajde da vidim da se neko po Beogradu voza biciklom, gde je brdo na brdu...

Citat:
dejankr:
Dalje, ne sećam se da sam negde video toliko mladih koji umesto u kafićima sede i piju pored kafića kupujući piće u prodavnicama. Znači, najnormalnije je da vidiš skockanu ribu i tipa koji sede na stepeništu ili pored fontane i piju bez ikakvih kompleksa. Naravno, pričam o večernjim izlascima, preko dana ljudi rade, uče itd...


U Nemačkoj je normalno i prihvatljivo da čovek u restoranu podriguje, a u javnom prevozu prdi do mile volje... U Japanu je čak i poželjno da čovek prdne za vreme obroka jer to znači da je hrana dobra... U Danskoj se večernji izlazak svodi na sedenje ispred dragstora, što ne znači da su oni štedljiv narod i da svi tako treba da rade, već samo da su im takvi običaju... A možda im je skupo da odu u kafić pa zbog toga sede... Al jebiga, nekom može biti skupo pa da baca đubre kroz prozor umesto da kupuje vreće sa smeće, a to opet ne znači da je to što radi odraz nekakve štedljivosti, već pre (ne)kulture...

[ dejankr @ 02.10.2006. 11:26 ] @
Citat:
mungos: Ček, znači ti si konstatno radio tokom studija, plus paralelno studirao i završio fakultet u roku? Eto da si završio sa 22-23 godine, pod uslovom da si našao ekstra posao u prvoj godini nakon studiranja u samo 4 godine ti si uglavnom sam uspio i da obezbijediš sebi stan i to sa J2EE developerskom platom u Bgd. Plus u te 4 godine svratio do Danske i SAD. Onda si ti moj idol :)


Nisam radio sve vreme tokom studiranja, već uglavnom za vreme raspusta. Ako te baš interesuje studirao sam FON i prve dve godine sam očistio u junskom roku, pa sam imao 3 meseca da radim do početka predavanja (u trećoj mi je ostao jedan ispit posle junskog roka). A inače, radio sam i za vreme rasputa u srednjoj školi, takođe preko omladinske zadruge.
Što se tiče putovanja, bio sam i u još nekim zemljama, uglavnom poslovno, i ne vidim šta je tu problem. Znam dosta developera koji takođe relativno često putuju takođe poslovno.
Prvi posao u struci sam našao malo pre nego što sam diplomirao, i od tada sam promenio više poslova. Prvi posao nije bio baš ekstra, ali već drugi za ono vreme (2000. godina) je meni bio više nego dobar. A inače, jedno vreme sam radio i posle posla privatno. Uzgred, bio sam i u vojsci posle fakulteta. Stan nisam kupio skroz sa svojim parama, ali očekujem da ću do kraja sledeće godine vratiti sve dugove.

Poenta moje poruke nije bilo nikakvno hvalisanje ako je to neko tako shvatio, već da se i u ovoj ovakvoj Srbiji može živeti pristojno ako čovek želi da radi. I bez da mu roditelji ostave stan, firmu i sl.
[ dejankr @ 02.10.2006. 11:44 ] @
Citat:
ventura:
Pre će biti da su sve te zemlje koje si nabrojao ravne kao tepsija, pa vožnja biciklom ne predstavlja problem... Ajde da vidim da se neko po Beogradu voza biciklom, gde je brdo na brdu...


Slažem se, štaviše kod nas ne postoje staze za vožnju biciklom, parkinzi za bicikle i sl, što je tamo na svakom koraku. Ali opet, ne možeš poreći da je auto mnogo komforniji nego vožnja bicikla po raznim vremenskim prilikama i neprilikama, pa ipak ljudi se tamo češće odlučuju na bicikl. A čak ni saobraćaj nije tako gust da pomisliš da je to razlog zašto se ljudi tako voze. Mislim da su oni stimulisani na to, što zbog postojanja infrastukture, što zbog visokih cena goriva.




[ ventura @ 02.10.2006. 11:50 ] @
Citat:
dejankr: Slažem se, štaviše kod nas ne postoje staze za vožnju biciklom, parkinzi za bicikle i sl, što je tamo na svakom koraku. Ali opet, ne možeš poreći da je auto mnogo komforniji nego vožnja bicikla po raznim vremenskim prilikama i neprilikama, pa ipak ljudi se tamo češće odlučuju na bicikl. A čak ni saobraćaj nije tako gust da pomisliš da je to razlog zašto se ljudi tako voze. Mislim da su oni stimulisani na to, što zbog postojanja infrastukture, što zbog visokih cena goriva.


Tamo infrastruktura i postoji jer postoji i potreba za time. Džaba je praviti biciklističke staze po Beogradu, kad ih niko neće koristiti. Ne zbog toga što ljudi neće da idu biciklom na posao (ja bi prvi išao), već zato što je vožnja bicikla po Beogradu pravo mučenje, gde god da kreneš dočeka te neki uspon uzbrdo.

Isto tako ne verujem da oni voze bicikle baš u svakakvim vremenskim uslovima... Za motore znam, jer je mnogima motor jedino prevozno sredstvo, ali za bicikle baš i nisam siguran...
[ Marko Bijelic @ 02.10.2006. 12:30 ] @
Citat:

Poenta moje poruke nije bilo nikakvno hvalisanje ako je to neko tako shvatio, već da se i u ovoj ovakvoj Srbiji može živeti pristojno ako čovek želi da radi. I bez da mu roditelji ostave stan, firmu i sl.


Razilazimo se u mišljenjima, ali u Americi ima izreka da svako misli da je srednja klasa i da pristojno živi, čak i ako zarađuje $10K godišnje. Tako mislim i ovdje, pristojan život se razlikuje od osobe za osobe. Neko jednu stvar naziva pristojnim životom, neko preživljavanjem i krpljenjem kraja sa krajem. Sve je stvar stava pojedinca.
[ Trikki @ 03.10.2006. 21:04 ] @
eh eh, ne bih rekao da su ljudi stedljivi na Zapadu oni su pre selektivni i znaju za sta da daju pare, a za sta da ne daju. Pored toga potrosnja na Zapadu vam je imperativ ! Jer da nema potrosnje ne bi bilo ni proizvodnje pa ni para.

Sto se tice otpustanja radnika to vam je veliki problem uopste u EU pogotovo u npr. Francuskoj i zbog toga se mnogo strajkuje. U Francuskoj ste imali npr. situaciju da mladi traze da ne budu otpustani odredjeni broj godina. Cudna mi cuda. Cini se kao da neko hoce i jare i pare. Komunisti su bili posteniji. Oni su rekli nema gazda, svi smo gazde tako da - nema otpustanja ! Amerikanci su otisli suprotno i rekli gazda sve moze, ne svidja ti se - idi dalje osnuj, svoju firmu, budi sam gazda.

A danas u EU ? Radnici se bore da budu zasticeni, a istovremeno traze da im gazda obezbedi posao ! Vidite da je to paradoksalno. To je jos gore nego u komunizmu, to je zapravo da su radnici gazde, gazdi. On im sve obezbedjuje, a oni ga jos i zezaju.

Sta se desilo u Italiji. Berlusconi je uocio da Italija ne ide u dobrom svetu i on je pokusao da je razdrma. Cak ju je i vezao za Ameriku, ali avaj. Italijani ne zele da rade njima je dobro. Dobro im je jer su bogati i oni mogu i da prestanu da rade i proslo bi jos dugo vremena dok ne osete siromastvo.

I sta se desava. Prosto, gazde pribegavaju dvema resenjima. Oni manji uzimaju strance koji zbog radne dozvole ne zele da izvoljevaju i zezaju krizu, a uz to traze i manje para. Drugi, veci, jednostavno sele fabrike u zone gde je jeftinija radna snaga i gde zakoni ne stite mnogo radnike. To izgleda ovako.

Gazda: Vi ne mozete da radite tako !
Sindikat: Ali mi trazimo nasa prava.
Gazda: A tako. Dobro, posto sam ja los grozan, gazda, evo ja idem dalje, a vi trazite
boljeg.

I naravno, levicarima koji su u sustini demagozi jer im je ideologija utopisticka ni to ne odgovara...

Sve u svemu, bojim se da ce Zapadna Evropa kao i YU od nekad prosperitetne regije polako krenuti ka kolapsu. Kina se digla, Indija se budi, o Istoku Evrope i da ne govorim... Niko vise nije lud... i svi sve znaju.
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2006. 22:26 ] @
Citat:

Sto se tice otpustanja radnika to vam je veliki problem uopste u EU pogotovo u npr. Francuskoj i zbog toga se mnogo strajkuje. U Francuskoj ste imali npr. situaciju da mladi traze da ne budu otpustani odredjeni broj godina. Cudna mi cuda. Cini se kao da neko hoce i jare i pare. Komunisti su bili posteniji. Oni su rekli nema gazda, svi smo gazde tako da - nema otpustanja ! Amerikanci su otisli suprotno i rekli gazda sve moze, ne svidja ti se - idi dalje osnuj, svoju firmu, budi sam gazda


Nah - nije bas tako jednostavno - tacno je da Francuzi generalno nisu vicni teskom radu ;) Ali studenti su bili u pravu - ne zato sto je predlog zakona o radu bio los, vec zato sto su studenti izabrani kao ciljna grupa za takav potez u zakonu, a ne oni koji i jesu najveci problem.

Naime, nema ni govora da su "U Francuskoj ste imali npr. situaciju da mladi traze da ne budu otpustani odredjeni broj godina.", vec je novi zakon trebao da produzi vreme probnog rada na 2 godine - sto znaci da bi svako mogao da dobije otkaz u bilo kom momentu u toku 2 godine.

Sto i nije lose, samo kada bi se:

a) Primenjivalo na sve, a ne samo na mlade
b) Kada bi se poslovi nalazili jednostavno kao u USA

Ako se uzmu te 2 cinjenice u vidu, pogotovu cinjenica A) (jer do cinjenice B ne dolazi u socijalizmima ;-) - studenti jesu bili u pravu. Jer nisu oni ti zbog kojih Francuska ima losu ekonomsku sliku, vec gomila subvencioniranih seljaka i drzavnih radnika koji zive ko bubrezi u loju sirom EU.

Naravno, tesko je i zamisliti na sta bi to licilo da je neko u Francuskoj probao da progura takav zakon za sve radnike (verovatno bi zemlja bila paralisana par meseci ;-) - sto je naravno lose za Francusku jer ce socijalizam da im se vrati kao bumerang - ali, kao sto rekoh, ipak opravdavam akciju studenata jer je upravo socijalisticki ostecivati najmladju i najobrazovaniju grupu ljudi zarad debeloguze vecine kojima moras da titras.
[ Trikki @ 03.10.2006. 22:54 ] @
hm hm, pre mi se cini da su mladi studenti zeleli ne sustinske promene koje bi preobrazile u do guse ogrezlo drustvo u socijalizmu, vec su zapravo trazili svoj deo kolaca, zapravo torte, n'est pas ?

Mnogo su lukavi ti mladi akademci...
[ Ivan Dimkovic @ 03.10.2006. 23:21 ] @
Ako me pamcenje sluzi, zakon je ukidao neka prava koja su imali studenti (relativno kratakprobni period), i koja su delili sa ostalim radnicima - studenti su se bunili, svako iz svojih razloga - ali je fakat da Francuzi nisu hteli da sve radnike podjednako lise tih prava, vec samo studente - koji, istini za volju, i nisu bas kocnica transformaciji tog drustva iz socijalizma, vec upravo stariji radnici koji su zasticeni kao beli medvedi i koje, pretpostavljam, nije bas tako lako otpustiti u FR ;-)

Naravno da su studenti sami sebi napravili medvedju uslugu jer posla nema pa nema - ali stoji i cinjenica da je licemeran nastup politicara koji ne smeju da pipnu glasacko telo, vec kresu tamo gde (su mislili da) mogu ;-)

Mada tako je svuda.

Citat:

Mnogo su lukavi ti mladi akademci...


Mozda im ne odgovara sto francuski seljoberi uvek imaju veca prava od njih, sta znas ;-)
[ Trikki @ 03.10.2006. 23:35 ] @
niko ne sme da pipne u glasacko telo, ali ne samo zbog glasackog tela vec zbog toga sto je sama vlada i administracija par ekselans primer neproduktivnosti !

"Evropa ce zavrsiti u suzama" - Margaret Tacer.
[ dejankr @ 04.10.2006. 14:31 ] @
Citat:
Trikki: eh eh, ne bih rekao da su ljudi stedljivi na Zapadu oni su pre selektivni i znaju za sta da daju pare, a za sta da ne daju. Pored toga potrosnja na Zapadu vam je imperativ ! Jer da nema potrosnje ne bi bilo ni proizvodnje pa ni para.


Mislim da se kod nas često generalizuje pojam Zapad. Postoje ogromne razlike između zemalja koje se obično podrazumevaju pod tim pojmom. USA je tipičan primer potrošačkog društva gde se jako malo vodi računa o ekonomičnosti, zaštiti okoline i slično. Otuda recimo stalno odbijanje amerike da ratifikuje sporazum iz Kjota, jer kada svaki član porodice vozi auto teško je ograničiti emisiju štetnih gasova. Prosečnog amerikanca ne zanima mnogo koliko mu troši auto jer je benzin ionako jeftin. Zato tamo mali i ekonomični automobili nikada nisu bili popularni.

S druge strane, nacije koje su siromašne resursima drugačije se postavljaju prema potrošnji istih. Država stimuliše građane na štednju i to se ugrađuje u svest ljudi. Skoro sam negde čitao kako su političari morali da pozivaju nemačke građane da malo više troše vodu, jer posle par decenija propagiranja štednje vode, nemci su toliko malo vode trošili da su vodovodne cevi počele da im propadaju.

[ Davor Vlajkovic @ 05.12.2006. 16:21 ] @
Kako povećati produktivnost?

2. decembar 2006. | Piše: Biznis i finansije

U Srbiji se efektivno radi između dva i po i tri sata dnevno, a prosek izvlači svega oko 1.200.000 onih koji su maksimalno uposleni, pokazala su istraživanja domaćih stručnjaka. Istovremeno, produktivnost radnika u proizvodnji je oko deset puta manja od one u evropskim zemljama. Razlog, po mišljenju mnogih, nije u lenjosti, nego u nedovoljno dobroj organizaciji posla. Strana iskustva su pokazala da i tome ima leka: umesto da čekamo da nam neko «upeca ribu», rešenje je u tome da dozvolimo da nas nauče da pecamo.

Koliko smo samo puta čuli rečenicu “Čekam da mi prođe radno vreme pa da krenem kući”. Umesto da čekaju, mnogi bi bili zadovoljniji da za to vreme nešto rade, a efekat bi se ubrzo pokazao i na njihovom tekućem računu.

Tu, doduše, problem dolazi od poslodavca, i njegovih sposobnosti da obezbedi posao za sve zaposlene, ili nesposobnosti da njihov broj svede na razumnu meru. Ali, mnogo vremena bespotrebno odlazi i na pogrešno organizovan proces rada: ukoliko bi se radilo po već ustanovljenim standardima, koji se uspešno primenjuju već decenijama najpre u Japanu pa zatim i u evropskim zemljama, za kraće vreme postizalo bi se više, što znači da bi se za jedno radno vreme produktivnost značajno podigla.

Rast produktivnosti povećava prihode preduzeća, što poslodavcu omogućava da poveća plate zaposlenima i tako im podigne standard. S druge strane, povećanjem produktivnosti stvara se ekonomski višak, koji postaje dostupan potrošaču kroz niže cene, a deoničarima kroz veće profite. Kao krajnji rezultat, dolazi se do povećanja potražnje, investicija, izvoza, pa time i do povećanja bruto društvenog proizvoda.

Dva svetska eksperta, Klaus Helmrih iz Švedske i Šigejasu Sakamoto iz Japana, kreirali su program WCP (World Class Productivity) – Svetska klasa produktivnosti - za unapređenje produktivnosti u proizvodnji roba i usluga, koji se primenjuje na proizvodne procese, poslovanje i rukovođenje. Ovaj program je u Švedskoj sproveden na oko 20.000 projekata, u Singapuru u 70.000 preduzeća, a kao nacionalni program sprovodi se i u Japanu, Italiji, Engleskoj, Holandiji, Kini…

Tokom dve godine njegovog sprovođenja u Švedskoj, produktivnost je u globalu povećana za 50 odsto. U šest srpskih firmi WCP program sproveden je kao pilot projekat finansiran od strane države 2005. godine, u organizaciji Centra za produktivnost iz Novog Sada, a rezultati su sledeći: produktivnost u tim firmama u proseku je povećana za 115 odsto, vreme isporuke skraćeno je za 54 odsto, a količina škarta smanjena je za 46 odsto!

Osnovno polazište nije kupovina skupih mašina i opreme, već iskorišćenje postojećih kapaciteta – materijalnih i ljudskih resursa. Proizvodni proces se sagledava tako da se najpre pravi dijagnoza, zatim se određuju “alati” i “terapija” koji dovode do maksimalnog iskorišćenja isključivo onog čime preduzeće raspolaže, bez ikakvih dodatnih investicija u opremu.

Rezultat je smanjenje svih troškova i smanjenje angažovanja kapitala po jedinici proizvoda (usluge). To praktično znači da se uočavaju “uska grla”, ali se i daje uvid u realne potrebe za investiranjem, u redosled investiranja i u vreme za koje se uloženi novac može vratiti. Drugi deo programa odnosi se na obuku rukovodilaca da proizvode (usluge) što bolje plasiraju na tržištu, čime bi se povećala proizvodnja, tržišno učešće i naravno – profit.

Neke od oblasti koje se obrađuju su analiza vrednosti koju kupac dobija, razvoj strukture marketinga, principi formiranja cena… Najzad, edukacija rukovodilaca na svim nivoima obuhvata oblasti od određivanja strategije do pravnih okvira, od nacionalnog do međunarodnog nivoa.

U Centru za produktivnost iz Novog Sada kažu da se efekti pokazuju već posle tri meseca, a da je produktivnost moguće povećati od nekoliko desetina do nekoliko stotina procenata. Dokaz da Svetska klasa produktivnosti nije “mačiji kašalj” je i to, što su ove metode rada nastale tokom razvoja firmi poput Tojote, Nokie, Forda, Volvoa, Honde, Mercedesa…


Korisno spavanje

Svemirska agencija NASA je, istražujući načine da astronauti najkorisnije provedu vreme u kosmosu, došla do zanimljivog zaključka u vezi sa produktivnošću kancelarijskih i drugih radnika “na Zemlji”: spavanje na poslu povećava produktivnost! Ukoliko bi zaposleni u rano popodne dremnuli po 45 minuta, u nastavku rada bi se njihova produktivnost povećala za 35 odsto, a broj ispravno donetih odluka čak za 50 odsto. Jedan od naučnika je kao najveću zabludu istakao da zaposlene treba “bičevati” da bi ostvarili bolje efekte rada.


[B92]
[ Milan S. aka Morlak @ 05.12.2006. 20:31 ] @
>
Kazi to nasem ustirkanom direktoru (ne menadzeru, nego direktoru) , i ima
dobijes nogu :))

Pa zamisli strukturu srpskih direktora koji imaju zavrsenu srednju skolu i
po 50 godina...
[ Davor Vlajkovic @ 05.12.2006. 23:30 ] @
Citat:
Milan S. aka Morlak: Pa zamisli strukturu srpskih direktora koji imaju zavrsenu srednju skolu i po 50 godina...


Priznajem da mi ovo ne ide od ruke jer nikako ne mogu da se složim sa generalizacijom bilo koje vrste. No, svejedno - šta si ovim želeo da kažeš?
[ Milan S. aka Morlak @ 07.12.2006. 02:34 ] @
>
U knjizi mog profesora iz menadzmenta je lepo prikazana obrazovna
struktura jugoslovenskih direktora u proslom periodu. Ako trazis tacne
podatke, nema problema, reci, postovacu ih ovde.

Kao srednjoskolac, zabavljao sam se proucavaju razne stvari, izmedju
ostalog i "tajne" arhive UDBA-e i related agencija. Na osnovu silnih
podataka koje sam analizirao, zgrozio sam se nacinom na koji su birani
ljudi na rukovodecim mestima, u tom, samoupravnom drustvu, ciji uticaj
osecam i sada, ponajvise kroz ovu kvazipoliticku, kampanju.

Stojim iza toga, da na politickoj sceni Srbije sada, i u nekim
preduzecima, stoje ljudi koji ama bas nista nisu promenili u odnosu prema
onome sto rade, samo su se dobro kamuflirali.

Znas, kada mi neko spomene rec "direktor", prevrce mi se u stomaku. Ajde,
ni to nije problem, nego sto odjednom svi direktori postadose menadzeri.
Pa da li vi ljudi shvatate koliko je oblacena profesija menadzera ovde?

E sad, ako neko misli da se "demokratskim metodama", taj
kvazi/socijal/komunisticki tumor moze odstraniti, nalazi se u ogromnoj
zabludi. Kratki rezovi, gospodo, kratki i duboki, i onda nesto moze da se
uradi. Mislim, ako neko hoce zivce svoje da traci na takve stvari u
oblastima koje ga se ne doticu...

Glupe ljude ne mozete menjati, oni misle da su pametni, a uz to su uvek i
agresivni, jer govoreci im da nisu u pravu, jos vise potvrdjujete njihovo
uverenje u to sto misle. Dakle, kratki rezovi, jer je bacanje resursa na
objasnjavanje nekome necega, ko nema mentalne i bilo kakve druge
kapacitete da to shvati, cista grehota.

Eto, toliko, ako treba da jos nesto pojasnjavam, tu sam.