[ srki @ 15.02.2003. 04:23 ] @
Uglavnom kada se pominje kraj sveta zbog nuklearnog rata se pominje i podizanje nivoa mora zbog otopljavanja ledenih santi. E meni nije jasno zasto bi se nivo vode podigao kada se neka santa otopi kada ona kada se otopi zauzme tacno kolicinu vode kolika je zapremina sante pod vodom.

Ako ne verujete uzimete casu vode i stavite led unutra i kada se led otopi nivo vode se nece promeniti. To moze i jednostavno da se izvede sa znanjem fizike iz osnovne skole.

Je l' zna neko da mi objasni to sa ledenim santama?

[Ovu poruku je menjao secret dana 25.03.2005. u 22:04 GMT+1]
[ Not now, John! @ 15.02.2003. 10:05 ] @
Ne radi se o ledenim santama koje su u vodi, već o debelim naslagama leda (brdima leda) na Zemljinim polovima.
[ Shadowed @ 15.02.2003. 20:56 ] @
Koji su na suvom (tj. iznad vode). Cisto da se i to napomene... da ne bude zabune
[ srki @ 15.02.2003. 22:53 ] @
Sada je jasnije. U stvari na polovima je uglavnom kopno pa je na kopnu led i taj led ne lezi u vodi?
[ Shadowed @ 16.02.2003. 13:59 ] @
Tacno. A kad se otopi eto ga u vodi. Kao kad bi na zid case sa vodom sa unutrasnje strane zalepio kocku leda iznad nivoa vode pa sacekao da se otopi. Analogno tvom primeru...
[ srki @ 16.02.2003. 21:05 ] @
Ali otkud tu onda led ako je kopno na polovima iznad nivoa vode?
Ako je kopno ispod nivoa vode onda nema veze da li je tu kopno ili nije.
[ VRider @ 16.02.2003. 21:29 ] @
Kopno je priblizno u nivou mora a led je tu kao posledica padavina koje vic hiljadama godina tu padaju a nigde voda ne odlazi. Sneg samo prelazi u led pod tezinom novih slojeva. Prosecna nadmorska visina Antarktika i Grenlanda je (cini mi se) oko par hiljada metara. Povrsina Grenlanda je 2,2 miliona km2, a Antarktik je jos veci.
Druga vrlo bitna stvar je to sto za katastrofu ne treba veliko povecanje nivoa mora. 85% stanovnistva zivi u uskom priobalnom podrucju. Zamisli Holandiju da je nivo mora 5m veci, ili jos lakse - Boku Kotorsku.
[ McKracken @ 17.02.2003. 00:16 ] @
Citat:
srki:
Uglavnom kada se pominje kraj sveta zbog nuklearnog rata se pominje i podizanje nivoa mora zbog otopljavanja ledenih santi. E meni nije jasno zasto bi se nivo vode podigao kada se neka santa otopi kada ona kada se otopi zauzme tacno kolicinu vode kolika je zapremina sante pod vodom.

Ako ne verujete uzimete casu vode i stavite led unutra i kada se led otopi nivo vode se nece promeniti. To moze i jednostavno da se izvede sa znanjem fizike iz osnovne skole.

Je l' zna neko da mi objasni to sa ledenim santama?


U slucaju nuklearnog rata (globalnog) verovatnoca da bi doslo do topljenja santi je minimalna. Mnogo logicniji scenario je pojava novog ledenog doba usled velike kolicine prasine koja bi se digla u atmosferu.... Naravno, ovo je samo jedan od mogucih scenarija ...

(Karl Segan - Kosmos)
[ tOwk @ 17.02.2003. 21:44 ] @
ma zbog globalnog otopljavanja će nam ispariti sve more, i onda neće biti da „samo Srbija nema more“ ;)
[ rexter @ 24.03.2005. 22:55 ] @
Mislim da kraj sveta nece tako lako doci, bar po mom misljenju. Ljudi koji vladaju svetom, vole svoj zivot, ali mislim da ce ostatak postati bezvoljna, bez misljenja masa dronova spremni da skoce na svaku komandu. To nije bas kraj sveta po definiciji, ali za vecinu to moze biti ekvivalent. Zaslugom, nazovimo to, ljudskog faktora. Nije bas fizicka katastorfa, ali rezultat je skoro isti.
[ Zikka @ 25.03.2005. 21:46 ] @
Nece biti kraja sveta.
[ zzzz @ 25.03.2005. 23:03 ] @
Citat:
Zikka: Nece biti kraja sveta.

Oće Žiko.I to za nekih 25 000 000 godina.A ako te ovo
strašno plaši,ima nekih naučnika koji tvrde da će to biti ipak kasnije
za oko 10 000 000 godina.Ova druga prognoza ipak nekako pomaže
da se lakše diše.
[ T.E.T.R.A.B.U.S. @ 26.03.2005. 03:46 ] @
Ma upropasicemo planetu za 25 godina od sada, cim nastane nova naftna kriza ode ceo svet u kolaps, pola sveta ce poceti da migrira, a onda ce da pocnu novi ratovi, pa zapitajte se cemu toliko oruzija u ujedinjenoj Evropi.
[ rexter @ 27.03.2005. 21:13 ] @
Slazem se da u neki temama ima ozbiljnih, cak zabrinjavajucih cinjenica, ali gospodo cini mi se da sve medjuljudske razmirice mogu biti prebrodjenje. Putem kompromisa ili zbog gluposti vecine... Ali mene zanima da li neko moze da mi konkretno kaze da li postoji stvarna pretnja po opstanak covecanstva, sa cvrstim i tesko oborivim cinjenicama, a da pri tom da se ta ideja ne zasniva na vec nekom, dobro sazvakanom kliseu tj. "Pobice na vanzemaljci, izbice kuga koja ce sve pobiti, nuklearni i bioloski ratovi koji desetkuju stanovnistvo Zemlje." Da li postoji stvarna pretnja, vrlo prisutna, skoro da se moze opipati a da je nije zahvatila paranoja, komercijalna industrija i da skoro svaka osoba koja zna nesto o toj pretnji pobledi na samu pomisao na nju?
[ Dalibor81 @ 27.03.2005. 21:29 ] @
Pa cim stavis led u vodu nivo ce da se podigne.
[ Nabukodonosor @ 27.03.2005. 23:20 ] @
Ali covek prica o ledu koji je vec bio u vodi. A i to vise nije tema jer je on celu stvar gledao sa pogresne tacke gledista.
[ IvanRD @ 28.03.2005. 00:16 ] @
Interesantna cinjenica koju vredi napomenuti uz ovu temu je da struktura zamrznute vode ili leda je takva da je to jedna od retkih svakodnevnih materija cija se zapremina poveca u zamrznutom stanju.

Znaci kocka leda u stvari zauzima vise prostora pre nego sto se otopi, ali ni to nam nece pomoci...

Q: Da li neko zna za jos neke materije koje ispoljavaju slicno svojstvo?

Ivan

[ cyberm @ 28.03.2005. 12:29 ] @
Mislim da nema vise nijedna materije sa tim svojstvom. To se inace naziva anomalija vode.
Voda je inace najgusca, ako se ne varam, na 4 stepena celzijusa.
[ blazolazic @ 24.02.2011. 23:29 ] @
Mislim da sam i ja cuo da je najkriticnija na oko 3.8 C
[ kandorus @ 25.02.2011. 21:31 ] @
Neka je 9/10 leda pod vodom a 1/10 iznad.

V0 = zapremina vode = 1000 cm3
V1 = zapremina leda = 100 cm3
V2 = zapremina vode sa delom leda pod vodom = 1090 cm3
V3 = zapremina vode nakon otapanja leda = 1100 cm3

S = 100 cm2 = površina osnove posude

h0 = visina nivoa vode zapremine Vo = 10 cm
h2 = visina nivoa vode zajedno sa ledom pre otapanja = 1090/100 = 10.9 cm
h3 = visina nivoa vode nakon otapanja leda = 1100/10 = 11.0 cm.

Nivo se promenio za 1 mm odnosno manje od 1%, što se teško može registrovati ad hok posmatranjem. Do istog zakljčka se dolazi ako se podje od 10 cm3 leda koji je iznad vode i ta zapremina raspodeli na površinu od 100 cm2.

Površina planete Zemlje pod vodom je oko 3.6 x 108 km2, što će reći da je potrebno oko 360 miliona km3 leda da bi nivo mora i okeana porastao za 1m.

Mnoge supstance sa tetraedarskim kristalnim strukturama pokazuju anomaliju širenja pri snižavanju temperature, na primer silicijum, germanijum, galijum, antimon, bizmut.