[ daca_0001 @ 15.08.2006. 14:57 ] @
Pozdrav svima.

Pokusacu da objasnim sta se dogodilo u nadi da neko moze da mi pomogne. Pre par dana sam odlucio da instaliram solaris i skinuo sam Solaris Express b42. Pre pocetka instalazije imao sam na hard disku od 60GB dve particije jednu od 30GB sa ntfs fajl sistemom na kojoj je bio Widnows Profesional i drugu sa FAT32 bez operativnog sistema. Prilikom instalazije tacnije podizanja solarisa od cd-a bilo je nekoliko upozorenja i grasaka na koje ja nisam obracao paznju. Instaler solarisa mi je ponudio da na disku kreira particiju 32GB sto sam ja i prihvario i da tu instalira Solaris. Moja pretpostavka je bila da ce ostatak diska ostati slobodan. Posle instalazije sve je izgledalo ok. E sad posto na disku je trebalo ima jos slobodnog prostora hteo sam da instaliram i Ubuntu 6.06 ali prilikom instalazije video sam da nema vise slobodnog prostora na disku. To me zbunilo pa sam odlucio da obrisem sve particije (tj onu koju je kreirao solaris) i da vidim sta se posle toga dogadja. Rezultat je da se sad vidi i detektuje disk od 32GB cak i u bios-u. Pokusao sam da instaliram ponovo widnows i ponovo ubuntu ali ista prica oba os-a vide disk od 32GB. Sad kad ponovo boot-ujem solaris instalaciju nema vise upozorenja i gresaka, a naravno i on vidi disk od 32GB.

Pitanje kako je moguce ponovo vratiti staru velicinu od 60GB???

Hvala unapred svima.

[Ovu poruku je menjao daca_0001 dana 15.08.2006. u 18:18 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao daca_0001 dana 15.08.2006. u 19:45 GMT+1]
[ Marko_R @ 16.08.2006. 13:07 ] @
Probaj "dd if=/dev/zero of=/dev/hda"

pod pretpostavkom da ti je disk hda. Samo da znaš da ovo kompletno uništava sadržaj celog diska. Pazi da ne navedeš pogrešan disk!
[ daca_0001 @ 17.08.2006. 16:48 ] @
Hvala na savetu Marko!

Konacno sam otkrio problem.
Pre izvesnog vremena sam dodao DVD rezac i malo sam promenio konfiguraciju. Naravno premestio sam i jumpere na hard disku. Disk ima dva jumpera koji se mogu (bar kako slicice na disku pokazuju) postaviti u 7-8 kombinacija. Kombinacija koju sam ja "izabrao" radila je tog momenta dobro jer je widnows bio instaliran pre promene konfiguracije i on je prepoznavao ceo disk a ja nisam proveravao koliki disk prepoznaje bios. Posto je moje podesenje jumpera bilo pogresno kad sam obrisao ceo disk tokom instalacije solarisa po prvi put solaris je kreirao particiju od 32GB jer je pogresno prepozno velicinu diska. Evo linka na koji mi je pomogao da shvatim gde je problem http://www.pcguide.com/ref/hdd/bios/sizeGB315-c.html. Posle probe svih kombinacija sa jumperima konacno je bios prepoznao disk od 60GB i naravno instaler solarisa i ubuntu-a detektuje sad disk od 60.

Sad jos da resim problem sto sijalica za koja pokazuje aktivnost diska radi stalno.
[ Mister Big Time @ 21.08.2006. 22:42 ] @
Citat:
daca_0001:

Sad jos da resim problem sto sijalica za koja pokazuje aktivnost diska radi stalno.


to nema veze sa Solarisom odnosno OS-om Pogresno ti je uboden konektor.... okreni raspored pin-ova...... onda ce svetleti normalno tj. samo kada HDD radi....
[ daca_0001 @ 22.08.2006. 16:28 ] @
Citat:
Mister Big Time: to nema veze sa Solarisom odnosno OS-om :) Pogresno ti je uboden konektor.... okreni raspored pin-ova...... onda ce svetleti normalno tj. samo kada HDD radi....


Znam da nije problem u Solaris-u (a ni u Ubuntu). Mislim da je mozda problem sa diskom jer je malo stariji. Na disku ima nacrtanih oko 16 slicica sa kombinacijama od kojih na nekim su nacrtana 4 konektora postavljena u isto vreme. Ja imam samo dva i sa dva mogu da izaberem samo 7-8 kombinacija od svih postojecih. Jos jedan od problema je sto se ponasanje diska nije uvek isto. Recimo kad pokrenem live cd Ubuntu-a (ili Nexente) posle toga disk radi normalno (ne bas uvek ali ...) i kad pokrenem Solaris i Ubuntu od diska. E sad ako pc ne radi duze vreme recimo preko noci pocne opet da radi lose (izgleda kao da treba da postigne radnu temperaturu). Probacu u svakom slucaju da iskljucim i ponovo postavim konektore mada sad trenutno radi normalno. U svakom slucaju hvala na savetu.