[ rivan @ 16.02.2003. 20:55 ] @
prilikom pokusaja da instaliram FreeBSD 4.7 na racunar desio mi se sledeci problem: instalacioni program pogresno ocitava parametre za disk (glave, cilindre...) i velicinu diska, ali ispravno procita MBR, i kasnije pri pokusaju instalacije zavrsi sa signalom 11 prilikom prvog pokusaja pisanja po disku, ako se ukljuci debug opcija bude ispisano da se desi error 04 pri pokusaju da upise fsbn <neki-broj> i pise jos parametara za koje mislim da su adresa na disku (traka, cilindar i sl), interesantno da se ovo desi vec pri pokusaju da upise novu particionu tabelu - tako da to verovatno i nema veze sa parametrima diska (ona bi trebalo da je uvek na 0/0/0?).
Kad se sistem podigne sa FixIt CDa onda se u dmesg-u vidi nesto kao ad0 <neki-bez-veze-string> i pogresni brojevi za geometriju diska (ovaj string bez veze nije nista sto lici na Maxtor...).
Dalje ako pokusam da radim bilo kakav pristup disku desavaju se input/output error: npr cat /dev/ad0, isto ako pokusam da mountujem neku postojecu particiju na disku (na istom disku je instaliran WinXP i on radi bez ikakvih problema), pokusao sam jos da u BIOSu promenim parametre vezane za disk (pocev od LBA i tome slicno, pa sve do UDMA i PIO) ali nista nije dalo rezultata, proverio sam takodje i port i irq koje instalacija pokusava da koristi za komunikaciju sa diskom i potpuno iste parametre koristi i WinXP
South bridge na ploci je mislim VIA 8253, i on je u dmesgu ispravno prijavljen, takodje taj cip se nalazi na listi podrzanog hardvera za tu verziju FreeBSDa

Meni sve ovo lici kao da instalacija ne pronadje BIOS za disk na pravoj adresi, pa radi toga bez veze string i pogresni parametri, ali nemam pojma kako bi ovaj problem mogao da se resi, pa ako je neko imao slican problem lepo bi bilo da napise kako ga je resio

P.S. zaboravih da napisem da cat /dev/ad0 ne izazove odmah input/output error vec ispise nesto malo (mozda jedan sektor, a mozda ni toliko), takodje ako probam cat neke particije neki odmah ispisu error a neki malo krenu (par ekrana) pa tek onda, nisam pri ovome uocio nikakvu pravilnost
[ eee @ 17.06.2003. 18:14 ] @
nije da palim vatru ali ja mislim da je to zbog onog tvog digitrona (ili sporeta ako vise volis)