[ absBeg @ 16.08.2006. 10:26 ] @
Valjda sam dobro postavio pitanje.
Kako nemam dva racunala koja bih mogao povezati u C/S mod da bih kod kuce vjezbao mrezu, jedan momak mi je rekao da bih na jednom racunalu mogao napraviti virtualnu mrezu koristenjem wmvare workstation programa. Instalirao sam wmvare, povezao se na drugi Linux (.iso fajl), ali ne znam kako dalje. Da li je uopce ovo moguce uraditi i je li iko probao?

Ono sto bih ja htio (ako je moguce izvesti) da npr. imam glavni linux u koji sam logiran i koji bi mi bio server, te da se preko virtualne masine povezem na neki drugi linux i windows (.iso fajlovi) i onda sa njih da se kacim na server (tj. glavni linux na koji sam logiran lokalno). Jel mastam ili je ovo moguce? Ako je moguce, treba li mi jos sta od softvera (cuo sam da se i mrezna kartica moze emulirati, iako ja imam mreznu karticu u pc-u).

Eto, ako moze ko pomoci, bio bih mu zahvalan. Ove godine na faksu imamo serverske sisteme te bih taj dio htio savladati ne samo teorijski, nego i prakticno.

Ako se kome ne da pisati, neka mi barem da nekoliko linkova, ali ne onih opcih (takve sam vec nasao i ne pomazu mi).

p.s.imam 512mb ram-a. treba li mi vise?
p.p.s. na koji nacin se virtulano prikaciti na windows? jel tako sto instalacijski windows cd pretvorim u .iso fajl ili nekako koristim postojecu instalaciju windowsa sa hard diska ili nesto trece?
[ Jbyn4e @ 16.08.2006. 12:29 ] @
Ukratko... u vmware-u, napravis novu virualnu maisnu, kazes koji OS je, koliko memorije i slicno, stavis instalacioni disk linuxa (ili windoze-a) u cd, power-ujes virtuelnu masinu, odes u full screem (alt+enter), instaliras OS kao da imas prazan disk (kojio si odvojio prilikom podesavanja nove virtuelne masine), a posle kad zavrsis instalaciju, radis kao da ti je to drugi racunar - podesis mrezu i ostalo... i imas dva ili vise os-a na jednoj masini, samo se prebacujes medju njima....
Iz full scereen-a izlazis pritiskom na alt.

512 MB ce ti verovatno biti malo, ali probaj, nista te ne kosta, radice, samo malo sporije... (probao sam sa 1 gb rama da u okviru sles-a 9 podignem jos jedan sles9 sa 512 mb rama , windows xp sa 256 mb i windows 2003 server sa 512 mb i da vidis kako se to vuklooooooooo.... ali je radilo :))

Nista ne pretvaras u iso-e (mozes ali ne moras), vec koristis originalne cd-ove (dvd) od OS-a koji zelis da instaliras (kao da imas potpuno praznu novu masinu).Ili nadjes vec spremne vmx fajlove na netu pa njih iskoristis...
[ absBeg @ 16.08.2006. 14:00 ] @
Ja imam instaliran windows na hda1 particiji. Jesi li ti kod sebe uspio
takav vec instalirani windows iskoristiti kao virtualni windows ili si morao
novi instalirati?
[ Jbyn4e @ 16.08.2006. 14:12 ] @
Sve sto hoces pod vmware-om treba ponovo da instaliras ili da nadjes vmx ili kako vec bese fajlove koji su vec spremni za upotrebu u vmware-u..