[ Urosh_89 @ 18.08.2006. 13:41 ] @
Pozdrav! Imam sledeci problem.Naime, posedujemo mrezu sa cetiri kompa od februara ove godine.Sve je to lepo radilo nekih dva-tri meseca kad su poceli problemi. Prvo je prestao da radi port 4 na switch.Bio sam prisutan kada se to desilo.Odjednom je pocelo varnicenje ja sam ugasio switch i kada sam ga ponovo upalio pomenuti port je prestao da radi.Niti je bilo grmljavine niti bilo sta.Posle toga switch je poceo cudno da se ponasa.S vremena na vreme nije video moj komp (koji je inace server u mrezi) a kabl do switch-a je svega 2 m. Malo po malo izgorela je i 3 i 6.Mislim da se od tada poceo grejati mnogo vise i kratko radio.Iskljucis ga ostavis da se malo ohladi i ukljucis pa opet radi. Danas radi jedva 15-est minuta.Inace rdi se o switch-u marke INTEX. Garanciju mi nisu priznali ali nebitno.Kupio sam drugi D-LINK-ov (8 portova) i pukao bogami dobre pare.On je lepo takodje malo manje od 2 meseca pa su mu izgoreli portovi 1 i 2. Na jedinici sam bio ja.Switch inace stoji kod mene na stolu gde je i komp (tu je stajao i prethodni). Onda je opet radio neko vreme pa su mu izgorela jos tri slota.Ostao sam na samo tri i kada ubodes konektore u njuh na pingovanju imamo dosta izgubljenih paketa... :( On je sada u servisu za njega mi kao priznali garanciju.E sad dok ne (posto ne vidim da ovo nece nastaviti da se dogadja)stigne zanima me gde toliko gresim? Mreza je lepo isprojektovana, kablovi su lepo iskrimpovani, niti ima velikih raspona - viju se uglavnom preko krovova i kroz tavane (sem kod jednog korisnika 30-ak m,ali on je na sajli) niti nekih naprezanja.Da li postoji neka prenaponska zastita ili od groma i kako se izvodi, npr. uzemljenje - sta uzemljiti i kako? Prekoputa moje kuce se nalazi trafo-stanica. Da mozda ona ne pravi problem?Takodje uredno iskljucujem switch na svakih nekoliko dana.Ne kupuje mi se kasnije novi, jer sam za ovaj bio glavni finansijer a hocu da imam mrezu koja jednostavno treba da radi... Ostatak vec izgubilo volju zbog ovih gluposti koje se desavaju.A da ne pricam za trckaranje kod svakog i zamenu kablova (radio dva meseca kod jednog korisnika i odjednom prestao da radi kabl). Takodje malo su slabi sa poznavanjem racunara i pogodnostima koje pruza LAN,interneta (ICS),tako da sam jedva izvukao pare i za kablove. Ne verujem da planiraju da izvade jos koji dinar za bilo sta vezano za mrezu. :(
Ako neko ima slicnog iskustva i zna nesto o ovome neka slobodno predlozi...
Pozdrav!
[ dragancesu @ 19.08.2006. 15:35 ] @
Bilo je ovde tema u vezi zastite ethernet mreza, to postoji (samo sto sad ne mogu da se setim kako se to tacno zove), pa da se ne gadjma padezima pogledaj http://news.thomasnet.com/fullstory/471799 pa ces saznati sta ti treba
[ Mister Big Time @ 19.08.2006. 18:04 ] @
Ja tipujem na tvoju struju u kuci.. tj. na taj utikac gde prikljucujes switch. Jer da je neki grom ili tako neko el. praznjenje sprzio bi ti verovatno i swtich i LAN kartice i kompove.......
Nego koliko imas switch-eva u mrezi? Koliko racunara?
I koliko blizu ide taj spoljni kabl preko te trafo stanice? Cime je taj kabl izolovan?
[ Urosh_89 @ 20.08.2006. 03:11 ] @
Hm... najverovatnije je istina. Udaljen sam od trafo-stanice svega 10-ak metara, vazdusnom (tj. kablovskom linijom). Ne znam kakva je zastita i izolacija tog kabla, valjda po standardu.(?) Ali sigurno znam da sto si blizi trafo-stanici to je visi napon i obrnuto. Mozda bi stabilizator napona sredio stvar? Sta mislis? Hm.. mozda sam trebao pda napomenem da mi se i kompjuter restartuje od pre nekih 4-5 meseci, kad mu se cefne. Sve sam proverio i ispitao i nisam dosao do resenja (takt procesora,bad sectors na hdd-u,RAM,graficku sam cak i zamenio,jedino je ostalo napajanje). Inace, imam jedan switch i cetiri racunara.

Sta mislis o stabilizatoru napona? Pozdrav!!
[ Mister Big Time @ 21.08.2006. 16:16 ] @
Ma sada definitivno tripujem na struju kod tebe u kuci. Cim ti se i komp restartuje, to ne moze da bude posledica nekakvih elektro smetnji od trafo stanice itd. Mozda i lose napajanje, ali previse je koincidentno onda... Dakle proveri kakvi su ti naponi u kuci, el. instalacija, osiguraci itd... ako tu ne valja nesto, UPS ti ne gine kao jedina solucija.
Nego, koji kabl si koristio za spoljne uslove? UTP?

Inace jedan deo moje mreze isto ide blizu trafo stanice. Odokativno 15-20m daleko od trafoa (ne prelazi preko samog trafoa, nego je toliko daleko paralelno sa njim i u vazduhu visoko 2 sprata + krov+odzak) I nikada nije bilo nikakvih problema.. Kabl je FTP uvijen oko sajle koja ga drzi od krova do krova + provucen kroz plasticno crevo za el. instalacije radi zastite od spoljnih uticaja.

[ Urosh_89 @ 23.08.2006. 16:27 ] @
Da, obicni UTP kabl, ali imamo veoma malih raspona, uglavnom se viju ispod krovova i malim delom na krovovima.Moguce da je do napajanja,, kompjuter je poceo da mi se restartuje od kad sam uzeo novo, ukoliko se dobro secam. Preturao sam po nekim forumima i nasao opciju koja bi trebalo da bude iskljucena a to je control panel==>system ==>advanced==>startup and recovery==>settings==>system failure pa ima opcija AUTOMATICLY RESTART, to sam uncheckirao. Videcemo kakav je rezultat,posto mi se pre uvek posle restarta, nakon podizanja sistema javi neka greska, ono sed i don't send.Evo kompjuter mi se vec skoro dan ne restartuje, mada znao je i pre to da radi - pveze dva dana pa se treci dvaput ili triput restaruje... Ako nije do toga, onda menja mnapajanje..,Samo da pitam jos nesto.Da li se kabl koji je koriscen kao crossover (spajao je dva switch-a) moze koristiti i kao straight, samo ako mu se iskrumpuje jedan kraj... Hocu, da kazem da li ce mu smetati da radi kao straight ako je radio kao crossover....(dropovi i tako to) Takodje, da li kabl moze da upropasti switch? Pozdrav!
[ nemluk @ 23.08.2006. 20:37 ] @
Sto se tice restartovanja racunara i ja sam imao isti problem. Skoro dva meseca sam radio diagnostiku, menjao operativne sisteme, napajanje , memoriju, graficku karticu. dakle sve sto bi uticalo na restartovanje da bi na kraju promenio kondezator na ploci i sve se vratilo u normalu. Da napomenem, napajanje, memoriju, graficku karticu dok na kraju nisam ustanovio da je problem kondezator na ploci. Nije bilo vidljivih promena na njemu ali proveravanjem napona u njemu je dosao kraj mojim problemima. Ubistvo, jedino mi nije zao sto sam pojacao racunar sa jacim komponentama.
Dakle proveri plocu a ako neznas sam odnesi u neki servis da ti to rese da se nebi izlagao dodatnim troskovima!
[ Mister Big Time @ 24.08.2006. 01:20 ] @
Citat:
Urosh_89: Da, obicni UTP kabl, ali imamo veoma malih raspona, uglavnom se viju ispod krovova i malim delom na krovovima.Moguce da je do napajanja,, kompjuter je poceo da mi se restartuje od kad sam uzeo novo, ukoliko se dobro secam. Preturao sam po nekim forumima i nasao opciju koja bi trebalo da bude iskljucena a to je control panel==>system ==>advanced==>startup and recovery==>settings==>system failure pa ima opcija AUTOMATICLY RESTART, to sam uncheckirao. Videcemo kakav je rezultat,posto mi se pre uvek posle restarta, nakon podizanja sistema javi neka greska, ono sed i don't send.Evo kompjuter mi se vec skoro dan ne restartuje, mada znao je i pre to da radi - pveze dva dana pa se treci dvaput ili triput restaruje... Ako nije do toga, onda menja mnapajanje..,Samo da pitam jos nesto.Da li se kabl koji je koriscen kao crossover (spajao je dva switch-a) moze koristiti i kao straight, samo ako mu se iskrumpuje jedan kraj... Hocu, da kazem da li ce mu smetati da radi kao straight ako je radio kao crossover....(dropovi i tako to) Takodje, da li kabl moze da upropasti switch? Pozdrav!


Cek sada mesamo zabe i babe, ti imas dva problema. 1. sto crkavaju switch-evi 2. sto te zeza komp i napajanje.

Rekoh ti vec na sta mi to mirise, a procitaj moj prethodni post u ovoj temi posto izgleda da nisi najbolje.

Inace strejt kabl mozes da napravis od krosovera tako sto ces obe zabice skinuti (odseci krimp kljestima) i staviti nove sa pravim rasporedom zica. Kabl ne moz' da upropasti switch... cak i da je lose iskrimpovan nece samo raditi...
[ Urosh_89 @ 24.08.2006. 01:44 ] @
Hvala, Nemluk, izgleda da mi jedino to i ostaje, dao si mi dobru ideju - tako da obavezno idem u servis, ako se nastavi.POsto sam uncheckirao onu opciju, jos uvek cekam da se restartuje... A sto se tice krimpovanja, valjda nema potrebe da skidam obe zabice, na jednom je T568b standard za krimpovanje a na drugom kraju T568a... dovoljno je da skines samo T568a an drugu iskrimpujes T568b i dobio si straight kabl.Nego to i nije toliko bitno.A sto se tice restratovanja, to sam vec bio napomenuo, kao neki dodatni motiv da gori switch,kako bih sve to povezao (prenapon i tako to...) Provericu napone ali 3 godine unazad nisam imao nikakvih problema sa strujom u okviru kompjutera pa ni pregorevanja bilo koji drugih aparata, osim kad je jednom davno ubio grom *TV je otisao :) Uglavnom sto se tice kompjutera moram u servis,moze biti ili taj kondezator na maticnoj ili napajanje. Bad sectori su se nakupili od silnog restartovanja tako da su oko 3mb-a, ali svi su oznaceni). A sto se tice switcha,videcemo, a sta ako je problem oko napona (a sta drugo moze i biti) da menjam utikac ili da kupujem neki specijalni stabilizator za njega posto sam video na nekom USA sajtu da postoji... Da li ga ima u ovim PC sopovima...
[ Mister Big Time @ 24.08.2006. 02:16 ] @
-->
Citat:
Mister Big Time: Ma sada definitivno tripujem na struju kod tebe u kuci. Cim ti se i komp restartuje, to ne moze da bude posledica nekakvih elektro smetnji od trafo stanice itd. Mozda i lose napajanje, ali previse je koincidentno onda... Dakle proveri kakvi su ti naponi u kuci, el. instalacija, osiguraci itd... ako tu ne valja nesto, UPS ti ne gine kao jedina solucija.