[ torbica @ 16.08.2001. 19:11 ] @
Do pre mesec dana,
razmisljanjem o razvoju interneta i znacaju za ekonomiju cele zemlje, bavila se sacica ljudi. Jednostavno, medije i javnost to nije zanimalo. Zvanicnici su se internetom bavili iskljucivo povrsno i u domenu politickog marketinga. Zvanicno, bar, nije promovisana strategija ili bar vizija razvoja interneta, niti njegova primena u privredi. Umesto toga, usledili su restriktivni potezi, predlog Zakona o telekomunikaciji, podizanje cena Telekomovih usluga. Necu ni da pricam o onome sto sam cuo ili sto sam zakljucio na osnovu razlicitih izjava zvanicnika, to je tek strasno.
Zasto je potrebno maksimalno liberalizovati propise i ukinuti monopol Telekoma?
Telekom je jedna inertna struktura koja iskljucivo vidi svoj interes i stavlja ga iznad svakog pojednicanog i cak nacionalnog interesa. Ponasa se ucenjivacki i toliko je istrenirao ISP-ove, posto oni zavise totalno od Telekoma, da oni ne smeju ni da dignu glas i da se pobune protiv bilo cega, nedodeljivanja linija ili posle najnovijeg jednostranog poskupljenja transporta od strane Telekoma.
Moje misljenje da internet moze u veoma kratkom roku da podigne standard ljudima koji se bave internetom, bankama koje budu pratile, neposredno i posredno drzavi da donese zdrav novac kroz poreze i smanji troskove administracije.
e-governement
Posto je ocigledno da Microsoft nema nameru da "sponozorise" drzavu i pokloni je e-governement, red je da Bane Andjelic zasuce rukave, napravi tender i raspise konkurs. na taj nacin bi gomila programera i firmi zaradila za hleb, ovde a dobio bi se PROIZVOD, koji moze dalje da se proda.
e-shop
Cinjenica je da trgovina uslugama i proizvodima preko interneta sa placanjem karticama, na svetskom nivou dostize cifre koje ne smem ni da napisem. Uvodjenjem kartica od strane nasih banaka i omogucavanje naplacivanja preko interneta omogucilo integraciju placanja preko web-a domacim firmama. Ako odemo korak dalje i gospodin Djelic omoguci jednostavno osnivanje i poslovanje razlicitim vidovima off shore kompanija, banaka i slicno, ne mogu ni priblizno da predvidim kolicine novca koje mogu da ostanu ovde.
U svakom slucaju, od politicke volje zavisi hoce li to biti ostvareno ili ne, da li ce svima da bude bolje ili ce samo privilegovani da uzivaju.

s postovanjem

Zoran Torbica