[ Reperr @ 22.08.2006. 06:15 ] @
Pitam Vas koliko jhe zaista brza ta nelinearna montaža. Naime pošto radim u TV kući gdje se još uvijek koristi BETA montaža koja je meni izuzetno brza, nekako mi se čini da je nelinearna montaža daleko sporija.

Prvo moraš ubaciti materijal od nekih 10-tak minuta ako radiš prilog za dnevnik i onda kad polijepiš off-ove (spikera) moraš onda prekriti insertažom. I opet kad pokriješ to insertima neznaš da li imaš dovoljno inserata pa se vraćaš na početak radne površine da pogledaš šta si uradio itd...

Htio bih da Vas pitam je li ima neki drugi način za montažu ili je ovaj koji ja radim OK, jer mi se čini daleko sporijim od BETE montaže.

Mod edit: nelinearna.



[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 24.08.2006. u 21:46 GMT+1]
[ Misa_exclusive @ 22.08.2006. 15:45 ] @
Pa sad... to je malo retoricko pitanje.
Meni je nelinearna montaza veoma jednostavna i brza, konkretno za informativne priloge. To ide brzo, samo je [otrebno prvo imati off glas snimljen i njega lako mozes pokriti nekim kadrovima, zatim ide onaj bitan deo izjave, pa off... zavisi od priloga.
[ d4rk3lf @ 22.08.2006. 23:20 ] @
Evo i sto se mene konkretno tice, nelinearna montaza jeste jako brza.
U principu, ja radim ovako.
Iskepcerujem celu sirovinu, uzmem off od novinara, i zatim novinar odredi gde ide sinhroni (doduse mnogi novinari ni to ne znaju pa i u to moram da se mesam).
Nakon sto imam tonski lanac, recimo off...izjava...off....stand by....off...izjava...zavrsni off
oteram novinara(eventualno ga pitam jel mu bitan neki kadar da stavim), spustim na timeline celu sirovinu i za jedno 30 sekundi izvrtim je dva, tri puta levo i desno, odmah vidim kojim cu kadrtom da pocnem, kojim cu da zavrsim, posle samo brzinsko sljapkanje (koristim copy paste direktno na timeline-u, posto mi secenje iz onog prozorceta mnogo nezgodno i sporo) u skladu sa pricom, pravilima montaze i eto ti.

Vremenski bi to bilo, maksiumalno 10 minuta montiranja, nakon sto uzmem off i ubacim sirovinu.
Mada, to sve opet zavisi od priloga do priloga. Ako neki radim bas s' merakom moze da se montaza produzi i na 30 min.
[ Reperr @ 23.08.2006. 07:23 ] @
Ako sam dobro shvatio ubaciš (insertažu) na npr. Drugi Video kanal na timeline-u i verovatno ideš na scene detect i vidiš odmah kadrove i onda ih spustiš u prvi Video kanal.

Podugo nisam to radio kako se postavi scene detect kada povučeš da vidiš sve kadrove kao sličice?

Što se toga tiče tu si u pravi jeste ona brza ali je zaistra velik gubitak dok ti ubaciš svaki snimljeni materijal s kamere reciomo miniDV pa onda off, to je ipak sporije od BETE.
[ d4rk3lf @ 23.08.2006. 08:36 ] @
Ne koristim scene detect. Vec samo uhvatim materijal sa kraja ili pocetka, i kako ga vucem, u prozorcetu se brzo smenjuju kadrovi (da motam preko premiera sa shift+levo ili desno, bilo bi mnogo sporije).
Tako brzo prodjem jedno 3-4 puta kroz ceo materijal, i odmah vidim sta mi je od kadrova na raspolaganju.

Sto se tice brzine linearne montaze, ne znam, nikada nisam radio linearnu (bilo na SVHS-u bilo na Beti), ali sudeci po mojim kolegama koji su dugo radili, oni kazu da moze dosta brzo to da ide.

Sad, prednost jeste to sto ne mora da ubacujes materijal, ali mana je to sto spiker ne sme mnogo da gresi u off-u i snimatelj bi trebalo montazno da ti snimi.
Takodje, mana je sto ne mozes da radis na taj nacin potpise za priloge, vec to mora da radi video-mikser. Kod nas evo, vec par godina, montazeri potpisuju priloge i skoro da uopste nema gresaka, dok mikser, moze lako i da pogresi.
[ tonnib @ 03.09.2006. 22:12 ] @
Ne znam za televiziju ali zadnji film koji se montirao na montažnom stolu je "The Usual Suspects" kod nas preveden Privedite osumljičene.
Avid sistems je došao na tržište 1992 godine ali u užem djelu korisnika. Uglavnom se svi filmovi danas montiraju na kompjuteru (ima svakakvih programa) ali Spilberg i dalje radi na stolu sa svojim montažerom. Uglavnom rade na dva stola, jedan za gledanje materijala a drugi za rezanje.
Kada su ga pitali pa zašto to rade, ovaj im je odgovorio da ozbiljnije shvačaju rez na stolu nego na kompjuteru. Više se razmišlja gdje češ odrezati a i ne možeš sad rezati kak ti se svidi. Naravno svi efekti u Jurskom parku i Specijalnom Izvješču su animacije pa tek su onda išli montirati s nedovršenim matricama.
[ sasa072 @ 29.09.2006. 21:59 ] @
nikada nelinearna montaza ne moze da postigne brzinu linearne montaze
svaka informativa se radi u svim profi kucama u linearnij montazi
ali brzina linearne montaze zavisi od masina koje se koriste u montazi
znaci sto su masine profesionalnije to je montaza brza
ali sada ljudi preferiraju nelinearnu montazu zato sto je ona jeftinija
za pravu linearnu montazu (najoobicniju) treba uloziti oko 20000 evra i veca sredstva za odrzavanje nego za komp koji kepceruje sa kamere i to je to par diskova i udri montiraj znaci u najboljem slucaju 5000 evra
[ ntojzan @ 30.09.2006. 21:08 ] @
Nelinearna montaza jeste brza od linearne (ili su iste brzine), zato sto se prebacivanje materijala sa trake u kompjuter i snimanje na traku moze vrsiti bez prisustva montazera, a vreme same montaze je svakako krace, a da ne spominjemo dodavanje potpisa, lakocu ispravke pogresnog reza, itd.
[ Cileinteractiv @ 30.09.2006. 23:08 ] @
Pozdrav!
Da ne bude zabune, mora se razgraniciti da je linearna montaza mnogo brza od ne linearne ako se odnosi na informativni program i rad na rez, sa druge strane nelinearna je mnogo ugodnija i brza kada se rade reportaze, dokumentarci, kratka forma emisija...
[ Srkela55 @ 15.10.2006. 16:47 ] @
Pozdrav. Mislim da je nelinearna montaza poprilicno brza za razliku od linearne, mada sve zavisi koliko je covjek koji se bavi time snalazljiv. Pored toga zavisi i od racunara i njegove brzine. Npr. koristim canopus video kartu sto mi omogucava da na kontrolnom monitoru (jvc) imam real time preview toga sto montiram (bez gubljenja vremena za render). Edius Pro mi sjajno odradjuje posao prilikom montaze i to ide brzo (pod uslovom da imam dosta memorije). Takodjer, brzini rada kad je "hvatanje" u racunar u pitanju, mogu da zahvalim FireStore FS-4 sa 80 GB (6 sati nekompresovanog snimka) koga firewire kablom povezem sa kamerom i nakon obavljenog snimanja, isti (FS-4) sa racunarom tako da npr. 1 sat skinem za 15 minuta na komp, pritom stedim kameru, njenu bateriju i naravno vrijeme prebacivanja snimka. Ako zurim, mogu direktno da montiram na FS-4 bez prebacivanja, dalje ga przim na DVD.
Sve u svemu za televizijske potrebe, linearnu montazu sam prestao da koristim poslednjih godinu dana.
[ Sirenica @ 19.10.2006. 11:42 ] @
Radim na TV vec 10g. Od toga 6 godina u linearnoj montazi, na Beta SP i DVCAM, a poslednje 4 god. u NLE.
Izvesna razlika u brzini postoji, definitivno, ali je vrlo promenljiva i cesto zanemarljiva. Vreme koje se dobije u linearnoj posto se odmah krene sa montazom, u NLE se gubi, jer treba materijal prvo ubaciti u racunar. Da ne govorim o trenucima kada se racunar "zakucava" npr. zbog TC na traci, ako je u diskontinuitetu, pa treba restartovati ceo sistem...

Nasuprot tome, sledi sama montaza! Dok u linearnoj iz bete ( plejera ) izvadim jednu traku, ubacim drugu, premotavam napred, pa nazad, da nadjem potreban kadar ( a novinar je po "default"-u nespreman i ne zna gde je sta na traci! ), obelezim rez na plejeru, vratim se na rekorder, obelezim rez i na njemu i na kraju krenem EDIT ( pa on jos vraca obe trake + prerol par sekundi dok "konacno" ne krene u snimanje ) - za to vreme u NLE sam napravila vec 2 reza, i to sa tranzicijama, a istovremeno i umixala oba tonska kanala. Pa sad vidite, sta je brze!?

Hocu da kazem, vremenska razlika je zanemarljiva, jer jedno drugo potiru u razlicitim trenucima, i na kraju, svaka od njih se prilagodjava odredjenom sistemu rada i organizaciji ( podeli ) posla. Konkretno, mislim na TV kucu, gde je snimanje off-a posebna funkcija u posebnom odelenju ( tonska sluzba ili sinhronizacija ), pa montazer u NLE nema nikakve veze s off-om, sem da ga preko mreze iskopira u svoj radni folder, uvuce u Premier i spusti na timeline.Vec "ociscen" off, bez gresaka... titlove ( potpise ) na isti nacin unosi, jer su ilustratori vec unapred spremili sve icg. fajlove za montazu... itd... dakle, kompletna slika jednog finalnog proizvoda u NLE - mnogo brze se odradi, konkretno u televiziji, upravo zbog ovakve organizacije i podele poslova, dok u kucnom "studiju" moras sve sam, jedno po jedno ( sto opet vrlo lici na linearnu u tv )...

Kao da si pitao sta je starije, koka ili jaje!? ;)
[ lancia88 @ 03.12.2006. 13:21 ] @
Pozdrav,

da budem iskren, pored nelinearnih, jos uvek u svom studiju imam i dve linearne montaze, jednu "na rez" i drugu sa efektima (video-mikser). I pored sve nominalne brzine (za NLE je neophodno vreme unosa koje traje koliko i materijal pa plus vreme obrade, za izbacivanje na traku jos i ima logike jer je vreme za izbacivanje takodje jos jedno vreme kompletnog trajanja obradjenog materijala ali to je relativno usled koristenja RT efekata u obradi), ja se ne secam kada sam zadnji put koristio "katericu" a video-mikser koristim samo u on-line produkciji, kada mi je neophodna "uzivo" realizacija, dakle, ne za montazu. Ja koristim ipak samo NLE, najcesce zato sto sam navikao ali i zato sto mogu dosta toga da odradim i naknadno, odnosno, baratam sa materijalima koji ne zahtevaju brzu montazu sa standardima vec uradjenim od ranije (kao postavljanje reklama na "pogacu" itd.).
[ manix @ 04.12.2006. 23:26 ] @
NLE je 100% bolji ! Ako recimo imate, sto danas nije retkost, hdd snimac za kameru onda zaboravite vreme za "ubacivanje" i "izbacivanje" materijala a po meni to je jedina mana NLE. Ne vidim u cemu bi nelinearna montaza bila sporija od linearne pogotovu ako se radi o obradi malo duzih materijala (sirovih 30 min).

Zamislite da u linearnoj montazi imate 4 kadra prvi na 30:00 ,drugi na 02:00, treci na 26:00 i cetvrti na 01:00 koliko bi vam vremena trebala da ih spojite u redosled 1,2,3,4 a koliko bi trebal na nelinearnoj montazi...

NA NLE neverovatno lako i brzo mozete srediti napete rezove,promeniti duzinu kadra, izpremestati kadrove,srediti ton...

DEFINITIVNO je bolja nelinearna montaza pa i kada je "rez" u pitanju!
[ lancia88 @ 05.12.2006. 08:23 ] @
Pozdrav,

Manix, ne razmisljas kako treba po ovom pitanju, ja na svojoj "katerici" imam TBC sistem detekcije scena i odmah nasnimavanje na drugi tape po oznacavanju tih scena, dakle, ja prakticno i ne moram biti tu i dobicu na izlaznom tape-u tacno one scene koje su i trazene. Za NLE opet moras da ubacis taj materijal (e hajde sad da pricamo kako cemo odmah tokom ubacivanja da gledamo gde su scene pa cemo samo njih da grebujemo, naslusao sam se bajki kako mi za unos 10 minuta materijala grebovanjem treba ravno 10 minuta vremena, ma daj) pa onda opet to treba da se izrenderuje u nekakav format itd. Jos uvek imas mogucnost (a sto je daleko cesce od hdd snimaca za kameru) da na izlazu sa uredjaja za linearnu montazu imas DVD rekorder, onda nema brzeg nacina pa da se na trepavice postavis. Naravno, ovde pricamo samo o rez montazi ili nekom sistemu pretopa koji imas na uredjaju za montazu (moj mikser je, recimo, prilicno siromasan sa time). Na taj nacin dobijas ovako stvari: vreme pregleda kasete i detekcije scena (puno vreme trajanja sirovog materijala) + vreme potrebno da se "iseckani" materijal pusti na izlaz (vreme trajanja gotovog materijala), e od toga ne moze brze nikako.

Treba razluciti dva faktora zbog kojih nije moguce postaviti opsti obrazac da li je brza linearna ili NLE montaza:

1.- svaka od ove dve montaze ima svojih prednosti koje se krecu u dijapazonu od izrazito brze, preko slicnih brzina pa sve do kompletne nefunkcionalnosti zbog zahteva da se izradi specifican posao (efekti definisu NLE kao jedinu upotrebljivu, jednako kao i potreba da se iznova ubacuju nove scene u projekat, brzina koju sam naveo u primeru montaze "na rez/pretop iskljucuje NLE kada je zahtev brzina izrade kao na televizijama u pripremanju EPP programa itd.).

2.- postoje odredjene navike koje montazer stice tokom svog rada i ispada da sve sto teoretski ne bi smelo da bude brze u praksi ispadne brze jer ga rutinizacijom posla proizaslom iz visegodisnjeg iskustva, montazer dovede do neslucene brzine dok mu prelazak na drugu vrstu montaze koliko god ona bila teoretski brza, usporava rad iz raznoraznih, uglavnom subjektivnih, razloga.
[ Sirenica @ 05.12.2006. 08:29 ] @
Manix, covek je pitao samo koja montaza je BRZA, a ne bolja. ;)
Ako govorimo o brzini, svoj odgovor sam vec dala, da se ne ponavljam, ali ako govorimo o mogucnostima i kvalitetu - definitivno si u pravu. :)))

Poz
[ d4rk3lf @ 05.12.2006. 14:01 ] @
Ja bih jos dodao da ne bi trebalo da postoji materijal u kome ti je prvi kadar na 5 minutu sirovine, drugi posle sat i po vremena, treci, unazad sat vremena etc.
Tu je onda totalno neplansko snimanje, za koje je odgovoran ili snimatelj, ili taj koji rezira projekat.
[ Sirenica @ 06.12.2006. 09:58 ] @
Citat:
d4rk3lf: Ja bih jos dodao da ne bi trebalo da postoji materijal u kome ti je prvi kadar na 5 minutu sirovine, drugi posle sat i po vremena, treci, unazad sat vremena etc.
Tu je onda totalno neplansko snimanje, za koje je odgovoran ili snimatelj, ili taj koji rezira projekat.


Znas, nama montazerima je to uvek najveci problem ovde... Vodimo stihijski rat sa snimateljima, jer se zaista odnose prema poslu kao prema necemu sto ih uopste ne zanima ( ne znam onda zasto se uopste bave tim poslom!? ). Slazem se s tobom da bi snimak trebao da ima bar neku "reziju" na samom startu, da se od prvog ukljucivanja kamere snima nekom hronologijom, nekim smislom... ako to nije moguce, onda postoji faza pregledanja materijala i popisivanja scena i kadrova ( po TC-u ), a sto treba da uradi asistent rezije, da se iole olaksa montaza... Mrzim kad mi dodju nespremni na montazu, a jos gori su oni koji i ne znaju sta hoce. A najvise me izludjuju upravo snimatelji, koji vrlo dobro znaju osnove montaze ( npr. obavezan statican kadar pre i posle svakog pokreta kamere ) a ne postuju ih. Dobijam materijale od profesionalaca, ili bar tako oni sami sebe nazivaju, a i moja trogodisnja cerkica bi stabilnije snimila svenk... UZAS!
[ d4rk3lf @ 07.12.2006. 16:52 ] @
Cuti... kod nas u Nisu je jos gore, a sve su, da ih pitas, profesionalac, do profesionalca.
Pazi sta sam video. Snimatelj ladno u isto vreme radi svenk na desno i zumira, pa onda levi svenk i odzumira :) i montazer stavi spori mix za ta dva kadra. To sam video na jednoj lokalnoj TV. Hahahaha :))))) Covece, od onoga su oci bolele :)
A meni se licno desilo da mi donesu anketu u kojoj vrli snimatelj ne samo da nije ispostovao pravila da se pola sagovornika snimaju sa jedne, a pola sa druge strane, vec je i celu novinarku strpao u kadar i stavio ih ispred nekog zida, k'o za streljanje. Ono je otprilike bio kao neki total (samo su im stopala bila isecena) :)
Kad mi doneli mat, mislio sam da me zajebavaju, kad ono, covek mrtav ozbiljan :)
Srecom, pobegao sam iz montaze.
[ sasa072 @ 07.12.2006. 18:15 ] @
Svaka montaza ima svoje prednosti i mane.
Kad se pojavio firewire nelinearna montaza je dozivjela ekspanziju zato sto se za RELATIVNO malo para moze da formira nelinearna montaza.
I zasto je BETACAM sistem prevazidjen sa dolaskom DVCAM ili jeftinijeg DV sistema.
Naravno zbog kvalitetnijeg zapisa na traku tj. digitalnog zapisa i zbog mogucnosti brzeg prebacivanja materijala u racunar.
A za svaku malo ozbiljniju linearnu montazu treba da se odvoji dosta para pa zato i ima dosta pobornika nelinearne montaze.Nisam protivnik nelinearnih montaza sa dobrim kartama i jakim masinama koje odradjuju extra posao i u informativi ali samo kazem da brizina montaze priloga za informativu u lineranoj montazi je daleko brza samo ako montazer ima iskustva ,sto naravno i podrazumjeva i kvalitetna sirovina koju donese novinar.A svaka linearna montaza ako se dobro tehnicki osposobi cini srce svake tv kuce .Naravno sve to ne bi funkcionisalo bez nelinearnih montaza koje su odlicne za pripremu i marketinski dio.
[ Cileinteractiv @ 07.12.2006. 21:00 ] @
Sasa, potpuno se slažem sa tobom. Sa moje tačke gledišta linearne montaže su mnogo skuplje od nelinearnih sistema i mnogo. mnogo pouzdanije pogotovo ako program zavisi od montiranih dnevnih priloga i emisija. A cena, uh zamislite koliko koštaju dva npr DVCAM1500p rekordera, jedna beta/p i jedna montažna mixeta npr Sony FX120p pa još monitori-minimum 3 i još remote kablovi i peč panel a na drugoj strani možemo posmatrati PC sa cenom od jedno 2000 do 3000€ + RT kartica, sitno u odnosu na cenu komponenti za linearnu.
[ Sirenica @ 08.12.2006. 10:57 ] @
E, pa, deco, zato i postoje izvesne razlike izmedju nacionalnih ( ili javnih servisa ) i lokalnih TV stanica. Zamislite kada bi svako od nas mogao sebi da priusti ovakvu masineriju, pa da nas Bog vidi... sta bi nacionalne radile!? ;)

Ja ionako pola emisije izmontiram kod kuce, pa se fino nadopunjujemo. :)))
[ lancia88 @ 09.12.2006. 23:30 ] @
Pozdrav,

e pa "mama", ne vidim zasto je problem, barem danas, kupiti linearnu montazu a hoces da se igras televizije? Do pre koje godine, na nekoliko eminentnih televizija je funkcionisala linearna montaza na bazi cak SVHS tehnologije i jedne jos starije i linijama siromasnije (da vidimo sada ko od "dece" pamti koja je to tehnologija?), ali je postojala i funkcionisala. Dakle, ne moze se u posao bez osnovnih sredstava. Nacionalna televizija jeste dotirana iz drzavnih jasli ali ona je obavezna da izradjuje i emituje neprofitabilne sadrzaje (kulturne, edukativne itd.) dok na to nisu obavezne lokalne, privatne televizije. Nadalje, tu su obaveze po pitanjima sadrzaja na jezicima manjina, raznih emisija nekomercijalnog sadrzaja sa namenskim sadrzajem (Znanje-imanje, Dozvolite itd.), zatim obavezne politicke emisije kao i oslobadjanje termina za politicke predizborne trke i jos mnostvo drustvenih obaveza koje ne trpi privatna, lokalna televizija. Otud i dotiranje drzavne televizije iz budzetskih resursa a ne tek da bi dobili opremu vec zato sto su u trzisnoj utakmici hendikepirani pomenutim obavezama. Oprema je samo deo tih donacija, skuplja su snimanja sporovoznih, neprofitabilnih emisija itd. ali i to mora neko da radi...a privatne televizije nece, ne isplati im se. ;)
[ sasa072 @ 10.12.2006. 18:02 ] @
Linearna montaza nije privilegija nacionalnih televizija.Ko god hoce da radi posao mora da nesto i ulozi u taj posao.
Pa cileinteractiv sto kazes skupa je to igracka.
Treba sigurno oko 50 000 evra da se cestito uradi montaza.
Mada ja preporucujem SONY dsr 1600 kao plejer i dsr 1800 kao snimac.
Malo skuplje od dsr 1500 ali zato mnogo ozbiljnije za rad.
[ d4rk3lf @ 10.12.2006. 19:27 ] @
Cisto sumnjam da ce za 10-20 god. i nacionalne i obicne i svetske i medjuplanetarne televizije koristiti linearnu montazu.
[ Misa_exclusive @ 10.12.2006. 21:14 ] @
^Delimo isto mišljenje.
[ Sirenica @ 11.12.2006. 07:51 ] @
Citat:
lancia88: Pozdrav,

e pa "mama", ne vidim zasto je problem, barem danas, kupiti linearnu montazu a hoces da se igras televizije?



E, pa... sine... ;) problem je, kao sto smo jos ranije konstatovali, a na osnovu cega sam ja i dala ovakav odgovor - NOVAC! ;) Niko ti ne osporava sve sto si naveo, u pravu si, ali pricalo se o skupoci jedne kvalitetne montaze, pa samo rekoh da zato i postoje razlike... onaj ko sisa iz drzavnog budzeta - moze mu se, onaj ko vadi iz svog dzepa - tesko... :)

A da ce za koju godinu zamreti linearna montaza, ne verujem. Zivi bili pa videli. ;)
[ lancia88 @ 11.12.2006. 14:49 ] @
Pozdrav,

kvalitetna linearna montaza? Pa i to je relativno. Za ono za sta je dobra linearna montaza, bitno je imati tape-ove koji nece gubiti drasticno kvalitet prilikom realizacije ali se takvi uredjaji i inace moraju koristiti u svakom segmentu televizijskog funkcionisanja. Dakle, kod sve tehnike mora postojati izvesni funkcionalni minimum koji kosta neku svotu. Kod pametnog coveka, ta svota je uglavnom unapred okvirno poznata. Tako se gradi finansijska konstrukcija posla. O tome zaista nema potrebe ovde da pricamo jer sam privatnik duze nego sto dobar deo clanova ES-a ima godina uopste pa mi je vec muka diskutovati o nekim osnovnim stvarima.

Gde je ovde linearna montaza? Ona je, najverovatnije, u domenu oportunitetnog troska receno ekonomskim recnikom, imao sam samo toliko para pa sam kupio racunar a nisam imao za tape-ove. Ipak, ukoliko pogledamo danasnje emitovanje vecine domacih televizija, imamo jedva dovoljan kvalitet sa broadcast aspekta posmatrano za emitovane programe, imamo mono ton itd. To nam ostavlja prostora za kupovinu nekih od istisnutih sistema koji je pouzdan i upotrebljiv bez obzira sto je tehnoloski prevazidjen. Ovde pre svega mislim na Betu i SVHS ali, ako cemo iskreno, uz nove trake i VHS HQ moze ponuditi sasvim pristojan kvalitet, posmatrano sa platforme kvaliteta koji stize do ekrana po domacinstvima. Ovde ima mesta svojevrsnom okviru u kome bi se smestila jedna linearna montaza ali onda dolazimo do pitanja: cemu taj trosak?

Da, zaista, cemu? Treba sagledati generalne strateske ciljeve televizije sa gledista produkcije pa proceniti da li je neophodna ili nije jedan ili vise linearnih montaza. U tom smislu zaista se kod malih televizija moze ocekivati uskoro smrt ovog tipa montaze. Svojevremeno je IBC televizija bazirala na dva racunara sa osnovom u DV500 i montazom programa da tece u Loop (kao, recimo, jedna ogromna "pogaca") a pandam tome je bila u radio spektru, stanica Madona iz Pozarevca koja je pokrivala citavu Srbiju ali je pocivala na dva racunara i plug-inovima za Winamp. Eto, ipak zavisi od opredeljenja najpre a tek kasnije od finansija, ja bih rekao.
[ Sirenica @ 12.12.2006. 13:17 ] @
Ok, to je tvoje misljenje, iako se ja ne slazem s njim.

Ne znam cime se bavis i u cemu si privatnik duze od mojih 35 godina zivota, ali mislim da je mojih 17 godina radnog staza i iskustva u televiziji sasvim dovoljan razlog - da se ne slozim s tvojim misljenjem. :) Ja bih ovde stavila tacku, sto se mene tice, da ne bi otisli u dublju polemiku, jer to koji su "strateski ciljevi" jedne TV kuce vec nije tema koja je ovde postavljena. ;)

Poz
[ lancia88 @ 12.12.2006. 20:29 ] @
Pozdrav,

da, stavicu i ja tacku na temu, ne znam samo gde si to nasla da sam konkretizovao necije godine zivota u odnosu na godine mog privatnickog staza, i u tome pronasla sebe. Ipak, kada smo kod godina, bojim se da nikako ne bih mogao da Ti budem "dete" iako, sem nategnuto, ne bi moglo da bude ni obratno. :)

Godine bavljenja video-produkcijom definitivno nose sa sobom iskustvo rada u struci ali jos uvek ne pomazu kod definicija strateskih ciljeva o kojima ipak odlucuje neka druga struka. Ja licno imam video-produkcijski studio sa dve linearne i dve nelinearne montaze i poprilicno se i bavim time iako je moj poslovni sistem ipak dosta siri od pomenute video-produkcije pa me to sputava da u potpunosti budem u materiji. Sa takvog stanovista sam i posmatrao i analizirao sve TV kuce sa kojima sam radio (nekima sam i ucestvovao u odrastanju, nekima u sazrevanju a neke sam i ispratio recimo), i iz toga izvlacio zakljucke koje sam izneo ovde. Nisam na stanovistu da apriori mora da postoji pravilo a'lla koliko para-toliko muzike, naprotiv, smatram da svuda treba potraziti substitute i cenovne alternative pre konacne odluke o investiciji u opremu/ljude, ali se neki novac mora izdvojiti. U svim tim izdvajanjima najvise novca ustedi strateska odluka kako ce se produkcija razvijati, jednostavno, ukoliko imas ekonomsko opravdanje za brz rad, investiraces u opremu za brz rad, odnosno, moras pronaci novac za linearnu montazu. Ukoliko mislis da nemas ekonomsku racunicu u brzom radu vec sve mozes sporovozno odraditi a nesto eventualno iskrslo dati na usluznu izradu, onda ne treba ni razmisljati o linearnoj montazi. Hocu kakim-necu kakim je najgora opcija, odnese pare nepotrebno, nema ih kasnije za potrebno i uvek se zapetljas koliko god da ulozis naknadno. Eto, to je moja skromna poenta.

I da, naravno, svako ima pravo na svoje misljenje, ne bi mi palo napamet da diskutujem sa nekim ko nema svoje misljenje vec prenosi tudje stavove...a da li je to oprecno misljenje mom, zaista je irelevantno za dobru diskusiju.
[ Cileinteractiv @ 13.12.2006. 23:01 ] @
U svakom slučaju mnogo toga poučnog i korisnog je napisano na ovoj temi tako da iz ove kratke "rasprave" možemo mnogo naučiti ne samo o tehnici nego i o principima u ovoj oblasti tehnike. Savršeno rešenje za sve situacije ne postoji osim toga onaj ko ima i linearnu i nelinearnu montažu je mnogo fleksibilniji i zaštićen od raznih kompjuterskih problema, po meni to je bezkompromisno rešenje. A novac, to smo apsolvirali
[ Pink i Floyd @ 08.01.2007. 12:41 ] @
S obzirom da radim u informativnom programu najvece komercijalne tv sa nac. pokrivenoscu, mogu da kazem da je za ozbiljan rad u informativi neophodno imati i linearnu i NLE montazu. Svi koji pricaju o prednostima NLE montaze zaboravljaju na faktor vremena u info programu, tj. situacijama kada se ne moze cekati da se materijal ubaci u racunar vec je neophodno brzo reagovati (x situacija kada se nesto montira u toku dnevnika), e tu je neophodna linearna montaza sa iskusnim montazerom. NLE montaza se koristi za izradu forspana, naslova (hedova) i sl, prilozi se montiraju u linearnim montazama. Nisam siguran da ce tranzicija na NLE montazu ici tako brzo kao sto su neki predvidjali, preduslov za to je digitalizacija a ona podrazumeva promenu celog broadcast sistema sto je ogromna investicija. kada je Srbija u pitanju tek mozda za desetak godina.
[ lancia88 @ 08.01.2007. 14:08 ] @
Pozdrav,

NLE se evidentno uselila u broadcast sistem na domacem trzistu jednako kao i na strano ali ne uvek kao zamena, vec ponekad i kao dopuna a ponegde samo kao posmatrac kao u navedenom slucaju. Realnost je u svakom slucaju ali princip je da jos uvek nema iskljucivosti.
[ darkodj @ 06.02.2007. 01:08 ] @
Mozda sam malo zakasnio sa ovom porukom, ali kada je rec o brzini i da li je nle brza od linearne pitanje je sta od ostale opreme ima televizija i koje kamere koristi. Evo kako to otprilike funkcionise sada preko. Novinar i snimatelj snime prilog, kada zavrse novinar i taj isti snimatelj koji poznaje osnove montaze na licu mesta pogledaju i posalju sirov materijal u tv gde montazeri u low-res montazama zavrse montiranje, ubeleze rezove i kada materijal stigne pri ubacivanju kompjuter pravi montiran prilog automatski. Pa sta je tu onda brze od toga. Problem je sto kod nas taj proces nikako da se ustali. RTS je imao tu zamisao i krenuli su da sprovode u delo ali su se negde u svemu tome izgubili. Fox bi trebao tako da funkcionise pa videcemo. Za sve to treba i malo vise para da se realizuje. Ako se radi po starom, bolje je linearno za informativu, a za emisije je nle zakon. nle ima "undo" a linearna ne!
[ Sirenica @ 12.02.2007. 07:23 ] @
Nije stvar samo u "undo" funkciji... NLE je zaista bez premca, sto se tice sporovoznih emisija... nije za informativni, slazem se...bar ne u nasim uslovima u ovom trenutku.
[ azercode @ 28.03.2007. 22:53 ] @
1000 zasto 1000 zato

betaSP je betaSP i nikad vise takvog standarda,dodje digital beta i sx i vec se tu pojavila razlika pri montazi,pa onda dodje PC pa i u taj PC ubacivanje materijala sa mnogo nekih medija od dv pa do hdd i tu ima razlika.

ali ali

dnevnik pocinje u 19 i 30 a ti u montazi cekas trebaju doci brzo , vec je 19 i 10 vazna vjest sa njom pocinje dnevnik,i napakon ulaze (19 i 15),novinar pise tekst nabrzaka i ulazi u montazu 4 off-a 3 izjave.nemas kodove izjava,
i pocinje šamaranje priloga.

cita off ti ljepis izjavu off izjava,to si gotov onda ufatis kamermana pitas gdje je sta od kadrova otprilike i sve ih izbacis iz montaze to zavrsis,popusis cigar 19i30,i onda tek vidis sta si radio.

odavno rade ljudi sa pc-om ali kad god gledate vani neku pressušu sve bete.

informativa ne moze bez cut montaze,to jes masina na masinu.
ako danas radim 10-15 priloga i to provuc kroz pc,ima tu posla a i na kraju to sto zavrsis u pc treba i izbacit ,neide bas sve u eter sa pc-a


pozzzzzzzzzzz montazeri

ps.odoh spavat radim jutro treba ustat u 5i30
[ autarh @ 15.04.2007. 01:25 ] @
mozda je pitanje trebalo da glasi
STA JE BRZE linearna ili nelinearna NA "OVAKVOJ" TELEVIZJI.

U zadnijih 6 meseci sam imao tu srecu cd podignem 4 ozbiljne nacionalne televizije (2 projektno 2 od praznog prostora)
i svaki put je bio drugi prstup problemu montaza ...

Glavan stvar u odabiru montaza je UREDJIVACKA POLITIKA televizija. Ako televizija nema PRODUKCIJU (snimanje i slicno) onda je suludo uopste i pomisljati na linearu montazu, ukoliko televizija ima JAKO MNOGO ENG-a onda je linerna montaza

Znaci suludo je kupovati linearnu montazu ako TV stanica nema nijednu kameru, cim se tu uvuce kamera i postoji emisija VESTI tu nema razmisljanja dve nelinearne montaze su neophodne...

e sad cena bilo kakve montaze zavisi prvenstveno od kamera koje koristite... ako imte DV kamere sigurno necet kupiti BETA montaze i obrnuto ...

i ne postoji prevelika cena za linearnu montazu .. kada vlasnik tv stanice hoce da ima VESTI.. najmanji je trosak je linearna montaza.. troskovi ekipe za prikupljanje vesti (snimatelj, novinar, vozac, kola, benzin, klopa, ....) isnose minimum 5000 evra mesecno ukoliko se radi o jako maloj lokalnoj stanici (podrazumeva se da se mislio o ozbiljnoj stanici).. godisnje je to oko 60.000 evra...

znaci 60.000 evra + ...koliko ono bese kosta jedan dobar linerani sistem? znaci linearni sistem nije skup, jedina razlika je sto se to placa odmah a ekipu mozda platis a mozda i ne platis.. srbija....


sto se tice NELINEARNIH montaza sem EDIUS kartica koje manje vise koristim samo sa VOICE OVER sve ostalo moze da zavrsi najobicniji FIREWIRE od 15 evra ..

trenutno koristim
DSR11 (firewire in/out) ,
SONY J30 SDI (Firewire out),
SONY DU1000 UTP download (DV CAM)
FOCUS FS1 FIRESTORE FTP Download (MPEG 2)

znaci sve moze na kabl bez nekih specijalnih kartica i dzidza midza...


naravno na procesoru , ploci, memoriji ne treba stedeti samo najbolje sa trzista ... i to je to ... nema neke velike mudrosti....

linerane montaze ce izaci iz upotrebe tek kada se uvedu HDD snimaci , vec ih ima na trzistu ali nedovoljno...