[ Pali zari @ 24.08.2006. 14:03 ] @
Koje knjige preporucujete itd bilo bi pozeljno da su na srpskom ali nemora. treba mi kako da podignem server kako se odrzava i kako da se umrezi vise racunara , i kako da namestim linux server i recimo 5 racunara
[ vladared @ 24.08.2006. 19:42 ] @
Ugh Mijo... Đe ga nađe!
Po meni prvo bi trebao malo da vidiš kako se vezuju računari, zašto baš tako a ne na neki drugi način. Knjiga... Pa teško da ćeš naći neku praktičnu knjigu o tome. To je ipak zanat koji se uči.
Za samu instalciju linuxa nećeš imati problema, mada ako stvarno ozbiljno želiš time da se baviš moj savet je da uzmeš neku knjigu koja ozbiljno obrađuje linux i da prvo nju naučiš. Lično ja preferiram jednu knjigu (ali nju imam samo na Engleskom jeziku). Ime knjige je "Linux + Study Guide" a pisac je Rederick W. Smith.
Međutim to ti neće biti dosta. Evo ja se već dva dana patim oko servera koji je savršeno radio ali sada sa tim istim skriptama na istoj distribuciji neće ni da čuje. Sigurno je naka glupost ali ja ne mogu nikako da otkrijem gde grešim! Fali ti iskustva, ali sa obzirom da je recimo 5 računara to bi mogao da bude dobar početak.
Koja je namena te mreže? To isto treba da pokazuje pravac u kome da se "obrazuješ"!!!
Sve u svemu nije baš tako lako biti dobar sistem admin, bez obzira što sam naleteo na neke "šarlatane" koji su tvrdili da je to smešan posao. Zato recimo u jednoj firmi (gde mi radi žena) imaju 15 tak računardžija (doduše programera) i mreža im više ne radi nego što radi. Osim svega ovog što sam nabrojao trebalo bi što više knjiga da čitaš, da pratiš sve novine na netu i da BELEŽIŠ SVE što si uradio ili naleteo. Samo tako vremenom možeš postati pravi sistem Admin!!!
[ Jbyn4e @ 25.08.2006. 08:51 ] @
Nije rederick vec roderick, i ima i na srpskom:
Administriranje Linux sistema
A za sve ostalo upisi linux (a imas i na temu unix) pa gledaj koja bi ti mogla pomoci...

Sto se tice tvog pitanja, suvise je uopsteno, jer moras prvo da se upoznas sa OS-om, da trazis resenja preko pretrazivaca, pa cak i da sam isprobavas nesto ako nema resenja.... ili na kraju batalis sve :(

U svakom slucaju, suse je najpriblizniji windozama (cak sam video skoro i opciju - desni klik na folder, pa properies pa sharing... sto nije postojalo ranije), pa probaj (govorim o suse 10.1 (free) i sles 10 (server varijanta koja se placa))
[ random @ 26.08.2006. 14:52 ] @
Linux System Administrator's Guide
Linux Network Administrator's Guide
[ dpop @ 25.09.2006. 08:21 ] @
Još jedan hint ( zahvaljujući širokogrudosti autora ) 4 FREE download ( .pdf )
http://www.conwex.info/draganp/books_OS_Unix_Linux.html
[ Mister Big Time @ 26.09.2006. 05:30 ] @
Pa zavisi dosta toga od tvog pred znanja... da li si radio mreze na windowsu? Imas li iskustva sa DHCP-om, Domenima, DNS-ovima, Firewall-ovima itd? Ako jesi onda ce ti biti znatno lakse da se prebacis na linux administraciju, a ako nisi onda bi bilo dobro da se upoznas sa osnovnim pojmovima... uzmes 2 kompa i umrezis pa testiras kako sta radi... za pocetak.
Probaj i da skines neki linux gateway distro, koji ima sve podeseno vec pa onda da vidis kako to radi "uzivo".. npr. ClarkConnect.