[ Goran Rakić @ 21.02.2003. 14:10 ] @
Naime instalirao sam GARNOME i GNOME 2.2 (mozilla-u i ostalo nebitno) i sada nece da se startuje GDM. Naime nakon build-a GARNOME-a backup-ovao sam stari gnomerc iz /etc/X11/gdm/ i napravio novi:

Code:

     #!/bin/bash

     GARNOME=$HOME/garnome
     PATH=$GARNOME/bin:$PATH
     LD_LIBRARY_PATH=$GARNOME/lib:$LD_LIBRARY_PATH
     PYTHONPATH=$GARNOME/lib/python2.2/site-packages
     PKG_CONFIG_PATH=$GARNOME/lib/pkgconfig:/usr/lib/pkgconfig
     GDK_USE_XFT=1
     export PATH LD_LIBRARY_PATH PYTHONPATH PKG_CONFIG_PATH GDK_USE_XFT
     exec $GARNOME/bin/gnome-session


Kada sam se prijavio prvi put sve je proslo kako treba, medjutim prilikom restarta i paljenja danas kompjutera X se startuje, GDM prikaze plavi prazan ekran i stane. Onda sam probao da se prijavim u text modu i onda pokrenuo X sa startx, sto mi je startovalo stari GNOME (tj gnome-session van /home/goran/garnome-a, medjutim sa sesijom iz gnome2.2 pa je prijavio greske da ne moze da otvori neki djavo u nautilus-u, da nema ShowDesktop aplet i još po nešto.

/var/log/gdm/*.log.* ne daje nikakve podatke, po njemu je X uredno startovan, XFree log takodje ne prijavljuje greske, ali GDM Login nece da prikaze nista... samo plavi prazan ekran. Sta da radim?
[ B o j a n @ 21.02.2003. 22:57 ] @
Kada startujes X, switch-uj se nazad u tu konzolu ( ctrl-alt-f1, za prvi tty, f2 za drugi ...itd ), i moci ces da vidis i neke korisnije poruke osim X log-a.

Naravno, probaj sa GDK_USE_XFT=0, posto time insistiras na aa fontovima, sto je meni pravilo problem poslednji put kad sam probao garnome.

ps: probaj da ovo parce koda izvrsis rucno, direktno sa terminala, a ne da prepustas to gdm(-u).
[ tOwk @ 22.02.2003. 04:55 ] @
Hm, ne znam kako si instalirao GARNOME, ali GDM ti se pokreće kao root, i u tome je problem.

Postoje dve mogućnosti.

1. GDM ne vidi fontove.

Tada je najbolje pokrenuti „fc-cache“ kao root, ali to naravno znaš! Zar ne? ;)

Evo da pojasnim zašto je to tako.

GARNOME je prilagođen jednom korisniku, i GDM koji on kompajlira ima iste te osobine. Fontconfig (ono što GNOME-ov Pango koristi za fontove) drži keš (cache) liste fontova u home direktorijumu korisnika (.fonts.cache-1, i ovo se automatski generiše pri izmeni direktorijuma, tj. njegovog timestamp-a, i zato je moguće dodavati fontove na sistem kopiranjem istih u direktorijum iz putanje). Kada ti pokreneš fc-cache kao root, tada se za sve direktorijume navedene u fonts.conf (za Xft1 XftConfig) fajlu pravi fonts.cache-1 fajl koji sadrži iste podatke, ali za njega se ne očekuje da se često menja.

GDM ti se po podizanju sistema pokreće kao root, i zato nema pristupa fontovima, osim ukoliko je urađen fc-cache. Ako ne može bilo šta da ispiše, GDM svakako nije srećan. To inače prouzrokuje spontano gašenje X-a kod nekih (v. FAQ za starije verzije GARNOMA-a, pošto tada automatski mehanizam keširanja za obične korisnike nije radio).

2. GDM ne vidi ostale biblioteke

Opet, kako GDM zahteva sve najvnovije biblioteke iz tvoje GARNOME instalacije, a ti sistem upućuješ kako da ih pronađe tek po pokretanju GNOME-a, eto ti problema. Zato ih postavi pre pokretanja GDM-a (kako god da se to radi na tvom sistemu).


Padaju mi još neke stvari na pamet, ali prvo probaj ovo, pa tek onda sledeće.
[ tOwk @ 22.02.2003. 04:57 ] @
I naravno, da izmeniš šta ti se pokreće sa startx, uradi
„echo exec ~/garnome/bin/gnome-session >~/.xinitrc“
[ Goran Rakić @ 22.02.2003. 11:01 ] @
Ali meni je gdm ostao stari, nisam ga menjao... samo sam editovao skript sta on da pozove... probacu ovo sto je danilo predlozio.
[ tOwk @ 22.02.2003. 12:42 ] @
Stari GDM kao 1.x, ili 2.0?
[ Goran Rakić @ 22.02.2003. 16:54 ] @
2.x, imao sam GNOME 2.0, a onda sam uradio update. Inače ft-cache nije pomoglo, a kada sam probao da preko startx startujem garnome, nije uspelo. Pojavi se onaj splashscreen (garnome..) i tu stane i ne radi ništa... Onda sam vratio stari gnome-session (iz /usr/bin) te startovao gnome 2.0. Nautilus se onda bunio da u shell-u odradim bonobo-slay što valjda radi neko poništavanje konfiguracije, te sam to i uradio. Sada preko startx mogu da startujem stari (2.0) gnome, ali nikako ne mogu da pokrenem ni gdm ni garnome.

Inače kada iz Gnome-terminal-a pokrenem "gdmgreeter -v" dobijem poruku:

Citat:

The greeter version (2.4.0.7) does not match the daemon version.
You have probably just upgraded gdm.
Please restart the gdm daemon or reboot the computer.


PS - sada sam ukapirao da verovatno nisam mogao da pokrenem garnome jer nisam podesio path i ostale varijable kao iz skripte te da to moram da uradim sto bi inace trebao gdm da uradi sa svojom gnomerc skriptom. Mada gdm i dalje ostaje misterija.
[ Goran Rakić @ 22.02.2003. 18:06 ] @
ne vredi, probao sam i da postavim env vearijable i onda pokrenem gargnome, ali samo stane (prikaze onu sliku, malo disk drci i onda sve stane) u CTRL+ALT+F1 prikazuje samo poruke Audit: DATUM_VREME NEKI BROJ: Client x rejected from local host mada to prikazuje i sada dok ovo kucam iz gnome 2.0. Izgleda da ću morati da obrišem i jedno i drugo pa iz početka, mada mi se to ne sviđa... Danilo, pomagaj ;)
[ tOwk @ 22.02.2003. 19:21 ] @
Iskopiraj ti taj tvoj gnomerc u .xinitrc u tvom ličnom direktorijumu, zatim, sa svim podešenim promenljivama kao root uradi fc-cache. Proveri da pokrećeš ispravan fc-cache (sa „which fc-cache“, treba da ti pokaže tvoj novi GARNOME dir).

I reci šta ti se tačno dešava na sistemu (da li možda fc-list neprekidno radi; neki su već prijavljivali da im se dešava da na RedHat-u uđe u beskonačan ciklus, proveri sa top sa nekog terminala, a za rešenje ovoga pogledaj GARNOME mail listu).

I pretpostavio sam da imaš GDM 2.0, pošto jedino tada mogu nastati ovakvi problemi. Probaj i Bojanov predlog.

PS. Možda sam ti poslao neki virus, ne bih ja bio tako siguran ;)
[ Goran Rakić @ 22.02.2003. 21:55 ] @
Koja glupost od mene... ;) Nisam pokrenuo odgovarajuci fc-cache. Sada sam to uradio i GARNOME se startuje lepo preko startx skripte. Sada još gdm ;). GDM pojavi plavi ekran i kursor postane satić i to je to. Top komanda ne daje ništa čudno, zauzeće je minimalno a od procesa X i gdm imaju najveće zauzeće procesora (ništa veliko)