[ broker @ 21.02.2003. 21:19 ] @

Pa eto, postao sam srecni korisnik eBankinga kod Vojvodjanske banke.

Oprema: smartCard citac koji se povezuje na serijski port plus na PS/2 od tastature odakle uzima napajanje. Dobija se CD sa softverom.

Softver se sastoji od dva modula: dela za autonetifikaciju pomocu Smart karcice i samog softvera za platni promet. Instalacija je manje vise jednostavna.

Elekotronok poslovanje omogucava sve potrebne operacije: pisanje naloga, proveru, izmene, potvrdniivanje, elektronki potpis i na kraju izdavanje naloga. Uradjen je solidno. Ima zamerke uglavnom kozmeticke prirode. Solidno je resen i import/export podataka radi povezivanje sa knjigovodstenim programima. Taj deo je mogao biti i bolje uradjen ali i ovo je upotrebljivo.

Inace, softver je uradila slovenacka firma Halcom (www.halcom.si) a koristi se jedinstven sistem za sve domace banke. To znaci da preko koje god banke da koristite platni promet, koristite isti softver. To mnogo olaksava stvari ukljucujuci i manipulaciju sa vise ziro racuna kod razlictih bankana iz istog programa.

Program se moze instalriati u personal i biznis verziji. Ova prva je namenjna za koriscenje na jednom racunaru i potpuno je samostalna. Moze se instaliratina vise racunara i na njima nezavisno korsititi sto je zgodno ako ste mobilni pa vam je potrebno da sa raznih mesta proveravate racune. Dovoljno je da sa sobom nosite citac i cd sa softverom pa cete sve moci da obavite sa bilo kog racunara.

Biznis verzija je namenjena za mrezni rad i sastoji se od servera i klijenata.

Program je dosta dobro osmisljen, ima sifranik banaka i sifarnik komitenata, omogucava pripremanje sablonskih naloga (za placanja koja se cesto ponavljaju), a novi nalog s emoze napraviti i jednostavnik kopiranjem vec izdatog naloga.

Sistem omogucava da vise korisnika ima pristup odredjenom racunu uz naravno nekoliko nivoa privilegija.

Za komunikaciju se koristi bilo koja Internet konekcija. Program se moze podesiti da sam upostavi konekciju, pokupi podatke i prekine vezu (ne radi se on line, nego se program samo na kratko poveze na net kada korisnik to zeli i tada izvrsi sva vec nalozena placanja i azurira stanje prema podacima na serveru banke). Internesantno je da ako je internet konekcija vec uspostavljena program ce je iskoristiti i nece je prekinuti.

Sve u svemu, zadovoljan sam. Ako neko ima nesto da pita, na raspolaganju sam.
[ Bakki @ 22.02.2003. 11:31 ] @
Pretpostavljam da si to dobio kao firma, tj. pravno lice.

Zna li neko za banku (OSIM Meridian banke) koja nudi E-banking fizickim licima, tj. građanstvu? Ali sada, a ne "u najavi".
[ Noe @ 22.02.2003. 16:08 ] @
Delta banka i to od pre nove godine.


http://www.deltabanka.co.yu/helphb/

https://www.deltabanka.co.yu/e-banking/e-bank.htm
[ darko @ 22.02.2003. 18:41 ] @
to nije e-bank vec on-line banking. mozes da prover stanje, narucis izvod, cekove...
[ broker @ 27.02.2003. 15:38 ] @
Informacija iz Vojvođanske banke....



Način povezivanja E-bank klijenta do EBB Beograd preko dial-up llinija

Korisnici za povezivanje E-bank klijenta mogu da upotrebe pozivnu (dialup) b e s p l a t n u vezu, koju u saradnji sa Internet provajderom Eunet omogućava EBB Beograd.

Za korišćenje servisa korisnik može da nazove bilo koju pristupnu tačku u 10 gradova Srbije. Spisak ulaznih tačaka nalazi se u prilogu ovog dokumenat ili na Internet adresi:
http://www.eunet.yu/cms/view.php?id=1270

Prilikom prijave u sistem upotrebljava se sledeće korisničko ime i lozinka:
korisničko ime: vbub@ebb
lozinka: vbub

Pomoću navedene prijave korisnici mogu da se uključe samo u usluge EBB centra.
Detaljnija uputstva za podešavanje Dialup konekcije na različitim operacionim sistemima, nalaze se na Internet adresi: http://www.eunet.yu/cms/view.php?id=1133
[ gagi_t @ 23.04.2003. 08:56 ] @
Nacionalna stedionica !!!
Pruza E-bank fizickim licima.
[ S a l e @ 16.07.2003. 05:35 ] @
Jel ima nekih novijih informacija oko e-bankinga u nas
Koja banka nudi najpovoljnije uslove za fizicka lica?
[ Dragan Varagic @ 16.07.2003. 09:03 ] @
Ovo je dobro. Po odgovorima na ovu (veoma važnu) temu vidi se koliki je odnos poslovnih i privatnih korisnika na ES-u :)

Video sam još početkom godine kako rade neki sistemi, a konkretno koristim slanje izvoda mailom kod Continental banke.
[ broker @ 16.07.2003. 16:11 ] @
Naravno da je na ES više ljudi koje interesuje elektronsko plaćanje za fizička lica. Takva je struktura članova :)

eBaking za firme je vrlo korisno. Pre svega sa podacima se barata u elektronskom obliku što pre svega znači da su ti podaci mnogo upotrebljiviji.

Za sada se još uvek najviše koristi ebanking koji i nije ebanking, i svodi se na to da firma izvode dobija emailom ali u rtf ili doc formatu koji je upotrebljiv samo da se odštampa. Pitao sam recimo u Vojvođanskoj banci da li postoji mogućnost da izvode dobijam u nekom upotrebljivijem formatu kao što je XML i rekli su mi da to planiraju da omoguće. nisam se dalje mnogo interesovao jer sam ubrzo aktivirao pravi ebanking nalog kod njih i sada imam sve podatke o prometu preko tekućeg računa u elektronskom obliku. Podaci su upotrebljivi do te mere d sam recimo napravio program da mi na osnovu izvoda obračunava porez na finansijske transakcije i to mnogo tačnije nego što to rade banke a uz to ne moram nigde da mrdnem, dva klika mišem i imam pred sobom kompletan obračun.

Ne treba pominjati da ti podaci mogu da se upotrebe za neke jednosavnije analize poslovanja koej su korisne za manje firme i preduzetnike koji i ne moraju da imaju posebne aplikacije za knjigovodstvo.
[ e-Marko @ 27.01.2005. 11:03 ] @
ProCredit Banka nudi e-Banking za fizicka lica kao i za pravna lica.

Pozdrav.