[ tunjar @ 22.02.2003. 18:18 ] @
Dobar dan...
Kao prvo ja nista ne znam o elektronskim money transakcijama pa ako neko ima dovoljno zivaca i vremena da mi to objasni..
Naime o uplati love preko westernuniona znam ponesto ali i tu mi nije jasno nesto..
Na primer kada neki Horhe Luiz iz tamo neke Nikaragve hoce da uplati
meni na primer 100$...i on to uplati i kako ja da podignem te pare ..sta treba da poznajem od podataka mislim verovatno ima neka sifra ...
neko mi je pominjao neki mtcn (???) ....Ma skroz nemam pojma....

Ali ono sto stvarno nemam pojma je SWIFT ...
Znam da je to transfer "bank acount to bank acount" ali
gde ja da otvorim racun u banci ovde kod nas(u Beogradu sam) mislim koja banka je najbolja za to ???
Kako se odvija taj proces ..valjda ja dobijem taj broj,kod sta li je vec...
i sta onda da radim kada neko hoce da mi uplati novac na moj racun ili ja na neciji ???

Zaista ako neko hoce da me prosvetli jer ja sam skroz "nepismen" za te e-transakcije love....
Pozdrav ljudi i hvala Vam.....
[ ventura @ 22.02.2003. 19:14 ] @
Otvori devizni racun u bilo kojoj nasoj banci i trazi im SWIFT instrukcije za taj racun. To parce papira faxiraj onome ko treba da ti posalje pare, i on sa tim papirom (informacijama) ode u svoju banku, i sa njegovog racuna ti direkt posalje pare.
[ Ivan Dimkovic @ 22.02.2003. 19:21 ] @
Mislim da sve banke u YU rade SWIFT transfere. Razlikuju se po proviziji koju uzimaju, broju korespodentskih banaka izmedju (i njihovim provizijama), itd.. najbolje je da se raspitas u nekoliko banaka.
[ Mihailo @ 24.02.2004. 10:37 ] @
Kad sam već tu :)

Citat:

S.W.I.F.T. is an acronym for the Society for Worldwide International Financial Telecommunication organized under Belgian law as a nonprofit cooperative company. It is an international communications system for messages among its member institutions in most of the countries in the Americas, Europe, Japan, and certain countries in Asia. Its member institutions are banking organizations engaged in transmitting international financial messages (and certain non-banking institutions).
[ mileusna @ 03.03.2004. 13:19 ] @

Zna li neko da li se plaća neki porez na SWIFT doznake na privatne devizne račune građana?
[ [gagi] @ 08.03.2004. 13:20 ] @
SWIFT kod ili SWIFT adresa je identifikator neke od banaka u medjunarodnom platnom prometu.

U kojoj god banci da se otvori devizni racun i ako pri tom ocekujes uplatu na taj devizni racun trebaju ti "instrukcije" koje saljes osobi/firmi koja treba da ti uplati pare. Instrukcije se sastoje od Naziva banke, SWIFT adrese, broja tvog racuna u banci i instrukcije o banci preko koje ide transfer (ako banka uplatioca i banka primaoca nemaju korespodentske odnose).

Porez na transakcije se ne placa ali vrlo cesto (uvek) banke uzimaju proviziju ako novac podizes odmah. Neke banke imaju klauzulu da ako novac ostane racunu 30 dana, ne placa se provizija pri podizanju.

[ dex3p @ 31.03.2004. 04:12 ] @
Citat:

Naime o uplati love preko westernuniona znam ponesto ali i tu mi nije jasno nesto..
Na primer kada neki Horhe Luiz iz tamo neke Nikaragve hoce da uplati
meni na primer 100$...i on to uplati i kako ja da podignem te pare ..sta treba da poznajem od podataka mislim verovatno ima neka sifra ...
neko mi je pominjao neki mtcn (???) ....Ma skroz nemam pojma....



odesh u banku i kazesh da treba da primish novac preko westernunuona (morash da imash lichnu kartu kod sebe), oni ce da ti daju formular gde treba da unesesh ime i prezime onog ko ti salje, njegovu adresu, ocekivani iznos novca, MTCN (Money Transfer Control Number) koji si dobio od Horhe Luiza i tvoje podatke, predash to na shalter i sacekas dok oni posalju faxom.. 15ak min i ukoliko su tachni podaci posalju te na shalter i podignesh svoj novac