[ yu1ny @ 29.08.2006. 15:55 ] @
Imam neke analogne vatmetre za merenje RF snage, a svidja mi se ovaj projekat na: http://www.webx.dk/oz2cpu/radios/miliwatt.htm, a mozda i ovaj: http://hem.passagen.se/communication/watt2.html
Da li je neko pravio nesto slicno ili neko mozda zna gde moze da se naruci AD 8307, koji je malo "egzotican"?
[ yugaja @ 29.08.2006. 20:10 ] @
Sto se tice analog device-sa na poslu jako puno trosimo AD8361 koji je "true_RMS" detektor, linearan po naponu (dignes snagu 2 puta, napon skoci za koren iz 2 puta). Sa njim bi verovatno imao neprecizno ocitavanje malih snaga, nema logaritamski pojacavac tj ne meri snagu u dB . Chip nije jeftin (ono na hiljadu i vise komada kosta oko 4-5 eu cini mi se). Probaj da porucis samplove sa analogovog sajta. Inace chip je dosta dobar rekao bih da vredi sva cetiri eu Salim se, daleko je od nekog ozbiljnog instrumenta (koji i naravno kosta par 1000 eu), pogotovo ovo true_rms...Ali za neke amaterske primene vise nego dobar naravno!!!
Znaci probaj sa samplovima, meni su slali, doduse neke OP-ove!
[ yu1ny @ 30.08.2006. 08:45 ] @
Pod alfa, hvala na odgovoru, a pod beta evo gledam pdf onog AD8361, ipak nije to to. Jeste da su iz iste familije, rodjaci , ali ovaj sto meni treba je bas pravi. Vidim da je i Bora Omega koristio isti za svoj projekat SWR-PWR metra i hvali ga samo tako.
Idem da pojasim jos malo net, da namoljakam AD da mi posalje jedno 10-tak komada .
Akcija traje i dalje.
[ alpeko @ 01.12.2006. 00:29 ] @
Imas kompletnu semu.odnosno projekat u info elektronici.Inace to je iz ELEKTORA.
pozdrav.alpeko
[ yu1ny @ 01.12.2006. 08:52 ] @
Znam, alpeko, već sam to iskopirao, a malo sam se potrudio i uskoro dobijam 2 kom AD8307ARZ, u SMD tehnici.
Biće valjda zimskih dana, pa će biti vremena za zabavu oko vatmetra.
[ whitie2004 @ 05.12.2006. 07:31 ] @
Verovatno sam malo OFF, ali su pravi ljudi prisutni ....

Pojavili su se kod nas aaronia.de analizatori spektra za par stotina eura - jel' to koliko-toliko ozbiljna firma ili su to decje igracke. Na sajtu izgleda mocno ..... i jeftino.
[ yu1ny @ 05.12.2006. 09:05 ] @
Ja prvi put čujem za tu firmu, a ne mogu da je nadjem na netu, da bi dao svoje mišljenje o uređajima.
Daj neki link, pa da vidimo.
[ whitie2004 @ 07.12.2006. 07:37 ] @
http://www.aaronia.de/ pa onda u sp.analizatore -> redirekcija na drugi sajt ....

pazi pojam : elektro smog :-)
[ yu1ny @ 07.12.2006. 09:53 ] @
Sad bio na sajtu, opravili ljudi, svaka čast. Interesantan je onaj 4040 model, od 10MHz do 4GHz, za 500 evrića. Naravno da pravu ocenu možeš dati tek kad radiš neko vreme sa takvim uređajem, sigurno na displeju može malo šta da se vidi, ali zato postoji program za PC koji daje sigurno mnogo više mogućnosti. Nešto mi je veliki bandfilter, 100 KHz (širina opsega prikazana na ekranu) ali valjda bi bio OK.
Izgleda da ima baš puno opcija, meri polje sa antenom, a može i prikazivanje spektra nekog uređaja priključenog na SMA konektor.
Sve nešto pominju "elektrosmog", kažu idealan za te namene, što mu je izgleda i osnovna funkcija.
A ko ne zna šta je elektrosmog, neka se pripne na krov Beograđanke sa nekim radiouređajem u ruci, a o štetnom uticaju na čoveka da i ne pričam.
[ whitie2004 @ 07.12.2006. 20:12 ] @
TU za posveceno vreme.

Moje poimanje ovakvih alata vezano je za mnogo vece gabarite i nikako da prebrodim tu granicu. Vec sam merkao finansije da kupim jednu "igracku" kad je zena prokomentarisala: cekaj da ugrade i mobilni unutra :-)

Pitanje je bilo vezano za moju predpostavku da je u pitanju neki genericki proizvod, eventualno neko novo srce ( el.kolo, displej )...
[ 1OXB @ 08.12.2006. 00:15 ] @
Rajko,
Mozda je "elektrostvog" ali smog nije sigurno... ;-)
[ yu1ny @ 08.12.2006. 09:28 ] @
Boro !

Evo danas sam dobio dva AD8307ARZ, e još da nadjem malčice slobodnog vremena...

A za Whiti-a, dosadilo i meni tegljenje Motorolinog CSA za takve potrebe, a bar dva-tri puta mi se desilo da ga donesem kolima do odredišta i da sprava ne radi.
Pa onda na planini otvaraj kućište, vadi sve ploče napolje, čisti alkoholom, vraćaj opet unutra i moli se Bogu da proradi
Zato su te male stvarčice Bogom dane za akcijašenje po volffaking zabitima.
[ yu1ny @ 30.01.2007. 13:27 ] @
Evo da se pohvalim, akcija (skoro) završena, moj drugar Raša, YT1GRK, napravio spravu, malo sam mu i ja pomagao, , postaviću slike uskoro.
U pretpojačavaču AD 8307, iza toga nevelika pločica sa Pic-om i dvorednim displejem, u kutiji su i akumulatori, pošto sve vuče 30mA.

Kalibrisali po autorovim instrukcijama uz pomoć Motorola CSA, snimili krivu tačnosti pokazivanja od 10 - 500MHz i nigde ne prelazi 5%, što je odlično za RF i amaterske konstrukcije.

Ima nekih problema sa originalnim PIC programom, ali o tome kasnije.
[ yu1ny @ 02.02.2007. 08:45 ] @
Evo još malo o istoj temi.

Kad se originalni autorov hex fajl programira u PIC, ne prikazuje LF opseg (do 30 MHz), ali ima "caka", isključiš, držiš dugme za prebacivanje u meniju i uključiš, pojavi se Lf opseg i ne radi prebacivanje u meniju u nazad, pa ako se pretrči željeni meni, isključiš uređaj, pa ponovo uključiš, pa opet u meni , ostalo je prema autorovim specifikacijama. Trebalo bi samo proširiti broj kalibracionih tačaka, zbog još veće preciznosti, koja i ovako ne prelazi 4%, od 1 - 500 MHz, sa pažljivim kalibrisanjem, tako da još treba raditi na softveru.

Evo i slika:
[ DaLuKa @ 03.04.2007. 22:40 ] @
Malo zakasnjeli osvrt na temu, ja sam radio SWR/Power (do 60MHz) metar po shemi sa http://www.aripadova.it/ i mogu ti reci da radi dobro skoro godinu dana.

73 Damir