[ absBeg @ 29.08.2006. 23:39 ] @
1. Kod oznacavanja referenci i pointera naucio sam se da referencu lijepim uz ime varijable, a pointer iz ime tipa podatka, npr. int &nesto ili int* pointer. Sa sajta cplusplus.com sam skinuo neke kodove i vidio da je u tom kodu oznaka za pointer sljepljena takodjer uz varijablu. Znam da je oboje tocno, ali zanima me kakva je praksa kod programera?

2. rekli su mi da na faksu necemo uciti GUI programiranje u C++, a ne bih htio da ostanem bez toga. Kada mi je pravo vrijeme da to pocnem uciti? sad cu na 2.god i ucili smo strukture, pointere, funkcije, stek, tj. skoro sve osim klasa i naprednijeg gradiva.
Odakle je najbolje da pocnem uciti GUi programiranje? zanima me i win i lin programiranje.
[ DjoleReject @ 30.08.2006. 00:58 ] @
1) U poslednje vreme, postalo je uobicajeno da se zvezdica stavlja pored promenljive (int *broj ), a to se objasnjava time sto je logicnije da ona stoji pored promenljive, jer je preglednije (da li je?), a i da ne dolazi do sledece zabune:
int* prvi_broj, drugi_broj;
Ovde bi se moglo lako doci u zabunu da su obe promenljive pointeri, dok se u realnosti zvezdica odnosi samo na prvu.
Inace, C++ ignorise "bele" znakove, pa mozes napisati i: int*broj, kao i int * broj. Kompajler u prvom slucaju cim primeti zvezdicu, posto ona ne moze biti deo imena, zna da je u pitanju pointer, a u drugom (kao i uvek) jednostavno ignorise bele znakove. Inace, sve sto vazi za zvedicu (*), nema razloga da ne vazi i za ampersand (&), pa mi nije jasna takva podela medju njima (mada je istina da nije redak slucaj).


2) Odgovor na ovo pitanje je NAJPRE KLASE!!! Ne mozes shvatiti nista dalje ako se ne do`vatis objektno orjentisanog programiranja i znaj da ti ovo kazem iz dobre namere. Ne moras ti cekati da u skoli dodju do tog dela - uzmi sam i uci, ima mnogo dobrih knjiga. A i nije toliko tesko...
[ absBeg @ 30.08.2006. 11:59 ] @
Zahvaljujem se na odgovorima. Samo jos nesto. Klase sam vec jednom proucavao
i ne cine mi se tako tesko. Da li da nakon njih krenem na win32
programiranje ili mi za to treba napredno gradivo poput nasljedjivanja i
polimorfizma?

Takodjer, jedno usputno pitanje na koje mi niko nije mogao dati konkretan
odgovor. Kad poceti sa php-om? prije par godina sam ga pokusavao nauciti,
ali sam zapeo na nekim stvarima koje sam sad u toku studija shvatio. Da li
mogu na njega preci nakon klasa?
[ k4rl0 @ 17.09.2006. 10:26 ] @
Znam da je tema malo zastarjela,al nije do kraja odgovorena,pa..
Ja smatram da bi bilo dobro da naucis sve oblasti C++a(
od funkcija,STL-a,klasa,nasljedivanja...) prije nego
krenes na nesto kompleksno tipa Win32 programiranje.
Pa PHP mozes krenut ucit kad god hoces,PHP je Coliki(
ak se tak kaze) jezik koji ima dosta slicnu sintaxu c-u,
pa ako naucis C++ nije ti problem naucit PHP,iako mozes
pocet sa ucenjem PHP-a odma,preporucujem da dobro
savladas C++ prije nego krenes na PHP,kako nebi imao problema
sa poznavanjima osnovnih pojmova u programiranju i kako
nebi u isto vrijeme ucio 2 jezika..
[ absBeg @ 17.09.2006. 13:56 ] @
Nije kasno i hvala :)
[ Dragi Tata @ 17.09.2006. 14:16 ] @
Citat:
DjoleReject: 1) U poslednje vreme, postalo je uobicajeno da se zvezdica stavlja pored promenljive (int *broj ), a to se objasnjava time sto je logicnije da ona stoji pored promenljive, jer je preglednije (da li je?), a i da ne dolazi do sledece zabune:
int* prvi_broj, drugi_broj;


U stvari, to je više uobičajeno za klasično programiranje u C-u, nego u C++u. Tamo si morao da deklarišeš sve promenljive na početku funkcije, i onda je često dolazilo do zabune koju pominješ.

U C++u, dobra programska praksa je da deklarišeš promenljivu tek kad treba da je koristiš i da je odmah inicijalizuješ:

Code:
int* prvi_broj = &neki_broj;


i tu ne dolazi do takvih problema.

Stroustrup savetuje da se koristi stil sa "zvezdicom pored promenljive", jer je zvezdica deo imena tipa, a ne promenljive.
[ NrmMyth @ 17.09.2006. 15:00 ] @
Slazem se s Dragim Tatom i gospodinom Stroustrupom.

Ista stvar se koristi i u slucaju referenci:
Code:
int& a = b;
[ k4rl0 @ 17.09.2006. 16:18 ] @
Kad se vec prica o savjetima za pocetnike.
NrmMyth daj mi reci di si naucio SDL,oni njihovi
tutoriali nisu bas beginner friendly,a o dokumentaciji da ne pricam..
Jel postoji kakav book na netu?
Nije li ti malo tesko bilo popamtit sve one funkcije,naredbe,etc.?

[Ovu poruku je menjao k4rl0 dana 17.09.2006. u 22:23 GMT+1]
[ NrmMyth @ 17.09.2006. 21:50 ] @
Jedan odlican tutorial, koji ce ti mozda bit prilicno stran u pocetku je [url="http://sol.gfxile.net/gp/index.html"]ovdje[/url]. Pokazat ce ti ono bitno, kako funkcioniraju glavne funkcije i medju ostalim strukturu SDL_Surface (veoma bitno). Napravit ce ti i par igrica. Bitno je da prije toga imas dobro shvacanje pokazivaca, jer se oko toga dosta vrti.

Pazi ja nikada nisam ni popamtio sve one funkcije i ne znam ih ni dana danas. Zasto? Zato jer nisam nikada koristio SDL u tolikoj mjeri da bi mi sve uslo u pamcenje. Smatram da se nebi trebalo napamet uciti funkcije jer za to postoji dokumentacija, sve ono sto upamtis putem je odlicno, ali ucenje na silu, kao u skoli je glupo.
Bitnije je stvoriti sliku u glavi kako sto napraviti, a onda krenuti u odabir funkcija; naravno da moras imati neki uvid u sto imas na raspolaganju od funkcija.

Ovo je uvijek bilo otvoreno dok bi radio: [url="http://www.libsdl.org/cgi/docwiki.cgi/SDL_20API"]SDL API Reference[/url]

[ k4rl0 @ 17.09.2006. 21:55 ] @
Hvala,jako si mi puno pomogao,idem se primit ucenja..
Jos mi samo reci dal bi mogao sve to pohvata u 3 godine,
zato sto namjeravam na 4. godini kao maturalni rad napisat
jednostavnu igricu?
I kolko sam skuzio Video kontrola u SDL-u se svodi na crtanje
pixela i loadanje slika,dal to znaci da se ne mogu loadat neki
sprajtovi ili objekti?
Hvala jos jednom,pozz..

[Ovu poruku je menjao k4rl0 dana 18.09.2006. u 17:51 GMT+1]
[ NrmMyth @ 18.09.2006. 17:02 ] @
Imas li ti uopce pojam sto su 3 godine u zivotu programera? ...
Primjera radi, iza mene su niti 2 godine.

Radi, nemoj zuriti i natjeci se na natjecanjima. -Najbolji savjeti sto ti ih ja mogu dati.

Eto, cujemo se.
[ NrmMyth @ 18.09.2006. 17:04 ] @
Imas li ti uopce pojam sto su 3 godine u zivotu programera? ...
Primjera radi, iza mene su niti 2 godine.

Radi, nemoj zuriti i natjeci se na natjecanjima. -Najbolji savjeti sto ti ih ja mogu dati.

Citat:
k4rl0: I kolko sam skuzio Video kontrola u SDL-u se svodi na crtanje
pixela i loadanje slika,dal to znaci da se ne mogu loadat neki
sprajtovi ili objekti?

Koliko sam ja upoznat sprajt (sprite) je samo 2D slika. Pojasni malo.
[ k4rl0 @ 18.09.2006. 17:18 ] @
Iza mene je par mjeseci pravog ucenja programiranja..
Savjet za mene:www.google.com prije nego provalim glupost..
(Je,sprajt je 2D slika,znaci moze se koristit u SDL-u),
sry kaj te mucim..
Hvala na pomoci i savjetima,pozdrav
[ NrmMyth @ 18.09.2006. 21:40 ] @
Pozdrav.