[ str8yu @ 30.08.2006. 19:26 ] @
Radim u SAP_u 2 godine i nije mi jos jasna tolika prednost nad ostalim sistemima.To je sveogromno i nezgodno uzasno.
Neka mi se jave ljudi koji koriste sap , juzeri i konsultanti posebno ko zna ABAP.
Da li postoji kod nas neki forum koji se bavi samo sapom i problemima kojih ima * na 1000 u kustomizaciji i koriscenju?


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 30.08.2006. u 21:32 GMT+1]
[ range @ 31.08.2006. 08:27 ] @
Cudan ti je post s obzirom na to da radis dve godine, zvucis kao neko ko se bavi time dva meseca. U vezi foruma, i meni je to bilo cudno na pocetku, sad mi je jasno zasto nema tog deljenja znanja. Jednostavno, u SAP-u je sve na prodaju, a na prvom mestu know-how, nista se ne poklanja. Drugi problem se tice stanja u Srbiji oko toga, mi smo toliko malo i nerazvijeno trziste, da ustvari nema ljudi koji mogu da ti pomognu. I trece, sta ce ti uopste forum kod nas, imas ih dovoljno inace na netu (po meni ittoolbox je najbolji), pogotovo za ABAP. I na kraju, sta moze da ti bude problem u ABAP-u, jeste nezgodan, pogotovo ako si navikao na neki normalan jezik za programiranje. Ali problemi koje treba da resis ABAP-om su takvi da ti u principu ne treba bolje.
[ Miroslav Jeftić @ 31.08.2006. 13:13 ] @
Koliko znam kod nas nema ništa slično, ali ako ti engleski nije problem (a ne bi smeo da bude ako radiš toliko dugo na SAP-u), pogledaj ovde recimo:

https://www.sdn.sap.com/irj/sdn/collaboration
http://www.sapfans.com/forums/...dfa66e94a4fa373e320dba709c44c9
[ str8yu @ 31.08.2006. 13:42 ] @
Dve godine ili dva meseca , tesko ce se kod nas stanje promeniti.Trziste je malo i siromasno a pravih trening centara nema
a sisten sam/guli do besvesti ja vrlo trnovit put do uspeha a neki dobar cilj postici je tesko.
sto se tice forum a nebi bilo zgoreg da postoji na srpskom jeziku, SDN je odlican odgovaraju ljudi za 10 minuta svaka cast.
postoji neki www.sapzona.com na srpskom ali nije posecen od skoro je pa zato
a sto se ABAPA tice uzas blagi , 90 posto ljudi nije culo za to a #programeri su.
za jedan select 3 strane pisem koji bi c++ uradio za jednu,
pozdav svima.
[ range @ 31.08.2006. 14:39 ] @
Citat:
str8yu:Trziste je malo i siromasno a pravih trening centara nema
a sisten sam/guli do besvesti ja vrlo trnovit put do uspeha a neki dobar cilj postici je tesko.


Pa pazi, moja procena je da posle dve godine on-hands iskustva ti mozes da odes u Budimpestu i polozis za basis konsultanta. Drugo, takav kurs kakav bi ti hteo (ako sam dobro razumeo) ne postoji. Nema treninga gde ti uzimas 'zive' probleme i resavas ih uz tutora. Ja sam slusao deo basis kursa, to je bilo ono sto primenjujem i dalje (doduse neke stvari su manje, neke vise primenjive), niko mi nije rekao ako ti treba mesto troska naci ces ga u bseg tabeli, ali bseg je stuktura ne mozes da koristis join... Ne znam sto komplikujes zivot sebi, ABAP je takav jezik, generalno nezgodan, makar deceniju zastareliji od sada nekih jezika. Ali sta imas od kuknjave, tesko da ce se te stvari menjati tempom koji bi programeri zeleli?
I ja sam imao ideju da je sap forum odlicna stvar, ali na ovom trzistu beskorisna. Zamisli postove tamo. Iz svake oblasti imao bi 50% ljudi koji bi postavljali neka pitanja na koja ili ne bi imalo vremena da se odgovori, ili bi bila glupa za odgovaranje, 40% bi se bavilo nekim beskorisnim raspravama tipa Navision VS SAP i sl. Sto je najgore, ti pominjes deo koji inace je najbolje podrzan na forumima i sl, mnogo je teze naci informacije za FI/CO/MM/SD.
[ str8yu @ 31.08.2006. 15:18 ] @
Ok,sto se tice kursa manje vise kod nas niko nema medjunarodni sertifikat ,a ovde kod nas sertifikate je delio CHT koji ne vrede u EU nigde.
Stose tice foruma mozda i bude nesto od one sap zaone , a do tad na SDN juuuuris...a glavni problemi ,
slazem se su u SD/MM a o Fi da ne govorim. setovanje konta k knjiznih kljuceva je opak posao.Ljudima je cesto nevidjen problem novi materijal da se kreira MM01 , da ga iskopiraju.....
svekoje zanima nesto u vezi sapa konkretni problemi neka pisu, meni nije niko nije pruzio pomoc zato sam voljan drugima da pomognem jer znam kako je.

[Ovu poruku je menjao m.petrovic dana 31.08.2006. u 16:57 GMT+1]
[ range @ 01.09.2006. 12:57 ] @
Razdvoj te dve stvari, trening zarad sertifikacije i trening u vidu workshopa. Mislim da bi ti ovaj drugi bio zanimljiviji. Kazem ti proveri ittoolbox, vrlo dobar forum. Bas me zanima ko je pokrenuo ovu sapzonu, a ne vidim deo za FI uopste :-D
[ str8yu @ 01.09.2006. 16:51 ] @
Range ti si jedini izgleda sap maher na ovom sajtu.
Mocni Rangeri hahahah. Pisi na mail ako te ne mrzi
podrav

[Ovu poruku je menjao m.petrovic dana 01.09.2006. u 18:29 GMT+1]