[ cooler_pn @ 31.08.2006. 00:18 ] @
E situacija je sledeca:
Imam u zgradi 6 racunra povezanih kablovima.Imamo neku pentium II, koja je nazovi ga "server" na kojoj se nalazi Windows Xp, i na njoj sam instalirao WinRoute zbog DHCP servera (da ne bih non stop isao po zgradi da podesavam ponovo kad reinstaliraju windows, ovako sam podesio da automatski primaju adrese i to je to). Na tom serveru imam i wireless karticu koja je povezana sa ap-om na krovu jedne zgrade posto ima nekoliko drugara koji bi se umrezili ali ne moze kablovima jer su na razlicitim lokacijama.
Wireless mreza radi perfektno, ukljuceno je filtriranje po mac adresama (da se ne bi kacio ko stigne), i aktivirao sam dhcp da automatski dodeljuje ip adrese

Sta da uradim, ili da promenim u podesavanjima, da bi se ovih 6 racunara na lan-u videli medjusobno sa ostalim wireless korisnicima.
DA LI POSTOJI RESENJE DA SE TO ODRADI NA WINDOWS XP NA MOM ''SERVERU''???!! Ili moram a instaliram 2000 ili 2003 server, a ukoliko moram sta moram tad da podesavam

Podesavanja su mi sledeca;
Na lan-u su mi adrese u opsegu 10.1.1.2-10.1.1.100, adresa servea je 10.1.1.1, a na wireless-u 192.168.2.100-192-168.2.250, adresa ap 192.168.2.2.
Uh........ nadam se da vas nisam smorio, ali potrudio sam se da objasnim sto bolje mogu.
Unapred zahvalan
[ broker @ 31.08.2006. 06:54 ] @
Samo treba da ukljucis rutiranje izmedju te dve mreze. Kao se to radi je vec objasnjeno na forumu. Cak mislim da imas objasnjenja bas za WinRoute.

Takodje, mozes probati da napravis bridge izmedju wlan i lan kartice i tako spojis sve u jednu mrezu, ali to rdi samo ako ti je bas bitno da ti radi windows sharing ili tako neki protokol koji ne prolazi kroz ruting. Rutirana mreza je na duze staze mnogo zahvalnija.

Za pocetak to ti je dovoljno, ali ako vec planiras da siris mrezu bolje je da odmah napravis malo planiranja sa IP adresama, jer ce kasnije biti prilicno bolno sve to menjati.

Pre svega, svi korisnici mreze u lokalu treba da budu u istoj IP grupi jer ce ti to olaksati administraciju i odrzavanje. Grupa treba dabude dovoljno velika da ti omoguci lako prosirenje broj korisnika. Recimo, uzmi da svi tvoji korisnici budu u opsegu 10.1.0.0/16 (adrese od 10.1.1.1 do 10.1.255.254, mrezna maska 255.255.0.0).

Tako ce ta LAN mreza moci da bude u grupi 10.1.1.0/24 (10.1.1.1 - 10.1.1.254, mrezna maska 255.255.255.0) a wireless mrezu stavi na recimo 10.1.2.0/16 (10.1.2.1 do 10.1.2.254, mrezna maska 255.255.255.0). Ako ti bude trebalo jos prosirenja imas u grupi 10.1.0.0/16 dovoljno prostora.

Ako ce mreza biti bridzovana onda mozes svima da stavis masku 255.255.0.0 da bi se videli izmedju sebe.




[Ovu poruku je menjao broker dana 03.09.2006. u 01:36 GMT+1]
[ Marcony @ 31.08.2006. 07:59 ] @
Mozda je bolje da stavi rutiranje, cisto da mu broadcast ne bi opterecivao WLAN.
[ totovic @ 31.08.2006. 16:39 ] @
Citat:
broker: ...(adrese od 10.1.1.1 do 10.255.255.254, mrezna maska 255.255.0.0)...


Ako je mrežna maska 255.555.0.0, onda su adrese od 10.1.1.1. do 10.1.255.254. Gore navedenraspon adresa odgovara opsegu 10.0.0.0/8.
[ broker @ 31.08.2006. 22:50 ] @
U pravu si, napravio sam gresku.
[ zoran @ 02.09.2006. 00:02 ] @
Citat:
broker: 10.1.2.0/16 (10.1.2.1 do 10.1.2.254, mrezna maska 255.255.255.0). .

IP tabela
[att_img]
[ cooler_pn @ 02.09.2006. 00:17 ] @
E, samo nemojte da vicete na mene, ali ja sam totalno zbunjen :)
Pazi ovako, novajlija sam u ovome ali da probam nekako da objasnim...
Potreban mi je file sharing, znaci da sve bude kao jedna mreza da se svi vidimo.
Da li da koristim WinRoute, ili neso drugo?
Malo ste me zbunili sa ovim ip adresama :) Pa ako neko ima vremena a bogami i zivaca da mi objasni natenane sta bih trebao da uradim.
[ cooler_pn @ 02.09.2006. 00:25 ] @
a i da vam dam jos neke podatke...
Na ap, tj nije klasican ap nego neki ruter, je ukljuen dhcp (da ne treba mozda da ga iskljucim i da rucno dodeljujem ip adrese na osnovu mac adresa, posto je ukljuceno filtriranje po mac-u)
Probao sam bridge, naravno podeesavanjima je namesteno da automatski dobija ip adresu, ali cim sam uradio bridge puko mi je wlan,

Ukkljucio sam u regeditu ruiranje.
Dodatno pitanje;
Da li default gateway na racunarima u lan-u treba da bude adresa ethernet, ili wireless kartice na serveru

E pa to je to, ako je neko spreman... HELP!
[ broker @ 02.09.2006. 06:35 ] @
Ako si tako neiskusan kao sto kazes, onda btali petljavinu. Vidi sa timljudima neka skupe pare, kupite neki AP koji radi kao klijent (recimo ovislink wl5460AP), zakacite nejga na wireless a njega ubodite direktno u switch na vasem lanu. Tako cete odmah svi biti u istoj mrezi sa onima na wireless-u i resen problem.

Povezivanej ce ti biti olaksano, jer samo prebodes antenski kabal iz tvoje kartice u taj uredjaj, a uredjaj ima dva LAN porta tako da u jedan ubodes kabal lokalne mreze koji sada doalzi u tvoj racunar a iz uredjaja tavis drugi kabal uboden u drugi port i to spojis na tvoj racunar, i ima sve da vam radi i cak ce da radi i kada ti iskljucis racunar, dok za onu rvu kombinaciju tvoj racunar mora d abude stalno ukljucen da bi drugi mogli da vide wireless.

Dalje, sto se tice sharing-a ako mislis na Windows share, to ti nece raditi ako imas dve odvojene mrezea bez komplikovanog podesavanja i najmanje jednog NT servera. Moras sve da stavis u jednu, dakle, osudjen si na bridge, to jest na ovaj AP klijent uredjaj.

Inace za share u takvim mrezama se obicno koristi DirectConnect.
[ cooler_pn @ 02.09.2006. 11:06 ] @
A ukoliko bih stavio ap, da li bi imao nesto da petljam oko podesavanja oko ip adresa i tako to, posto kao sto sam gore rekao LAN mi je na jednom opsegu a WLAN na drugom opsegu ip adresa.

A i nije na odmet ako vas ne mrzi, kako bih mogao sve to da odradim softverski, posto imam zelju da naucim. Ali ako vas mrzi da mi objasnjavate dajte mi neki link, necu ja da se naljutim na vas :)

Pozdrav!
[ zoran @ 02.09.2006. 15:29 ] @
Nije problem ni šering ako nisu u istoj mreži , samo pronađi računar (po IP adresi) u start/search i napraviš prečicu kod sebe , ovo sam već opisao nekoliko puta , ali niko nečita :) ...to lepo radi. Ovo naravno važi kad računari imaju stalnu IP adresu , a ne DHCP.

Broker , aj molim te ispravi one greške ...
[ broker @ 03.09.2006. 00:38 ] @
Citat:
cooler_pn: A ukoliko bih stavio ap, da li bi imao nesto da petljam oko podesavanja oko ip adresa i tako to, posto kao sto sam gore rekao LAN mi je na jednom opsegu a WLAN na drugom opsegu ip adresa.


Ako stavis AP kao bridge i spojis mreze preko nejga, onda svi racunaru treba da su u istom mreznom opesgu. Samo tako ce da ti radi windows sharing. Milsim, radice i ovo sto je rekao Zoran, samo to morate rucno da se kacite jedan na drugog, necete se videti u Network Neighborhood.
[ cooler_pn @ 03.09.2006. 12:38 ] @
@Broker:
Znaci ako sam dobro shvatio adrese na wirelessu (koje automatski dodeljuje ruter preko dhcp-a) traba da budu na istom opegu sa adresama na lan-u?
Naravno posto je ukljuceno filtriranje po mac-u, na ruteru ubacim mac adresu ap-a (ako sam dobro shvatio).
Ali me sada buni kakve adrese treba da podesim na lan-u, staticke ili da stavim da im se automatski dodeljuje adresa (posto je ukljucen dhcp server na glavnom ruteru)

Znaci u ap ukljucim kabl iz switch-a i drugi kabl iz mrezne kartice servera ( mozda postavljam glupo pitanje ali da li tad treba da uradim softverski bridge na severu ili ne)

Jao, osecam da sam bio najdosadniji do sad ali sorry :)
[ broker @ 04.09.2006. 07:34 ] @
Ako spojis sve u bridge, onda ce ti raditi samo jedan DHCP, zajednicki za sve korisnike.

Kada pricam o bridge, pricam o tome dakupite AP klijent uredjaj i njega povezete na wireless sa jedne strane a na LAN sa druge strane. PCI kartica u tvom racunaru se u tom slucaju ne koristi.

Posto ce tako svi korsinici (i serveri) u obe mreze ustvari fizicki biti u jednoj mrezi u kojoj j jedan deo povezan kablovima a drugi bezicno, korsitite jedan DHCP server i sve vam radi kako treba.



[ lord_celtic @ 04.09.2006. 12:04 ] @
puno nepotrebnih petljanja za pocetnika!!!! kupi switch nakaci korisnike u zgradi na njega, mreznu u racunar i povezi sa switchem i briguj mreznu i wireless karticu i resices problem!! najjednostavnije (a ne i najbolje) resenje za koje ti netreba puno znanja. kad to namestis mozes da istrazujes routiranje do mile volje.neka svaki korisnik digne ftp i hfs server i ubacite muzike, filmova itd.... i skidajte.. ovo ti je najjednostavnije resenje veruj mi posto kod mene tako radi i prikacen sam na mrezu sa 40 ljudi
[ cooler_pn @ 04.09.2006. 15:14 ] @
Da li bi Asus wl-330g 802.11g access point, mogao da posluzi kao bridge u mom slucaju? Ali on ima samo jedan utp port, ali to nema veze, jel tako. Samo ga ukljucim u switch i to je to?
[ cooler_pn @ 04.09.2006. 15:21 ] @
lord_Celtic

Probao sam ja da bridgujem ali nece da mi proradi. Znaci za bridge mora da se podese da obe kartice dobijaju automatsku adresu? E, uradim ja to, ubacim mac adresu bridga u ruter (zbog filtriranja). Takodje podesim da bridge prima automatsku adresu zbog dhcp-a na ruteru (ili mozda gresim) i nista. Pokazuje brdge da je konekovan ali ne mogu da pingujem nikoga.

Kazite mi vi kako bi trebalo da podesim bridge s obzirom na podatke koje sam vam dao? Lan je 10.1.1.0 a wlan 192.168.2.0. Da li treba svime da namestim staticke adrese, dhcp, sta? Operativni sistem je XP
[ lord_celtic @ 04.09.2006. 19:01 ] @
stavi svima staticki ip i svakom uredjaju daj adresu i bridguj i treba da radi.. samo malo pojasni sta ti tacno treba jer od prvog posta do sada tri pitanja si postavio!!
[ cooler_pn @ 05.09.2006. 00:22 ] @
Traba da poesim da mi se sest racunara na lan-u vide sa racunarima koji su na wlan-u. Trenutno mi je na server masini instaliran WinRoute (zbog dhcp-a) i adrese su mi na opsegu 10.1.1.0 sa (adresa servea 10.1.1.1)
Na wlan-u adrese dodeljuje ruterov dhcp server i one su na opsegu 192.168.2.0, stim sto je adresa rutera 192.168.2.2 a dhcp deli adrese od 192.168.2.100-192.168.2.250

Na toj server masini imam 2 kartice, wireless i lan, operativni sistem je XP (posto nigde ne mogu da nadjem neku serversku verziju windows-a)

MENI TREBA DA SE: , ovi sa wlan-a da vide lan korisnike i obrnuto, da radi file sharing izmedju te dve mreze, i normalno da fukcionisu igrice....
p.s. samo mi vi dajte detaljno objasnjenje sta da uradim, nije problem ni da reinstaliram windows ni da menjam podesavanja, nista, samo kazite sta treba
[ lord_celtic @ 05.09.2006. 03:32 ] @
skini dhcp nepotreban ti je i stavi svima da budu 192.168.0.x bridguj i radi sigurno
[ cooler_pn @ 11.09.2006. 00:54 ] @
probao sam i nece. Nego mozda je stvarno bolje da kupim ap, nego ne znam ni da li je moguce da se to odradi sa njim. Broker me je rekao da kupim ap sa lan porta, da li bi mogao da mi posluzi neki ap sa jednim portom?
U slucaju ap kakva bi mi bila podesavanja onda