[ maya83 @ 31.08.2006. 18:32 ] @
Pre svega pozdrav. Imam jedno pitanje, i nadam se da ce neko moci da mi pomogne. Drugarica ima Mac, ali je nova tako da nema pojma da koristi, a ja ne znam nista o Mac-u, vise mi lezi Win.. E sad, pitanje glasi, kako da se prekopira neki tekst, znaci kao komanda CTRL+C u Win??

Molim vas pomozite, jer ne mogu da je gledam kako se muci i sve prekucava...
Please
[ Backy @ 31.08.2006. 19:47 ] @
bila je IDENTIČNA tema... da si probala pretragu, našla bi...

http://www.elitesecurity.org/t...rebaju-mi-precice-na-tastaturi
http://www.elitesecurity.org/t...astaturne-precice-za-Macintosh
[ cikaKosta @ 31.08.2006. 21:30 ] @
O boze....
"vise mi lezi win...."
[ maya83 @ 01.09.2006. 17:34 ] @
Hvala Backy, uvek zaboravim na pretragu...

[ madamov @ 18.09.2006. 12:20 ] @
Ne znam da li je pomenuto u navedenim temama, verovatno jeste, ali nije zgoreg podsetiti: sve opcije koje na Windowsu pozivaš tasterom Ctrl se na Macu pozivaju tasterom Command.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 18.09.2006. u 14:09 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.09.2006. 12:43 ] @
Ajd', kad već pričamo o prečicama. Da li se i na Macu mogu menjati layout-i tastature na Alt+Shift kao na Win?
Odnosno, još važnije, pošto sam ja napravio svoj layout, koji je kao klasičan AmEng, samo kombinacija desnog Alt-a i tastera na kojima se na našim tastaturama nalaze i naša slova daje naša slova..to ybog nesmetanog korišćenja [ i ] zagrada i sl. koje češće koristim nego naša slova, zanima me da li se može ubaciti novi layout tastature ili da se prepravi neki postojeći?
[ madamov @ 18.09.2006. 13:07 ] @
Na Pantheru je to Alt+Space, dok na Tigeru je ta skraćenica dodeljena Spotlightu, postoji neka druga, ali ne znam napamet.

Što se zagrada tiče, srpske tastature koje dolaze u okviru sistema imaju tu mogućnost (Alt+š daje [, Alt+Š daje { itd.). Novi layout tastature se može ubaciti (u /Library/Keyboard Layouts ili u ~/Library/Keyboard Layouts), a možeš da praviš i svoj, čak to možeš običnim tekst editorom jer su Unicode tastaturne definicije u stvari XML fajl.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 18.09.2006. 13:19 ] @
Odlično.

U najgorem slučaju, da ostavim default vrednosti, imaću invertovan raspored, za razliku od ovog koji sad koristim :)
[ madamov @ 18.09.2006. 13:22 ] @
A i ako se rešiš da praviš svoj, imaš par softverčića koji ti olakšavaju posao, Ukulele i još jedan. Pretraži www.versiontracker.com. Ranije, na Mac OS 9, se to radilo ResEditom, može i sada za non-Unicode tastature, ali je procedura nešto komplikovanija.
[ henrik @ 18.09.2006. 13:42 ] @
Nije Alt nego +Space. A možeš da podesiš u Keyboard Shortcuts koji će ti biti šortkat. Ja sam ga ostavio iz navike, a Spotlightu dodelio drugi.
[ madamov @ 18.09.2006. 15:11 ] @
Jeste, moja greška, Command+Space, ali ima i neka Command+Alt+Space.
[ henrik @ 18.09.2006. 15:50 ] @
+Space svičuje između 2 poslednje korišćene, a + Alt kroz sve instalirane.
[ tedi97 @ 31.10.2007. 00:44 ] @
Dva sata imam MAC OS...i istotoliko trazim po forumu odgovor , ali ne nadjoh...valjda tako glupo pitanje jos niko nije postavio...pa, eto...ja moram i osecam se kao debil

Ja imam obicnu , win tastaturu...i nemam taster sa jabukom, tj. command taster...

Koji taster ga zamenjuje...
* sramota me, ali nema druge nego da vas pitam...

zapravo, hocu da napravim screen shot , i nasao uputstvo za to, ali nemam taj taster....

[ markom @ 31.10.2007. 01:28 ] @
Trebalo bi da je Windows taster.
[ tedi97 @ 31.10.2007. 02:13 ] @
Probao, ali nije mi uspelo...a prema ovom uputstvu za screen shot desktopa...

0. Apple (Command) Key +Shift+3
0. Captures entire desktop to a file on the desktop as 'picture #' . This option lets you capture the whole screen. If you want just one window on your screen, you will have to edit the picture using image editing software.


EEEE, nasao !!!

Taster ALT je zamena za taster commands .....
uuf, al se izmucih....

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao tedi97 dana 31.10.2007. u 03:25 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 31.10.2007. 08:58 ] @
Ovaj drugi deo uputstva baš i nije tačan, jer sa Command+Shift+4 dobijaš krstić, kojim selektuješ površinu ekrana koju želiš da shotuješ, a ako pritisneš Space, onda se pojavi mali fotoaparat kojim se radi screenshot samo jednog prozora. Probaj :)

Jel ti radi bilo koji Alt ili onaj desni, poznat i kao Alt Gr?
[ tedi97 @ 12.09.2008. 20:50 ] @
bolje ikad nego nikad...sad nadjoh ovu nasu temu - ne radi mi Alt nist'...bar nisam do sada otkrio...
  sve je sa command, koji je na win tastaturi znak win-a...

već sam se prilično uhodao, ali ovaj aparatić je stvarno super...
Hvala, izvinjavam se što ,,malko,, kasnim sa odgovorim..