[ maxa @ 24.02.2003. 22:44 ] @
Primer: 4 racunara su umrezena (802.11b) na razdaljini izmedju 2-4 km antenama.

Koliko vremenski uslovi mogu da uticu na takvu mrezu (sneg, kisa, magal, led, vetar....)???
[ -zombie- @ 25.02.2003. 00:33 ] @
zar nisi to trebao da pitash pre nego je mreza postavljena?

ovako, sada samo mozes da cekash, i da ti nama pises iskustva kako se ponasa pri kakvom vremenu... ;)
[ maxa @ 25.02.2003. 17:24 ] @
Ma ne, dao sam primer a nisam reko da imam takvu mrezu :)
Imam u palnu sa ortacima da postavimo takvu mrezu ali prvo skupljamo sve neophodne informacije.

Ako neko zna kako se mreza ponasa pri takvim uslovima neka otkuca par reci.

Pozdrav
[ Mihailo @ 25.02.2003. 18:20 ] @
Koliko ja znam kiša, sneg, magla može da utiče na pad performansi, ali ne mnogo. Nisam probao u praksi. Gojko, javi se :)
[ maxa @ 25.02.2003. 23:08 ] @
Napolje ruzno vreme a ti resio da odigras neku sa ortacima i ono cvrc nema konekcije zbog neke kise ili snega:(

Koji vremenski uslovi mogu dovesti do prekida veze me konkretnije zanima ili sta moze dovesti do prekida veze???
[ Gojko Vujovic @ 26.02.2003. 01:25 ] @
Evo javlja se Gojko.

Mogu da ti prenesem svoja iskustva. Imam predimenzionisanu antenu i za 5-6 km link jednostavno previse signala, ali od viska glava ne boli, barem je stabilno. Mislim ova konfiguracija baca preko 20km sigurno, mozda i mnogo vise.. jednom cu probati :)

E u mom, ovako opisanom slucaju, nije se jos desilo da mi zbog loseg vremena pukne link. Dakle ako je antena odlicno pricvrscena srafovima da je vetar do 150kmh ne moze znacajno pomeriti, i ako imas barem 30% rezerve u signalu, gotovo da nema tog nevremena ovde koje ti moze dovesti do prekida 802.11b linka.

Ako pak radis na signalu koji je na ivici po lepom vremenu i u idealnim uslovima, onda je moguce da jak vetar, gramljavina i mnogo kise ili cak sneg/led na anteni degradiraju signal toliko da link prestane sa radom ili radi nestabilno i sa greskama. Resenje za to je rezerva o kojoj sam pricao, kvalitetna oprema i kvalitetno montiranje.
[ dijabolik @ 26.02.2003. 08:32 ] @
Teoretski postoji slabljenje signala usljed kise, snijega. Prema dosadasnjim informacijama slabljenje signala pri kisi visokog intenziteta (150 mm/hr) na 2.4GHz moze dostici maksimum slabljenja oko 0.02dB/km. To znaci na 5 km oko 0.1dB gusenja. Moze se reci da je to zanemarljivo obzirom da svaki iole normalan link ima marginu signala vec od 5dB.
[ S a l e @ 22.04.2003. 18:03 ] @
A koliko moze da kosta i koja oprema je potrebna za jedno takvo umrezavanje 1-1 i vise-vise korisnika