[ Ronald @ 02.09.2006. 22:56 ] @

Krajem proslog meseca provedoh nekoliko dana u romingu u Grckoj ...telefon mi je bio neophodan pa sam ga shodno potrebama “eksploatisao” prilicno. Medjutim, danas kada sam pogledao specifikaciju poziva na portalu pored onih brojeva koje sam ja pozivao i koji su mene zvali primetih i desetak brojeva za koje nemam pojma odakle su se tu stvorili, niti su ti brojevi mene pozivali niti sam ja njih pozivao u to sam 100% siguran.
Nije mi jasno o cemu se radi?!..Nikada do sada nisam imao problema ni sa Mobtelom niti sa Mobi 063 oko specifikacije racuna uvek je sve bilo OK koliko sam ja mogao da primetim do sada, pa mi je sad ova pojava u najmanju ruku cudna. Svi meni nepoznati brojevi-pozivi a ima ih 10-15 su sa Mreze 063 i pocinju sa 101 ili 105 , 106 , 108 i sl...Evo tri primera iz specifikacije sa tri razlicite mreze koje sam koristio.
18.08.2006 12:30:13 15 00381631051788 Greece tfusl 9.83 0 Vodafone GR
21.08.2006 19:54:52 44 381631067301 Greece tfusl 26.21 0 TIM StetHell
24.08.2006 21:14:11 124 381631014809 Greece tfusl 71.41 0 Cosmote GR
Ima li neko ideju o cemu se ovde radi? Da li to ima veze sa rutiranjem telefonskog saobracaja preko Voip-a ( cuo sam da je mobtel to radio ) ili je jednostavno napravljena greska u obracunu?
Jel imao jos neko slicno iskustvo? Nije problem u placanju racuna udeo ovih poziva u ukupnom racunu mi je oko 3-5% ali jednostavno voleo bih da znam na koji nacin su se oni stvorili u mojoj specifikacij.
E sad, uvek je moguce uputiti reklamaciju i zahtev za proveru racuna, ali to mi je smaranje i cimanje ako su ovi gore navedeni brojevi Mobtelovi VoIP brojevi za rutiranje saobracaja. Zna li neko nesto o tome?

Pozdrav
[ Dejan Krstic @ 03.09.2006. 01:44 ] @
Dolazni poziv u Grckoj (i u celoj drugoj zoni) za korisnike koji nisu BiznisPlus 300 je 33.9CSD.

S obzirom da se kod tebe za sva tri poziva javlja cifra od 37CSD po minutu (plus/minus par dinara), pretpostavljam da se radi o dolaznim pozivima ali mi u tom slucaju nije jasno zasto se cifre razlikuju odnosno zasto sve tri cifre ne daju 33.9CSD/min.

A s druge strane nemoguce je da su to odlazni pozivi posto je cena odlaznog saobracaja znatno veca.

Provericu sutra pa cu ti dati vise informacija...
[ Ronald @ 03.09.2006. 13:11 ] @
Deki, da nisu u pitanju dolazni i odlazni pozivi sa grcke mobilne mreze posto sam imao dosta saobracaja OD i PREMA njihovoj mobilnoj mrezi tj. prema Vodafone GR mrezi +3069…pa da nisu ti pozivi nekako rutirani preko Mobtelovog Voip-a i onda dali ove nepoznate brojeve? Jel to moguce? Posto takve cene u lokalnom Roming saobracaju nikada nisam mogao da “pohvatam” sa cenom ni ranije ni sada. Secam se ranije kada sam koristio Cosmote GR posle 22h za lokalne pozive uvek su mi na listingu stizale nekakve male cifre po pozivu. Valjda je u tom periodu i vikendom kod njih jeftiniji lokalni saobracaj. Medjutim sada su svi brojevi iz i prema Grckim mrezama jasno prikazani u listingu osim ovih desetak poziva koji su mi totalno nepoznati. I nisu u pitanju jedan ili dva nepoznata broja vec svh desetak brojeva su razliciti i meni nepoznati dok su svi ostali pozivi jasno prikazani i meni poznati brojevi.
Ako je potrebno mogu da ti postujem ovde i ostale linije sa nepoznatim brojevima ima ih 10-15, ne znam tacno morao bih ponovo da pogledam i sve su ovako mali iznosi od 5-30 din.

Pozdrav

[ Dejan Krstic @ 03.09.2006. 15:28 ] @
Nije moguce da se lokalni poziv rutira preko neke druge zemlje odnosno prosto receno ako ti iz Grcke zoves Grcku nema potrebe da se to rutira bilo gde van Grcke.

Druga stvar... ja sam nocas malo pogresio (a nije ni cudo ako se uzme u obzir vreme u koje sam pisao).

Naime, pre nego sto sam racunao cenu po minutu sam zaboravio da oduzmem 1.5 din koji se tarifiraju za uspostavu veze i zato sam i dobio skroz razlicite cifre. Ako se oduzme 1.5 din dobija se tacno onoliko koliko zapravo kosta minut dolaznog saobracaja za drugu zonu. Sto ce reci, to je dolazni saobracaj sa navedenih brojeva.
[ Ronald @ 03.09.2006. 17:58 ] @
@ Dejan Krstic

Citat:
 Nije moguce da se lokalni poziv rutira preko neke druge zemlje odnosno prosto receno ako ti iz Grcke zoves Grcku nema potrebe da se to rutira bilo gde van Grcke.


ALi kad mene zovu sa Grckog broja oni okrecu +38163 iako sam ja u romingu na njihovoj mrezi, znaci mislio sam na dolazne pozive sa njihovih mreza i na tu vrstu poziva.:-))

Citat:
 
Naime, pre nego sto sam racunao cenu po minutu sam zaboravio da oduzmem 1.5 din koji se tarifiraju za uspostavu veze i zato sam i dobio skroz razlicite cifre. Ako se oduzme 1.5 din dobija se tacno onoliko koliko zapravo kosta minut dolaznog saobracaja za drugu zonu. Sto ce reci, to je dolazni saobracaj sa navedenih brojeva.


Da, to sam i ja sada primetio da se za svaku uspostavu veze naplacuje 1.35 CSD bez PDV-a i kada se to oduzme dobije se cifra od 33.9 po minutu...Ok to jeste dolazni saobracaj ali jos uvek ne mogu da skontam da li je MOGUCE da sam imao deset dolaznih poziva sa nepoznatih brojeva a da se toga NE SECAM, prosto mi je to neverovatno...ajde za jedan poziv znam, da sam se javio i da je neka zena pogresila broj ali za ostale nemam pojma.
Opet sa druge strane znam da se obracun vrsi elektronskim putem i da je mogucnost greske u obracunu 0.00001%.
Evo danas sam odlucio da pozovem sve te brojeve i jednostavno pitam ko je sa druge strane, medjutim par brojevi su nedostupni, za neke brojeve mi daje signal nepostojeceg broja a na nekim brojevima telefon zvoni ali se niko ne javlja...Jedan od tih brojeva pokazuju non-stop zauzece. U principu nije bitno...samo cu od sada cesce kontolisati specifikaciju odlaznih i dolaznih poziva...
Tebi Deki hvala na pojasnjenju i odgovoru...


Pozdrav
[ agasoft @ 03.09.2006. 18:39 ] @
Ima neka tajna veza. to nešto jeste. Znate li recimo za broj na 063 986
7000? hmm? šta kažete? nije dezinformacija, taj sam broj jedan put greškom
ukucao i kaže da nije dostupan. kasnije stiže poruka da jeste . inaravno
nikada se niko ne javlja.a svi ti brojevi su možda tebe podkrali za koji
dinar? pozovi neki od njih sa nekog tamo osmog broja?
[ cume @ 03.09.2006. 22:22 ] @
Ovi brojevi koje si naveo su aktivni i nemoguce da je u pitanju bilo kakvo rutiranje preko voip-a.
Pokusacu da proverim o cemu se radi.

Pozdrav
[ Ronald @ 04.09.2006. 00:02 ] @
@ Cume
Ma tako je isto bilo kada sam pre par godina primao pozive iz Amerike a tada nisam bio u romingu, identifikacija je prikazivala neki crnogorski fiksni broj nesto kao 081XXXXXX ili 085xxxxxx ne secam se vec kako je bilo konkretno pa sam pomislio da je i sada isti slucaj ....kasnije sam tek saznao da je to bilo rutiranje preko vipa...isto su ti brojevi bili aktivni kada sam ih pozivao zvonili su ali se na tim brojevima niko nije javljao.
Ako saznas neke konkretne stvari posalji mi na PP nemoj da objavljujes javno ovde jer i ja evo vec dva dana sam sebe preispitujem i ne znam kome da verujem da li sebi ili Mobtelovom kompjuteru za obradu racuna:-))

@agasoft

Neverujem bas da sad neko tu pokusava mene ciljano da podkrada ili ne znam sta vec.Nije u tome stvar. Pre sam sklon da sumnjam da postoji greska u obracunu ili da su se neki od mojih poziva u odlaznom ili dolaznom saobracaju od strane Mobtela rutirali preko Voip-a pa su kao posledica rutiranja na mojoj specifikaciji prikazani Voip brojevi ...E sad ako je to tako ovi iz Mobtela tesko da bi to priznali cak i u slucaju kada bih reklamirao racun...Ako su ovo Voip brojevi onda OK, .to je to, takvi uslovi vaze i za druge korisnike , ali ako je u pitanju greska po obracunu ..to onda znaci da su mozda greske bile i ranije (ali ja nisam obracao paznju na listing) i da ce mozda greske biti i u buduce i onda to nije dobro , ne uliva bas sigurnost i poverenje u tacnost mesecnih obracuna.
E sad kada govorim o rutiranju saobracaja preko VoIP servisa ako to vazi za sve korisnike koji su u romingu onda ni to nije OK jer nije u redu da poziv koji kosta 0,017 eura /min=1,42CSD kod Skype-a(VoIP kompanija) ja placam 40CSD sa PDV-om ili oko 0,50 eura/min ili TRIDESET puta SKUPLJE , a Telekom ili Mobtel pozive tajno da rutiraju preko Voip-a ne navodeci to nigde u specifikaciji racuna. Da ne govorim o losem kvalitetu glasa u toku telefoniranja, duplom glasu koji odzvanja u pozadini i sl.
Eto , razloga da i ostali romeri provere svoje listinge..

Pozdrav
[ Mr One @ 25.10.2006. 00:28 ] @
Citat:
Ronald: Da li to ima veze sa rutiranjem telefonskog saobracaja preko Voip-a ( cuo sam da je mobtel to radio )

Ma radili su oni to i letos, meni je za pojedine dolazne pozive, dok sam bio u Bugarskoj, umesto broja koji me je pozivao izlazio neki bugarski broj sa Globula (na kome sam bio u romingu) tipa 0891 88899524, i naravno veza je prilikom tih razgovora bila očajna isprekidan zvuk i slabo se čulo (Voip i to mnogo loš).