[ aleksandarmitrovic @ 04.09.2006. 16:43 ] @
Problem je sledeci:potrebna mi je sema,ideja bilo sta da pri pustanju vode u WC solju automatski krene sa radom ventilator u kupatilu.Kupatilo je zatvoreno tako da nema mogucnost prirodne ventilacije.
[ Blejd @ 04.09.2006. 17:09 ] @
Uobicajeno je da se kod zatvorenih kupatila, bez dnevnog svetla, ventilator i
svetlo vezu na isti prekidac (i zbog odvodjena pare).
[ gaus @ 05.09.2006. 13:49 ] @
Blejd ti je dao finu (i najjednostavniju) ideju,mozda ti je samo problem sto bi se ventilator palio i kada neko pere zube,sto nije pozeljno s aspekta "stednje"(i zujanja), a nepozeljni miris se ne bi zracio kada si ti izvan wca...mozda druga varijanta: namjestis neki opticki senzor usmjeren preko solje, pa na njega zakacis neki invertorcic koji bi davao signal na monostabil namjesten na sta-ja-znam 60tak sekundi (kolikoje potrebno da se izraci) i to je to. Slican fazon kao kod onih pisoara u javnim WCima, puste vodu kad se ti odmaknes...mada, ovo je moja ideja,mozda moze i jednostavnije....
[ broker @ 05.09.2006. 14:17 ] @
Mozes sve odraditi mehanicki. Ako je moguce da negde uglavis granicki prekidac koji ce se okinuti kada povuces/pritinses polugu za pustanej vode. Taj perkidac bi onda ukljuci relej koji bi drzao neko vreme pa sam iskljucio ventilator. Valjalo bia taj prekidac nije u strujnom kolu na 220v zbog opasnosti.

Drugi nacin je da na polugu kojaotvara vodokotlic, zalepis magnet, a kao senzor da li je pustena voda koristis reed relej ili neki beskontaktni prekidac.

Mad,a mislim da je sasvim dovoljno da se ventialro ukljucuej kada ukljucs svetlo a eventualno da se iskljucuje sa zadrskom od nekoliko minuta nakon sto se svetlo ugasi.

[ ELTI @ 05.09.2006. 15:15 ] @
Mozes iskoristiti senzor za automatsko paljenje svjetla. Postavis ga kod same rucke za aktiviranje vode, osjetljivost mu smanjis na minimum a sa alu folijom zalijepis senzor tako da ostane samo jedna rupica na njemu preko koje ce biti aktiviran kad neko stavi ruku bas na to mjesto. Narvno moze se rijesiti i sa rid releom i na milion drugih nacina ali ovo je samo jedan od njih. Pozdrav.
[ aleksandarmitrovic @ 05.09.2006. 21:05 ] @
Hvala puno na odgovorima ipak cu ga vezati na svetlo posto je ventilator male snage.POZDRAV
[ goranbr @ 13.09.2006. 21:06 ] @
Ipak si odustao sto i nije tako losa stvar zasto se muciti i komplikovati sebi zivot
Pozdrav Lazarevcanine