[ dusann @ 27.02.2003. 17:40 ] @
Pozdrav svima,

pisao sam prije u ovom forumu temu "Planiranje manje mreze sa nekoliko segmenata, misljenja".
Evo ponovo cu ponoviti cjeli tekst iz ove teme:

"Pozdrav svima, imam par pitanja pa bi zelio da cujem vase misljenje vezano o tome.
Naime, imamo jedan internet klub koji ide preko wirelesa. E sada, dosli smo na ideju da omogucimo stanarima zgrade da mogu preko nas da idu na internet,znaci radi se o mrezi otprilike sa jednim ulazom, gdje bi otprilike bilo 10-15 korisnika.
Zgrada ima 4 sprata sa po 3 stana na svakom spratu. Posto je zgrada novije izgradnje, tu je vec sporoveden sistem za kablovsku televiziju tako da bi se vec postojeca instalacija mogla iskorisiti.
Sto se tice internet kluba i racunara sa kojim raspolazemo, taj broj i nije toliko velik, jer se radi o 5 racunara (4+server) koji su vezani u LAN preko 8-portnog svicha.
Mene sto interesuje je kako to izvesti (ruter, kablovi .itd.), a internet veza do kluba je sada nebitna, znaci samo funcionisanje toga i operma koja bi treba da bi se to ostvarilo i radilo kako treba."

Naime sada smo stupili u kontakt sa covekom koji je radio kablovsku TV u ovoj zgradi, i dao nam je neke podake o ovom TV sistemu, znaci kablovska televizija.
Sva oprema koju su instalirali ovde je od Njemackog proizvodjaca "Hirschmann".
Sada da ne izbacujem podatke o tipu pojacala i sve to, uglavnom dobra vijest je da to pojacalo ima dvosmjerni signal i moze se iskoristiti za Internet.
E sada se javlja jedan problem, a to je kablovski modem koji bi svaki korisnik u zgradi morao da ima a mi nismo provajder da mozemo da dajemo na zajam taj modem a da ni sami korisnici moraju kupuju taj modem.
Sada je znaci glavna caka da li se moze na glavnom pojacalu postaviti neki uredjaj koji bi razdvojio internet i tv signal, i zivi internet signal dovesti do krajnjeg korisinika i kako bi sve to izgledalo.

To je za sada sve sto zelim da mi pomognete, tj. date neku strucnu informaciju, posto u prethodnom postu nisam dobio ni jedan odgovor, a sada imam neke podatke o proizvodjacu i samom pojacalu koji u zgradi.
Ako treba jo neki podatak kontaktirajte me.

Pozdrav



[ boki @ 27.02.2003. 20:39 ] @
nerazumem. Ti hoces da internet sprovedes iz igraonice u zgradu?
Ako je tako, sto onda petljas kablovsku?
Jednostavno izvuces UTP kablove do svakog korisnika i ubacis im mreznu...
Eventualno ako budes morao da kupis veci hub i to je to.... nikakvi ruteri, nista..
[ dusann @ 27.02.2003. 22:18 ] @
Pa to je najjednostavnija ideja sa UTP kablovima, na to smo isli pre ovog dogovora sa covekom koji je radio ovde kablovsku TV. Al kao sto sam rekao kablovski sistem vec postoji u zgradi a glavno pojacalo preko koje ide kablovska TV je dvosmjerno i preko toga se moze izvesti da ide internet. E sada .... to bi super islo kad bi svaki stanar tj. krajnji korisnik mogao sam sebi da obezbjedi kablovski modem, onda bi se sva ta nepotrebna kablaza zaobisla.
To sto si ti rekao sasvim super razumem samo je malo komplikovano ... :) , sto bi se reklo "Tako daleko a tako blizu" :).

Mene muci jedno pitanje, a to je da ako ima neki uredjaj koji bi u korjenu pretvorio TV signal u internet tj. razdlio taj signal na dva djela (internet i tv) i onda iskoristiti taj signal bez svih silnih kablovskih modema koji bi korisnici morali sami da nabavljaju.

Da je samo jedan ulaz u zgradi u pitanju to bi bilo nekako i izvodljivo, al mi imamo ovde mali kompleks. 3 ulaza, ukupno 96 stanova +30 lokala u zgradi, a citava zgrada je obuhvacena kablovskom TV. Znaci kad bi se pustio signal u sve stanove to bi bilo to, al nekako da se preskoci taj cable modem koji bi ljudi morali kupovati, samo me to interesuje. Znam da je komlikovano zato trazim i odgovor strucnjaka nekog ako je voljan da odgovori na ova pitanja i ako ga uopste ovde ima :) (sala mala .... btw. .svi smo mi "strucnjaci":) heheh :)
[ petrov @ 23.04.2003. 12:48 ] @
Definitivno se kasno ukljucujem...

Jesi li uradio nesto po tom pitanju? Jer, treba ti CMTS-Cable Modem termination System, koji nije jeftin. On razdvaja TV signal i pakete.