[ StMilan @ 23.04.2003. 02:00 ] @
Nisam dosad nista ozbiljno pisao u server-side Javi, osim onih primera tipa da vidim ja kako to radi. Licno mislim da je sve to neuporedivo u odnosu na PHP i ASP (ne ASP.Net).
E sad, ovde je neko spominjao Jakarta Struts framework. Ja sam s druge strane malo surfao i nasao sam jos jedan web app framework, takodje sa Jakarte, koji se zove Tapestry. Zanima me da li neko moze da mi kaze sta je bolje od ova dva. Za sada sam na netu video da dosta vise ljudi radi Struts, jer je Tapestry mladji, ali ljudi koji rade pomocu Tapestry-ja kazu da je dosta bolji od Strutsa.
Da li ste koristili Struts i Tapestry pluginove za Eclipse (ili netbeans u krajnjem slucaju)?
Treba da uradim jednu jednostavnu web aplikaciju pa hocu da se odlucim izmedju Strutsa i Tapestryja.
[ Last Man Standing @ 23.04.2003. 08:11 ] @
Struts se koristi sve vise i vise, izdato je bar desetak knjiga, ima podrsku u svim boljim IDE-ovima (makar kao plug-in) i polako postaje standardni framework. Tapestry je jos na nivou eksperimenta, pa ako uspe - uspe.
Ja preporucujem Struts.
[ dejankr @ 23.04.2003. 10:25 ] @
Moj ti je savet takodje da koristis Struts. Daleko je perspektivniji kako zbog podrske u alatima i dostupnosti dokumentacije tako i zbog ukljucenosti autora ovog projekta u inicijative koje tek dolaze. Mislim pre svega na Java Server Faces, koji bi trebalo da postane standard za Web gui komponente - nesto kao Web forms u .Net okruzenju. Posto je za ocekivati da ce svi postojeci frameworci konvergirati ka JSF standardu, sigurno je da ce u slucaju Strutsa ovo biti daleko lakse jer je vodja Struts projekta ujedno vodja tima zaduzenog za JSF specifikaciju.

Iako Tapestry nisam koristio verujem da je Struts stabilniji jer je stariji i ima daleko vecu bazu korisnika.

Sto se tice Eclipse pluginova za Struts pogledaj Easy Struts i Strus Console. Ovaj drugi je u principu samostalna aplikacija ali se moze koristiti i kao plugin... Posto je jos neki ali nisu besplatni za koriscenje kao ova dva. Ako koristis JDeveloper, oni imaju podrsku za Struts u samom IDE (nema potrebe za pluginovima).

Na kraju, ako ti je rok kratak a aplikacija jednostavna kao sto kazes, mozda ti Struts nije najbolje resenje jer ipak zahteva odredjeno vreme za ucenje. Prednosti Struts-a najvise dolaze do izrazaja kod malo vecih aplikacija pogotovo prilikom odrzavanja i prosirivanja. Ako nisi u stisci sa vremenom, onda radi sa Strutsom, isplatice ti se kasnije. Obavezno pogledaj i Validator i Tiles komponente jer ce ti znatno olaksati odrzavanje.

Dejan
[ StMilan @ 23.04.2003. 17:34 ] @
Projekat nije veliki, radim ga kao obavezu na fakultetu, tako da mi nije problem da malo eksperimentisem. Vremena ipak nemam previse, tako da nisam siguran da mogu da izguram Struts.
Kod Strutsa me nervira to sto i dalje koristi dosta onih JSP tagova, koje covek mora da uci. Mada se verovatno isplati na duze staze.
Probacu i Struts i Tapestry ako budem stigao (prvo cu Tapestry) pa cu moci da ih uporedim. Mislim da je dosta bitna i podrska u IDEima, pre svega za Eclipse. Cini mi se da je EasyStruts odlican plugin. Postoji i Spindle plugin za Tapestry.
Sve u svemu, hvala na informacijama. Sada cu ja da zavrnem rukave pa da vidim kako ce sve da ispadne.
[ m1k4 @ 20.06.2003. 19:37 ] @
Zdravo,

Struts framework mi je u poslednje vreme glavni "alat" za razvoj aplikacija. Elem, mnogi ljudi su mi rekli da je umesto njega bolje koristiti WebWork, jel ima nekog da mi malo pomogne oko tog izbora. WWork jos nisam dobavio i probao tako da me interesuje da li neko zna nesto o tome.

Takodje sam "zakacio" negde da Struts-ov PoolMan (DB Pooling manageR) ne odradjuje svoj posao kako treba kada je ConnectionPool malo veci (>100 konekcija), interesuje me da li je neko isprobao Struts u realnoj aplikaciji. (proizveo sam par aplikacija , ali su to uglavnom aplikacije za manje intranate) tako da me interesuje kako se snalazi Struts sa vecim brojem korisnika.

Unapred hvala
[ Last Man Standing @ 21.06.2003. 02:59 ] @
Struts se snalazi odlicno sa koliko god hoces korisnika, jer su sve klase lightweight - nema u njima nista sto "jede" resurse, bez obzira sto imas par layera (redirekcija) u odnosu na ciste servlete (koji se u cistom obliku koriste uglavnom u edukativne svrhe).
Ti mozes da radis sta najvise volis. Medjutim, iako ne svemoguc, Struts je daleko najrasprostranjeniji od svih frameworka i za njega imas najvise literature (sto na netu, sto knjiga). Takodje, ima ga sve vise u ponudama za posao (barem u USA). Mom klijentu smo vec napravili par sajtova za produkciju (sa eksternim klijentima, 1000+) i za sad se niko ne zali. Doduse, app server je WebSphere.

Za poolman ne znam, nisam to video (sramota). Btw, retko kad ces da imas vise od 100 istovremenih konekcija, pa ne moras o tome da brines previse. Ja kad god mogu koristim Hibernate (http://hibernate.bluemars.net) sa C3P0 (open source) za pool i zadovoljan sam za sad. U jednoj drugoj aplikaciji koristim Oracleov pool manager, ali to pak nije open source.
Ne znam koliko u SCG ljudi ozbiljno rade sa Strutsom, ali ako takvih ima, mozda i bude nekog posla.
E, za WebWork sam samo cuo. Sorry.
[ dejankr @ 22.06.2003. 10:45 ] @
Što se izbora frameworka tiče - sve je stvar ukusa. Ne bih ti lično savetovao da prelaziš na WebWork ako te već Struts dobro služi. Možda je neke stvari moguće lakše odraditi u nekom drugom MVC frameworku, ali mislim da po pitanju sigurnosti i podrške Struts nema konkurencije. Kao što sam već rekao, mislim da će se Struts najlakše integrisati sa JSF, koji će u biti deo J2EE 1.5.

Što se tiče connection pooling-a, Struts po default koristi Commons DBCP, ali mislim da možeš da mu staviš bilo koju implementaciju DataSource-a. Inače nisam primetio većih problema sa ovom komponentom. I Tomcat je koristi... Koliko ja znam Poolman se više ne razvija mada je ranije bio veoma popularan...

Znam više velikih projekata koje rade sa Struts-om bez problema. Jedino što sam pročitao po mailing listama jesu određeni problemi sa velikim brojem korisnika kada se koristi Tiles framework. Tiles jeste deo Struts 1.1 ali ga ne moras koristiti (on se koristi za layout umesto Template biblioteke tagova. Ja lično nisam primetio ove probleme - doduše nisam ni imao veliki broj konkurentnih usera, ali mislim da je Tiles odličan framework. Ako ne planiraš sajt tipa Amazon-a, slobodno ga koristi.

Dejan
[ Last Man Standing @ 22.06.2003. 12:05 ] @
Mi imamo problema sa Tiles. Kao sto si rekao, sve je lepo, sve je super kad se gleda kod. Medjutim, u odredjenim situacijama bude toliko sporo, da pocinje da iritira korisnike. Argument kako su Tiles cool njima nije bas prihvatljiv. Problem je posebno kada se prvi put dodje na sajt posle build-a. Tada se JSP kompajliraju i ako imas tiles, sve postaje jos sporije. Ne znam zasto bas TOLIKO sporije. Kad korisnik ode po drugi put na odredjenu stranicu, sve je mnogo bolje. Bilo bi lepo kada bismo posle build-a uspeli da automatski kompajliramo sve JSP unapred, ali to za sad ne mozemo da izguramo iz drugih (politickih) razloga.

Ako nije bas frka za Tiles, ponekad je bolje koristiti jednostavni <jsp:include> sa parametrima.
[ m1k4 @ 22.06.2003. 16:07 ] @
Hvala,

Pt.1

Sad sam siguran da ne moram vishe da se cimam oko toga sta da koristim. Ja, glupak,verujem nekim tamo Amerima :).


Pt.2

Nisam verovao da nas ima ovoliko koji koristimo Struts. Ako ima nekog iz BG-a koji zeli da razmenimo iskustva (a i .pdf knjige) nek me obavezno kontaktira. Zeleo bih da se "bacim" ozbiljno na razvoj Struts aplikacija. Takodje interesuje me koji nashi WebHosting provideri imaju Java kontejnere. (kao, pominje se negde BeoTelnet al' nisam nista konkretno nasao).

Pt.3

Da li ste voljni da pravimo neki Java/JSP/Struts portal, kako bismo promovisali ovu tehnologiju na nashim prostorima, posto kol'ko vidim Intranet aplikacije su usle i na srpsko trziste...


Pozdrav svima...
[ dejankr @ 23.06.2003. 11:00 ] @
Citat:
Last Man Standing:
Mi imamo problema sa Tiles. Kao sto si rekao, sve je lepo, sve je super kad se gleda kod. Medjutim, u odredjenim situacijama bude toliko sporo, da pocinje da iritira korisnike. Argument kako su Tiles cool njima nije bas prihvatljiv. Problem je posebno kada se prvi put dodje na sajt posle build-a. Tada se JSP kompajliraju i ako imas tiles, sve postaje jos sporije. Ne znam zasto bas TOLIKO sporije. Kad korisnik ode po drugi put na odredjenu stranicu, sve je mnogo bolje. Bilo bi lepo kada bismo posle build-a uspeli da automatski kompajliramo sve JSP unapred, ali to za sad ne mozemo da izguramo iz drugih (politickih) razloga.

Ako nije bas frka za Tiles, ponekad je bolje koristiti jednostavni <jsp:include> sa parametrima.


Ako je problem samo sporost pri prvom pokretanju onda to i nije strašno. I obične jsp stranice imaju taj "problem". Prilikom korišćenja Tiles-a obično ima više jsp stranica nego u straight jsp varijanti, pa pretpostavljam da je zbog toga dodatno sporije kompajliranje. U većini slučajeva, ovo se da rešiti kompajliranjem jsp-a pre puštanja u produkciju.

Na žalost, čuo sam da postoje mnogo ozbiljniji problemi sa Tiles-om vezani za "curenje" memorije kada postoji veliki broj konkurentnih korisnika. Ovo je već mnogo ozbiljnije jer se ne da rešiti lako (bar ne kao prethodni problem). Ja Tiles intenzivno koristim mada sam uglavnom radio neke Intranet aplikacije gde nema velikog broja korisnika. Verovatno da taj dodatni layer utiče i na performanse, ali za prednosti koje pruža mislim da se isplati.

Dejan

P.S.
Vezano za Connection pooling: Vidim da u novoj verziji 1.1 RC2, Struts više ne koristi Commons DBCP za connection pooling kao što sam rekao u prethodnoj poruci. Vratili su se na staru komponentu GenericDataSource iz 1.0.1, mada preporučuju korišćenje third party implementacija. Izgleda da su postojali određeni problemi sa DBCP a njegov razvoj u poslednjih godinu dana je bio prilično neaktivan... Svaki JDBC 2.0 drajver sada ima implementaciju DataSourca tako da se ona može koristiti.

[ dejankr @ 23.06.2003. 11:29 ] @
Citat:
m1k4:
Hvala,

Pt.1

Sad sam siguran da ne moram vishe da se cimam oko toga sta da koristim. Ja, glupak,verujem nekim tamo Amerima :).


To ti je ista stvar kao i sa IDE. Neko će ti reći najbolji je JBuilder, drugi seče vene za IDEA, dok su treći ludi za Eclipse (ja, na primer) ili NetBeans. Sve je stvar ukusa. Ali ako te već Struts dobro služi mislim da nema potrebe da ga menjaš tim pre što ima najjaču korisničku bazu, najviše literature itd...

Citat:

Pt.2

Nisam verovao da nas ima ovoliko koji koristimo Struts. Ako ima nekog iz BG-a koji zeli da razmenimo iskustva (a i .pdf knjige) nek me obavezno kontaktira. Zeleo bih da se "bacim" ozbiljno na razvoj Struts aplikacija. Takodje interesuje me koji nashi WebHosting provideri imaju Java kontejnere. (kao, pominje se negde BeoTelnet al' nisam nista konkretno nasao).


Nisam baš stekao utisak da nas nešto preterano ima ;-) Što se tiče knjiga ja imam par pdf-ova pa ako ti treba kontaktiraj me na mail ili privatnom porukom. Mislim da ćeš kod nas teško naći provajdera koji će ti hostovati Javu (servlet ili ejb kontejner). Uglavnom se svodi na to da moraš da obezbediš mašinu i da se ti brineš o održavanju. Tu i tamo neko hostuje ali su im mašine u inostranstvu.
Citat:

Pt.3

Da li ste voljni da pravimo neki Java/JSP/Struts portal, kako bismo promovisali ovu tehnologiju na nashim prostorima, posto kol'ko vidim Intranet aplikacije su usle i na srpsko trziste...

Ne znam koliko bi interesovanje bilo za ovako nešto. Ni ovaj Java forum nije nešto bog zna kako posećen, ali ko zna... Ne bi bilo loše da postoji neki portal posvećen Java tehnologijama pa u okviru njega da bude i Web aplikacije pa i Struts.
Ako bude interesovanja ja predlažem da kao sastavna komponenta bude mvnForum (http://www.mvnforum.com) - open source forum software pisan u Javi u čijem razvoju sam dao određeni doprisnos i čiju sam lokalizaciju na srpsku ćirilicu i latinicu odradio. Doduše ne koristi Struts već neki nepoznati MVC framework ali sve u svemu nije loš.

Dejan

[ Last Man Standing @ 25.06.2003. 06:20 ] @
Bas lepo sto si pomenuo taj forum software za slucaj ako zatreba nekad.

Evo knjige "Programming Jakarta Struts", skinute sa TSS (theserverside.com) dok je jos bila u pripremi. Ima nekih 7.5Mb, ima primere i nije losa. Bice dostupna sledecih nedelju dana, pa ako neko hoce...

http://www.kostich.net/WZ44.zip

Inace, postoji kompletni IDE za Struts koji su napisali neki Rusi. Zove se Exadel (www.exadel.com) i ima oko 27Mb. Trenutna verzija je dzabe. Ja sam se malo igrao i svideo mi se (posto inace ne koristim nikakve plug-ins).

Ako ima zainteresovanih, mogu da napravim CD sa recimo JBoss-om, Eclipse-om, Exadel-om i sl. (predlozi dobrodosli), pa cu da posaljem u SCG.
[ dejankr @ 25.06.2003. 11:52 ] @
Eh, ja sam dugo tražio neki open source forum software sa aktivnim razvojem. U firmi sam bio instalirao neku staru verziju Jive-a dok je još bio open source, ali fale mu mnoge mogućnosti... Takođe dizajn im je bio očajan - tipičan primer JSP Model 1. Java code na sve strane u JSP-u! Nailazio sam na par projekata koji su pokušavali da nastave sa razvojem Jive-a ali svi su bili manje više mrtvi. Međutim, ovaj forum (mvnForum) guraju neki Vijetnamci i šljakaju samo tako. Doduše falio im je searching pa sam im to ja odradio korišćenjem Lucene. Takođe sam ga preveo na srpski tako da je sada mnogo lakši za korišćenje kod mene u firmi. Ko hoće može da downloaduje i proba!

Što se tiče Exadela malo sam ga testirao i nije loš. Koliko sam ih svatio momci iz Exadela planiraju da u sledećoj verziji Exadel bude Eclipse plugin. Ne znam da li i dalje stoje pri toj ideji, ali mislim da bi to bilo dosta bitno zbog integracije jer mi se trenutno ne sviđa da menjam alat kada nešto treba da radim sa Struts-om. Za sada me Easy Struts plugin za Eclipse odlično služi...

Ovu knjigu koju si poslao ja imam u pdf-u skinutu sa Safarija, znači finalnu verziju. Koliko se sećam na ServerSide-u nisu objavljena sva poglavlja. Iz, nadam se razumljivih razloga, neću da je kačim ovde ali ako nekom treba mogu da mu šibnem na mail. Takođe imam i "Struts Kick Start" knjigu u pdf-u.

Dejan
[ m1k4 @ 30.06.2003. 00:27 ] @
Struts literatura za razmenu: (Iskljucivo licno, nemam mogucnosti da publishujem na web)

Programming Jakarta Struts.chm
Mastering Jakarta Struts.pdf
Programming Jakarta Struts.pdf
Struts Fast Track - J2EE JSP Framework.pdf
Struts In Action.pdf
Struts Tiles Advanced Features.pdf
Struts Tutorial by Wesner.pdf
Tiles JSP Framework.htm

Ako zelite razmenu: [email protected] , +381 64 252 7088
[ leka @ 30.06.2003. 23:25 ] @
Ma kakva razmena - čovek ode na naš DirectConnect server (informacije na http://dc.ho.com) i nađe sve to i skine za par minuta.
[ mca @ 15.07.2003. 18:31 ] @
BTW izasla je nova verzija Strutsa (1.1. znaci ne RC),
i izgleda da bolje radi sa memorijom.
Najbolja knjiga je Maning - Struts in Action.

Ostale slabo pokrivaju 1.1 verziju, i zadrzavaju se samo na osnovnim stvarima....
[ dejankr @ 15.07.2003. 23:26 ] @
Knjiga Programming Jakarta Struts od OReilly-ja takodje pokriva Struts 1.1. Slicno je i sa Struts Kickstart. Doduse sve knjige su pisane mnogo pre nego sto je 1.1 izasao, ali s obzirom da vecih promena nije bilo, sasvim su OK.

Dejan