[ orwikcons @ 10.09.2006. 01:28 ] @
Posto je originalan blic za mobilni telefon verovatno veoma skup, razmisljao sam o tome da ga sam napravim.

Obican eksterni blic za (stare) fotoaparate okida se tako sto se napravi spoj izmedju dveju zica koje izlaze iz njega, a fotoaparat u trenutku slikanja napravi taj spoj da bi se blic ukljucio...

Taj kabl tj. te dve zice povezemo na adapter tj konektor za mobilni, i to tako da te dve zice budu direktno povezane sa dva pina na konektoru.

"Nabavimo" (mozda i postoji) program za slikanje koji u trenutku slikanja pravi vezu (spoj) izmedju ta dva pina na koja smo povezali blic preko konektora, i naravno okida blic u trenutku slikanja.

Ne znam da li takav program postoji. Ukoliko ne postoji, verovatno bi neki postojeci program za slikanje mogao da se modifikuje, i da mu se pridoda jos ta funkcija. Naravno, tu bi onda morao da se steluje trenutak okidanja blica u odnosu na trenutak pretiskanja tastera za slikanje na mobilnom.

Ne znam da li sam bio jasan, i da li je ovo sto sam ispricao jedna velika glupost...! Ali mozda je i moguce. Ja na zalost ne umem da pravim programe za Symbian, ali posto sam se bavio nekim primitivnijim programiranjem, palo mi je napamet da bi ovo mozda i moglo da upali.

Sta mislite?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.09.2006. 14:36 ] @
Necu reci da ti je ideja glupa..ali je daleko od normalne :)

Za neke telefone postoji externi blic (Siemens, od onih za koje ja znam). Proces tehnickog izvodjenja ovog ne bi bio problem, medjutim, samo okidanje bi trebalo da bude zadato od strane aplikacije na telefonu, koja ne postoji, jer prvo mora da postoji takav blic, ap da neko napise takav program. Naravno, besmisleno je ocekivati da neko napravi komercijalnu verziju takvog programa.

Sve se na kraju svede na to da je jednostavnije nositi pravi digitalac, pored mobilnog, nego externi blic za mobilni :)
[ bakara @ 16.09.2006. 15:37 ] @
Citat:
orwikcons: Posto je originalan blic za mobilni telefon verovatno veoma skup, razmisljao sam o tome da ga sam napravim.

Obican eksterni blic za (stare) fotoaparate okida se tako sto se napravi spoj izmedju dveju zica koje izlaze iz njega, a fotoaparat u trenutku slikanja napravi taj spoj da bi se blic ukljucio...

Cista glupost...
Originalni blic...skup?
A jeftino ces ga iscupati sa starog fotoaparata i nabudziti na fon...daj bre!
Ovo ja za es bisere