[ grof pelinex @ 12.09.2006. 23:48 ] @
Da li neko zna da li se mogu ispraviti bad sektori pomocu low level formata?
[ lukkka @ 12.09.2006. 23:57 ] @
Naravno, low level zato i sluzi :)
Slobodno raspali
[ sasa022 @ 12.09.2006. 23:59 ] @
Odradis LOW LEVEL FORMAT...
Kako ? - upotrebi PRETRAGU detaljno je sve opisano
Ako losi sektori ostanu i posle LLF onda tu sa "standardnim alatima" nema vise pomoci...
[ Tosaxxx @ 13.09.2006. 19:29 ] @
Low level format dugo traje, tako da ne pomislis da nesto nije u redu.
[ Bastard @ 17.09.2006. 06:15 ] @
Druga mogucnost je da se disk shreduje ,odnosno da se ispisu 0 = nule
Onda se otvori sa win hex programom i tamo gde nije 0 upisemo 0
[ gsimon @ 17.09.2006. 11:10 ] @
Moze i
Hdd Regenerator........
[ Miki_Miki @ 29.09.2006. 20:53 ] @
Moze ,ali samo jednom :) ,salu na stranu ,iz iskustva bolje ti je da taj deo diska gde su ti bad sectori proglasis za non-dos particiju i nastavis dalje da koristis taj disk, low level ti je smaranje uzima mnogo vremena i ne garantuje ti da ces da ispravis bad sectore ,meni je uspelo mozda od 10 puta jednom da oporavim bad sector sa low level ,ali se kasnije povrati opet bad sector. Pozdrav !
[ ranikolahdd @ 29.09.2006. 22:09 ] @
ne moze se generalizovati, svaki disk i svaki njegov model ima razlicite probleme, nema univerzalnog resenja.
poznavanje nacine rada diska i njegove strukture vodi u pravilan koji rezultuje dugim zivotnim vekom diska.
sve gore navedeno je sminka bez ulazenja u problem, prvo pitanje je koji je diskis tacan model i marka i kakvi su mu bb.
u zavisnosti od toga pristupa se disku na ovaj ili onaj nacin.
Nikola
[ pctel @ 30.09.2006. 01:16 ] @
Pre svega, obicno je velika zabluda sa su bad sektori nesto lose i nesto sto treba unistiti. Ono sto su bad sektori za operativni sistem, isto to su saobracajni znakovi za vozaca automobila - znaci oznacena rizicna mesta gde treba pazljivije voziti a ako postoje uslovi ne ici tuda uopste vec voziti drugim putem. Ne shvatam kako nekom moze pasti na pamet ideja da ce ako skloni saobracajne znake put uciniti idealnim za voznju?! Dogodice se upravo suprotno, put ce biti veoma opasan za voznju a ekvivalentno tome, podaci na hard disku bice u velikoj opasnosti.
[ Ned123 @ 30.09.2006. 06:39 ] @
Meni su se na Maxtor disku od 60GB u prvoj godini korišćenja 3 puta pojavili bad sectori (jedanput, 2 odjednom), 2 puta uslijed nestanaka struje. Sva tri puta korišten je HDD regenerator i već je disku 3 i po godine, a da više od 2 i po nisam imao nikakvih problema.
[ codeus @ 30.09.2006. 09:33 ] @
wow .. 2 bad sectora .. odjednom ... sta kazes za 200MB bad sectora na mom maxtoru ...
[ grof pelinex @ 30.09.2006. 11:05 ] @
Hdd Regenerator regenerator je odlicno obavio posao tako da low level format nisam ni probao.
[ zoksula @ 08.10.2006. 17:29 ] @
Super i ja misklim da je hdd regenerator fenomenalan
[ virtualx @ 11.08.2007. 00:25 ] @
kako kod mene je nasao oko 600 bad sektora dok je dosao do 500MB
popravio samo 20-ak, a sto nije ostale
[ gsimon @ 12.08.2007. 10:18 ] @
pa disk je totalno oshtecen....
[ branko.g @ 25.01.2012. 05:20 ] @
da li moze hd regenerator posle low level formata i da li ce moci da se instalira operativni sistem na hard koji ima bad sektora a kome je prije toga odradjen low level format? nisam imao iskustva tj neprijatnosti sa tim stvarima pa pitam posto to treba sestri da instaliram operativni sistem na hard koji ima jedan bad sektor,
unaprijed hvala
[ Binary Mind @ 25.01.2012. 12:54 ] @
Moze da se koristi HDD regenerator posle low level formata, ali ako je bad sector ili bad block fizicki, to jest fizicko ostecenje na disku to se ne popravlja softverski. Nije problem instalirati operativni sistem na hard disku sa bad sektorima vec je problem sto bad sektori imaju tendenciju razmnozavanja jednom kad se pojave.
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 10:40 ] @
Treba mi brz odgovor..dakle imam dosta bad sectora i pokrenuo sam HDD regenerator ..do sad je ispravio koliko je i pronasao tj oko 200.. pokrenuo sam ga iz windowsa .. pitanje glasi.. da li moram da ga pokrenem iz boota ili je dobro i ovako dok windows radi? Inace ovo radim prvi put
[ calexx @ 27.02.2014. 10:44 ] @
Ako su fizički, nisi ništa uradio. Ponovi test i na neki drugi način pa vidi šta će da se dešava. Softverski BB nisu uopšte bitni.
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 10:49 ] @
Hvala na brzom odgovoru.. Ne znam da li su fizicki.. kontam da nisu cim ih hdd regenerator popravlja.. sta mi predlazete da odradim?
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 11:11 ] @
Ovako je sve pocelo.. Imao sam windows xp.. i radio je tako dosta dugo dok jednom nije sve pocelo da koci i baguje..i tako kad se to desi ja ga restartujem i sve ok.. medjutim sve cesce se desavalo da baguje dok jednom nije izbacilo plavi ekran i sam se restartovao.. posle toga nisam mogao da udjem ni u safe mode ni nista.. onda sam nekako napravio da mogu da procitam sta pise na tom plavom ekranu i uglavnom znam da moze da bude u pitanju ram mem, hard disk ili neki softverski problem tipa drajveri ali meni je pisalo nesto za virus.. i tako sam pokusaovao da podignem xp i sve bude dobro dok ne pocne bas da se instalira..onda izbaci da neki fajlovi fale.. nadjem na netu da moze da bude da mi cd citac ne valja pa sam uzeo od druga i opet isto.. uzeo sam i drugi cd sa sistemom i opet ist.. onda sam hteo da instaliram win 7 i uspeo nekako .. trebalo mu je 3 sata da ocita ono kad se instalira i mnogo je kocilo sve.. to se pre nikad nije desavalo.. Zatim sam nasao na netu da je moguce da imam neke bad sectore na hdd.. svaki prethodni put dok sam dizao sistem isao sam na ntfs(quick) format i nisam uspeo a sad sam formatiorao samo sa ntfs (trebalo mu je celu noc) i evo ga xp radi ..brze nego ona sedmica 10 puta ali opet nije to to.. kao da se muci.. Sta da radim?
[ gilopile @ 27.02.2014. 12:00 ] @
Prodji par puta sa HDregenerator-om, pa ako ponovo ima BS na istim mestima, tj. ako nastaju novi, batali i promeni HDD.

Mozes to iz win-a odraditi, ali ipak je sigurnije iz DOS-a.

Ne znaci ni to da ako ispravis sve lose sektore da ce HDD raditi kako treba. Moze se lako desiti da smanji performanse citanja, a pogotovo pisanja na nekih 5-10Mbps i eto belaja, odnosno sporoce. Kada ga regenerises, odradi jedan test brzine citanja i file transfer-a sa programom hdtune pro, pa ako su performanse ok, dobro je, u protivnom, bice dobar jedino za skladiste ili vukljanja torrenta...
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 12:14 ] @
Hvala.. javim sta je bilo kad odradim sve to
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 12:20 ] @
imam jos jedno pitanje.. Kako da boot sa flesha? napravio sam da bude bootabilan i na njemu hdd regenerator.. kad udjem u boot menu ima "usb ffd, usb hdd, usb cd rom" sve sam probao ali normalno mi pokrene windows kao da nista nisam promenuo
[ Miroslav Cvejić @ 27.02.2014. 12:46 ] @
Mislim da samo gubiš vreme, neće taj HDD regenerator išta popraviti. Samo ćeš izmučiti hard koji je očigledno počeo da otkazuje.
[ gilopile @ 27.02.2014. 13:02 ] @
KAko si pravio boot-abilan fles?

Mozes iz Win-a, kada pokrenes program hddregenerator, imas u njemu opciju da ti odradi boot-abilan fles.

Koja je ploca u pitanju?

Jesi proverio koje opcije imas u BIOS-u sto se tice USB-a. Na nekim nece da boot-uje ako je disable USB Legacy...

[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 18:00 ] @
botabilan flesh sam napravio uz pomoc HDD regeneratora..ima tu opciju za flash i cd..
ploca je Gigabyte S-series g31m-es2l
u biosu imam opcije za boot: usb ffd, usb hdd, usb cd rom sto se tice usb-a
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 18:37 ] @
Uspeo sa da pokrenem hdd regenerator iz boota. I, sto mislim da je dobro, sektore koje je ranije ispravio sada nije nasao kao bad sektore. Nista me ne kosta da probam da popravim. Voleo bih da mi hard radi bar jos mesec dana jer trenutno ne mogu da kupim novi. Znaci ako su losi sektori na hardu softwerskog porekla mogu da se poprave i da li je to trajno ili samo privremeno? Imao sam problema sa skoro svakim delom racunara do sada ali nikad sa hardom tako da sam nov u ovome. Hvala na pomoci
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 18:48 ] @
Hdd regenerator je pronasai i popravio 314 losih sektora.. trebalo mu oko 25 min za to i stigao je do 2% i sad ne nalazi lose sektore i bas brzo ide sve. Da li je 314 mnogo? Ima li nade da ovaj hard radi jos mesec dana normalno?
[ Lavlja_Jazbina @ 27.02.2014. 19:15 ] @
Kako nije mnogo.To ce se samo uvecavati i pucati windows u vidu bezbroj restarta.Teoretski radicee X vremena ali da li ti se isplati rizik?
Izvadi magnete i kanta. :(.

P.s U kom delu hdd-a su bili bad sectori?
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 19:22 ] @
Evo zavrsio je sa ispravljanjem. Ima tih 314 i to je to.. pise da ih je popravio.. nasao ih je na pocetku i to jedan za drugim i posle nista..sve normalno.. kakve to veze ima?
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 19:31 ] @
Evo slika iz HD tune pro

[ Lavlja_Jazbina @ 27.02.2014. 19:47 ] @
Zato sto Je na pocetku operativni sistem.Probaj ali......Najava je za dalje ostecenje.

Napravi 2 particije,pa kopiraj fajlove na drugu ili stavi OS na tu drugu particiju.
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 20:05 ] @
nemam nista osim sistema na kompu tako da mogu da radim sta hocu.. taj hard ima 160 gb.. ako bih napravio 2 particije i recimo da ostavim jedno 10gb da se ne koristi.. da li bi to pomoglo?
[ Lavlja_Jazbina @ 27.02.2014. 20:13 ] @
Citat:
recimo da ostavim jedno 10gb da se ne koristi..

Mislis da druga bude 10gb ? Podeli 60GB C I 100GB D, I Instaliraj WIN na D.
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 20:20 ] @
Mislio sam na ono " unpartitioned space" .. Da li je moguce da taj deo memorije bude sa losim sektorima?
[ Binary Mind @ 27.02.2014. 20:29 ] @
Taj hard je načet. Loši sektori nisu logički... Takav hard nije pouzdan, i nije za dalju upotrebu.
[ D3dBl4cK @ 27.02.2014. 20:35 ] @
Treba da radi jos mesec dana. Mislis da ce izdrzati?
[ iglig @ 28.02.2014. 00:00 ] @
Taj HDD na tvoju žalost ima samo jednu ploču tako da ga verovatno nećeš moći koristiti neko duže vreme ukoliko sistem bude vršio dosta pisanja. Moja preporuka bi bila da se uradi sledeće:
-puno skeniranje diska pomoću HD Tune-a, kartica "Error Scan", ukoliko sistem zaglavi pokušati sa "Quick scan" modifikatorom
-analizirati generisanu mapu i ukoliko se uoče najviše dve do tri regije grupisanih loših sektora, na osnovu podatka o veličini jedne ćelije u mapi (x MB), izračunati početne i krajnje pozicije grupisanih regija
-povećati ove regije za okvirno 10% radi sigurnijeg odstranjivanja neispravnih regija
-napraviti odgovarajuće particije i to tako da ih ne bude više od recimo 3-4 u fajl sistemu koji prepoznaje Windows

Ukoliko hipotetička mapa izgleda ovako-->
ooXXXXXXXXooooooooXXXXXXXXXXXXXoooooooooXXXXXXoooooooooooooooooooooooooooooo
... onda particionisati disk na sledeći način-->
LLLLLLLLLLLwwwwwwLLLLLLLLLLLLLLLwwwwwwwLLLLLLLLwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Gde su:
-crvenom bojom sa 'X' označeni loši sektori
-plavom bojom sa 'o' označeni ispravni sektori
-crvenom bojom sa 'L' označene particije formatirane nekim Linux fajl sistemom, npr "Ext4" i koje kao takve nisu vidljive Windows OS-u pa stoga neće biti korišćene, odnosno računar više neće zaglavljivati ili će se ta pojava smanjiti
-plavom bojom sa 'w' označene particije formatirane nekim Win fajl sistemom, npr "NTFS", koje će Windows uredno prepoznati i koristiti kao C, D i E drajvove.

Ukoliko je razlog pojave loših sektora loše namagnetisan disk ovo bi moglo da radi kao privremeno ili čak trajno rešenje, zavisno od načina korišćenja računara.
Ukoliko je pak razlog mehanički kvar igle ili pak neki problem u elektronici diska ovo neće rešiti problem i jedino rešenje je zamena diska ispravnim.
[ newtesla @ 28.02.2014. 16:33 ] @
Smanjenje AAM takođe pomaže dugovečnosti diska - a ja nisam primetio neki značajan pad performansi.
[ Seyokiller @ 28.02.2014. 17:00 ] @
Zar za 60 evra koliko kosta nov popravljati HDD ?
[ Binary Mind @ 28.02.2014. 18:22 ] @
Nema tu popravke u pravom smislu bez servisa koji je specijalizovan za repariranje neispravnih hard diskova. Ovako je samo krpljenje, to jest, izolovanje loših sektora, da se produži agonija, ako uopšte bude mogao da koristi hard takav kakav jeste. Nov ne gine sad, ili za par meseci Po meni bolje odma', a taj karakušljivi kao pritiskivač za knjige... Za bolje i nije.
[ newtesla @ 02.03.2014. 19:16 ] @
Firme koje popravljaju diskove, popravljaju ih iz samo jednog jedinog razloga: da bi se sa njih skinuli podaci.

Sve ostalo je frankeštajn.
=====

Ko ono reče "zar popravljanje kad je nov 60€" - dodajem "i jeftinije, čak"
[ D3dBl4cK @ 21.07.2014. 16:08 ] @
Hvala vam mnogo. HDD i dan danas radi. Sad sam se setio toga pa resih da vam se zahvalim
[ Drivee @ 22.07.2014. 02:40 ] @
Bad sektori se seku, tako da ih ne koristis. Malo smanjis HDD ali je sigurnije. Bar tako aj radim. Ne mogu se popraviti.
[ deki-bleki @ 05.11.2014. 20:16 ] @
ja sam nekoliko puta koristio maxtorow LLF i sve je to pomagalo na kratko....,ali treba eksperimentisati.....