[ ramius @ 25.04.2003. 23:20 ] @
| Pozdrav svima,
Pišem maturski iz informatike, na temu MREŽE, i profesor mi reče da mi fali podataka o WAN-u, pa eto da pitam gdje da nađem nešto o tome ali da nije na eng. Ne treba mi o Internetu već samo o WAN mrežama: kako i zašto. Hvala |
[ ramius @ 27.04.2003. 02:29 ] @
Vidim da se čita, ali se ne odgovara. Da, nema puno toga po netu. No, sada trebao nešto drugo: da mi neka dobra duša prevede par pojmova onako što stručnije, jer ja ne znam a nemam trenutno gdje da pogledam. Ako je prijevod doslovno, onda bi mi samo jedna rečenica objašnjenja jako dobro došla. Ako znate samo 1 ili 2 pojma, to je već super! Dakle:
point-to-point link
Switched circuits
Packet switching
virtual circuit
SVC
PVC
DDR
WAN switch
access server
channel service unit/digital service unit (CSU/DSU)
Zahvaljujem svakome tko nađe vremena da pomogne.
[ Gojko Vujovic @ 27.04.2003. 05:07 ] @
point-to-point link
Linkovi od tačke do tačke, dakle u komunikaciji učestvuju samo dva uređaja koji se direktno "gledaju" preko jednog kabla i dogovorenih protokola (layer 2 se misli uglavnom).
Switched circuits
Tačnije bi bilo Switched Virtual Circuits. VC možeš da zamisliš kao vezu od jednog korisnika do drugog, u šumi kablova koja za tebe predstavlja telekom i koja tebe ne zanima, bitno ti je da se na drugom kraju javlja tačno onaj sa kim želiš da uspostaviš vezu. Primer za ovakvu vezu ti je frame relay. Imaš dve vrste VC-ova: Permanent i Switched. Permanent su unapred definisane putanje i najčešće se i koriste kod Frame relay veza, a link sa obe strane karakterišu DLCI-ovi, identifikatori VC-a koji su najčešće lokalnog karaktera. Switched kola tj veze se uspostavljaju po potrebi, samo kada treba komunicirati, i nešto se ređe koriste.
Packet switching
Switching zamisli kao prenošenje jednog "paketa" sa odredišta do destinacije. E sad šta je "paket", zavisi od konteksta. Uglavnom što je najbitnije je da znaš da razlikuješ packet switched mreže od na primer telefonskih koje su circuit switched. Kot Circuit Switched mreža se uspostavlja KOLO kada treba da se priča i zato su prilično neefikasne, pa i kad ništa ne pričaš, cela veza je rezervisana samo za tebe. Razgovor bi se mnogo efikasnije prenosio preko paketne mreže, kada se resursi zauzimaju samo kada protoka zaista ima. Ovo je neuporedivo jeftinije, brže, itd..
virtual circuit
Ovo sam objasnio gore.
SVC
PVC
Switched i permanent virtual circuit. Ovo u kontekstu frame relaya najčešće.
DDR
Dial on demand routing, bukvalno postaviš uređaj koji će da se kači na net samo kad ima saobraćaja i otkači sa neta kad saobraćaj stane i prođe određeni timeout. Koristi se najčešće kao backup varijanta, dakle kad pukne primarni link diže se neki na primer ISDN backup, a sve to obavlja DDR, na primer Legacy DDR, dialer profiles, dialer watch,..
WAN switch
Pojma ne znam :)
access server
Zamisli windowsov terminal server, e ovo ti je nešto jako slično. Ali opet, nemam dobar prevod.
channel service unit/digital service unit (CSU/DSU)
Ovo ti je najčešće neki modem ili nešto što liči na modem, uglavnom stoji kod tebe na kraju linije koju si dobio od telekoma. Baš na primeru frame relaya, tvoj ruter se kači na CSU/DSU, a na njega je nakačen KABL koji je u stvari Local Loop do telekomovog Central Office-a.
Eto ovo ti je WAN kurs u malom. :)
Ali kako mrzim kad se prevode networking termini, ne mogu ti opisati. :(((
Pa zar stvarno moraš sve to da prevedeš? Ne radi se to, trust me. Samo se izgubiš.
Sretno..
[ ramius @ 27.04.2003. 16:42 ] @
Joj što bih volio da ne moram to uopće prevoditi. Ali kako je za radnju moram prevesti. Pa sad, što imam prevest ću, ostatak ne, pa što bude. Hvala puno na pomoći.
Copyright (C) 2001-2024 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.