[ neshoggi @ 14.09.2006. 15:32 ] @
nadam se da cu dobiti neki koristan tip...

ovo je moj sajt: www.tehnosite.com

pokusavam da ga optimizujem za pretrazivace, ali nikakav pomak ne ostvarujem...

moze li mi ko pomoci, bar da me uputi gdje da trazim ako nista drugo!

hvala!
[ ljubmilo @ 14.09.2006. 20:55 ] @
Ako si skoro postavio potrebno je da prodje malo vremena 10-15 dana, a ti za to
vreme postavljaj linkove ka sajtu, kao npr.ovaj na ES.

Koliko ti je trebalo vremena da udjes u AdSense?
[ neshoggi @ 14.09.2006. 21:48 ] @
pa sajt imam evo 9 dana, au adsense mi je trebalo oko 3 dana da mi odobre, ali su me jednom odbijali jer nisu svi linkovi bili gotovi
[ ljubmilo @ 14.09.2006. 22:07 ] @
Prijavi sajt u www.dmoz.org jer ga Google cesto pretrazuje.
Ako si dobro uradio MetaTagove, budi strpljiv, pravi linkove, a
Google ce ga sam naci i indexirati.
[ Radovan__III @ 15.09.2006. 07:14 ] @
Citat:
neshoggi: nadam se da cu dobiti neki koristan tip...


1. Ja mislim da bi trebao da imas neki fiksan tekst za stranicu tj da ti se glvna stranica ne sadrzi samo od vesti, u tom tekstu bi mogao da ubacis po neki keyword.
2. Ogromna je konkurencija za sajtove tog tipa koji ti imas, pa bi bilo po meni najbolje da ne pucas previse visoko, da ogranicis keyworde koji su ti glavni i da stvaras fraze keyworda. Za ove keyworde koje ti imas npr u titlu je tesko uci medju 1000.
3. Nemas kvalitetne linkove ka tvom sajtu, imas ti dosta linkova za pocetak ali oni su veoma slabi.
[ WebtriX @ 15.09.2006. 09:08 ] @
Moj ti je prijedlog da se ne mucis sa optimizacijom, jer nazalost neces nikad uspjeti :(
Medjutim, isto tako ti predlazem da pocnes raditi na alternativnim rjesenjima, kao sto je kupovina "neciljanih posjeta" tj. posjetilaca (untargeted traffic) sto se inace krece oko 2-3 $ za 1000 posjetilaca (CPM).... pa sad ti racunaj cpm / tvoj "clicktrough rate" X vrijednost klika npr. 1000 / 2% * 0,2$ = $4 ..

Isto, tako bi ti predlozio da dodas jos na dva mjesta reklame.... ili odmah desno pored slicice (npr. ovdje http://www.tehnosite.com/00028.htm desno od Bill-a) ili ispod 2-3 paragrafa teksta i na dno stranice izmedju teksta novosti i "See also:"

PS: A gdje su ti meta description/keywords??
[ neshoggi @ 22.09.2006. 12:05 ] @
hvala vam svima

meta tagove sam postavio samo na glavnu stranicu, ali ce da idu i u ostale! (imam mali problem sa vremenom...)

probacu i ovo sa fiksnim tekstom... ali hvala svejedno!!!
[ adamm @ 22.09.2006. 20:06 ] @
Kad prijavljujes u DMOZ OBAVEZNO prijavi u jedno barem 5 kategorija (bolje 10), i DOBRO PAZI na ANCHOR TEXT, tj. title, jer ces za title mozda biti 1st na Google ako dobijes link sa DMOZ-a.

I moj je savet - mani se optimizacije jer je to danas jako tesko.

Ako hoces da radis malo optimizacije...

Najbolje ako si u mogucnosti naci nekoliko Indijaca koji rade neki link building na forums.digitalpoint.com po 50$, plati 4x50 = 200$, za PERMANENTNE linkove. Cunjaj trazi, registruj se tamo, pucaj postove, kad skupis 50 postova to ti je vec 50x4 backlinka...

Izgradi jos nekoliko sajtova koji mogu biti s*****, ali sa kojima se moze eksperimentisati...
[ Radovan__III @ 22.09.2006. 20:45 ] @
Citat:
adamm: Kad prijavljujes u DMOZ OBAVEZNO prijavi u jedno barem 5 kategorija (bolje 10) ...


Mozes li da objasnis na osnovu cega si dosao do ovog zakljucka ? Da li imas sajtove na dmoz-u? Da li imas sajtove koji su u vise kategorija na dmoz-u ?
Da li si citao tekst pri prijavi na dmoz ?
Citat:

Step Two

Do a quick search in the directory at dmoz.org (the home of the Open Directory) to be sure your site isn't already listed. This saves everyone time.
Step Three

Identify the single best category for your site. The Open Directory has an enormous array of subjects to choose from. You should submit a site to the single most relevant category. Sites submitted to inappropriate or unrelated categories may be rejected or removed.

Procedure After Your Site is Submitted

An ODP editor will review your submission to determine whether to include it in the directory. Depending on factors such as the volume of submissions to the particular category, it may take several weeks or more before your submission is reviewed. Please only submit a URL to the Open Directory once. Again, multiple submissions of the same or related sites may result in the exclusion and/or deletion of those and all affiliated sites. Disguising your submission and submitting the same URL more than once is not permitted.

Citat:
adamm:
I moj je savet - mani se optimizacije jer je to danas jako tesko.


Mozes li objasniti zasto je "tesko", tacno sa mojim si sajtom i sa kojim keywordovima dosao do "tesko"

Citat:
adamm:

Cunjaj trazi, registruj se tamo, pucaj postove, kad skupis 50 postova to ti je ...


Mozes li da nam objasnis po tvojoj racunici tezinu tih 50 linkova sa foruma, tj uporedi nam tih 50 linkova sa postova sa nekim drugim linkovima

[ old @ 22.09.2006. 22:13 ] @
(Bez konkretnih uputstava ovaj put)

Neverovatno koliko je teško učiti SEO on-line. Taman pomisliš da je neko stručnjak a on odvali nešto što je elementarno netačno.

Ista stvar i na globalnom planu, višejezički, i na malom uzorku ovde na ES-u na primer.

(Svež je i post onoga što je zaključio da kad primeniš sve što smo napisali padaš na G za 18 stranica . Interesantno da on počinje temu dajući odgovore i savete )

Nailazio sam na specijalizovanim SEO (pod)forumima i na slučajeve kada jedni druge ukoravaju što su objavili informacije koje po njima spadaju u tajne.
Znači ima ih koji znaju a neće da kažu, kao i onih koji ne znaju a poučavaju.

PS
Šta mi daje za pravo da ovako pišem? (Naizgled kao neko ko "zna")
Pa ona preostala metoda učenja i proveravanja, kada imaš mnogo sopstvenih stranica među G rezultatima i svakodnevno pratiš koji uzroci izazivaju koje posledice.


[ adamm @ 22.09.2006. 23:14 ] @

Citat:

Mozes li da objasnis na osnovu cega si dosao do ovog zakljucka ? Da li imas sajtove na dmoz-u? Da li imas sajtove koji su u vise kategorija na dmoz-u ?


Da, imam 3 linka na dva sajta na DMOZ.
1 stranica je prva za anchor text sa dmoz-a sto donosi ~40 poseta dnevno.


Citat:

Da li si citao tekst pri prijavi na dmoz ?


Da, ali mozes da prijavis vise stranica unutar jednog sajta na DMOZ. Site moze biti i u vise direktorija.

Citat:

I moj je savet - mani se optimizacije jer je to danas jako tesko.
Mozes li objasniti zasto je "tesko", tacno sa mojim si sajtom i sa kojim keywordovima dosao do "tesko"


Uf, recimo da sam prvi na MSN za "math calculations", 5-ti za "mathematic", drugi za "english language tools", prvi za "cheap vps", medju prvih 100 za jos "vps" related querija.
Na Google sam prvi za npr. "online octave" shto je anchor sa DMOZ-a.
Na Yahoo sam recimo evo upravo proveravam 8-mi za upite kao sto su "math calculations", "online english tools".
Na Yahoo sam recimo prvi za na Spanskom upit "podela Nikaragve", i za jos verovatno 1000 dvo recnih querija.

Tesko je jer treba mnogo backlinkova za neke querije koje imaju poseta. Konkurencija se strasna.
Imam ~10 domena, od kojih 1 ima oko 150000 stranica, 2-gi oko 50000, 3-ci 100-tak, 4. 50-tak,
a preostali domeni su manje vise neznacajni.


Citat:

Mozes li da nam objasnis po tvojoj racunici tezinu tih 50 linkova sa foruma, tj uporedi nam tih 50 linkova sa postova sa nekim drugim linkovima


Nisu mnogo teski. Ne bih mogao da ih uporedim. Jednako vrede ko 4 linka u embedded tekstu sa PR1 clanaka za Google.
[ acca3 @ 23.09.2006. 00:03 ] @
Ne moze covek da se mane optimizacije ako vec radi sajtove. Osim ako nema dovoljno para da nekome plati da mu odradi SEO. Ima dosta da se uci i eksperimentise, i to konstantno, ali u tome i jeste car rada na sajtovima (bar za mene).

Citat:
Pa ona preostala metoda učenja i proveravanja, kada imaš mnogo sopstvenih stranica među G rezultatima i svakodnevno pratiš koji uzroci izazivaju koje posledice.


Odlican savet.
[ bsaric @ 23.09.2006. 10:06 ] @
Neću ništa komentirat osim ovog:

Citat:
Moj ti je prijedlog da se ne mucis sa optimizacijom, jer nazalost neces nikad uspjeti :(


Mislim da je bolje šutjet nego nekome dat ovako loš savjet da odustane.

Citat:
koje po njima spadaju u tajne.


To se po meni ne zovu tajne, već si dotakao jednu drugu perspektivu, recimo provodiš sate online, radiš ko blesav, isprobavaš i testiraš, i zatim bi rezultate dugogodišnjeg rada trebao dat svima samo tako? Zašto? Koja firma u svijetu daje rezultate svog rada svima samo tako? Nije u pitanju tajna. Sa druge strane da i savjetuješ sve što znaš ta većina nikada neće shvatit u potpunosti na što misliš jer nemaju dovoljno informacija, moje osobno mišljenje. Osobno sam par ljudi pokušao naučit, neki su i gledali točno što radim, ali jednostavno nakon svega opet nisu znali zašto, što da rade, jer im manjka informacija. Kak će netko naučit programirat samo čitajući o tome? Nikako. I da gledaš nekoga kako je nešto isprogramirao nikad ti sasvim neće bit jasno ako sam ne pokušaš.

Jer se sve svodi na:

Citat:
Pa ona preostala metoda učenja i proveravanja, kada imaš mnogo sopstvenih stranica među G rezultatima i svakodnevno pratiš koji uzroci izazivaju koje posledice.
[ bojan_bozovic @ 23.09.2006. 10:32 ] @
nrshoggi, od META tagova ti treba samo description a ne i keywords tag. Description tag cini da ti se upravo taj tekst pojavi u opisu stranice kada se pojavi u SERP (rezultatu pretrage), ali ne bi trebalo da utice na rang. Mislim da sam ovde na [es] procitao da je moguce da strane odu u suplemental ili da sajt bude markiran kao spam sajt i penalizovan ako previse stranica ima identican description tag,mozda ne, ali ne bih to isprobavao. Keywords tag vec godinama pretrazivaci ne koriste.

Adamm, optimizacija i dobri rezultati pretrage su moguci, ako ne pucas vrlo visoko (npr. "wallpaper", "real estate" i slicni upiti), a moze i to ako mozes dobiti jedno 50.000 linkova ka sajtu.Mozda neces biti broj jedan, ali ce te videti, i sajt nece postojati nizasta.
[ bsaric @ 23.09.2006. 12:43 ] @
Citat:
Mislim da sam ovde na [es] procitao da je moguce da strane odu u suplemental ili da sajt bude markiran kao spam sajt i penalizovan ako previse stranica ima identican description tag,mozda ne, ali ne bih to isprobavao.


Otić u supplemental da, bit penaliziran sigurno ne.
[ acca3 @ 23.09.2006. 12:49 ] @
Citat:
Adamm, optimizacija i dobri rezultati pretrage su moguci, ako ne pucas vrlo visoko (npr. "wallpaper", "real estate" i slicni upiti), a moze i to ako mozes dobiti jedno 50.000 linkova ka sajtu.Mozda neces biti broj jedan, ali ce te videti, i sajt nece postojati nizasta.


Samo da dodam,
jos lakse je ako ides na uze pojmove (niche), recimo "Superman wallpapers" ili "Belgrade real estate"
[ bsaric @ 23.09.2006. 19:25 ] @
Mislim da tu ne postoji ić na "real estate" i "real estate + nešto" jer je to samo po sebi nemoguće razdvojit, sve što se radi za "real estate + nešto" poprilično pomaže ovom prvome. Uvijek je bolje gađat što točnije fraze zbog manje konkurencije, ali i zato što je veći promet na njima sigurno jer ljudi traže specifične stvari, time se ne isključuje rejting na jaču ključnu frazu.
[ adamm @ 24.09.2006. 12:09 ] @
Citat:
Mislim da tu ne postoji ić na "real estate" i "real estate + nešto" jer je to samo po sebi nemoguće razdvojit, sve što se radi za "real estate + nešto" poprilično pomaže ovom prvome.


Takve fraze "real estate", "mortgage refinance" ili "gift ideas" zaboravite.
Ja sam probao sa "gift ideas" i shvatio da mi treba 10 godina star domen koji je radio sve vreme sa recimo milion backlink-ova...

Mislim da su za pocetak trorecne faze idealne ali domen je bolje birati sa dve reci ili kraci...

[ bsaric @ 24.09.2006. 13:04 ] @
Citat:
Mislim da su za pocetak trorecne faze idealne ali domen je bolje birati sa dve reci ili kraci...

Hm...mislim da broj riječi nije bitan, već konkurencija i traženost ključne riječi.
[ Radovan__III @ 24.09.2006. 17:25 ] @
Normalno je da se lakse probijate na manju konkurenciju ali ja imam jedno drugo razmisljanje. Recimo da ste prvi za pomenutu frazu "real estate" a vama se firma bavi iskljuivo za teritoriju kalifornije, sta onda ? dobijacete vi dosta poseta ali vecina ce biti mali procenat iskoriscenosti vase usluge u odnosu na "real estate california". Tj vazno je i koliko i vi imate koristi od posetioca ( i on od vas ).
[ bsaric @ 24.09.2006. 19:10 ] @
To i je ispravno razmišljanje, nema potrebe ganjat real estate općenito ako je agencija samo za određeno područje jer je opseg i cijena daleko manja, ali i način pretraživanja koje daju svjetske statistike govori da velika većina, veliki postotak ne traži "real estate" već svi traže puno točnije izraze npr. real estate california for sale, houses for sale california itd.
[ adamm @ 24.09.2006. 22:08 ] @
Citat:
Tj vazno je i koliko i vi imate koristi od posetioca ( i on od vas ).


Ispravno razmisljas.
[ neshoggi @ 26.09.2006. 17:45 ] @
evo malo je sredjen, meta tagovi, kljucne rijeci, dodao sam i technology encyclopedia u key wordse (oko 41 milion strana na googlu za taj upit - 10 puta manje nego za technology i 5 puta namnje nego za science)

sta mislite?

www.tehnosite.com
[ old @ 26.09.2006. 23:04 ] @
Nisi dovoljno suzio zonu u kojoj konkurišeš.

Ako si dodao keywords samo u "keywords tag" onda ih ustvari nisi dodao (osim na wish-list).


Nađi neku kombinaciju ključnih reči gde možeš da pretekneš desetog na Google-u - po broju linkova na tvoj sajt, koji sadrže u tekstu linka tu kombinaciju.

(Čim ga pretekneš po broju linkova preteći ćeš ga i po poziciji. Podrazumevam linkove iste jačine).

[Ovu poruku je menjao old dana 27.09.2006. u 00:14 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao old dana 27.09.2006. u 00:15 GMT+1]