[ k4rl0 @ 14.09.2006. 21:03 ] @
Nedavno sam poceo ucit i C++ i nedvojbeno je jedan od mocnijih jezika,
ali iz takta me izbacio stariji i iskusniji prijatelj(profesionalni programer)
koji kaze kako je ucenje C++a uzaludno bacanje vremena,pogotovo
za mene,zato sto imam 15 godina.
Naime on kaze da ako se namjeravam bavit programiranjem profesionalno
(znaci za nekih 5 godina),da ne bi trebao uciti C++ jer su se pojavili
novi i bolji jezici poput C#a,Jave,te da ce za par godina C++ postati
proslost i da ga se zato sad ne isplati uciti..
Mene zanima kolko od toga je istina,jer glupo
mi je kako on kaze "trosit dragocjeno vrijeme"..
Svaki komentar je dobro dosao,hvala..
[ NrmMyth @ 14.09.2006. 23:21 ] @
Serem ti se na "profesionalnog" programera koji kaze petnaestogodisnjaku da je C++ uzaludno baceno vrijeme.

Ti imas priliku da ucis, a da te ne gazi vrijeme i potreba za zaradom.
Vidis, ljudi koji pocnu programirati stariji, oni se moraju pobrinuti da im se trud isplati, a izucavanje C++ naprema C#, Javi i slicnim "rapidnim" jezicima nije toliko isplativo u tim godinama. Prvenstveno zato jer je C++ tezi za pohvatati, tezi za raditi i zahtjeva malo vise pameti i vremena od drugo navedenih. Ima toga jos, ali prepustam tebi da tokom godina izgradis tu sliku.

Ti si u zavidnoj situaciji da si s 15 godina upoznat s progamiranjem, jer neki ljudi to tek pocnu hvatati na faxu. Zato nista drugo nego C, pa C++ i algoritmi.
Kasnije ces uciti sve ono "manje bitno", tipa GUI, web, baze i ostale tehnologije koje se lako uce i u biti ti donose novce u zivotu.

A opet ovo je samo moje misljenje.

I jos kaze "5 godina".... joj ....
[ k4rl0 @ 15.09.2006. 08:00 ] @
On kaze da je osnovni razlog zasto u mojoj dobi nije dobro uciti C++ je
zato sto ce do vremena kada cu ja bit sposoban zaradit njime,vec
odavno C++ bit proslost i da bezveze gubim vrijeme..
Malo su mi se njegove rjeci cinile besmislene,pa sam zato pitao na forumu..
Hvala na odgovoru
[ NrmMyth @ 15.09.2006. 10:57 ] @
Ne vjerujem da ce C++ biti besmrtan, sigurno da ce korisnost pomalo opadati, ali svejedno ce uvijek biti potreban.
Poslije C++-a lako ces preci na C#, mozes ga nauciti koristiti za 1-2 dana. A tu je i moj favorit C++/CLI.

Mislim uzasno je poceti s jezicima nove generacije jer nikada neces pokupiti osnove, koje su itekako potrebne da bi bio dobar programer, kao npr. memory managment, reprezentacija pojedinih stvari u racunalu, itd.

Odluci sam, mislim da sam te dobro uputio. Zapamti C# za 1-2 dana i sluzis se njime, mozda neznas detalje kako sto, ali za jos par dana i to pokupis - iz osobnog iskustva.

Evo i jedan text.
http://joelonsoftware.com/articles/ThePerilsofJavaSchools.html
[ DjoleReject @ 19.09.2006. 22:45 ] @
C++ ce apsolutno biti besmrtan, jer i ako nestane iz realne upotrebe (sto se uopste ne nazire, sta god "profesionalni programer" rekao), ogromni delovi C++a ce i dalje postojati u drugim jezicima. Vreme potroseno na ucenje C++a ne moze za programera biti izgubljeno, pa makar se on bavio Javom, C#om, Pythonom ili bilo cime drugim u karijeri!
A taj "profesionalni programer" je mozda majstor Exela ili nekog "programskog jezika" slicne moci, pa misli da ono sto njemu ne treba nece trebati ni tebi.
Moje licno misljenje je da Programerom mogu da se nazivaju poznavaoci asemblera, Ca, C++a, Jave... Primarni posao ne mora da bude rad u ovim jezicima, ali ako ne poznaju bar jedan od njih za mene su samo slovoslagaci...
Ovo ti je samo moje licno misljenje, pa nemoj previse uzimati u obzir radikalizam, ali tom prijatelju slobodno reci da se nosi popreko i da ide da crta prozorcice :)))
[ X Files @ 20.09.2006. 07:30 ] @
Ja generalno nisam pristalica ideje da je potrebno u učenju programiranja
ići od Kulina Bana, ali u sadašnjem vremenu smatram da je *jako korisno*
poznavati C/C++. Ako ni zbog čega drugog, ono zbog miliona linija gotovog
koda koji se može pronaći na netu i korisno upotrebiti.

C++ je i dalje vrlo živ programski jezik a već evoluira u pravcu C++/CLI.

C# jeste lepši za .NET ali niko ne može da meni/tebi garantuje da će ostati
primarni jezik za .NET, što mu je dodeljeno "dekretom".

P.S.

Čuvaj se "prijatelja", jer je nekad pored njih suvišno imati "neprijatelje".
Uostalom, mlad si i imaš dovoljno vremena da savladaš i više od ovih
jezika.
[ k4rl0 @ 20.09.2006. 14:50 ] @
Hvala puno na savjetima,pozdrav
[ Pharos @ 20.09.2006. 16:13 ] @
Kolega te je dobro savetovao, ali su ga ljudi ovde loše shvatili i bespotrebno napljuvali.
Sada (a kamoli za 5 godina) se sve programira nekim visuelnim alatima. U C/C++ se skoro ništa ne programira jer iziskuje mnogo više vremena da bi se nešto napravilo u njemu nego u recimo Visual c#. Vreme potrebno za izradu neke aplikacije nije zanemarljiv faktor, a često i presudan (radio sam kao freelancer).
Pre pojave NET frameworka nije bilo svejedno da li neku aplikaciju pišeš u Visual Basicu ili u recimo Visual C++.
Sada se ide na to da je .NET aplikacija podjednako brza u bilo kom .NET jeziku, a da je izbor jezika najmanje bitan.
Čak sam negde čitao (koliko je istina, koliko ne) da je visual c# in .NET studia brži od visual c++ iz .NET studia.
I zato su ti "visuelni" jezici sahranili ANSI c++ i nije ga "pametno" učiti. To je ono što je tebi kolega kao laiku pokušao da objasni. Da ne "gubiš" vreme izučavajući c++ jer je "bolje" posvetiti se izučavanju .NET frameworka i recimo c#.
(Obratite pažnju na navodnike :) )

E sad, c++ svakako neće otići u prošlost. Postoji dosta stvari koje su izvodljive samo u c++ i sličnim jezicima (ako ih ima :D).
Kad bi uzeo da pišeš recimo tetris, sigurno bi ga za daleko manje vremena napisao u Javi ili c#-u, nego da ga pišeš u c++ (ne visual) koristeći SDL ili neke druge biblioteke. Da ne pričamo koliko je teže programirati u C++ nego u recimo c#-u. Tetris napisan u Javi može da ti laguje za medalju :) i na Sempronu 2500+ (igrao sam takve), a taj isti tetris rađen u c++ bi radio i na 266 Mhz bez ikakvih lagova (sigurno i na slabijim procesorima, al nisam imao za test).
Kako sad kolega tebi kao laiku da objasni da Java ima GC, gde si oslobođen brige o destruktorima, a da u c++-u moraš da misliš o svemu?

Tamo gde se od programa očekuje velika brzina i pouzdanost, c++ nema konkurenciju, na svim drugim poljima je gotov.
Hoćeš da napišeš program za vođenje agencije za nekretnine... Visual c# ili Visual Basic su ti pravi izbor.
Praviš za nekog desktop aplikaciju koja će da se nakači na tamo neki sajt, ispiše ti rezultate poslednje aukcije i da ti to odštampa na štampaču... opet zašto ne c#? Praviš desktop aplikaciju koja se kači na neki ftp server i prebacuje samo one fajlove koje nemaš na disku d... opet zašto ne c#?

Imaš more takvih aplikacija od kojih se ne očekuje prevelika brzina, a koje moraš brzo i lako da napraviš.
Ako praviš aplikaciju koja će popunjavati neku bazu podataka sa milionima recorda odjednom, a brzina je presudan faktor, onda ćeš koristiti c++.

Bitno je da naučiš dobro da programiraš i posla će biti i za jedno i za drugo. Za jedno malo više, za drugo malo manje :D
C++ koristim za pravljenje konzolnih aplikacija od kojih se očekuje da odrade nešto ali munjevitom brzinom. Za sve ostalo Visual c#.
Šta ćeš da radiš i čime želiš da se baviš, to je samo na tebi.

P.S.

Iako se od C++ nikad nisam leba najeo (radio sam PHP,JS,C#...) ni u jednom jedinom trenutku se nisam pokajao što sam ga naučio i vreme provedeno za učenje nikad nisam smatrao izgubljenim.


[Ovu poruku je menjao Pharos dana 20.09.2006. u 17:26 GMT+1]
[ k4rl0 @ 20.09.2006. 16:36 ] @
A dobro nisam tolki laik da ne znam sta je Garbage Collector,
i da ga Java ima,a C++ ne..
Kazes da se sve programira vizualno?
To znaci da svaki seljak uz neki takav "vizualni" programerski
alat moze napravit svoj World of Warcraft??
Mislim da ne,i da su ti alati jako ograniceni,i tesko da ce
i za 5 godina postajat alat za izradu nekih jako kompleksnih
igara u vizualnim alatima(prema toj teoriji za 5 godina programiranje
nece postajat,postajat ce samo ti neki alati u kojima ce svi moc radit.)
U GameDevu se ocekuje ogromna brzina igara,pa mislim da je C++ na tom
polju igara jos uvijek najbolji(a meni je to polje najzanimljivije).
To je moj laicki odgovor..Poz
[ Dragi Tata @ 20.09.2006. 16:38 ] @
Sve zavisi čime želi da se bavi. C++ nije za tipične "biznis aplikacije", web, itd, ali je alatka broj jedan za sistemsko programiranje, real-time, embedded, igre, CAD, image processing...



[ k4rl0 @ 20.09.2006. 16:41 ] @
Pa zanimljiv mi je GameDev,ucim SDL trenutno(C++),a nakon toga namjeravam
DirectX,etc..
Kazes da je C++ najbolji za igre,znaci ne trosim vrijeme uceci C++..
A nakon sto naucim C++ majstorski kazu da cu lako na C# prec..
[ DjoleReject @ 20.09.2006. 16:55 ] @
Sve sto je Pharos rekao ima smisla, ali se moraju i jos neke stvari uzeti u obzir:
- Razvijanje odredjenog nacina razmisljanja.
Nekad su na svim fakultetima Latinski i Grcki bili obavezni, mada nisu imali upotrebnu vrednost jer su razvijali odredjeni nacin razmisljanja. Ideja je bila da onaj ko je dobro upoznat sa konstrukcijom recenice na latinskom ima vece sanse da i njegova recenica bude logicki cvrsta. Ucenje Ca i C++a takodje razvija odredjeni nacin sagledavanja problema koji mozete u nekom trenutku i odbaciti, ali cete sigurno biti bolji u poslu programera ako ste ga naucili
- Saznavanje gomile stvari.
Onaj ko je u karijeri imao prilike da se bavi samo najvisim jezicima (ne znam kako da ih nazovem, jer je sve iznad asemblera i masinskog koda visi jezik), ostace uskracen za mnoge stvari koje treba znati. Iako ce ga njegovo neznanje sprecavati da uradi samo 5-6 % poslova, ono ce biti odlucujuce da on nikada ne postane ODLICAN programer. Dobar i funkcionalan moze biti, ali neke stvari ce ostati vecita nedoumica.
- Brzina napredovanja.
Kada postane vrlo dobar C++ programer, za ozbiljnu upotrebu Jave, C#a, Pythona i slicnih jezika ce biti potrebno malo vremenskog ulaganja. Ovo se cini kao slaba vajda kad je mnogo vremena potroseno na C++, pa je konacan zbir potrosenog vremena slican. Greska koja se krije u takvoj logici je slicna gresci koju cine deca kad preskoce ucenje tablice mnozenja "jer ionako imaju digitrone". Ono sto ne znas pre nego sto to temeljno naucis je da nakon sto se srodis sa mnozenjem, neces trositi vreme na ucenje mnogih drugih stvari, nego ces se kretati superiorno po njima, kao da ih vec odnekud znas. Tako se pravi razlika izmedju ljudi koji kasnije slazu rupu na rupu, pa se pojave na fakultetu i imaju ozbiljan problem da shvate matematiku o kojoj se tu radi. Jednostavno, nisu istrenirali mozak da radi na odgovarajuci nacin. Nasuprot njima, oni koji su osnovne stvari potpuno asimilovali u svoj nacin misljenja, nemaju problem ni kada se treba odreci koncepata na kojima ta nauka pociva. Primer ovoga je da kvantni fizicari obavezno dolaze iz redova ljudi koji su klasicnu fiziku savrseno shvatili i mada se pravila u novoj oblasti sustinski menjaju, oni su od svog mozga napravili alat koji novo znanje melje brze od slabije potkovanih konkurenata.
-Sirina.
Neces naci ni jednog znalca koji ce osporiti da znanje vise jezika poboljsava rad u svakom od njih. Npr. Bruce Eckel opsirno govori o tome kako ga je ucenje Pythona nacinilo boljim C++ programerom (mrzi me da kopam linkove, potrazi na njegovoj stranici).

Pada mi jos stvari na pamet, ali i ovako sam oduzio...
[ Pharos @ 20.09.2006. 17:38 ] @
Citat:
k4rl0: A dobro nisam tolki laik da ne znam sta je Garbage Collector,
i da ga Java ima,a C++ ne..
Kazes da se sve programira vizualno?
To znaci da svaki seljak uz neki takav "vizualni" programerski
alat moze napravit svoj World of Warcraft??
Mislim da ne,i da su ti alati jako ograniceni,i tesko da ce
i za 5 godina postajat alat za izradu nekih jako kompleksnih
igara u vizualnim alatima(prema toj teoriji za 5 godina programiranje
nece postajat,postajat ce samo ti neki alati u kojima ce svi moc radit.)


Em ne znaš, em vređaš druge koji rade u tim vizuelnim programskim jezicima.
Zašto se WoW ne bi mogao napraviti u VB-u? Pogledaj recimo www.dogsoftheseas.com
Igrica rađena u javi.
Na www.planetsourcecode.com sam video ceo SimCity 2000 rađen potpuno u visual basicu.
Nije li to impresivno?

Nisu svi ti "vizuelni" prog. jezici samo za seljake kako ih nazivaš. Oni samo dosta olakšavaju posao, ali trebaš biti dobar programer da napraviš nešto kvalitetno. Nije sve samo klik miša. Kada budeš radio neki ozbiljniji projekat i sam ćeš to uvideti.
Lepo je što želiš da programiraš igrice, ali ne znaš kakvih sve tu muka ima i koliko je vremena potrebno da bi se videli neki prvi rezultati. Probaj da isprogramiraš super marija sa najbednijom grafikom pa ćeš videti.
Glavu dajem da ga ni za godinu dana ne bi sam uradio.
Programiranje igrica je svakako jedan od najkompleksnijih poslova i ne radi samo jedan programer na nekoj igrici.
Nekoliko pravi game engine, nekoliko razvija AI, nekoliko sasvim nešto deseto.
Pa bi pre mogao da kažeš da želiš samo da se baviš programiranjem AI-a ili razvijanjem tamo nekog game engina nego što ćeš reći da se želiš baviti programiranjem igrica.

I onda dolaze mudri saveti tvog kolege.
U zemlji Srbiji, da se zaposliš kao Game DeV je... možda za 200 evra, a toliko znanja je potrebno.
Ima na netu par oglasa gde se traže game developeri pa se raspitaj kolika je plata i da li je stalan posao.
Možeš da konkurišeš negde u inostranstvu gde se to recimo debelo plaća (EA games, itd) ali kada pogledaš njihov konkurs, traži se iskustvo od 3-5 god na sličnim poslovima i da imaš do 30 god. starosti.
Dok ti naučiš sve to tako dobro i skrpiš 3 god. iskustva u Srbiji, do tada si mogao da uradiš barem šurnaest kvalitetnih programa u tim visuelnim alatima po kojima toliko pljuješ i da zaradiš barem X puta više. A i kad skupiš prog iskustvo, ko ti garantuje da ćeš se zaposliti negde preko.

Tako da... uči ti taj c++ za svoje potrebe, da shvatiš kako programiranje zaista funkcioniše, zašto su Java aplikacije sporije od c++ aplikacija i sl. Ali ne savetujem da ti c++ bude primarni prog jezik, nego neki od baš tih vizuelnih kao što je recimo visual c#.
Ako si toliko siguran u sebe i misliš da ćeš bez problema naći posao u onim oblastima u kojima c++ ima najveću primenu i gde nema konkurenciju, što da ne.
Mi smo tu da te posavetujemo, a na tebi je da odlučiš.

edit:
Sad sam video da si iz Hrvatske, a ne iz Srbije, mada poenta je ista.


[Ovu poruku je menjao Pharos dana 20.09.2006. u 18:55 GMT+1]
[ k4rl0 @ 20.09.2006. 18:36 ] @
Ma nisam ja mislio pod tim vizualnim alatima na VB,VC#,etc.,mozda
si me krivo shvatio,zapravo sam mislio na programe tipa GameMaker.
Isprika ako se neko nasao uvrijedenim.
Za GM mislim da je za neznalice(grubo je ipak rec seljake).
U GM mozes radit igrice bez ikakvog znanja programiranja ili godina
i godina iskustva i rada,al mislim da on nece nikad biti razvijen do
tog nivoa da svako moze raditi svoj MMORPG,ali da radi za nekoliko
mjeseci ono sto traje i uci se godinama(programiranje) to je istina.
Nikad nisam reko dase WoW ne moze napravit u VB-u ali mislim da
je ipak C++ bolji odabir za nesto tog tipa.
A sto se tice oblasti GameDeva-a vjerovatno bi to bilo programiranje
vizualnog dijela(ne modeliranje,vec programiranje likova,staza,etc..)
Sto se tice posla,imam rodbine u Svicarskoj pa mi nije problem tamo
otici i ako je bolja situacija(nisam siguran) naci stalni dobro placeni
posao kao programer.
[ DjoleReject @ 20.09.2006. 22:52 ] @
Pa GM i nije bas jezik...
A kao sto ti u potpisu lepo stoji, pozabavi se C++om, a PHP je jedan od jezika koje si popljuvao u prethodnom postu (u smislu da svaki "seljak" moze nesto sklepati u doticnom jeziku - majstor je, naravno, majstor u tom ili bilo kom drugom jeziku)
[ bojan_bozovic @ 20.09.2006. 23:26 ] @
Imas bolje jezike. C++ je budzeni OOP na C-ju koji ti ionako daje "dovoljno konopca da se obesis". Probaj Adu. Odrzavanje programa je neuporedivo lakse. OOP i izuzeci nisu budzeni vec su tu po standardu i nemas nikakve nekompatibilnosti izmedju raznih verzija kompajlera jer su svi identicni tj. potpuno po ISO standardu.
[ Dragi Tata @ 20.09.2006. 23:47 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Imas bolje jezike. C++ je budzeni OOP na C-ju koji ti ionako daje "dovoljno konopca da se obesis". Probaj Adu. Odrzavanje programa je neuporedivo lakse. OOP i izuzeci nisu budzeni vec su tu po standardu i nemas nikakve nekompatibilnosti izmedju raznih verzija kompajlera jer su svi identicni tj. potpuno po ISO standardu.


A gde nadje Adu crni Boki? Gde da radi sa njom, osim u USA ministarstvu odbrane?

Ako ga interesuju "lepi" i "elegantni" jezici, pre bih mu savetovao da pogleda Haskel i OCaml.
[ bojan_bozovic @ 21.09.2006. 00:12 ] @
Pa sada, ako zna na jednom jeziku da programira zna i na drugom. Samo se biblioteke razlikuju. Ionako ce ga sef naterati da pise u onome u cemu i svi ostali, C++ ili Java. ne znam, mozda gresim, ali ni sa Haskellom ili OCaml nece bas da se najede hleba.

On BTW uci, a da uci na C i C++ pored boljih jezika?
[ k4rl0 @ 21.09.2006. 05:09 ] @
Citat:
Pa GM i nije bas jezik...
A kao sto ti u potpisu lepo stoji, pozabavi se C++om, a PHP je jedan od jezika koje si popljuvao u prethodnom postu (u smislu da svaki "seljak" moze nesto sklepati u doticnom jeziku - majstor je, naravno, majstor u tom ili bilo kom drugom jeziku)

Znam da nije jezik,al pharos je spominajo vizualne alate(ne vizualne jezike),a GM bi mogao doc
u skupinu vizualnih alata.
PHP nisam nikada popljuvao,mislim da je to jako lijep jezik,samo sto bi se ja zelio baviti GameDevom,
a PHP definitivno nije za to,a sad na kraju rasprave vise ni ne znam sto je najbolje,svi imaju neko
novo misljenje i neki drugi jezik koj predlazu..
Nisam rjesio pitanje teme-"To C++ or not to C++"..
[ anon75319 @ 21.09.2006. 09:28 ] @
Necu te vrijeđati ali vidim da si ti jedan od onih ljudi koji su poceli neodlučno programirati i ne micu se od pocetka jer ih muci neka sitnica u C++ koju ne razimiju pa bi najrađe prešli na neki laksi jezik.
Ja isto imam 15 godina i znam da dok sam se poceo baviti programiranjem u 7. razredu u QBasicu nije mi bio nikakav problem nauciti Qbasic step by step jer je stvarno jako lagan. Ali dok sam negdje na kraju 8. razreda prvi put kupio knjigu "Demistificirani C++" znam da mi je bilo vrlo tesko shvatiti zasto ovo zasto ono a zasto nije ko u basicu da nemoram uvjek stavljati #include itd.
Ali zato sam posvetio skoro cijele praznike C++ i mogu reci da je zapravo najbitniji taj pocetak u kojem shvacas kako taj C++ radi a dalje je sve lagano.
Nabavio sam i knjigu sa algoritmima i naucio ih(jednostavnih) nekoliko.
odlicno se osjecam kada mogu reci prijateljima i profesorima da nesto i znam taj C++

Nisam jos cjeli jezik pohvatao jer imam jos puno toga za nauciti ali kazem ti pocetak je najvazniji.

To C++ or not to C++
Odgovor:
To C++

Pusti price i pitanja po forumu o tome sto je bolje. Odi u knjizaru kupi knjigu "demistificirani c++" jer je prilicno dobra knjiga. Otvori devcpp ili sta vec koristis za kompajler i piši... I preporucam ti da ne zuris odmah na SDL i igre jer ti fali jako puno znanja da dovrsis jedan game engine.
Rjesavaj problemske zadatke, uci matematiku i najvaznije RADI u c++ svaki dan i onda ces moci za 1-2 godine pocet sa SDL i igrama.


[ Dragi Tata @ 21.09.2006. 12:11 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Pa sada, ako zna na jednom jeziku da programira zna i na drugom. Samo se biblioteke razlikuju.


Nije baš tako.

Citat:
bojan_bozovic
ne znam, mozda gresim, ali ni sa Haskellom ili OCaml nece bas da se najede hleba.

On BTW uci, a da uci na C i C++ pored boljih jezika?


Neće da se najede hleba ni sa njima, samo sam išao logikom da ako hoće da uči "lep" a ne " koristan" jezik, oni gore su bolji nego Ada.

Inače, k4rl0, ako do sada nikad nisi programirao, predlažem ti da kreneš sa nekim lakšim i čistijim jezikom pa posle da pređeš na C++ ili šta te već bude interesovalo.

Moja preporuka je Python - jezik je kao stvoren za početnike i jednostavno ne dozvoljava neke rđave navike koje lako možeš steći ako kreneš odmah sa C++om.
[ k4rl0 @ 21.09.2006. 13:57 ] @
Ma ucio sam ja QBasic,sve sam znao,lagan jezik..
O C++u znam isto dosta toga(klase,vektore,rad sa fajlovima,etc.),
ali me zanima od kojih jezika se "moze najesti hleba"(kako vi kazete)
u Hrvatskoj i na "Balkanu",
te koji jezici bi mogli prezivjeti slijedecih 5 godina kada bi mi i koristili
u zaradivanju.
Ovu temu sam otvorio zato sto mi je prijatelj rekao da ce C++ izaci iz
upotrebe(kaze da su C# i Java jezici budcnosti-->sam je C# programer),
a i s obzirom na to da se u Hrvatskoj ne koristi C++(ne toliko
da bi se od njega zaradivalo),zanima me kolko je zapravo isplativo
uciti ga...
[ Dragi Tata @ 21.09.2006. 14:45 ] @
Kakvo je tržište u Hrvatskoj, to ćeš ti bolje znati. U Americi, npr, ovako stoje stvari (izvor, dice.com):

C# (825)
C++ (3590)

Brojevi se odnose na trenutnu ponudu radnih mesta.
[ k4rl0 @ 21.09.2006. 14:52 ] @
U Hrvatskoj vjerovatno C#(5),C++(20) :P
A gledam na tom dice,za Javu ima 3 puta vise ponudenih poslova
nego za C++,nisam znao da je Java tak rasirena :O
[ Sasa Kostic @ 21.09.2006. 16:09 ] @
Preporuchujem PHP/MySQL
[ Dragi Tata @ 21.09.2006. 16:26 ] @
Citat:
k4rl0: A gledam na tom dice,za Javu ima 3 puta vise ponudenih poslova
nego za C++,nisam znao da je Java tak rasirena :O


Java je definitivno najpopularniji prog. jezik među poslodavcima.

Međutim, moram da napomenem da je potražnja samo jedan deo slike. Bitno je i kolika je ponuda, tj konkurencija. Recimo za COBOL-mainframe, je potražnja u apsolutnom iznosu mala, ali je ponuda još manja, pa COBOL konsultanti mlate velike pare.

Suprotno (bar u USA), potražnja za PHP je relativno visoka, ali je i ponuda jako velika, pa (ponavljam, u USA) PHP-ovac teže nalazi posao i manje zarađuje nego npr Java programer.
[ k4rl0 @ 21.09.2006. 16:34 ] @
Ja cu nastavit sa C++om,necu prelazit na Javu,C# ili ista drugo.
Mislim da vecina komercijalnih aplikacija,igara i ostalih stvari
za kopmjuter nije uzaludno pisana u C++u,sigurno ima ipak neke
prednosti pred drugim jezicima.
Hvala svima na misljenju i savjetima,nadam se da ce mi se jednog
dana isplatit ovo sto sada radim,hvala,veliki pozdrav
[ k4rl0 @ 21.09.2006. 21:21 ] @
Citat:
Pogledaj recimo www.dogsoftheseas.com
Igrica rađena u javi.

Ajde mi jos samo recite jeli ovakvo nesto jednostavnije i
isplativije raditi u Javi ili C++u?
Zato sto bi u buducnosti se bavio izradom takvih igara.
Znam da C++ ne moze bit na netu kao sto moze bit javin
applet,ali ako to zanemarimo koji je logicniji izbor?
Hvala,to je sve,poz..

[Ovu poruku je menjao k4rl0 dana 21.09.2006. u 22:40 GMT+1]
[ DjoleReject @ 22.09.2006. 00:41 ] @
Ne moze C++ nista na netu. Steta sto to niko nije rekao magarcima iz Googla, mozda bi im ono cudo bilo malo bolje... [kraj sarkazma]

Pitaj ti sve ove momke koji ti odgovaraju, da li oni znaju nesto C++a, pa ces videti da je odgovor da u 90% slucajeva. Time ti razna teoretisanja na zadatu temu padaju u vodu. Neko je predlozio Python za prvi jezik i ja ti na to samo mogu dodati da se mnogo autoriteta slaze sa ovim predlogom.

P.S. Sad ti je vec vreme da batalis pricu o tome sta treba uciti i pocnes nesto da ucis...
[ anon75319 @ 22.09.2006. 08:47 ] @
Citat:
DjoleReject:

P.S. Sad ti je vec vreme da batalis pricu o tome sta treba uciti i pocnes nesto da ucis...


Tako je!

[ android~paranoid @ 22.09.2006. 08:57 ] @
Haha, to sam i ja hteo da kazem :)
[ anon75319 @ 22.09.2006. 09:13 ] @
Ajde modovi zatvorite temu da nebi dosao autor teme i pitao dali je bolje uciti qbasic ili c++
[ k4rl0 @ 22.09.2006. 14:45 ] @
Ma niko nije skuzio svrhu ove teme,al nije vazno..
Ja u C++u znam programirat,ne profesionalno,ali dosta
toga znam.Samo me zanimalo dal je isplativo ucit C++
s obzirom da polako zastaruje jer ga istiscu Java i C#.
Nista me drugo ne zanima,hvala na odgovorima,pozdrav
[ NrmMyth @ 22.09.2006. 18:04 ] @
Slikovito.
Code:
class Java extends C++ {...};
class C#: C++ {...};
[ Dragi Tata @ 22.09.2006. 18:24 ] @
Citat:
NrmMyth: Slikovito.
Code:
class Java extends C++ {...};
class C#: C++ {...};


To bi značilo da Java i C# imaju sve mogućnosti C++a i dodaju nove, što naravno nije slučaj.
[ NrmMyth @ 22.09.2006. 19:14 ] @
Slikovito, ne doslovno.
Vise znaci da je C++ kao podloga za ove jezike. Ne zelim ulaziti u diskusiju, ali mislim da mogu reci da je C++ otac tim jezicima.
[ k4rl0 @ 22.09.2006. 19:33 ] @
Mislis C++ moze sve sto Java i C#,a i jos vise :S
[ android~paranoid @ 22.09.2006. 19:36 ] @
Citat:
k4rl0: Mislis C++ moze sve sto Java i C#,a i jos vise :S


Obratno.
[ k4rl0 @ 22.09.2006. 22:14 ] @
Znaci jedino sto C++ cini dobrim je mogucnost rada na svim
platformama(bez .NET frameworka ili JVM-a),te njegova
brzina?
[ anon75319 @ 23.09.2006. 00:26 ] @
Ne zelim, niti se volim svadjati, ali pa zasto jednostavno ne pustis price i ispitivanja na nivou prvog razreda osnovne sto je bolje i ko ima jace, nego nauci taj C++ i kada ga dobro naucis onda uzmi C# iil Javu i onda neces trebati forum da skuzis koj je u cemu bolji i u cemu treba raditi u kojem slucaju!
Ako naucis C++, za 3 dana "znat" češ C# i koristiti ga npr. za pravljenje aplikacije tipa blagajna od koje se ne ocekuje prevelika brzina, a za igru ces koristiti C++ i SDL ili sto ti vec padne na pamet.
A ako jos znas i Javu u njoj ces odraditi forum i sajt za predstavljanje tvojih radova.

[ Dragi Tata @ 23.09.2006. 02:33 ] @
Citat:
k4rl0: Znaci jedino sto C++ cini dobrim je mogucnost rada na svim
platformama(bez .NET frameworka ili JVM-a),te njegova
brzina?


Ma otkud ti to? C++ kao jezik je moćniji i od Jave i od C#a i to ne samo zbog brzine. C# i Java imaju bogatije standardne biblioteke i lakši su za učenje. Uglavnom, izaberi bilo šta od njih i nećeš pogrešiti.
[ absBeg @ 24.09.2006. 07:38 ] @
Citat:
Ma niko nije skuzio svrhu ove teme,al nije vazno..
Ja u C++u znam programirat,ne profesionalno,ali dosta toga znam.Samo me
zanimalo dal je isplativo ucit C++ s obzirom da polako zastaruje jer ga
istiscu Java i C#.
Nista me drugo ne zanima,hvala na odgovorima,pozdrav


Bez nekih velikih rijeci kao gore, samo da kazem zasto sam ja uvjeren da c++
treba uciti.
Naime, uvijek sam se divio onim ljudima koji bi uzeli neki program,
preprogramirali ga, ucinili nekoliko puta brzim i time dobili respekt i
divljenje. E da ovo mogao, da bi usao pod haubu programa, treba ti c++ koji
jeste i bit ce osnova buducih programerskih jezika.

Inace, ako ti se neka baba pozali da joj je program za obracun placa spor,
ti ga neces znati ubrzati i izgubiz ces klijenta. ;)

P.s. Sjecam se da sam SQL naucio za jednu noc, nakon sto sam mjesec dana
prije polomio zivce i prste na pointerima i strukturama :)

[Ovu poruku je menjao X Files dana 24.09.2006. u 09:33 GMT+1]
[ k4rl0 @ 25.09.2006. 20:52 ] @
Pol sata pretrazujem net i nigdje ne pisu 3 suvisle recenice o tome sto je
to sistemsko programiranje,pa ako neko ima volje napisat par recenica,tek
tolko da shvatim sta je to,hvala,poz..
[ pcaca @ 25.09.2006. 23:42 ] @
Citat:
k4rl0: Pol sata pretrazujem net i nigdje ne pisu 3 suvisle recenice o tome sto je
to sistemsko programiranje,pa ako neko ima volje napisat par recenica,tek
tolko da shvatim sta je to,hvala,poz..

Mislim da je ovo dovoljno jasno, kako bi shvatio sta znaci sistemsko programiranje
http://en.wikipedia.org/wiki/System_programming